Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    500-600 km de bir yağlama ihtiyacı oluşuyor orjinal zincirlerde, bu aralığı pek uzatma derim.

Arkadaşlar bu gün motorla ilgili 4 senedir fark edemediğim bi ayrıntı fark ettim. Ben yeni fark ettiğime göre bir çok arkadaşımda bunun farkında olmayabilir.

Benzinliğe gittim. Depo yedek te değil daha ve ana depoda halen en az 10-15 tl lik benzin var. Depoyu fullemek istedim. Deneme yapıcam bir depoyla kendi en ekonomik sürüş tarzımla deneme yapıcam. Neyse. Pompacı genç bi kardeşimdi. Fulle abim dedim. Fulleyince 30 tl oldu. Baktım biraz daha alır gibi. Baktım biraz daha alır gibi geldi. Abim deneme yapıcam silme doldur dedim. Motor orta sehpadaydı. Bana şöyle dedi (Abi motoru aşağı yukarı hafif hafif salla) sallamaya başladım. Bi de baktım dolu dörünün depoda her salladıkta benzin aşağı iniyor, üzerine doldurmaya devam edilebilecek şekilde alan açılıyor. He sallayışda deponun boş kalan kısımlarına benzin ulaşıyor ve depoda yer açılmayadevam ediyordu. 30 tl de normalde ful olarak görünen depoyu bu yöntemle 35 tl lik benzin aldım. Yani sallamadan dolu olarak gördüğüm deouya, motoru hafif hafif sallamak suretiyle 1 litreden daha fazla benzin aldırabildim. Yani şunu demek istiyorum. Bazılarımız bire depo ile ortaladan 50-100 km daha uzun gidebilirken, dişliler falan aynı olduğu halde, ortalama benzer şartlarda bazılarımızın bu km lere ye ulaşamamaların nedeni bu olabilir. Benzin alırken fulleyeceğiniz bi an deneyin, gerçekten çok şaşırdım. Pompacıya (Abim sen nerden biliyosun bunu) dedim. Abi ben ...senedir motor kullanıyorum falan dedi. Vay be dedim. Ufak bi ayrıntıydı ama çok şaşırdım bu gün. Şimdi tam doğru ve dolu depoyla denemey yapıcam. Buraya yazarım. 80 km-h ı hiç geçmiyicem. Bakalım sonuç ne çıkıcak
    Alıntı halepli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ethem abi o sallamayı ben senelerdir biliyorum activaya yapıyorum yarım litreden fazla alıyor bu arada ortadoğulu nickli ömer abi ziyaretime geldi 6ay önce buz motordan michael lastik taktırmış michaelinden gayet memnun bende inceleme fırsatım oldu o zamanlar 180 liraya taktırmış ... Şöyle 5-6 motor toplanıp gitsek buz motora 200 liraya halletsek
    Alıntı cbr125cbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alper ben de cbf150 ile 400km nin altına düşmedim daha. Üstelik Beylikdüzü-Gayrettepe hattındayım

Bu arda 16T ön 43Arka benimde devir değerlerim hemen hemen aynı.
    Benimde ön orijinal arka 42 , yüksek devirlerdeki hızlarımız farklıdır sanırım düşük devirler hemen hemen aynıdır
    Uzaklarda bir güneş doğuyor!..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cd0345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    12" CBF 150
    Alıntı halepli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ethem abi o sallamayı ben senelerdir biliyorum activaya yapıyorum yarım litreden fazla alıyor bu arada ortadoğulu nickli ömer abi ziyaretime geldi 6ay önce buz motordan michael lastik taktırmış michaelinden gayet memnun bende inceleme fırsatım oldu o zamanlar 180 liraya taktırmış ... Şöyle 5-6 motor toplanıp gitsek buz motora 200 liraya halletsek
    arkadaşlar ben bi kaç kişiden daha duydum buz motor lastik konusunda piyasadaki en yeni tarihli lastikleri satıyormuş ve her sorduğum memnun olduğunu söyledi ;) bilgilerinize

Motosikleti
    12" CBF 150
    ethem abi lastik basıncı ön arka kaç olmalıydı? benzinlikteki o dijitallere güvenmelimi bi sakatlıkla karşılaşırmıyız?
    abi perşembe yada cuma kefkene gideceğimde yanıma lastik spreyleri varya onlardan alim diyorum lastik patlar filan önerirmisin?

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsterseniz ben cevap vereyim, öne 27 arkaya 30 basıyorum anormal bir durum hissetmedim. (Tek kişi için)

"Bozkurt" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    zincir yağlamak benim kulanmak ta olduğum ipone zincir spreyi tavsiye ederim sıçrama yapmıyor bu yanlız yağladıktan sonra yarım saat beklemeniz gerekiyormuş aldığım yer söyledi genelde akşamdan yağlarım birde zincirinizde yağ olup olmadı belli olmuyor sıktınızmı yapışıp kalıyor beyaz bir renk alıyor ve görünümü de güzel siyah olmuyor

baycall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    Alıntı cd0345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ethem abi lastik basıncı ön arka kaç olmalıydı? benzinlikteki o dijitallere güvenmelimi bi sakatlıkla karşılaşırmıyız?
    abi perşembe yada cuma kefkene gideceğimde yanıma lastik spreyleri varya onlardan alim diyorum lastik patlar filan önerirmisin?
    Ethem abiminz öne 30 arkaya 33 öneriyor.
    Klavuzda ise tek kişi: ön 25 arka 29
    çift kişi:ön 25 arka 33 yazıyor.Ben ön 25 arka 32 yaptım bakalım ne olacak.Basınç ölçerim yok.Ve benim de ayaklarım yere basmıyor.

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Ben yolculu çok sık kullandığımdan dolayı ön 30 arka 33 yapıyorum. Yukarıda Batuhan kardeşimizin verdiği değerler de tek kişi kullanım için uygun değerler.

Her yerede pek güvenme, makinalar arasında fazlaca sapma olabilme ihtimali her zaman olabilir. Devamlı gittiğin bir benzin istasyonunun sağlam ölçtüğüne emin olduğun makinesinde 10-15 günde bir kontrol et lastik havalarını. Ben burada bi benzinliğe düzenli olarak gidiyorum, hava maknasına güvendiğim bi benzinliğe.

İlk hava bastığımda bir kereliğe mahsus elimdeki lastik basınç ölçme cihazı ile ölçerek makinanın doğruluğundan emin oldum ve hep o benzinliğe giderek düzenli olarak lastik hava basınçlarını kontrol ediyorum. Sende kendince hava makinasının doğru ölçtüğünü bu yöntemle kontrol edebilir ve doğruysa devamlı olarak ölçümlerini o benzinlikte yapabilirsin.

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    Benimde ön 30 arka 32
    Uzaklarda bir güneş doğuyor!..

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı baycall adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ethem abiminz öne 30 arkaya 33 öneriyor.
    Klavuzda ise tek kişi: ön 25 arka 29
    çift kişi:ön 25 arka 33 yazıyor.Ben ön 25 arka 32 yaptım bakalım ne olacak.Basınç ölçerim yok.Ve benim de ayaklarım yere basmıyor.
    Michalen lastik kullananlar hava basınçlarını biraz daha sık kontrol ederlerse çok daha verimli olacaktır. Çünki lastik hamur yapısı yumuşak olduğundan 4-5 bar dahi lastik basınçları düşse çekişte hissedilir derecede bir kayıp oluyor. Bu yüzden önü 25 yaparsam michalende 30 bara nazaran yolculu kullanım sıkıntı oluyor. Motor çekişi iyi olmuyor. Bu yüzden ön 30 arka 33 yapıyorum Michalenlerde. Ama Duro Irc gibi michalen e nazran sert hamurlu bi lastik kullanıyorsanız ön lastik 25-27 yapılabilir. Aman ha duro lastiklere öne 30 basmayın. Duro sert lastik 30 bara çift kişide dahi ihtiyaç yok. Motor canavar gibi gider ama Durolar için kiritik anlarda kaymaya karşı lastiğin direnci fazlaca düşecektir. Allah korusun. Yani genel prensip sert hamurlu lastiğe yumuşak hamurlu lastikle aynı havayı basmak bana pek doğru gelmiyor. Bunu bi servisten duymuştum, katılmamak için bi sebep göremiyor ve böyle hareket ediyorum.

Motosikleti
    12" CBF 150
    tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum ancak ben sürekli yani gittiğim yolun %80 ini çift kişi gidiyorum bunun için ön 30 arka 33 mü yoksa ön 25 arka 33 mü yapsam (lastikler michelen ve gittiğim yol genelde şehir içi )

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Michalen lastik kullananlar hava basınçlarını biraz daha sık kontrol ederlerse çok daha verimli olacaktır. Çünki lastik hamur yapısı yumuşak olduğundan 4-5 bar dahi lastik basınçları düşse çekişte hissedilir derecede bir kayıp oluyor. Bu yüzden önü 25 yaparsam michalende 30 bara nazaran yolculu kullanım sıkıntı oluyor. Motor çekişi iyi olmuyor. Bu yüzden ön 30 arka 33 yapıyorum Michalenlerde. Ama Duro Irc falan ön lastik 25-27 yapılabilir. Aman ha duro lastiklere öne 30 basmayın. Motor canavar gibi gider ama kiritik anlarda kaymaya karşı lastiğin direnci fazlaca düşecektir. Allah korusun.
    Bendeki hala duro abi.Gerek duymuyorum micheline şimdilik,yollar müsait.Ben senin dediğini yapıp öne 30 arkaya 33 yaptım durolarla..Dün anormallik hissedince öne 25 arkaya 32 bastım.Neredeyse hep çift kişi kullanıyorum.Toplam ağırlıgımız 120-130 kg civarı.

Motosikleti
    12" CBF 150
    sağolasın ethem abi yine aydınlattın beni =) ön 30 arka 33 yapayım bende =) toplam ağırlık 140-150 arası eşyalar hariç =)

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum ancak ben sürekli yani gittiğim yolun %80 ini çift kişi gidiyorum bunun için ön 30 arka 33 mü yoksa ön 25 arka 33 mü yapsam (lastikler michelen ve gittiğim yol genelde şehir içi )
    Ben Michalen de yukarıda bahsettiğim gibi bende yolculu kullandığımdan ön 30 arka 33 yapıyorum. Michalende önü 25 tutup ta iki kişi binersen çekişin düşer. Fala benzin yakarsın. Bunu sen hissedermisin bilmem ama durum bu. Ama duro lastikte ön 30 yapılırsa ön çok sarsıntı alır, sürüş konforsuz ve güvensiz olur. Duro latikte ön yolculu değerlerde olsa 25-27 seviyelerini geçmemeli.

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Ben %90 tek biniyorum motora lastik hava basıncı kaç olmalı?

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende tek biniyorum duroda, ön 26 arka 32 kullanıyorum gayet güzel.

TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Arkadaşlar yarın trafik sigortam doluyor, firmalar çoşmuş geçen sene 40 tl ye yaptırdığım sigorta bu yıl hasar olmamasına rağmen indirimli 120 tl istiyor. Ne olmuş anlayamadım. Ankara'da en uygun fiyatı hangi sigorta veriyor yarına kadar yaptırmam lazım. Acilen cevap verebilen olursa sevinirim.

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    Alıntı TheNightHawk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yarın trafik sigortam doluyor, firmalar çoşmuş geçen sene 40 tl ye yaptırdığım sigorta bu yıl hasar olmamasına rağmen indirimli 120 tl istiyor. Ne olmuş anlayamadım. Ankara'da en uygun fiyatı hangi sigorta veriyor yarına kadar yaptırmam lazım. Acilen cevap verebilen olursa sevinirim.
    Ak Sigorta'ya bakıver.

fatih545 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '16Pulsar200-16'MT07
    Alıntı jackal_64 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatih motoliz küçükköyde yamaha bayii istersen korgo parası vermeden bi ara beraber gidip alalım bana yakın bilmiyorum sanada yakınsa tabii...
    Beraber gitsek süper olurda hafta içi işler yoğun biter bitmez okula gidiyorum zaman olmuyor. Haftasonu gitsek zincir yalan olcak Sefaköyde oturuyorum bende. Sipariş veriyorum ben yinede işi şansa bırakmayalım..
    *İyi gelişmiş refleksler şanstan daha hızlıdır.

*Ön sezilerini dikkate almayı öğren.Bir gün hayatını kurtarabilir.

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Alıntı TheNightHawk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonpo Japan ve Groupama ya bak 100tl altında istanbulda bunları bulabilmiştim.

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Yaa arkadaşlar bişey dikkatimi çekti ben bu yuvacık gezisinden sonra benin egzos sesi sanki değişti gibi sanki o sessiz cbf gitti egzos sesi biraz kaba olan bi cbf geldi 5000 devirden sonra biraz gaza asildimmi egzos sesi biraz fazla çıkıyor acaba yuvacıktan gelirken biraz fazla bastık (80-90 km arası bence cok fazla değil) oyuzdenmi acaba motor sesi gayet normal ama egsoz dedigim gibi diyorumki susturucuda mı bişey var ne dersiniz sesi çok çıktığı zaman eski titan lar cg ler gibi geliyor motor kafayı yiycem servisemi götürmeli ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:25 ----------

Arkadaşlar siz cevap yazmadan ben çözümü yazayım selenin altındaki hava filtresinin borusu çıkmış orda bi aralık oluşmuş onun için ses yapıyormuş. Onu taktım yerine yine süper sessiz cbf kavuştum çok sevindim yahuu

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 9 kullanıcı var. (0 üye ve 9 misafir)

Bu Konudaki Etiketler