Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Aprillia Scarabeo 200ie Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Alıntı fatihyapici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İzmirde bulunan ve yetkili servis olan MOTOPİT e uğradım bir parça sormak için bu arada kulağıma hoş gelmeyen rölanti sesini sormak için ustayı çağırdığımda bana balatanın gitmiş olduğunu söyledi. Servisin satmış olduğu balata montaj dahil 360 TL ve bu bana pahalı geldiği için başka marka araştırdım ve sormuş olduğum RMS marka balatayı gördüm.
    kaç model?
    kaç km de?

rolanti sesi ile cvt balatasının ilişkisini kuramadım ben kusuruma bakma..
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatihyapici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1150 GS / Scarabeo 200ie
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaç model?
    kaç km de?

rolanti sesi ile cvt balatasının ilişkisini kuramadım ben kusuruma bakma..

2010 model 19.500 km ( ellenmedi ise )
    o ilişkiyi bende kuramadım ama yetkili servis ustası söyleyince bende balata baktım internette ve sizlere sordum ;)
    GÜVENLİ SÜR, KEYFİNİ SÜR...

Motosikleti
    2010 model 19.500 km ( ellenmedi ise )
    o ilişkiyi bende kuramadım ama yetkili servis ustası söyleyince bende balata baktım internette ve sizlere sordum ;)
    karbüratörlü değil mi 2010 lar?

rolantide nasıl bir ses var tarif edebilirmisiniz?

19500km de istanbulda bile debriyaj balatası bitmiyor.

rolanti ile aktarma cvt nin şöyle bir ilişkisi var. ön varyatör kayış ve debriyaj volanı rolantide dönüyor ama boşta dönüyor.

size tavsiyem motorun cvt bölümü söküldüğünde ön krank mili boşta (varyatör sökülü) rolantide çalıştırsın. siz sesini bir dinleyin, gaz vermeden aynı ses yine varmı! bu sesi dinlemeden asla debriyaj değişimine karar vermeyin. ses gitmiş ise gerekli eskimiş yıpranmış parçalar değişsin.

siz kaç km de aldınız? yağ ne zaman değişti kısaca genel bakım ne zaman yapıldı. eğer bunları bilmiyorsanız öncelikle
    yağ ve yağ filtresini mutlaka değiştirin. unutmadan (10w40 yağ)
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Motosikleti
    karbüratörlü değil mi 2010 lar?

rolantide nasıl bir ses var tarif edebilirmisiniz?

19500km de istanbulda bile debriyaj balatası bitmiyor.

rolanti ile aktarma cvt nin şöyle bir ilişkisi var. ön varyatör kayış ve debriyaj volanı rolantide dönüyor ama boşta dönüyor.

size tavsiyem motorun cvt bölümü söküldüğünde ön krank mili boşta (varyatör sökülü) rolantide çalıştırsın. siz sesini bir dinleyin, gaz vermeden aynı ses yine varmı! bu sesi dinlemeden asla debriyaj değişimine karar vermeyin. ses gitmiş ise gerekli eskimiş yıpranmış parçalar değişsin.

siz kaç km de aldınız? yağ ne zaman değişti kısaca genel bakım ne zaman yapıldı. eğer bunları bilmiyorsanız öncelikle
    yağ ve yağ filtresini mutlaka değiştirin. unutmadan (10w40 yağ)
    kısa bir araştırma sonucunda 2010 enjeksiyonlu model olduğunu öğrendim ki karbüratörlü ve enjeksiyonlu arasında öndeki ızgara farkı var ve o değişiklik benimkinde mevcut. ( sağ bölümde yer alan ECO & SPORT ta mevcut )

ses; kavramayı bırakıp boşa düştüğünde çirkin bir ses ve mir metal çınlaması var gibi

cumartesi baktıracağım söylediklerinize dikkat ederim çok teşekkürler

18500 de yağ ve filitre değişmiş ben 19100 de aldım şuan 700 oldu bile

Motosikleti
    Honda spacy 2001
    Merhaba!
    Senin motorun sorunu büyük ihtimalle balataları tutan küçük yaylar var sanırım onlardan bir tanesi kopmuş olabilir.
    Yayı kopan balata rolantide boşa düşünce savrulmanın etkisiyle tasa çarpıyor buda sesin çıkmasına sebep oluyor.

Motosikleti
    tahminen benim için kötü bir haber var :( :( :(

hava iliftresinin durumuna bakmak için kapağı açtığımda içeride motora giden tarafta ve filitrenin uç kısmında yağ vardı..

sizce neden olabilir????????

Motosikleti
    tahminen benim için kötü bir haber var :( :( :(

hava iliftresinin durumuna bakmak için kapağı açtığımda içeride motora giden tarafta ve filitrenin uç kısmında yağ vardı..

sizce neden olabilir????????
    telaşe edecek bişey yok kardeşim.

karter havalandırma fazla yağı hava filtresine atar. o yağ başka yerden gelmez. zaten minik hazneye dolar

çok sıkıştırıldığında yada motora fazla yağ koyulduğunda oluşur.

siz daha önceki sahibinin yağ filtre değişimine tama etmeyin.

mutlaka sizde değiştirin. şakaya gelmez.

temizleme spreyi ile hava filtre kutusu temizlenir.

bunlar hep işçilik özentin isteyen şeyler..

Motosikleti
    telaşe edecek bişey yok kardeşim.

karter havalandırma fazla yağı hava filtresine atar. o yağ başka yerden gelmez. zaten minik hazneye dolar

çok sıkıştırıldığında yada motora fazla yağ koyulduğunda oluşur.

siz daha önceki sahibinin yağ filtre değişimine tama etmeyin.

mutlaka sizde değiştirin. şakaya gelmez.

temizleme spreyi ile hava filtre kutusu temizlenir.

bunlar hep işçilik özentin isteyen şeyler..
    içimi rahatlattınız çok teşekkür ederim hemen bir balata spreyi alıp temizlik yapacağım ;)

bir aksilik olmazsa yarın debriyaj açılacak o arada yağ işini de halledeyim dediğiniz gibi tekrar teşekkürler...
    satoyama bunu beğendi.

Motosikleti
    yağ filitresi bulamadığımdan dolayı yağ ve filitre değişimi biraz ertelendi fakat debriyaj şıngırtısından kurtulma ve temizlik sonrası çok daha sessiz ve biraz daha iyi bir çekiş ile keyifli scarabeo gezmeleri başladı

ama siz siz olun garantiniz yoksa İzmir de bulunan yetkili servis MOTOPİT e götürmeyin, bitik dediği debriyaj ( görmeden ) ve az da olsa görülmesine rağmen yine bitik dediği arka fren balatasının gayet güzel çıkması bile benim yeterli sebeptir, ki hayatımda ilk defa gitmeme rağmen...
    aytonsenna bunu beğendi.

Motosikleti
    yağ filitresi bulamadığımdan dolayı yağ ve filitre değişimi biraz ertelendi fakat debriyaj şıngırtısından kurtulma ve temizlik sonrası çok daha sessiz ve biraz daha iyi bir çekiş ile keyifli scarabeo gezmeleri başladı

ama siz siz olun garantiniz yoksa İzmir de bulunan yetkili servis MOTOPİT e götürmeyin, bitik dediği debriyaj ( görmeden ) ve az da olsa görülmesine rağmen yine bitik dediği arka fren balatasının gayet güzel çıkması bile benim yeterli sebeptir, ki hayatımda ilk defa gitmeme rağmen...
    yağ filtresini mümkünse hemen sipariş edin ve her yağ değişiminde yağ filtresini değiştirin.
    fatihyapici bunu beğendi.

idinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS ABS (2017) / Bajaj Boxer 150
    Yakıt İkmal Tarihi: 30.09.2013
    Scooter Model: Aprilia Scarabeo 200 ie
    Tüketilen Yakıt Miktarı: 6 Lt
    Motor km: 15.500 km
    Katedilen Yol: 212 km
    Tek Sürücülü
    Yol: Şehir içi + Otoban
    Eco modunda kullandım
    Hız: Maksimum 95 km/h
    Yakıt: Shell kullanıyorum.
    Sonuç: 100 kilometrede 2.830 Lt yakıt tüketmiş.

Motosikleti
    dün 6000 bakımdan çıktık. bakım esnasında ustam çalışırken bende fotolar çektim inceleme yaptım izlenimlerimi yazmak istedim.

1. varyatör içi tertertemizdi! çok şaşırdım, varyatör havalandırma filtrelemesi çok başarılı.koca biraz yaz geçti gökçeada,erdek v.s. yerler gördü..
    2.debriyaj ve tası tertemiz ve yeni gibiydi aynı şekilde kayış ve diğer hareketli parçalar.
    3.silindir kafası kocaman sanki 500cc gibi (dohc olduğu için )
    4.özellikle her yerini inceledim ve hiç bir yerde china yazısı bulamadım. gizli açık her yerde aprilia logosu mevcut, bu china işi biraz hurafeye bağladı gibi..
    5.orjinal piaggio denge topuzları taktırdım, sonuç çok şaşırtıcı ve çok iyi, daha önceki motorumda bunun 250gr olanını taktırmıştım bunlar 500gr olanı. detaya girmek istemiyorum ancak süren bilir ama sürüş inanılmaz olumlu yönde değişti tavsiye ederim. keşke alır almaz taktırsaymışım. biraz büyük durdular ama bence çok şık.
    6.balatalarım olduğu gibi duruyor desem nazar değer mi acep? sanırım yılların verdiği sürüş alışkanlığından.

yapılanlar.
    yağ motul 5100 10w-40
    yağ filtre değişti
    hava filtre
    buji bakımı temizliği
    varyatör debriyaj söküldü temizlik bakımı
    kayış için würth özel bakım besleme spreyi uygulandı
    gerekli kontroller. temizlikler
    antifriz eklendi.

hepimize kazasız belasız zevkli sürüşler dilerim.

fotoları eklemek istedim.

geniş açı

idinc ve Adem Balkan bunu beğendiler.

Motosikleti
    dün 6000 bakımdan çıktık. bakım esnasında ustam çalışırken bende fotolar çektim inceleme yaptım izlenimlerimi yazmak istedim.

1. varyatör içi tertertemizdi! çok şaşırdım, varyatör havalandırma filtrelemesi çok başarılı.koca biraz yaz geçti gökçeada,erdek v.s. yerler gördü..
    2.debriyaj ve tası tertemiz ve yeni gibiydi aynı şekilde kayış ve diğer hareketli parçalar.
    3.silindir kafası kocaman sanki 500cc gibi (dohc olduğu için )
    4.özellikle her yerini inceledim ve hiç bir yerde china yazısı bulamadım. gizli açık her yerde aprilia logosu mevcut, bu china işi biraz hurafeye bağladı gibi..
    5.orjinal piaggio denge topuzları taktırdım, sonuç çok şaşırtıcı ve çok iyi, daha önceki motorumda bunun 250gr olanını taktırmıştım bunlar 500gr olanı. detaya girmek istemiyorum ancak süren bilir ama sürüş inanılmaz olumlu yönde değişti tavsiye ederim. keşke alır almaz taktırsaymışım. biraz büyük durdular ama bence çok şık.
    6.balatalarım olduğu gibi duruyor desem nazar değer mi acep? sanırım yılların verdiği sürüş alışkanlığından.

yapılanlar.
    yağ motul 5100 10w-40
    yağ filtre değişti
    hava filtre
    buji bakımı temizliği
    varyatör debriyaj söküldü temizlik bakımı
    kayış için würth özel bakım besleme spreyi uygulandı
    gerekli kontroller. temizlikler
    antifriz eklendi.

hepimize kazasız belasız zevkli sürüşler dilerim.

fotoları eklemek istedim.

http://img826.imageshack.us/img826/373/n22e.jpg
    http://img401.imageshack.us/img401/8311/onka.jpg
    http://img203.imageshack.us/img203/3165/23mo.jpg
    http://img546.imageshack.us/img546/9470/4y0l.jpg
    http://img163.imageshack.us/img163/7360/0g9q.jpg
    http://img59.imageshack.us/img59/4074/n27s.jpg
    http://img443.imageshack.us/img443/7096/50y3.jpg
    http://img89.imageshack.us/img89/9295/e0en.jpg
    http://img834.imageshack.us/img834/4927/luc3.jpg
    http://img443.imageshack.us/img443/6744/8cft.jpg
    http://img31.imageshack.us/img31/678/3gz0.JPG
    http://img33.imageshack.us/img33/412/ob6h.JPG
    http://img708.imageshack.us/img708/185/88ds.jpg

geniş açı

http://img855.imageshack.us/img855/3466/hfcl.jpg
    http://img833.imageshack.us/img833/6889/bmyq.jpg
    Merhabalar güzel dost Mustafa,
    Neşen bol olsun.

Öncelikle yeni bakımın hayırlı olsun.
    Dikkatimi çeken olay; resimlerle de paylaştığın üzere bakımda aktarma takımının içi çok temizmiş, temiz kullanmışsın diyebilirim ancak.
    Bu arada bilgilendirmen üzere dikkatimi çeken tercübe ve izahatın üzere gidona takılacak ağırlıklardan hemen alıp taktıracağım, zira sürüş konforuna tarif ettiğin kadar etkisi varsa elbette itibar edip kullanmak lazım gelir.
    Piaggio denge topuzlarını kaça ve nereden aldınız, denge topuzu tercih ederken özellikle dikkat etmem gereken bir bilgi var mı?

Önemli olan scooter'den zevk alabilmek, tadına vararak binebilme kültürü kazanmaktır.
    Gençlerimize başta kendilerine değer vererek scooter kültürünü aktarabilmeyi kazandırmanın tatlı gayretini yaşıyorum. Zira her kesimden her meslekten gençler, arkadaşlar scooter binmeye başladığında daha bir farklı kazanımı olan "scooter-motosiklet-hayat" dünya kültürüne ulaştıklarını gördüm ve bunun teyidini de söz konusu arkadaşlar aldım.

Elbette hayat dostlarla güzel, ancak hayat scooterli dostlarla daha başka bir güzel oluyor.

Bu arada benim Scarabeo 200 ie Scooter 15.900 km civarında, daha nice yollar bizleri bekliyor

Kazasız, keyifli sürüşler diliyorum.
    satoyama bunu beğendi.

gurcano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza NSS300A
    Bu denge topuzu olayını ben de merak ettim. Biraz internetten araştırınca birçok kullanıcı da fayda gördüğünü yazmış. Sizin taktıklarınızın fiyatı nedir? Kendimiz takabilir miyiz?
    satoyama bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı idinc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar güzel dost Mustafa,
    Neşen bol olsun.

Öncelikle yeni bakımın hayırlı olsun.
    Dikkatimi çeken olay; resimlerle de paylaştığın üzere bakımda aktarma takımının içi çok temizmiş, temiz kullanmışsın diyebilirim ancak.
    Bu arada bilgilendirmen üzere dikkatimi çeken tercübe ve izahatın üzere gidona takılacak ağırlıklardan hemen alıp taktıracağım, zira sürüş konforuna tarif ettiğin kadar etkisi varsa elbette itibar edip kullanmak lazım gelir.
    Piaggio denge topuzlarını kaça ve nereden aldınız, denge topuzu tercih ederken özellikle dikkat etmem gereken bir bilgi var mı?

Önemli olan scooter'den zevk alabilmek, tadına vararak binebilme kültürü kazanmaktır.
    Gençlerimize başta kendilerine değer vererek scooter kültürünü aktarabilmeyi kazandırmanın tatlı gayretini yaşıyorum. Zira her kesimden her meslekten gençler, arkadaşlar scooter binmeye başladığında daha bir farklı kazanımı olan "scooter-motosiklet-hayat" dünya kültürüne ulaştıklarını gördüm ve bunun teyidini de söz konusu arkadaşlar aldım.

Elbette hayat dostlarla güzel, ancak hayat scooterli dostlarla daha başka bir güzel oluyor.

Bu arada benim Scarabeo 200 ie Scooter 15.900 km civarında, daha nice yollar bizleri bekliyor

Kazasız, keyifli sürüşler diliyorum.
    Alıntı gurcano adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu denge topuzu olayını ben de merak ettim. Biraz internetten araştırınca birçok kullanıcı da fayda gördüğünü yazmış. Sizin taktıklarınızın fiyatı nedir? Kendimiz takabilir miyiz?
    güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. elimden geldiği kadar temiz kullanmaya çalışıyorum, bu topuzlar orjinal piaggio parçası ve liste fiyatına göre satılıyor. üç boyu var ben en büyüğünü taktım, kısaca şöyle izah edeyim. beo ile viraja girerken ve dönerken eğer yol pürüzlü ve eğimi yanlış ise, tedirgin bir kafa sallama oluyor onu %90 oranında azalttı, ayrıca sürüş esnasında tek elinizi bıraktığınız zaman huzursulu ve denge kaybı yaşamıyorsunuz. çanta varsa ön daha hafiflediği için gereksiz denge kayıplarını önlüyor. beo uzun şasili dingil mesafeli bir scooter olduğu için zaten kafa sallama olayı orjinalde yok.

ferco yetkili servisi kadıköy motor kadir ustayı arayıp fiyat alabilirsiniz. kendisinde mevcuttur orjinal vidaları ile birlite..
    fatihyapici bunu beğendi.

Motosikleti
    bazılarına tırı vırı geliyor ama scarabeo dünyada bir çok markadan bile daha çok saygı duyulmuş bir modeldir.
    bana göre harika bir dizayn 2004 scarabeo 250

abd aprilia forumda elcik koruma takan bir arkadaş paylaşmış..

fatihyapici, idinc ve polo34 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza NSS300A
    Elcikleri boşver, aynalara bak!!! Bu nasıl bir ayna sistemi???

Motosikleti
    bu motorda orjinalde koltuk altı bagaj yok beyler o yüzden arka çanta standart geliyormuş.

Motosikleti
    bazılarına tırı vırı geliyor ama scarabeo dünyada bir çok markadan bile daha çok saygı duyulmuş bir modeldir.
    bana göre harika bir dizayn 2004 scarabeo 250

abd aprilia forumda elcik koruma takan bir arkadaş paylaşmış..

http://img30.imageshack.us/img30/7613/g0lh.jpg
    http://img855.imageshack.us/img855/5757/pjic.jpg
    http://img834.imageshack.us/img834/7753/y5t3.jpg
    http://img10.imageshack.us/img10/5184/gu0g.jpg
    http://img29.imageshack.us/img29/9131/xxyf.jpg
    Çok hoş bir model, "al beni" diyor

Motosikleti
    Honda Forza NSS300A
    Facebook grubunda Zeus motorun Beo için yaptırdığı bir cam siperlikten bahsedildiğini gördüm. Kullanan var mı, fiyatı ve montajı hakkından bilgisi olan var mı?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)