Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 250R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayırlı uğurlu olsun Hocam.. Allah kaza bela vermesin, tekerin düz bassın..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    afyonlu003 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ TİGER250, HONDA CBR250R HONDA 600F
    Alıntı xcom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ çeşitleri şu şekilde 3 e ayrılır..

Mineral
    Yarı sentetik
    Sentetik

Petrol işlem görüp yağa dönüştürülür herhangi bir fazladan ekstra birşey katılmaz kimyasal olarak.. Bu mineral yağdır..
    Mineral yağlar genelde fabrika dolum yağı olarak kullanılır rodaj yağı denen zımbırtı işte.. Bunun sebebi motor yeni olduğu için metal parçaların birbirine sürtünüp traşlanmasını sağlamaktır.. Bu yüzden içeride oluşturduğu koruyucu film şeridi zayıftır.. Buda rodajı sağlar.. Eksileri çabuk deforme olması özelliğini yitirmesi çok km gitmemesi diyebiliriz..

Sentetik yağ ise laboratuvar ortamında çeşitli kimyasallar ile birçok kere test edilip üretilen yağlardır.. Sürtünmeyi en aza indirip koruyucu film tabakası oluşturur aynı zamanda motoru temizler yüksek devirli kullanımda iyi performans sağlar.. Akşam motoru stop edip sabah ilk çalıştırmada pistonlara daha iyi tutunduğu için motosiklet daha az deforme olur..

Yarı sentetik ise mineral ve sentetik karışık %60 yada 70 sentetik geri kalan mineral yağdır.. Bunun sebebi ise full sentetik yağlar bazı motorlara iyi gelmez debriyaj kaçırır kaydırır vs..

Motorlarımız ilk çalıştırmada en büyük hasara mağruz kalır.. Esas ömür yiyen ilk çalıştırmadır..

Not: kabaca yazdım yanlış eksik bilgi olabilir..
    Kabaca da yazsan bilgi için teşekkürler hocam.
    City Bike Racing 250r -- AFYONKARAHİSAR / MERKEZ

cıbırcıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr 125Esd
    ARKADAŞLAR MOTORUMU SATIYORUM BİLGİNİZE MOTORUM ÇOK TEMİZ DİR GÖZÜMDEN SAKINARAK BAKTIM İLK GÜNKİ GİBİ TERTEMİZ DİR

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-ayvalik-honda-dan-cbr-250-r-207552416/detay/

AŞAĞIDAKİ SAYFADA DAHA DETAYLI GÖREBİLİRSİNİZ
    http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/86226-honda-cbr-250r-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-1144.html

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motul yağ almayı düşünüyorum, kitapçıkta şu şekilde yazıyor;

Tavsiye edilen motor yağı›
    Honda 4-zamanl› motosiklet yağı
    API Servis Sınıfı SG veya daha yüksek,
    “Enerji Tasarruflu” olarak işaretlenmiş yağlar
    hariç, SAE 10W-30, JASO T 903 standart
    MA

Burda 10-30 demiş ama balıkesir yazın çok sıcak oluyo o yüzden 10-40 almayı düşünüyorum.
    Motul un hangi yağını almalıyım?
    Hocam 10/40 alabilirsin ben yaz kış 10/40 kullandım.. Antalya'da yaşıyorum buralar daha sıcak olur haliyle.. Bi sıkıntı çıkartmadı.. Yaz geliyor 15/50'de kullanabilirsin.. Kışa girişte bir daha değiştiririm dersen.. Seçim senin..

Alacağın yağ tam sentetik değil, yarı sentetik olsun.. Tam sentetikler debriyaj kaçırması yapıyor..
    Birde ben daha önce motul 5100 10/40 kullandım, motorda sesli çalışma ve titreşim yaptı.. Bilginiz olsun.. İpone daha iyi bir seçim olur derim.. Yine de karar sizin..

afyonlu003 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ TİGER250, HONDA CBR250R HONDA 600F
    Motorumu tam çıkardım 4 ayın acısını çıkartayım demiştim ki bi baktım kar yağdı ama motorunu özleyen birisi için engel olmaz

Tekeriniz düz bassın her daim
    Mitoqondri ve qezgin bunu beğendiler.
    City Bike Racing 250r -- AFYONKARAHİSAR / MERKEZ

Motosikleti
    cbr 250r
    önümüz yaz malum 10-40 mı 15-50 mi önerirsiniz. birde tam sentetik her zaman iyidir diye biliyordum ama yarı sentetik mi sipariş vereyim kullanan arkadaşlar ne önerir

yaso2867 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 250r
    Alıntı mazixxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    önümüz yaz malum 10-40 mı 15-50 mi önerirsiniz. birde tam sentetik her zaman iyidir diye biliyordum ama yarı sentetik mi sipariş vereyim kullanan arkadaşlar ne önerir
    Kitapçıkta 10 30 yazıyor 15 50 biraz abes kaçar bence 10 40 ideal

Motosikleti
    cbr 250r
    2 litre 10-40 ipone sentetik yağ ve 750 ml ipone zincir temizleme spreyi sipariş verdim. servisten yağ filtresi alıp kendim değiştireceğim yağ filtresinide değiştirince toplam 1,5 lt mi 1,3 lt yağ mı alıyor

Alıntı yaso2867 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kitapçıkta 10 30 yazıyor 15 50 biraz abes kaçar bence 10 40 ideal
    Hocam sizin yaşadığınız iklim şartlarına göre gerek yok.. Yağ biraz da olsa yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına göre değişiklik gösteriyor.. Antalya yazın felaket sıcak o yüzden burada servislerin öneriside bu yönde.. Ancak dediğim gibi 10/40'da yeterli oluyor.. 15/50'de yazın zarar vermez hocam.. Daha iyi iş görür..

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:14 ----------

Alıntı mazixxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 litre 10-40 ipone sentetik yağ ve 750 ml ipone zincir temizleme spreyi sipariş verdim. servisten yağ filtresi alıp kendim değiştireceğim yağ filtresinide değiştirince toplam 1,5 lt mi 1,3 lt yağ mı alıyor
    Filtre değişirse 1.5 lt, değişmezse 1.4 litre hocam.. Ayrıca zincir temizliği için gaz yağı kullansanız daha az maliyetli olur hocam..

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı xcom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ çeşitleri şu şekilde 3 e ayrılır..

Mineral
    Yarı sentetik
    Sentetik

Petrol işlem görüp yağa dönüştürülür herhangi bir fazladan ekstra birşey katılmaz kimyasal olarak.. Bu mineral yağdır..
    Mineral yağlar genelde fabrika dolum yağı olarak kullanılır rodaj yağı denen zımbırtı işte.. Bunun sebebi motor yeni olduğu için metal parçaların birbirine sürtünüp traşlanmasını sağlamaktır.. Bu yüzden içeride oluşturduğu koruyucu film şeridi zayıftır.. Buda rodajı sağlar.. Eksileri çabuk deforme olması özelliğini yitirmesi çok km gitmemesi diyebiliriz..

Sentetik yağ ise laboratuvar ortamında çeşitli kimyasallar ile birçok kere test edilip üretilen yağlardır.. Sürtünmeyi en aza indirip koruyucu film tabakası oluşturur aynı zamanda motoru temizler yüksek devirli kullanımda iyi performans sağlar.. Akşam motoru stop edip sabah ilk çalıştırmada pistonlara daha iyi tutunduğu için motosiklet daha az deforme olur..

Yarı sentetik ise mineral ve sentetik karışık %60 yada 70 sentetik geri kalan mineral yağdır.. Bunun sebebi ise full sentetik yağlar bazı motorlara iyi gelmez debriyaj kaçırır kaydırır vs..

Motorlarımız ilk çalıştırmada en büyük hasara mağruz kalır.. Esas ömür yiyen ilk çalıştırmadır..

Not: kabaca yazdım yanlış eksik bilgi olabilir..
    teşekkür ederim hocam.

Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam 10/40 alabilirsin ben yaz kış 10/40 kullandım.. Antalya'da yaşıyorum buralar daha sıcak olur haliyle.. Bi sıkıntı çıkartmadı.. Yaz geliyor 15/50'de kullanabilirsin.. Kışa girişte bir daha değiştiririm dersen.. Seçim senin..

Alacağın yağ tam sentetik değil, yarı sentetik olsun.. Tam sentetikler debriyaj kaçırması yapıyor..
    Birde ben daha önce motul 5100 10/40 kullandım, motorda sesli çalışma ve titreşim yaptı.. Bilginiz olsun.. İpone daha iyi bir seçim olur derim.. Yine de karar sizin..
    titreşimin yağdan olduğuna emin misiniz hocam?
    genellikle motul öneriyolar

Eminim hocam, geçmiş sayfalarda da zaten bahsetmiştim.. Motul'da titreşim hayli fazlaydı.. İpone'u kullandığımda anladım ki bu motora bu yağdan başkası hikaye.. Aramızda Castrol vs. de kullanlar vardı.. Bütün yağların zamanında muhabbeti geçti sayfada..

Ben motul koyduktan 1000 km sonra ipone'a geçtim.. İyi ki de geçmişim dedim.. Titreşim çok iyi bir seviyede düzeldi..

Demem o ki her zaman dediğimi tekrarlıyorum.. İpone 10/40 yarı sentetik yağ koy, başka hiç birşey yapma Cbr 250'ye..

cx571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R & YBR 125 ESD
    Eminim hocam, geçmiş sayfalarda da zaten bahsetmiştim.. Motul'da titreşim hayli fazlaydı.. İpone'u kullandığımda anladım ki bu motora bu yağdan başkası hikaye.. Aramızda Castrol vs. de kullanlar vardı.. Bütün yağların zamanında muhabbeti geçti sayfada..

Ben motul koyduktan 1000 km sonra ipone'a geçtim.. İyi ki de geçmişim dedim.. Titreşim çok iyi bir seviyede düzeldi..

Demem o ki her zaman dediğimi tekrarlıyorum.. İpone 10/40 yarı sentetik yağ koy, başka hiç birşey yapma Cbr 250'ye..
    Noktayı Koyayım ben...
    1NCİ Yağım İpone 10/40 STROKE : Harika idi. Viteş geçişleri olsun akışkanlık olsun iyiydi.
    2NCİ Yağım MOTUL 10/40 5100 : Debriyaj kacırdı. Psikolojiktir dedim. 1000 km olmadan tekrar İPOneyle değiştirdim.
    3ncü Yağım Castrol POwer 1 10/40 : İpone kadar iyi idi. Yalnız İpone Kadar dayanıklı değildi.

Kısacası : İpone kullanılması gereken bi motosıklete sahibiz... Castrol 3000 kmde deforme. İpone 4000 kmde en ufak deforme yok... Deformeden kastım . Vites geçişlerinde belli oluyor. ve Castrolde Yaşadığım sıkıntı 100 - 200 gram eksik cıkıyordu bakımda.
    Mitoqondri ve akteni bunu beğendiler.
    Dört Teker Bedenimi, 250R Ruhumu Taşır..!

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    titreşim olayını motul yağ cbr125 te de arttırmıştı, cbr250 ye koyanlarda aynı hissi yaşamışlar demekki
    Mitoqondri bunu beğendi.

Sam@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    97' Virago 250 / artık yok
    Selam arkadaşlar, kazasız sürüşler.
    Arkadaşım motorunu satıyor, 4 tekere geçecekmiş..
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...08607648/detay

Motosikleti
    cbr 250r
    bilgiler için teşekkür ederim. yanlış yazdım özür dilerim zincir yağı aldım ipone temizleme işini mazotla yapıyorum.
    Mitoqondri bunu beğendi.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Fyz.01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i.hizliresim.com/P5LBbN.jpg

ön cama kırmızı film yaptırdım nasıl olmuş

birde kırmızı xenon mercek far yaptırmak istiyordum. kırmızı sinirli bakış yakalamak istiyordum. ama muayeneden geçmiyormuş. üzülerek vazgeçtim

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:27 ----------

birde şu plakalıktan kurtulmak istiyorum ama kesip biçme işi olmadan. yutubda bi kız çok güzel yapıyor plakalığı. yokmu öyle yapan biyer
    Makineyi bugun canli gordum guzel olmus tophaneye dogru gidiyodun... bende karsi seritteydim biyerden bu makine tanidik gelio dedim burdanmis

Motosikleti

peki hocam bana direkt link atabilir misin şu yağı al diye?
    çünkü farklı farklı model isimleri var ayırt edemiyorum.

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki hocam bana direkt link atabilir misin şu yağı al diye?
    çünkü farklı farklı model isimleri var ayırt edemiyorum.
    http://www.motoplus.com.tr/urun/3000...motor-yagi-1L-

Motosikleti
    bunun 2 lt versiyonu var mı acaba?
    bi de bunda sentetik yazıyo, yarı sentetik daha iyi olur denildi sanki?

Hocam bende alırken yarı sentetik yazar diye düşünmüştüm ancak sentetik yazıyordu.. Daha sonra rs4000 serisini gördüm full sentetik olan oydu.. Birde esterli olan katana serisi vardı sanırım.. Bende bu linktekini kullandım.. Aslında yarı sentetik olan bu linkteki ürün..

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ligi-1092.html

Geçmiş sayfalardan aldığım yağın resmini buldum birazda muhabbet dönmüş daha fazla yardımcı olur diye düşünüyorum hocam bakarsınız..
    LynXMaSTeR bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler