Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Rodaj nasıl yapılmalıdır?

Katılımcı sayısı
530. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Basabildiğiniz kadar zorlayın motor sağır olmasın.

29 5.47%
  • Devir saatine dikkat edin 4000 deviri gecmeyin.

58 10.94%
  • Kademeli, alıştırarak gidin: 0-100km max50, 100-300km max75, 300-500 max100, 500-1000km max 120.

126 23.77%
  • Zorlayabilirsiniz ama sık, sık vites değiştirin, viteslerde gezinin.

60 11.32%
  • Kullanım kitapçığında ne yazıyorsa ona uyun.

299 56.42%
  • Rodaja inanmıyorum, nasıl kullanırsanız kullanın farketmiyor.

35 6.60%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
10. sayfa BirinciBirinci ... 8910111220 ... SonuncuSonuncu

Rodaj

Motovento
    REKLAM ALANI
    infrared - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Regal Raptor 250cc Su Soğutmalı [34 GS 0912]-1350km
    Herkesin bu konuda görüşü farklı. Çok değişik düşünceler, çok değişik yazışmalar var. Bunları okumaktansa bir anket yapalım dedim.
    1000 km ye kadar, rodaj tamamlanana kadar nasıl kullanmak gerekir?

1- Basabildiğiniz kadar zorlayın motor sağır olmasın.
    2- Devir saatine dikkat edin 4000 deviri gecmeyin.
    3- Kademeli, alıştırarak gidin: 0-100km max50, 100-300km max75, 300-500 max100, 500-1000km max 120.
    4- Zorlayabilirsiniz ama sık, sık vites değiştirin, viteslerde gezinin.
    5- Kullanım kitapçığında ne yazıyorsa ona uyun.
    6- Rodaja inanmıyorum, nasıl kullanırsanız kullanın farketmiyor.

Anket seçenekleri yukarıda, sayfa başında. Birden fazla seçenek işaretlenebilir.
    Chopper/Cruiser'ların Karşılaştırılması (http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=11014) --- anket>>>>>>http://www.motosiklet.net/forum/show...557#post210557
    -----ANKET Regal Raptor (250cc)'unuz Kaç km'de (http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=17733 )

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    ben 2. yani 4000 devri pek geçmeyin derim.. ama müsait olduğunuzdada arada bir yüklenerek motorun sağır kalmaması iyi olr bence..

ve ben honda-yamaha gibi lider firmaların motorlarını rodajlı olarak çıkardıığı düşüncesindeyim.. kitapçığındaki rodaj diye geçen süre ise kullanıcının motora alışmadan basmaması flndır..
    CBR 600F Honda,

emrekoptek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawa Er 6N
    5 nolu şık aralarında en iyisi bir de servislere sormak lazım

unumoq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 RR
    Adı üstünde kullanım klavuzu Adamlar kitabını yazmış bizde bi okuyalım

Freak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Varadero, Honda VFR (3. olursa o da Honda olacak)
    Ben rodajımda sürekli asıldım alete.
    Hep yüksek devir zorladım 500 km den sonra.
    Ama asla aynı devirde uzun süre gitmedim, düşür yükselt yaparak gittim devri, sürekli vites değiştirdim.
    Şimdi bizim motorlarda herkes vibrasyondan ve son sürat den şikayetçi.
    Ben vibrasyonu hemen hemen bitirdim ibre de kadranı bitiriyor.

Bugüne kadar bütün yeni araçlarımı bu şekilde kullanduım, yakıt tüketimi delirdi bu şekilde kullanırken. Rodaj bitiminde ise gazı açtığın zaman yapıştıran makine oldu hepsi.
    [FONT="Verdana"][B]Woaki kamina, tekabuki nanna. Umsala bimsasa, bimsa namba![/B][/FONT]
    [B][FONT="Verdana"][COLOR="Red"]Free Rider[/COLOR][/FONT][/B] --- [B][COLOR="Blue"](FReaK, hiçbir gruba üye değildir; Özgürdür.)[/COLOR][/B]

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Ben bu anketin amacını pek anlamış değilim. Doğru rodajın nasıl yapılması gerektiğine oy ile mi karar vereceksiniz? Genelde anket insanların düşüncelerini öğrenmek için yapılır. Doğru rodaj nasıl yapılıyor bu konu zaten onlarca kez yazıldı, çizildi, tartışıldı. Konuşacak konu mu kalmadı acaba? Bu işin en doğru cevabını verecek kişilerin yorum yapması daha doğru olur bence.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    alla alla benm yazdıgım mesajlar silinmiş..
    CBR 600F Honda,

Motosikleti
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı
    Ben bu anketin amacını pek anlamış değilim. Doğru rodajın nasıl yapılması gerektiğine oy ile mi karar vereceksiniz? Genelde anket insanların düşüncelerini öğrenmek için yapılır. Doğru rodaj nasıl yapılıyor bu konu zaten onlarca kez yazıldı, çizildi, tartışıldı. Konuşacak konu mu kalmadı acaba? Bu işin en doğru cevabını verecek kişilerin yorum yapması daha doğru olur bence.

Çok görüş var ve herkes kendine göre uzman..
    Belki haklısın ama tıklayıver dostum. Görüşünü yansıt
    Chopper/Cruiser'ların Karşılaştırılması (http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=11014) --- anket>>>>>>http://www.motosiklet.net/forum/show...557#post210557
    -----ANKET Regal Raptor (250cc)'unuz Kaç km'de (http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=17733 )

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @infrared
    Çok görüş var ve herkes kendine göre uzman..
    Belki haklısın ama tıklayıver dostum. Görüşünü yansıt
    Peki sonuçta ne olacak? Çok oy alan seçenek doğru yanıt mı olacak? Herkes rodajı buna göre mi yapacak? Valla bu konuda dediğin gibi herkesin çok farklı görüşleri var. Ancak bu işten anlayanların görüşü ve uyguladıkları yöntem tek

conix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yuan f5
    walla ben motorumu yeni aldim. bu carşamba gelicek... şimdiben rdajı nasl yapıcam onu merak ediyorum dergilerde ilk 500-1000km boyunca devir 4000-5000i gecmesin diyolar önemle vurguluyolar... fakat tanıdığım coğu kişi motorun geldiği gün ibreyi sona deyircen diyolar... peki sence ne yapmalıyım infrared???? (bu arada motorum dandik bişey yeni başlıyorum!!!)

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Çin mali motorlarda devir saati varsa her viteste 5000 devri geçmemesi için el kitapları tavsiyede bulunuyor. Devir saati yoksa 60-70 km hızı geçmeyin diye yazıyor. Bırakın çin mallarını BMW motosiklette bile ilk 1000 km'de belli bir devrin aşılmaması için hem el kitabı hem de servisi sıkı sıkı tavsiyede bulunuyor (geçenlerde bir arkadaşım aldığı için biliyorum). Dolayısıyla ilk rodaj döneminde fazla basılmamasında tüm üreticiler hemfikir. Rodajın ikinci aşamasında ise yani 1000--2500 km arası giderek daha yüksek devirlere çıkılabileceği hatta çıkılması gerektiği tavsiyesinde bulunuyor servisler. Selamlar.

valla hiç kullanım kitapçığı sevmem ama benim görüşüm kullanım kılavuzuna uyulmasından yana
    Kask tak!

Motosikleti
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı
    @infrared

Peki sonuçta ne olacak? Çok oy alan seçenek doğru yanıt mı olacak? Herkes rodajı buna göre mi yapacak? Valla bu konuda dediğin gibi herkesin çok farklı görüşleri var. Ancak bu işten anlayanların görüşü ve uyguladıkları yöntem tek
    Dostum,
    Şifreli konuşma bir de sen söyle.
    Yaw acemiyiz işte. Bilsek sorar mıyız?

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @infrared
    Dostum,
    Şifreli konuşma bir de sen söyle.
    Yaw acemiyiz işte. Bilsek sorar mıyız?
    Bu linkte kendi açıklamamı yapmıştım...
    http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=12927

Önemli olan devir değil motor sıcaklığıdır. Motor sıcaklığı yükselmediği sürece istediğin devire çıkabilirsin. Her motor için uygun bir devrin geçilmemesi söylense de bunun amacı sıcaklığın artmaması içindir. Motor sıcaklığı sürtünmeden dolayı fazla ısındığında parça kopma daha fazla olduğundan bu motora zarar verir. Belli bir süre belli bir deviri geçmemek çok doğru bir yol değil rodaj için. İlk 500 km den sonra belli zamanlarda motora tam gaz yükleyip, motor sıcaklığı da izlenerek motoru zorlamak gerekir. Bu ara ara yapılmazsa motor düzgün açılmaz. Bu konuda bir sürü yazı yazıldı bu forumda. Eski yazılardan bulabilirsiniz.
    Dayım makina ve ısı proses mühendisidir. Sıradışı bir adamdır. Motorlar konusunda (sadece motosiklet motorları değil, model yarış uçakları motorlarını modifiye ediyor) belki de Türkiye'deki üç beş sayılı adamdan biridir. Şu anda evde gerçek tek kişilik uçak yapıyor ve %50'si bitmiş durumda. Rodaj konusunda yüzlerce satır yorum okudum ve çoğunda onun söylediği şeye yakın şeyler söyleniyordu. Uçak motoru konusunda onun üzerine yoktur.

gucci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial mc 150
    mereba arkadaslar
    bu roaj konusunda sunu solemek istiyorum
    motorun ilk 1000 km sinde ki otomobilde motorsiklette ayni sey
    rodaj zamanını motoru zorlamadan kullanmak en mantiklisi . bu süre icinde parcalar birbirini tanimali . ayrica rodajdan sonra bile motoru zorlamak ömrünü hayli azaltir 200.000 km ömrü varsa 100. 000 km ye düser bunu herkez bilir
    ve üretici firmanin verdigi degerlerde biyerde yaniltici cünkü onlarda ürünlerinin ömürlerini . uzatmak icin belli degerler koyarlar ama kim bunlara harfiyen uyabilmiski....
    tek yapılmsi gereken motoru herzaman normal kullanmaktir . arada bir azmak pek sorun cikarmaz . kafa karistiracak bisi yokki....

gucci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial mc 150
    ebru servise git muhtemelen rolenti dir . ayrica yeni kulluniciysan olcanin dedigine kulak asmalisin . debriyaj , gaz, falan filan

cobalt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL600V 91 Transalp (Gırmızı)
    motor sogukken debrıyajı bırakmadan vıtese takar takmaz stop ettıgını bılıyorum
    Loneliness has followed me.my whole life, everywhere.In bars, in cars...
    ...sidewalks, stores, everywhere.There's no escape.I'm God's lonely man.

semih20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ne rodajmı o nerde oturuyo.....:p valla ben rodaj modaj dinlemedim aldığımın ikinci günü habire bastım ..ilerleyen zamanlarda rodaja uymamanın ne gibi zararlar doğurduğunu benden öğrene bileceksiniz sanırım
    neber

mehmetkilic31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 mondial 150 zat
    evet ben anladım ilk 800 ilaa 1600 çok öneml yani rodaja uyacaz klavuzu okuyup uygulayacaz bu kadar basit

ya araba ile motoru aynı kefeye koyabilir miyiz, benim pek aklıma yatmıyo yani..
    Akıllı Adam Aklını Kullanır. Daha Akıllı Adam Başkalarının da Aklını Kullanır..! ;)

REKLAM ALANI
10. sayfa BirinciBirinci ... 8910111220 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler