Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mz Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı sabrigul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cevabın için sağol süvari oğlu kardeşim.6-7 sene önce 97 model 251im vardı.çok keyifli bi motordu.sonra gittik bi çin malı jinlun aldık.gerçi oda fena değildi makina olarak.kardeşim onla sorunsuz sinop yaptı geldi.sıfırdı tabi ama sonra dökülmeye başladı.mz in tadı damağımda hala.benim korkum şu bahsedilen şanjuman kitleme olayı varmış.bi kere başıma geldi ama motor kitlemişti.motoru yeni yaptırmıştık heralde avans ayarındandı 140la giderken birden kitlendi arka teker.nasıl takla atmadan durduk hala bilmiyorum.uzun süre 120 130 falan gitsem şişme falan yaparmı acaba uzun yolda. İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
    Mzlerde şanzuman kitleme olayı çok nadirdir... Çok aşırı yüklenildiüinde pistonlar sıkışır ama seyir halinde debriyaj çekilerek sorun giderilir....

Bir kaç kere başıma gelmişti... Ama allaha şükür hiç yolda bırakmadı...

Kitleme olayını engellemek için uzun yolda her 5 dakikada bir debriyajı sadece 10 saniye kadar çekili tutun....Motor boşta aksın... Sonra debryajı bırakıp devam edin....

Uzun süre 140 la seyeretmenin tabiiki sakıncaları vardır...Gerek motor gerekse sürücü açısından.... Tabi cebe vereceği radar cezası ayrı bir olay...
    En güvenli hızı olan 90-110 km arası seyahat en uygunudur...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    97 mz251,2005 jinlun 150,2003 seyhan 251
    çok teşekkür ederim verdiğiniz değerli bilgiler için alp bey.tavsiyelerinize uyucam.bi önceki msjım hakkındada bi fikir verebilirseniz çok sevinirim. saygılar...

Motosikleti
    301 MZ/96
    Arkadaşlar, tek şerit bölünmüş yol ve otobanda motosikletle en fazla hız limiti kaçtır bilgisi olan varmı acaba. Son bildiğim şehir içi 50, şehirler arası 70, otoyol 80 km/s idi değişiklik oldumu bilemiyorum. İnternet sayfalarındada bu rakamlar belirtiliyor ama 2009 yılın ait bilgiler bunlar.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı sabrigul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba.bende mz251 almak istiyorum aybaşında ve onlada bi ist-sinop yapıcam inşallah.acaba 2000 2002 ile 2003 2004 arasında bi fark varmıdır.hangisini tavsiye edersiniz.ve mz ile böyle bi yolu tavsiye edermisiniz.takribi gidiş 750 km civarı.önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.
    Al bir Mz, Dünya yı gez demişler.....

Anlaşılacağı gibi sıkmadan tadını çıkara çıkara istediğin yere gidersin..... Korkmana gerek yok...

Depona tam dolusuna 100 gr yağ eklemeyi unutma.... Uzun yolda çok faydası olur.....Yanına extradan arka şambrel yedek almayı ihmal etme...

Motosikleti
    97 mz251,2005 jinlun 150,2003 seyhan 251
    teşekkürler alp bey saygılar...

6-7 Yıldır Çalışmadı.

Merhaba arkadaşlar benim babamında Mz Etz 251 motoru vardı babam ölünce bakılmadı 6,7 yıldır hiç çalışmadı biz küçüktük bakan ilgilenen olmadı derken kaç yıldır yatıyor geçen çıkarttım ön tekerlek hareket etmeye etmeye sıkışmış çalıştırmaya çalıştım fln çalışmadı sizce ne gibi sorunlar olmuştur motorda şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı mstycan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar benim babamında Mz Etz 251 motoru vardı babam ölünce bakılmadı 6,7 yıldır hiç çalışmadı biz küçüktük bakan ilgilenen olmadı derken kaç yıldır yatıyor geçen çıkarttım ön tekerlek hareket etmeye etmeye sıkışmış çalıştırmaya çalıştım fln çalışmadı sizce ne gibi sorunlar olmuştur motorda şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
    Motorun haraketli parçaları oksitlenmiştir.... Krank ve piston rulmanları paslanıp kaynamıştır...
    Motorun açılıp bütün hareketli parçalarının elden geçmesi gerekir... Silindirin de honlanması gerekir...
    Tekerlek rulmanları paslanıp kaynadığı için dönmüyordur... Onların da değişmesi gerekir....

osaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1957 BMW R26 / MZ 1971 ES 175 / Mz 251 Sporstar 98
    iyice bilen birisi cevap verebilirse daha iyi olur ama aklimdaki birkaç şeyi paylaşayim sizinle

1. ön tekerlek hareket etmiyor demiştiniz disk fren skismis olabilir zaman ama bi bakima ihtiyaci oldugunun kanattindeyim ole cok para tutacak bi sorunu olmaz heralde yağı var bide onun hidrolik onu kontrol et

2 karbürator temizlenmeli bnce

3 yeni buji zamandan otürü bujisini degistirmekte fayda var

4 akü ? bilmiyorm şarj tutuyormu akünüz ama sağlıklı bir sürüş için akü almak lazım

5 debriyaj yağını değiştirin 90 numara hipoitliyi öneririm castrol'ün

5.5 (sonradan aklıma geldi ) hava filitresini kontrol et tıkalı kötü durumda ise mutlaka değiştir bi temizle o bolgeyi ;)

6 pek bunu solüyen olmuo ama benim motorda 4-5 yıl kullanılmmaıştı ben yapmadım problem oldu ilerde kilometre telini,gaz tellerini çıkartıp bi güzel yağla rahat çalışmasını sağla benim km teli çok sıkılaşmıştı dişlileri yedi sonra

7 2t yağını tamamla hortumlarını kontrol et benzinini koy hertürlü çalışır o makine ama bizde fotoğraflarını isterizz eski halinle ve yeni haliyle ön tekerleğin kilitlenmesi ile iligli arkadaşlar daha iyi yardım edicektir size teknik anlamda saygılarımla... hoşgeldinn

Tabi ki benim yaşım şuan 18. 150rf kullanıcısıyım ama küçüklükten beri mz hastasıyım millet R1 R6 der ben Mz derim o derece Mz bir hastalık ya dehşet bişey karar verdim Allah izin verirse yaptırmayı düşünüyorum tabi önceden siz büyüklerimden biraz bilgi sahibi olmak istiyorum tamirciye gidince yok şu yok bu diyipte trene bakar gibi bakıp kazıklanmak istemiyorum :D Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:43 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:41 ----------

Haa birde ortalama ne kadar bir fiyat tutar sizce tahmini olarak bir rakam?

Motosikleti
    Tabi ki benim yaşım şuan 18. 150rf kullanıcısıyım ama küçüklükten beri mz hastasıyım millet R1 R6 der ben Mz derim o derece Mz bir hastalık ya dehşet bişey karar verdim Allah izin verirse yaptırmayı düşünüyorum tabi önceden siz büyüklerimden biraz bilgi sahibi olmak istiyorum tamirciye gidince yok şu yok bu diyipte trene bakar gibi bakıp kazıklanmak istemiyorum :D Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:43 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:41 ----------

Haa birde ortalama ne kadar bir fiyat tutar sizce tahmini olarak bir rakam?

hadi bakalim hayırlısı baba yadigari bide farkli olur yeri tabiki.... bana gore fiyat vermek zor alp arkadaşın dedikleri yapicak olursa gerek varsa biraz tutabilir :( bence bi motorcuya goster fiyat versin sana bi yaz burdan değerlendirelim ? ne yapicağınıda solesin usata bide ;)

kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bakımı kendinde yaparsın. sen bi pas sökücü sprey al bütün vida mida ne varsa hepsine sık.
    sonra hepsini sök temizle tak.
    şanzıman yağını değiştir.karbüratörü kesin temizle.benzin deposundaki filitreyi temizle.
    ön tekeri sök yağla tak yerine tıkır tıkır döner.
    o motoru güzelbi temizle yağla tek pedalda çalışmassa bişe bilmiyom.
    "Son gün olmasın dostum, çelengim top arabam;
    Alıp beni götürsün tam dört inanmış adam!”

Motosikleti
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin yan ayaklığı öğrendim.... Onlar orjinal mz yan ayaklığıymış.... Mz parçası satan toptancılarda kaldıysa ellerinde bulabilirmişsin....

Ankarada Uğur motor (Yıba çarşısında)

Bir de Beypazarında Murat usta vardı... Onda her türlü Mz parçası bulunuyordu... Hemde oldukça makul fiyatlarda.... Telefonunu çok aradım ama bulamadım... Sanırım daha önceki sayfalarda yazmıştım biyerlere...

mrb tekrar bugun balikesirdeydim sanayide şehir içinde filan iyice baktım sordum filan 2 yer filan buldm mz parçası satan ama kimsede ön koruma demiri yok :( orta yan ayaklık hiç yok şey aceba elinizde çıkma mz parçası satan yerler varmı izmirde hızlı bülent diye biri varmış burdaki motorcudan oğrendim verdi telefonu bi bayan çıkıo hızlı bülent baya iyimiş ama ucuza çıkma vs tüm parçalar varmış elinizde telefon numarası varsa paylaşırsanız sevinirim

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı osaday adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mrb tekrar bugun balikesirdeydim sanayide şehir içinde filan iyice baktım sordum filan 2 yer filan buldm mz parçası satan ama kimsede ön koruma demiri yok :( orta yan ayaklık hiç yok şey aceba elinizde çıkma mz parçası satan yerler varmı izmirde hızlı bülent diye biri varmış burdaki motorcudan oğrendim verdi telefonu bi bayan çıkıo hızlı bülent baya iyimiş ama ucuza çıkma vs tüm parçalar varmış elinizde telefon numarası varsa paylaşırsanız sevinirim
    Hızlı bülent.... Hiç duymadım.... Bir araştırayım sorayım bakayım...

selamlar pazar günü 150 alman mz aldm perşembe günü elime ulaşacak fakat merak içerisindeyim bir kaç soru sormamda mahsur varmıdır ?
    1-Sürüş keyfi nasıldır titreme felan
    2-yakıt konusunda nasıldır.
    3-max hız
    4-Kocaelide yedek parçasını bulabilirmiyim ?

hayırlı olsun.
    keşke 251 alsaydın.150 lere göre parçası daha fazla bulunur.
    max hız 110-120 km
    251 e yakın yakıt yakarlar.

Deposunda eskimesine üzülen bir makine ustası tarafından karşılıksız verildi.Motor aksamı olarak çok iyi bakılmış bir motosiklet sinyalleri ve gösterge paneli değişmesi gerek bunları kocaelide veya adapazarında bulabilirmiyim bide sahibi bir şeyler söyledi fakat anlamadım size anlatayım belki anlarsınız.
    Karbüratörün platin ayarımı nedir bi şeyini ayarlamaya çalışmış yakıt tahliyesinden benzin akıtıyor.başka bir ayar yapmış bu sefer motor çok yakıp teklemeye başlamış sorun sizce nedir.<Ayrıca titreme olayı nasıldır.

Alıntı aliyakupoğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Deposunda eskimesine üzülen bir makine ustası tarafından karşılıksız verildi.Motor aksamı olarak çok iyi bakılmış bir motosiklet sinyalleri ve gösterge paneli değişmesi gerek bunları kocaelide veya adapazarında bulabilirmiyim bide sahibi bir şeyler söyledi fakat anlamadım size anlatayım belki anlarsınız.
    Karbüratörün platin ayarımı nedir bi şeyini ayarlamaya çalışmış yakıt tahliyesinden benzin akıtıyor.başka bir ayar yapmış bu sefer motor çok yakıp teklemeye başlamış sorun sizce nedir.<Ayrıca titreme olayı nasıldır.
    karbüratörde platin olmaz. platin motorun sağ yan kapağının içinde.ateşleme mekanizması.
    ayarı iyi yapılmazsa tekler motor.o ayarlanır zor bişe değil.
    yakıt tahliyesinden benzin kaçırıyorsa karbüratörün içindeki şamandıra
    arızalıdır.hassas ayarı var bozuldu,yamulduysa benzin akışını durdurmaz.
    değişmesi lazım.yada komple karbüratör değiştirecen.minsk lerinki uyuyo ona.
    adapazarında eski mez servisleri var ama parça yok ben benimkine bulamıyom burda.
    izmiti bilmem. ben vites hilalini aradım bulamadım kuralkandan sipariş ettim geldi.
    orda motorcuları dolaş illa elinde parçası kalan olmuştur.

titreme olayı pek olmaz bunlarda.platin ayarını iyi yaptır titremez
    zaten silindirin şaseye bağlandığı yer esnek.sallantıyı şaseye vermiyo

Cevapların için teşekkür ederim.

bunlar kocaelideki yedekparça servis adresleri kuralkandan aldım.
    hala devam ediyolarmı bilmem ama arayıp sor.belki vardır

Adem örengül-ustalar mot kocaelı ızmıt 262 3323429
    ahmet demır-mert motor kocaelı gebze 262 6431218
    ısmaıl ramazanoglu- ram-kar motorlu araçlar kocaelı gebze 262 7455380
    naım özçakır-hızmet motor kocaelı gebze 535 9819233
    nejat onat-güven bısıklet kocaelı karamursel 262 4527190
    zafer süzgün-oto par süzgün kocaelı korfez 262 5270012

Motosikleti
    öncelikle hayırlı olsun motorun izmirde hızlı bülent var demiştim önceki mesajlarda telefonunu buldum bizim usta bana 0232 diceğine 0532 diyormuş 2 kerede tekrar ettirdim :D

ben aramadım daha koruma demirini burdan bulabilme ihtimalim oldu bi motorcunun deposunda varmış sanırım yarın bakip sölücek bana 02324334329 bu numara hızlı bülentin izmirde çıkma parça filanda çook varmış elinde uygun fiyatlı ;)

bide "kashmar54" arkadaşım kuralkandan numaraları nasıl öğreniyorsun eski mzcilerin bi sitede bi yerde yazıyormu ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler