Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    syn022 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok sattım Cbf'yi Maxi arıyorum.
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, geçmiş tarihlerde bahsetmiş olduğum motorumun yağ yakma probleminde kayda değer bi iyileşme gözlemlemeye başladım. Motor 12000 de 2011. Çok dingin kullandığımdan dolayı sanırım rodaj yeni yeni bitiyor ve yağ yakma kesilmeye başladı. 2009 model olan cbf im de ilk 25 bin km yağ eksiltmiş ve 25 binde yağ eksiltmeyi kesmişti. Darısı yağ eksilten yeni cbf lere sahip tüm arkadaşların başına. Yalnız yağ eksilten dönemde motorunuza arada yağ takviyesi mutlaka yapın. Eksik yağ ile kullanmayın. İleride mutlaka kesecek veya azalacaktır. Sonuçta motorlarımız daha yeni.

10-11-12 model yılına bağlı kalmaksızın yağ yakan motor var, yakmayan motor var. Henüz bu sıkıntı % 100 olarak çözülmüş değil. İstediğin kadar bilinçli ve itinalı kullan, yakıyorsa yakıyor. İstediğin kadar vurdumduymaz kullan, yakmayan motorda yakmıyor. Şu var, yeni olduğu halde yağ yakan motorları bu şekilde kullanmak kesinlikle zahmetli değil. Önemli olan yağ yakan motoru, bu döneminde yağsız bırakmamak. Yani sıfır cbf almayı düşünen arkadaşlar, ya benim motorumda yağ yakarsa endişesiyle cbf almaktan vazgeçmesinler. Bunun takibi gayet kolay ve sıkıntısız.

İlk cbf im 2009 model ilk 25 bin km yağ yaktığından ve 25 binde yağ yakmayı kestiğinden bahsetmiştim. Bu motorumu 25 km de kardeşime satmıştım. Oda 1 ay kadar önce 40 bin küsür km lerde bi başkasına sattı. Motor son anında bile 40 binin üzerindeyken yağ yakmıyordu.
    Süper haber valla abi. Ben daha yağını açıp bakmadım ama eksilttiğini sanmıyorum. Daha 400 km olmadı.
    ~ - 2012 Skoda Octavia TDI DSG - 2011 Palio Sole 1.4 Premio ~

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011) Honda CBR 500R (2014)
    Alıntı syn022 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süper haber valla abi. Ben daha yağını açıp bakmadım ama eksilttiğini sanmıyorum. Daha 400 km olmadı.
    sen motoru alalı oldu hiçmi gezemiyosun ya 400km ne öle :D
    bir yere gitmek için arabaya binilir motora binmek için her yere gidilir Önemli Olan Varmak Değil Yolda Olmaktır...

ubuntu67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS200
    Alıntı cbr125cbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu gördünüz mü
    CB150

http://www.youtube.com/watch?v=fwQjT...eature=related

Nihayet yaptım

ön arka disk, dijital gösterge, siyah jant, halojen lamba vs vs..
    teknik olarak çok güzel tabi, ön arka disk , dijital gösterge , enjeksiyon... ama Türkiyedeki cbf 150 nin kasası çok daha güzel bence, enduro havasında... bu apaçi - ybr gibi kısa oturuş pozisyonu ile daha spor duruyor... yani uzun Türkiye turunda sıkıcı olabilir... bizdeki cbf 150 lerin en güzel yanı sabit kafa grenajı ve nispeten uzun aks... minik bir tur motoru gibi

zevk meselesi tabi... keşke bu teknik üstünlükleri bizdeki kasaya koysalar...

Motosikleti
    Alıntı alper150zc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen motoru alalı oldu hiçmi gezemiyosun ya 400km ne öle :D
    Valla 2 ayı geçti heralde. Pek binemiyorum ya Edirnenin havası epey farklıdır. Çok soğuk oluyor. Yine biniyorum ama ufak yer oldugu için çok km yapmıyor.

kimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000RR
    Yanlız şuanki rahatsız sele tur motoru imajına zarar veriyor sanki.

Alper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011) Honda CBR 500R (2014)
    Alıntı syn022 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla 2 ayı geçti heralde. Pek binemiyorum ya Edirnenin havası epey farklıdır. Çok soğuk oluyor. Yine biniyorum ama ufak yer oldugu için çok km yapmıyor.
    desene yazı bekliyorum:D
    bir yere gitmek için arabaya binilir motora binmek için her yere gidilir Önemli Olan Varmak Değil Yolda Olmaktır...

mstf_gnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya motor elegant 150
    selamlar
    iridyum CR9eix NGK buji hakkında düşüncesi olan yada kullanan varmı arkadaşlar

geçen motor parçacıma gittim cpr8e istedim yok kalmadı dedi onun yerine ur22c diye ucuz bir buji verdi bu idare ederseni biraz dedi yedek olsun diye 2 tane aldım 3 lira :D

cbf için iridyum buji varmış nette okudum fiyatı epeyce fazla 35 lira özelliklerine bakınca verilir gibi geldi sanki

egzost da çiğ benzin olayı bitiyor,tork az da olsa artıyormuş, normal bujiye göre daha iyi ateşleme yapıyormuş .. görüşlerinizi almak istedim saygılar.
    Honda CBF 150 ((2007 2008 (siyah) 2011)) ve CBR 125 R HRC ((2011)) CBF 150 (((2011 Gümüş))).... Asya Motor Elegant 150 (170cc) Kırmızı

sarikemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 750 x
    hayırlı sabahlar.benim ramzey xf 125 im var. yeni bi motor almayı düşünüyorum ybr ile cbf arasında kaldım yaw. varmı beni 2 si hakkında aydınlatacak bi kaç yiğit

Motosikleti
    Alıntı alper150zc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    desene yazı bekliyorum:D
    Eh biraz öyle tabi. Yaz gelsinde tatile gideyim onunla. Rahat rahat.

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Alıntı sarikemal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı sabahlar.benim ramzey xf 125 im var. yeni bi motor almayı düşünüyorum ybr ile cbf arasında kaldım yaw. varmı beni 2 si hakkında aydınlatacak bi kaç yiğit
    Günaydın, senin gibi o kadar çok arada kalan kullanıcı var ki. Ama forumda bunun için özel bir bölüm var oraya bakmanız sizin için daha efektif olacaktır.

http://www.motosiklet.net/forum/mark...kiyaslamalari/

Konu başlıklarına bakıp birkaç sayfa geriye gittiğinizde Cbf ile başka motosikletler ve de en çok ybr ile ilgili açılmış başlıklar bulabilirsiniz.

İyi Forumlar.

jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    cbf gibi basit motorlarda iridyum bujinin bir işe yaramayacağı konuşuldu diye hatırlıyorum bu başlıkta
    jr. ben...bıretpitin yandan yemişi.

sarikemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 750 x
    eyv. ALLAH razı olsun. honda kalitesine güvenim diyorum ama bakalım nasip

Motosikleti
    Honda Cbf 150 (Kırmızı)
    Arkadaşlar sizin motorlarda da varmı bilmiyorum ama benim motor vitesi boşa aldığımda akıp gitmiyor delleniyorum yavSanki arkamdan birileri tutup beni yavaşlatıyor.Zincirimi hiç yağlamıyorum servisten servise yağlanıyor acaba bundan dolayı mı veya tekerleklerin rulmanlarının mı değişmesi gerekiyor kaliteli birşeymi takılması gerekiyor akıp gitmesi için.Yahu boşa alıyorum sanki çok ufak fren yaparmışcasına motor hız kaybediyor.Arabalarda bu böyle değil arabalarla karşılaştırmakla mı hata yapıyorum acaba?Anlamadım gitti..Fikri olan varmı?
    Yavru enduro mu geliştirmekle geçiyor günlerim:)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    fren balatalarınız sıkıyor olabilir mi? askıya alın motoru lastiklerinizi bi çevirin bakalım rahat dönüyorlar mı? tutup saqlı sollu da lastiklerinizi oynatın qöbek bilyalarında boşluk var mı kontrol edin..arka beşiqi de kontrol edin..

Motosikleti
    Honda Cbf 150 (Kırmızı)
    Motorum yağmur çamur yüzünden acayip kirlenmişti az önce motoru yıkadım, parlattım,temizlik yaptım o esnada da elim değmişken zinciri yağliyim dedim yağlarken arka tekeri boşta iken çevirdim yani çeviriyorum ama 2-3 tur sonra filan duruyor.Boşluk yoktu dikkatimi çekmedi.Buna bi çözüm bulursam gerçekten sevinicem.Hafif yokuş aşağı inerken dahi motorun yavaşladığını hissediyorum..Havalar yağmurlu rulmanlar veya zincirler yağlı değil acaba buna mı bağlasam bilemiyorum.Tekerleklerdeki rulmanları değiştirmek çözüm olacaksa bu işe el atabilirim veya lastiklerinde bunda payı varsa zaten aklımda olan michelin lastikleri takmanın vakti geldi demektir.Geçen gün önümdeki son model mercedese çarpıyordum aklım çıktı.Kuru asfaltta ön teker kaydı çarpmama 50-60 cm kaldı ama ömrümden ömür gitti..

Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Alıntı crux2006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sizin motorlarda da varmı bilmiyorum ama benim motor vitesi boşa aldığımda akıp gitmiyor delleniyorum yavSanki arkamdan birileri tutup beni yavaşlatıyor.Zincirimi hiç yağlamıyorum servisten servise yağlanıyor acaba bundan dolayı mı veya tekerleklerin rulmanlarının mı değişmesi gerekiyor kaliteli birşeymi takılması gerekiyor akıp gitmesi için.Yahu boşa alıyorum sanki çok ufak fren yaparmışcasına motor hız kaybediyor.Arabalarda bu böyle değil arabalarla karşılaştırmakla mı hata yapıyorum acaba?Anlamadım gitti..Fikri olan varmı?
    Havanın direncini ne yapacaksın.. motosikleti boşa alınca sen paraşüt etkisi yapıyorsun. (Bu arada boşa almak debriyaja basmak mı yoksa boş vitese almak mı )
    Biraz daha ayrıntılı söyler misin, mesela kaç ile giderken nasıl eğimli bir yolda boşa alıyorsun. Tepkisi ne oluyor motosikletin.

Lastikler ilk değiştireceğiniz şeyler olsun zaten. güvenliğiniz için özellikle bu mevsimde durolar paten etkisi yapabiliyorlar.
    Senin motosikletin 2011 modeldi sanırım, rulmanları değiştirmeye gerek yoktur ama ustan var ise rulmanları çiftini 20tl gibi bir fiyata temin edebiliyorsun
    Ben 2007 model cbfimde 2010da değiştirip SKF marka (japon ve piyasadaki en kaliteli olarak geçer) takmıştım. Hissedilen bir fark olmamıştı.

Motosikleti
    Honda Cbf 150 (Kırmızı)
    Boşa almaktan kastım her iki türde de geçerli hem debriyajı sıkıp boşa almak hemde giderken vitesi N konumuna getirerek boşa almak.Ama genelde yaptığım şey sadece debriyajı sıkıp vites ile oynamadan uzunca yol almak.Rüzgardan kaynaklanan bi sürtünme var katılıyorum ama bu kadar yavaşlayabilirmi diye de düşünmeden edemiyorum.Motorum evet 2011 model bahsettiğin gibi rulmanları değişmek çözüm olmayacaksa bu seçeneği eliyorum.Geriye lastikleri değiştirmek kalıyor.Az önce bakalım zinciride yağladım turladıktan sonra sonucu yazarım.Yokuşu nasıl tarif edeyim bilmiyorumda hafif meyiller vardır ya oralarda mesela debriyajı sıkıp akmayı planlarken motorun yavaş yavaş hız kestiğini hissediyorum az daha bıraksam motorun durmasına bile sebep olabilir bu yavaşlama..öyle can sıkıcı bişey.

Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Boşa almaktan kastım her iki türde de geçerli hem debriyajı sıkıp boşa almak hemde giderken vitesi N konumuna getirerek boşa almak.Ama genelde yaptığım şey sadece debriyajı sıkıp vites ile oynamadan uzunca yol almak.Rüzgardan kaynaklanan bi sürtünme var katılıyorum ama bu kadar yavaşlayabilirmi diye de düşünmeden edemiyorum.Motorum evet 2011 model bahsettiğin gibi rulmanları değişmek çözüm olmayacaksa bu seçeneği eliyorum.Geriye lastikleri değiştirmek kalıyor.Az önce bakalım zinciride yağladım turladıktan sonra sonucu yazarım.Yokuşu nasıl tarif edeyim bilmiyorumda hafif meyiller vardır ya oralarda mesela debriyajı sıkıp akmayı planlarken motorun yavaş yavaş hız kestiğini hissediyorum az daha bıraksam motorun durmasına bile sebep olabilir bu yavaşlama..öyle can sıkıcı bişey.
    Şöyle söyliyeyim, vurdurarak çalıştırırken debriyaj değil de boşa alın derler, boşta daha hızlı gidersiniz. Debriyaj sıkılı iken düz yolda itmeyi deneyin ve durup boşa alıp itmeyi deneyin demek istediğimi anlayacaksınız. Ben hafif yokuş aşağı yolda olmama rağmen 80 den debriyajı sıkıp 20 ye kadar yaklaşık 100mt de düşüyorum. Tabi vitesi 5 ten 3 e düşürüyorum daha sonra debriyajı sıkıp 2 ye. Motosiklet hafif olduğu için sanırım yavaşlama daha yüksek oluyor.
    Umarım anlatabilmişimdir.

Motosikleti
    Benim evimin olduğu yer rampa. Evin kapısından çıkıp yukarı rampanın sonuna kadar çıkıyorum kaldırımdan inmek için yer var orda. Daha sonra aşağı doğru dönüyorum. 1-2 yaptıktan sonra vitesi boşa alıyorum. Bende herhangi bir yavaşlama olmuyor. Aksine hızlanıyorum. Bence arka fren balatasının somunu biraz fazla sıkılmış. Ondan yapabilir. Gevşetin biraz belki olur sehpada denersiniz olmuş mu olmamış mı diye.
    ~ - 2012 Skoda Octavia TDI DSG - 2011 Palio Sole 1.4 Premio ~

GÜNTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 & BMW F 650 GS
    Aynı dert bende de oldu. Bir ara elime castrol zincir temizleme spreyi geçti zincire uyguladım ertesi gün zincir kıp kırmızı. Tekrar yaptım yine aynı. Arkadaşa sordum zincirin iç kısmındaki pası kusmuştur dedi. bu arada senin dediğin gibi teker kasıyordu. Sonra zinciri komple söktüm 2 saat mazota yatırdım. kurulayıp 10 numara yağda da iki saat beklettim zincir pırıl pırıl oldu. Arka teker milini söküp komple gresledim, ön teker milini de gresledim (millerde bile hafif paslanma mevcuttu) sonra taktım motorun çekişi bile değişti. Ogünden sonra anladım ki her daim zincir temiz ve yağlı olacak. Biz dışını yağlıyoruz ama önemli olan zincirin bağlantı milleri. Birde yağlama işlemini akşamdan yapmak lazım ki yağı içine iyice alsın.
    Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler