Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hyosung/S&T Kanuni GV 650 Aquila Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    -MUSTURAKİ- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    selam dostlar uzun süredir yazmadan topiği takip etmekdeyim ist bağcılarda
    topdan gıda işiyle uğraşıyorum

çok uzun zamandan beri hayalini kurduğum gv 650 ile sonunda bir araya gelebildim makina 2007 model 2008 trafik çıkışlı daha 2000 km yapmamış

şimdilik tek derdimiz ara sıra marşta teklemesi arasıra marş basarken tık diye kalıyor neden yapar acaba bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gupilya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Truva 250 TR
    musturaki
    kazasız belasız kullanmam dileğiyle.

haluka28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Alıntı -MUSTURAKİ- adlı üyeden alıntı Mesajı göster

çok uzun zamandan beri hayalini kurduğum gv 650 ile sonunda bir araya gelebildim makina 2007 model 2008 trafik çıkışlı daha 2000 km yapmamış

şimdilik tek derdimiz ara sıra marşta teklemesi arasıra marş basarken tık diye kalıyor neden yapar acaba bilgisi olan paylaşırsa sevinirim
    hoşeldiniz ama önce kendnizi bir tanıtırsanız daha iyi olur. sorunuza gelince o şey bazen bende de oluyor ama şu sıralar yapmıyor. nedeninide çok sorun etmedim valla

vıceroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv650 - RKS 150-kuba xf139
    musturaki hoşgeldin,hayırlı olsun.Kazasız belasız iyi günlerde kullanmanı dilerim. İkinci el aldığın motosiklet uzun zaman yatmışsa aküdeki zayıflamadan kaynaklı marş motorunu çevirmede zorlanıyor olabilir.Malum kontak durumunda farların yanıyor olması zaten enerjiyi sömürüyor.Enazından 10 km kadar sürdükten hemen sonra tekrar deneme yaparsan sorunun olmadığını farkedersin. Unutma ki kullandığın akü kuru akü ve ne malı olursa olsun maksımum ömrü 2 senedir.Konjektörün zarar görmesinden se uygun zamanda akü yenilemek faydalı olacaktır.
    chopperrider dostum,orjinal eksoz sisteminde gerçekten ses keyfi yok. Ama bu motosiklet için Amerikan yapımı özel eksozlarda bambaşka bir ses alabiliyorsun
    Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez...

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aquila çok hoş katılıyorum, marka fanatikliğimde yok ama ne biliym o çift silindir sesi yok ya gvde o beni huzursuz ediyor.
    İşin aslı şu : Avrupa standartlarına göre yapılan tüm egsozların sesi azdır. Ancak şu da bir gerçek ki, GV650 motor karakteri olarak yüksek devirli olduğundan da sesi biraz daha farklıdır.

Mesela Dragstarın da sesi zayıftır. Ama delerek sesi toparlayan birçok dostum var.

Maalesef GV 650 de bu sorunu herhangi bir egsozçuya (görüntüsü güzel ama içi boş) yaptırarak da çözmek mümkün değil.

Hatta Global Motor ilk katıldığı fuara bir chopper yaptırtmıştı. Egsozlarını boru bükerek yapmışlar. Ses çatapat gibi idi...

Ayrıca o motoru da bir başka boş egsozluyu da sürdüm. Böyle olunca ciddi bir performans kaybı var.

Diğer yandan yurtdışında bu sorunu bilen bazı firmalar özel mühendislik önlemleri ile çok güzel ve tok sesler elde ediyorlar.

Ben de ararştırıp, Amerikadan getirttim. Sonradan benimkini beğenen 3-4 tane arkadaş da getirtti. Herkes son derece memnun. ( Hem ses hem performans )

İşte videolar :
    Google Video
    Hata: Eğer bu videoyu izleyemiyorsanız, Google Video sitesinde hata oluşmuş ya da flash programı bilgisayarınızda yüklü değildir. .

Standart egsoz ile başlayıp, yenisi ile bitiyor
    Google Video
    Hata: Eğer bu videoyu izleyemiyorsanız, Google Video sitesinde hata oluşmuş ya da flash programı bilgisayarınızda yüklü değildir. .
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

mrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Shadow VT750
    Alıntı -MUSTURAKİ- adlı üyeden alıntı Mesajı göster

hoşgeldiniz.katılımcı olamanızı diliyorum.Marş basarken tık diye takılı kalması bendede bazen oluyor.Marş dişlisi falan olabilr mi dedim kendi kendime.Sonra baktım 10-15 marşa basışta bir yapıyorsa fazla takmayada gerek yok dedim.
    Daha rahat marşa basabilmek için benim GV650nin eski sahibi gidon altına far anahtarı koymuş.Böylece marşa basışta farı devre dışı bırakıyorum ayrıca akünün toplaması için bu anahtarı yaptırmanızı tavsiye ederim.Marş sırasında farın yanması tesisata gereksiz bir yük bindiriyor.
    [COLOR="Red"]motorcu değil choppercı olmak.....kıvırtmak değil kafa sallamak::xrock::.... varmak değil yolda olmak.... boyun eğmek değil özgür olmak..... hevesle değil tutkuyla bağlanmak...[/COLOR]
    [IMG] http://www.allstategarage.com[/IMG]

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    ledo;
    önceki sayfalardan da hatırladım sizin egzos sistemini. standarda göre gerçekten güzel sonuç vermiş.
    off çok moralim bozuk gerçi motorumun satılmaya hiç niyeti yok. ölü rakamlara versem o zamanda istediğim motoru almam mümkün değil. iki arada bi derede kaldım. inanın mont almak istiyorum ama motoru satarsam ne renk alacağım belli olmadığı için ona bile karar veremiyorum. satmayayım bu sezon da bineyim desem bi kere değiştiricem moduna girdim... bilemiyorum ne yapsam aslında uygun fiyatlı gv650 ler de var bakalım ne yapıcam.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

YÖRÜK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200 GS
    günaydın abilerim kardeşlerim.motorcuğumun abisine sahip canım arkadaşlarım

ben yine geldim sonunda denetlemelerim bitti rahatladım biraz ama sırada efes2009 var.bu tatbikatı da bitirdim mi artık kuş kadar özgür olacağım

emrah kardeşim geçmiş olsun küçük bir kaza atlatmışsın.ama motorun tekrar ayağa kalkmasına ve sorunun çözülmesine çok sevindim.

serden abi araban hayırlı olsun.kazasız belasız kullan abi.bizim oralarda bir söz vardır,birisi yeni bir araç alınca söylenir.şimdi onu sölicem ALLAH TEKERİNE TAŞ DOKUNDURMASIN ABİ abi bu arada dl650'yi kaça sattın?zarar ettin mi?

neyse bende haziran gibi motorumu getirmeyi düşünüyorum artık.kafamda mayıs gibi planlamıştım ama fırsatım olmayacak yoğunluktan.hayırlısı bakalım.

diğer abilerime ve kardeşlerime de saygılar sevgiler
    SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR!!!

-MUSTURAKİ- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    vıceroy ve mrock cevaplar için teşekkürler

topik başarılı birçok arkadaş gv 650 ile ilgili tecrübelerini yazmışlar paylaşımlardan baya faydalanıcaz gibi

aküyü değiştirelim bakalım bi değişiklik olacakmı sonuçları yazarım

Motosikleti
    yörük kardeşim iyi niyet dolu yazdıkların için çok teşekkür ederim. Dl650 aldığım fiyata gitti diyebiliriz.
    ledonun kullandığı eksozdan ısrarla istiyorum ama masrafların öncelik sırası çok değişkenlik gösterdi, orjinalin sesi hiç güzel değil.

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    serden abi ben de sana teşekkür ederim.diğer arkadaşlar gibi sanalda olsa seni tanıdığım için.egzost olayı biraz da maliyet işi gibi.o yüzden ömcelikleri sana kalmış.ama acelesi yok gibi sanki dimi?

Motosikleti
    Race motosikletlerle geziye çıkınca benim gv650nin sesi çok zayıf kalmış oluyor, değişim kaçınılmaz dostum.

haluka28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    görüntü yeter serdencim boşver

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    çok hoş bi kare...yakışıklı makineler gerçekten.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

Motosikleti
    eee birisi haluk hocamın, diğeri benim yaşıklı bir araya gelmiş olacak o kadar.
    Nazar değmesin.

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    ya gerçekten çok güzel makineler.nazar değmesin maşallah.

serden abi bişi sorucam.şimdi diyelimki yolda giderken debriyaj telimiz koptu.debriyaj olmadan motorla nasıl yola devam ederiz.onun belli bir tekniği vardı sanırım.bilginiz varsa paylaşırmısınız?

NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı YÖRÜK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya gerçekten çok güzel makineler.nazar değmesin maşallah.

serden abi bişi sorucam.şimdi diyelimki yolda giderken debriyaj telimiz koptu.debriyaj olmadan motorla nasıl yola devam ederiz.onun belli bir tekniği vardı sanırım.bilginiz varsa paylaşırmısınız?
    En güzel teknik motorunuzun heybesinde her daim yedek bir debriyaj teli bulundurmaktır.
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

Motosikleti
    BMW R1200 GS
    ya o değil o zaten şart novarix ama benim merak ettiğim debriyaj teli koptuğunda debriyajsız yola devam edilebiliyormuş ama vitese nasıl takılıyor onu merak ediyorum.

NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gerekli devir aralığını yakaladığında vites zaten rahatça geçiyor.. "Makine vites istiyor" deriz ya; o durum..

Kamyoncular çok sık uygular bu sistemi!

----

Bu arada arkadaşlar;

Kaldera hocamızın bir yazısı var; dikkatimi çekti.
    Ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili? GV650 ile ilgili teknik bilgisi olan arkadaşlarımız bir ışık tutabilirlermi?

----------------------------------------------------
    kaldera´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
    bakın kaç kişi yazmış beyin değişti motorda diye..
    bu motorda neden bu parça bu kadar sorunlu biliyormusunuz..?

bbu motor dohc motordur.. silindir başına 4 süpap ve çift egzantirktir.
    bu şu demektir.. yada motorda şunlar amaçlanmıştır.

bu motor düşük devirlerde,
    silindirin emişinin iyi ve yakıt tüketiminin düşük olmasını sağlamak için kısa supap iticisi ile ve daha kısa açılma süresiyle hareket ederler.
    kısa supap iticisi bize ne sağlar..
    süpapların açılma süresi kısa olursa düşük ve orta devirlerde yüksek tork ve yakıt tasarrufu sağlanmak istenir tüm amaç bu..ama maaalesef bu motorda bu devir 6000 devirlerden sonra,bu iyi bir şeymi.. değil tabiiki ..? bakınız en verimli olduğu torku hangi devirlerde bunun..

gelelim yüksek devirlere..

bu motorun hızı arttıkça, motorun elektronik kontrolü yani beyin dediğimiz parça egzantirik pimlerine basınçlı yağ gönderen bir parçayı çalıştırır yine 6000 devirlerde oluyor bu olay..
    basınçlı yağ bu pimlere, düşük devirde çalışması için tasarlanan diğer parçaları kilitleyecek şekilde bir zorlamaya yada pozisyona girebilir.
    egzantirk mili bu kilitlenme ile birlikte, düşük devirde çalışan parçalar ile yüksek devirde çalışan parçalar aynı oranda çalışmaya zorlanırlar.
    işte tüm bu ahenksizliğe neden olacak düzenek bi şekilde kullanıcısına sorunlar yaşatmaya başlar..kullanıcıların dedikleri gibi..ilk önce beyin tabir edilen parça zarar görür, ileriki dönemlerde ise mütaakip diğer parçalar..

burada maksat dohc motoru kötülemek değil..bu sistemi yeterli seviyede uygulayamama diyelim..

marka olmayı kolaymı sanıyorsunuz..heryıl arge ye harcanan milyonlarca dolar boşunamı ..
    marka olmakda bu değilmi. kullanıcısına güvenlik ve sorunsuzluk sunabilmek..
    merak edenler baksın bakalım hangi marka cruiserlerde dohc motor kullanılmış..
    tamamına yakını sohc motordur..grubunun dışındakilerle mukayese bile edilemez..

birde yukarıda anılan ohv tip motor vardır.
    bu ohv tip motolarda süpap iticileri tasarımı ve işlevselliği daha farklıdır.bu iticilerde bazı kayıplar yaşanır.
    gerçi motor imalatçıları bu kayıpları tolerans olarak niteleselerde bu tip motorları yüksek devirlere ulaşmaması için elinden gelenleri yapmışlardır.
    eğer zorlanırsa bu motorlar pistonların süpaplara çarpıp ağır hasarlara neden olması olağan vakalardandır..

birçok kişide sanırım duymuştur bu tip hasarlı durumları..

---------------------------------------
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Novarix,

yukarıda alıntı verdiğin yazı, sanırım GV250 için yazıldı. Çünkü bildiğim kadarı ile 650 lerde daha hiç bir beyin sorunu yaşanmadı.

Gelelim kullanmadan başka motorlar hakkında yazı yazarken kantarın topuzunu kaçıranlara...

Onların tümü için de benim şöyle bir yazım var

Bu tür kıyaslamalar yapılabilir tabii...

Hatta yapılmalı da ! Ama FB-GS kavgası gibi değil, tercihlerin öncülüğünde farklılıkların ortaya konulması maksadı ile...

Aksi takdirde çok komik, hatta seviyesiz yazışmalar oluyor.

Mesela adamın birinde "x" marka var, gelip buraya "y" marka için atıp tutuyor ve kendi kullandığı "x" marka ile kıyas bile kabul edemeyeceğini söylüyor.

Yahu zaten sen seçimini o şekilde yapmışsın, diğer markaları seçen kişileri aptal yerine koymanın ne manası var ? Diğer adam da aynı fikirleri kendi markası için düşünüyor.

Hem zaten elinize ne geçiyor ? Kendi seçimini illa da tüm dünyaya kabul ettirmek sana ne fayda verecek ?

Diğer yandan dünya demişken, cruiserların ana vatanı Amerika'da bu iki motor hemen hemen aynı fiyata satılıyor. Yamaha V-Star 650 ( Dragstar ) ise yaklaşık olarak 500 $ daha düşük.

Satış rakamlarına bakıldığında da Hyosung Amerika'da bayi oluşumunu yeni yapılandırmasına rağmen aynı seviyelerde

Demek ki kişilerin tercih kriterlerine göre farklılıklar var ki, bu motorlar satılıyor.

Eğer burada ifade edildiği gibi bir model diğerine karşı su götürmez bir üstünlüğü olsa idi, o model tüm satışları yapar diğerleri de piyasadan çekilmek zorunda kalırdı.

Evet, başa dönüyorum. Kıyaslama yapabiliriz. Birinin beygir gücü yüksek, diğerinin düşük devir torku. Biri kayışlı, diğeri şaftlı. Biri sportif çizgilere sahip, diğeri klasik.

Kim hangi özelliğe önem veriyorsa onu seçer. Bu bir tercihtir.

İnsanların tercihlerine saygı gösterelim ve başkalarını aptal yerine koymaya çalışırken, kendimizi o duruma düşürmeyelim.
    Yukarıdaki yazıda güncellenmesi gereken tek husus, Amerikada GV650 satışlarının, kendi segmentinde tüm rakiplerini geride bırakarak 1 numaraya çıkmış olmasıdır.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler