Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bajaj Discover 125 ST Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    akayogullari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj discover 125
    Ben beklediğim cevabı aldım. Zaten motosiklete bindikce binesiniz geliyor. Çok geç kaldı bu marka Türkiye için. Niyeti olan varsa düşünmesin. Ben test sürüşü yapmadan gittim aldım. Çok memnun ve keyifliyim. 1000 km üzerinde olan bir çok arkadaşa ulaştım. Hic birinde sorun yok

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    jemalizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    1000 km ye yakadar yeterince sıkıştırırsanız "anlık" subap ayarlarunu yaprınız. eğer 1000 e kadar subaplardan yeterince ses gelmiyorsa, 1500-2000 km arası subap ayarını yaptırınız.

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar . konuyu biraz değiştireyim :
    bayiden İlk teslim aldığımda 20 TL lik benzin , akabinde yedek depoya geçtiğim anda da 50 TL lik benzin , toplamda 70 TL lik benzin alarak şu anda istanbul içinde 638 km yaptım.Hala yedek depoya geçmedim. Sanırım 2,5 ya da 3 litreye yakında yedek depoda yakıt mevcut.Nerden baksanız bir 100 km daha gideceğini umuyorum . 738 km toplamda gideceksem eğer, km de 10,50- 11 kuruş arası yakmış oluyor ki çok güzel bir değer yakalamış oluyorum .
    Bu arada rodaj kurallarına uymaya çalışıyorum, neredeyse 80 km nin üzerinde hıza çıkmadım desem yeridir.
    Herkese hayırlı Cumalar ve hafta sonları olsun .
    xterkan bunu beğendi.
    güzel bakan , güzel görür.

Ali reis 17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Boxer 150
    Herkese merhaba;kazasız,arızasız keyifli sürüşler.Bende şu an Kanuni speedy 125 2006 da sıfır aldım 24000km de birine satmaya söz verdim.15 Temmuz da yeni bir motor alacağım.35 senedir motor kullanırım.ilk motorum 1964 model WSK 3 vitesli idi.yani vitesli motor acemisi değilim.A2 ehliyet 1989.
    1-Kıyı balıkçısı olduğum için keçi patikası denilen taşlı, bozuk, dar tehlikeli yollarda 2-3 Km gitmek zorundayım dicover 125 bana uyarmı?
    2-Kullanan arkadaşlar;Motor sabahları marş ile hemen çalışıyor mu?
    3-Kullanan arkadaşlar;motor ayak marşı ile de kolay çalışıyor mu?
    4-Yakıt deposu şamandırasından benzin kaçağı şikayetleri duydum.Başka şikayet duymadım.
    4-Gaz kesmesi yeni kullanıcılar da olur,sebep birden fazla bu önemli değil.otomobillerde bile bu sorunu uygun olmayan şartlarda ani ve gereğinden fazla gaza basınca olur.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    ali reis sorularını sıralarsak

1 sürekli bozuk arazi de olacaksan, boxer işine yarayabilir, bu motorun lastikleri asfalt lastiği, alırsan değiştirmen gerekir, bende bazen tarlama gidiyorum, süspansiyonlarda sıkıntı olmazda, lastikler dişli veya dişli, asfalt karışımı olsa iyi olur, kısaca lastikleri değiştirirsen sorun olmaz

2 sabahları marş konusu, jikle açık 2 marşı daha geçmedim, çalışması ve ani debriyajlarda( örnek 100 km ile giderken gaz açık, bir anda debriyaj fren yapmaktan bahsettim, stop etmedi hiç ) trafik ışıklarında beklerken stop etmedi hiç, stop konusunda istikrarlı bir motor stop etmiyor

3 evet deneme amaçlı bastım, tek marşta aldı sıkıntı yok

4 evet yağ ince olabilir, yorumları okursan, baya detaylı yazdık, yazdım

5 zaten yorum getirmişsin, lakin bu motorun torku iyi, düz yolda 40.45 km hızda bile, 5 vites hafif gazla, hızını yükseltiyor, tekleme konusunda baya yazdık, detaylı okursan, daha bilgi sahibi olursun ,ben yakıt için aldım memnunum 11 kuruşu geçmedi km rede

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:47 ----------

birde bugün dikkatimi çekti, normalde eski motorumda da, bir süre kullanımdan sonra, egzoz da fazla ısınma olurdu, ellediğim zaman hemen çekerdim bu motorda motor çok sıcakken de ,egzoz daha ılık oluyor, geri besleme mevzusu mu yada Euro normlarımı bilemem, bizim tekleme dediğimiz mevzuya egzoz yapışımı sebep oluyor yada egzoz niçin motor kadar ısınmıyor ? eski motorumda ve genelde egzoz da motor gibi sıcak olurdu, bu motorda neden az sıcak, teknik bilgisi olan varsa öğreniriz, alt besleme denilen olaydan sebep se, abart egzoz kullanmak nasıl olur, acaba

Motosikleti
    Boxer 150
    XTERKAN;yorumların için teşekkür ederim.eksozun fazla ısınmamasına bende şaşırdım doğrusu.sn de yanma miktarı,manifold,boru ve susturucu uzunluğu,eksozun rüzgar alma şekli ve o an dış sıcaklık benim bildiğim bunlar.

Motosikleti
    Alıntı Ali reis 17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    XTERKAN;yorumların için teşekkür ederim.eksozun fazla ısınmamasına bende şaşırdım doğrusu.sn de yanma miktarı,manifold,boru ve susturucu uzunluğu,eksozun rüzgar alma şekli ve o an dış sıcaklık benim bildiğim bunlar.
    manifold aşağıya kadar sıcak, orada besleme diyorlar, bir biriktirme deposu var, çatal boru oluyor, bir besleme, bir susturucu borusu, orada bir şey oluyor :d ,ben teknik nedir acaba, hızlı gaz açımında egzoz mu rahat çalışmıyor o sebeple yazdım, bilgilenme amaçlı, bu dıscover motor, biraz teknik bir motor, yeni yapı, 2 buji, 4 valf ve bazı yerlerinde sensör v.s var detaylı bir teknik açıklama iyi olur öğreniriz

Motosikleti
    bajaj discover 125
    Ön çamurluk biraz aşağıda. Geçen biraz çamur sardı. Zor temizledik. Marş tek seferde alıyor 2 olmadı. Ayak hiç denemedim.akıtma falan yok. Fren süspansiyon inanılmaz derecede iyi. Far aydınlatma mükemmel . Ama korna biraz zayıf. Çift olsa iyi olur. Ben eksik göremedim. Tekleme ve yığılma rodaj sonrası yapılan ayar sonunda duzelecek inşallah. .

Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    lastiğe fazla güvenmeyin. imkanınız el veriyorsa değiştirin.

Motosikleti
    bajaj discover 125
    Eksozt ısınıyor. Bugün baktım akü tahliye hortumu ekzost a yapismis.405 km deyiz. 500 km ye az kaldi. Bakalim yağ değişim de ne çıkacak yağdan. Birw ilk bakım ne tutacak.

nedimkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ 251/YBR 125/CBR 125/GT 250R/FZ 6/Bajaj Discover
    merhaba değerli arkadaşlar discover 125 st motorsikletim satılıktır..
    166km de.. plakalı.. üçlü çanta seti mevcut..
    sahibinden.com ilan no: 168487727

Garip bunu beğendi.

Motosikleti
    Boxer 150
    xterkan;sensörleri bu gün öğrendim.bu motor harbiden bayağı teferruatlı.Servislere test cihazı lazım o zaman.Bağlarsın motoru cihaza ne var ne yok görürüz.Ben araba ile servise keyfi olarak giderken yolda o an baktım ki benim arabanın devir saati boşta yüksek devirde normale inmiyor.servise durumu anlattım.hocam;hava sensörü bozulmuş dedi.bana bişeyler anlattı,değerler dediği gibiymiş,sensör değişti.herşey normale döndü.Bunları şunun için paylaştım.Motorda teferruat arttıkça(elektroniğe geçtikçe) el ile ayar biter.Bitmezse o motorlar el ayarı ile yürümezler.

Arkadaşlar farkındaysanız sahibinde birsürü discover satlık.Alan arkadaşlar ne hikmetse hemen satmak istiyorlar . Acaba neden.

Motosikleti
    Boxer 150
    Alıntı jemalizm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lastiğe fazla güvenmeyin. imkanınız el veriyorsa değiştirin.
    ön ve arka ikisi için de geçerli mi ?Dediğiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:06 ----------

Alıntı admin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://imageshack.com/a/img691/4617/ek26.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=yPgMW1Yt0hw

Teknik Özellikleri

Silindir Hacmi : 124,6 cc
    Motor : 4 valfli, üstten egzantrikli, 4 zamanlı
    Maksimum Net Güç : 13 ps 9000 dev/dk
    Maksimum Net Tork : 1,1 kgm 7000 dev/dk
    Soğutma Sistemi : Hava Soğutmalı
    Aktarma : Zincir
    Şanzıman : 5 Vites
    Ateşleme : 2 buji ile Digital CDI
    Çalıştırma : Elektrik / Pedal
    Uzunluk : 2012 mm
    Genişlik : 734 mm
    Yükseklik : 1111 mm
    Aks Arası : 1305 mm
    Sele Yüksekliği : 800 mm
    Yüksüz Ağırlık : 124,5 kg
    Yakıt Tankı (yedek dahil) : 13,5 litre
    Ön Süspansiyon : Sürtünmeyi önleyici, burç ilaveli,
    teleskopik amortisörler
    Arka Süspansiyon : Nitrox gazlı, tekli amortisör
    Ön Fren tip/boyut : Disk / 200 mm
    Arka Fren tip/boyut : Kampana/ 130 mm
    Ön Lastik : 2,75 * 17 41P Tubeless
    Sadece ön lastis Tubelles ,Arka lastik şamriyelli öylemi?Ben her ikisi de şamriyelli biliyordum.

Motosikleti
    xterkan;sensörleri bu gün öğrendim.bu motor harbiden bayağı teferruatlı.Servislere test cihazı lazım o zaman.Bağlarsın motoru cihaza ne var ne yok görürüz.Ben araba ile servise keyfi olarak giderken yolda o an baktım ki benim arabanın devir saati boşta yüksek devirde normale inmiyor.servise durumu anlattım.hocam;hava sensörü bozulmuş dedi.bana bişeyler anlattı,değerler dediği gibiymiş,sensör değişti.herşey normale döndü.Bunları şunun için paylaştım.Motorda teferruat arttıkça(elektroniğe geçtikçe) el ile ayar biter.Bitmezse o motorlar el ayarı ile yürümezler.
    işin özü ülkemizde ürün satanlar da nasıl olduğunu bilmiyor :D, 1.2 hafta eğitim alıp, kıl tüy ürünü satmaya başlıyorlar, her sektör için geçerli çalıştığımız firmada böyle, kendi ülkemizde üretilse, bu kadar zahmet olmaz, neyse ben genel anlamda yazdım, kullanma kılavuzun dada yetersiz teknik bilgi verdiği için, gaz aç, vites değiş, hep kara düzen olmaz çünkü, bazı araçlar farklıdır

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:21 ----------

Alıntı ismail599 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar farkındaysanız sahibinde birsürü discover satlık.Alan arkadaşlar ne hikmetse hemen satmak istiyorlar . Acaba neden.
    alır satar bisikletten inip, motora geçmiştir, alışamamıştır, eski motoruna alışan, yeniye alışamamıştır, yada rodaj( sıfır ) dönemi araçlar biraz sıkıntılı olur, bazı şeylerin yerine oturması lazım, o sebeple kıllanmıştır, beğenmemiştir v.s diye gider, bende birçok sıfır motor ve araba alıp baya kullanıp sattım ,bazılarında sorunda çıktı, mesele sorunlu olan şeyi fazla uzatmadan firmanın halletmesidir, hangi marka, motora arabaya v.s baksam, ( birçok markanın ) sorunlu olan modelleri de var

işin özü ülkemizde üretilip, düzgün bir yerli firmanın, işi takip etmesidir,,,,,,,,,,, asıl sebep hep bu,,,,,,,,,,,,,, isim vermeyeyim, nette araştırın, debriyaj, tekleme, direksiyon kutusu, yağ yakması gibi bir çok sorunlu araç piyasada,( şikayet var com a bakın )birde şöyle bir şey var ürünü alan, sorun görünce ve sorun giderilmemişse, söylemek istemiyor, çünkü malım değer kaybetmesin diye, elimde patlamasın diye,

,,,,,,,yazık bu ülkeye,,,,,,,,, başka da bir şey denemez,,,,,,,,,, bütün dünya kapitalist olsa da, para için kazıklamaya devam etse de, Müslüman ülkelerde bu olmamalı,,,,,,,,,,, bizim motorlara gelirsek, dediğim gibi çok ciddi bir sorun yaşamadım, şuan memnunum, gene yazacak olursam kuralkan yedek parçayı bol getirsin ve uygun fiyatlı, hiç sorun olmaz, buradan benimde temennim ve dürüst bir firmaya yakışan budur, belki servisler, fazla para harcayıp, stok yapmayabilir ama kuralkan ın bol parça stok yapması lazım ki,, ekrem bey baya büyük bir yedek parça depomuz var demişti

kısaca kardeş hem genel ülkemiz açısından, hem de kullandığımız araçlar açısından yazdım

Motosikleti
    Boxer 150
    Nedim bey;motor süper olmuş satış nerden çıktı?(Not:Özel mesaj atmıştım...cevap...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işin özü ülkemizde ürün satanlar da nasıl olduğunu bilmiyor :D, 1.2 hafta eğitim alıp, kıl tüy ürünü satmaya başlıyorlar, her sektör için geçerli çalıştığımız firmada böyle, kendi ülkemizde üretilse, bu kadar zahmet olmaz, neyse ben genel anlamda yazdım, kullanma kılavuzun dada yetersiz teknik bilgi verdiği için, gaz aç, vites değiş, hep kara düzen olmaz çünkü, bazı araçlar farklıdır

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:21 ----------

alır satar bisikletten inip, motora geçmiştir, alışamamıştır, eski motoruna alışan, yeniye alışamamıştır, yada rodaj( sıfır ) dönemi araçlar biraz sıkıntılı olur, bazı şeylerin yerine oturması lazım, o sebeple kıllanmıştır, beğenmemiştir v.s diye gider, bende birçok sıfır motor ve araba alıp baya kullanıp sattım ,bazılarında sorunda çıktı, mesele sorunlu olan şeyi fazla uzatmadan firmanın halletmesidir, hangi marka, motora arabaya v.s baksam, ( birçok markanın ) sorunlu olan modelleri de var

işin özü ülkemizde üretilip, düzgün bir yerli firmanın, işi takip etmesidir,,,,,,,,,,, asıl sebep hep bu,,,,,,,,,,,,,, isim vermeyeyim, nette araştırın, debriyaj, tekleme, direksiyon kutusu, yağ yakması gibi bir çok sorunlu araç piyasada,( şikayet var com a bakın )birde şöyle bir şey var ürünü alan, sorun görünce ve sorun giderilmemişse, söylemek istemiyor, çünkü malım değer kaybetmesin diye, elimde patlamasın diye,

,,,,,,,yazık bu ülkeye,,,,,,,,, başka da bir şey denemez,,,,,,,,,, bütün dünya kapitalist olsa da, para için kazıklamaya devam etse de, Müslüman ülkelerde bu olmamalı,,,,,,,,,,, bizim motorlara gelirsek, dediğim gibi çok ciddi bir sorun yaşamadım, şuan memnunum, gene yazacak olursam kuralkan yedek parçayı bol getirsin ve uygun fiyatlı, hiç sorun olmaz, buradan benimde temennim ve dürüst bir firmaya yakışan budur, belki servisler, fazla para harcayıp, stok yapmayabilir ama kuralkan ın bol parça stok yapması lazım ki,, ekrem bey baya büyük bir yedek parça depomuz var demişti

kısaca kardeş hem genel ülkemiz açısından, hem de kullandığımız araçlar açısından yazdım
    Ben;speedy sıfır aldığımda bu motor garantisi bittiğinde yürümez demiştim.Ayrıca kuralkan a bu motoru getirir sizin firmanın önünde yakarım diye mail atmıştım ama maşallah 9 yıl oldu tık yok.he garantiden bir yığın parça değişti ve soğumuştum ama sabrım tükenmeden motor rayına girmişti.
    xterkan ve windy125 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    motorun face sayfası, paylaşım yapın az motor görelim

https://www.facebook.com/groups/749255721762571/

Motosikleti
    PEUGEOT 105 , VOSKHOD , WİNDY125, BAJAJ BOXER
    Nedim bey;motor süper olmuş satış nerden çıktı?(Not:Özel mesaj atmıştım...cevap...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

Ben;speedy sıfır aldığımda bu motor garantisi bittiğinde yürümez demiştim.Ayrıca kuralkan a bu motoru getirir sizin firmanın önünde yakarım diye mail atmıştım ama maşallah 9 yıl oldu tık yok.he garantiden bir yığın parça değişti ve soğumuştum ama sabrım tükenmeden motor rayına girmişti.

YEDEK PARÇA VE SERVİS KONUSUNDA KURALKANIN HAKKINI VERMEK LAZIM.. 8 YILDIR KULLANDIĞIM KANUNİ WİNDY 125 MARKA MOTORUMUN GARANTİ KAPSAMINDA 3 DEFA BENZİN DEPOSU 1 DEFADA YAN KAPAKLARI DEĞİŞMİŞTİ. BULUNDUĞUM İLÇEDE MERKEZE UZAK OLDUĞUNDAN DOLAYI SERVİS MOTORUMU 3 DEFA KENDİSİ ALIP GİTMİŞTİ...

HAKKINI VERMEK LAZIM..

Değerli xterkan; söylediklerinize katılmamak mümkün değil. İnşallah bu konularda farklı olacağız. Üründen memnun olduğunuza sevindim. Özellikle garanti-yedek parça (uygun fiyata)-servis hizmetinde mutlaka bu farklılığı göreceksiniz.

Selam ve saygılarımla...

Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125
    arkadaşlar motoru aldığımdan beri çok memnunum..

Gelelim ayak yakma konusuna.

mecburen çamurlu bir yolda 5-10 km hızlar arasında yaklaşık 10 km gittim.. hız yapamadığım için motor çok ısınmıştı. .ayaklarıma motorun ısının vurduğunu hissettim..o anda daha önce ayakkabımın yandığı aklıma geldi . yolun sonunda durdum. ve baktım ki ayakkabımı yakan yer, ayak marşı pedalı müthiş ısınmış. 3-4 dk durduktan sonra hemen soğudu. sonra normal yola çıkınca biraz zorladım motoru.. 10 dk tam gaz gittim. yüksek devirlerde vites geçirdim sonra birden durup el ile kontrol ettiğimde hiç ısınmadığının farkına vardım. ısı vardı ama daha dipte vardı,motora yakın yerlerde ek yakmayacak kadar çok hafif ısı vardı. demekki, düşük hızlarda uzun süre gidip motoru iyice ısıtırsak bu sorunun olduğunu fark ettim. ve ayakkamının aynı yerinden yine ısıya dayalı biraz daha eridiğini gördüm.ama bu sefer çok az erimişti..

sonra hatırladım, motoru ilk aldığımda plakasız uzun yola çıkacağım için köy yollarından geldiğimde bu sorun olmuştu ve sizinle paylaşmıştım.. hatta sizlerden "öyle birşey olmaz" "bu imkansız" "ısınmıyor benimki" vs dediğinizde çok şaşırdım..

bilginiz olması açısından yazıyorum. o bölgenin ısınması oluyor.. ama yüksek hızda olmuyor. sanırım rüzgardan çabuk soğuyor. kişisel düşüncem budur. bakalım düşük hızda uzun yol boyunca gittiğinizde sizde de olacak mı ( 5-10 km hız arası ) mecburen o hızlada gittim motor altımdan kayıyor yoksa çamurdan..

Genel anlamda çok memnunum...1.000 km yi geçtim. tepkimeler beni çok memnun ediyor..özellikle 4. vitesi çok seviyorum..inanılmaz seri. 4. vites 80 km hıza geliyor 5 . vitese alınca rahatlıyor motor. 90-100 km arası gidebiliyor rahatca,en ideal uzun yol hızı budur, 90-100 km arası..

Uzun bir süredir forma bakmıyordum.. bu tepkimenin geç olması konusuna yorum yapamıyorum şimdilik..denediğim zaman yorum yaparım..ama öyle birşey yok gibime geliyor. yani ben zaten birden gaz vermem, yavaşça açarım gazı ve tepkimeden de memnunum motorun. doğurusu da budur, yavaşca gaz açmak

sabah ilk çalıştırmada sorunsuz çalışıyor..1.5 hafta hiç çalıştırmadım motoru, ilk marşta aldı. ve stop etmeden çalışıyor. belki havanın sıcaklığından olabilir..kışın böyle yapmayacağını, jiklesiz stop edeceğini düşünüyorum..bu da gayet normal zaten. tabi motorun ısınmasını beklememek için jikleyi açıyorum biraz öyle çalışıyor ki motor hemen ısınsın sonra yola çıkıyorum..

yakıt konusunda 100 km de 2.6-2.8 lt arası yakıyorum. bu da benim için çok çok iyi bir değer. tabi motorun en ideal yakıt yaktığı hız 5. vites 60 km hızdır.. sürekli de öyle gidilmez. kilom 110 . bu değerler de bence çok iyi

rahatlık konusunda, selesi iyice yumuşadı. bu kiloyla iyica yumuşattım seleyi bi arkadaş gelirse bu tarafa yumuşacık selemi verebilirim değiştirebiliriz

gerçekten motor km yaptıkça bir başka oluyor. daha bi güven veriyor. sürüş kyfi bambaşka oluyor. hem rodaj da bitti sayılır, bu yüzden daha rahat kullanıyor insan

ikinci ele birsürü ilan düşmüş. Siteden NedimKurt abimiz bence en ideal fiyatı istemiş. diğerleri çok sade motor ve fiyatları yüksek. ikinci ele düşme sebebi, illa ki her alan ilanı koymaz. birsürü satıldı bu motordan. çıkacaktır elbet satmak isteyen.. motor büyütmek isteyen, paraya sıkışan illa ki olacaktır.. mesela ben.. bende bi ara ilan koydum, scooter alacaktım. sonra baktım çok zarar edeceğim , vazgeçtim. Şimdi scooter takas teklifi gelse, değerlendiririm.. Vitesli bana göre değil ama kullanıyorum işte. Zevk alma yok, gidiyormu gidiyor, vites değiştirmek eziyet bana göre dediğim gibi scooter takas düşünüyorum

saygılarımla
    Ramazan
    okan218 ve jemalizm bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler