Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha X-Max 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar,
    Bende şubat başında aldım Xmax 250 Abs modelini ve 1 hafta kadar önce ilk rodajı (1000 km) tamamladım
    Ne kahır bela bir şeymiş bu Xmax 250 rodajı. Motoru almadan önce böyle bir şeyden çokta haberim yoktu. 3 haftalık yıllık iznimde doya doya binerim diye aldım ama 2 haftasını rodaj yedi :D

Kuşadasında havalar Şubat ayında bile çok soğuk olmadığı için, Kuzeye doğru Seferihisar, güneye doğru Bodrum arasında güneş altında bitti gitti rodaj ama düşük sürat fena baydı (Hele yolda bütün ağır vasıtalara geçilmek )
    Daha önce 110cc Honda Spacy vardı ve servis rodaj hakkında uyarmamıştı, benden daha ağır kız arkadaşımla tapa gaz basa basa kullandıydım ve bunun etkisi varmı bilmiyorum eski motorum diğer bütün Spacy'lerden bariz şekilde daha az sürate ulaşıyordu.
    Bu sebeple serviste söylenen ve kitapçıkta yazan "ilk 1000 km'de 4000 deviri geçmeyin" olayına aşırı dikkat gösterdim.

Forumu baştan sona okumadım ama bir kaç kişi "henüz 30 km'de 4000 devire ulaşıyor bu motor, nasıl bitirecez rodajı?" demiş. Burada atlanan şey, biraz daha gaza yüklenince motor vites atıyor sanırım ve 3'üncü vites atışından sonra düz yolda 59-61 km aralığında tam 4000 devire gelmiş oluyor.
    1600 km kadarda 6000 devirde gidin diyorlar, bu ilk rodaj kadar çok önemlimi bilmiyorum ama sanırım bunada uyacam (inşallah)

Siz daha tecrübeli arkadaşlara 2 sorum olacak ?
    1-) Bugün kafama takılan birşey oldu, ışıklarda kalktıktan sonra dümdüz yolda gazı kökledim ve motor 117 km sürate ulaşıp sabitlendi. Devir saatide 6200 civarında kaldı ve dahada hızlanmadı motor. Bu şekilde bi 3-4 saniye daha gittim ve diğer ışıklara gelince durmak zorunda kaldım. Böyle birşey olması normalmi ? Motorda herhalde 1600 km'ye kadar 6000 deviri geçmesin diye otomatik bir kesici felan yoktur diye düşünüyorum ?
    Yarın İzmir otobanında bir daha deneyecem sanırım.
    2-) Kuşadası servisi benden totalde 150 tl ücret aldı (70 TL yağ, 80 TL servis). Motoru aldığım İzmir İz-Moto'yu aradığımda da aynı fiyatı verdiler. Ege'ye özgü bir fiyatmı bu Diğer bölgelerdede aynı ücretmidir acaba ?

Arkadaşım Honda'da 250CBR modelini ilk servisine soktuğunda 75 Tl ödedi, ben aynı şekilde 110cc Spacy scooter'ımı 4 senedir Hondada servise sokuyorum ve henüz 80 TL'den fazla ödemedim. 30-45 dk civarı süren basit ilk bakım için 150 TL çok fahiş bence

Not : Motoru çok beğenerek aldım ama Kuşadasında metrekareye 2 adet Xmax düşüyor :/ O kadar çok varki moralim bozulmadı değil
    Almadan önce farketmemiştim ama şimdi gözüme batıyor. İnsafsızların hepside Matt Gray almış, aynı motordan sanırım 1000 tane felan oldu şehir içinde

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    eminemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Alıntı hooliganeagl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,
    Bende şubat başında aldım Xmax 250 Abs modelini ve 1 hafta kadar önce ilk rodajı (1000 km) tamamladım
    Ne kahır bela bir şeymiş bu Xmax 250 rodajı. Motoru almadan önce böyle bir şeyden çokta haberim yoktu. 3 haftalık yıllık iznimde doya doya binerim diye aldım ama 2 haftasını rodaj yedi :D

Kuşadasında havalar Şubat ayında bile çok soğuk olmadığı için, Kuzeye doğru Seferihisar, güneye doğru Bodrum arasında güneş altında bitti gitti rodaj ama düşük sürat fena baydı (Hele yolda bütün ağır vasıtalara geçilmek )
    Daha önce 110cc Honda Spacy vardı ve servis rodaj hakkında uyarmamıştı, benden daha ağır kız arkadaşımla tapa gaz basa basa kullandıydım ve bunun etkisi varmı bilmiyorum eski motorum diğer bütün Spacy'lerden bariz şekilde daha az sürate ulaşıyordu.
    Bu sebeple serviste söylenen ve kitapçıkta yazan "ilk 1000 km'de 4000 deviri geçmeyin" olayına aşırı dikkat gösterdim.

Forumu baştan sona okumadım ama bir kaç kişi "henüz 30 km'de 4000 devire ulaşıyor bu motor, nasıl bitirecez rodajı?" demiş. Burada atlanan şey, biraz daha gaza yüklenince motor vites atıyor sanırım ve 3'üncü vites atışından sonra düz yolda 59-61 km aralığında tam 4000 devire gelmiş oluyor.
    1600 km kadarda 6000 devirde gidin diyorlar, bu ilk rodaj kadar çok önemlimi bilmiyorum ama sanırım bunada uyacam (inşallah)

1-) Bugün kafama takılan birşey oldu, ışıklarda kalktıktan sonra dümdüz yolda gazı kökledim ve motor 117 km sürate ulaşıp sabitlendi. Devir saatide 6200 civarında kaldı ve dahada hızlanmadı motor. Bu şekilde bi 3-4 saniye daha gittim ve diğer ışıklara gelince durmak zorunda kaldım. Böyle birşey olması normalmi ? Motorda herhalde 1600 km'ye kadar 6000 deviri geçmesin diye otomatik bir kesici felan yoktur diye düşünüyorum ?
    2-) Kuşadası servisi benden totalde 150 tl ücret aldı (70 TL yağ, 80 TL servis). Motoru aldığım İzmir İz-Moto'yu aradığımda da aynı fiyatı verdiler. Ege'ye özgü bir fiyatmı bu Diğer bölgelerdede aynı ücretmidir acaba ?

Arkadaşım Honda'da 250CBR modelini ilk servisine soktuğunda 75 Tl ödedi, ben aynı şekilde 110cc Spacy scooter'ımı 4 senedir Hondada servise sokuyorum ve henüz 80 TL'den fazla ödemedim. 30-45 dk civarı süren basit ilk bakım için 150 TL çok fahiş bence

Not : Motoru çok beğenerek aldım ama Kuşadasında metrekareye 2 adet Xmax düşüyor :/ O kadar çok varki moralim bozulmadı değil
    Almadan önce farketmemiştim ama şimdi gözüme batıyor. İnsafsızların hepside Matt Gray almış, aynı motordan sanırım 1000 tane felan oldu şehir içinde
    Öncelikle hayırlı olsun. Ben de özellikle kış döneminde aldım ki, bahara kadar rodajı tamamlayıp tadımızı alalaım

Sorularınız dışında bahsettiğiniz vites olayına gelirsek, belki bilirsiniz kayış ve varyatör sistemi vardır XMAXlerde. Hız arttıkça kayışın döndüğü çap küçülür ve çekiş artar. Dolayısıyla dediğiniz gibi hızı kademeli arttırsanız yüksek hızlara 5.000 deviri geçmeden ulaşabiliyorsunuz. ÖZetle rodaj döneminde kalkış olsun, hız olsun ani hareketler yerine yumuşak şekilde olmalı.

Sorularınıza gelince, 1. sorudaki konu hakkında zerre fikrim yok. Aklıma göstergenin takılı kalması geldi. Frene bastığınızda düşüş yönünde gösterge hemen tepki verdi mi?

2. sorunuz için İstanbul'da sorduğum 2 servis 1.000km bakımı için 100 TL fiyat verdi. Fabrikasyon yağ alınıp, standart yağ koyuluyor ve filtreler temizleniyor sanırım.

Ben bile Ironmax aldım diye seviniyordum, Beşiktaş'ta 1 saat içinde 3 ironmax gördüm
    Piaggio Carnaby 200
    Yamaha XMax 250 Ironmax

Alıntı hooliganeagl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

1. sorun adına ya bu forum da yada başka bir yerde motorum 6'bin deviri geçmiyor diye bi mesaj görmüştüm. O süreçte ben de tam 1000 bakımı yeni yaptırmıştım. Ertesi gün rodaj da olmama rağmen ben de deneyip bi tapa gaz yapmış ve bi' türlü 6'bin deviri geçememiştim. Hemen akabinde servise basıp gittim. Dedim böyle böyle rodajdayım ama böyle bi mesaj okuyup içime kurt düşünce ben de bastım geçemedim 6'bini. Usta sehpaya alıp tapa gaz yaptı geçiyordu

Yani sorun filan değil bu olay. Bir süre sonra motor açılıyor ve 6'bini rahat rahat geçiyorsun. Biraz daha zaman tanı motora.

2. sorun adına ben de yarın 7000 bakıma götüreceğim motoru. Kaç para girecek bakalım. İlk 1000 bakımına 95 TL verdiğimi hatırlıyorum.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı BesimAga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir kaç gün önce telefon tutacağı hakkında bir soru vardı. Kullandığım telefon tutacağıyla ilgili bir video çektim. Yüksek hızda ve rüzgarlı havada tarafımdan defalarca test edilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=5Ikn-p9k1pc
    bu tip telefon tutacaklarını kesinlikle önermem,,nedeni sağlamlığı ile alakalı değil

nedeni trafikte sırf bu şekilde takılan telefonları bir hamlade alıp kaçmak için bekleyen hırsızların çoğalması ve her geçen gün artmaya devam etmesi

kesin ve kesinlikle telefonu bir hamlede alıp kaçamayacak telefonu içine koyabileceğiniz telefon tutucusunu tercih edin,yoksa çok üzülürsünüz

uzun yolda problem olmaz ama şehir içi dur kalk ve yavaş akan trafikte kesinlikle kullanmayın,,hırsız telefonuı kaptığı anda ,siz işin farkına varıp motoru müsait biyere çekene kadar adam ortadan yok oluyor ve siz sadece etrafa bakakalıyorsunuz

çok acı ama gerçek böyle
    velbet ve Mirable bunu beğendiler.

Arkadaşlar merhaba.

Bugün 7000 bakımına götürdüm. Yapılanlar ve fiyat listesini de koyayım dedim. Yarın öbür gün 7000 de ne değişiyor, fiyat nedir? acaba düşüncesine giren arkadaşlara referans olsun dedim.

Mirable ve mahir212 bunu beğendiler.

Mirable - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Merhaba arkadaşlar,

Yeni aldığım kaskımı satıyorum. İlginen varsa iletişime geçebiliriz.

http://www.motosiklet.net/forum/sati...shoei-nxr.html

Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Xmax kullanan arkadaşlar, lastik hava basıncında ne kadar sürede bir değişiklik oluyor? Her benzinliğe girdiğimde kontrol etmeye çalılıyorum. Ayda 1psi civarı kayıp normal midir?

Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Alıntı eminemre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Xmax kullanan arkadaşlar, lastik hava basıncında ne kadar sürede bir değişiklik oluyor? Her benzinliğe girdiğimde kontrol etmeye çalılıyorum. Ayda 1psi civarı kayıp normal midir?
    Gayet normaldir hocam. 1 psi iyi bile. Çok soğuk havalarda 3-4 psi hava kaybettiğim oluyor benim. Ben genelde haftada bir kontrol etmeye çalışıyorum.

Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Alıntı Mirable adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gayet normaldir hocam. 1 psi iyi bile. Çok soğuk havalarda 3-4 psi hava kaybettiğim oluyor benim. Ben genelde haftada bir kontrol etmeye çalışıyorum.
    Bu ara havalar iyiydi, muhtemelen ondan az oldu.Eski piaggiomda ön lastik çok iner, arka kalırdı. O yüzden bir takıntı olmuştu sürekli kontrol etmek.
    Genelde şerit çizgilerinin üzerinden düşük hızlarda geçerken hava basıncının düştüğünü anlıyorum.
    Piaggio Carnaby 200
    Yamaha XMax 250 Ironmax

Hakanulsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 250
    Merhabalar,
    Linkteki ürünü satın almayı dşünüyorum, fiyat ve performans değerlendirmesi yaparsanız çok sevinirim.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...39635502/detay

Alıntı Hakanulsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    Linkteki ürünü satın almayı dşünüyorum, fiyat ve performans değerlendirmesi yaparsanız çok sevinirim.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...39635502/detay
    Bir yerde okuduğumun yalancısıyım; yan çantaların grenajı çizme olayı olabiliyormuş.

Kullanan varsa daha sağlıklı cevap verecektir zaten.

smtknc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Multistrada 1200s
    Merhaba arkadaslar, iron maxim 800 km ye kadar geldi. Fakat 500 km sonrasinda on diskte bir fren sesi cikiverdi.

Km arttikca da ses cogalmaya basladi. Ilk baslarda toz pislik olarak dusunup gecer diye pek orali olmamistim fakat su ara her frende onden cik cik ses geliyor. Ilk 1000 km icerisinde buna benzer bir durum yasayan var mi acaba? Frenlerin tutmasinda hic bir degisiklik veya azalma yok ama ses var. Disk isininca da denedim oyle soguk olmayla falan alakali da degil. 1000 km ye az kaldigi icin servise gitmek istemedim ama gidip bir gostermeye gerek var midir sizce?

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı smtknc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar, iron maxim 800 km ye kadar geldi. Fakat 500 km sonrasinda on diskte bir fren sesi cikiverdi.

Km arttikca da ses cogalmaya basladi. Ilk baslarda toz pislik olarak dusunup gecer diye pek orali olmamistim fakat su ara her frende onden cik cik ses geliyor. Ilk 1000 km icerisinde buna benzer bir durum yasayan var mi acaba? Frenlerin tutmasinda hic bir degisiklik veya azalma yok ama ses var. Disk isininca da denedim oyle soguk olmayla falan alakali da degil. 1000 km ye az kaldigi icin servise gitmek istemedim ama gidip bir gostermeye gerek var midir sizce?
    Motoru yikadiktan sonra az bisi balata temizleyici kullansaniz belki faydasi olur

Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Yamaha Riding Academy'nin maxi scooter eğitimi varmış. Yeni fark ettim. Fiyat olarak 300 lira istiyorlar. Sizce gitmeye değer mi? Honda'dan GS2 almak istiyorum ancak trafikte hiç vitesli motosiklet tecrübem olmadığı için fena halde çekiniyorum.

http://www.yamaharidingacademy.com/E...cooter-Egitimi

Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Alıntı smtknc adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aynı sorun bende de oldu. İlk 300km den sonra ön frenden tiz bir ses gelmeye başladı. Ses ilk olarak yapmur ertesi başladı. İlk sıkışta gelen ses, frene daha çok bastıkça azalar kayboluyor. Tahminim toz çamur, havalar limoni olduğu için motoru yıkatmadım. Tazyikli su sonrası deneyeceğim tekrar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:39 ----------

Yamaha Riding Academy'nin maxi scooter eğitimi varmış. Yeni fark ettim. Fiyat olarak 300 lira istiyorlar. Sizce gitmeye değer mi? Honda'dan GS2 almak istiyorum ancak trafikte hiç vitesli motosiklet tecrübem olmadığı için fena halde çekiniyorum.

http://www.yamaharidingacademy.com/E...cooter-Egitimi
    Hocam instagram'da bugün ben de aynı eğitimi gördüm. Aslında vitesli 2.kademe eğitimi almak istiyorum, ileride vitesliye geçmek üzere. Benim de trafik tecrübem yok.
    Bunun yanında fiyat epey uygun, ancak bildiğimiz şeyleri göstermenin ötesine geçmeyebilir. Aeayıp bilgi almakta fayda var, isterseniz iletişimde kalalım.
    Piaggio Carnaby 200
    Yamaha XMax 250 Ironmax

Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Aynı sorun bende de oldu. İlk 300km den sonra ön frenden tiz bir ses gelmeye başladı. Ses ilk olarak yapmur ertesi başladı. İlk sıkışta gelen ses, frene daha çok bastıkça azalar kayboluyor. Tahminim toz çamur, havalar limoni olduğu için motoru yıkatmadım. Tazyikli su sonrası deneyeceğim tekrar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:39 ----------

Hocam instagram'da bugün ben de aynı eğitimi gördüm. Aslında vitesli 2.kademe eğitimi almak istiyorum, ileride vitesliye geçmek üzere. Benim de trafik tecrübem yok.
    Bunun yanında fiyat epey uygun, ancak bildiğimiz şeyleri göstermenin ötesine geçmeyebilir. Aeayıp bilgi almakta fayda var, isterseniz iletişimde kalalım.
    Aynen hocam iletişim halinde kalalım kesinlikle. Tek hoşuma gitmeyen kısım, kendi motorumuz ile gitmemiz. Sonuçta güzel asfalt ve artan ego dikkate alınınca motoru yatırma ihtimali oluyor. Üstüne Tuzla'ya git-gel benzin masrafı

Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Aynen hocam iletişim halinde kalalım kesinlikle. Tek hoşuma gitmeyen kısım, kendi motorumuz ile gitmemiz. Sonuçta güzel asfalt ve artan ego dikkate alınınca motoru yatırma ihtimali oluyor. Üstüne Tuzla'ya git-gel benzin masrafı
    Bu arada fiyatlar uygun gibi oldukça, içerik acaba yeterli mi? Honda'nın eğitimleri bildiğim kadarıyla daha pahalıydı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:23 ----------

Sıkça Sorulan Sorularda gördüm şimdi:

9. Eğer istersem, scooter ile eğitim alabilir miyim? Hangi scooter ile eğitim alacağım?
    Evet, scooter ile eğitim alabilirsiniz. Eğitim alacacağınız model D'elight'tır.
    Piaggio Carnaby 200
    Yamaha XMax 250 Ironmax

Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Bu arada fiyatlar uygun gibi oldukça, içerik acaba yeterli mi? Honda'nın eğitimleri bildiğim kadarıyla daha pahalıydı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:23 ----------

Sıkça Sorulan Sorularda gördüm şimdi:

9. Eğer istersem, scooter ile eğitim alabilir miyim? Hangi scooter ile eğitim alacağım?
    Evet, scooter ile eğitim alabilirsiniz. Eğitim alacacağınız model D'elight'tır.
    Evet Honda'nınkiler 500 lirayı aşkın.

Bahsettiğinizi bende gördüm ancak o madde normal güvenli sürüş dersleri için sanıyorum. Çünkü maxi scooter eğitimi altında altı çizili olarak aşağıdaki madde yer alıyor. Kafa karıştırıcı olmuş.

-Maxi Scooter Eğitimlerimiz katılımcılarımızın kendi scooterları ile yapılmaktadır.

Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Lanet olsun arka tekerleğin sibobuna. 16'' Carnaby'de hava basmak çok kolaydı. Xmax'te arka lastiğin sağı da solu da dolu. Ne dertli işmiş hava basmak Karanlıkta özellikle.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Lanet olsun arka tekerleğin sibobuna. 16'' Carnaby'de hava basmak çok kolaydı. Xmax'te arka lastiğin sağı da solu da dolu. Ne dertli işmiş hava basmak Karanlıkta özellikle.
    evet bende 250 varken hava basmak resmen eziyetti,,400 lük te sibop daha farklı L şeklinde sibop ağzı yan tarafa bakıyor ,hava basmak çok basit,250 likte neden öyle yapmamışlar acaba

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler