Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kawasaki Er6-F / Er6-N Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Motorun satmak isteyen var mı arkadaşlar? ER6-F arıyorum temizinden. Bugün sigortayla görüştüm, büyük ihtimalle perte ayıracaklar motoru.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Velox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-6N
    Herkese selam. Tanisma bolumune bir mesaj attim fakat Kawasaki ER-6N kullanicisi olarak sizlere de ozel bir mesaj atmak istedim. Siteye az once uye oldum. Ankara'da yasiyorum ve 41 yasindayim.

Iki gun once ben de yag degistirdim. Castrol Power 1 Racing 4T kullandim. Ancak Castrol Power 1 Racing 4T ile Castrol Power 1 4T'nin her ikisini de kullanip deneyem var mi? Yari sentetik ile tam sentetik yag arasinda kullanimda hissedilen bir fark var midir? Sifir motorsikletlerde ozellikle rodaj suresince sentetik yag onerilmiyor, acaba tam sentetik yerine, biraz daha sik degistirilen yari sentetik yag motorsiklet icin daha mi sagliklidir?

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Satmayı düşünen varsa N arıyoruz arkadaşlar.
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki er6-n
    Alıntı tubis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satmayı düşünen varsa N arıyoruz arkadaşlar.
    Sahibinden'de bol miktarda vardı ....

ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    Arkadaşlar selam. Haftasonu koşuya giderken orman yolunda ABS ışığı yanmaya başladı. Sağa çektim kontağı kapatıp yine açtım, ışık söndü. Ancak yolda giderken ara ara yine yanmaya başladı. Sizce problem ne olabilir? Balata uyarısı falan yoktur di mi? Şimdi servise götürsem kesin "ABS beyni bozulmuş, yurtdışından yeni beyin gelicek." veya "sensörü yanmış bunun" gibi doğruluğuna asla emin olamayacağım şeyler söyleyecekler. Önce size sorayım dedim, daha önce ABS ışığı bu şekilde yanan oldu mu?
    GOD SAVE THE TWO-STROKE! GOD SAVE THE GPR!

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı ketchup adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selam. Haftasonu koşuya giderken orman yolunda ABS ışığı yanmaya başladı. Sağa çektim kontağı kapatıp yine açtım, ışık söndü. Ancak yolda giderken ara ara yine yanmaya başladı. Sizce problem ne olabilir? Balata uyarısı falan yoktur di mi? Şimdi servise götürsem kesin "ABS beyni bozulmuş, yurtdışından yeni beyin gelicek." veya "sensörü yanmış bunun" gibi doğruluğuna asla emin olamayacağım şeyler söyleyecekler. Önce size sorayım dedim, daha önce ABS ışığı bu şekilde yanan oldu mu?
    Sevgili dostum bu özellik ER6'da varmi bilmiyorum ama başta bmw olmak üzere bazı motosikletlerin abs sistemini araziye girerken devre dışı bırakabiliyorsun. Hatta yol şartlarına göre motor bazen kendiside auto olarak devre dışı bırakabiliyor. Üreticiler neden böyle bir sistem geliştirdi bilmiyorum ama muhakkak faydalı olacagını tahmin ediyorum. Bu konu hakkında forum içerisinde birçok defa konu açıldı. Üstelik herkezin yorumu ABS ışıgının orman,arazi ve stabilize yollarda yanıp, düz yol ve asfalt üzerinde sistematik olarak sönmesi yönündeydi. Umarım ciddi bi problemin yoktur. Eğer aynı sistem ER6'lardada mevcutsa bu motorunun bir özelliği demektir

Hatta daha açıklayıcı olması için şu linki incelemeni tavsiye ederim dostum.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...asligi-29.html
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    ABS uyarı ışığının yanması için pek çok sebep varmış.. Mesela düşük lastik basıncı, akünün zayıflamış olması vb.. Kontağı kapatıp açtığınızda düzeliyosa sorun yokmuş.. Ama hidrolik sistemindeki hava boşluğu da bu tip bi uyarıya sebep olabilirmiş.. buna dikkat etmek gerek. Bu arada balata sensörü yokmuş tabi ki =) Ben yavaştan servise sokayım motoru.. yağ-yağ filtresi, balatalar, hidrolikler falan..

sinan bu bahsettiğim ışık ABS malfunction ışığı. teşekkürler.
    GOD SAVE THE TWO-STROKE! GOD SAVE THE GPR!

Motosikleti
    ER6-f

Herkese Merhaba :)

Merhabalar,

Bugün itibari ile ben de aranıza 2006 model siyah bir ER6-f ile katılmış bulunuyorum. 1 yıl 150 cc' lik 2 yılda 250 cc'lik bir motor kullanıcısı olarak yeni motorumu seçmemdeki en büyük neden tabiki de sizlerin motor ile ilgili yorumlarıydı. Eeee azıcık da çok güzel görüntüsüydü

Foruma katkı yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Görüşmek dileğiyle......

Motosikleti
    Kawasaki ER-6N
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili dostum bu özellik ER6'da varmi bilmiyorum ama başta bmw olmak üzere bazı motosikletlerin abs sistemini araziye girerken devre dışı bırakabiliyorsun. Hatta yol şartlarına göre motor bazen kendiside auto olarak devre dışı bırakabiliyor. Üreticiler neden böyle bir sistem geliştirdi bilmiyorum ama muhakkak faydalı olacagını tahmin ediyorum. Bu konu hakkında forum içerisinde birçok defa konu açıldı. Üstelik herkezin yorumu ABS ışıgının orman,arazi ve stabilize yollarda yanıp, düz yol ve asfalt üzerinde sistematik olarak sönmesi yönündeydi. Umarım ciddi bi problemin yoktur. Eğer aynı sistem ER6'lardada mevcutsa bu motorunun bir özelliği demektir

Hatta daha açıklayıcı olması için şu linki incelemeni tavsiye ederim dostum.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...asligi-29.html
    NHTSA - Amerikan Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi - istiatistiklerine gore ABS'nin yolda iyi sonuclar veriyor (olumlu kazalari %37, maddi olanlari %22 azaltiyor). Fakat Amerikan Motorsiklet Dernegi (AMA) ABS'nin off-road kullaniminda sorunlar dogurdugunu, bu kazalarin istatistiklere yansimadigini soyluyor (yolda olanlar istatistiklere girdigi icin). Bu nedenle ABS'nin butun motorsikletlerde zorunlu olması onerilerine karsi cikiyor. Bildigim kadarila ABS yalnizca BMW'nin bazi modellerinde devre disi birakilabiliyor. Mesela K1300GT'de devre disi birakilamiyor.

Motosikleti
    kawasaki er-6 n
    Alıntı ER6iNbay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rolanti hombre nin de dediği gibi 1300 dd de olması gerekmektedir, rolanti ayarı gaz kelebeğinin yanında bir vida gibi bir parça var onu sıkarak yada gevşeterek ayarlanabilir,
    ışık olayına gelince eğer nasıl okunduğunu biliryorsan hata kodlarını okumak için bir yöntem var, onu okuyarak hatanın tam olarak nerden geldiğini öğrenebilirsin. Bunun için geçmiş mesajlarda nasıl okunacağına dair anlatımlar mevcuttur. Kitapçığın var ise orda da nasıl bakacağın açıklanmıştır. Yalnız hata ışığı yandığında koltuğu söküp bakman gerekir. kolay gelsin.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:56 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:46 ----------

Şimdi hatırladım nasıl olduğunu,
    koltuğu açtığında şasenin yanında arka taraflarda turuncu bir kablo vardır, soketli, o kabloyu bir uzatma kablo yardımıyla akunun eksi kutubuna değdirmen gerekiyor, olay şöyle,
    arıza ışığı yandı, kontak açık engine cut off dan motoru istop ettin, o turuncu soketli kabloyu uzatma yardımıyla eksi kutuba 2 saniye içerisinde 5 kere değdirip bırakman gerekiyor, bundan sonra arıza ışığı yanıp sönmeye başlıyacaktır, motorun bütün hata kodlarını sırayla vermeye başlayacaktır. eğer ingilizcen var ise vereceğim adresteki pdf dosyasında resimli şekilde anlatılmıştır. kolay gelsin...

http://homepages.slingshot.co.nz/~sh...FI%20Light.pdf
    merhabalar mersinden yazıyorum bende er-6 aldım sabit hızla giderken sorun yaşıyorum sanki ateşleme kesiyor gibi yapıyor bazende arıza lambası yanıyor kontağı kapatıp açınca düzeliyor dediğiniz gibi turuncu kabloyu 5 kere değdirdim ama okumadı yardımcı olursanız sevinirim

Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı Velox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    NHTSA - Amerikan Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi - istiatistiklerine gore ABS'nin yolda iyi sonuclar veriyor (olumlu kazalari %37, maddi olanlari %22 azaltiyor). Fakat Amerikan Motorsiklet Dernegi (AMA) ABS'nin off-road kullaniminda sorunlar dogurdugunu, bu kazalarin istatistiklere yansimadigini soyluyor (yolda olanlar istatistiklere girdigi icin). Bu nedenle ABS'nin butun motorsikletlerde zorunlu olması onerilerine karsi cikiyor. Bildigim kadarila ABS yalnizca BMW'nin bazi modellerinde devre disi birakilabiliyor. Mesela K1300GT'de devre disi birakilamiyor.
    Evet velox, sanırım bu konuda hemfikiriz. Benimde bildiklerim bu yönde, 1300GT, 1200LT, 1200RT tarzı uzun geziler için tasarlanmış arazi sürüşlerine elverişli olmayan motosikletlerde ABS'nin devre dışı bırakılması söz konudu değil. Fakat F650,1200GS gibi hertürlü yol koşullarına göre tasarlanan motosikletlerde ABS'nin devre dışı bırakılması mümkün. Açıkçası ketchup ABS ışıgı yaniyor dediğinde ilk aklıma gelen bu olmuştu.

Motosikleti
    Kawasaki ER-6N
    Sagol SinanAksu. Bu ABS isi ilginc. Testlerde tam yerinde devremeye girmesi anlaminda Ducati'nin ABS sistemi cok iyi bulunuyor. Bir de Honda'nin yeni ABS sistemi var - arka freni yapinca on ve arka ABS'yi otomatik kendisi ayarlayarak ayni anda devreye sokuyor. Bu durumda hem dengeli, hem de tepki suresi kisa bir frenleme saglaniyormus, ama benim kullanip deneme sansim olmadi :-)

Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Sagol SinanAksu. Bu ABS isi ilginc. Testlerde tam yerinde devremeye girmesi anlaminda Ducati'nin ABS sistemi cok iyi bulunuyor. Bir de Honda'nin yeni ABS sistemi var - arka freni yapinca on ve arka ABS'yi otomatik kendisi ayarlayarak ayni anda devreye sokuyor. Bu durumda hem dengeli, hem de tepki suresi kisa bir frenleme saglaniyormus, ama benim kullanip deneme sansim olmadi :-)
    Sende sağol dostum.
    O bahsettiğin kombine fren sistemi benim dövil'imde vardı ve mükemmel bir sistem.

Sistemin çalışması şu şekilde :

Bu sistemin devreye girmesi için öncelikle 60 Km hızın üzerinde olmanız gerek. Düşük hızda bu sistem devreye girmiyor, bunun sebebide italyada yapılan testlerde düşük hızlarda bu sistemin devreye girmesi sonucu motoru yatırma ihtimaliniz çok yüksek olduğu yönünde. Birde arka frene yüklendiginizde sistem ön frene basınç'ı aynı oranda vermiyor, aynı basınç'ın %40 / %50 oranda düşüğü ön frene uygulanıyor.

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Bmw'lerde de integral fren sistemi olarak geçiyor bu. Ama biraz daha farklı ve bence mantıklı olanı, ön frene bastığınızda arkayı kendisi ayarlıyor. Özellikle panik fren durumlarında performansına inanamazsınız. GS1150de gördüm şok oldum, belki de hayatımı borçluyum o sisteme. Arkadaşım ben 140la giderken 220yle giriyordu arkamdan trak diye yavaşladı şaşırdım. Ben motorun gagasına oturmayı bekliyordum
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Motosikleti
    Kawasaki ER-6N

ACIL YARDIM - Motor problemi

Bu sabah erken kalktım, motorla sabah keyfi yapayim dedim. Marş biraz zor aldı, sanki düğmede bir temassszılık var gibiydi (yani tık yoktu). Üçüncü denemede çalıştı. 5 gündür binmiyorum, ondandır diye düşündüm. Daha sonra benzinciye gittim, birinci viteste pompaya yanaştım, debriyaj tam sıkılı, ben durunca motor do stop da etti. Daha sonra eve geldim. Kırmızı ışıklarda ya da vites değiştiriken sorun olmadı. Eve gelince birkaç denem yaptım. Vites boştayken çalışıyor sorun yok, debriyaja basıp bire atınca tak edip stop ediyor. Rölanti ayar mı düşük diye düşündüm, devir birtaz yüksekken bire atıp aynı şeyi denedim, yine stop ediyor. Çok canım sıkıldı.

Benzer sorun yaşayan ya da bilgisi/tahmini olan var mı? İlk aklıma gelen debriyaj sorunu (tel, balata vs).

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Bu sabah erken kalktım, motorla sabah keyfi yapayim dedim. Marş biraz zor aldı, sanki düğmede bir temassszılık var gibiydi (yani tık yoktu). Üçüncü denemede çalıştı. 5 gündür binmiyorum, ondandır diye düşündüm. Daha sonra benzinciye gittim, birinci viteste pompaya yanaştım, debriyaj tam sıkılı, ben durunca motor do stop da etti. Daha sonra eve geldim. Kırmızı ışıklarda ya da vites değiştiriken sorun olmadı. Eve gelince birkaç denem yaptım. Vites boştayken çalışıyor sorun yok, debriyaja basıp bire atınca tak edip stop ediyor. Rölanti ayar mı düşük diye düşündüm, devir birtaz yüksekken bire atıp aynı şeyi denedim, yine stop ediyor. Çok canım sıkıldı.

Benzer sorun yaşayan ya da bilgisi/tahmini olan var mı? İlk aklıma gelen debriyaj sorunu (tel, balata vs).
    Belki biraz garip gelebilir ama sanki yan ayak müşürünüzde arıza var gibi geldi bana. Yan ayak yayınızda da problem olabilir. Yani yan ayak hafif açık kalıyor olabilir.

Arkadaşlar şu makineye kaç defa heveslendim, olmadı, hafif kazalı, yürüyeni sağlam f-n farketmez böyle bişeyler denk gelirse bana bir özel mesaj dürtebilirseniz çok mutlu olurum. Hepinize keyifli sürüşler

ercankarakus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-MAX 400 ABS

Ayaklık açıkken çalıştırmaya çalışmış olabilir misin ??

Motosikleti
    Kawasaki ER-6N
    Alıntı Gnusher adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belki biraz garip gelebilir ama sanki yan ayak müşürünüzde arıza var gibi geldi bana. Yan ayak yayınızda da problem olabilir. Yani yan ayak hafif açık kalıyor olabilir.

Arkadaşlar şu makineye kaç defa heveslendim, olmadı, hafif kazalı, yürüyeni sağlam f-n farketmez böyle bişeyler denk gelirse bana bir özel mesaj dürtebilirseniz çok mutlu olurum. Hepinize keyifli sürüşler
    Cevaplar için sağolun. Sabahın dokuzun bu saate kadar motor tamir bakım konusunda benden daha deneyimli bir arkadaş ile bir kaç denemede bulunduk. Sorun büyük ölçüde çözüldü, esas sorun hangisiydi emin olamadık ama üç şey yaptık. Yan ayak yayının içinden taş çıkardık. Aradaki taş yayı tam çektrmiyordu, ayrıca taş yüzünden muhafaza kaymış, yayı açıkta bırakmış, daha da fazla pislik toplanmış. WD40 ile temizleyip kalın bir tel ile iterek taşı çıkardık. Fakat bununla birlikte aküde de sorun var galiba, akünün ömrü doluyor. Akü şarj cihazı ile biraz şarj ettik. Ama 4-5 denemeden sonra marş sorunu tekrar oldu. Arkadaştaki akü şarj aletinin amperi düşükmüş, daha uzun süre şarj edersek ya da daha yüksek amperli bir şarj cihazı belki daha kalıcı çözüm olur. Son ihtimal de Metin Usta’nın yanına gittiğimde (bu sorun ara sıra yine oluyordu) konuşurken Kani Usta marş butonuna WD40 sık, su kaçmış temassızlık yapıyor olabilir demişti. Onu da denedik. Şimdilik aküden kaynaklanan sorun duruyor ama en azından çözmesi kolay. En kötü ihtimal sıfır bir aküye 150 tl bayılıp sorunu çözeceğiz. Hepinize bir kez daha teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:35 ----------

Cevaplar için sağolun. Sabahın dokuzun bu saate kadar motor tamir bakım konusunda benden daha deneyimli bir arkadaş ile bir kaç denemede bulunduk. Sorun büyük ölçüde çözüldü, esas sorun hangisiydi emin olamadık ama üç şey yaptık. Yan ayak yayının içinden taş çıkardık. Aradaki taş yayı tam çektrmiyordu, ayrıca taş yüzünden muhafaza kaymış, yayı açıkta bırakmış, daha da fazla pislik toplanmış. WD40 ile temizleyip kalın bir tel ile iterek taşı çıkardık. Fakat bununla birlikte aküde de sorun var galiba, akünün ömrü doluyor. Akü şarj cihazı ile biraz şarj ettik. Ama 4-5 denemeden sonra marş sorunu tekrar oldu. Arkadaştaki akü şarj aletinin amperi düşükmüş, daha uzun süre şarj edersek ya da daha yüksek amperli bir şarj cihazı belki daha kalıcı çözüm olur. Son ihtimal de Metin Usta’nın yanına gittiğimde (bu sorun ara sıra yine oluyordu) konuşurken Kani Usta marş butonuna WD40 sık, su kaçmış temassızlık yapıyor olabilir demişti. Onu da denedik. Şimdilik aküden kaynaklanan sorun duruyor ama en azından çözmesi kolay. En kötü ihtimal sıfır bir aküye 150 tl bayılıp sorunu çözeceğiz. Hepinize bir kez daha teşekkürler.
    Eklemeyi unuttum, ayrıca bir haftadan daha fazla kullanılmayan motorlarda benzin karbüratör memesi/enjektörlerde tıkanmalara sebep olabilir diyorlar, doğruluk payı var mıdır bilmiyorum.

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Slm Velox. Bende de benzer sorunlar vardı 2-3 gün çalıştırmayınca sabahları zor çalışıyordu birde uzun ve tempolu gezi sonrası rolanti düşüyordu öyleki 1. viteste durdugum zaman stop ediyordu.Akünün zayıf oldugunu zaten biliyordum ama uzun gezi sonrası rolantinin düşmesine pek anlam veremiyordum akü gerçekten ölü hiç şarj tutamayacak durumda olsa ilk andan itibaren sorun olur neden tempolu bi gezi sonrası rolanti düşsünki ?

Sonradan jeton düştü belki bir ihtimal konjektör veya alternatör dedim.Gittim konjektörüde aküyüde ölçtürdüm evet akü zayıf ama ondan daha önemlisi konjektör sorunlu.Akünün bitmeside büyük ihtimal konjektörden kaynaklanıyor. Ölçüm yaptık devir yükseldikçe motordan aküye gelen voltaj düşüyor.Buda tempolu gezilerde neden rolantinin düştügünü açıklıyor. Akü yeterince şarj olamıyor.

Sana tavsiyem motordan aküye gelen voltajı rolantide ve yüksek devirde ölçtürmen.

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Bence boşuna ekstra masraflara girmeyin. Akü bitikse kendini belli eder. Sorunun yan ayaklıkla ilgisi olduğu belliydi. Sonradan aküdeki problem devam ederse çin malı jel akü alırsınız bir tane, Çin malları arasında sevdiğim tek şey aküler galiba

@elint
    gs500ümde de benzer problemler oluyordu. Aküyü şarj ettik. Problem ilk başta çözüldü sonra yeniden geldi. Akü dolu, o zaman sorun başka yerde dedik. Elektrik aksamını baya bir söktükten(başta konjektör) ve alternatif parçalar denedikten sonra anladık ki boşuna uğraşmışız. Aküyle alakalı olma ihtimali yüksek bir problem varsa direk aküyü değiştirmenizi tavsiye ederim. Yenisini alın, takın ve büyük ihtimalle mutlu ve problemsiz sürüşler sizi bekliyor olacak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler