Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 MC Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    atiturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şuan BMW R 1150 GS önce R 1150 R vardı
    Alıntı eren özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otomobillerde Bu Bu Böyle Hatta Yol tutuşu Arttığı İçin Yakıt Sarfiyatıda Artıyor Hızıda Biraz Düşüyor
    Motosikletlerdede Aynı şekildedir Diye Düşünüyorum Çünkü Cross cular Felan Hep Yazıyorlar Havabasıncını 2 düşür diye Tmm Cross Değil ama Bi Mantiken düşüN Şimdi düz bir zemine 200 kg bir cisim 30 cm lik bir basıncımı daha fazla kaymaya neden olur yoksa 50 cm lik bir basıncımı Yük Aynı Ama sürtünme Kuvveti artıyor Bu Şekilde Düşündünmü Hiç Denemeni Tavsiye Ederim Sonuç Eyer Olumsuz Çıkarsa Lütfen Bana Ulaşş Ve Bende Yazayım Verdiğim Bilgi Çok çok yalnıştır diye KUba Çitada Denemişti Arkdaşım Tavsiyem Üzerine Hızı Düşmüş Ama Tutuş Daha İyi Olduğunu Söyledi
    Yoltutusu arttigi icin degil sürtünme arttigi icin yakit sarfiyati artmaktadir. Verdigin bilgiler kesinlikle yanlistir. Crosscularin lastik havasi indirme olayi yolun durumuyla alakalidir. Zemin kum ise lastik basincini indirirsin. Lastige ön görülen hava basinci neyse o hava basilmalidir.Hizin düsmeside sürtünmenin artmasindan dolayidir. Benim söyleyecegim bu sen istedigin gibi kullanabilirsin tabii..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kerem182 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    znu 125
    bende merak ediyorum bu konuyu. ve ayrıca ırc marka lastik iyi mi ?

Motosikleti
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    IRC marka 100/90-18 lastik var.Motosikleti aldığımda arka lastik gözüme ince gelmiş ve hemen değiştirmiştim.
    Ilhami abi. 110 90 18 sürtme yapar mi?

Motosikleti
    znu 125
    atiturhan senin ilanı gördüm sahibinden de geçenlerde. hayırdır satıyor musun motoru?

Motosikleti
    Kara Şimşek..
    Şimdi Abicim Sen Beni Anlayamadın Bende Biliyorum Sürtünme Arttığı İçin yakıt sarfiyatının arttığını .Ama Yukardan Bi Arkadaş Lastik Havası İnik Olduğu içinmi Kayıyor Yazmıştı Bende Bildiğim Kadarı ile lastiğin 2 bar düşük olması ile kaynaklı olduğunu sanmadığımı yazdım . Ama sen Hiç Teredüt etmeden 200 kg Sürtünme Olayını Düşünmeden Bana cvp yazmışsın Şimdi eskisi 90 lık lastikle yenisi 110 luk lastik ne oluyor 110luğu Uyguladığı Sürtünme Daha Fazla Oluyor Bu yüzden kayma biraz daha azalıyor Bu Arada tabilkide Ön Görülen Hava Basıncı Ne ise o Kullanılır ama Ben Yukarıdaki arkadaş Lastiğim İnik o Yüzdenmi Kayıyora cevabım Buydu Benim Dİyecekelrimde Bu Tabi Sende İstediğin gibi Kullanabilirisin
    Sado

Motosikleti
    Alıntı kerem182 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    atiturhan senin ilanı gördüm sahibinden de geçenlerde. hayırdır satıyor musun motoru?
    Gaza geliyorum hacim büyütmek istiyorum ama bi taraftanda gönlüm elvermiyor.. gelistirme calismalarina devam etmek istiyorum. Nasip diyelim satilirsa 500-600cc ye gecmek istiyorum.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ilhami abi iyi akşamlar bu amortisör yaylarını yerinden çıkarmanın bi yolu yor damı varmı?
    bu konu hakkında bi bilgin varmı?
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

eray_uluyazı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '07 HONDA CBF 500 (adriana ;)
    atiturhan abi yazın MH125 drift le ayvalığa gelmiştim senle görüşmek kısmet olmadı ama bu sene yaza gelebilirsem oralara kesin kapını çalıp bi çayını içmek isterim
    bende ne utanmazım ya hu zorla insanları rahatsız edip çay ısmarlatıyorum kendime
    KUL FANİDİR YOL MUKADDES, ELBET VERİLECEK BU SON NEFES,
    NE MAKAM KALICI NE HEVES,
    ORTA SAHADA TEK ADRES MANUEL FERNANDES

s.e.c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250, Mt25 abs, Cb250r, cbr 1000rr, Yamaha Fz8
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    IRC marka 100/90-18 lastik var.Motosikleti aldığımda arka lastik gözüme ince gelmiş ve hemen değiştirmiştim.
    teşekkür ederim sağolun.

eren özer ve atiturhan arkadaşlar bu konu çok detaylı bir konu. hatta şöyle desem daha doğru olur; en tecrübeli yarışçıların bile bazıları bu konu hakkında tam bilgiye sahip değiller. tamam lastik havası indiğinde daha iyi yol tutar derler ama, o genelde gereğinden fazla şişik lastikler için söylenir halk arasında. şimdi lastik indiğinde yola temas yüzeyi artıyor fakat çok yumşadığı için virajda yattığımız zaman burkulmaya daha elverişli oluyor. eğer daha fazla temas yüzeyi istiyorsak taban genişliği daha fazla olan lastiği almamız gerekir. ve bunun bile çok detaylı hesaplamaları var fakat mc lere 1 yada 2 boy büyük lastik iyi oluyor diyrolar.
    şimdi yukarıda lastik inik olduğu için mi arka taraf oynuyor diyen arkadaşın sorunu, sanırım lastiğin ince ve kalitesiz, amortisörlerinde kalitesiz olmasından kaynaklanıyor. yani sürtünme kuvvetini arttıracam diye lastiği satandartından fazla indirmek, lastiğin dişleri arasındaki mesafeyi dahi azaltir ve lastiğin hamurumsu davranmasına neden olarak stabiliteyi bozar. bu işlem sadece yokuş çıkarken patinajı bir nevi önler ve karda biraz işe yarar bu yüzden halk arasında inik lastik iyi tutar denir. eren arkadaşım yanlış anlama beni ama atiturhan arkadaş sanırım düşüncesinde biraz daha haklı

Motosikleti
    Alıntı eray_uluyazı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    atiturhan abi yazın MH125 drift le ayvalığa gelmiştim senle görüşmek kısmet olmadı ama bu sene yaza gelebilirsem oralara kesin kapını çalıp bi çayını içmek isterim
    bende ne utanmazım ya hu zorla insanları rahatsız edip çay ısmarlatıyorum kendime
    Gelipte haber etmezsen asil ayip edersin. Her zaman beklerim. Ama önden haber vermen lazim cünkü yazin isler yogun geciyor...

Motosikleti
    Kara Şimşek..
    Alıntı s.e.c adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim sağolun.

eren özer ve atiturhan arkadaşlar bu konu çok detaylı bir konu. hatta şöyle desem daha doğru olur; en tecrübeli yarışçıların bile bazıları bu konu hakkında tam bilgiye sahip değiller. tamam lastik havası indiğinde daha iyi yol tutar derler ama, o genelde gereğinden fazla şişik lastikler için söylenir halk arasında. şimdi lastik indiğinde yola temas yüzeyi artıyor fakat çok yumşadığı için virajda yattığımız zaman burkulmaya daha elverişli oluyor. eğer daha fazla temas yüzeyi istiyorsak taban genişliği daha fazla olan lastiği almamız gerekir. ve bunun bile çok detaylı hesaplamaları var fakat mc lere 1 yada 2 boy büyük lastik iyi oluyor diyrolar.
    şimdi yukarıda lastik inik olduğu için mi arka taraf oynuyor diyen arkadaşın sorunu, sanırım lastiğin ince ve kalitesiz, amortisörlerinde kalitesiz olmasından kaynaklanıyor. yani sürtünme kuvvetini arttıracam diye lastiği satandartından fazla indirmek, lastiğin dişleri arasındaki mesafeyi dahi azaltir ve lastiğin hamurumsu davranmasına neden olarak stabiliteyi bozar. bu işlem sadece yokuş çıkarken patinajı bir nevi önler ve karda biraz işe yarar bu yüzden halk arasında inik lastik iyi tutar denir. eren arkadaşım yanlış anlama beni ama atiturhan arkadaş sanırım düşüncesinde biraz daha haklı
    Yok Olurmu Kardeşim Neden Yalnış Anlayayım . Bende Bildiğim Kadarı İle Olanını Yazdım Ama Tabi Senin Yazını Okuyunca Biraz Da Olsa Yalnışlık Payı Olduğunu Anlıyorum Yumşama Olayından Dolayı 2 Bar O kadar EtkiLİ oLURMU kİ Acaba He ama Gerçi Arkadaş Sürekli Öyle Kullanıyormuş Olabilir Teorin Doğru Ben Yalnışımı Kabul Ederim Ama atiturhan aRKADAŞIMIZ Bana Bu şekilde Söyleseydi Ben Başdan He tmm Doğrudur Derdim O yüzden Konuu Derinlere İndi
    Sado

Motosikleti
    Alıntı eren özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi Abicim Sen Beni Anlayamadın Bende Biliyorum Sürtünme Arttığı İçin yakıt sarfiyatının arttığını .Ama Yukardan Bi Arkadaş Lastik Havası İnik Olduğu içinmi Kayıyor Yazmıştı Bende Bildiğim Kadarı ile lastiğin 2 bar düşük olması ile kaynaklı olduğunu sanmadığımı yazdım . Ama sen Hiç Teredüt etmeden 200 kg Sürtünme Olayını Düşünmeden Bana cvp yazmışsın Şimdi eskisi 90 lık lastikle yenisi 110 luk lastik ne oluyor 110luğu Uyguladığı Sürtünme Daha Fazla Oluyor Bu yüzden kayma biraz daha azalıyor Bu Arada tabilkide Ön Görülen Hava Basıncı Ne ise o Kullanılır ama Ben Yukarıdaki arkadaş Lastiğim İnik o Yüzdenmi Kayıyora cevabım Buydu Benim Dİyecekelrimde Bu Tabi Sende İstediğin gibi Kullanabilirisin
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...akliklari.html

linki takip ediniz....

Lastigin isininca genlesmesini önlemek icinde lastiklerinize nitrojen (azot) gazi bastirabilirsiniz. artik günümüzde bir cok büyük firmanin bayiilerinde ücret karsiligi bunu yaptirabilirsiniz. Ben konuyu daha önceden bildigim icin hem arabamda hem motosikletimin lastiklerinde nitrojen gazi vardir. Bir cokta faydasi vardir ayri bi baslik altinda incelemesi yapilabilir.

Motosikleti
    Kara Şimşek..
    Alıntı atiturhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...akliklari.html

linki takip ediniz....

Lastigin isininca genlesmesini önlemek icinde lastiklerinize nitrojen (azot) gazi bastirabilirsiniz. artik günümüzde bir cok büyük firmanin bayiilerinde ücret karsiligi bunu yaptirabilirsiniz. Ben konuyu daha önceden bildigim icin hem arabamda hem motosikletimin lastiklerinde nitrojen gazi vardir. Bir cokta faydasi vardir ayri bi baslik altinda incelemesi yapilabilir.
    Teşekürler Abicim Bu Link Çok İyi Oldu Keşke İlk Başta Atsaydında Yalnışımızı Bilseydik :S
    Sado

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    çok teşekürler semih ve cevap yazan bütün arkadaşlar.

ilhami abi peki amortisör ayarı nasıl yapılır bizim mc lerde?
    Öncelikle her iki arka amortisörün sertlik derecesi aynı olmalıdır.Bunu anlamanın yolu ise amortisörlerin üzerindeki dişleri sayarak,eşit olduğuna dikkat edilmelidir.Ayrıca MC nin orjinal amotisörlerinin gaz bölümünlerinin altında hava sibopları var.Buralardan amortisörlere 3 bar hava basılması söyleniyor.Ancak benim ilk dememde bu sibobun kapağını açmaya çalışırken sibop kırılıp elimde kaldı.Bende amortisörleri söküp YBR amortisörü takmıştım.Daha sonrada mobilet amortisörüMobilet amortisörü en randımanlısı oldu

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:23 ----------

Alıntı atiturhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ilhami Abi, Mobylette amortisörü kismini biraz daha acar misin? Cidden cok büyük bir fark mi yaratti? önce ve sonra olarak anlatirsan iyi olur. Harhangi bir tadilata gerek kalmadan mi takilabiliyor? Biraz anlatir misin abi.. ilgimi cekti konu...
    Atilla cığım,orjinal amortisörlerle hem sertli-yumuşaklık hemde viraj tutuşu konusunda sorunlarım vardı.Önce YBR amortisörü taktım,bu amortisör viraj tutuşunu iyi yönde etkilemişti.Ancak sertlik konusunu giderememişti.Biliyorsun birkaç ay evel bir mobylette toplamıştım.Her şeyini yenisi ile değiştirmiştim mopedin.Yani amortisörleride değiştirmiştim.Çıkan eski amortisörleride MC ye taktım.Dikkatini çekerim 21 senelik amortisörler ve bir tanesinde hafif yağ kaçağı var İlk fırsatta onlarıda yenileyeceğim.ancak bu hallerinde bile çok iyi iş görüyorlar.
    Lastik konusunda ise,100/90-18 ebadında lastik sürtme yapmıyor ve yol tutuşu orjinal lastiğe göre çok iyi.Zaten orjinal lastik çok kötü bir lastik.Benim çıkardığım lastikleri YBR ci bir arkadaş takmıştı.2-3 gün içerisinde oda çıkarıp attı.Zira çork sert plastik gibi bir şey o lastikler.En ufak bir frenlemede bile kızaklayıp kayma yapıyordu.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Motosikleti
    znu 125
    ilhami abi 100-90-18 michelin de yok, sitesinde göremedim. sen ırc den memnun musun. fuardan bende yeni bir çift lastik almayı düşünüyorum. marka konusunda kararsızım

Motosikleti
    ilhami abi 100-90-18 michelin de yok, sitesinde göremedim. sen ırc den memnun musun. fuardan bende yeni bir çift lastik almayı düşünüyorum. marka konusunda kararsızım
    Kerem ciğim,bu ebat lastiği sadece IRC de bulmuştum.Lastikten memnunum ancak karşılaştıracak aynı ebatta başka lastik yok
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır

Motosikleti
    znu 125
    pirellide var abi 100/90 - 18 M/C 56S TL

Motosikleti
    Ben aradığımda yoktu Pirelli de.Ancak 565 TL.de bir yanlışlık olmasın

Motosikleti
    znu 125
    continental var 100/90 - 18 M/C 56V TL
    UNILLI var MS71027 100/90-18 UN9810

---------- Post added at 21:44 ---------- Previous post was at 21:42 ----------

yok abi onlar fiyat değil sanırım, kodları galiba.
    metzeler de varmış 100/90 V 18 M/C (56V)

Motosikleti
    continental var 100/90 - 18 M/C 56V TL
    UNILLI var MS71027 100/90-18 UN9810
    Şu fiyatları bi düzgün yazarmısın Kerem.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:44 ----------

Demekki yeni çıkmış bu ebatlar.Bana lazım olduğunda kimsede yoktu IRC dışında.Ancak IRC den memnun olmalıyımki,daha sonra aramada bulunmamışım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)