Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 250R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    -BMW F650 GS -CBR 600 F

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    chemical - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr1000RR-cbr 250R
    egzos zamanlaması doğru yapılmazsa nası alakası yok? illa sıkıntı çıkartır.
    Gelmemiş yarından hepmi şikayetçiyiz

dumenist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    müdür basamakları kendinmi boyadın ?

Alıntı chemical adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    feyiz oğlunda zaten rizomalar 111tl neden başka marka alıcan?

http://www.feyizoglu.com/Elcik-Universal_47225.html#0

bir de egzos kullanan arkadaşlar başka bir forumda okudum. sonradan egzos takılınca yağ yakma problemi yaşayanlar olmuş acaba egzos taktıktan sonra herhangi bir ayar yaptırmamız gerekiyormu? normalde powercommender takılıyo ancak bu motor için extreme tigerdan memnunmusunuz bir sıkıntı yaşattımı kafa şişirmek dışında
    Yağ yakan motor, egzoz değişikliğiyle daha yüksek devirlere daha rahat çıkacağı için ya da üst devirlerde daha fazla kalacağı için sıkıntı çıkabilir. Ama egzoz takınca yağ yakmaya başlamamıştır aslında.

Benim aynısı oldu işte. 3 binde yağ değişti, 6 binde lower'ın altındaydı, acemilikten önemsemedim, servis de getir yağ değişimi yapalım dedi. Başka birşey söylemedi. Halbuki yağ eksiltiyormuş. 10 binde egzoz değişti, 12 binde yine yağ eksilttiği için motor hasar aldı. Şimdi egzoz değişti diye oldu dersem yanıltmış olurum. Garantiden tamir ettiklerinden beri yağ azalmıyor.

Slip-on egzozlar stock zamanlamaya göre ayarlı zaten, en azından isimli olanlar. Full system takarsanız o zaman değişiklik lazım.
    viper17 ve wolrath bunu beğendiler.

viper17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Egzoz zamanlaması nasıl yapılıyor açıklarmısınız lütfen ?
    wolrath bunu beğendi.
    Nereye bakarsan, oraya gidersin.

Motosikleti
    cbr1000RR-cbr 250R
    Alıntı seigen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ yakan motor, egzoz değişikliğiyle daha yüksek devirlere daha rahat çıkacağı için ya da üst devirlerde daha fazla kalacağı için sıkıntı çıkabilir. Ama egzoz takınca yağ yakmaya başlamamıştır aslında.

Benim aynısı oldu işte. 3 binde yağ değişti, 6 binde lower'ın altındaydı, acemilikten önemsemedim, servis de getir yağ değişimi yapalım dedi. Başka birşey söylemedi. Halbuki yağ eksiltiyormuş. 10 binde egzoz değişti, 12 binde yine yağ eksilttiği için motor hasar aldı. Şimdi egzoz değişti diye oldu dersem yanıltmış olurum. Garantiden tamir ettiklerinden beri yağ azalmıyor.

Slip-on egzozlar stock zamanlamaya göre ayarlı zaten, en azından isimli olanlar. Full system takarsanız o zaman değişiklik lazım.
    benimde demek istediğim buydu. sizin probleminiz egzos takılmadan öncede olan bir sıkıntıymış yani egzosla alakası yok sanırım. siz hangi egzosu kullanıyordunuz? benim amacım ses değil zaten tek silindir makinada neyin sesini alıcaksın derdim görüntü egzos çok büyük ve ağır olabildiğincede çirkin geliyor gözüme o yüzden değiştirsemi diye düşünüyorum.

---------- Post added at 22:04 ---------- Previous post was at 22:01 ----------

Alıntı viper17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzoz zamanlaması nasıl yapılıyor açıklarmısınız lütfen ?
    4 zamanlı motorların çalışma prensibine bakarsan 4. zamanın ne olduğunu görürsün

benimde demek istediğim buydu. sizin probleminiz egzos takılmadan öncede olan bir sıkıntıymış yani egzosla alakası yok sanırım. siz hangi egzosu kullanıyordunuz? benim amacım ses değil zaten tek silindir makinada neyin sesini alıcaksın derdim görüntü egzos çok büyük ve ağır olabildiğincede çirkin geliyor gözüme o yüzden değiştirsemi diye düşünüyorum.

4 zamanlı motorların çalışma prensibine bakarsan 4. zamanın ne olduğunu görürsün
    Egzoz subabının nasıl çalıştığını biliyorum. Zamanlaması nasıl yapılıyor hala açıklamadınız ?

Motosikleti
    cbr1000RR-cbr 250R
    Alıntı viper17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzoz subabının nasıl çalıştığını biliyorum. Zamanlaması nasıl yapılıyor hala açıklamadınız ?
    arkadaşım sen motoruna egzos yada farketmez performans hava filtresi dahi taksan motorunun yanma sistemine müdahale etmiş olursun. yani daha fazla hava vermiş yada egzostan daha rahat gaz atmış olursun bunun sonucunda yanma sistemin değişir. Bu işleride ayarlayan beyindir yani ECU standart ecuya genelde müdehale edemezsin yani mapını haritasını değiştiremezsin markalar sınırlandırmışdır çoğunlukla onun yerine sisteme başka bir cihaz takarsın powercommander gibi buna yaptığın modifikasyona göre dyno testlerine göre uygun yakıt hava gibi bileşenleri belirler kayıtedersin ve motorun gerçek performansına böyle kavuşur. yoksa tak egzosu tamam diye bir şey yok eğer bu dediklerimi yapmazsan ya fazla yakıt yakarsın ya doğru yanma olmaz sonuçta sıkıntı çıkartır şimdi anlayabildinmi benim demek istediklerimi

arkadaşım sen motoruna egzos yada farketmez performans hava filtresi dahi taksan motorunun yanma sistemine müdahale etmiş olursun. yani daha fazla hava vermiş yada egzostan daha rahat gaz atmış olursun bunun sonucunda yanma sistemin değişir. Bu işleride ayarlayan beyindir yani ECU standart ecuya genelde müdehale edemezsin yani mapını haritasını değiştiremezsin markalar sınırlandırmışdır çoğunlukla onun yerine sisteme başka bir cihaz takarsın powercommander gibi buna yaptığın modifikasyona göre dyno testlerine göre uygun yakıt hava gibi bileşenleri belirler kayıtedersin ve motorun gerçek performansına böyle kavuşur. yoksa tak egzosu tamam diye bir şey yok eğer bu dediklerimi yapmazsan ya fazla yakıt yakarsın ya doğru yanma olmaz sonuçta sıkıntı çıkartır şimdi anlayabildinmi benim demek istediklerimi
    Tamam da bunların subap zamanlamasıyla alakası yok.

Motosikleti
    -BMW F650 GS -CBR 600 F
    [QUOTE=dumenist;2945222]müdür basamakları kendinmi boyadın ?[/QUOT

Kendim boyadım kardeşim.Fotoğrafları o yüzden ekledim zaten.Fakat seninki daha kapsamlı olmuş eline sağlık.Ben ufak oynamalar yaptım
    Daha bi şeyler var kafamda.

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pani / 3colore
    feyiz oğlunda zaten rizomalar 111tl neden başka marka alıcan?

http://www.feyizoglu.com/Elcik-Universal_47225.html#0

bir de egzos kullanan arkadaşlar başka bir forumda okudum. sonradan egzos takılınca yağ yakma problemi yaşayanlar olmuş acaba egzos taktıktan sonra herhangi bir ayar yaptırmamız gerekiyormu? normalde powercommender takılıyo ancak bu motor için extreme tigerdan memnunmusunuz bir sıkıntı yaşattımı kafa şişirmek dışında
    arkadas manet sormus yalnız

+++

egzoz taktıktan sonra gıren - cıkan havada degısım olacaktır elbette.katalıtık ve son susturucu da tepısen egzoz gazı yenı yerlestırılen duz borunun verdıgı rahatlıkla cıkacak ve cıkarken ıntake e de daha fazla vakum saglayacaktır. bunun zamanlamayla bı alakası yoktur cunku ateslemeye dokunulmamıstır. fakat gıren cıkan havadakı degısımden dolayı ıhtıyac olan yakıta mudahele edılmedıgı ıcın motor standardı dısında davranabılır.(bazı devırlerde tekleme, alt devırlerdekı backpressure azlıgından tork azalması, yuksek devırdekı fazla hava ıle gelen guc?!?! vs vs.) bu davranıs bozuklugu ortada turbo arabalardakı gıbı devasa bır hava akıs degısıklıgı olmadıgı ıcın kullanıcılar tarafından cok da onemsenmemektedır. power commander ıle bunun ustesınden gelınır ve az da olsa arttırılan yakıtla beraber guc de kazanılır. fıltre takılması da egzozun bosalmasıyla rahatlayan hava akısının , emıs tarafında dengelenmesı ıcındır. kutu ıcı kullanıldıgı ıcın arabalardakı gıbı ses artısı olmaz. yer deıgısımı olamadıgı ıcın ısı olarak da degısım saglanamamakta ve verım artısı olmamaktadır.

yag yakması neden olur ? segmanlardan ;) egzoz? bence bu degıl de yag eksıltmesıne dıkkat etmemek,rodajdakı duzensızlık vs lerden suphelınırım ben egzozdan once.
    viper17 bunu beğendi.

erays - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    Ömer2, çok şık olmuş. Sadeliğini bozmadan güzel eklemeler, ellerine sağlık
    ömer2 bunu beğendi.

etez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda NC700X
    Merhabalar bu motorun oturmuş bir piyasası yokmu acaba 2011 modelleri de aynı fiyat 2012 leride . Bu arada 2011 model servis bakımlı düşmesi kalkması olmayan 11000 km de buldum bitane en son 7.700 diyor fiyat sizce nasıl?

Dün 24 bin bakımında zincir seti değişti, zincire kötü bakmışım . En az 30 bin gitmeliydi. Set 295 TL tutuyor, tek zincir daha pahalı, Honda'nın fiyatları acayip . Bugün sabah da 150/70 lastiği söküp, 140/70 pilot activ taktırdım. Sürekli dışa kaçıyordu, kontrayla düzeltmem gerekiyordu. Orjinal boyutta virajda yine baktığım yere gidiyor, viraj çizgisinde bozulma yok, dünya varmış. Kalın lastik güzel duruyor diyip almayın, sürüşü bozuyor.
    wolrath, Pain, kakare ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pani / 3colore
    Dün 24 bin bakımında zincir seti değişti, zincire kötü bakmışım . En az 30 bin gitmeliydi. Set 295 TL tutuyor, tek zincir daha pahalı, Honda'nın fiyatları acayip . Bugün sabah da 150/70 lastiği söküp, 140/70 pilot activ taktırdım. Sürekli dışa kaçıyordu, kontrayla düzeltmem gerekiyordu. Orjinal boyutta virajda yine baktığım yere gidiyor, viraj çizgisinde bozulma yok, dünya varmış. Kalın lastik güzel duruyor diyip almayın, sürüşü bozuyor.
    hayırlı olsun.
    zıncır degısımını sen mı ıstedın yoksa onlar mı soyledı? neye gore karar verdınız?
    set 295 ıyı bence.on arka sprocket ıle beraber mı?

buyuk lastık konusunda kesınlıkle haklısın ;)

Zincir değişmeli dediler, zaten gösterge gibi birşey var ya, orada sona gelmişti ve hala bomboldu. Sonra bir fiyat çıkardı sadece zincir 420 mi neydi, zincir seti 295 TL . O yüzden set aldım tabi. Ön arka dişli de var.
    wolrath bunu beğendi.

Pain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000 RR
    ebatlar konusunda hondanın bir bildiğivarmış merak ettiğim zincir fabrikadan üzerinde olsan zincirmiydi,24000 iyi gitmiş ben değiştirmeyi düşünüyorum ki benim ki cbr125 biliyorsun.Ama aslında iyi olmadığı belli, çünkü set olarak değiştiriyorsan dişliyi yemiş.Motorun üzerindeki zincirin kötü olduğunu biliyorum ama dişlide sıkıntı yok senin ki ekstra masraf olmuş.Demekki biz de 20000 gibi rakamları görmeden zinciri değiştirmeyliyiz ki dişliyi koruyalım

Cgty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı-Mavi-Beyaz
    Pain , benim de zincir değiştirmem gerek sanırım artık . O-ringli alacağın zincir bulursan netten falan , linkleşebiliriz
    "Sağlığında nice ehli hünerin,bir tutam tuz bile katmaz iken aşına,öldürüp evvel onu açlıktan, sonra bir türbe dikerler başına."

@pain
    Üzerinde orjinal zinciri vardı. Şimdi yine orjinal takıldı. Honda'nın sattığı da D.I.D. o-ring zincirmiş zaten. En kaliteli o, daha iyi heavy duty x-ring olanları var ama daha pahalı. OK vermeden önce ayak üstü fiyatlara baktım da servisin fiyatı yine makul. Beni üzen 24 bin km az , dışarıda bırakmanın ve yağlama/temizlemeyi ertelemenin sonucu.

Cgty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı-Mavi-Beyaz
    Hatta ve hatta , benim zinciri gererken gerginin yapıldığı vida kırıldı , daha sonra kaynak yapıldı falan ama , vida kırıldı yani haliyle .
    Acaba bu vidayı değiştiren var mı ? Ya da nereden temin edebileceğimle alakalı bir fikri olan ?
    "Sağlığında nice ehli hünerin,bir tutam tuz bile katmaz iken aşına,öldürüp evvel onu açlıktan, sonra bir türbe dikerler başına."

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)

Bu Konudaki Etiketler