Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha FZ6 - Fazer Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Akuyu sokup sarj etmeyi deneyin. Akuyu soktugunuzde motor elektronigini de resetlemis de oluyorsunuz hem.
    Sorun yine devam ederse, konnektorlere bir bakmak lazim, ozellikle de ecu (beyin) konnektorune belki bir yerleden su girmistir. WD40 gibi konnektor temizleyici sprey kullanip temizlemek ise yarayabilir.
    Barı$ bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    FZ 6 Fazer 2006 Beyaz
    Bilgi için teşekkürler. Cumartesi günü motorun başına gidip brandayı kaldırdığımda saatin çalıştığını görünce. Düzelmiş bu dedim. kontak anahtarını çevirdiğimde normal halindeydi. Hiçbir problem kalmadı. Hava ısınınca o problemde kendiliğinden çözülmüş oldu. Zaten Fazer'larda kronik Akü problemi hep olur. 2-3 hafta sürmedinmi akü başlar teklemeye... cumartesi 60 km ye yakın yol yapınca iyice kendine geldi. Bu yaz ege, akdeniz ve içanadolu ve tekrar Marmara gezisi yapmayı planlıyorum. 2000-2500 km arası bir gezi yapacağım Mayıs'ın 2. haftasında. Bu geziyle ilgili rota net belli olunca, konaklayacağımız yerlerdeki camping alanlarını bu forum üyelerine sormayı düşünüyorum.
    Görüşmek üzere, selamlar.

68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    Selam Özgür,

Video artık herkese açık. Nasıl öyle olmuş anlamadım.

https://www.youtube.com/watch?v=TWuEU7_OGaM

brkpls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz6
    Alıntı 68charger adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam Özgür,

Video artık herkese açık. Nasıl öyle olmuş anlamadım.

https://www.youtube.com/watch?v=TWuEU7_OGaM
    piston kol yataklarından gelıyor gıbı umarım yanılıyorumdur .

Motosikleti
    Bakalım verdim tamire bir iki güne belli olacak ne olduğu. Burada yine resimler ile paylaşacağım.

Gereği yapılacak.

Taha ylcnky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-treme Max / Bajaj Pulsar200NS / honda cbr 250
    meraba ben 2. el temiz fazer arıyorum istanbul ve civarında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Motordan gelen sesin nedeni kirilan bir debriyaj balatasinin parcalarinin vites dislilerin arasina sikismasi olabilir. Debriyaj balatalarini da yenilemis miydiniz? Debriyaj balata kirilmasi genelde ani ya da motor yuklu iken yapilan bir kalkista oluyormus. Oyle bir sey hissettiniz mi?
    Nasil basladi bu ses? Motorun acilmasi gerekebilir. Umarim daha basit birseydir.

Ozgur'un de basina benzer bir durum gelmisti, o ne diyecek bakalim...
    ozgurakman bunu beğendi.

Motosikleti
    Günaydın Fazıl,

Bu ses öncesi yanlışlıkla şöyle bir (hata) yaptım. Otobanda 90-110km/h seyrederken, 3. vitesteyim sanıyorum.

Arkadaşım gazlıyor bende peşine gaz açıp vites düşürüyorum ama meğer 2 deymiş makine. 1'e çok kolay geçiyor ama tabi debriyajı bırakmam ile motor devir kesiciye giriyor. Jeton düşüyor, ikiye atmak istiyorum o an geçmiyor. Boşta biraz hızımı düşürüp 2 ye atıyorum ve devam ediyorum. Bu olaydan 5-10 dakika sonra bu sesin geldiğini duyuyorum.

Şimdi bununla ne alakası olabilir ya da olabilir mi? Hangimiz devir kesiciye girmiyor ki?

Bakalım makine yarın komple açılacak gerekli her şey yapılacak. Yağ basıncından/yetersiz yağlanmadan şüpheleniyor usta. Bakalım ne çıkacak?

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Devir kesicinin motorun elektrigini keserek calistigini dusunursek, vites kuculterek mekanik olarak devir kesiciye girememis olabilirsiniz. 2. vitesten 1. vitese gecmesinin de cok zor olmasi gerekmez miydi o devirde, tak tuk sesleri cikartarak?
    Bu durumda yine debriyaja yuk binip balatayi parcalamis olabilir. Balata parcalari yag pasajlarini tikamis olabilir.

Motosikleti
    Senaryo mantıklı, debriyaj kısmını düşünmedim değil ancak 1'e atarken hiç bir kuvvet/zorlama ile karşılaşmadım. Özellikle debriyajı ve tam sentetik yağ kullandıktan sonra Fazerin vites geçişleri harika olmuştu Ama keşke zorlasaydı 1'e atamasaydım Devir kesiciye girdi motor ama tabi bunlar anlık şeyler.

İşin garip tarafı rölantide ses yok! Hatta dün akşam 5-6 bin deviri geçmemek kaydı ile Sancaktep'den Hasanpaşaya gittim

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Merakla bekliyoruz bakalim neymis. Hangi ustaya gittiniz Hasanpasa'da?
    Biraz arastirdim da baskalarinin da basina gelmis bu durum, mesela su videolardaki sese benziyor:

https://www.youtube.com/watch?v=DjahuRUVBys

https://www.youtube.com/watch?v=gkvhWnN5Nvs

https://www.youtube.com/watch?v=495qZyGxwKU

Motosikleti
    Selam Fazıl.

Özellikle 3 Video daki sese çok benziyor. Benimkisi rölantide ses yapmıyor ama. Hasanpaşa da Gökhan Varola bıraktım. Kendisini görüştüğüm ustaların içinde en samimi ve güvenilir buldum. Zaten sürekli ağır makineleri görüyordum dükkanında. Bakalım hayırlısı ama üzdü beni Fazer:(
    ozgurakman bunu beğendi.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bakalim ne cikacak.
    Haberleri bekliyoruz.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    gökhan iyidir, dürüsttür. sesin çözümü için tavsiyelerim öncelikle debriyaj balatası kırığı var mı bakın. genelde en içteki balata patlar o da bi yerlere gidip sıkışır. eğer kırık balata varsa karteri indirip debriyaj kırıkları yağda mı bakın. bir de genelde krank üzerindeki biricil dişliyi ya da yakınındaki dişlileri bozuyor genelde balata parçaları... geçmiş olsun şimdiden.

Gökhan abime balıkesirden özgürün selamı var derseniz memnun olurum

ayrıca benim motordan gelen ses rolantide vınlamaydı, tahminim üzerine su pompasını açtım ve haklı çıktım. su pompasının (sanayide kömür denilen) mekanik keçesine dayanan seramik yüzük kırılmıştı. 8-10 liralık bişey olmasına rağmen ve tornacı ustam pompanın ekipmanlarının iyi olduğunu söylemesine rağmen motoruma saygımdan bütün su pompasını revize ettim (rulman, keçeler, contalar) ve inşallah bir 10 sene daha arkama bakmam.

mekanik keçe ve kırık parça:

su pompası vınlaması:
    https://www.flickr.com/photos/123914...57645654660074
    fazil bunu beğendi.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı 68charger adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Özellikle 3 Video daki sese çok benziyor. Benimkisi rölantide ses yapmıyor ama. Hasanpaşa da Gökhan Varola bıraktım. Kendisini görüştüğüm ustaların içinde en samimi ve güvenilir buldum. Zaten sürekli ağır makineleri görüyordum dükkanında. Bakalım hayırlısı ama üzdü beni Fazer:(
    siz fazer'ı üzmezseniz o da sizi üzmez... ~10 yaşında bir motosikletin debriyaj balataları rulmanları vs nispeten yıpranık olduğundan eğer değişimi yapılmamışsa sık kontrol etmek lazım :(
    inşallah çok masraf açmaz ama fazer da balata patlatan bir kaç kişi daha var 600riders'da. sebebi ise aşırı sert kalkışlar, yarım debriyajla sürme, debriyaj tokatlamaları vs.
    aslında en içteki ve en dıştaki iki balata r6 dan farklı, içteki 5 balata r6 ile aynı balatalar. farklı olan fazer balatalarını da r6 balatasına çevirmek lazım. balata patlatan r6 duymadım henüz.

Benim de en içteki balata kırıldı, tek bi noktadan. nasıl olduğunu da söyleyeyim. 3-4 sn lik lastik yakma denemesi... içim elvermedi motorun canını yakmaya bi daha denemedim zaten (teker yapmam, hart hurt devirlendirmem, sert kalkmam, stopie yapmam, neden lastik yakayım? dedim bi an )

ertesi gün debriyaj kapağını açtım. o zaman farkettim durumu. yenisini abd den getirtip taktım, burdaki fiyatın çook aşağısına.
    Belki ileri doğru kevlar ya da aramid balata alırım, belki farklı olan iki balata plakasını r6 için olanla değiştiririm. bilemiyorum

Motosikleti
    Debriyaj seti EBC ile yeni değişti zaten.Yani yay, Balata ve saclar.

O bahsettiğiniz sert hareketleri zaten yapmam.Ben balatlardan olduğunu düşünmüyorum. Bakalım güya yarın en gec cumartesi açılacak.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Daha yeni model R6'larda bu tur durumlara karsi kaydirmali debriyaj takmislar. Sanirim motor freni, ani kalkis gibi durumlarda, ise yariyordur.

https://www.youtube.com/watch?v=agTJDXsYIr0

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Gelisme var mi?

Motosikleti
    Günaydın herkese.
    Motor söküldü, blog açıldı. İçinde bolca yatak çapakları çıktı yani yatak arızası. Krank, iki kol ve komple yataklar değişecek. Resimler telde o yüzden ekleyemiyorum. Pazartesi artık.

Sebebi hala kesin değil. Pompa gayet iyi, yağ kanalları test edilecek bakalım. Maliyet 3 bin liraya yakın.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    O kadar özenerek topladiktan sonra uzucu bir durum. Krank komple degisecek mi? Ebay'den ucuza getirilebilir belki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:31 ----------

Ebay'deki Krank ve Piston Kollari:

http://www.ebay.co.uk/itm/57537-Yama...item462b3a57e2

http://www.ebay.co.uk/itm/Yamaha-FZ6...item3a905b1e58

http://www.ebay.co.uk/itm/YAMAHA-FZ6...item3cd32edc4a

http://www.ebay.co.uk/itm/Yamaha-FZ6...item58bf62e3cd

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler