Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
8. sayfa BirinciBirinci ... 678910 SonuncuSonuncu

Kazalari önlemek Için Haydi El Ele

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Buraya bir marka yazabilmem için mucize gerekli
    Alıntı deer_152 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ok o halde desperadostun acıklamalrını beklemeye baslayalım
    dj suskununda her türlü eglemine bende varım motor yakma konusuna bile!...
    Aman kardeşlerim yakmayın motorlarınızı onun yerine lastik yakarız hem havanız olur. bu arada yukardaki şarkı rap formatındamı ??

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    deer_152 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Motorize_deli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aman kardeşlerim yakmayın motorlarınızı onun yerine lastik yakarız hem havanız olur. bu arada yukardaki şarkı rap formatındamı ??
    rap formatında degil ama becerisi olan arkadaslar varsa yorumlarını bekleriz

gereken neyse yaparız...

Motosikleti
    yokmu koca sitede ms olan

bnm müzik gurupu olan bi arkım var

altarnatif rock ve nu_metal ve popüler music dalında sölüyolar sözleri vercem ona bişiler yapsın

bana destek veren herkes sağolsun varolsun ..

Allah hepinizden razı olsun .

kusura bakmayın bu konuda biraz agresif davranıyorum fakat içim yanıyor abi ..

Düşünsenize ya Adam yeni evli biniyor motora elazığ a yüzmeye eylenmeye çorba içmeye gidiyoruz ..

adamın biride sallamış geriden geliyor ikisini birden tam yanımda altına alıyor .

Yazık be yazık Ben ölseydim keşke onlara bi şey olmasaydı .

Çok zor bi şey abi içim yanıyor .

bunlada kalsa gene iyi . bi arkadaşıma transit çarptı gözümün önünde öldü hiç bi şey yapamadım .

bi tanesine parkın Tam önünde Otobüs çarpt öldü Işıklardan 2 saniye geç kalksaydı otobüs yanarmıydı araba :(((

hele otobüslere uyuz oluyorum . daha yeşil yanmadan sarı da yükleniyorlar gaza artık ezberlemişler yeşil kaç saniye sonra yanıyo diye .

Ne zaman motorla Gezmeye kalksam elime geçem her fırsatta kesin 3-5 tanesiyle kavga ederim .. 1-2 sinide kesin döverim linç eder kaçarım .

acayip sinir oluyorum ya . Öküzz gibiler hiç önlerine bile bakmıyor .

karşıdan geliyosun adam sinyal vermeden hoop dalıyor ulan dümbük diyeceksin olmuyor işte .

ayıp .. yazık .. . günahh . trafik polisleride bir çorba için nelere göz yumuyor .

Yuhh pesss ..

bence bu konu hakkında desperadostu bekleyelim zaten kendi bestesi ve kendisi bi yerde cıkıyor bildiğim kadarıyla...

Motosikleti
    desperados arkadasım nerde cıkıyosun bi hafta sonu ist mt ciler gelelim seni dinlemeyee takılırık sonra hep birlikte...

ist mt ci arkadaslar haftaya gidelim kardeþimizi dinlemeye

Desperadost'un verdiği linklerin beşincisinin ilk sayfasında Ertuğrul Öz arkadaşımız da başsağlığı dilemiş, içim bir tuhaf oldu yaa!
    Benim başka bir sitede de yaptığım basit bir önerim var :

Motosikletleri Farkedin çıkartmalarından motosikletime yapıştırmayı kabul ediyorum. Hatta arkadaşlar bir yerlerde bunun resmi veya logosu varsa onu bulup tüm tanıdıklarımıza mail atalım diyorum ben ne dersiniz.

Sırtında Motosikletleri Farkedin yazan bir reflektörlü yelek de olabilir mesela, ucuz yollu, mont üstüne giymek için.

Motosikleti
    Alıntı Cloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Desperadost'un verdiği linklerin beşincisinin ilk sayfasında Ertuğrul Öz arkadaşımız da başsağlığı dilemiş, içim bir tuhaf oldu yaa!
    Benim başka bir sitede de yaptığım basit bir önerim var :

Motosikletleri Farkedin çıkartmalarından motosikletime yapıştırmayı kabul ediyorum. Hatta arkadaşlar bir yerlerde bunun resmi veya logosu varsa onu bulup tüm tanıdıklarımıza mail atalım diyorum ben ne dersiniz.

Sırtında Motosikletleri Farkedin yazan bir reflektörlü yelek de olabilir mesela, ucuz yollu, mont üstüne giymek için.
    MT NİN etiketleri var zaten
    biz daha interaktif şeyler düşünüyoz ama senin reflektörlü mt olayı cok ciks

huuuhuuu kimse yokmu milleet

teksavasci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym GTS 250 simsiyahh
    arkadaslar bana kalırsa reklam ve pankar isini buyuksehir belediyesi ile konussak onlar bize yardımcı olurlar tahmin ediyorum nedersiniz....

Motosikleti
    Alıntı teksavasci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaslar bana kalırsa reklam ve pankar isini buyuksehir belediyesi ile konussak onlar bize yardımcı olurlar tahmin ediyorum nedersiniz....
    Belkide !!!!

voldemort - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şu an yok
    Elimizden geleni yapalaım. yapalım deyıp bırakmayalım yapalaım. Bende uzaktayım ama herkes bulundugu yerde yapsın etkınlıklerını sonra koysunfotolarını buraya nasıl olur..
    Dört duvar arası kapanmazki sendeki özgür ruh. Ölünce parçalanmazki bendeki özgür ruh. Sevişe sevişe azalmazki tendeki özgür ruh. Kopyalayarak çoğalmazki gendeki özgür ruh... BABAZULA

Motosikleti
    Alıntı voldemort adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elimizden geleni yapalaım. yapalım deyıp bırakmayalım yapalaım. Bende uzaktayım ama herkes bulundugu yerde yapsın etkınlıklerını sonra koysunfotolarını buraya nasıl olur..

birdan fazla insanla hemfikir olduğumuzu görmek güzel

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    öncelikle motor kullanıcıları olarak kendimize bir çeki düzen vermeliyiz.
    koruyucu ekipmanlar ve trafik kurallarına uyuması gibi. bu şekilde arabalar ve motorlar konusunda tartışma çıktığında araç kullanıcıların savunması trafik kurallarını ihlal eden motor kullanıcıları için neden bir şey yapayım ki. kişi kendisini düşünmüyorsa ben neden onu düşüneyim. fikri hakimdir. bu alanı kullanan kişilerin büyük bir kısmı koruyucu ekipmanların önemini kavramış ucundan kıyısından bir şeyler yapan kişiler. fakat diğer önemli olan konu ise trafik kurallarına uyum konusunda yaşanmaktadır. motor kullanıcıları sürekli olarak şerit değiştirmekte ve diğer sürücülere göre daha hızlı hareket yeteneğine sahip olması nedeni ile bazı tehlikeli hareketler yapmaktadırlar. çoğu zaman araba kullanıcıları paniklemekte ve yol konsantrasyonu bozulmaktadır. site içerisinde kaç motor kullanıcısı trafik kurallarına tam olarak uymaktadır. motor alacak olan kişinin ilk aklında olan soru bu motorun kaç yapacağıdır. yada egzost sesini nasıl daha değişik çıkarabilirim düşüncesinde. değişiklik (modifiye) yapılırken ilk akla gelen daha gürültülü olan egzostun takılmasıdır. genel motorcu kanısı bu şekilde ve toplumda motor kullanıcısı dışındaki insanların geneli bu şekilde düşünürken önyargıları yıkmak kolay değil. bunun yanında motor kullanma belgesinin bu kadar kolay alınmaması gerektiğidir. iki kuka dön gel al sana belge zihniyeti ile nereye kadar.
    öncelikle düzeltmeye kendimizden başlamalıyız düşüncesindeyim. motor kullanıcılarının gezi yazıları gibi il gruplarının eğitim faaliyetleri konusunda da bir şeyleri paylaşmaları daha iyi olur düşüncesindeyim. sürüş tekniklerinin ilerletilmesi için il grupları içerisinde bilen kişilerin diğer kişileri bilinçlendirmesi gerekliliğine inanıyorum. fakat her konuda olduğu gibi bu konu içinde nerem doğru ya da başka bahaneler ile atlatılmaktadır. motora daha yeni başlayan bir kişi olarak düşüncelerim bunlardır. motor bazı konularda trafikte alternatif olabilir fakat belirli bir altyapı hazırlanmadan motorların yayılması bu şekilde oransal olarak artan kaza haberlerini beraberinde getirmektedir.
    bütün motor kullanıcıların kazasız sürüşler dilerim
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

desperadost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TİGER 250 S
    Alıntı TuğrulÖzbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    koruyucu ekipmanlar ve trafik kurallarına uyuması gibi. bu şekilde arabalar ve motorlar konusunda tartışma çıktığında araç kullanıcıların savunması trafik kurallarını ihlal eden motor kullanıcıları için neden bir şey yapayım ki. kişi kendisini düşünmüyorsa ben neden onu düşüneyim. fikri hakimdir. bu alanı kullanan kişilerin büyük bir kısmı koruyucu ekipmanların önemini kavramış ucundan kıyısından bir şeyler yapan kişiler. fakat diğer önemli olan konu ise trafik kurallarına uyum konusunda yaşanmaktadır. motor kullanıcıları sürekli olarak şerit değiştirmekte ve diğer sürücülere göre daha hızlı hareket yeteneğine sahip olması nedeni ile bazı tehlikeli hareketler yapmaktadırlar. çoğu zaman araba kullanıcıları paniklemekte ve yol konsantrasyonu bozulmaktadır. site içerisinde kaç motor kullanıcısı trafik kurallarına tam olarak uymaktadır. motor alacak olan kişinin ilk aklında olan soru bu motorun kaç yapacağıdır. yada egzost sesini nasıl daha değişik çıkarabilirim düşüncesinde. değişiklik (modifiye) yapılırken ilk akla gelen daha gürültülü olan egzostun takılmasıdır. genel motorcu kanısı bu şekilde ve toplumda motor kullanıcısı dışındaki insanların geneli bu şekilde düşünürken önyargıları yıkmak kolay değil. bunun yanında motor kullanma belgesinin bu kadar kolay alınmaması gerektiğidir. iki kuka dön gel al sana belge zihniyeti ile nereye kadar.
    öncelikle düzeltmeye kendimizden başlamalıyız düşüncesindeyim. motor kullanıcılarının gezi yazıları gibi il gruplarının eğitim faaliyetleri konusunda da bir şeyleri paylaşmaları daha iyi olur düşüncesindeyim. sürüş tekniklerinin ilerletilmesi için il grupları içerisinde bilen kişilerin diğer kişileri bilinçlendirmesi gerekliliğine inanıyorum. fakat her konuda olduğu gibi bu konu içinde nerem doğru ya da başka bahaneler ile atlatılmaktadır. motora daha yeni başlayan bir kişi olarak düşüncelerim bunlardır. motor bazı konularda trafikte alternatif olabilir fakat belirli bir altyapı hazırlanmadan motorların yayılması bu şekilde oransal olarak artan kaza haberlerini beraberinde getirmektedir.
    gerçekci' realist'tamamen doğru bir yaklaşım size katılıyorum (birçok arkadaşımız gibi )ama işte diyoruz'ya kimi gençlik 'kimi cehalet (bişey olaz psikoleji'si)cahil cesareti kazaları getirebiliyor tabiki bunlarıda böyle bilinçli siteler'de' kendi aramızda' kişisel uyarılarımız'da nasip olursa basın organlarında yazılarımız söylemlerimiz'le en aza indirmeye çalışmalı gayret etmeliyiz.
    bir arkadaşım bizim sitede bir ikaz bir temennide bulundu(servisciler vs. ilgili) hurra herkez üstüne geldi !hayır tabiki öncelikle kendimiz'den başlayarak sonra oto sürücülerinden kara yollarından(yolların durumu malum)isteklerimizle sesimizi duyurmaya çalışacağız bu duyarlı yazınız için teşekkür eder gerçek samimi yapıcı korumacı motosiklet ruhunuzla tüm kardeşlerimizle kucaklaşmak hayatların kaybolmaması için dayanışma yolunda beraber yürümek üzere' sevgilerimle yolunuz açık olsun görüşlerinizi uyarılarınızı önerilerinizi bekliyoruz..

TEKNİKHOCA adlı üyeden alıntıdır..
    01-02-2007, 20:32 PM
    Herkeze merhabalar.

Bahsedilen sorunların aynısını Adana'da bizzat yaşıyorum. Hatta bırakın kamyon otobüsü, Adana'da otomobiller bile aynı. Adana'da sağdan gidemezsiniz, çünkü herhan birisi aracına binmek veya aracından inmek için sağına soluna bakmadan kapısını açabilir, sinyal vermeden (ki Adana'da elektrik pahalı. Fatura az gelsin diye millet sinyal kullanmıyor) her an önünüze çıkabilir. Daha da vahimi, siz onu uyarmak isterseniz birde tersler, size .... eder.

Adana'da ortadan gidemezsiniz, Herhangi bir araç keyfe keder bir anda en sağdan en sola, veya en soldan en sağa aynasına bakmadan (çünkü tüm arabalarda ayna, ya saç düzeltmek yada makyaj yapmak için kullanılıyor)geçiş yapabilir. Ha diyelim baktı, sizi gördü. O zaman içi daha da rahat dönebilir. Ne yani, lütfedip aynaya baktıya. eee, sizde biraz dikkatli olun canııım. Haşmetmahaplarının canı dönmek istemiş.

Adana'da soldan gidemezsiniz. Çünkü mavi midibüsler ve dolmuşlar, BMW 330Ci ye taş çıkartacak şekilde (BMW yetkilileri, uzun bir süre incelemişler ve Adana'lı dolmuş ve midibüs sürücülerinin bu araçları nasıl bu kadar hızlı sürüp, durdurabildiklerini, 2.2 metrelik bir araçla 1.9m yerden nasıl geçtiklerini incelemişler. Sonuçları 650İ versiyonunu geliştirmişler.) her an üzerinizden geçmesi mümkündür.

Yukarıdaki tüm sorunlar Türkiye'nin tüm illerinde var. Ancak, Bu ne havalı korna ile, nede başka bir ses veya ışıklı cihazla çözebiliriz. Biz bu şekilde onların seviyesinde davranış sergilediğimizde halk arasında uygunsuz bir duruma düşebiliriz. Biz onlara kötü davranarak değil, kural ve nizamlar doğrultusunda çözüm arayarak sorunlarımızı çözebiliriz.

Öncelikle, bizleri rahatsız eden araçları mutlaka Trafik Polislerine bildirelim. Hemde belirli aralıklarla burada plakalarını yayınlayalım. Mümkünse fotograflarla. Güvenliğimiz için kurallara uygun davranalım. Köprü, kaldırım, yaygeçidi gibi yerlerden geçmeyelim. Unutmamalıyız, Trafikte bizlerde ARAÇ statüsündeyiz. İki tekerlek üzerinde oturan İNSANLAR değiliz. Bilinçli bir kampanyanın oluşması, basın yolu ile de destek toplanması gerek. Aksi halde korna alamayanlar, yada aynasında kendisine korna çalana aldırmadan onu tehlikeye sokan bir kamyoncunun gazabına uğrayabilir. Bu bir basit birkaç cucumberin yaptığı dengesiz davranışlar değildir. Bu bir toplum sorunudur. Kamyon otomobile, Otomobil motosiklete, Motosiklet bisiklete, bisiklet insana eğitimin veya bilincin yerleşmediği sürece hep üstünlük kurmaya çalışacaktır.

Motosiklet bir araç değil, kültürdür. Mesela, il bazındaki trafik bölge müdürlüklerinde gerekli irtibatlar kurulursa, belirli zamanlarda trafik şube müdürlüklerine bu şahısların plakalrı verilerek gerekenin yapılması sağlanabilir. Ne bileyim, mesela mototrafik müfettişleri olamaz mı aramızda?

Hepinize sevgiler, kazasız günler dilerim
    01-02-2007, 22:41 PM

Arkadaşlar;

Önümüzde o kadar çok örnek var ki. Hangi birisini yazabiliriz. Türkiye'de sorun güç ve kudretin ancak sahip olunan nesnelerin diğer sahipleri arasında en büyük olmasıyla sağlandığına inanan insanlar olmamızdır. Bu kışın içinize uygun bir kazak giyip, soğuk veya yağmurdan korunmak için hafif bir mont yerine bir gömlek birde yorgan gibi kabanla olayı geçiştirmekle aynı şeydir. Kaban giydiğimizde, Toplu yaşam alanlarında daha fazla yer kaplamamız, yada caddede yürürken milleti cadde dışına atmamız önemli değildir. Bizde korunma içgüdüsü=sağlam bir kaban.

Toplum içerisinde çok nadirdir, eğitimli şöför bulmanız. Çünkü bizler dahi şöförlüğün üniversitesi olur mu diye 1993 (yanlış hatırlamıyorsam) de Kütahya Tavşanlıda açılan Otobüs şöförlüğü meslek yüksek okuluna dudak büktük. Bizce araç kullanmak hele hele ticari araç kullanmak bir tür zorluk, bir acı, bir çile doldurma biçimi. Ben görmedim aracını kullanırken, fren mesafesi hesaplayan, önündeki aracın ne yapacağını satranç gibi düşünüp tahmin eden. Ben denedim, 1 saatlik yolda haşadım çıktı.

"Eee hoca.... ne demek istiyorsun?" Öncelikle eğitime önem verelim. Kaç kişi (ki ben dahil) motor eğitimi alarak motorsiklet kullanıyor? Kaldıki sürü kurslarının hali belli. Tüm kaygımız iyi bir araba kullanmak değil, ehliyet almak. Uzun süre araba kullanmayan birisi dreksiyona geçmeden önce biraz pratik yapsa, çevresi ......le güler ona.

Birbirimize şikayet ederek değil, uyararak, gerekiyorsa ihbar ederek çözebiliriz. Ama önce biz. Şu motor kullanıcılarını (sözüm meclisten dışarı) "serseri" damgasından kurtaralım. Motorsiklet 90 lı yıllara kadar kült bir kültürdü. Ya zenginin yada köylünn ulaşım aracıydı. Önce pizzacılar, sonra kuryeler. Baktılarki en çevreci araç. Sonra herkez. Bugün herhangib aracı olmayan kişilere sorun. 100 de 100'ü imkan olsa alırım der. Ama 100 de 50'si imkan olsada motor alacaktır. Hala kötü bir gözle bakılıyor motora.

Bizi birde araba kullananlara sorun. Önüme kırıyor, sağa bakmıyor, sola bakmıyor. Hızlı gidiyor, v.s. Ben kasım ayında otobanda kafa kafaya ters yönden gelen bir motorla neredeyse çarpışıyordum. Motoruz diye otobana ters girersek, kaldırımdan atlarsak, yaya yolundan geçersek, araç giremez yere girersek, üzerimize sürerler, taciz ederler. Çünkü biz görüldüğümüzde değil, toplum olarak yanlış tanınıyoruz.

Şu plakasız, güvenlik önlemsiz, sakat kullanıcıları temizlersek bizlerin haklı imajı kazanılabilir. Çıgın gibi giden doğu otobüsleri için tüm sektörü karalamak doğru değilse, bizleride karalayan plakası, ruhsatı, freni, güvenliği, kaskı, eğitimi olmayan motorculardır.

Saygılarımla
    Dün, 20:00 PM

Türkiye'de motosikleti hazmedemeyenler, kendilerini hazmedemeyen kamyon veya otobüslerden şikayet ederler hep. Sizlerin de dediği gibi Avrupa ülkelerinde motosikletler için ayrı kanunlar, yol ve haklar tahsis etmişlerdir. Ancak Avrupa'da trafik kurallarına uymanın sebebi, kültür yapıs değil, yaptırımların çok ağır olmasından kaynaklanır. Yani Avrupa'da da insanlar, fırsatını bulduklarında kendilerinden küçük araçları hep taciz etme yoluna giderler. bizlerde trafik kurallarına uygun hareket etme isteği, trafikte diğerlerini düşünmek değil, bilakis ceza yememektir.

Bizler için önemli olan kendimizi nasıl eğiteceğimizin yolunun bulunmasıdır. Bugün arızalı motorumu onardım ve çok mutluyum. Çünkü 2 haftadır, Adana'da çılgın gibi giden, kuralları hiçe sayan dolmuş şöförlerinden bıktım. Ailemle kesinlikle binmek te istemiyorum. Çünkü aracı ya çok hızlı kullanıp canınızı tehlikeye atıyorlar, yada gereğinden fazla yavaş kullanarak, trafiği aksatıp, sizi gereksiz yere işinizden ediyorlar. 14 kişilik araca 24 kişi alarak, içeridekilerin saman balyaları gibi gitmelerine aldırmıyorlar bile. Bu sadece Adana'da değil tabi, Türkiye'nin her yerinde var.

ama onlarla konuşursanız, herkesin haklı nedenleri var. Mesela çoğu bu işi geçim sıkıntısı için yapıyorlar ve ne kadar hızlı giderlerse o kadar çok kazanacaklarını söylüyorlar. Hep diğer araçlardan şikayet ediyorlar. Motorların önlerine çıktıklarını, motorların hep kendilerini tehlikeye attıklarını savunuyorlar. Her zaman freni iyi yaptıklarını kendilerine güvenmemizi istiyorlar.

Doğrusu ne peki? doğrusu tabiki insan hayatıdır, saygıdır, anlayıştır. Bizler, aslında yaptıklarının yanlış olduğunu onlara bir şekilde anlatmak zorundayız. Tabiki önce biz inandıktan sonra. Bir şekilde sorunlarımızı ve çözüm tekniklerimizi anlatmalıyız. Çözüm önerrilerimiz, mesela tüm kamyon ve dolmışları ortadan kaldıralım şeklinde olmamalıdır tabiki. Nalıncı keseri gibi hep kendimize yontmadan, mantıklı ve gerçekçi çözümler üretmeliyiz.
    Dün, 21:38 PM

Aslında hepimiz araç kültürüne bisiklet ile başlamadık mı? İlk kazamız bisikletten düşmek değil miydi? arkadaşlarla bisiklet turları düzenlemeyen çocuk vasa o da bisikleti olmadığındandır.

Ancak bisiklete binmenin konsantrasyon ve dikkat istediğini bilen herkes, motosiklet kullanıcılarını hep bu kurala uymayan, dikkatli araç kullanmayan kişiler olarak görürler. Motosiklet kullanımı için kime sorarsanız "zor ve tehlikeli" olarak nitelendirirler. Çünkü sorduğunuz her kes en azından bir kere bisikletten düşmüş ve yemek takımının birkaç parçasını kırmıştır.

Motosiklet ehliyeti değil belki, ama ehliyet alırken, motordaki yakıt sistemini anlatmak değil, insan sevgisi, yasalar, saygı ve iletişim gibi dersler verilmelidir. Çünkü kimse araç sürerken "ulan şimdi 3. silindir Ü.Ö.N'ya geldi mi acaba naaapıyordur şimdi. " diye düşünmüyor. Yada, aracınız stop etti. Siz kırmızı döpiyesiniz ile motor kapağını açıp, "şunun platinini bir püfleyim" diyemezsiniz. Desenizde artık aracınızda böyle bir parça bulamazsınız. Bulsanızda sökemezsiniz v.s.

Ama saygıyı, ahlakı, kültürü, araç özelliklerini anlatabilirsiniz. O zaman "ulen benim gibi koç adam dururken, çıdırdım hatun nerdeeeee bijon anahtarını bulacak da, lastiği sökecek" muhabbetine girmez kimse. Kimse, "bıktık şu bayanlardan. Kardeşim direksiyon erkek işi, kadın işi olurmu" demez. Hemde direksiyon koskocaman bir "yuvarlak" olsada.

Acaba bizler sürücü kursları için böyle bir çalışmaya nasıl öncülük edebiliriz? Fikri olan var mı?
    Dün, 23:41 PM

Emin ol Salton bütün sürücü kursları aynı. İçlerinden bir kaçı işi ciddiye almaya çalışıyorlarsa da müfredatlar (ders programları) ellerini kollarını bağlıyor.

İzmitte görev yaparken boş zamanlarımda Gölcük sürücü kursunda motor derslerine girdim. İnan bana bile anlatırken oldukça saçma geliyordu, dinleyen ne yapsın. Başlıyordum, "arkadaşlar, şimdi, elektronik Kontrol Ünitesi ECU, gönderdiği sinyaller sayesinde hava, yakıt karışımını......." Adam ECU ünitesi anlatılırken aklı hep Antakya Künefesine gidiyordu haliyle.

Haklı! Bu sistemi programlarken kimse aracın gaz pedalına nasıl basılması gerektiği, fren pedalının aracı hangi hallerde durduramadığını anlatmıyor, anlatamıyor. Şimdi siz insanlara fren pedalına basarsan araç durdurur derseniz, yurdum kamyon şöförü başını önüne eğer, 46 numara ve en az 2 haftadır su yüzü görmeyen, nispeten ütü tabanı formatındaki ayağına bakar ve "Leeen ben ne fren yaparım. Bastımmı döşeme çıkar evellalah. araba zank diye durur" düşüncesine kapılır. Adam eğer karşısına çıkan insan veya taşıta ançak aracına zarar verecek pozisyondaysa durma ihtiyacı hisseder. Hiçbir sürücü kursunda, sürücüye şu anlatılmaz. Yayalar, yada sizden daha küçük araçlar daima sizi bir tehlike unsuru olarak görmektedirler. Çünkü onlar sizi gördüklerinde potansiyel olarak kendilerine zarar verecek kişi olarak göreceklerdir. Lütfen siz bu düşünceyi tersine çevirin. Kaldırımdan yürümeyen birisinin araçlara kini veya gazrezi yoktur. Sadece dikkatsizdir, veya dalgındır. Lütfen siz ona uygun bir uyarı yapıp güvenle kaldırıma çıkmasını sağlayın. Bunu diyen bir sürücü kursu var mı?

Bu işi programlayanlar, yani ehliyet alabilmek için hangi bilgilere sahip olunması gerektiğini belirleyenler, sadece kendilerinin bildiklerinin doğru olduklarına inandıkları için, bu bilgilerin bilinmesini isterler. hiçbi trafik komisyonunda insan ilişkileri uzmanı yoktur. Çünkü trafik basit olarak araba kullanmaktır. Araba kullanırken kurallara uyarsanız zarar görmezsiniz. ancak kimse, sitres ve bununla mücadele etmeyi düşünmez, istemez.

Bizler yapabilir miyiz? evet. ama nasıl olacağını henüz bulamadım. Belkide, İl trafik komisyonlarında motor klüplerinden birer temsilciler olabilir. Yada motor kulüplerinin içerisinde mutlaka insan psikolojisinden anlayan birileri olabilir. Doğru temsil edilirsek, sorunlarımızı ortaya kor ve çözebiliriz. birbirimizi düşman olarak ve kısıtlama yoluna giderek değil.
    paylaşımın çoğalması amacıyla faydalı görüş öneri ve bilinçli yazılarınızı kopyaladım' teşekkür eder motosiklet'ci olgusu! insan olgusu! adına hayırlı yararlı olmaya devam etmenizi diler' sevgi saygılarımı iletirim....konuların birbiriyle girift olduğunu hissettim inşallah bazı arkadaşlar ne alaka demez ama kazaları aza indirmemiz önlem almamız birşeyler yapmamız yolunda böyle yazılardan görüşlerden faydalanabileceğimize inanıyorum ....
    çocuklar hepimizin onları kucaklayalım.......

yelek fikri fena degil hemde yapımı ucuz olabilir ve gercekten farkedilebilriz de

gelişim sürücü kursunun bastırmıs oldugu motosikletleri farkedin stickerlerinin basımında fazladan R harfi oldugu için pek kimseye dagıtılmamıs ibrahim abinin elinde bunlardan hala var eger farketmez derseniz bunları alıp dagıtabiliriz

Motosikleti
    Alıntı TuğrulÖzbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çuvaldızı birazda kendimize batırmak gerekli süper derecede haklısın.
    Zaten Başından beri söylüyoz tek suç araba şöförlerinde değil suç trafikte genel olarak tüm trafik unsurları eğitimsizler trafik konusunda. Örneğin aniden caddeye fırlayan bir insan!! Motorun ön tekeri onun kafatasına monte olurken sende birkac metre öteye kafa üstü çakılabilirsin..!! Ama o yaya ışığın yanmasını bekleseydi bunla olmayacaktı. HEEEE birde şu var yaya'ya yeşil yanarken sende kırmızıda geçiyor olabilirdin?!?!?!?!
    Sonuçta trafik tüm unsurlarıyla bi bütündür taşlardan biri oynarsa düzen bozulur

Örnek şekil 1.a ; Günümüz...

hayla beklemedeyim .

Motosikleti
    fazla beklememeliyiz bir an önce harekete geçip bişileri başlatmalıyız
    eylem miting tarzi şeyler için gerekli izinler alınmalı fakat bu kış vaktı katılım nasıl olur allah bilir

H o R o Z - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda vfr 800
    tüm türkiyede özellikle ist'da otomobil sürücüleri bizi kesinlikle dikkate almıyorlar.yeter artıııııık.bi şekilde bilinçlendirilsinler.bize düşen neyse boynumuz kıldan ince...
    Her horoz kendi çöplüğünde,Denizli Horozu ise,her çöplükte öter......

Motosikleti
    Eeee hani nerde bende varım ooo ii fikir diyenler ??? topicc nerdeyse düşcek sayfadan bu işler bir kac kişi ile olmaz kalabalık bir kitle lazım

deer152, dj_suskun, desperados aşırı ilgilerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ederim. (diğer arkadaşlarada tabii)
    ayrıca bu kadar önemli bir mevzuya gereken ilgiyi yeterince göstermeyen admin arkadaşlarada teşekkür ederim...

Motor üzerinde hayatını kaybeden arkadaşlarımızada allahtan rahmet diliyorum...

" O taziye topicinde bir gün sizinde adınızın geçmesi ihtimali ne kadar yüksek acaba " (allah korusun )

REKLAM ALANI
8. sayfa BirinciBirinci ... 678910 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)