Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mz Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mehonium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway land cruiser 250
    merhaba arkadaşlar uzun zamandır yazamıyorudum işimi değiştirdim ve bilgisayara anca geceleri bakabiliyorum benim mz 'im arıza yaptı son 4 aydır binemiyorum nedeninide bilmiyorum karşı kaldırımda duruyor ....
    DÖRT TEKERDEN VAZGEÇTİK İKİ TEKERİ Bİ DENEYELİM DEDİK

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    .Mhmt. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Ayvalık Cunda daki bahçemizde 5 yıldır 1993 model Mavi bir mz 301 yatıyor. Eniştemindi attı bıraktı oraya. Çoğu yeri paslı kilometreside 50 000 küsürlerdeydi yanlış hatırlamıyorsam. Dışardan gördüğüme göre kötü durumda . Farlar göstergeler koltuk paslanmış kaporta falan umurumda değil.Ustaya pek ihtiyacım olmaz diye düşünüyorum .Kuzenim tekne motorları topluyor. Zamanında kendine bi kaç defa motosiklet toplamıştı.
    Ben bu motoru sadece mekanik olarak işleyebilecek bir hale getirip adada eğlenme amaçlı kullanacağım. Malum plakası yok ruhsatı yok . Mz toplarken değişmesi gereken parçalar neler? Fiyatları ne tutar yürüyen aksam olsun motor olsun şanzıman olsun. Şimdiden teşekkürler.
    Hele Bi Kazanayım da Üniversiteyi ... Bir yere gitmek için de CBF e binilir CBF e binilmek için de her yere gidilir. Acayip az yakıyo len bu

eko29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    99' Hornet 600 04' KLE 500
    Teker Rulmanları,Akü,zincir,Şanzuman yağıda değişşe olur bunun dışında başka problemi yoksa bunlar yetebilir

.Mhmt. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Ne kadar a patlar bunlar?
    Hele Bi Kazanayım da Üniversiteyi ... Bir yere gitmek için de CBF e binilir CBF e binilmek için de her yere gidilir. Acayip az yakıyo len bu

MZ motor şarz olmuyor

1993 model mz motorum var iki tane problemim var buradaki ustalardan ricam problemlerimin çözümü hakkında bana bilgi verebilirlerse minnettar olacağım 1. sorunum motora yeni akü alıyorum akü kendiliginden boşalıyor şarz lambası motor çalıyorken dahi yanıyor bir arkadaş motorda kaçak olduğunu söyledi ben böyle bir kaçagı nasıl bilebilirim problemin kaynagı nedir ne yapmam lazım 2. sorun devir saatimin ibresi çalışmıyor kare olanından çözümü nedir çok pahalıya mal olurmu teşekkürler

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    üyelik tarihine bakılırsa sorunun için üye olmuşsun gibi geldi bana
    bildiğim kadarıyla cevap vereyim motorun alternatörünü kontrol et yani çıkış akımlarına ve konjektörün bozuk olabilir bir AVO metren vardır umarım;)
    devir saati hakkında bilgim yok..

Sinan kardeş biraz öyle oldu özür dilerim ama bulunduğum şehirde tamirciler çin motorları sayesinde o kadar doymuşki sanki bedava yapacaklar gibi bakmaya bile tenezül etmiyorlar yoksa yıllardır MZ ciyim 1993 de sıfır almışdım motoru daha 20 km de pek binmedim kuralkanın Doğu Almanyadan son ithal ettiklerinden daha tamirci eli değmedi ama motor hakkında teknik bilgim yok ( motorun alternatörünü kontrol et yani çıkış akımlarına ve konjektörün bozuk olabilir bir AVO metren vardır umarım;) demişsin ama inanki pek anlayamadım biraz daha detaylı açıklayabilirmisin

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bence motosikletinin alternatörünün, konjektörün, resimlerini çek buraya yükle ondan sonra yardımcı olmaya çalışalım
    elektrik bilgin nasıl bilmiyorum ama anlıyorsan bu link biraz yardımcı olacaktır
    http://pic.mz-forum.com/lothar/ELEKTRIK/Elektrik.htm

bulbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz etz 1992
    mrb arkadaslar 92 model mz var rektefe yaptirmayi dusunuyorum motoru tamire vermiskene debrej ve vites dislilerinide degistimeye gerek varmi acaba 20 senelik motor viteslerde sorun yok ama yinede sorayim dedim birde km fazla gosteriyor 70 gidiyorum 90 hiz gosteriyor bilgisi olan arkadaslar varmi acaba alp kardes hic ugramaz oldun nerelerdesin tekin kardes senin sorunu bende bilemiyorum kolay gele selamlar

Öncelikle selamin aleylüm henüz 17 yaşında motor tutkunu bir gencim babadan yadigar 91 model mz etz 251 im war ateşlemesi platin li motorum 1 2 seneye yakın çalısmıyordu cıkardım debriyaj balatası şanzuman yagı 2T motor yagından tutun hava filitresine kadar bakımı yaptırttım tek sorunum gaza sonuna kadar kökledigimde motor sogukken pat pat pat pat diye ses cıkarıyor yüksek ihtimalle ses platinden geliyor motor ısınınca bu patlamayı kesiyor yanlız son qazda yine platin kendini yemeye başlıyor buda sesinden anlasılıyor. sebebi nedir platin meksefe bobin konjektör abilerimden yardım bekliyorum şimdiden teşekür ederim..

hsn01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz ETZ 251 / 1991
    Merhaba herkese iyi günler. Aranıza Adana dan yeni katıldım, birkaç aydır forumunuzu takip etmekteydim misafir olarak.. Sonunda fırsat buldum ve bugün itibariyle kaydoldum.. Bende 1991 model Mz ETZ 251 bulunmaktadır.. 1998 yılından beri bizdedir.. 2. sahibiyiz.. Motorumdan gayet memnunum.. Fakat son zamanlarda ufak problem yaşamaya başladım, şanzumandan olduğunu düşünüyorum... Örneğin 4. veya 5. vitese çıktığımızda indiğimizde 3 den ikiye çekmek istediğimde vitese inmiyor boşta... Tıktıktık diye bir ses geliyor.. Debriyajı çekip aragazı diye tabir ettiğimiz olayıo yaptığımda tık diyip atıyor ve 2. vitese indirebiliyorum.. Artık bu olay sıksık olmaya başladı bende daha fazla problem olabilceğini düşünüp motorumu kapalı garajıma aldım.. Şanzumana su akçmış baktım.. Yağın rengi sütlü kahve renginde.. Ondan olabilir diye düşündüm.. Boşaltıp içini birgüzel mazotla temizlemeyi düşünüyorum.. Yardımcı olan abilerime ve kardeşlerime şimdiden teşekkürler..

kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşım yüksek hızdayken mu motorları debriyaj çekerek 5432 yapamazsın.
    mesela 80-90 gidiyon boşa almak istiyon 2.vites hızına düşmeden debriyajı çekerek 4-3-2 olmaz.
    eğer bahsettiğin buysa. vites hilallerini yersin. şanzımanıda gazyağıyla temizlesen iyi olur.
    "Son gün olmasın dostum, çelengim top arabam;
    Alıp beni götürsün tam dört inanmış adam!”

Motosikleti
    Mz ETZ 251 / 1991
    Anlatmak istediğim bu değildi tabiki motorun devrini ona göre düşürüp viteside ona göre düşürmek .. Kusura bakmayın yanlış anlattım.. Motoru yavaşlatarak vites düşürdüğümde 3 te giderken örneğin ilerde kırmızı ışığın yandığını gördüm yavaşladım iki atacağım zaman bakıyorum ki vites kolu boşta sallanıyor ikiye geçmiyor.. Debriyajı çekip güçlü bir şekilde aragazı verdiğimde tık diyip atıyor ve daha sonra 2. vitese geçirebiliyorum.. Senin anlattığın gibi değil yani umarım şimdi doğru anlatabilmişimdir

vites pedalının şanzımanın için deki kısımda ucu çatallı bi parça var adını bilmiyom
    onun ucu veya tamburda tuttuğu kısmı aşınmış olabilir.
    ondan yakalayamıyodur.her halukarda şanzıman açılması lazım

Motosikleti
    Mz ETZ 251 / 1991
    Peki ilginiz için çok teşekkür ederim sağolun .. Tanıştığıma memnun oldum bu arada ben Hasan Adana dan

Motosikleti
    mz 251
    slm arkadaşlar iş güç nedeniyle bi süredir küheylanıma da formada ara verdim dün motoru çalıştırmak istedim marşa 3 sefer bastım her basışımda biraz daha sertleşti ve sonunda kilitlendi şimdi biyere sıkışmış gibi kımıldamıyor şanzıman da kilit sizce sıkıntı nerede olabilir? şanzımanı komple sökmeden
    sorunu çözebilirmiyiz? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

debriyajı çekerek basınca dönüyomu?

Motosikleti
    mz 251
    evet debriyaja bastığımda zorlanarak kol aşağı iniyor işin aslı şu benim motor bi kaç ay önce pistonun içindeki bilyayı dağıtmıştı parçalarda silindiri çizdi tabi iki zamanlı motorla uğraşan usta da olmadığı için kendim söktüm rektefe ettirdim ve topladım ama avans ayarını beceremediğim için çalıştıramamıştım şimdi onuda yaptık bu seferde bu çıktı.

piston kitlemiş.şanzımandan değil.

Motosikleti
    mz 251
    sekman kırılmış olabilir mi? bide marş kolu bahsettiğim arza olduğunda daha aşağı da basmaya başlamıştı bu neden olabilir sizce?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler