Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kanuni Windy S

Motovento
    REKLAM ALANI
    hgures - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Alıntı fat280 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

hgures dün salihlinin içinden geçtik akhisardan alanyaya gittim motorla güzel yerler oraları :D

Harika bir rota... Akhisar-Alanya (Kıyıdan değil mi?)

Bu arada hafta içi akşamüstü dönecek olursanız meşhur "odun köfte"mizden ikram etmek isterim...

Ve gerçekten güzel yerlerimiz var motosikletle gidilecek. Gölmarmara'dan tut da Demirci barajına kadar...

Sevgiler
    Hikmet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hgures adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli Arkadaşlarım,

Belki önceki yazılardan anımsarsınız, Nisan başından beri ilk motosikletim olan Windy s 150 kullanıcısıyım ancak havaların berbat gitmesi biraz da işlerin yoğunluğundan ve haftsonu İzmir'e çocuklarımın yanına gittiğimden henüz 1,000 km'yi bile göremedim. Yaklaşık 800'de.

Genel olarak çok memnunum. Hele hele ilk kullanıcılar için bence dört dörtlük (fiyat ve fayda dengesi adına tartışılmaz)

Aldığımdan bu yana 2 kere (tesadüf) 300. km de benzin aldım. İkisinin de ortalaması net 2,77 Litre/100 km. Tabi hem kendime çok güvenmediğim için hem de rodaj süresinde olduğundan çok sıkıştırmıyorum (ama itiraf edeyim 2-3 kere 100'ü gördüm) :-)

Neyse çok vaktinizi almak istemem biraz uzattım... Size, özellikle İzmir'li arkadaşlarıma küçük bir sorum var...

Ben Salihli'de çalışıyor ve motosikletimi burada kullanıyorum. Ancak bu haftasonu İzmir'e motosikletimle gideceğim. İzmir'de özellikle Çiğli, Karşıyaka, Bornova taraflarında önereceğiniz iyi bir usta veya servis var mı? Bana özellikle 6,000 devirden sonra sanki biraz fazla titreşiyormuş gibi geliyor. Bilen ve çözüm getirebilecek birilerine göstermek isterim. Bir de aynalarla başım dertte, çok sık ayna kullanan biri olarak arkamı görmek istediğimde kollarımı vücuduma yapıştırmam gerekiyor. Uygun ve büyük tiplerinden bulup değiştirmek isterim.

Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Herkese sevgiler
    150lik lerde titreşim durumunu bilmiyorum ama yağ değişiminden sonra biraz olsun azalır diye düşünüyorum. Birde ayna bacaklarını, ellerinin üzerinde duracak gibi değil de motosiklete tam 90 derece yani yanlara doğru en uzak noktaya gelecek şekilde ayarlarsan daha rahat olduğunu görürsün.
    112ciyiz

oz.07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Windy S gitti
    Alıntı Acil112 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    150lik lerde titreşim durumunu bilmiyorum ama yağ değişiminden sonra biraz olsun azalır diye düşünüyorum. Birde ayna bacaklarını, ellerinin üzerinde duracak gibi değil de motosiklete tam 90 derece yani yanlara doğru en uzak noktaya gelecek şekilde ayarlarsan daha rahat olduğunu görürsün.

Bunu bir deneyeyim. Aynı "kolları içe çekme" durumu bende de var çünkü :D
    Teşekkürler bilgi için
    Bu arada insanlık için küçük, benim için büyük bi adım olarak, 2000 km'yi tamamladım bugün motorumla :D Odometre 8000 km gösteriyor. Önceden söylediğim titreşim olayını hatırlarsınız, git gide azalıyor :D Niye azaldığını bilemiyorum ama ben "titrersen titre ulan" diyip bastıkça motor açılmaya başladı sanırım :D artık 90-100 rahat gidebiliyorum.
    Motorun benden önceki sahipleri (ben 3. sahibiyim) toplamda 6bin km yapmış, az ve yavaş mı kullanmışlar acaba? Motor benden önce açılmamış da, ben yeni açıyo olabilir miyim sizce? 6bin kmden sonra

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    Harika bir rota... Akhisar-Alanya (Kıyıdan değil mi?)

Bu arada hafta içi akşamüstü dönecek olursanız meşhur "odun köfte"mizden ikram etmek isterim...

Ve gerçekten güzel yerlerimiz var motosikletle gidilecek. Gölmarmara'dan tut da Demirci barajına kadar...

Sevgiler
    Hikmet
    kardeş ben alanyadan milasa oradan da somaya oradanda akhisarda bir gece kaldıktan sonra salihli denizli korkuteli üzerinden alanyaya geçtim dönüşüm olmayacak zaten alanyalıyım bir dahaki sefere inş.
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

9000-10000km civarı motorda bir değişme olmuştu. İnadına serileşti, vites geçişleri yumuşadı ve sesi tok çıkmaya başladı. O zaman gerçekten rodajın bittiğini motorun son halini aldığını anladım. Yazmıştım ama yine söyleyeyim seçenlerde kısa süreli bir max hız denemesinde 126 yaptı(cbr 125 göstergesi ile doğrulandı)
    112ciyiz

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    9000-10000km civarı motorda bir değişme olmuştu. İnadına serileşti, vites geçişleri yumuşadı ve sesi tok çıkmaya başladı. O zaman gerçekten rodajın bittiğini motorun son halini aldığını anladım. Yazmıştım ama yine söyleyeyim seçenlerde kısa süreli bir max hız denemesinde 126 yaptı(cbr 125 göstergesi ile doğrulandı)
    abi maşallahın var ne gidiyor bizimkisi en fazla inişde 120 de kalıyor :D
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

oz.07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Windy S gitti
    Ben anladım abi senin kanunide, içerden adamın var :D artık nasıl bi makine verdilerse sana Ben para biriktirmelere başladım, hyosung gt250 alıcam inşallah ))

benim windy s 4500km'de 2010 kasım ayında almıştım motorumda performans egzoz dışında hiç bir oynama yok tek kişi motorun kendi ibresine göre 4.vites 110km 5.vites 135km hızı var arkadaşın windy s 110u geçmiyo 4.vitesle kafa kafaya gidiyoruz.

Motosikleti
    kanuni windy s 125
    Deponun sıkı olmadığını zannetmiyorum ama yine de kontrol edebilirsin. Seleyi sol arka tarafından kontak anahtarıyla aç, selenin ön tarafında, deponun arka kısmında iki 12no civata var onları kontrol et biraz da sıkabilirsin...
    evet depo gevşekmiş sağlamca sıktım uğultu kesildi bu arada motorum şu an 180 km de geçen gün motorun altında bi cıvata buldum, yıldız tornavidayla sıkılan kısa bi cıvata, sanırım motordan düşmüş ama neresinden düştüğünü bulamadım ve bu cıvatayı bulduktan sonra motorla 2. 3. vitesle 3000-4000 devirde giderken gaz kesip (yanlış anlaşılmasın aniden gaz kesip hızlıca gaz vermekten bahsetmiyorum) tekrar gaz verdiğim zaman tak diye bi ses gelmeye başladı hemen servisine gittim elimde cıvatayla, derdimi anlattım bi tur attı geldi, sonra ayaklığını kaldırdı, motoru stop etti, vitesi 2 ye atıp, arka tekerleği eliyle ileri geri hareket ettirerek, o sesin arka tekerdeki boşluktan olduğunu ve normal olduğunu söyledi cıvatayı gösterdim baktı baktı galiba bu senin motordan düşmemiş dedi ( ama böyle bi ihtimal yok çünkü motoru park ettiğim kapalı garajım var ve bu motordan başka bişey yok) bu arada zincir de sanki biraz gevşekmiş gibi bundan dolayı yaparmı o sesi ? vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür eder , hepinize kazasız bol keyifli sürüşler dilerim.

Alıntı icema50 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet depo gevşekmiş sağlamca sıktım uğultu kesildi bu arada motorum şu an 180 km de geçen gün motorun altında bi cıvata buldum, yıldız tornavidayla sıkılan kısa bi cıvata, sanırım motordan düşmüş ama neresinden düştüğünü bulamadım ve bu cıvatayı bulduktan sonra motorla 2. 3. vitesle 3000-4000 devirde giderken gaz kesip (yanlış anlaşılmasın aniden gaz kesip hızlıca gaz vermekten bahsetmiyorum) tekrar gaz verdiğim zaman tak diye bi ses gelmeye başladı hemen servisine gittim elimde cıvatayla, derdimi anlattım bi tur attı geldi, sonra ayaklığını kaldırdı, motoru stop etti, vitesi 2 ye atıp, arka tekerleği eliyle ileri geri hareket ettirerek, o sesin arka tekerdeki boşluktan olduğunu ve normal olduğunu söyledi cıvatayı gösterdim baktı baktı galiba bu senin motordan düşmemiş dedi ( ama böyle bi ihtimal yok çünkü motoru park ettiğim kapalı garajım var ve bu motordan başka bişey yok) bu arada zincir de sanki biraz gevşekmiş gibi bundan dolayı yaparmı o sesi ? vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür eder , hepinize kazasız bol keyifli sürüşler dilerim.

kısa saç vidası gibi birşey mi bulduğun? yan ayağın oralarda, iç kısımda tam zincirin sol maşa üzerinden geçtiği yerde bir parça var. ince şerit şeklinde bir saç, ortasında lastik birşey, iki ucu maşa etrafından dolaşıp aynı saç vidası ile sıkılıyor. motorun altına yatıp görmen lazım. zincir de biraz gevşek ise(bahsettiğim parçanın zincir gerginliği ile alakası yok) oraya sürtüp ses yapıyor olabilir. Bir arkadaşın KUBA marka motorundan da düşmüştü ve bir eksikliğini hissetmedik.
    Şimdi nöbetteyim motor burda olsa fotoğrafını çeker koyardım.
    112ciyiz

Motosikleti
    kanuni windy s 125
    kısa saç vidası gibi birşey mi bulduğun? yan ayağın oralarda, iç kısımda tam zincirin sol maşa üzerinden geçtiği yerde bir parça var. ince şerit şeklinde bir saç, ortasında lastik birşey, iki ucu maşa etrafından dolaşıp aynı saç vidası ile sıkılıyor. motorun altına yatıp görmen lazım. zincir de biraz gevşek ise(bahsettiğim parçanın zincir gerginliği ile alakası yok) oraya sürtüp ses yapıyor olabilir. Bir arkadaşın KUBA marka motorundan da düşmüştü ve bir eksikliğini hissetmedik.
    Şimdi nöbetteyim motor burda olsa fotoğrafını çeker koyardım.
    Yarın bi bakayım ama bana sanki şanzımandan geliyo gibi geldi o ses bir de ön teker hafif bi çukura veya kasise geldimide tak diye ön maşadanda geliyo bi ses belki o ses normaldir bilemiyorum artık başka sıkılacak bi yeri varmı?

o sesin geldiği yeri de hemen söyleyeyim km telini çamurluğun yanında tutan plastik halka var. O halka sert ve en küçük tümsekte bile km teli halkanın içinde ses yapıyor istersen bant gibi birşeyle tutturup deneyebilirsin. Ses kesilirse Sonra başka bir çözüm bulursun
    112ciyiz

Motosikleti
    kanuni windy s 125
    cıvatanın nereden düştüğünü buldum direksiyon kilidinin 2 civatasından biriymiş hemen takıp sıktım ön maşadan gelen sesde senin dediğin gibi aynen sanırım yukarıda bahsettiğim seste ya zincirin gevşek olmasından yada arka tekerin göbeğinden geliyo şanzımandan gelmediğine iyice kanaat ettim bugün ayrıca senin bahsettiğin zincirin üstünden geçtiği plastik takozu da gördüm o yerli yerinde duruyo sanırım zincir arka maşaya sürtmesin diye koymuşlar o takozu oraya bu arada zincir gerginliği hakkındada bilgi verirseniz sevinirim.

zincir gerginliği 1-1.5 cm yukarı-aşağı hareket edecek şekilde olmalıdır. Aslında göz kararı yapılır, önemli olan tekerleklerin paralel olması ve merkez somunlarının iyice sıkılmasıdır. Paralelligi, zincir gerginliğini ayarladigin hareketli parlak parçalar üzerindeki çentiklerin maşa üzerinde kaçıncı çizgiye geldiğine bakarak ayarlayabilirsin.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:06 ----------

arka tarafta jantın içinde dişli takozu var. Yıldız şeklinde Lastik bir takozdur acemilikte kısa zamanda aşınır ve dişli ileri geri oynamaya başlar kalkışta yada vitese geçince "tak" diye ses yapar.
    112ciyiz

Motosikleti
    kanuni windy s 125
    zincir gerginliği 1-1.5 cm yukarı-aşağı hareket edecek şekilde olmalıdır. Aslında göz kararı yapılır, önemli olan tekerleklerin paralel olması ve merkez somunlarının iyice sıkılmasıdır. Paralelligi, zincir gerginliğini ayarladigin hareketli parlak parçalar üzerindeki çentiklerin maşa üzerinde kaçıncı çizgiye geldiğine bakarak ayarlayabilirsin.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:06 ----------

arka tarafta jantın içinde dişli takozu var. Yıldız şeklinde Lastik bir takozdur acemilikte kısa zamanda aşınır ve dişli ileri geri oynamaya başlar kalkışta yada vitese geçince "tak" diye ses yapar.
    herhalde o lastik takozdan geliyo o ses ama aşınacak kadar binmedim henüz daha 180 km de üstelik

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:34 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:45 ----------

Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş senin motorununda arka dişli oynuyomuydu ileri geri, Bende oynuyodu servise söyledim adam söktü arka takoza lastik şamiyel parçaları koydu , şimdi hiç oynamıyo ama normali biraz oynaması gerektiğini duydum
    galiba daha öncede bahsedilmiş bu takozdan bu forum ne güzel ya kafana takılan bişeyler oldumu giriyosun bakıyosun öğreniyosun çok güzel bi bilgi paylaşımı

Motosikleti
    Kanuni Windy S
    Alıntı icema50 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herhalde o lastik takozdan geliyo o ses ama aşınacak kadar binmedim henüz daha 180 km de üstelik

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:34 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:45 ----------

galiba daha öncede bahsedilmiş bu takozdan bu forum ne güzel ya kafana takılan bişeyler oldumu giriyosun bakıyosun öğreniyosun çok güzel bi bilgi paylaşımı
    Aynı problem bendede oluyordu lastik takozu değiştirdiler ses devam ediyor alakası yok.Sebebi ise motorun beşiği denilen ayak marşının arkasındaki civatanın gevşemesi.Servise gidip sıktırırsan ses kesilir benimkisi böyle çözüldü.

Motosikleti
    kanuni windy s 125

yağ seviyesi

Alıntı Night03 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı problem bendede oluyordu lastik takozu değiştirdiler ses devam ediyor alakası yok.Sebebi ise motorun beşiği denilen ayak marşının arkasındaki civatanın gevşemesi.Servise gidip sıktırırsan ses kesilir benimkisi böyle çözüldü.
    bugün gittim servise, dedim, arka tekerin göbeğinde lastik takoz varmış o parçalanmıştır onun için ses yapıyo, dediler dedim, tamam söker bakarız dedi, tam sökecekken senin arka dişli gevşekmiş dedi, onu bi sıkalım ondan sonra dene dedi, sıktı, ondan sonra denedim ses kesildi tam o sırada motorun oradaki cam varya, yağ seviyesi gözüküyo, yağ camın tam ortasındaydı , sordum yağı eksikmi diye hayır dedi,neyse eve döndüm ama kafama takıldı ayaklığı kaldırdım stop ettim biraz bekledim yağ çubuğunu çıkartıp baktım, seviye tam ortadaydı. sakıncası varmı yoksa yağ eklemelimiyim?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:31 ----------

tekerin paralelliğini tam olarak ayarlayabilmek için önce merkez somunları gevşetip sonra ayaklığın üzerindeyken çalıştırıp 1. vitese alıp teker dönerken arkadan bakıp ayar somunlarıyla ona göre mi ayar yapıcaz?

motor çalışırken hatta vitesteyken üzerinde çalışmayın. Zinciri yağlarken bile motoru çalıştırmayın.
    Merkez somunlar gevşetilir, gerdirme vidalarının somunları gevşetilir, zincir tarafındaki gerginlik ayarlanır, somunu sıkılır. Çizginin nerede olduğuna bakılır, diğer taraf da aynı şekilde eşitlenir, somunu sabitlenir. Merkez somunlar sıkılır, son bir kez zincir gerginliği kontrol edilir.
    Kullandığınız anahtarların iyi olması ve özellikle merkezin iyi sıkılması gerekir..
    112ciyiz

cem.dinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM XS125K (200cc)-DESTRO250-ZZR250-Windy s 150
    Değerli Arkadaşlarım,

Belki önceki yazılardan anımsarsınız, Nisan başından beri ilk motosikletim olan Windy s 150 kullanıcısıyım ancak havaların berbat gitmesi biraz da işlerin yoğunluğundan ve haftsonu İzmir'e çocuklarımın yanına gittiğimden henüz 1,000 km'yi bile göremedim. Yaklaşık 800'de.

Genel olarak çok memnunum. Hele hele ilk kullanıcılar için bence dört dörtlük (fiyat ve fayda dengesi adına tartışılmaz)

Aldığımdan bu yana 2 kere (tesadüf) 300. km de benzin aldım. İkisinin de ortalaması net 2,77 Litre/100 km. Tabi hem kendime çok güvenmediğim için hem de rodaj süresinde olduğundan çok sıkıştırmıyorum (ama itiraf edeyim 2-3 kere 100'ü gördüm) :-)

Neyse çok vaktinizi almak istemem biraz uzattım... Size, özellikle İzmir'li arkadaşlarıma küçük bir sorum var...

Ben Salihli'de çalışıyor ve motosikletimi burada kullanıyorum. Ancak bu haftasonu İzmir'e motosikletimle gideceğim. İzmir'de özellikle Çiğli, Karşıyaka, Bornova taraflarında önereceğiniz iyi bir usta veya servis var mı? Bana özellikle 6,000 devirden sonra sanki biraz fazla titreşiyormuş gibi geliyor. Bilen ve çözüm getirebilecek birilerine göstermek isterim. Bir de aynalarla başım dertte, çok sık ayna kullanan biri olarak arkamı görmek istediğimde kollarımı vücuduma yapıştırmam gerekiyor. Uygun ve büyük tiplerinden bulup değiştirmek isterim.

Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Herkese sevgiler
    Değerli arkadaşım Ben de geçen hafta windy s 150 aldım 470km oldu. Eski bir çılgın motorcu olduğum için bazı modifikasyonları kendim yapıyorum. Titreşim konusunda sana birazcık yardımcı olabilirim. Motorun silindir kapağının üzerinde yakıt deposu altındaki şase birleştirme kulağı var iki adet bunları tamamen sökersen titreşim bir nebze de olsa azalıyor. Bu kulaklar motorun titreşimini direkt olarak şaseye aktardığı için titreşimi hissetmemek mümkün değil. zaten pek kullanışlı da değil. Şimdi bazı arkadaşlar bana karşı çıkabilir ama ben böyle kullanıyorum. Hiç bir sorun da teşkil etmiyor. İstersen bir dene. Bazı arkadaşlar şimdi yazacaklar yok motorun ağırlığı şaseden alınır yok tüm ağırlık bağlantı civatalarına biner vs.vs. sen bi dene fark varsa takmazsın baktın hiçbir fark yok takarsın sonuçta iki civata tutuyor.Benim motorda 5000 devire kadar titreşimi tahminen %30 gibi kesti 7000 devir ve üzerinde ise titreşimi hissetmiyorum bile

hgures - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i Evo
    Sevgili Cem,

Değerli yanıtın için teşekkürler... Denemekle bir şey kaybetmeyeceğimi düşünüyorum, ilk fırsatta deneyip sonucunu sizlerle paylaşacağım.

Bir de Salihli'deki yetkili servis der ki "abi hele şöyle 1,500-2,000 km'yi gör ön dişliyi bir kademe büyütelim o zaman titreşim kalmayacak" Son hızı arttırsa da motorun çekişini/seriliğini düşürecek diye ben pek yanaşmak istemiyorum. Kullanım özelliği olarak tercihim; son hızı yüksek olan bir motosiklet yerine seri şekilde hızlanabilen ve rampalarda bayılmayan bir motosiklettir. Ayrıca bu değişiklik motoru ne kadar yorar ömrüne ne derece olumsuz etkisi olur bir fikrim yok.

Profil bilgilerinden görebildiğim üzere sen de İzmir'lisin... Peki buralarda servis/usta konusunda bir önerin var mı?

Sevgiler
    Hikmet

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler