Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

yeni motorda rodajı böyle yapabilir miyiz?

Motovento
    REKLAM ALANI

valla arkadaşım rodaj modak bahane bence aldığın an assıl son gazı ibreyi kökler biz çok denedik tıkır tıkır çalışıyo rektefeden çıkınca 100 dayadık peugeot 103 le inanmayanlara denemelerini tavsiye ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @motorcu aGa
    Ben boy arkadaşımıza inanıyorum ve onun dediği gibi yapacağım motorumun rodajını. Sürekli motoru dinlendirip soğutacağım. İnşallah dediğin doğrudur da motorum elimde kalmaz
    Motoru dinlendirip soğutmaktan kastettiğin ne? Ben öyle birşey dediğimi hatırlamıyorum. Dedim ki; kontrollü olarak motora yük bindirebilirsiniz, önemli nokta devamlı motor sıcaklığını kontrol etmeniz. Diyelim ki 5000 rpm devirde gidiyorsunuz, motor da 85C derecede, deviri arttırdığınızda eğer sıcaklık stabilse yani maksimum 90C derece gibi bir sıcaklığın üzerine çıkmıyorsa sorun yok demektir, ancak 100C derece gibi olması gerekenden fazla ısınma eğilimi gösteriyorsa o zaman gazı keseceksin. Tek dikkat edilecek şey sıcaklığın stabil olması... Kolay gelsin
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

fatihsevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    peki boy abi cbr de hararet saati boyle iyi mi

bide cbr de hararet saati var hararet saati olmayan bi motor da nasıl anlayacaz
    HIZ YOLU DEĞİL ÖMRÜ KISALTIR

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @fatihsevim
    peki boy abi cbr de hararet saati boyle iyi mi
    Genelde trafik yoksa ve motoru soğutmak için yeterli hava varsa bizim motorda o gösterdiğin seviyenin bir alt çizgisinde oluyor sıcaklık göstergesi. Trafiğe girersen veya motoru biraz zorlarsan da senin dediğin çizgiye ancak geliyor. Daha üstünü hiç görmedim.
    bide cbr de hararet saati var hararet saati olmayan bi motor da nasıl anlayacaz
    Motorun şanzıman kapağı yerine takılan yağ sıcaklığını gösteren dereceler var. Bir arkadaşım Almanya'dan çok ucuza getirtmişti, Bandit'e taktı. Sıcaklık göstergesi olmayan motorlarda da sıcaklığı bu şekilde kontrol edebilirsin. Sıcaklık göstergesi olmayan motor kaldı mı yaw?

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    F1 ikaz lambası ne ne zaman yanıyor yüksek devir veya hızdamı ?

şunu öğrenmek istiyorum FI ikaz lambası ne işe yarıyor yaw
    Kadın;15 inde Ceren,20 sinde Ceylan ,25 inde Avcı nın kendisidir.:bounce:

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Ben bu konuda üşenmeyip de yazarsam şaane olacak

Ancak Rodaj kavramının sadece motor silindiri ve piston segmanlarıyla alakalı olmadığını vurgulayan BOY kardeşim çok iyi bir noktaya değinmiş

Kontrollü bir şekilde, (hararet vs9 yapılacak bu çeşit bir RODAJ, sadece motor için geçerli olabilir, motosiklet için değil
    Rodaj dediğimiz motor Klerenslerinin olması gerektiği değerlere gelene kadar ki dikkatli kullanma dönemi önemlidir. unutulmaması gereken bir önemli nokta, bilinenin tersinedir, Motor Nasıl Alışır ise Öyle Gider falan.
    Ben bütün bildiklerime ters olarak el kitabına uydum, ve benim ki ile aynı olan motorlardan daha berbat bir performansa sahip oldum Benim tavsiyem ile aynını uygulayan arkadaşım ki aynı motora sahip, uçak gibi

Şunu söyleyebilirim, atıyorum kafadan, karbüratörünüzde beklenmedik bir ufak tıkanıklık, ayarsızlık, buji de ihtimal verilmeyen bir arıza, garanti kapsamında da olsa olmadık bir aksilik ustalar tarafından bir bahane olarak kullanılıyor: ''Rodajı iyi yapoamamışsın''!!!Rodaj denen şeyi o zaman Noter ile berabver yapalım da ispat olsun kanuni bir şekilde.

Motorda Rodaj: işi bilmeyen sürücülere karşı alınmış bir önlem, fazla basma, ani gaz verme, çok yüklenme....... Aslında motor için (motosiklet değil) 4-6 Çalışma Saati sürebilecek bir zaman aralığıdır. Klerensler oturunca, olması gereken değerlere ulaşınca normal kullanıma dönebilirsin demek. Normal kullanım dediğim, 3000 Km. deki bir motoru Marmaris rampalarında, hararete hiç bakmadan gazla gitsin değil elbette.

Kısaca; 10 adet aynı motoru, aynı şekilde kullanalım, ama neticede az da olsa farklılıklar olabilecektir, tecrübe ile sabittir
    Poturdak

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @denizcimuzaffer
    Ben bütün bildiklerime ters olarak el kitabına uydum, ve benim ki ile aynı olan motorlardan daha berbat bir performansa sahip oldum Benim tavsiyem ile aynını uygulayan arkadaşım ki aynı motora sahip, uçak gibi
    Bir daha kitaba uymazsın bu durumda Aynı marka ve model de olsa, aynı fabrikadan ardarda çıkmış da olsa kullanım tarzına göre motorların performansları her durumda farklı olacaktır. Bunun bir sürü örneğini gördüm. En basitinden bende de, Görkem'de de, Hakkı'da da CBR125R var ama hepsinin performası farklı. Görkem bizim motora bindi, kendi de gördü. Kısaca rodaj önemli birşey ama çoğu kişi nasıl yapılacağını bilmiyor.

fatihsevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    valla su an bizde honda cgl 125 var hararet saati falan yok ama ben takamam oyle bişey babam öldurur beni birde benim emmioglunda mondial125kt var 150cc yaptırdı tekrar rodaj yapacak ondada yok hararet saati o ne yapması lazım bide silindir değişti bunun bi etkisi olur mu?
    HIZ YOLU DEĞİL ÖMRÜ KISALTIR

oFLuAlper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650R
    şaka gibi

gönül isterdiki rodaj senin dediğin gibi olsun. bunun haricinde her motorun rodajıda farklı olur. mesela benim motorun rodajı ilk 600 kilometrede torkun 1/2 si 600km den sonrada 4/3 ü kullanılarak yapılıyo. bazıları belli hız limitiyle yapılıyo. bunu en iyi aldığın motorun kitapçığından ve sersisten öğrenirsin.
    GT650R

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @denizcimuzaffer

Bir daha kitaba uymazsın bu durumda Aynı marka ve model de olsa, aynı fabrikadan ardarda çıkmış da olsa kullanım tarzına göre motorların performansları her durumda farklı olacaktır. Bunun bir sürü örneğini gördüm. En basitinden bende de, Görkem'de de, Hakkı'da da CBR125R var ama hepsinin performası farklı. Görkem bizim motora bindi, kendi de gördü. Kısaca rodaj önemli birşey ama çoğu kişi nasıl yapılacağını bilmiyor.
    Boy kardeşimin yazdıklarının hepsini okudum ve her noktasına katılıyorum
    Ben motorun el kitabına uydum, Boy arkadaş dahil bahsedilenlerin tamamını da yaptım, buna rağmen ortalama performans elde ettim Benden daha iyi olanlar var ve işin ilginç yanı benim tavsiyelerim ile aynen benim gibi rodaj yaptılar
    Peynir Tenekesi gibimi bu iş yaavv her açtığunda farklı lezzet

Rodaj Konusunda sorusu olan sormadan önce Boy arkadaşın yazdıklarını okusun teker teker, sorularının tamamına cevap bulacaktır

Herkese kazasız belasız rodajlar dilerim
    Poturdak

oFLuAlper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650R
    vallahi arkadaşlar kitapda yazandan farklı olarak birtek arada bir kısa zamanlı redline yapacaksınız. ama kısa zamanlı ki motor her devire alışsın. ve yaş deişimide çokönemli. bunların haricinde kullanım kılavuzuna güvenin. ben ona göre yaptım ve birçok ss le belli bi hıza kadar kafa kafaya giderim.
    GT650R

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    devir saatindeki F1 ikaz lambası ne işe yarıyor.?

Kardes, aman diyim bu isi dogru dürüst yap, sakata gelme...Atalarimiz ne demis

" Eyyyy motorcu , racona uy , rodajini dogru yap "

Motosikleti
    yamaha fazer 600
    bu sekılde rodaj yaparsan eger bır sorun olmaz ama saglıklı bir odaj hiç olmaz,cunku rodaj yaparken motor rolantıde calısırsa en fazla 1000d/d gorecektır buda motorun psıtonlarının en üst sevıyeye pek yaklaşamıyacagı anlamına gelır buda 8-10 satte olurmu bılemem ama uzun vadede pıstonlaın ulaşmadıgı noktaların kurum yapacagı anlamına gelır buda demek oluyorkı o bolgeler kurum yaptıktan sonra bır daha pıstonlaın oraya asla ulaşamıyacagı anlamına gelıyor.buda demek oluyorkı örnegın aynı motora sahıp olup mantıklı rodaj yapmıs kısılerın motoru 100 km/h yaparken senın motorun 80km/h yapar anlamına gelıyor.daha da onemlısı bu fikir aklına nerden geldı? ben onu cok merak ettım

Alıntı denizcimuzaffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu konuda üşenmeyip de yazarsam şaane olacak

Ancak Rodaj kavramının sadece motor silindiri ve piston segmanlarıyla alakalı olmadığını vurgulayan BOY kardeşim çok iyi bir noktaya değinmiş

Kontrollü bir şekilde, (hararet vs9 yapılacak bu çeşit bir RODAJ, sadece motor için geçerli olabilir, motosiklet için değil
    Rodaj dediğimiz motor Klerenslerinin olması gerektiği değerlere gelene kadar ki dikkatli kullanma dönemi önemlidir. unutulmaması gereken bir önemli nokta, bilinenin tersinedir, Motor Nasıl Alışır ise Öyle Gider falan.

Şunu söyleyebilirim, atıyorum kafadan, karbüratörünüzde beklenmedik bir ufak tıkanıklık, ayarsızlık, buji de ihtimal verilmeyen bir arıza, garanti kapsamında da olsa olmadık bir aksilik ustalar tarafından bir bahane olarak kullanılıyor: ''Rodajı iyi yapoamamışsın''!!!Rodaj denen şeyi o zaman Noter ile berabver yapalım da ispat olsun kanuni bir şekilde.

Motorda Rodaj: işi bilmeyen sürücülere karşı alınmış bir önlem, fazla basma, ani gaz verme, çok yüklenme....... Aslında motor için (motosiklet değil) 4-6 Çalışma Saati sürebilecek bir zaman aralığıdır. Klerensler oturunca, olması gereken değerlere ulaşınca normal kullanıma dönebilirsin demek. Normal kullanım dediğim, 3000 Km. deki bir motoru Marmaris rampalarında, hararete hiç bakmadan gazla gitsin değil elbette.

Kısaca; 10 adet aynı motoru, aynı şekilde kullanalım, ama neticede az da olsa farklılıklar olabilecektir, tecrübe ile sabittir
    işte olay budur olayın ilmine inmiş bir abimiz daha sonuna kadar katılıyorum ben fazrede kıtapsıga hiç uymadım ve devırlı kullandım hatta ara sıra redlıne bıle yaptım yarı naked makına olmasına ragmen 289km/h goruyor kıme solesem bana dotuyle guluyor ama cok eskı kasa r6 arkasında can verdı.yanı kıtapcık bencede tamamen fasafiso

tbk_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuru Fasulye tepkimeli, Enjeksiyon sistemi........
    Alıntı fantazma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu sekılde rodaj yaparsan eger bır sorun olmaz ama saglıklı bir odaj hiç olmaz,cunku rodaj yaparken motor rolantıde calısırsa en fazla 1000d/d gorecektır buda motorun psıtonlarının en üst sevıyeye pek yaklaşamıyacagı anlamına gelır buda 8-10 satte olurmu bılemem ama uzun vadede pıstonlaın ulaşmadıgı noktaların kurum yapacagı anlamına gelır buda demek oluyorkı o bolgeler kurum yaptıktan sonra bır daha pıstonlaın oraya asla ulaşamıyacagı anlamına gelıyor.buda demek oluyorkı örnegın aynı motora sahıp olup mantıklı rodaj yapmıs kısılerın motoru 100 km/h yaparken senın motorun 80km/h yapar anlamına gelıyor.daha da onemlısı bu fikir aklına nerden geldı? ben onu cok merak ettım
    Anladıysamda senin bu işi bildiğine inandıysamda arab olıyım
    ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    F1 ikaz lambası ne için cevabını bulana kadar yazıcam

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @fantazma
    yarı naked makına olmasına ragmen 289km/h goruyor kıme solesem bana dotuyle guluyor ama cok eskı kasa r6 arkasında can verdı
    Arkadaşım standart olan hiçbir Fazer, rodajı nasıl yaparsan yap 289 km/h yapmaz. Buraya yanlış bilgiler yazmamanı öneriyorum.

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @fantazma

Arkadaşım standart olan hiçbir Fazer, rodajı nasıl yaparsan yap 289 km/h yapmaz. Buraya yanlış bilgiler yazmamanı öneriyorum.

hayabusa ya yeni rakip mi yoksa bu fazer

Motosikleti
    PİAGGİO BEVERLY 250 İE S VE SKİPPER 150
    üstüne de otur ki hırsızlar alıp götürmesin motorunu........

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    fantazma arkadaş fantezi yapıyor herhalde...

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler