Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

yeni motorda rodajı böyle yapabilir miyiz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Carcharoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Abi nettin;
    Alıntı fantazma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cunku rodaj yaparken motor rolantıde calısırsa en fazla 1000d/d gorecektır buda motorun psıtonlarının en üst sevıyeye pek yaklaşamıyacagı anlamına gelır buda 8-10 satte olurmu bılemem ama uzun vadede pıstonlaın ulaşmadıgı noktaların kurum yapacagı anlamına gelır buda demek oluyorkı o bolgeler kurum yaptıktan sonra bır daha pıstonlaın oraya asla ulaşamıyacagı anlamına gelıyor.
    Bir defa yukarıda yazdığın ; "psıtonlarının en üst sevıyeye pek yaklaşamıyacagı anlamına gelır" kesinlikle yanlış. Devir, sürat ne olursa olsun. Pistonun her zaman en üst ölü noktası sabittir.
    Birde fazer 289 km sürate ulaşıyor demişsin. Gözümle görmeden inanmam. 600rr'ın sürati o civarlarda
    Okan ACAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    ben orjinal pejo 105 te 500 km 40 ı geçmedim arkama kimseyi almadım(rodaj sürecinde) rodajı serin havalarda akşam üzeri yaptım 500km den sonra bir gün 50 ile gezdim daha sonraki gün 60 ile sonra 70 derken bir gün allah ne verdiyse açtım gazı ve 110 vuruyodu çorluda beni geçen pejo yoktu rodaj çok önemlidir.

Kadın;15 inde Ceren,20 sinde Ceylan ,25 inde Avcı nın kendisidir.:bounce:

doğma büyüme İstanbul/bostancı şu an muğla/ortaca
    Motosikleti
    sattım :(
    Alıntı PHAETONW12 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen bence hazır rodajı yapılmış bir motor al dostum,bu üşengeçlikle işin zor vallaha
    +1111111111111111111111 valla dogru soze ne hacet
    [COLOR="Black"][B] A STATE OF TRANCE[/B][/COLOR]

exile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    traktörmü lan bu durdugu yerde rodaj olsun doğuş..

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Şu Fazer ile 289 kmh yapan arkadaş ortadan kayboldu. Nasıl yaptığını anlatsa da Fazer sahibi bazı arkadaşlar da (Erhan, Mert, Eren, v.s...) rodajı yeniden yapsa
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Motor açma - rodaja çok takılmayın. Bu araçları imal eden firmaların elindeki en kötü tezgah 5 mikron hassasiyetinde. 5 mikronu elinizle bile hissetmezsiniz, ancak gözle parlaklığından anlarsınız işlenmiş parçada. Eskidenmiş o parçaların alışması, kalmadı artık.

Bencede aracın rodajından çok kullanıcının rodajı bu, araca alışmamız için gerekli bir zaman. Sonuçta bir haftada bitiyor. Öyle yada böyle yaptınız, bir ömür sürmüyor. Üreticinin dediğini yapın.

Fazer'ı bilmem ama benim xt125 göstergesinde inanılmaz hata vardı. En az 30-40 km/h. Adamlara yazdım, cevap gelmedi. Tesadüfen internette biryerde gördüm; elektronik göstergelerde hata sürekli oluyor diye (halbuki daha hatasız diye beklerim!). Arkadaşın göstergesinde de aynı sorun olabilir.

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu Fazer ile 289 kmh yapan arkadaş ortadan kayboldu. Nasıl yaptığını anlatsa da Fazer sahibi bazı arkadaşlar da (Erhan, Mert, Eren, v.s...) rodajı yeniden yapsa
    o yanlış gördü heralde, tekrardan denemeye gitti yapıyomu yapmıyomu diye
    1000 liğinin yaptığı hız belli

http://www.youtube.com/watch?v=aBMtCEE50Tw
    GKN MOTORS

BİROL 78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HAYABUSA
    olmazzzzzzzzzzz.sen bir gece pencereyi açıpta öyle sabaha kadar yat bakiiim sabah uyandığın da ne oluyor kalkabiliyor musun yerinden o dediğinde ayyyynısıdır...
    tavsiye etmem.
    facebook(Fazer Tutkunları)

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bu millet neden 40.000 ytl ye hayabusa alır bilmem ki ? 12.000 ytl ye fazerde 290 gidiyo dimi ama
    Kadın;15 inde Ceren,20 sinde Ceylan ,25 inde Avcı nın kendisidir.:bounce:

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012
    benim bildiğim rodajı yazsam hepiniz gülersiniz en iyisi yazmayayım ama paylaşmak isterdim
    NOT: Mesaj ciddidir, dalga geçmiyorum

fatihsevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    http://www.motosiklet.net/forum/tekn...yanlis-mi.html
    evet arkadaşlar kursattekin arkadaşımızın actıgı topik bayagı bi değişik bizim bildigimiz rodajın aksıne farklı bi teknık yazıyor boy kardeş ben bu konuda sadece sana guveniyorum sence yazılanların dogruluk payı var mı?katılıyor musun?ayrıca oncede sordum ama hararet saati olmayan motorlarda rodaj nasıl yapılacak?
    HIZ YOLU DEĞİL ÖMRÜ KISALTIR

Motosikleti
    mondial 151 rs siyah
    bu rodaj değil motoru öldürme çalıstır bakalım sabaha motor kalıyo mu:D

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @fatihsevim
    evet arkadaşlar kursattekin arkadaşımızın actıgı topik bayagı bi değişik bizim bildigimiz rodajın aksıne farklı bi teknık yazıyor boy kardeş ben bu konuda sadece sana guveniyorum sence yazılanların dogruluk payı var mı?katılıyor musun?ayrıca oncede sordum ama hararet saati olmayan motorlarda rodaj nasıl yapılacak?
    Yorumlarımı yazdım arkadaşım. Kürşat arkadaşımızın linkini verdiği sitede şu cümle geçiyor; "Take a normal 15 minute practice session
    and check the water temperature occasionally" Yani benim her zaman dediğim şey, "motoru ara ara zorlayabilirsiniz ama devamlı sıcaklığı kontrol etmeniz gerekir, rodaj sırasında en kritik şey motor sıcaklığıdır" Daha önceki yazdıklarımda hep bunu vurgulamıştım...
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Boy Arkadaşımızı dinleyiniz yeter
    Daha önce kursattekin arkadasın forumuna yazdığımı koyuyorum. Katılıyorum, ahanda katıldım

Bu konuda çok yazdım o yüzden kısa keseyim.
    Rodaj motosikletin motorunun rodajı değildir sadece. Motosikletin rodajıdır. Gereklidir, elzemdir.
    Motoru ilk 50 çalışma saatlik kullanımda rodaj etmek iyi bir şeydir. Bu motor hararetlerine, özelliklede motosiklet ve araba motorlarında olmayan Egzost Gaz Sıcaklığı Hararetine dikkat ederek kullanmak gerekir. Bu sınırları aşmadan istediğimiz yüksek devirlerde kullanabiliriz.
    Motorlar organizma değillerdir ve Sağır Olmazlar. Sebepleri birçok ayarsızlık ve arıza durumlarının yaratabileceği bir performans düşüşü desek daha doğru olur. Ancak, değil rodajda, normal kullanımda da gaz açıp kapamak ve bunu sıklıkla yapmak tavsiye edilen bir şey değildir. Ani ısıl gerilme farklılıkları zaman içerisinde yıpratıcılığını gösterecektir. Ayrıca bir büyüğümün dediği gibi: Pistte yarışmıyor ve buna rağmen seri olarak durmadan vites değiştiriyor isen Kaza Yapmak Üzeresin demektir.
    Motoru düşük devirlerde kullanmak doğru bir şey değildir elbette. Kompresyon ve yanma gazı kaçakları artacaktır (BlowBay). Münkün oldukça orta devrin üzerine çıkartmak ve vites yükseltmelerini redline çizgisine yaklaşarak yapmak en iyisidir.
    Yazıda bahsettiği kadar motoru hep redline da sürmek, ani gaz açıp kapatmak benim tavsiye edeceğim bir şey değildir.
    Yatak aşınmasına gelince, uygun yağlama yağı kullanıldığında ve bir arıza durumu olmadığında yataklar normaldede çok aşınan bir şeyler değildirler. Uzuun kullanımlarda tolerans dışı aşınmalar olacaktır ki bu da normaldir.
    Saygılarımla
    Poturdak

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler