Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kontra Tekniği (Countersteering) Temel Eğitim Videosu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bu video benim şimdiye kadar izlediklerim içerisinde olayı en basit ve anlaşılır haliyle anlatan kayıt olmuş..O yüzden diğer videolardan ayrı tuttum..
    Tam bir ders şeklinde ve işin mantığını da adım adım anlatarak öğretiyor kontra tekniğini..

Anlatım dili ingilizce..
    Ama İngilizce'niz yoksa bile gene de sabırla izlemenizi öneririm..
    Sadece görüntüler bile mükemmel bir şekilde anlatıyor neyin ne olduğu..

Kontra tekniğine tamamen yabancı olanlar için videoyu izlemeden, en basit tanımıyla; sola dönüş için gidonun sol elciğini ileri itmek, sağa dönüş için sağ elciğini ileri itmek diyebiliriz.
    Nasıl yapılacağı aşağıdaki videoda sizleri bekliyor..

İyi seyirler..

http://www.youtube.com/watch?v=C848R9xWrjc
    AGunak, 106GT! ve dweios bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    volkanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    şu kontra tekniğini bilinçli olarak yapamıyorum
    belli bir sürüş zamanından sonra motorla bütünleşiyorsunuz resmen ve motorla dönüş yapmaya başlıyorsunuz
    ancak şu ''sola dönüş için gidonun sol elciğini ileri itmek, sağa dönüş için sağ elciğini ileri itmek''olayını bir türlü anlayamıyorum
    bisikletten kalan bir alışkanlık sanırım ancak bilinçli mi yapıyorum yoksa bilinçsizce kendiliğniden mi oluyor bilemiyorum
    ama çok zevkli bir olay bu kontra tekniği
    motora güveniniz bir göstergesi bence

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Osbourne eğitim gözün açıldı senin
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

The Trouble - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '21 Dominar 400
    Motor tecrübem yok ama anlamıyorum. bu contra tekniği motoru yatırmak değil mi?
    BU motosikletle sola dönerken sol elciği sağa dönerken sağ elciği itme olayı sadece düşük hızlarda daha rahat dönmeyi sağlamazmı?Zaten yüksek hızdayken dönmek için motoru mecbur yatırıyoruz.

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Bazen öyle bir virajın içinde olursunuzki,motor adeta beton dökülmüş gibi istediğiniz yöne gitmemekte ısrareder,donar kalırsınız.

Bunun sebebi birden fazladır.

1-viraja göre çok hızlısın

2-virajı alırken ilk etapta virajın içine kırılan gidon

3-vücudun üstünü kasmak ''özellikle kol kısmını ve gidonu sıkmak''

4-virajın en sivri köşesine ''kitlenip kalmak'' (ORASI ÇARPACAĞINIZ YERDİR)

....

Kontraya örnek vermek gerekirse,basite indirgenmiş birşekilde şöyle söyleyim.

Şimdi varsayalımki süratli bir şekilde ''1 kişinin rahat geçeceği fakat 2. bir kişinin sığmayacağı bir kolidorda tam depar koşuyoruz.Kolidor birden sert bir şekilde sola veya sağa doğru kıvrıldı ''sağa diyelim''.Sağa doğru manevra yapmak için kendimizi sağa doğru yönlendirmemiz gerekiyor öyledeğilmi?... Tabiki öyle fakat bu hiçte kolay olmuyor,neden? çünki hızımız o kıvrılan yöne göre çok fazla.

Bunun için yavaşlayıp ''sağa'' döneceğimiz anda elimizle kolidorun ''solundaki'' duvardan destek alarak kendimizi ''sağa'' doğru yönlendiriyoruz. (Bu örnekteki hareketi,çocukken koşarak ve kaçılarak oynana oyunların bir çoğunda ''özellikle okullarda'' çok yapmışızdır)
    Dachota ve omrergn bunu beğendiler.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    ben bu kontrayı biraz farklı yapıyorum viraja girerken biraz geniş alıp dik bir pozisyon alıyorum sonra gidonu viraja doğru hafif çevirip dizimi açıp yatıyorum viraja. ama işte tek sorun viraja girmeden gidonu diğer tarafa çevirmek

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    şu uyuz yutup her yerde açılmıyor başka bir link yokmu?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:42 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:34 ----------

v tunnelden buldum

http://www.vtunnel.com/index.php/101...56d0ea91e17926

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı The Trouble adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor tecrübem yok ama anlamıyorum. bu contra tekniği motoru yatırmak değil mi?
    BU motosikletle sola dönerken sol elciği sağa dönerken sağ elciği itme olayı sadece düşük hızlarda daha rahat dönmeyi sağlamazmı?Zaten yüksek hızdayken dönmek için motoru mecbur yatırıyoruz.
    kontra tekniği ile fizik kurallarını da kullanarak kontrollü bir dönüş yaparsın , motorun tekerlekleri dönerken sadece düz gitmek ister , dönüşlerde vücudunun ağırlık merkezini değiştirerek motora yön verebilirsin ancak bu motora , hızına viraj açısına ve senin ağırlığına bağlı bir çok değişkenli bir kombinasyon olduğundan her zaman yeterli olmaz,
    kontra tekniği kullanıldığında kendi vücud ağırlığında motorunun ağırlık merkezinde kalarak daha keskin dönüş yapmanı sağlar , kontraya alışınca tadından yenmez tabi bu demek değildir ki her viraj her dönüş kontralı olacak bu bir tekniktir her motorcunun gerektiğinde uygulayabilecek tecrübede olması gerekir...

dilimin döndüğü kadar , coq anlatacak ki hem okunsun hem anlaşılsın...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Elimden geldigi kadar anlamayanlar icin kisaltimis tercumesini yaziyim. Cunku guzel bir video

Kontra teknigi nedir, kontra iki tekerligin birbiniri takip ederken on tekerlege gitmek istenilen yonun tersine yapilan baski ile yon degistirmektir.

Bunu anlamamiz icin oncelikle motosikleti anlamamiz lazim. Motosikletin en onemli noktasi denge.Eger denge olmaz ise motorda ilerleme soz konusu olamaz.

Simdi motorunuzu belli bir yone dondurmek isteriseniz mantiken gidonu cevirmeniz gerekir, fakat ivmeye karsi yapilan bu harekketen dolayi motorunuz dengesini kaybeder ve sizde ustunden ucar gidersiniz. (Burdaki mantik motorun ustunde kazik gibi durup sadece gidonu cevirir iseniz tabiki)

Ama donmek icin vucut agirliginizi kullanarak motoru gitmek istediginiz yone dogru yatirmak kaydi ile dengeli bir bicimde doner iseniz donusun ne kadar rahat ve guvenli oldugunu goreceksiniz.

(Bunu zaten hepimizi bisikletten biliyoruz aslinda , )

Simdi videoda gordugunuz gibi surucu once gidonu hafifce saga kiriyor, motor dengesini kaybediyor ve sola dogru yatiyor. Boylece hafif yapilan bu hareketi bozmadiginizdan motor sola dogru gitmeye basliyor. Ayni sey 16km h hizla giden bisiklet icinde gecerli. Hareket cok belli olmasada bisiklette bunu yapmak icin gidonu ters istikamete kiriyor.

Kontra tekniginin hizla hic bir alakasi yok. 5km/h hizla giden motor yine gidonu kirinca ters istikamete gidiyor. (Burda kucuk hatali bir fizik bilgisi var. Kontra teknigi sizin ve motorun kg ile alakalidir. Motor hizlandikca kg dengesi ileri dogru gider ve boylece agirlik ivmelenmeye doner,yavasladikca agirlik asagi dogru gelir boylece sizin gidonun cevirmeniz daha az tepkimeye sebep verir. Hani cok yavaslar iseniz gidonu daha sert saga sola cevirirsiniz ve gaz vermez iseniz devrilsiniz, ama hizli giderken mm bir fark ile serit bile degistirebilirsiniz)

Simdi kontra teknigini anlamayanlar yada tam olarak neyi ne zaman itecem diye dusunenler icin basit bir teknik var.

Gidonu bir duvar olarak dusunun ve avucunuzu icleri duvara yapisik.

Motorunuzu duz yolda gidiyor iken saga dogru serit degistirmek isteriseniz sag eliniz ile hafifce duvari itin. Simdi tekrar eski seride donmek icin duvari sol eliniz ile hafif ce itin. Bu hareketteki basinciniz kapiyi iterken kullandiginiz basinctan cok degil. Bunu yaparken motorun ustunde dik durun, saga sola yatacam diye cebellesmeyin.

Onemli bir nokta kontra teknigini yeterince iyi degil iseniz sakina islak zeminde denemeyin.
    Dachota bunu beğendi.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Ne güzel şeyler yazılmış..

Kontra tekniği aslında teorik olarak bence çok zor öğrenilir daha doğrusu çok zor anlaşılır ne olduğu..
    En iyisi video, çizim ve anlatımlardan öğrenilen bilgilerle sakin, trafiksiz, düz ve genişçe bir zeminde bunu denemektir..

Aslında yazılanlara ekleme yapılabilecek bir şey yok..

Ama benim bu işi öğrenirken deneyimlediğim bir çalışma var..Okumak isterseniz buyrun:

- Geniş bir mekana gidin..
    (boş olması açısından sabahları erken saatte veya akşamları geç saatlerde AVM lerin otoparkları veya pazar yerleri gibi)

- Motora sakince binin ve çok düşük olmayan ama kesinlikle hızlı da olmayan bir süratte lerleyin.

- Bu hızda giderken hayali bir sağa virajı almaya çalışın..

- Virajı almayı bırakmayın, sağa doğru geniş ve tam bir daire çizin ve bu sağa daire çizme işine en az 5 tur devam edin ve daire izmeye başladığınız noktaya geri dönün..

Şimdiye kadar kontrayla ilgili herhangi bir şey yapmadınız.. (Aslında yapmadığınızı sanıyorsunuz ya neyse )

Şimdi ise kontra basarak viraj almayı öğrenme amaçlı motoru çalıştırın..

- Motorunuzu gene yukarıda anlattığım hızda sürerek düz ilerlemeye başlayın..

- Tam o az önce sağa doğru daire çizdiğiniz yere geldiğinizde bu sefer daire çizmeye konsantre olmayı bırakıp düz giderken çok hafif bir şekilde sağ eliniz ile gidonu ileri itin..
    (Bu ileri itme işi yanlış veya eksik anlaşıldığı için şöyle açıklayalım, gidonu sanki sola çeviriyormuş gibi hareket ettirin, evet sola..Eğer gene anlaşılması zor geliyorsa şimdi elinize bir oklava alın, iki ucundan motosikletin gidonunu tutar gibi tutun ve oklavayı bırakmadan sağ elinizle yumruk atma hareketi yapın, işte sağ eli ileri itmek bu demek sol için tam tersi elbette)

- Elciği ileri ittikten sonra kesinlikle başka bir müdahale yapmayın, ne vücudunuzla ne ayağınızla motoru yatırmaya, dikmeye veya başka bir şey yapmaya çalışmayın..
    Sadece kafanızı döneceğiniz istikamet olan sağ tarafa doğru hafif çevirin ve sağ elciği ileri ittirin..

- Motor sizin eskiden alışmadığınız bir rahatlıkta sağa doğru dönmeye başlayacak..

- Buna alışmanız lazım çünkü bilinçli olarak kontra basıyorsunuz şu anda..Bunun için arada sağa ittirdiğiniz elciğin ittirme gücünde değişmeler yapın, daire çizerken bazen biraz fazla bazen biraz az ittirerek motorun tepkilerini anlayın..

- Eğer olayı anladıysanız aynı şeyleri sola daire çizerken de uygulayın..

- En son, düz giderken bir sağa bir sola kontra vererek hafif slalomlar çizin..
    (İşte gösterilerde dana gibi motorlarla kısa aralıklı kukaların arasından hızlı ve düzenli bir şekilde slalom yaparak hava atan abiler sizin az önce yaptığınız şekilde bu işi beceriyorlar )

Bu yukarıda anlattığım sadece kontra tekniğinin ne olduğunu anlamaya yönelik bir çalışma..
    Kontra tekniğinin geliştirilmesine yönelik bir çalışma değil..Onun için de farklı uygulamalar var..

Umarım yardımcı olabilmişimdir..
    Ben de çok şey okumuştum kontrayla ilgili ve hiçbirşey anlamamıştım açıkçası
    Aslında anlıyordum ne denildiğini ama kafama yatmıyordu bir türlü..
    İşte onun için bu işin kesinlikle zaman ayırılıp bir yerde denenmesi, öğrenilmeye çalışılması gerekiyor..

Ben bu okuduklarımdan çıkardığım ve uyguladığım anafikri paylaştım sizinle..Denemesi sizlere kalıyor

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bence kontra teknigi motosikletlere standart olarak eklensin.
    Biz niye ugrasiyoz?
    ABS bile koydular el kadar aletlere.
    Bir kontra teknigine mi yer bulamiyorlar?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    İlk kez okuduğumda ilginç gelmişti , scoter üzerinde denemiştim işe yaradığını görünce bilinçli uygulamaya başladım , artık sürekli istemsiz bir hareket haline geldi ve kullanımı çok kolaylaştırıyor. Saçma bulan , deneyemiyen arkadaşlara tavsiyem düz yolda hafif gidonu ittirerek gittikleri tarafa baksınlar , bir süre sonra mantığı kavrıyorsunuz...
    Köpeğe atılan bir kemik yardımseverlik değildir. Yardımseverlik, en az köpek kadar aç olduğunda etini onunla paylaşmaktır. Jack London

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    güzel bir paylaşım olmuş. elinize sağlık.
    birşeyi yapmak başka ne yaptıgınızı anlamak gerektiyinde anlata bilmek başka.
    bu bakımdan cok güzel bir paylaşım olmuş.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence kontra teknigi motosikletlere standart olarak eklensin.
    Biz niye ugrasiyoz?
    ABS bile koydular el kadar aletlere.
    Bir kontra teknigine mi yer bulamiyorlar?
    evet yaa, hatta olmayan modeller muayeneden geçemesin. ve kontra emisyon vergisi alınsın...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    ben paintle bir resim çizdim
    resim değil de aslında aklıma yatan ve bisikletten algıladığım kadrıyla bu şekilde oluyor
    sağa dönüş olarak çizdim paintte çizgileri
    umarım doğru anlamışımdır;

yani sağa dönmek için sola doğru hafif yay şeklinde motoru yatırıyormuş gibi ama yatırmıyoruz işte söylendiği gibi ileri itiyoruz ve motor dengesini bulunca otomatik olarak sağa dönüş yapıyor
    tamamen bisikletteki teknik gibi düşünüyorum
    ve evet buna alışmak lazım ama baya bir pratik yapmak lazım
    bu tekniği aslında ben bisikletle hızlı giderken örneğin yokuştan aşağı inerken yapıyordum
    ve çok rahat dönüyordu
    evet şimdi tekniğin mantığını bu anlatımlarla az çok anlıyorum ve motorumda daha fazla deneyeceğim
    teşekkürler herkese..

StyLeOscaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Paylaşım için teşekkürler hocam, cidden öğrenilmesi gereken bir konu bence
    Motor Aşkı Ayrıdır Herkes Bilemez..

Kanuni Storm 150 / Mondial Mct 250 / Hyosung Gv 250 / Honda Cbr 600 F

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı volkanix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben paintle bir resim çizdim
    resim değil de aslında aklıma yatan ve bisikletten algıladığım kadrıyla bu şekilde oluyor
    sağa dönüş olarak çizdim paintte çizgileri
    umarım doğru anlamışımdır;

yani sağa dönmek için sola doğru hafif yay şeklinde motoru yatırıyormuş gibi ama yatırmıyoruz işte söylendiği gibi ileri itiyoruz ve motor dengesini bulunca otomatik olarak sağa dönüş yapıyor
    tamamen bisikletteki teknik gibi düşünüyorum
    ve evet buna alışmak lazım ama baya bir pratik yapmak lazım
    bu tekniği aslında ben bisikletle hızlı giderken örneğin yokuştan aşağı inerken yapıyordum
    ve çok rahat dönüyordu
    evet şimdi tekniğin mantığını bu anlatımlarla az çok anlıyorum ve motorumda daha fazla deneyeceğim
    teşekkürler herkese..
    Evet tekniği anlamışsın ama paint konusunda ne diyeceğimi bilemedim
    ”Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.” M.Kemal Atatürk...

Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    yani 1 kısa ve hızlı , 2.si rahat ve uzun bir şekilde
    paintten kendime ben de (10) üzerinde (-5) veriyorum

The Trouble - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '21 Dominar 400
    Bugün bisikletle denedim ve farkına vardım. Zaten farketmeden yapıomuşum ama bilinçli olarak yapmanın zevki daha bi başka

insecta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    T.A.
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne güzel şeyler yazılmış..

Kontra tekniği aslında teorik olarak bence çok zor öğrenilir daha doğrusu çok zor anlaşılır ne olduğu..
    En iyisi video, çizim ve anlatımlardan öğrenilen bilgilerle sakin, trafiksiz, düz ve genişçe bir zeminde bunu denemektir..

Aslında yazılanlara ekleme yapılabilecek bir şey yok..

Ama benim bu işi öğrenirken deneyimlediğim bir çalışma var..Okumak isterseniz buyrun:

- Geniş bir mekana gidin..
    (boş olması açısından sabahları erken saatte veya akşamları geç saatlerde AVM lerin otoparkları veya pazar yerleri gibi)

- Motora sakince binin ve çok düşük olmayan ama kesinlikle hızlı da olmayan bir süratte lerleyin.

- Bu hızda giderken hayali bir sağa virajı almaya çalışın..

- Virajı almayı bırakmayın, sağa doğru geniş ve tam bir daire çizin ve bu sağa daire çizme işine en az 5 tur devam edin ve daire izmeye başladığınız noktaya geri dönün..

Şimdiye kadar kontrayla ilgili herhangi bir şey yapmadınız.. (Aslında yapmadığınızı sanıyorsunuz ya neyse )

Şimdi ise kontra basarak viraj almayı öğrenme amaçlı motoru çalıştırın..

- Motorunuzu gene yukarıda anlattığım hızda sürerek düz ilerlemeye başlayın..

- Tam o az önce sağa doğru daire çizdiğiniz yere geldiğinizde bu sefer daire çizmeye konsantre olmayı bırakıp düz giderken çok hafif bir şekilde sağ eliniz ile gidonu ileri itin..
    (Bu ileri itme işi yanlış veya eksik anlaşıldığı için şöyle açıklayalım, gidonu sanki sola çeviriyormuş gibi hareket ettirin, evet sola..Eğer gene anlaşılması zor geliyorsa şimdi elinize bir oklava alın, iki ucundan motosikletin gidonunu tutar gibi tutun ve oklavayı bırakmadan sağ elinizle yumruk atma hareketi yapın, işte sağ eli ileri itmek bu demek sol için tam tersi elbette)

- Elciği ileri ittikten sonra kesinlikle başka bir müdahale yapmayın, ne vücudunuzla ne ayağınızla motoru yatırmaya, dikmeye veya başka bir şey yapmaya çalışmayın..
    Sadece kafanızı döneceğiniz istikamet olan sağ tarafa doğru hafif çevirin ve sağ elciği ileri ittirin..

- Motor sizin eskiden alışmadığınız bir rahatlıkta sağa doğru dönmeye başlayacak..

- Buna alışmanız lazım çünkü bilinçli olarak kontra basıyorsunuz şu anda..Bunun için arada sağa ittirdiğiniz elciğin ittirme gücünde değişmeler yapın, daire çizerken bazen biraz fazla bazen biraz az ittirerek motorun tepkilerini anlayın..

- Eğer olayı anladıysanız aynı şeyleri sola daire çizerken de uygulayın..

- En son, düz giderken bir sağa bir sola kontra vererek hafif slalomlar çizin..
    (İşte gösterilerde dana gibi motorlarla kısa aralıklı kukaların arasından hızlı ve düzenli bir şekilde slalom yaparak hava atan abiler sizin az önce yaptığınız şekilde bu işi beceriyorlar )

Bu yukarıda anlattığım sadece kontra tekniğinin ne olduğunu anlamaya yönelik bir çalışma..
    Kontra tekniğinin geliştirilmesine yönelik bir çalışma değil..Onun için de farklı uygulamalar var..

Umarım yardımcı olabilmişimdir..
    Ben de çok şey okumuştum kontrayla ilgili ve hiçbirşey anlamamıştım açıkçası
    Aslında anlıyordum ne denildiğini ama kafama yatmıyordu bir türlü..
    İşte onun için bu işin kesinlikle zaman ayırılıp bir yerde denenmesi, öğrenilmeye çalışılması gerekiyor..

Ben bu okuduklarımdan çıkardığım ve uyguladığım anafikri paylaştım sizinle..Denemesi sizlere kalıyor
    hız konusuna küçük bir ekleme yapmak gerekirse 30 km'nin altında olmayan bir hız gereklidir. bildiğiniz gibi 30 km. altında kontra tekniği uygulanamamaktadır (en azından sağlıklı olarak). üst limitse şartlara göre değişeceğini söylmeye gerek yoktur sanırım. 30 km.de çok rahat bu teknik uygulanıyor.
    edim1234xxx ve omrergn bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler