Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Salcano Wolf125 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki GSX250R
    @Salih_T

Zincirim o kadar gevşek ki bazen o şase demirine çarpıyor.
    Nallıhan'dan Beypazarı'na gideceğim.
    Wd40 elime ulaşak. Zincire sıkacağım gelir gelmez. Mazot ve gazyağını şimdilik masraf yapmak istemiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı imamx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Salih_T

Wd40 elime ulaşak. Zincire sıkacağım gelir gelmez. Mazot ve gazyağını şimdilik masraf yapmak istemiyorum.
    Aman kardeşim gevşek zinzirle yola çıkma Allah korusun zincir sarar teker kitler.Arka teker civatalarının üst kısmındaki şasede sağlı sollu 7-8 tane çizik var o çizikleri iki taraftada eşitleyerek zinzirini sık ama 2.5cm boşluk kalsın esneme payı.

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    @Salih_T

Kardeş motosiklet kullanıyorsan az çok elin anahtar tutacak.. yoksa bu iş olmaz.. Servisti, garantiydi bir yere kadar. Motorunla ilgilenmeyi, basit bakımları yapmayı bir an önce öğrenmeye bak.. Netten araştırarak rahatça bir çok bakımını yapabilirsin..

Adil Abinin de söylediği gibi gevşek zincir kazaya davetiye çıkarır.. Zincir germe basit bir işlem, birde bunlar için servise gitmeye, para vermeye gerek yok.

Az bi mazot alsan 1 Tl lik dahi işini fazlası ile görür.. Doldur benim gibi cam sil kabına, sıkarak kullan. WD40 ı da diğer hareketli aksamlarda kullan.. Aman fren diskine sıkıyım deme... Sadece Wd40 zincir için gerekli yağlamayı sağlamaz.. illaki zincir yağı yada varsa artık motor yağı ile yağlaman lazım.

Altın elbiseli adam videolarına bak.. Nette benzer bir sürü bakım videosu da bulursun. Motoru geç, sana bişey olmasın.
    gezginmotor bunu beğendi.
    "Ne Mutlu Türküm Diyene" M.Kemal ATATÜRK
    Salcano Wolf 125 28.03.2014 - 02.05.2016 (11.800 km)
    Bajaj Pulsar NS 200 Trafiğe Çıkış: 09.05.2016 (46.500 km)

Motosikleti
    Suzuki GSX250R
    Elim anahtar tutuyor da, ah bir de takımım olsa. O koyuyor işte bana.

Motosikleti
    Elim anahtar tutuyor da, ah bir de takımım olsa. O koyuyor işte bana.
    motosiklet kullanan adamın olmazsa olmazlarındandır anahtar takımı..çok pahalı şeyler değil.. en çok kullanacaklarını belirleyip en azından onları bulundur.. mesela 8-10-12-14-16-18 gibi (rakamları salladım)çok kullanacağın yıldız anahtarlar olsun, açık ağız tavsiye etmiyor bilenler...somunu bozar..(sebebi; açık ağızla somuna 2 noktadan yıldız ile 6 noktadan baskı uygularsın) yıldız ve düz torvida başlangıç için sana yeter.. milyoncudan 1-2 liraya aldıklarım bile iş görüyor.. Para olunca ihtiyaca göre kalitelileri ile yer değiştirirsin.. En sağlamı arka tekeri sıkacağın ölçü olmalı.. zira en yüksek tork u uygulayacağın somun orası..

Motosikleti
    Suzuki GSX250R
    Zinciri kendim sıktım arkadaşlar. Bu zamana kadar boşa çile çekmişim. Yalnız zincirin olmadığı taraftaki vida çok fazla sıkılmıyor diğer tarafa göre. Orta sehpaya alıp 1. viteste dönüşüne baktım bir sorun yok gibi.

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Alıntı Salih_T adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    soruyum soruyum diyorum hep aklımdan çıkıyor.. Resimde de görüldüğü üzere ön dişlide bir sağa sola oynama var. Bu normal mi değil mi?

A yönünde yani dikine hiç boşluk yok olması gerektiği gibi.. ama dişli sağa sola B yönünde oynatmaya çalıştığım da oynama var...Bu durum sizde de bu şekilde mi?

http://i.hizliresim.com/2YrJkO.jpg
    Benim Ybr de de aynı oynuyo sağa sola, normal yani.
    Salih_T bunu beğendi.

Motosikleti
    Zinciri kendim sıktım arkadaşlar. Bu zamana kadar boşa çile çekmişim. Yalnız zincirin olmadığı taraftaki vida çok fazla sıkılmıyor diğer tarafa göre. Orta sehpaya alıp 1. viteste dönüşüne baktım bir sorun yok gibi.

Bana göre düşünce değil, motosikletinin bakımını yapmaya başlayınca motorcu olunur..

Doğru yoldasın devam et...

Alıntı Alisilin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Ybr de de aynı oynuyo sağa sola, normal yani.
    Eyvallah. Teşekkür ettim..

Sahip olduklarımızın değerini bilmek lazım.. Hem kendi hem motosikletimizin sağlığı/konforu/iyiliği için..

yada motosikletimizi satacak olursak bizden sonra kullanan kişilerin duasını almak için..

tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    İmam kardeşim, arka teker milinin somunu 21 lik olan. Onu gevşeteceksin. Sonra iki yanda zincir gergileri var.
    13 lük somunlarını gevşetip, civatalarını sıkarak zincirini gereceksin. Ama zincirin çok gergin olmayacak. 2-2,5 cm aşağı yukarı oynaması lazım. İki gergiyide eşit ayarlayacaksın. Yolda ses yaparsa bilki zincirin çok gerili. Neyse herşey düzgünse 21lik somunu sık. Fakat çok abanman lazım. Yoksa gevşer. 80nm sıkma torku var o somunun.
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

Motosikleti
    Suzuki GSX250R
    Alıntı tahsins adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İmam kardeşim, arka teker milinin somunu 21 lik olan. Onu gevşeteceksin. Sonra iki yanda zincir gergileri var.
    13 lük somunlarını gevşetip, civatalarını sıkarak zincirini gereceksin. Ama zincirin çok gergin olmayacak. 2-2,5 cm aşağı yukarı oynaması lazım. İki gergiyide eşit ayarlayacaksın. Yolda ses yaparsa bilki zincirin çok gerili. Neyse herşey düzgünse 21lik somunu sık. Fakat çok abanman lazım. Yoksa gevşer. 80nm sıkma torku var o somunun.
    Her iki taraftaki gergileri önce gevşettim sonra zincir tarafındakini sıkmaya başladım uygun gerginliğe gelene kadar. Sonra diğer tarafı sıktım. Zincir tarafındaki diğer taraftakine göre biraz daha sıktım sağlamca. Şimdilik bir sorun yok. Büyük tekerdeki somunu hiç ellemedim.

Motosikleti
    Kardeşim bişeyleri yanlış yapıyosun.
    Bak şurda videolu anlatıyor.

http://m.youtube.com/watch?v=86OqCTOntSM

Motosikleti
    Suzuki GSX250R
    Adam sağ taraftaki lastiğin ana somununu gevşetiyor. Ven gevşetmedim ama şasedeki çizgiler eşit. Sadece çift taraflı vidaları sıktım.

Motosikleti
    Adam sağ taraftaki lastiğin ana somununu gevşetiyor. Ven gevşetmedim ama şasedeki çizgiler eşit. Sadece çift taraflı vidaları sıktım.
    Ana somunu gevşetmeden nasıl zinciri geriyosun ki?.. Bu haliyle zinciri gerebiliyosan O zaman senin ana somunlar hiç sıkılmamış... Aman dikkat sakata gelmeyesin.. En yüksek tork lu sıkılması gereken somunlar onlar.. ayarın tam ise o somunları iyice bi sıkmanı öneririm..

Motosikleti
    Suzuki GSX250R
    Anahtarım olmadığı için ana somunu gevşetemedim. Zincir şu an acayip gergin binmiyorum motora. Anahtar ayarladığımda videodaki gibi yapacağım.

Sert zincir de gevşek zincirde tehlikeli.Zincir boşluğu standartlarına göre 2,5cm boşluk olması lazım.(Sehpadaki ayar)

Motosikleti
    Suzuki GSX250R
    Uygun anahtarı buldum ve sonunda ayarımı yaptım. Havalar düzeldiğinde ön ve arka balata ile debriyaj balatasını değiştirip takozları kontrol ettireceğim.

Bu motora benzer bir şekilde hava filtresini temizleme videosu var mı arkadaşlar.

Motosikleti
    Hava filtresi çok basit. Sağdaki kapağı çıkar. Zaten filtre kutusu gözükecek. Etrafındaki civataları sök kapağı çıkar , filtreyi görürsün.
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

rapsy_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar.Ara ara foruma girip okusam da motorum olmadığından pek yazasım gelmiyordu.Anlaşılan ben gibi kimsenin yazası gelmiyor

Gelelim asıl meseleye.Araba alırken motoru egelim43 (ahmet) abiye vermiştim.Durumu toparlamamla motor arayışına girmem bir oldu.Tabiki ilk tercihim salcano idi Nazımın geççeğini düşündüğüm adem80 (adem abi) ve egelim43 (ahmet abi) ye şakayla karışık motoru bana sat dedim.Düşündüğüm gibi de oldu ikisinede nazımız geçti.Allah var 2 side gel istediğin zaman götür senden gıymetlimi cevabını verdi.Buradan onlara tekrardan TEŞEKKÜRLERİMİ sunayım Daha fazla uzatmıyayim nasipse ahmet abiden düldülü geri alıp aranıza tekrardan katılıyorum.

Bikaç resim atim ortalık renklensin

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    Meriç o motor çok üşümüş. Benimki daha kar görmedi. hayırlı olsun tekrardan.

Motosikleti
    Wolfu bu şkilde kim bırakmış yaaaa... Bir battaniye(branda) şart.

Ben yazın bile brandasız bırakmıyorum.. Şu aralar zaten depoda..yağmur, çamur, kardan uzak kış uykusunda...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)