Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Suzuki Inazuma Gw 250/ Inazuma F Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    suzuki gw250 inazuma
    Yok mu satan 10 bin e

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tecrube ne kadar bilemiyorum ama MT 07 sakasi olmayacak kadar guclu bir tork performans makinesi.Bu nedenle 5 yilin altinda bir tecrilube var ise Turkiye kosullarinda onermem.İnazuma uysal motosiklet 250 cc kararinda guc ancak mt07 surus deneyimi kesinlikle ister.

İnazumadan bu hemen satilmaya calisilmasi nedeni ile bende sogudum ve acikcasi sehirici yeterli pratiklikte sym wolf u dusunmeye basladim

Zaten hemen mt 07 alamam hem tecrübe açısından hemde maddi açıdan . En az bi 30 bin km devirmem lazım cbf ile . Benim 250 cc ye geçme nedenim , cbf uzun yolda falan yetmiyor ve devamlı tırların arkasında falan kalıyorum . Hiç olmazsa rahat bi şekilde tırları , kamyonları sollayabilmem lazım D-100'de seyir halindeyken . Mt - 07 hayalim şuanda sadece

Alıntı Felis Leo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok basit bir sebebi var, inazuma gerçekten bu fiyata ciddi bir motor, çalışması sesi bile bambaşka tabi masrafıda biraz tuzlu, alanlar pek kendi yağ değişme olayına falan cesaret edemiyorlar, motorun masrafından ve parçalarının pahalı olmasından tırstıkları için satmaya çalışıyorlar, satanlar genelde satıp daha ucuz motor alıyor, sitede bir çok örnekleri var, birde kredi ile alan çok, ödemekte zorlananlar satıyor, ben inazumayı apache den sonra aldım, inazumanın yanında apache , parçası bakımı bedava gibi bir şeydi, amaaaaa bu inazuma mükemmel bir şey çok çok komforlu, kaliteli, gerçek bir motora bindiğini hemen anlıyorsun, birkere binip sadece oturup bir gaz vermeniz yeterli.

İnazuma sizinde dediğiniz gibi çok kaliteli bir motorsiklet ve zaten test ettiğim için biliyorum ne kadar harika bir motor olduğunu İnazumadan inip cbf'e bindiğimde kendimi elektrikli bisiklete biniyor gibi hissetmiştim İnazumanın işte tek dez avantajı parçaları vs pahalı o motorla kaza yapmamak lazım Bakalım bu yazdan sonra artık hangi 250 cc yi almak nasip olucak

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    tazy21 bunu beğendi.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

evural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 300
    Ben motorumu yeni aldım. 1 ay kadar oldu. Tecrübem sıfırdı ve ehliyet kursu dışında kursa filan da gitmedim. 300 km yaptım bu motorla. Haftada 1 gün de evden işe gittim geldim. Bu motora binince motor kullanmayı kafamda çok büyütmüşüm, ne kadar da kolaymış dedim kendi kendime. Motorun kullanması, yakıt tüketimi (rodajda olmasına rağmen), dengesi, sesi, konforu en önemlisi de kalite hissi çok iyi. Hiç motor büyütmeden eskiyene kadar binebilirim. Velakin arada bir şeytan diyoki 2.el fiyatları yüksek, yaz sonuna kadar en fazla 5.000 km yapayım, sonra satıp 650 cc daha kalıplı bir motor alayım. İşte satanların da satma nedeni bu bence. Bu motoru düşünenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Bakımı, parçası pahalı fakat binebileceğiniz en kalıplı, en kaliteli 250cc japon bu. Yine alsam bu motoru alırım. Daha önce SYM wolf almıştım. Ama alıp kısa süre sonra satmıştım. Karşılaştırırsam sym wolf çok güzel bir motor ama suzukinin yanında cılız ve oyuncak gibi kalıyor. Eğer benim gibi iri yarı biriyseniz wolf sırıtıyor ama inazuma idare ediyor. Hiç düşünmeyin derim.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    bende şuan 41 yaşındayım ve şu an kaliteli bir motora binmezsem ne zaman bineceğim diye düşündüm, hız meraklısıda değilim, inazuma tam bana göre bir motormuş, nasip olursa uzun yıllar hatta değiştirmemeyi düşünüyorum, 600cc falan alıp yakıta fazladan para vermeye gerek yok , az kalsın ucuz diye pulsar alacaktım iyiki zamanında gelmedi yoksa alıp hala aklım inazuma vs. kalacaktı değiştirmeye çalışacaktım, bu motor tipi boyutları ile tamamen göz dolduruyor ve herşeyden önemlisi kalitesi ile bence en iyi 250cc, yanımdan bazen ninja250 , cbr250 falan geçtiğinde resmen oyuncak gibi kalıyor sesleri falan berbat.

Şahsen bu motorun çok kıvamında ve suzuki kalitesi ile özenle yapılmış olduğunu düşüüyorum. Bence buradaki temel sorun özellikle genç kullanıcılara heyecan vermemesi. 20 li yaşlarda genellikle racing görünümlü yada keskin naked görünümlü motosikeltler tercih ediliyor. Forumlara bakıyoruz yok bu motor kaç bastı şu kadar bstım vs muhabbetlerine takılıyorlar. Bu motosikletin gerçek kullanıcı kitles 30 yaş ve üzeri gaza gelmeyen 600 luk motorla şehir içinde yorulmak istemeyen ( benim gibi ) kullanıcılar için harika görünüyor. Ancak şu Suzuki distributoru halen fiyatlara bir çeki düzen veremedi oda gerçekten inazumanın kullanıcı seviyesinde hakedişini bulamamasına yol açıyor. Ama şu kesin 250 cc de şuan honda vs diğer markalar dahil en kaliteli motosiklet o açık..

evural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 300
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsen bu motorun çok kıvamında ve suzuki kalitesi ile özenle yapılmış olduğunu düşüüyorum. Bence buradaki temel sorun özellikle genç kullanıcılara heyecan vermemesi. 20 li yaşlarda genellikle racing görünümlü yada keskin naked görünümlü motosikeltler tercih ediliyor. Forumlara bakıyoruz yok bu motor kaç bastı şu kadar bstım vs muhabbetlerine takılıyorlar. Bu motosikletin gerçek kullanıcı kitles 30 yaş ve üzeri gaza gelmeyen 600 luk motorla şehir içinde yorulmak istemeyen ( benim gibi ) kullanıcılar için harika görünüyor. Ancak şu Suzuki distributoru halen fiyatlara bir çeki düzen veremedi oda gerçekten inazumanın kullanıcı seviyesinde hakedişini bulamamasına yol açıyor. Ama şu kesin 250 cc de şuan honda vs diğer markalar dahil en kaliteli motosiklet o açık..
    Tespit doğru. Ben de 34 yaşındayım. Arabayla bile 90 km hızı geçmem

tazy21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hedefim DL650 :)
    şimdi diyelim gittim kredi çektim ve elimde para var kafamda inazuma ama bir iki şey kafamı öyle bulandırıyor ki gel gelelim bu sorunları nasıl çözeceğim bilmiyorum :D işte sorun yapan durumlar:

14 bin tl civarı olan Aprilla:
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...66326323/detay

diğer bir alternatif:
    Honda cbf600
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...67107126/detay
    ve bu gibi 15bin'e kadar ABS'li çantalı canavar motosiklet

Transalp mı dedi birisi :
    bu:
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...65836010/detay
    veya bu:
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...63605205/detay

şimdi ben ne yapayım sıfır alıp çantası demiri herşeyiyle 15bini bulur bu motor ama böyle de ikinci el alternatifleri varken ben ne yapayım kimlere gideyim lelelelelele :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:37 ----------

şimdi Ezio41'in test edip yaptığı yorum bana göre çok doğru sadece fuarda binmiştim inazuma'nın selesine bende öyle bi his yaşadım orada ki 150lik motor kullandım hep uzun yol Türkiye gezisi dünya turları istiyorum ben :D

Alıntı tazy21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi diyelim gittim kredi çektim ve elimde para var kafamda inazuma ama bir iki şey kafamı öyle bulandırıyor ki gel gelelim bu sorunları nasıl çözeceğim bilmiyorum :D işte sorun yapan durumlar:

14 bin tl civarı olan Aprilla:
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...66326323/detay

diğer bir alternatif:
    Honda cbf600
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...67107126/detay
    ve bu gibi 15bin'e kadar ABS'li çantalı canavar motosiklet

Transalp mı dedi birisi :
    bu:
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...65836010/detay
    veya bu:
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...63605205/detay

şimdi ben ne yapayım sıfır alıp çantası demiri herşeyiyle 15bini bulur bu motor ama böyle de ikinci el alternatifleri varken ben ne yapayım kimlere gideyim lelelelelele :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:37 ----------

şimdi Ezio41'in test edip yaptığı yorum bana göre çok doğru sadece fuarda binmiştim inazuma'nın selesine bende öyle bi his yaşadım orada ki 150lik motor kullandım hep uzun yol Türkiye gezisi dünya turları istiyorum ben :D
    Kafa karışıklığı sanırım birçok kişi için var Bence 600 luk motorlar şehir içi için özellikle istanbul için çok uygun değil. Tabii tercih meslesi ama ülkemizde 600 lük motor yakıt maliyetleri ve özellikle 10 bin km sonrası çıkardığı bakım / yedek parça masrafları ciddi seviyede...

İnazuma çok uygun bir seçenek bence 250 cc yeterince tork ve yeterince esneklik.. Şahsen 600 luk yerine inazumayı tercih ederdim. Ancak uzun yol yapılacak ise ve bu sık olacaksa o zaman 600 luk iyi alternatif olabilir diye düşünüyorum.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    İkinci el motosiklet almak tam anlamıyla tehlike, bir arkadaşım 12000liraya honda cbf600 aldı 2004 model, karşılaştığımızda çok temiz olduğunu 2 aydır aradığından bahsetti, alan adamın çok titiz olduğu falan filan, tam o sırada aldığı motoru tanıyan bir arkadaş daha geldi, motoru görünce keşke bunu almasaydın, senin alacağını bilseydim aldırmazdım, eski sahibinin motoru devamlı red line ye soktuğunu çok ezdiğini çok kötü kullanıldığını bakımlarını düzgün yapılmadığını falan söyleyince bizim arkadaşın kafasından kaynar sular boşaldı.Kısacası düşünün bir kere alette ses eksozu vardır zaten, 600-1000cc motordan amaç ses çıkarmak zorlamak, hız yapmak, son limitlerini zorlamak olunca başına herşey gelir

TDM850 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6, GW250inazuma, TDM900, TDM850, EL250(kawasaki)
    Merhaba
    Sehir ici kullanim dan kastiniz istanbul da sehir ici ise kesinlikle
    Yaniliyorsunuz diyebilirim soyleki sayet E5 te oldugunuzu
    Farz exersek orta seritte giderken sol seride gecerek sollamaniz
    Gerektiginde dengesiz bir clio sembol bile size tahammul
    Edemeyip 130 civari bi suratle dibinize girdiginde
    Bur an once kurtulup sag orta seride gecmek zorunda olmayi dusunerek boyle dusunuyorum

Motosikleti
    Alıntı TDM850 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Sehir ici kullanim dan kastiniz istanbul da sehir ici ise kesinlikle
    Yaniliyorsunuz diyebilirim soyleki sayet E5 te oldugunuzu
    Farz exersek orta seritte giderken sol seride gecerek sollamaniz
    Gerektiginde dengesiz bir clio sembol bile size tahammul
    Edemeyip 130 civari bi suratle dibinize girdiginde
    Bur an once kurtulup sag orta seride gecmek zorunda olmayi dusunerek boyle dusunuyorum
    şehir içinde istanbulda özellikle atik olmak çok önemli uzun yol neysede

Motosikleti
    suzuki gw250 inazuma
    Irfan usta hayirli olsun yeni mekanin. Arkadaslar bu aksesuarlarin fiyati irfan istada nedir bilen var mi. Hatta kendisi okuyorsa kendisi cevap verirse de sevinirim. Orta sehba. Motor koruma canta demiri. Vs. Vs.
    piyanist_irf bunu beğendi.

Motosikleti
    İrfan ustayı takdir ediyorum eğer ki inazuma alırsam direk yanına gideceğim çayını içmeye bile olsa hayalim yan cantalı bi motorla uzun yola çıkmak inazuma ya yaptığı yan çanta demirleri olsun arka çanta demiri olsun gerçekten çok güzel

arslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC700XA
    inazumayı alıcak arkadaşlar motoru mutlaka kullansın kulaktan dolma bilgiler ile anlaşılacak bir motor değil bence, hitap ettiği kesim çok farklı olsa gerek keyif motoru abi, yok parçası pahalı yok yakıt tüketimi fazla, bilmem ön çamurluk hoş durmuyo falan filan bunlar hikaye bunlara takılırsan gidip başka motora bineceksin bir laf vardır ''sirkeyi hesap edersen işkembe çorbasını içemessin '' diye bu da öyle işte

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı okan.turan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Irfan usta hayirli olsun yeni mekanin. Arkadaslar bu aksesuarlarin fiyati irfan istada nedir bilen var mi. Hatta kendisi okuyorsa kendisi cevap verirse de sevinirim. Orta sehba. Motor koruma canta demiri. Vs. Vs.

merhabalar sevgili okan üstadım ..... sizlerinde bildiği gibi Suzuki inazuma için ful set olmak üzre tüm elzem aksesuar gereksinimlerini yapabildiğimiz ve imkanlarımızın elverdiği en iyi şekilde yapmaya çalışarak hayata geçirdik hatta biraz daha üzerinde çalışarak şu an hiç yerde ve bayide bulamayacağınız ekzoz korumalarının tasarım ve üretimini gerçekleştirdik ve sizler bu ürünleri olması gereken en makul fiyatlardan kullanmaya başladınız yada bundan sonra kullanacaksınız , demem odur ki neredeyse 1 yıldır geceli gündüzlü çalışmaktayız zira çalışma hayatımızı sorgulayan yüzlerce insan oldu , sen dur durak bilmezmisin yeter artık diyen arkadaşlarımızın sayısı binleri bulmuştur , çalışana ekmek var arkadaşlar ve allah biliyor 24 saat şu an yetersiz geliyor desem bana inanmayacaksınız,

davulun uzaktan kulağa hoş geldiği deyimi çok doğrudur lakin işin birde diğer tarafı bulunmaktadır sizlerin haberdar olmadığı ve göremediği, bu 1 yıl içinde nelerle karşılaştığımızı, ne emek ve çabalar sarfettiğimizi yazmaya kalkarsam okumaktan sıkılırsınız bunları geçiyorum ama çalışmanın, bilgi tecrübenin , yaratıcılığın, üretgenliğin meyvelerini yavaş yavaş almaktayız , konumuzla alakası olmasada küçücük 4 metrekare bir alanda kappa gıvı gibi dünya markalarıyla boy ölçüşemeyecek olsakta bir gün bunlarda gerçek olacak , ideallerimizi ve hedeflerimizi yüksek tutuyor sadece çalışıyoruz , sabah yataktan kalkarken yapacağımız işi en mükemmel şekilde nasıl yaparızla güne başlıyoruz , bu güne dek bir çok modele koruma demiri ve çeşitli aksesuarlar ürettik tecrübelerimize tecrübeler eklendi, amma velakin bu sektör öyle göründüğü gibi kolay ve küçük maliyetlerle dönecek bir sektör değildir , bu gün en küçük ebatta cnc hidrolik boru bükme makinası 100 binlerle ifade edebileceğimiz fiyatlara sahiptir ve kappa gıvı kalitesini yakalamak için yaklaşık 2 tirilyon yatırım yapmanın gerekli olduğunu söylersem işin ciddiyetini daha iyi anlayabileceğinizi umud ediyorum,

Donkişot misali yeldeğirmenlerine savaş açar gibi 1 tek adamla başladı bu iş ! ve daha bu gün almanya, dolaylı yollardan Endonezya, ve malezyaya ürün yollama çabaları içerisindeyiz bir türk insanı ve türk markası olarak !!!

yıllardır kappaya gıvıye bende dahil binlerce tl, para döktük artık yeter !!! amacım burada reklam vermek değildir zira motosiklet net, in adminine sahibine moderatörüne varıncaya kadar yanımdalar bunu biliyorum ama kalitenin reklama ihtiyacı yoktur ve kesinlikle kalite tesadüf eseri oluşmaz !

alıntı yaptığım arkadaşımızın bir sorusuna bu kadar cevap yazılırmıydı hayır ama zaman değerli ve yazıp yine kaçacağım sizlerden maddi anlamda bir beklenti içine hiç bir zaman girmedim sadece manevi desteklerinizi esirgemeyin yeterlidir , irf büyüme yolunda bir marka olmuştur , bunun faydasını sadece inazuma kullanıcıları değil tüm camia görecek ve yurdumuz , camia ve bizlerede faydası olacağı aşikardır sözü çok fazla uzatmadan arkadaşımızın suallerine geçiyorum..

inazuma aksesuar fiyatları aşağıdaki gibidir...

koruma demiri 170 tl,
    orta sehpa 170 tl,
    arka çanta taşıyıcısı 190 tl (lz-2)model
    yan çanta taşıyıcıları, 160 tl, kappa k 21-k 40 gıvı, e 21 -22- ve monokey kilit sistemli modeli aklıma gelmeyen bir çok modele uyumlu
    ekzoz korumaları 60 tl dir

cümleten kazasız sürüşler diliyor sevgilerimi sunuyorum esen kalın..

www.irfmotor.com
    arslan26 ve okan.turan bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı arslan26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    inazumayı alıcak arkadaşlar motoru mutlaka kullansın kulaktan dolma bilgiler ile anlaşılacak bir motor değil bence, hitap ettiği kesim çok farklı olsa gerek keyif motoru abi, yok parçası pahalı yok yakıt tüketimi fazla, bilmem ön çamurluk hoş durmuyo falan filan bunlar hikaye bunlara takılırsan gidip başka motora bineceksin bir laf vardır ''sirkeyi hesap edersen işkembe çorbasını içemessin '' diye bu da öyle işte
    renkler ve zevkler tartışılmaz abi ben ön çamurluğunu çok seviyorum inazuma'nın mesela selesini beğenmeyen var far kısmına harika diyen var varda var herkesin zevki ile benimki bir değil ki
    arslan26 ve piyanist_irf bunu beğendiler.

solo__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xcity
    Alıntı evural adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tespit doğru. Ben de 34 yaşındayım. Arabayla bile 90 km hızı geçmem
    tespit doğru 35 yaşındayım, inazuma ile en fazla 110 civarı sürat yaptım. araba ile de 110 u geçmem

Motosikleti
    Alıntı solo__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tespit doğru 35 yaşındayım, inazuma ile en fazla 110 civarı sürat yaptım. araba ile de 110 u geçmem
    ben istisnayım sanırım bu tespitte 27 yaşındayım ama inazuma bana göre uygun olarak düşünüyorum daha çalışır vaziyette iken üstüne binip sürmek nasip olmadı ama yolda giderken ben cbf'te o önümde konvoy yaptık biraz oradan biliyorum sesi gidişi filan gayet uygun ama kanı kaynayan speed naked motor isteyip hız delisi olanlara hantal gelebilir bana göre bu motor araba klasmanında roadster değil sedan :D aile aracı

TDM850 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6, GW250inazuma, TDM900, TDM850, EL250(kawasaki)
    Arkadaşlar bir konuda bana göre yanlış bir kanaati düzeltmek istiyorum;
    Motosiklette istenilen sürat hızlı gitmenin keyfi için istenilen bir sürat değildir!!!
    burayı çok yanlış değerlendiriyoruz gibi geliyor bana,
    arabayla ben de 120 yi geçmem fakat motosiklette 140 km ye anlık kullanım
    için kendimi güvenli bir yere koymak için ihtiyaç duyarım 90 ı geçmeyen arkadaşlara
    hayati tehlike içinde olabileceklerini hatırlatmak isterim.
    şöyle ki;
    Ne demek istediğimi anlatmak için yolda seyrederken hemen önünüzde yola çıkış
    yapan aracın sizi ne kadar kaale aldığını bir hatırlayın hemen
    sizin sıkıntınızı ve durumunuzu beyin olarak düşünemeyen araba sürücüsü
    akan trafikte beyin olarak hiç bir değişikliğe uğramıyor orda da aynı düşüncesizce davranışını devam
    ettiriyor, yani kazaya sebebiyet verme pozisyonunda sizi hesaba katmayacağını bir yere kalın harflerle
    lütfen not edin!!!
    Dolayısıyla Motor kullanan kişi kendi güvenliğini kendi sağlar, yani kaçmak için, güvenli bir mesafeye açmak
    için veyahut arkadaki sapık ile araya bir araba koyarak güvenli mesafe koymayan araçtan uzaklaşmak için
    vs.vs. hıza ihtiyaç duyar, bunları trafikte yapamayan kişi iddia ediyorum başkalarının merhametine kalmış
    bir vaziyette 90 ile seyrediyor. Şayet arka ön müsaitse tabiki bu sürat yeterli ama
    istanbul trafiğinde kesinlikle ufacık bir dokunsa sizi öldürebileceğini bilmeyen
    bir sürü insan içinde araç kullanıyoruz, inşallah aksilik olmasın tabi ki, ama şuna
    hiç şüphem yok "ya neoldu birdenbire anlamadım" diyerek üzgün ve boş gözlerle cesetlerimize bakabilecek
    (Allah Korusun) yüzlerce insan arasında yaşıyoruz, bunları bir vehim ve abartı olarak
    lütfen görmeyin, bu şekilde hayatını kaybetmişlerin bunları bize anlatma şansları olamadığını
    unutmamak lazım. Allah hepimizi Korusun kazalardan Belalardan ve şerli insanlardan uzak etsin
    inşallah selamlar.
    arslan26, papazkemal, metheav ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)