Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Emrello ve Osbourne'un Kaçış Rotaları 8 - Yalova'nın Doğu Köyleri - İznik

Motovento
    REKLAM ALANI
    emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)

Herkese tekrar merhaba!

Önceki kaçış rotalarının okuyanlar hatırlayacaktır, kaçış rotaları genelde İstanbul civarındaki günübirlik kısa mesafeli rotalardan oluşuyor. Genelde tek başına çıktığım bu rotalarda 100 ile 400 km arasında, çoğunlukla köy yolları veya hafif yol dışı/stabilize güzergahları paylaşmaya çalışmıştım.

Bu yıl ne yazık ki geçen seneki kadar kaçış rotası yok. Çünkü fark ettim ki zaten kaçılacak güzergahların çoğunu raporlamışım. Gezilere yine çıkıyorum/çıkıyoruz, ama gidilen yerleri tekrar tekrar yazmanın da bir anlamı yok. Bu yüzden bu sene raporlar az ama öz.

Bu sefer Osbourne (Engin) arkadaşımızla Yalova'nın Doğu köylerini keşfetmeye ve paylaşmaya çalıştık.

Emrello ve Osbourne'un Kaçış Rotaları 8 - Yalova'nın Doğu Köyleri - İznik

Yalova'nın doğu kısmında kalan yollar bir süredir gözüme batıp duruyordu. Fırsatını yakalayınca Osbourne'a (Engin) "gidip şuraları bir keşfedelim" şeklinde konuyu açtım. Sonuçta adam yeni motor almış, biraz tozlamak lazım.

Engin doğal olarak Venox'unu çok fazla taşa toprağa sokmak istemediğinden güzergahımız daha çok asfalt yollardan oluşuyordu (ya da biz öyle sanıyorduk!). Yalova'nın doğusundaki köy yollarına dalabileceğimiz şöyle bir güzergah belirledik:

Yeşil çizgi gidiş, pembe ise dönüşü gösteriyor.

Çiftlikköy'den güneye saparak, Gacık, Laledere ve Çukurköy üzerinden Sermayecik Köyü'ne ulaşacaktık. Yolumuz üzerinde toprak yol olmasını beklemiyorduk.

Engin'i epey dil dökerek kargaların kahvaltı zamanında Pendik-Yalova hızlı feribotuna binmeye ikna ettim (ama az daha ben kaçırıyordum feribotu o ayrı!)

Feribottan inip Çiftlikköy istikametine döndükten sonra yavaştan köy yollarına girmeye başladık.

Gacık'ta kahvedekilere Laledere yerine Laleli'yi soruyorum, ilk önce tuhaf tuhaf bakıyorlar, sonra da bana "biz burada yabancıları sevmeyiz" bakışı atıyorlar. Atları mahmuzlayıp, pardon gazı çevirip Gacık Köyü'nü terk ediyoruz. Laledere'ye varıyoruz. Çay molası vereceğiz.

Buradaki köylüler reflektif yelekler nedeniyle bizi Karayolları ekibi sanıyor. Öğrendiğimize göre buradan otoyol geçecekmiş. Üzgün görünüyorlar; biz de buraları son görüşümüz olduğu için üzülüyoruz. Engin o kadar üzülmüyor gibi, "otoban işte basar geliriz abi" şeklinde bir hassasiyetle yaklaşıyor konuya kendisi (yazarım hocam, soruşturmacı motorculuk yapıyoruz burada).

Laledere'yi arkamızda bırakıp Çukurköy'e doğru ilerliyoruz.

Bindik bir alamete...

Havuzu veya kuyuyu (her neyse) çok sevdik!

Bundan sonra yol ormanın içinden geçmeye başlıyor. Hava mis gibi. Sıcaklık oldukça yüksek olmasına rağmen ormanın içi serin, hatta yollar yer yer ıslak.

Köylerden birinde sevecen bir arkadaş ediniyoruz.

Çukurca Köyü'nden sonra ortalık daha da tenha ve vahşi bir hale geliyor. Yol hala asfalt ama kalite yavaştan bozulmaya başlıyor. Durduk yere dökülen mıcırlardan tedirgin oluyoruz.

Bir süre sonra ikinci mola yerimiz olan Sermayecik'e varıyoruz. 40 km/s'yi çok nadir olarak geçtik. Genelde ikinci, nadiren de üçüncü vitesi kullandık. Kesinlikle sürat yapılacak bir güzergah değil.

Sermayecik çok şirin bir köy. Köy kahvesinde oturuyoruz. Kahvedeki köylüler çok sıcakkanlı insanlar. Bizleri masalarına davet ediyorlar. Sohbet ediyoruz. Bu köyün en önemli geçim kaynaklarından biri çilek tarımıymış. Önceki gün hal kurulmuşmuş. "Yetişseydiniz çilek alırdınız", diyorlar. Sermayecik nispeten yüksekte bir köy. Havası serin. "Akşamları ceketsiz oturamazsınız", diyorlar.

Biraz enerji depoladıktan sonra İznik'e doğru yola çıkıyoruz.

Sermayecik Köyü

İznik Gölü'nün ilk göründüğü noktada kendimi tutamayıp aşağıdaki toprak yola giriyorum. Amacım tepeye tırmanıp daha iyi bir manzara yakalamak. Engin'e de "dönmezsem gelirsin", diyerek kendimi güvenceye alıyorum. Ama yukarıda çok bir numara yokmuş. Anlaşılan oduncuların kullandığı bir yol. Aynen geri...

Artık göl kendini iyiden iyiye göstermeye başlıyor.

Yavaştan dağlardan ovaya doğru iniyoruz ama İznik yoluna ulaşamıyoruz bir türlü. Benim GPS bizi türlü türlü toprak yollara sokuyor. En sonunda tepeden tırnağa toza bulanmış şekilde zeytinliklerin arasından anayola giriyoruz. Demir atlarımız "benzine", biz ise "köftelere" ulaşmak için abanıyoruz gaza. Yol dümdüz, çok az trafik var. Ama uyarayım: Yolun sağı soğu zeytinlik ve hiç beklemediğiniz anda bir traktör çıkıveriyor.

Bu arada yolda bir düğün alayına rastlıyoruz, kornalarımıza mutluluk diyoruz yeni çifte!

Ve İznik!

İznik'te köftelere dalmaktan fotoğraf çekmeye fırsat bulamadık! Üzgünüz (aslında o kadar da üzgün değiliz)!

Sıcaktan dağılmış halde motorlara dönüyoruz. Dönüş yolumuz Boyalıca >> Yalakdere güzergahından olacak. Bu yol daha işlek, asfaltı da daha düzgün. Üstelik güzel manzaraları var.

Yol tehlikeli ve eğlenceli virajlarla dolu. Çok dikkatli olmak lazım. Aniden önüme çıkan yokuş aşağı bir keskin viraj birden tüm yorgunluğumu alıveriyor(!).

Tırmanışın tepe noktasında bir pınarbaşında meyve sebze satan teyzeler var. İki tane kocaman şeftali alıyoruz ve pınarın buz gibi suyunda yıkayıp doğrudan mideye... Bu iyi geliyor işte...

İnişin sonu Karamürsel, sonra da Yalova yönüne dönüyoruz. Biraz erken geldiğimizden feribota kadar zamanımız var. Yalova'da şehir içine giriyoruz. Bir teyze beni reflektif yelekten dolayı polis zannediyor. Şikayetlerini o kadar hararetli anlatıyor ki sözünü kesemiyoruz. En son "trafikçi değiliz ama biz" diyoruz; "nesiniz o zaman", diye soruyor. "geziyoruz", diyoruz. Çok gülüyor ve iyi yolculuklar diliyor. Ama ben gazımı almışım bir kere, kendimi polis zannediyorum bundan sonra! Hatta bir ara arkamdaki trafiği durdurup başka bir teyzenin karşıya geçmesine bile yardımcı oluyourm, o derece yani (devam et Reno, bekleme yapma!).

Feribot'u beklerken chopper'cı birkaç arkadaşla muhabbet ediyoruz, fotoğraf vs.

Sonuç: Çok eğlendik, çok güzel gezdik, inanılmaz derecede su kaybettik. Su kaybının doğrudan dikkat kaybı anlamına geldiğini öğrendik. Yazın yolculuk yapıyorsanız yanınıza üç kişiye yetecek kadar sıvı alın, çünkü gerekiyor.

Yalova'nın doğusu harika bir güzergah ama yolların çoğu yerde stabilize yolu aratacak derecede bozuk olduğunu aklınızdan çıkarmayın derim. Bazı yerlerde ise km'lerce süren yarı mıcırlı kesimler vardı (mıcırlı da değil, mıcırsız da değil, anladınız siz onu.).

Bir başka kaçış rotasında görüşmek üzere....

NOT: Bu gezi sırasında maalesef Osbourne'un MT üyeliğinden çıktığını öğrendim. Osbourne gibi içeriğe katkıda bulunan, paylaşımcı arkadaşların küsüp gitmesi motosiklet.net adına ciddi bir kayıp diye düşünüyorum. Bu konuda polemiğe girmeyeceğim; ama çok şey öğrendiğim, çok şey paylaştığım MT'deki bu kan kaybı üzücü, çok üzücü.

Eski rotaları merak ediyorsanız:

http://www.motosiklet.net/forum/etki...alari-1-a.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...alari-2-a.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...zi-gezisi.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...ollarinda.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...kefken-vs.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...ahil-yolu.html
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...ak-mevkii.html

Osbourne ile yaptığımız bir başka kaçış rotası:

http://www.motosiklet.net/forum/etki...a-armutlu.html
    Ağır metal insanı...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

'' Emrello ve Osbourne ''Temiz bir rota izlemiş , güzel manzaralarla süslü
    fotoğraf kareleriyle gezinizi tamamlamışsınız. Paylaşım için teşekkür..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosikleti
    Bmw F650
    Cok guzel bir gezi olmus tekerinize saglik orada olmak wardi

mgu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Elinize kolunuza lastiğiniz sağlık
    Çok güzel bir gezi daha
    Sizi izlemeye devam edicez.......

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    güzel rapor olmuş
    engin saygın ve buralarda görmek istediğimiz bir arkadaşımız. gitmese iyiydi, döner inşallah.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Teşekkürler arkadaşlar, beğendiğinize sevindim.

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel rapor olmuş
    engin saygın ve buralarda görmek istediğimiz bir arkadaşımız. gitmese iyiydi, döner inşallah.
    Sonuçta Engin'le MT dışında da görüşüyoruz, ama umarım döner.

Kendi sebepleri de vardır tabii...
    Ağır metal insanı...

Motosikleti
    Bmw F650
    böyle gezileri görünce gözümüz gönlümüz açılıyor walla

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Tesekkurler.
    Keyifle okudum.

O yanindaki sakalliya da soyle, gönül koymasin.
    çizildi diye küsmek olmaz.
    Yalniz çizen arkadas da elini bol tutmus.
    Yani iki-üç gün bir ceza yeterliydi ama buranin mahkemesi, savcisi,avukati yok.
    Hep söylüyorum.
    Demokrasi beklentisi içerisinde olan arkadaslar var.
    Forum ortaminda olduklarini unutuyorlar maalesef.
    Burasi sanal alem.
    O çiziklerde sanal.
    Siz beraber gezdiniz.
    Üstunde çizik varmiydi.
    Donsun bir an once sahaya.
    Ben gelmeyeyim oraya.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    güzel olmuş tekerlerinize sağlık.
    sizinle gelmeyi çok isterdim ama kısmet değilmiş.

enginin kararı hakkında yorum yapmak doğru mu bilmiyorum ?
    zira aklı başında bir eleman ne yaptığını bilir.
    nazarımda üstü değil altı çizilecek bir arkadaşdır.
    hoş olmadı.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

hercul3367 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt660r innova 125
    güzel kaçış olmuş kardeş,tekerine
    yüreğine sağlık....
    Para her şeydir diyen, para için her şeyi yapabilendir...
    Nasıl bir hayat yaşıyorsan, öyle ölürsünüz. Nasıl öldüyseniz, öylede dirilirsiniz.
    http://gezginpardus.blogcu.com/

tamyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA X-MAX 250 ABS
    her zamanki gibi güzel kaçışlarınıza yeni bir tanesini daha eklemişsiniz...
    Umarım tekeriniz hep düz basar

roadmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRANSALP
    çok güzel bu kaçışlara katılmak isterim
    TECRÜBE GÜZELDİR AMA PAHALLIYA MALOLUR

Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ Tigrina 100 (Hasta ve sıkıntılı)
    Her zamanki gibi çok güzel, samimi bir gezi olmuş.Ceza alması hatta üyeliğinin süresiz yasaklanması gereken gereksiz birçok üye varken gayri ihtiyari yapmış olduğu bir hata yüzünden [aynı şeyi hatta daha fazlasını birçok kişinin yapmasına karşın yönetimin gerekli yaptırımları uygulamıyor olmasından dolayı hata olduğu bile meçhul ! ] foruma her yönden paylaşımlarıyla birçok katkıda bulunan bir kişinin üyeliğinin yasaklanmış olmasının insanları bu forum üzerine düşünmeye sevk etse gerek...
    Motosiklet Misyoneri Etrafımda motosiklet ve motosiklet sürücülerine karşı cephe almış, sığ görüşlü veya olumsuz düşünen her tipteki insan itinayla bastırılır, yıldırılır, görüşlerinin olumlu yönde değişmesi için var güçle konuşulur.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    sıcak samimi bir gezi olmuş....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    Bmw F650
    Alıntı Ömercik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her zamanki gibi çok güzel, samimi bir gezi olmuş.Ceza alması hatta üyeliğinin süresiz yasaklanması gereken gereksiz birçok üye varken gayri ihtiyari yapmış olduğu bir hata yüzünden [aynı şeyi hatta daha fazlasını birçok kişinin yapmasına karşın yönetimin gerekli yaptırımları uygulamıyor olmasından dolayı hata olduğu bile meçhul ! ] foruma her yönden paylaşımlarıyla birçok katkıda bulunan bir kişinin üyeliğinin yasaklanmış olmasının insanları bu forum üzerine düşünmeye sevk etse gerek...

%100 katılıyorum sana

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    evet geri gelsin siteye bekliyoruz
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Arkadaşlar birkaç gündür internete girme fırsatım olmadı; mesaj yazan herkese çok teşekkürler!

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel olmuş tekerlerinize sağlık.
    sizinle gelmeyi çok isterdim ama kısmet değilmiş.

enginin kararı hakkında yorum yapmak doğru mu bilmiyorum ?
    zira aklı başında bir eleman ne yaptığını bilir.
    nazarımda üstü değil altı çizilecek bir arkadaşdır.
    hoş olmadı.
    Aynen katılıyorum

Ayrıca Engin'in üzerinde çizik falan da yoktu gördüğüm kadarıyla, gayet iyiydi arkadaşımız

Ama durum can sıkıcı tabii ki... MT'nin yavaş yavaş motosiklet kültürü forumundan geyik forumuna dönüşmesini izlemek üzücü. Motosiklet.net en fazla motosiklet tutkununa ulaşan site sanırım, ama içerik konusunda maalesef bazen çoğunlukla vasat kalıyor. Kaliteyi artırmak için ne yapılabilir bilemiyorum, açıkçası fazla kafa da yormuyorum. Ama düzgün adamları bıktırıp geyik yaklaşımını pompalamak ne kadar doğrudur onu da bilemiyorum.
    Ağır metal insanı...

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı emrello adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar birkaç gündür internete girme fırsatım olmadı; mesaj yazan herkese çok teşekkürler!

Aynen katılıyorum

Ayrıca Engin'in üzerinde çizik falan da yoktu gördüğüm kadarıyla, gayet iyiydi arkadaşımız

Ama durum can sıkıcı tabii ki... MT'nin yavaş yavaş motosiklet kültürü forumundan geyik forumuna dönüşmesini izlemek üzücü. Motosiklet.net en fazla motosiklet tutkununa ulaşan site sanırım, ama içerik konusunda maalesef bazen çoğunlukla vasat kalıyor. Kaliteyi artırmak için ne yapılabilir bilemiyorum, açıkçası fazla kafa da yormuyorum. Ama düzgün adamları bıktırıp geyik yaklaşımını pompalamak ne kadar doğrudur onu da bilemiyorum.
    güzel gezi olmuş tekerinize sağlık osbourne ile ilgili bi şey sölemiycem ama yaptığı yanlışdan dönücektir bence

Alper41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    harika bir gezi olmuş Karamürselmizin köylerinden geçmişsiniz
    Fikirlere Kurşun İşlemez .

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    güzel bir gezi daha tekerinize sağlık,anlatım yine güzel bu sefer resimler biraz az gibi,o da sıcaktandır galiba.
    bu arada Engin gibi bir sürü arkadaş var siteden ayrılan insan üzülüyor kaliteli,paylaşımcı arkadaşların MT ortamından ayrılmasına.bende bakıyorum son zamanlarda hep geyik dönüyor konular.hiç araştırma yapmadan konu açılıyor bir sürü.insanın cevap veresi yorum yapası bile gelmiyor,kendi adıma tabiki...
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)