Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Emrello'nun Kaçış Rotaları 6- (Yeni Sezon!) Kurna-Riva Sahil Yolu

Motovento
    REKLAM ALANI
    emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)

Arkadaşlar tekrar merhaba,

Geçen sene genelde İstanbul'a yakın yerlere olan gezilerimi "kaçış rotaları" başlığı altında burada paylaşmıştım. Yazılarımda mümkün olduğunca diğer motorculara da rota bilgisi vermeyi amaçladığımdan harita ve yol fotoğraflarıma ağırlık veriyordum.

Havalar biraz düzelmeye başladı ve bu senenin ilk "kaçış rotası" karşınızda! Umarım beğenirsiniz.

Emrello Yoldan Çıkıyor! (ama fazla da çıkmıyor)

Bu kaçış rotası bir süredir haritada gözüme batıp duran Şile Kurna Köyü'nü Riva'ya bağlayan sahil yolu.

Bu rotanın haritası kabaca şöyle:

Ama önce yeni yol arkadaşımı tanıtayım

Ayrıca bir yenilik daha:

Artık kaçış rotalarına mümkün olduğunca video görüntüleri de koymaya çalışacağım. Video kameramı plastik su borusu, iki kelepçe ve tripodumun kafasını kullanarak yaptığım aparat ile motorun koruma demirine bağladım. Fena da görüntü vermiyor.

GPS için de aparat buldum, süper oldu.

Yola dönecek olursak; Şile otobanına girdikten sonra Ömerli sapağından Beykoz yönüne dönüyoruz. Sakin bir yoldan 4-5 km gittikten sonra önümüze bir kavşak çıkıyor.

Benzininiz azsa buradaki benzinciden deponuzu doldurun, çünkü yolda başka benzinci yok.

Buradan sonra çok zevkli, virajlı köy yollarına vuruyoruz kendimizi...

Yola devam ediyorum; ilk hedefim Karakiraz köyü. Uydu fotoğraflarına göre buradan sahile çıkan bir yol olmalı. GPS de böyle bir yol gösteriyor.

İlla ki aynadan fotoğraf çekmek lazım... Olmazsa işlerimiz ters gider.

Karakiraz Köyü'nü arkamda bırakıp sol taraftaki belli belirsiz toprak yola giriyorum.

Ama yol bir çiftliğin kapısında son buluyor. Geri dönüyorum ama şimdi de bir üç yolun ortasındayım. Gitmem gereken yol tam karşımda ama içimden bir ses bana girmememi söylüyor (yolun görüntüsü de söylüyor olabilir tabii. Bkz. yukarıdaki fotoğraf.)

Geldiğim yönden geri dönüyorum. Sahil yoluna bir sonraki köy olan Kurna'dan girmeye çalışacağım.

Bu sefer şansım yaver gidiyor. Kurna Köyü'ndeki bir abinin tarifi ile doğru yola giriyorum. Ama şunu söyleyeyim eğer GPS'iniz yoksa veya birinden yardım almadıysanız bu girişi kaçırmanız işten değil.

Kurna sahiline giden yolun girişi.

Kurna sahil yolu.

Yaklaşık 1 km sonra yol bir kumsal manzarasıyla sona eriyor.

Bir Türkiye klasiği: Güzel bir yer varsa sitemizi yaparız!

Anladığım kadarıyla yazın burası bayağı popüler bir yer oluyor. Hafiften tesis gibi bir şeyler bile var.

Orada piknik yapan bir aileye yolun durumunu soruyorum. "İyi" diyorlar, hatta bir süre sonra asfalta döndüğünü söylüyorlar. Açıkçası o kadar iyi bir yol beklemiyordum ama bu cevap daha da cesaret veriyor ve aşağıdaki yola dalıyorum. Bayağı güzel stabilize yol...

Ama... Birkaç km gittikten sonra GPS bana kuzey yerine güneye gittiğimi söylüyor. Yanlış yoldayım! İstikamet geriye.

Girmem gereken yol orası değilmiş, maalesef burasıymış (macera başlıyor):

Şimdi bazı krosçu arkadaşlar diyecek ki "O da bir şey mi? Biz doğrudan dağa bayıra vuruyoruz kendimizi". Doğru da, benim altındaki kros motor değil, daha motoru alalı 1000 km olmamış artı ben de dünyanın en tecrübeli sürücüsü değilim. Ayrıca yalnızım, telefon çekmiyor, Yusuf'un sesini uzaklardan duyar gibiyim.

Yolun başlangıç kısmını videoya çektim. Daha sonra o kadar kötüleşti (anlatmak zor), o kadar kötüleşti ki "nasıl olsa devirecem motoru" diye kamerayı söktüm.

Video aşağıda. Youtube'da orijinal sesi yok, isteyen izle.net bağlantısını kullanarak orijinal ses ve benim yüklediğim şarkılarla izleyebilir. Öyle atlama zıplama, aksiyon yok. Şimdiden söyleyeyim.

http://www.youtube.com/watch?v=xXZITenP5GY

Bu da izle.net'teki kayıt:

http://www.izle.net/videoizle/20241/...ahil-yolu.html

Videoda da göreceğiniz gibi yol bataklık üstündeki dar bir geçitle başlıyor ve hafif bir yokuşla devam ediyor. Belirli bir noktada iki yol işçisiyle karşılaştım. Yaklaşırken bana "herhalde deli" şeklinde bakıyorlardı. Biraz muhabbet ettik. İleride de yapım olduğunu ve bazı yerlerden silindir geçmediğini söylediler. Geriye dönmek aklıma bile gelmedi; övünmek için söylemiyorum. Bazen geri dönmeyi bilmek de övünülesi bir erdemdir.

Bu noktadan sonra yol kırılmış kaya kaplıydı, bazı yerlerde ise mıcır, yer yer kil, yer yer stabilize ama çoğunlukla kısaca kabus gibiydi! Şunu iddia edebilirim: Bu yol çoğu kros parkurundan daha kırıcıydı.

Ama... Yolun etrafı müthiş. Korkutucu bir sakinlik. İstanbul'a bu kadar yakın, bu kadar ıssız... Bir süre sonra ne bir araç kaldı etrafımda ne de insan. Yusuf faktörü yine kendini hatırlatmaya başlıyordu. GPS'in pilinin bitmesi de ayrı bir güzellik oldu bu arada.

Fotoğraf çekmek için durmak istiyorum ama bir ses bana "durma" diyor. Çoğunlukla da o sesi dinliyorum (Yusuf abi). O sesi dinlemediğim zamanlarda güzel manzaranın tadını çıkarıyorum. Hava mis gibi çam kokuyor. Kaskın içinde kendi kendime sırıtıyorum.

Bir süre sonra İncir Boğazı denen mevkiye geliyorum. Burada ufak bir dere var ve bildiğim kadarıyla köprü yok. Bir dere geçişi yapmayı bekliyorum.

İncir Boğazı mevkii

Ama dere geçişine gerek kalmıyor, çünkü yol yapımı sırasında doldurmuşlar dereyi. Yine kayaların üzerinden atlaya zıplaya geçiyorum dereyi.

Bu arada şunu paylaşmak istiyorum: Bu yola girmeden önce motorum hakkımda aklımda çok soru vardı. Acaba toprakta, taşta dengesi nasıldır? Bu kadar ağır bir makineye hakim olabilir miyim? Acaba kıçını falan kaydırır mıyım? Bu yolun bana öğrettiği bir şey de şu oldu: Transalp kendini resmen toprak yolda buluyor. Alet asfalttakinden daha rahat gidiyor! Ben asfaltta bu kadar güven duymadım. Ne bir kaydırma, ne bir dengesizlik! Motoruma bir kez daha hayran oldum. Utanmasam öpecektim, o kadar yani!

İncir Boğazı'ndan hafif hafif tırmanmaya başlıyorum ve ilk dönemeçte hiç beklemediğim bir şeyle karşılaşıyorum: Başka bir motorcu! Yanına çekiyorum ve biraz muhabbet ediyoruz. Kendisinin ismi Mete imiş, buraları aynı zamanda WRC Ralli parkuru olduğundan güzel bir izleme noktası arıyormuş. Altında bir kros makine var. Benim gittiğim yönün tam tersine gidiyor. Kendisi bana yolun geri kalanı hakkında bilgi veriyor, ben de harita üzerinden ona konumumuzu gösteriyorum. Bastırdığım haritaları da Mete'de bırakıyorum, ona daha çok lazım. İkimiz de yolumuza devam ediyoruz.

Yolun ileride daha da kötü olacağını söylemişti Mete ama ben pek ihtimal vermemiştim. Aynen öyleymiş! Portakal büyüklüğünde kırılmış kayaların üzerinde gidiyorum, stabilize yol görünüyor ancak tam yola inerken "Klonk" diye bir ses geliyor. Transalp'in altını çarptım! Neyse ki orta sehpaya denk gelmiş, sorun yok! (Seviyorum bu aleti.)

Artık Riva görünüyor, ben de bir moral bir moral! (Bu pozu bir yerlerden hatırlayan var mı? )

Riva görünüyor ama yollar düzelmiyor. Böbrek taşınız varsa burada motor kullanın.

Bol hoplamalı zıplamalı bir yoldan sonra Riva'ya ulaşıyorum. Denize karşı karnımı doyurup çayımı içiyorum. Üstüm başım toz içinde.

Keyfimi yaparım aga...

Sonuç olarak...

Bu, Kaçış Rotaları'nda yayınladığım en kısa gezim oldu. Sadece 120 km yol yapmışım. Ama yaklaşık 5,5 saat sürdü. Ne kadar zorlu olduğunu siz hesap edin. Yine de şimdiye kadar en eğlendiğim gezimdi diyebilirim.

Bu rotaya girmek isteyenlere birkaç tavsiyem olacak:

- Tek başına girmek çok akıllıca olmayabilir (tamam, ben de dünyanın en akıllı insanı değilim zaten).
    - Altınızdaki makine buna uygun olmalı. Açıkçası ben Transalp'in sınırlarını zorladım mı bilemiyorum, ama kendi sınırlarımı biraz zorlamış olabilirim.
    - Yola çıkacaksanız deponuz dolu olmalı ve yanınızda her türlü alet edevat bulunmalı. Ben yedek bujiden lastik levyesine kadar mümkün olduğunca her şeyi yanıda bulundurmaya çalışıyorum.

Şimdilik benden bu kadar. Bir dahaki kaçış rotasında görüşmek üzere...

Eski rotaları merak edenler için:

http://www.motosiklet.net/forum/etki...alari-1-a.html

http://www.motosiklet.net/forum/etki...alari-2-a.html

http://www.motosiklet.net/forum/etki...zi-gezisi.html

http://www.motosiklet.net/forum/etki...ollarinda.html

http://www.motosiklet.net/forum/etki...kefken-vs.html
    Ağır metal insanı...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Muhteşem..

Video beni benden aldı..
    Müzik ve yol harikulade..

Ciddi ciddi varaderodan vazgeçip aklıbaşında bir transalp almaya karar verdim şuanda..
    Çok ciddiyim, Emre

Özel mesajlarına bak ivedi

Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhteşem..

Video beni benden aldı..
    Müzik ve yol harikulade..

Ciddi ciddi varaderodan vazgeçip aklıbaşında bir transalp almaya karar verdim şuanda..
    Çok ciddiyim, Emre

Özel mesajlarına bak ivedi
    Seni de TA'cı yapacağız galiba sonunda

Şaka bir yana alet keçi gibiymiş toprakta, bu kadarını beklemiyordum.
    Ağır metal insanı...

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    emre kardeş,başlığını görünce hemen bakmaya koyuldum.güzel gezip,güzel anlatıyorsun.ve anladığım kadarıyla,tek gezmeyi seven,maceracı bir insansın.paylaşım için teşekkürler.güzel yerler.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    honda-ınnova cbf 150
    tebrikler.bende kaz dağlarını geziyorum.kaya,taş,mıcırağaç köklerinin üzerinden geçiyorum mis gibi orman havası ama ınnovayla

jason55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 city
    güzel paylaşım dostum fotoğraflar ve video harika eline emeğine sağlık...
    Even the english word "believe" also has a "lie" hidden in the middle...

Harika bir gezi daha olmuş. Zevkle okudum.
    "Tekerine taş değmesin" diyeceğim ama saçma olacak dilim varmıyor
    Allah kaza bela vermesin, nice km.lere ve nice "kaçış rotası" topiclerine
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emre kardeş,başlığını görünce hemen bakmaya koyuldum.güzel gezip,güzel anlatıyorsun.ve anladığım kadarıyla,tek gezmeyi seven,maceracı bir insansın.paylaşım için teşekkürler.güzel yerler.
    Aslında pek maceracı sayılmam ama bu gezi gerçekten biraz macera tadında oldu.

Zaman ayarlayamama problemim olduğundan toplu gezilere planlı olarak katılmam çok zor oluyor. Bu yüzden genelde tek çıkıyorum. Aslında bu geziye Osbourne (Engin) arkadaşımızla birlikte çıkacaktık ama işlerini ayarlayamadı. (direkten döndü de denilebilir )
    Ağır metal insanı...

Motosikleti
    Piaggio CARNABY
    Fazla soze gerek yok SUPER .

Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Alıntı ınnowa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tebrikler.bende kaz dağlarını geziyorum.kaya,taş,mıcırağaç köklerinin üzerinden geçiyorum mis gibi orman havası ama ınnovayla
    En güzeli! Keşke o taraflara yakın bir yerlerde olsam da ben de yapabilsem aynısını...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:41 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:40 ----------

Alıntı jason55 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel paylaşım dostum fotoğraflar ve video harika eline emeğine sağlık...
    Beğendiğine sevindim, teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:42 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:41 ----------

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harika bir gezi daha olmuş. Zevkle okudum.
    "Tekerine taş değmesin" diyeceğim ama saçma olacak dilim varmıyor
    Allah kaza bela vermesin, nice km.lere ve nice "kaçış rotası" topiclerine
    Çok sağol. Valla tekere değil de grenaja taş değmesin daha güzel aslında!

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:51 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:42 ----------

Alıntı Cem 1958 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fazla soze gerek yok SUPER .
    Teşekkürler
    Ağır metal insanı...

Orko_ye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Çok güzel bir gezi olmuş, tebrik ederim Emrello. Daha önceki gezilerini de (yamahayla olanlar) severek takip ederdim. Tam benlik, İstanbul'un çilesinden ve sesinden uzaktaki mekanları seçiyorsun.

Bu arada motorlarımızda birbirine çok benziyor. Bende dün aldım Transalpimi, siyah 2004 model
    ..::.. GO ..::..

Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Alıntı Orko_ye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir gezi olmuş, tebrik ederim Emrello. Daha önceki gezilerini de (yamahayla olanlar) severek takip ederdim. Tam benlik, İstanbul'un çilesinden ve sesinden uzaktaki mekanları seçiyorsun.

Bu arada motorlarımızda birbirine çok benziyor. Bende dün aldım Transalpimi, siyah 2004 model
    Teşekkürler. Beğendiğine sevindim. Motorunu da güle güle kullan. Belki bir gün beraber de teker çeviririz.
    Ağır metal insanı...

Orko_ye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı emrello adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler. Beğendiğine sevindim. Motorunu da güle güle kullan. Belki bir gün beraber de teker çeviririz.
    Neden olmasın Motorlarımız ve yol zevkimiz aynı, avatarından anladığım kadarıyla müzik zevkimiz bile aynı
    ..::.. GO ..::..

davids - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    ağzına ve emeğine sağlık diyorum.Ayakta alkışlıyorum ama biliyorum ki göremiyorsun
    hayat şansa bırakılacak kadar uzun değil

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    BEnim de Riva zamanım gelmiş =)
    GKN MOTORS

Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Teşekkürler arkadaşlar.

Aynı günden bir video daha... Maksat muhabbet olsun

(yine aksiyon falan aramayın, efendi efendi gidiyorum işte)

http://www.izle.net/videoizle/20455/...28sile%29.html
    Ağır metal insanı...

aydinsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250 Hyosung (düşüncede)
    Emre sevgili dostum yine çok güzel bir yazı hazırlamışsın. Birgün artçın olacam inşallah. Bi denk getiremedik.
    Eline yüreğin, motoruna sağlık.
    Daha nicelerine ......
    Hyosung gt250 düşünüyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Emre olmuş bu gezi,yenilerini bekliyorum
    şu video işini biraz açsana.
    Handycam türü bir cihaz kullanıyorsan özellikle hareketli parçaları varsa kameranın ömrünü yer bitirirsin baştan söyleyeyim.
    actioncam'larde hareketli parça yok,zoom yok vs yok.
    Kamerayı daha yüksek bir yere monte etmeni tavsiye ederim ayrıca
    zemine yakın kamera görüntüyü bulanıklaştırır.

Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Alıntı aydinsen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emre sevgili dostum yine çok güzel bir yazı hazırlamışsın. Birgün artçın olacam inşallah. Bi denk getiremedik.
    Eline yüreğin, motoruna sağlık.
    Daha nicelerine ......
    Sağol abi, gelicem Ankara'ya motorla bir ara, bir ayarlayamıyoruz ki...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:09 ----------

Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emre olmuş bu gezi,yenilerini bekliyorum
    şu video işini biraz açsana.
    Handycam türü bir cihaz kullanıyorsan özellikle hareketli parçaları varsa kameranın ömrünü yer bitirirsin baştan söyleyeyim.
    actioncam'larde hareketli parça yok,zoom yok vs yok.
    Kamerayı daha yüksek bir yere monte etmeni tavsiye ederim ayrıca
    zemine yakın kamera görüntüyü bulanıklaştırır.
    Teşekkürler Savaş abi, eylemlerimiz sürecek!

Hareketli parçası olan bir cihaz değil. Samsung VP-10. SD karta kaydediyor. Sadece zoom'u var. Onu da sürüş esnasında kullanmıyorum zaten. Ama evet, titreşim muhtemelen ömründen yiyordur.

3,5 saate kadar kayıt yapabiliyor. Sürüşlerde kamera aşağı yukarı %70 oranında açık. Aslında şu anda bile elimde saatlerce görüntü oldu. Ne yapacağım onları bilmiyorum.

Kameranın pozisyonu koruma demirinin bittiği yerin yaklaşık 10 cm üstü. Sanırım yerden yüksekliği 60-65 cm civarında. Alçakta ama çok da alçakta sayılmaz. Aslında ilk montajımda daha yukarıda duruyordu ama rezonans nedeniyle plastik boru çok titriyordu. Özellikle kalkışlarda görüntü bayağı titreşimli oluyordu. Mecburen boruyu bir 10 cm daha kısalttım.

Görüntü kalitesi benim beklediğimden iyi oldu ama birkaç dezavantajı var bu düzeneğin: 1- Motoru sola devirirsem kamera gider, büyük ihtimalle grenaja da zarar verir. 2- Kamera takılıyken derince bir sudan geçemem. 3- Önünde koruyucu bir tek streç film olduğundan taş gelirse kamera gider.

Yine de oldu mu oldu işte...
    Ağır metal insanı...

TORAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Scarabeo 200 ie
    Yeni motosikletinle yaptığın gezi verdiğin emek, uğraşı, paylaşım için teşekkürler Emre arkadaşım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler