Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Çamurluk Tamiri

Motovento
    REKLAM ALANI
    BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Merhabalar. Motorumun bahtsızlığı aldıktan 2 hafta sonra park halinde bomboş yolda geri geri gelen arabanın motora çarpmasıyla çamurluğu sabitleyen deliklerden kırıldı. Normalde çamurluğun fiyatını alacaktım kendisinden ama her zamanki hikaye hastam var şu ustaya git beni tanır yaptır dedi. Ben de inanıp o ustaya gittiğimde tanımadığını öğrendim. Bana da bi ders oldu.
    Neyse işe gelirsek benim bu plastik parçayı buraya en sağlam şekilde yapıştırmam gerekiyor. Hangi yapıştırıcıyı veya ürünü kullanacağıma karar veremedim. Hızlı yapıştırıcı mı kullansam ya da sun fix alıp bir kaç delik açıp iyice sabitleyip, vidalarken kalınlığı artmasın diye bir de zımpara mı yapsam dedim. Veya plastik kaynağı diye bir şey varmış galiba. Nerede ve ne kadara yaptırabilirim? Teşekkürler.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    ...........!
    Böyle konuları önce googla yazsan daha güzel cevap bulursun.
    Neyse buyur youtube
    Alttaki yorumları da oku daha güzel eklenecek şeylerdende bahsediliyor.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Zaten Google'da ve Youtube'da araştırma yapmıştım. Bu videoyu da kabartma tozu yetersiz gelir düşüncesiyle izlememiştim. Çamurluk çok su alan bir yer ve tekrar tekrar uğraşmayayım, normal plastik kaynak da yapılacaksa en fazla kaç tl alınabilir diye açmıştım konuyu. Videoyu izleyeceğim sağolun. Bu arada önce Googlea yazmadığımı nasıl anlayabiliyorsunuz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:38 ----------

Videoyu izledim. Aslında uğraşırsam güzel bir iş çıkartabilirim diye düşünüyorum. Havyam yok onun için de başka bir şey düşünebilirim. Belki bir çiviyi ısıtabilirim. Zaten yorumlarda havyayla ısıtmadan tel ile daha yapma yöntemi de söylenmiş. Başka kişiler de fikirlerini belirtince en dayanıklı işlem bu olacaksa yaparım. Yalnız sigara külünün japonu iyi kurutması kötü oldu. 2 haftadır sigara içmiyorum bırakmak için. Başlamak için gene bahane çıktı. İstemsiz bi sırıttım.

Motosikleti
    ...........!
    Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten Google'da ve Youtube'da araştırma yapmıştım. Bu videoyu da kabartma tozu yetersiz gelir düşüncesiyle izlememiştim. Çamurluk çok su alan bir yer ve tekrar tekrar uğraşmayayım, normal plastik kaynak da yapılacaksa en fazla kaç tl alınabilir diye açmıştım konuyu. Videoyu izleyeceğim sağolun. Bu arada önce Googlea yazmadığımı nasıl anlayabiliyorsunuz?
    Dostum hemen parlıyorsun ama gerçekten öğrenmek niyeti ile arasaydın. Her evde bulunan malzemelerle çok sağlam bir kaynak yapabileceğini bilirdin.

Mesela parçayı japonla yapıştırdın. sonra arka tarafına birbirine karşılıklı dikiş tarzında ısıtılmış dübel vidası yapabileceğini ve bunun çok sağlam olacağını görürdün.
    Biraz daha profesyonel birşey istersen ince delikli tel veya delikli ince sac(eski rende gibi) ile de aynı şeyi yapabilirsin.
    veya zımbayı ısıtıp plastiğe gömüp üzerini tekrar boyarsan ömürlük olur.
    Bunlar denenmiş yöntemlerden sadece bir kaçı.
    Öğrenmek isteyen için bu devir bir nimettir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:00 ----------

Havya olmasa da bir demir veya şiş oacakta ısıtarak çok rahat işini görebilirsin. Zaten bildiğin şeyler.

Dostum işin mantığını kavra hayal gücünü kullan.

[IMG][/IMG]

Gibi. Vidaların da kafasını koparmayı unutma

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Merhaba iç taraftan ince bir levha ile destek yaparak perçinle bağlayın.( Bu işi yapabilecek bir ustaya gitmelisiniz, matkap, perçin ve perçin tabancası gerektirir.) Mekanik bağlantı her zaman yapıştırmadan sağlam olur. perçin kafalarını boyarsanız fazla sırıtmaz. Çamurluğu değiştirene kadar beni uzun bir süre idare etmişti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:38 ----------

Videoyu izledim. Aslında uğraşırsam güzel bir iş çıkartabilirim diye düşünüyorum. Havyam yok onun için de başka bir şey düşünebilirim. Belki bir çiviyi ısıtabilirim. Zaten yorumlarda havyayla ısıtmadan tel ile daha yapma yöntemi de söylenmiş. Başka kişiler de fikirlerini belirtince en dayanıklı işlem bu olacaksa yaparım. Yalnız sigara külünün japonu iyi kurutması kötü oldu. 2 haftadır sigara içmiyorum bırakmak için. Başlamak için gene bahane çıktı. İstemsiz bi sırıttım.
    Sigara külü yerine, pamuk, tuz, yada herhangi ince tanecikli kum, toz da kullanabilirsin.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    plastik kaynak da dahil bir yerden sonra tekrar kırılıyor çin grenajlardaki plastik malzeme çok düşük kalite çünkü eğer yüksek kalite abs plastik olsa kaynaktan sonra sorunsuz kullanırdın en temizi yenisini almak zaten çok pahalı olacağını sanmıyorum gidip tamir ettirmek yerine direk git 0 yada hasarsız çıkmasını al az bir farkla

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı Bulut_Motor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum hemen parlıyorsun ama gerçekten öğrenmek niyeti ile arasaydın. Her evde bulunan malzemelerle çok sağlam bir kaynak yapabileceğini bilirdin.

Mesela parçayı japonla yapıştırdın. sonra arka tarafına birbirine karşılıklı dikiş tarzında ısıtılmış dübel vidası yapabileceğini ve bunun çok sağlam olacağını görürdün.
    Biraz daha profesyonel birşey istersen ince delikli tel veya delikli ince sac(eski rende gibi) ile de aynı şeyi yapabilirsin.
    veya zımbayı ısıtıp plastiğe gömüp üzerini tekrar boyarsan ömürlük olur.
    Bunlar denenmiş yöntemlerden sadece bir kaçı.
    Öğrenmek isteyen için bu devir bir nimettir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:00 ----------

Havya olmasa da bir demir veya şiş oacakta ısıtarak çok rahat işini görebilirsin. Zaten bildiğin şeyler.

Dostum işin mantığını kavra hayal gücünü kullan.

http://<a href="https://hizliresim.c...eg.jpg</a></a>

Gibi. Vidaların da kafasını koparmayı unutma
    Evet kusura bakmayın biraz çabuk parlamışım. Yeterli araştırma yapmadım kusura bakmayın. Ama bilgi almak için açılan konuda da internetten bak demesi hoş olmuyor kabul edin.
    Dübel vidasına bakacağım fakat plastik kalınlığı az olduğu için vidayı çok küçük bulmam gerek onun yerine zımba teli kullanmak daha mantıklı geldi. Teşekkür ederim yardımınız için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:26 ----------

Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba iç taraftan ince bir levha ile destek yaparak perçinle bağlayın.( Bu işi yapabilecek bir ustaya gitmelisiniz, matkap, perçin ve perçin tabancası gerektirir.) Mekanik bağlantı her zaman yapıştırmadan sağlam olur. perçin kafalarını boyarsanız fazla sırıtmaz. Çamurluğu değiştirene kadar beni uzun bir süre idare etmişti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

Sigara külü yerine, pamuk, tuz, yada herhangi ince tanecikli kum, toz da kullanabilirsin.
    Perçin için bir sanayiyi yoklayacağım fakat biraz pahalı olabilir ve oradaki kalınlığı arttırmaması gerekiyor olabildiğince. Fiyat araştırması yapacağım. (Bu konudaki bir amacım da zaten ileride bu olay başıma geldiğinde bir tecrübe kazanmak)
    Hocam tam sigara alıcam mani oluyorsunuz ya. Neyse gene alamadık. Sağolun mesajınız için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:29 ----------

Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    plastik kaynak da dahil bir yerden sonra tekrar kırılıyor çin grenajlardaki plastik malzeme çok düşük kalite çünkü eğer yüksek kalite abs plastik olsa kaynaktan sonra sorunsuz kullanırdın en temizi yenisini almak zaten çok pahalı olacağını sanmıyorum gidip tamir ettirmek yerine direk git 0 yada hasarsız çıkmasını al az bir farkla
    Zaten tamir etmekten vazgeçtim gibi. Kendisinden pahalıya mal olacak. Çıkma bi tane buldum bu drifti basanlardan 25 tlye. Arkadaş motoru basınca çamurluğun ucu egzoza deydiği için hafif erimiş. Onu da hem yedek hem de boyama için almayı düşünüyorum. Belki kırık olanı tamir edip motoru satacağım zaman yanlış anlaşılmasın diye (kafadan bir kaza geçirmiş izlenimi) satarken hem veririm hem de anlatırım. ,
    Bulduğum çamurluk bu. Siyah bir driftten çıkma benimkisi ise beyaz. O yüzden boyayıp kendime göre değiştirerek motoruma bir farklılık katması için kullanacağım. 50 km uzakta bir yerde bulduğum için almam 2 haftayı bulabilir. Aldığımda boya için ve rütüşler için tekrar sizlerden fikir alabilirim. Teşekkür ederim.
    [IMG][/IMG]
    berk_cglr bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Evet kusura bakmayın biraz çabuk parlamışım. Yeterli araştırma yapmadım kusura bakmayın. Ama bilgi almak için açılan konuda da internetten bak demesi hoş olmuyor kabul edin.
    Dübel vidasına bakacağım fakat plastik kalınlığı az olduğu için vidayı çok küçük bulmam gerek onun yerine zımba teli kullanmak daha mantıklı geldi. Teşekkür ederim yardımınız için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:26 ----------

Perçin için bir sanayiyi yoklayacağım fakat biraz pahalı olabilir ve oradaki kalınlığı arttırmaması gerekiyor olabildiğince. Fiyat araştırması yapacağım. (Bu konudaki bir amacım da zaten ileride bu olay başıma geldiğinde bir tecrübe kazanmak)
    Hocam tam sigara alıcam mani oluyorsunuz ya. Neyse gene alamadık. Sağolun mesajınız için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:29 ----------

Zaten tamir etmekten vazgeçtim gibi. Kendisinden pahalıya mal olacak. Çıkma bi tane buldum bu drifti basanlardan 25 tlye. Arkadaş motoru basınca çamurluğun ucu egzoza deydiği için hafif erimiş. Onu da hem yedek hem de boyama için almayı düşünüyorum. Belki kırık olanı tamir edip motoru satacağım zaman yanlış anlaşılmasın diye (kafadan bir kaza geçirmiş izlenimi) satarken hem veririm hem de anlatırım. ,
    Bulduğum çamurluk bu. Siyah bir driftten çıkma benimkisi ise beyaz. O yüzden boyayıp kendime göre değiştirerek motoruma bir farklılık katması için kullanacağım. 50 km uzakta bir yerde bulduğum için almam 2 haftayı bulabilir. Aldığımda boya için ve rütüşler için tekrar sizlerden fikir alabilirim. Teşekkür ederim.
    http://<a href="https://hizliresim.c...RV.jpg</a></a>
    Yenisi kaç lira baktın mı?
    Belki de boya parasını eklesen sıfır beyaz erimemiş cillop gibi çamurluk alabilirsin.
    Birde kendi motorunun marka modelinin yanısıra benzerlerine de bak. Bir çok marka tamamen aynı malzemeleri kullanıyor.
    Misal mondial de bu çamurluk 100 lira ise monero da yada yuki de 40 lira olabilir.
    Araştırmadan dalma konuya.. Pişman olma..
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Yenisine zaten almayı düşündüğüm kişiyle pazarlık ederken bakmıştım. 80-90tl civarlarında bir fiyatı var. Diğer marka ve modellere baktığımda ise en uygun 50 tlye buldum fakat yorumları iç açıcı değildi ve tasarım olarak bambaşkaydı. O dediğim çıkma çamurluğu almak istesem bile şu an alamam çünkü uzak bir yerde satıcı. O yüzden önce asıl işle uğraşmaya başladım.
    Nalbura gittim ve 507 yapıştırıcı ile 220 zımpara aldım. Üzerindeki pürüzleri ve kirleri temizledikten sonra yapıştırdım. Şu an hem kurumasını bekliyorum hem de zımba telini içine gömeceğim için onun hazırlığını yapıyorum. Şu anki hali bu şekilde.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:47 ----------

Evet bu da son hali. Teker teker adımları yazacak olursam:
    1- 220 zımpara ile birleştireceğim parçaların uçlarını düzelttim. 220 olmasının sebebi de nalburda en ince onu bulmamdı fakat siz başka zımparalar kullanabilirsiniz.
    2-507 yapıştırıcı ile dikkatli bir şekilde yapıştırdım. Arada küçük boşluklar kalabilir bu sıkıntı değil çünkü dolgu yapacağız. (Bu arada evde sağlam yapıştırıcı yoktu nalburdan aldım 6.5 TL)
    3- tel zımbayı kargaburun ile tutup ocakta ısıttıktan sonra(zaten özısısı düşük olduğu için hemen kızarıyor) bir ucu bir parçaya diğer ucu diğer parçaya olacak şekilde batırdım
    4- makas ucu, bıcak ucu veya tornavida ucunu ocakta ısıtarak bir nevi havya işlevi gördüm. İki parçanın arasını çok bastırmadan hafifçe erittim ki plastik birbirine yapışsın.
    [IMG][/IMG]
    5- zımba teli sağlamlaştırsa da hem telleri korumak hem de boşlukları doldurmak için karbonatı üzerine döktüm. Sonta bir kağıt parçası ile düzelttikten sonra üzerine japon yapıştırıcısını hafif hafif damlattım. Hemen çekiyor içine zaten. (Yapıştırının ucunu karbonata değdirmeyin ucunu tıkayabilir, eldiven takmayı unutmayın bütün parmaklarım yapıştırıcı oldu)
    [IMG][/IMG]
    6-En son adım artık o bölgeyi kalınlaştırdığımız için zımparalama bölümü. Çok bastırmanıza gerek yok zaten karbonatı düzgün döktüyseniz tırtıklar oluşmayacaktır, oluşanları da biz zımparalıyoruz. Artık takabiliriz.
    Sonuç:[IMG][/IMG]
    Başta @Bulut_Motor olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Beni 5 ay idare ettikten sonra yeniden kırıldı. Parçasını da kaybettiğim için yeniden yapıştıramıyorum. Sanırım yeni ya da 2.el çamurluk almak zorunda kalacağım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)