Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle algılanmak çok güzel. Mutlu oldum. Çok saol. Sevmesem yazmam aslında, deneyimli olan tüm arkadaşların deneyim paylaşımlarına sonsuz saygım var. Bence tüm deneyimler değerli. Aslında cbf i fazlaca yıl/km olarak kullandığım için, birde incik boncuk gözlem yapmayı çok severim. Şöyle yaptım böyle oldu, böyle yaptım şöyle oldu Bu yüzden yazabilecek çok şey buluyorum. Sorun değil, keyif alıyorum

Senin jant zaten siyah, zivt sıçrasa belli etmiyor, ne güzel Bizde durum biraz daha vahim bu açıdan bakınca. Hiçte sevmem canta sıçrayan yağı görmeyi. Bu yüzden nasıl yaparsam, ne yağ alırsam sıçramaz diye düşünmeden edemiyorum
    Sana tavsiye lastik değişeceğin zaman ver 50 lira siyaha boyattır jantları.. cbf i bi başka gösteriyor...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Bence önce zincir ve dişlini güzel bi temizle, tüm eski yağdan arındır ve kuruduktan sonra,daha önce denediğimi ve memnun kaldığımı söylediğim yağlardan temin ederek uygula, 1 gün beklet.. Memnun kalacaksın. repsol, förch, würth motosiklet zincir yağı, internette araştır veya yakın çevrende motosiklet bayilerinde veya real carrefour baumax gibi büyük alış veriş mağzalarında görürsen al. Bahsettiğim 3 markayıda denedim ve çok memnun kaldım. Şu anda da feyizoğlundan aldığım aşağıdaki linkini verdiğim yağı kullanıyorum, gayet menunum:

http://www.feyizoglu.com/Zincir-Spre...l_46976.html#0

Ben bu yağı bu siteden aldım ve çok memnunum 500 ml olması da güzel, bu yağı dışardan 25 tl ye falan bulanlar olmuş, bu fiyata dışardanbulursan hiç kaçırma. Çünki buradan alırsan 5 tl de kargo ödüyorsun.
    Tamam o yağlardan birini bulurum illaki yanlız bu zinciri temizleme işini nasıl becericem neyle nasıl temizlemek gerek mutlaka daha önce yazmissindir ama bi zahmet ethemcim bi daha yazıver...

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı jackal_64 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam o yağlardan birini bulurum illaki yanlız bu zinciri temizleme işini nasıl becericem neyle nasıl temizlemek gerek mutlaka daha önce yazmissindir ama bi zahmet ethemcim bi daha yazıver...
    1- Motoru orta ayaklığa al.
    2- Camsil kutusuna mazotu koy.
    3- Bir adet boya fırçası al.
    4- Camsildeki mazotu zincir ve dişlilerine güzelce sık.. Bol bol sık.. 3-5 dk bekle..

Sonrasında kalmış yağla karışık toz kir yumuşayacaktır.. Ardından bir elinle lastiği çevir, diğer elinle ise
    zinciri güzelce fırçalamaya başla.. Zaman zaman tekrar mazotu sık..Ne kadar bol kullanırsan o kadar temizlenir..
    Sonra tanzikli suyla zincirini yıka. Kurumasını bekle .. İstersen bez ile silebilirsin. Karşında bembeyaz tertemiz zincir dişli seti.
    Son olarak güzelce yağlarsın ve hayırlı yolculuklar. 300-500 km aralığında zinciri yağlayın 800-1000 km aralığında ise mazotla temizleyin..
    Tabii hava koşulları yağmur suyu bu bakımı biraz daha öne almaktadır.

baycall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    Alıntı K o r @ y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2- Camsil kutusuna mazotu koy.
    Şu mazot zarar vermiyor zincire deyinde alayım kendimi kandırayım

Kerosen yani nam-ı diğer bildiğimiz "gaz yağı"..
    Lakin kendisi bir altınmışçasına bulunmama özelliğine sahip.Mesela benle ebeyumuç oynuyor "gazyağı".Ha bir defasında kilometrelerce gidip tam yakaladım derken litresine 10 TL denilince alıpta kendime hakaret etmek istemedim.Şimdi hala arıyorum.

player77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki 2006 DL650 K6 (Satıldı) ,Honda 2011 CBF150
    Merhaba, arkadaşlar.
    CBF150 bakıyorum. Sıfır ya da az kullanılmış bir motor bakıyorum. En uygun fiyatla hangi bayiden alabilirim. Teşekkürler.
    İşlerin yolunda gidiyorsa ,sakın endişenme hemen geçer :!:Morphy :-)
    http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/106287-2012-dogu-karadeniz-gezimiz-3850-km.html

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı baycall adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu mazot zarar vermiyor zincire deyinde alayım kendimi kandırayım

Kerosen yani nam-ı diğer bildiğimiz "gaz yağı"..
    Lakin kendisi bir altınmışçasına bulunmama özelliğine sahip.Mesela benle ebeyumuç oynuyor "gazyağı".Ha bir defasında kilometrelerce gidip tam yakaladım derken litresine 10 TL denilince alıpta kendime hakaret etmek istemedim.Şimdi hala arıyorum.
    nereye zarar vermiyor diyelim.. zinciri kastediyorsan 10 yıldır aynı sistemi uygularım.. sorun yok gönül rahatlığı ile kullan.. eğer hala zarar verir görüşündeysen şu söyleyeceklerimle yüreğine su serpelim.. mazot zincir de zaten çok uzun süre durmuyor.. en fazla 10 dk. sonra yeni zincir yağı ile yağlanıyor.. üstelik benim zincir oringli

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    Alıntı player77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, arkadaşlar.
    CBF150 bakıyorum. Sıfır ya da az kullanılmış bir motor bakıyorum. En uygun fiyatla hangi bayiden alabilirim. Teşekkürler.
    http://www.honda.com.tr/bayiler.aspx?type=motorsiklet
    den bakabilirsiniz.

nereye zarar vermiyor diyelim.. zinciri kastediyorsan 10 yıldır aynı sistemi uygularım.. sorun yok gönül rahatlığı ile kullan.. eğer hala zarar verir görüşündeysen şu söyleyeceklerimle yüreğine su serpelim.. mazot zincir de zaten çok uzun süre durmuyor.. en fazla 10 dk. sonra yeni zincir yağı ile yağlanıyor.. üstelik benim zincir oringli
    Zinciri kastediyorum ;lakin herkes zararlı olduguna dair makalemsi şeyler yayınlıyor.
    https://www.motosiklet.net/forum/mt-...ml#post1536914
    Bunun gibi..

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    den bakabilirsiniz.

Zinciri kastediyorum ;lakin herkes zararlı olduguna dair makalemsi şeyler yayınlıyor.
    Bunun gibi..
    baycall, sıkıntı olmaz.. olsaydı benim gibi pipirikli bi adam bunu kullanmazdı emin ol.. 10 yıldır bu sistemle yapıyorum.. tabii bide nasıl yapıldığıda önemli..
    mazotu sıkıp sonra yağlıyorsa (temizlemeden) o zman belki zarar verir..

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    baycall, sıkıntı olmaz.. olsaydı benim gibi pipirikli bi adam bunu kullanmazdı emin ol.. 10 yıldır bu sistemle yapıyorum.. tabii bide nasıl yapıldığıda önemli..
    mazotu sıkıp sonra yağlıyorsa (temizlemeden) o zman belki zarar verir..
    Gazyağı bulamadım.Böyle yapacağım artık Teşekkürler..

player77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki 2006 DL650 K6 (Satıldı) ,Honda 2011 CBF150
    den bakabilirsiniz.

Bunun gibi..
    Teşekkür ederim lakin kampanyada olan bazı bayiler olabiliyor diye duydum. X bayi 2011 modelleri 4000 liraya satmış mesela ancak ben yetişemedim. Böyle kampanyada olan biryer biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.
    İşlerin yolunda gidiyorsa ,sakın endişenme hemen geçer :!:Morphy :-)
    http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/106287-2012-dogu-karadeniz-gezimiz-3850-km.html

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    player77,
    Alıntı rahmi34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    plaka ruhsat sigorta dahil 4800 tl dediler. ben dedim o işleri ben hallederim, 4400 tl ye aldım. diğer işlemleri ben halledicem. bu sayede tahminen 150-200 tl avantajlı olmuş olucam bakalım
    Bu arkadaş 2012 CBF'i bu fiyata almış.

rahmi34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015Yamaha Mt 09 Abs

Bugün teslim aldım motorumu
    bi sorum olucak, boş a atmanın yöntemi nedir uğraştırıyorda beni

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
    resim olmamış burdan bakabilirsiniz

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    http://imageshack.us/photo/my-images/213/dsc0222q.jpg/
    Bugün teslim aldım motorumu
    bi sorum olucak, boş a atmanın yöntemi nedir uğraştırıyorda beni

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
    resim olmamış burdan bakabilirsiniz
    Kazasız belasız sürüşler diliyorum.Hayırlı olsun Rahmi.
    Motorun yeni o yüzden boşa almak biraz zor oluyor.Benimki de 2000de daha.

rahmi34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015Yamaha Mt 09 Abs
    Kazasız belasız sürüşler diliyorum.Hayırlı olsun Rahmi.
    Motorun yeni o yüzden boşa almak biraz zor oluyor.Benimki de 2000de daha.
    teşekkür ederim. hepimize kazasız belasız sürüşler inş. umarım zamanla rahatlar bu boş vites olayı

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    teşekkür ederim. hepimize kazasız belasız sürüşler inş. umarım zamanla rahatlar bu boş vites olayı
    Kesinlikle rahatlayacak ki ilk yağ değişimine kadar rahatlamayı unut

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    İkiden boşa atmak kolaydır, motor sana direnmez, ama birden boşa atmak için durduğun yerde ufak ufak yarım deb. yapılması gerekiyor zaman zaman dişlerin karşı karşıya gelerek yerlerini bulabilmeleri için. Sanırım sıkıntı birden boşa atmakta. Genelde 2 den boşa atmakta sıkıntı olmaz. Çok sesizce geçer ve vites size direnmez. Hatta orta sehpada 2. viteste motor rölantide çalışırken deb. sıkmadan boşa kolaylıkla alınabiliyor. Bir tüyo : Seyir halindeykende rölanti seviyesine çok yakın düşük devirlerde 2. vitesten boşa atarken debriyaj gerekmiyor Devamlı böyle kullanmıyorum elbette ama motor size hiç direnmeden 2 den boşa geçiyor max. 1500-2000 devir seviyelerinde deb. basmadan. Deneme amaçlı yapın ama devamlıda böyle kullanmayın bence.

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    meşakkatliymiş cbfi boşa atması

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    İkiden boşa atmak kolaydır, motor sana direnmez, ama birden boşa atmak için durduğun yerde ufak ufak yarım deb. yapılması gerekiyor zaman zaman dişlerin karşı karşıya gelerek yerlerini bulabilmeleri için. Sanırım sıkıntı birden boşa atmakta. Genelde 2 den boşa atmakta sıkıntı olmaz. Çok sesizce geçer ve vites size direnmez. Hatta orta sehpada 2. viteste motor rölantide çalışırken deb. sıkmadan boşa kolaylıkla alınabiliyor. Bir tüyo : Seyir halindeykende rölanti seviyesine çok yakın düşük devirlerde 2. vitesten boşa atarken debriyaj gerekmiyor Devamlı böyle kullanmıyorum elbette ama motor size hiç direnmeden 2 den boşa geçiyor max. 1500-2000 devir seviyelerinde deb. basmadan. Deneme amaçlı yapın ama devamlıda böyle kullanmayın bence.
    Ethem ben motoru alali üçbuçuk ay falan oldu şu an 3200 km de lâkin vitesler hala çok kemikli özellikle 1 den direkt 2 ye geçerken. Yağ

3 kere yağ değişti castrol 15/50 ama dediğim gibi 1 den 2. geçişte baya bi şak die bi ses var servise sordum bi 5000 km yap yumusamazsa bakalım dedi sen ne dersin normalmi bu..?

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Ethem ben motoru alali üçbuçuk ay falan oldu şu an 3200 km de lâkin vitesler hala çok kemikli özellikle 1 den direkt 2 ye geçerken. Yağ

3 kere yağ değişti castrol 15/50 ama dediğim gibi 1 den 2. geçişte baya bi şak die bi ses var servise sordum bi 5000 km yap yumusamazsa bakalım dedi sen ne dersin normalmi bu..?
    Rodaj dönemini bir çoğumuz 80 i geçme 6000 devrin üstüne çıkma gibi tek düze bi takım klasik bilgilerle sınırlı biliriz. Aslında rodaj dönemi motorun tüm mekanik aksamını sert kullanmamak, ilerki zamanlarda zorlu veya yeni çalışmaya alışma aşamasında olan bi motora nazaran motoru daha zorlu şartlarda çalışmaya, sağlıklı bir biçimde uygun hale getirmek için, motorun daha uzun ömürlü olabilmesi adına uyulması gereken kuralların bütünüdür. Biz sadece 80 i geçmeyip 6000 devirin üstüne çıkmayarak aslında sadece bu iki unsura harfiyen ded uysak rodajı doğru yapmış sayılmıyoruz. Rodaj frenlere, vitese, debriyaj ve şansıman sistemine de, daha sert koşullarda çalışıncaya alışanekadar yumuşak ve dengeli güç dağıtarak kullanmayı da gerektiriyor.

Bu bağlamda vitesler genelde yeni bir cbf te zaten gürültülü ve kemikli olabiliyor. Doğru yağlar kullanıldığında, ve aynı zamanda sert kullanılmadğı taktirede maksimum 4000-5000 li km lerde, ilk km lere nazaran vites geçişlerinde yumuşama, geçiş anında sesin azalması, vitesin size hiç direnmeden rahatlıkla yerini bulması gibi vitesle ilgili olumlu gözlemleri görmeye başlamanız gerekli.

Viteslere rodaj aşamasında sert davranırsanız, ne yazık ki ömrü hayatı boyunca viteslerde öyle çalışmaya alışıyor ve öyle kalıyor. Umarım viteslere sert davranmıyorsunuzdur. Yani mesela 1 den ikiye geçerken yukarı doğru yavaş bi hareket yaptırın vites koluna, vitesin boş konuymundan geçtiğini hissedin. Tak diye yukarı vites koluna vurur gibi ayağınızla yukarı doğru çok hızlı bi hareket yaptırırsanız, zaten vites 1- den 2 ye hayli gürültülü ve sert gececektir ve rahatsız edecektir. Vitesin boş vitesten geçtiğini hissedin. Aynı şekilde 2 den 1 e düşerkende yavaş bir hareketle boş vites konumunu hissederek vites değiştirrin. Vites koluna ayağınızla ihtiyaç fazlası hızlı ve kuvvetli güç uygulamayın.

Ayrıca 2 den 1 e ve 1 den 2 ye vites geçişlerinde sesi ve vuruntu arttıran şöyle bir unsur var. Bunu bir çok cbf te gözlemledim. Bunada dikkat edin rodajda iken:

Devir ve hızınız 2 viteste hayli yüksekken 2 den bire atmayı denerseniz vites zaten çok sert ve tak diye rahatsız eden bi şansıman sesi ile geçiyor. Buna dikkat edin. 2. viteste te rönlanti seviyelerine yakın seviyeye kadar devir düşmeden bire atmayın, vites 1 e daha rahat geçecektir. Aynı zamanda 1 den ikiye takarken devri ve hızı ihtiyaç fazlası yüksek tutarsanız. 6000-7000 devir gibi, rahatsız 1-2 geçişi esnasında şansımandan rahatsız edici bir taklama geliyor. 1. vitesle hafif kalkıp ikiye takın. 1. viteste fazlaca motora devir ve hız yaptırmanın pek bir anlamı yok.

Ben mutlaka iyileşeceğine inanıyorum. 15-50 yağda bence bu iyleşme süresünce iyi bir tercih. Geçen pazar 500 km lik bir gezi yaptık, bu gezi esnasında motorlarımızı (Chemical - Nihat) arkadaşımızla bir müddet değiştik. Motoru sanırım 2500-3000 km de falan. 1000 li km lerde motorunu sürdüğümde vitesler hayli sertti, fakat 3 gün önceki gezimde viteslerinin hayli yumuşadığını fark ettim. Kendisi çok dingin ve sakin bir kullanıcı, bu yüzden rodajını gayet bilerek yapmış, motorunun çekişi gidişi gayet iyi ve şimdi kaymak gibi viteslerinin ekmeğini yiyor.
    Bu sana küçük bir örnek olsun. Bi 2000-3000 km daha viteslere yumuşak davranarak kullanmaya devam et, sonra tekrar gözlemle.

Chemichal Nihat ve Anmet N Müdürler sizin motorların çekişi çok iyi, bu bağlamda şunu söyliyicem, Nihat senin motor hatta beni baya şaşaşırtı gidişi falan. Yani ikimizde aynı kiloda olsak ve aynı anda gaz kapatsak sen beni geçersin. Neyse, motor 100 gram yağ eksilttiğinde dahi çekişi hissedilir derecede artıyor, yağ seviyenizi bence mutlaka kontrol edin veya yapacağınız ilk yağ değişiminde yağ çıkan yağı mutlaka ölçün veya ölçtürün. Birde duro lastikler michalenden iyi kaçıyor ve motor 8000 le giderken benim mator gibi 6500 devir değil 6000 deir yapıyor, şunu diyicem, michalen michalen diye burada hep söylüyoruz ama bir gün michalen takarsanız da sürüş güvenliği ve konfor ok fakat bu olumsuzlukları gözlemlemeye hazır olun derim. O yüzden arkaya michalen takmayacağım bir daha ki değişim de. Ön michalen arka Irc veya pirelli takacağım. Birde michalenler yumuşak hamurlu olan lastik yapısı nedeniyle sürtünme fazla çekiş düşük eğilimi oluşturduğundan çok benzin yaktırıyor. Bilginize.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:28 ----------

Alıntı RiDeR_2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    meşakkatliymiş cbfi boşa atması
    Meşakkatli değil aslında, sadece bilmek lazım.

GuNMember - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki CharmandER-5 2005
    dün 16 000 bakımı ıcın servıse gıttım duzenlı olarak 1000 km de bır yag degıstırırım. en sok 15 000 kmde yagı degıstırdım servise yag eksılttıgını bıldırdım ve 1 200 kmde 400ml yag eksıltmıs. servis motoru 1 hafta bırakmamı hondayla yazısmalar yapılacagını ekspertız fılan olacagını soyledı.pazartesı gunu servıse bırakıcam bu ıslem ıcın bana fatura cıkmayacagını soylediler fatura cıkma ıhtımalı varmıdır acaba ? motoru pek yuksek devırde kullanmadım bı tek uzun yol yaparken 110 km hız cıvarı gıdıyordum oda 7000-7500 devır arası sehır ıcınde 6000 ı gecmem.
    ama ne olursa olsun ıster yag yaksın ıster benzın yınede hondaya bınerım kımsede gıdıp bana apache yada ybr aldıramaz (:
    "TayGuN"
    "GuNControll"
    "Hızlı Gidebilirim Sen Yapma Telaş (; "

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)

Bu Konudaki Etiketler