Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial X-Treme (Enduro/Super Moto/Moto cross) Kullanıcıları / Bilgi Paylaşımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mehmetmumtaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-treme Motard 250cc
    Polat iyi dedin, ona dikkat edeyim, şimdi muğla çıkışında bi benzinlik var orada doldurup - marmaris yapayım zaten motosikletciler hemen girişte marmariste fazla dolaşmadan hallederim , sonra aynı dönüşte aynı benzinlikten dolduracam bakalım Rekor bekliyorum
    İnna lillahi ve inna ileyhi raciun

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tunctepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial extreme 250cc enduro & 150 ut enduro
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun yolda epey şaşırtıcı olmuştu senin tüketim. 2 litreydi resmen. Buarada bu venom dan kullanan bir arkadaşım demişti vizörün bombesinden mi kavisinden mi neyse, baktığın yerin ortasını bir garip görüyormuş. Böyle 3gen gibi bişey oluyor görüntünün ortası demişti. Ama Tunç öyle bir sorun yaşamıyor galiba. Yani sen giyersen biraz dikkat et bak işte...

Tunç, seninle aynı yakıt tüketimi sayılır benimki. Ortalama 14 TL desek sana, litresi 4.30 ten : 14 / 4,30 = 3,25 litre ediyor. Ben litreyi tercih ediyorum, benzine istediği kadar zam gelsin hesabım değişmiyor
    hahah eleman haklı demiş biraz 16 ya 9 gösteriyor ben genelde kapamıyorum camı yolu çıplak gözle izlemeyi seviyorum cam iyi temizlenirse gayet başarılı ama görüntüde az bir bükülme oluyor camda koysalar aynı bükülmeyi yapar butip açıda gibi geliyor beni sıkan yanı kafanın hava alıcak yeri yok yağmurlu havalarda o bükümlü yer de rüzgarın etkisi ile suyun toplanmayışı ve burunluktaki hava yolu güzel iş görüyor
    ama birçok marka kasklara göre çok şık ve sağlam bunu çok net söyleye bilirim .

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    ben yakıt tüketimini şöyle hesaplıyorum: göz kararı depoyu ağzına kadar dolduyorum, yaklaşık 100 km civarı gidiyorum, sonra aynı benzin istasyonun aynı tabancasına geliyorum, tekrar aynı depo ağız seviyesine kadar dolduruyorum, sonrası doldurulan litre ve gidilen km arasında oran-orantı
    Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat her şeye bedeldir. Özdemir Asaf...

e_trkuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    toplamda 426 km yol ve litresi 4,3 den 76 liralık benzin sonunda yedeğe düştü bugün motor. ama hep şehir içi ve istanbul trafiğinde sürdüm motoru, daha uzun yola çıkamadım.

yani 76/4,3=17,67 litre benzin almışım.

bunun 1 litresi yedekte olsa (17,67-1)*100/426 = 3,914 litre 100 km de

3,914/100 lt yakıt tüketimi

neden sizinkinden fazla ??

yarın 300-350 km lik bi uzun yola çıkacam, bide öyle ölçerim bakalım kaç çıkacak...

Motosikleti
    X-treme Motard 250cc
    ŞOK ŞOK ŞOK !!!

Varan 1 : bizim Km saat doğru gösteriyormuş işte kanıtı

YER : Muğla -Marmaris yolu Opet Benzin istasyonu
    Saat : 17:50

Yola çıkmadan Göstergemizden Kmye bakıyoruz
    Saat 17:52

Yer : Marmaris girişi ilk trafik ışıkları
    Saat :18:32

Km göstergemiz

Sonuç: 807 - 758,9 = 48,1 Km yapıyor evet gelelim Doğrulamasına Açalım haritamızı

Evet görünen Rakam 49,6 KM , göstergemizin gösterdiği 48,1 Km Fark 1,5 Km (mapsdan kaynaklı bi 500mt fark var) fark 1Km yani göstegemiz %2 lik hatası var

Varan 2 : Yakıt tüketimi :

Yer : Muğla Marmaris yolu opet benzin istasyonu
    Saat : 19:42

Göstergemize bakıyoruz

Sonuç : 859 - 758,9 = 100,1 km Alınan Yakıt 3,75 Lt yani YAKIYOORR Yoldan bahsedersek %60 düz yol , fakat Çok dik ve virajlı 8-10km bir kısım + Marmaris girişinde tek şeride düşen yol ve rampalar var.ortalama hız 85km (göstergenin gösterdiği) , düz yollarda 100km

Evet öyle bir yakıyor ki sormayın , egzoz boğazına temas eden bacağım.

Bir sonraki ölçümde görüşmek üzere

Motosikleti
    RKS Cruiser 250

biz de bir saat kadar önce tunç ile bodrum gümüşlükte görüşüp, tanışmış olduk, cross tipinde olan motoru sm ye göre bana daha yüksek göründü, bu motor gerçekten çinli gibi durmuyor, çok farklı, bakışları da üzerine çekiyor, herkese kazasız belasız sürmek dileğiyle ...
    Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat her şeye bedeldir. Özdemir Asaf...

Motosikleti
    Alıntı polo34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i47.tinypic.com/5otx1u.jpg

biz de bir saat kadar önce tunç ile bodrum gümüşlükte görüşüp, tanışmış olduk, cross tipinde olan motoru sm ye göre bana daha yüksek göründü, bu motor gerçekten çinli gibi durmuyor, çok farklı, bakışları da üzerine çekiyor, herkese kazasız belasız sürmek dileğiyle ...
    sana resimde yakın olimdiye amma yatırmışım motoru ona gülüyorum şimdi

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:15 ----------

Alıntı mehmetmumtaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ŞOK ŞOK ŞOK !!!

Varan 1 : bizim Km saat doğru gösteriyormuş işte kanıtı

YER : Muğla -Marmaris yolu Opet Benzin istasyonu
    Saat : 17:50
    http://fc01.deviantart.net/fs70/f/20...az-d59o3r3.jpg
    http://fc04.deviantart.net/fs70/f/20...az-d59o3ry.jpg
    http://fc01.deviantart.net/fs70/f/20...az-d59o3rf.jpg
    Yola çıkmadan Göstergemizden Kmye bakıyoruz
    Saat 17:52
    http://fc08.deviantart.net/fs71/f/20...az-d59o3s9.jpg
    Yer : Marmaris girişi ilk trafik ışıkları
    Saat :18:32
    http://fc08.deviantart.net/fs71/f/20...az-d59o3sz.jpg
    Km göstergemiz
    http://fc00.deviantart.net/fs71/f/20...az-d59o3sm.jpg

Sonuç: 807 - 758,9 = 48,1 Km yapıyor evet gelelim Doğrulamasına Açalım haritamızı
    http://fc09.deviantart.net/fs70/i/20...az-d59o6pz.png

Evet görünen Rakam 49,6 KM , göstergemizin gösterdiği 48,1 Km Fark 1,5 Km (mapsdan kaynaklı bi 500mt fark var) fark 1Km yani göstegemiz %2 lik hatası var

Varan 2 : Yakıt tüketimi :

Yer : Muğla Marmaris yolu opet benzin istasyonu
    Saat : 19:42
    http://fc08.deviantart.net/fs70/f/20...az-d59o3ti.jpg
    Göstergemize bakıyoruz
    http://fc03.deviantart.net/fs70/f/20...az-d59o3tv.jpg

Sonuç : 859 - 758,9 = 100,1 km Alınan Yakıt 3,75 Lt yani YAKIYOORR Yoldan bahsedersek %60 düz yol , fakat Çok dik ve virajlı 8-10km bir kısım + Marmaris girişinde tek şeride düşen yol ve rampalar var.ortalama hız 85km (göstergenin gösterdiği) , düz yollarda 100km

Evet öyle bir yakıyor ki sormayın , egzoz boğazına temas eden bacağım.
    http://fc06.deviantart.net/fs71/f/20...az-d59o3u1.jpg
    http://fc01.deviantart.net/fs70/f/20...az-d59o3uk.jpg
    Bir sonraki ölçümde görüşmek üzere
    egzos yakmıyor egzosun bağlı olduğu şase ısınıyor oraya aslında ben bir çözüm düşünüyorum

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Ziyaaaa koş yetiş adam resimli açıklamalı duyuru yapmış bozuk olm senin matur
    ANGARAJ

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    @tunç Abi tatil için son kararım olympos oldu bu sene. Yoksa oralara da uğrayıp bir süpriz yapacaktım sana ben de Bu arada farların neden beyaz senin? Ne taktın farlara ?? Söyle çabuk, nasıl beyazladı o farlar !!?))p İyi aydınlatıyor mu bari ?

@Mehmet bana göre 2 seferde de yanlış hesaplama yapmışsın sen Birinde 2 litre yaktın diğerinde de 3.75 litre. Hem de ben şehir içinde 3,2~3,3 litre felan yakarken 3.75 acı gelmiştir ama şimdi

@Gaco Koştum yetiştim olum hani nevar? Benim motorun bozukluğunu gösteren birşey göremiyorum Az yakınca bozuluyorsa, seninkinin de servis vakti gelmiş demektir, sizi bir boru-sana! götürmek gerek bence Şaka bir yana, bozuk bozuk dedin harbiden bozulacak galiba motor. Yanına gelince detayları birlikte inceleriz. Ama bu sefer kuruntu değil, müdahale gerek...

Buarada gençler, benim de kafa plastiğini tutan lastiklerden sol tarftaki kopuvemiş dün gece... Halbuki çok beğenmiştim ben o sistemi, gayet basit ve kullanışlı idi. Ancak KOL! gibi olan ön takım biraz fazla kalın geliyor o lastikler için. Çok gergin duruyorlar. Nasıl yapacam şimdi onu düşünüyorum. Tunç sen nasıl halletmiştin kafa grenajını ??
    tunctepe bunu beğendi.
    #sürenadam

Motosikleti
    @tunç Abi tatil için son kararım olympos oldu bu sene. Yoksa oralara da uğrayıp bir süpriz yapacaktım sana ben de Bu arada farların neden beyaz senin? Ne taktın farlara ?? Söyle çabuk, nasıl beyazladı o farlar !!?))p İyi aydınlatıyor mu bari ?

@Mehmet bana göre 2 seferde de yanlış hesaplama yapmışsın sen Birinde 2 litre yaktın diğerinde de 3.75 litre. Hem de ben şehir içinde 3,2~3,3 litre felan yakarken 3.75 acı gelmiştir ama şimdi

@Gaco Koştum yetiştim olum hani nevar? Benim motorun bozukluğunu gösteren birşey göremiyorum Az yakınca bozuluyorsa, seninkinin de servis vakti gelmiş demektir, sizi bir boru-sana! götürmek gerek bence Şaka bir yana, bozuk bozuk dedin harbiden bozulacak galiba motor. Yanına gelince detayları birlikte inceleriz. Ama bu sefer kuruntu değil, müdahale gerek...

Buarada gençler, benim de kafa plastiğini tutan lastiklerden sol tarftaki kopuvemiş dün gece... Halbuki çok beğenmiştim ben o sistemi, gayet basit ve kullanışlı idi. Ancak KOL! gibi olan ön takım biraz fazla kalın geliyor o lastikler için. Çok gergin duruyorlar. Nasıl yapacam şimdi onu düşünüyorum. Tunç sen nasıl halletmiştin kafa grenajını ??
    pratik zeka o an kafandaki saç tokasını kalan yerinden boğum yapıp taktım baya iş görüyor 1 liralık saç lastiği alıp takı ver benimde sağ taraf kopmuştu daha çok sanırm bu iklim şartlarına gelmiyor bakıver diğer tarafın lastiğine çatlamalar yapmıştır benimkiler hala garantiden gelicek ne lastik geldi nede hala teller geldi dünde farketimki önmilin mil kapağı düşmüş bide o gelicek

Motosikleti
    X-treme Motard 250cc
    @tunç Farları beyazlaşmış yaşlanmış da ondan

@polat Marmarise giderken Gaza fazla dokundum ellem yokuşlarda filan asıldım yol güzel olunca, birde marmarise inince Orucun yarısı gitti hemen geri bastım , Ama değerler doğru yakmıştır. 3-3.2LT yakıcak belli , ama hızı 80nin altında tutup tekrar bir denemek lazım , gösterge konusunda yazmamışsın , gösterge %2 lik hata ile doğru gösteriyor didiydim ne diyorsun bu hususta

Selam arkadaşlar. 1 senedir XTreme Enduro kullanıyorum. İşi bilen arkadaşlara bikaç şey soracaktım. Birincisi bu motorun karbüratörünü hiç değiştiren varmı, daha iyi ne takabiliriz buna. Zira karbüratör ayarı yaptırmama rağmen biraz sert gaz verince sürekli stop ediyor motor ve ben çok sinirleniyorum. İkincisi ben arka amortisörün içindeki gazı kaçırttım, hiçbir sertlik ayarı yapamıyorum. Ben 100 kiloyum arkaya biri oturunca tekerlek sürtüyor o kadar yumuşak oldu amortisör. Buna sertleşmesi için nerde ne yaptırmamız gerekiyor bilen varsa çok makbule geçecek. Söylentilere göre gazlı amortisörmüş ama nerde dolduralacağını kimse söyleyemiyor. İstanbul içinde böyle bi yer bilen varsa süper olur. Bu iki konuda çok mağdurum acil çözüm bulunursa fena dua edecem. Şimdiden teşekkürler.

Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    istanbul maslak oto sanayi de nam amortisör arabalar için amortisör, alçaltma kiti vs bir sürü şey yapıyor, onlara sorabilirsin ...

Motosikleti
    X-treme Motard 250cc
    Alıntı siutr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar. 1 senedir XTreme Enduro kullanıyorum. İşi bilen arkadaşlara bikaç şey soracaktım. Birincisi bu motorun karbüratörünü hiç değiştiren varmı, daha iyi ne takabiliriz buna. Zira karbüratör ayarı yaptırmama rağmen biraz sert gaz verince sürekli stop ediyor motor ve ben çok sinirleniyorum. İkincisi ben arka amortisörün içindeki gazı kaçırttım, hiçbir sertlik ayarı yapamıyorum. Ben 100 kiloyum arkaya biri oturunca tekerlek sürtüyor o kadar yumuşak oldu amortisör. Buna sertleşmesi için nerde ne yaptırmamız gerekiyor bilen varsa çok makbule geçecek. Söylentilere göre gazlı amortisörmüş ama nerde dolduralacağını kimse söyleyemiyor. İstanbul içinde böyle bi yer bilen varsa süper olur. Bu iki konuda çok mağdurum acil çözüm bulunursa fena dua edecem. Şimdiden teşekkürler.
    Karbüratör değişimi yapan yok ama polat (syanur) bu konuda yabancı sitelerde araştırma yapmış yapılıyormuş ilk sayfalarda olması lazım gerekli bilgiler , karbüratöründe çatlak olabilir yada karbüratör boğazında çünkü o kısım plastik yapılmış benimde gözüm tutmadı. birde Karbüratörün diyaframını kontrol etmeni tavsiye ederim.
    amortisör konusunda azot gazı sanırım içindeki ama nasıl dolum olur bilgim yok yabancı sitelerde kesin vardır çözümü

Motosikleti
    amartisörün gazını kaçırmana büyük başarı diyorum ve bilemiyorum nerden nasıl dolduruluryada yenşsşnimi sipariş ediceksin kolay gelsin gaz kesmesinin tek sebebi fazla hava yada benzin gitmesidir jikle açık olmasın sende yada ayarı bozuk olmasın

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:12 ----------

valla aldığım zamanki farlar hiç oynama yok normal aydınlatıyor kafayı biraz aşa indirdiğim için okdar ileri değil kısa far uzunlar tım ilerde göbekte patlıyor fena değil

Motosikleti
    X-treme Motard 250cc

işt

Arkadaşlar, motor hakkında vatan millet adına yaptığım araştırmalar sonucunda bazı bilgileri buraya aktarmaya karar verdim

Yurt dışı olarak 2 temel forum buldum motor hakkında. Birisi "mychinamoto.com" bir diğeri ise "shinerayforum.com"

Bu sitelerde bazı kullanıcılara ulaştım. Öncelikle 2009-2010 yıllarında X-treme cross/dirt/MX (her ne derseniz) modellerinden kurulu bir takımla yarışan isveçli bir grup ile iletişime geçtim. Adamlar motor üzerinde kendi yaptıkları egzantrik mili, 280cc piston kiti, Mikuni MV-34 karbüratör ve HGN egzoz değişikliklerini yapmışlar. Adamlar isveçli oldukları için önüne gelen hiçbirlşeyi modifiye etmeden bırakmıyorlar Bir de üstüne 3-5 kişi ciddi ciddi yarışlara katılıyorlar. Yani motorun suyunu çıkartacak kadar bilgi-tecrübeye sahipler (diye düşünüyorum). Ben genel olarak SM ve Enduro modellerinin neden cross motordan daha güçsüz olduğuna dair ve aradaki farklı olan parçaların ne olduğuna dair bir mail attım kendilerine.

Kendilerine gönderdiğim mail;

Peki ben ne yazmışım bu arkadaşlara? Kısaca çevirirsem;

SM modelini almak üzere olduğumu ama bu modelin cross modeli kadar niye güçlü olmadığını sordum. Bana göre güç farkı yaratan parçanın karbüratör olduğunu tahmin ettiğimi belirttim. Kendilerinin yaptıkları değişiklik ile tahmin ettikleri gibi ~36 hp civarında güç elde edip etmediklerini sordum. Dyno istedim. Parçaları nereden ve kaça temin ettiklerini sordum. Ben karb. ve egz.mili değişikliği yapmayı planladığımı ve bunun nekadar etki edeceğini merak ettiğimi söyledim. Not olarak da corss ve SM modellerinin aynı motora sahip olduklarını fakat SM'lerde daha güçsüz karbüratör ve ekstradan katalitik konvertör olduğuna değindim(buradaki amacım, başka fark var mı diye adamı yoklamak).

İsveçli yarış takımından gelen cevap;

[/I]

Peki ne demiş Micael amca;

Eywallah,

X2'lerin hepsi tek bir motor kullanmaktadır. (Bunlar Shineray XY250GY-2 modeline kısaca X2 diyorlar)
    SM nin Cross'tan farkı egzozdur.
    Egzozu değiştirirsen al gülüm ver gülüm 26 tane beygirin olur
    Motordaki tüm modifikasyonları biz kendimiz ve sadece yarış takımımız için yaptık(kendi motorlarından bahsediyorlar).
    Egzozu KTM için de uyumlu olan HGS(hollanda markası) egzozu ile değiştirebilirsin.
    Bizim egz.millerimiz sadece enduro yarışları için özel tasarlanmış olup yüksek devirlerde verimli olamazlar(düşük devirlerde çekişi artırmaya/motoru canlandırmaya yönelik yapmışlar mili).
    Big-bore kiti; 74 mm lik orjinal silindir ve kawasakiden alınmış piston. Galiba 500 €...
    Karbüratör içi jet parçaları değişimleri biraz etkileyebilir performası ama çok fazla değil.Amma velakin shineraydan yeni bir karbüratör iyi iş yapar(burada şaşırmışlar galiba, "shineraydan" diye yazmışlar. Halbuki adamlar Mikuni MV34 karbüratör öneriyorlar. Bu karbüratörü bulana kadar çok uğraşmışar çünkü neredeyse hiç bir karbüratör motora uymuyormuş. Daha doğrusu motorun orjinal karb'ü PZ30 diye bişey. 30mm lik yani. Bundan daha büyük karb.ler uymamış motora. Ama 34mm lik mikuni uymuş en sonunda. Tabi manifoldu değiştirin diyor veya NX250 orjinal manifoldu takın o da oluyor demiş).

Sonuç olarak en iyisi, tüm egzozu cross modeldekine çevir ve yeni(daha büyük) bir karbüratör tak. (piston kitini önermiyor, pahalı diye).

Saygılar vs, vs, vs,

Bundan sonra bir mail daha attım, egzoz değişikliğinin gücü bukadar etkileyeceğine emin misiniz, şaşırdım gibisinden... Ama ona cevap vermediler bir türlü. Galiba bayılttım adamları

---------- Post added at 00:49 ---------- Previous post was at 00:44 ----------

Daha sonra yine aynı sitelerden Avustralya'ya Shineray ithalatı yapan distribütör firmaya ulaştım. Firmanın adı ZUMA Siteleri; www.zuma.com.au/ Bizim motorların güzel resimleri var orada. Teknik veriler de yazıyor.

İsveçliler ile eş zamanlı olarak Kendilerine gönderdiğim mail;

Peki ben ne yazmışım bu arkadaşlara? Kısaca çevirirsem;

Bu motoru aldım alacam, çok araştırdım vs, vs, SM modelinin corss modeli kadar güçlü olmadığını ve sitenizde yazan 18 kw değerinin doğru olmadığını biliyorum(adamlara resmen yalancısınız diye sövmüşüm). Aradaki fark neyden kaynaklanıyor, karbüratör mü ? Ne şekilde aynı gücü elde edebiliriz, neleri değiştirmem gerek?

Avustralya İthalatçısından gelen cevap;

[/I]

Peki ne demiş Zuma'nın direktörü;

Avrupa ve Amerika'ya ithal edilen modellerin egzoz susturucularında 2 adet katalizör bulunmaktadır(yasal emisyon gereksinimlerinden ötürü). Fabrikanın iddiasına göre bu parçalar egzoz akışını sınırlandırdığı için gücü 12kw'a düşürmektedir.

Avustralyada böyle bir sınırlama/yasa olmadığı için bu motorlar katlizörsüz şekilde ithal edilmekteyiz ve güçleri standart PZ30mm karbüratör pompası ile 18 kw'ta çıkmaktadır. MX modelinde ise daha verimli olan TK-MV30mm CV karbüratörünü tercih ediyoruz(Mikuni'nin 34lük karb.'ünün uyduğundan haberleri yok galiba) ve bu ~%10 daha fazla güç ver tork sağlıyor(Bu karbüratör ile ithal ediyorlarmış cross modelleri)

Bu TK MV30 karbüratörlerinin tek zayıf noktası çok yüksek zıplamalardan sonra yere indiklerinde maruz kaldıkları şiddetli G kuvveti yüzünden güçte/çekişte hafif bir duraksamaya sebep olmaları. Ki bunu ancak çok tecrübeli sürücüler farkedebilir(demek nasıl hoplayıp zıplıyorlarsa motorla, bazı kurt sürücüler bunun farkına varabilmiş. Zaten orjinal karb. değil söz konusu olan, bizi ilgilendiren birşey değil yani . Ama orjinal karbüratörde de bu durum olabilir tabi. Önemsiz bir nokta bizim için)

Bu TK MV30 karb.ler SM ve Endu. modellerine de emiş manifoldu değiştirilmek suretiyle çok kolay uygulanabilir ancak bu karb.'ü sadece yüksek akış sağlayan susturucu(yani içi biraz daha boş egzoz) ile kullanılacaksa tavsiye ediyorum.

Almak isterseniz envai çeşit modifiye parçamız mevcuttur.

Bunun üzerine biraz keyiflendim çünkü bedavaya güç artışı sağlayabiliyoruz gibi. Bende emin olmak için bir mail daha attım

[/I]

Kısaca; "Katalizör iptali ile 18 kw güce erişebiliyoruz yani, he mi?? karbüratör olarak da Mikuni düşünüyorum... Ancak öncelike katalizör iptali yapacam. Katalizörün bukadar gücü artırabilecğine şaşırdım doğrusu. Ama aradaki tek fark da bu gibi gözüküyor" dedim. Sizden alışveriş yapcam diye de yemledim

Cevap;

[/I]

Meãli;

Evet 2 katalizörü de sökerseniz -Shinerayın söylediğine göre bunlar egzozun susturucu kısmındaymış- gücünüz davan yapar, 18kw olur! Avustralya modelindeki susturculardan(daha içi boş olanlardan) almanız daha kolay olabilir sizin için çünkü katalizörler kaynakla tutturulduğundan iptal etmek için egzozu kesmek,parçalamak ve tekrardan kaynakla yapıştırmak zor olabilir.

ECE sertifikası yüzünden SM(Motard tabirine bayılıyorum bu arada) ve End. modellerini Avustralya hükümetini mutlu etmek için standart PZ30 karbüratörü ile sipariş ediyoruz ama değiştirilmesi çok kolay. Bizde Mikuni VM34 karb.'ü de mevcut ve yakın zamanda test etmeyi düşünüyoruz ve aynı zamanda canavarlar gibi 300cclik piston kiti de öttürecez.

---------- Post added at 00:51 ---------- Previous post was at 00:49 ----------

Bukadar egzozdan bahsetmişken şunu da ekleyeyim bari. Katalizör iptali için egzoz susturcusunu manifolddan(susturucuya gelen egzoz borusu) keserek ayırıcaz. Sonra susturcuyu 2 taraftan yarıp(2 yarım silindir şeklinde) içindeki katalizörleri sökecez. Sonra susturucuyu tekrar birleştirip kaynaklıycaz. Biten susturucu kısmını manifolda tekra kaynaklamadan önce araya şöyle bir parça koymak;

http://i39.tinypic.com/27yz8r4.jpg

ve şu şekilde kaynaklmak iyi olur;

http://i42.tinypic.com/eb5zrd.jpg

Çünkü isveçli yarış takımı hoplaya zıplaya gezerken egzozu şu hale getirmişler;

http://i40.tinypic.com/24mujr9.jpg

Kulağımıza küpe olsun Bu katalizör iptalini düşünen kişiler için egzozu da güçlendirmek adına iyi bir yöntem
    aradığımız şeyi buldum

Motosikleti
    yunus duydunmu benzine zam gelmiş

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:41 ----------

yunus şimdi resimlerine baktımda sizmiydiniz o arkadaşlara milli yiyecek sucukmu diyen de abi sizin bulşmanızda piknik tüp ve çaydanlık var gece vakti bide karpuz kesip yiyorsunuz yok artık diyorum

Alıntı mehmetmumtaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karbüratör değişimi yapan yok ama polat (syanur) bu konuda yabancı sitelerde araştırma yapmış yapılıyormuş ilk sayfalarda olması lazım gerekli bilgiler , karbüratöründe çatlak olabilir yada karbüratör boğazında çünkü o kısım plastik yapılmış benimde gözüm tutmadı. birde Karbüratörün diyaframını kontrol etmeni tavsiye ederim.
    amortisör konusunda azot gazı sanırım içindeki ama nasıl dolum olur bilgim yok yabancı sitelerde kesin vardır çözümü
    Honda karbüratörü olur diye duyuyorum sürekli ama yaptıran olmamış demekki. İşin kötüsü yedek parça olarak karbüratör yok mondialin elinde en kötü ihtimal yenisini alırım dedim ama bulamadık. Ben yedek parça konusunda çok sıkıntılıyım amortisör de karbüratör de stoklarda yok yurt dışından getirtmek lazım diyorlar. En basitinden 4 tane jant teli bile bulamadılar. Motorumdan ilk başta çok memnundum ama yedek parça işi beni canımdan bezdirdi sürekli çakma bişeyler yapma peşinde koşuyoruz mecburen.

---------- Post added at 16:31 ---------- Previous post was at 16:27 ----------

[QUOTE=tunctepe;2765831]amartisörün gazını kaçırmana büyük başarı diyorum ve bilemiyorum nerden nasıl dolduruluryada yenşsşnimi sipariş ediceksin kolay gelsin gaz kesmesinin tek sebebi fazla hava yada benzin gitmesidir jikle açık olmasın sende yada ayarı bozuk olmasın[COLOR="Silver"]

Yav bunun içinde ne var lan diyerek tornavidayı bi soktuk içine pıs etti gitti gaz ben böyle bulunmaz bişey olduğunu bilsem ellermiyim. Karbüratör de sürekli serviste bakımı yapılıyor jikle filanda açık değil ama bi kere fena düşmüştüm o zaman bi zarar görmüş olabilir. Yenisini bulsam yada uygun bi honda filan karbüratörü bulsam takıp deneyeceğim ama yok işte.

Motosikleti
    Honda karbüratörü olur diye duyuyorum sürekli ama yaptıran olmamış demekki. İşin kötüsü yedek parça olarak karbüratör yok mondialin elinde en kötü ihtimal yenisini alırım dedim ama bulamadık. Ben yedek parça konusunda çok sıkıntılıyım amortisör de karbüratör de stoklarda yok yurt dışından getirtmek lazım diyorlar. En basitinden 4 tane jant teli bile bulamadılar. Motorumdan ilk başta çok memnundum ama yedek parça işi beni canımdan bezdirdi sürekli çakma bişeyler yapma peşinde koşuyoruz mecburen.
    bak arkadaş mondial benden çok çekti bu yedek parçayı bulundurmk zorundalar geçenlerde bende arıza çıktı ve adamları feci köşey sıkıştırdım müdür bile aradı beni özel olarak allahınız var çok yerden yere vurdunuz bizi dedim 8000 tl yi yerden bulmadık tabiki böyle sıkıntılar çkemke istemiyoruz öncelikle mondial lin sayfasından numarayı al ve ara şikayetlerini belirt sonra mümtazınmı ne gönderdiği tc gazetesinde çıkan kanunu direkt olarak mailledim 10 sene boyunca bu motorun parçalarını ellerinde bulundurmak zorunda olduklarını vede bu hükümleri yerine getirmezlerse önce tüketici mahkemesi sonra sanayi odası ve onsonundada bireysel olarak mahkemeye vericeğimi belirtim ya parçanın tedarik edilmesi yada motorun yenisi ile değişmesi ni istedğimi parça gelmezse allah ları var şikayetleri iyi dinliyor ve hemen dönüyorlar

Motosikleti
    X-treme Motard 250cc
    Alıntı tunctepe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak arkadaş mondial benden çok çekti bu yedek parçayı bulundurmk zorundalar geçenlerde bende arıza çıktı ve adamları feci köşey sıkıştırdım müdür bile aradı beni özel olarak allahınız var çok yerden yere vurdunuz bizi dedim 8000 tl yi yerden bulmadık tabiki böyle sıkıntılar çkemke istemiyoruz öncelikle mondial lin sayfasından numarayı al ve ara şikayetlerini belirt sonra mümtazınmı ne gönderdiği tc gazetesinde çıkan kanunu direkt olarak mailledim 10 sene boyunca bu motorun parçalarını ellerinde bulundurmak zorunda olduklarını vede bu hükümleri yerine getirmezlerse önce tüketici mahkemesi sonra sanayi odası ve onsonundada bireysel olarak mahkemeye vericeğimi belirtim ya parçanın tedarik edilmesi yada motorun yenisi ile değişmesi ni istedğimi parça gelmezse allah ları var şikayetleri iyi dinliyor ve hemen dönüyorlar
    TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası: 4077

Kanun Kabul Tarihi: 23/02/1995

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 08/03/1995

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 22221

SATIŞ SONRASI HİZMETLER

Madde 15 -

İmalatçı veya ithalatçılar, sattıkları, ürettikleri veya ithal ettikleri sanayi malları için o malın Bakanlıkça tespit ve ilan edilen kullanım ömrü süresince (Bizim motosiklet için 10 yıl) , yeterli teknik personel ve yedek parça stoku bulundurmak suretiyle bakım ve onarım hizmetlerini sunmak zorundadırlar.

İmalatçı veya ithalatçıların bulundurmaları gereken yedek parça stok miktarı Bakanlıkça belirlenir.

İthalatçının herhangi bir şekilde ticari faaliyetinin sona ermesi halinde, kullanım ömrü süresince bakım ve onarım hizmetlerini, o malın yeni ithalatçısı sunmak zorundadır.

Bakanlık, hangi mallar için servis istasyonları kurulmasının zorunlu olduğu ile servis istasyonlarının kuruluş ve işleyişine dair usul ve esasları Türk Standartları Enstitüsünün görüşünü alarak tespit ve ilanla görevlidir.

Garanti belgesiyle satılmak zorunda olan bir sanayi malının garanti süresi sonrasında arızalanması durumunda, o malın Bakanlıkça belirlenen azami tamir süresi içerisinde onarımı zorunludur.

.... gelelim cezasına

CEZA HÜKÜMLERİ

Madde 25 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./33. md.;Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./476.mad)

6 ncı maddenin yedinci fıkrası uyarınca, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenlere, aykırılığı tespit edilen her bir sözleşme için yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir.

4 üncü maddenin altıncı fıkrasında, 5 inci maddede, 6 ncı maddenin altıncı fıkrasında, 6/A maddesinde, 6/B, 6/C maddeleri uyarınca Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslarda, 7 nci maddenin beşinci fıkrasında, 9 uncu maddede, 9/A maddesinde, 10 uncu maddede, 10/A maddesinde, 10/B maddesinde, 11/A maddesinin ikinci ve dördüncü fıkralarında, 12, 13, 14 ve 15 inci maddelerde belirtilen yükümlülüklerden her birine aykırı hareket edenlere ikiyüz Türk Lirası idarî para cezası verilir.
    Tolga Can bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)