Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
8. sayfa BirinciBirinci ... 678910 SonuncuSonuncu

Motosiklet Kullanımının Yaygınlaşması ve Devlete Düşen Görevler

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vallahi emniyet şeridinin yunanistan ve türkiye hariç tüm avrupada motosikletlerce kullanıldığını bilmemin üzerine ürettiğiniz en iyi çözüm nedir merak ettim cidden
    Osbourne;
    yanlis biliyorsun.
    Motosikletler emniyet seridinden gidiyor hikayesini kim uydurmussa saglam sallamis.
    Tam tersi Turkiye gibi Yunanistan gibi henuz gelisimini saglayamamis ve denetimsiz ulkelerde, emniyet seridi isgali soz konusu olabilir.
    Avrupa da adami dogduguna pisman ederler o seride girdi mi!!!!!

Urettigimiz en iyi çozum degil de baskalari nasil yapmis bu isi dersen, daha once yaptigimiz bir tartismayi okumani tavsiye ederim.

Tiklayayim, okuyayim.

Konu ses getirince devamini da yazmisti Menderes Ozel

Tiklayayim, devamini okuyayim.

Yani sozun ozu, biz kanunsuzlugu tesvik etmeyecegiz.
    Kanunlarin içerisinde yer alarak hakkimizi arayacagiz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Ben emniyet şeridini çoğu zaman kullanıyordum eds yakalamış iki adette fotoğraf çekmiş 55 tl ceza ile adresime gönderdiler ogün bugündür bırak emniyet şeridine girmeyi çizgisine bile yakın geçmiyorum...
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBF150'yi,CBF250'yi sattım...Şimdi 2009 GT250r
    Geçenlerde yaz sezonunun başlamasıyla birlikte bizim burada motorcular hemen kendini gösterdi.Ortalık motosikletten geçilmiyo.Bir baktım çevirme var.Ehliyetsiz motosiklet kullanıcılarını çevirip motorlarını kamyona atıyolar.Bir kamyon motor birikmiş.Helal olsun dedim devlete.Şimdi 3 kuruş veripte ehliyet almayanlar düşünsün bakalım motorlarını nasıl bir cezayla kurtaracaklarını.Ancak iş ordada bitmiyo.3 kuruşa verdikleri ehliyette bi işe yaramıyo.Avrupadaki gibi çok sıkı tutlmalı ehliyet veme işi.Önce 1-2 sene 250cc altı motor kullanıp ondan sonra sıkı sınavlardan geçirilip ehliyet verilmeli.

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Osbourne;
    yanlis biliyorsun.
    Motosikletler emniyet seridinden gidiyor hikayesini kim uydurmussa saglam sallamis.
    Tam tersi Turkiye gibi Yunanistan gibi henuz gelisimini saglayamamis ve denetimsiz ulkelerde, emniyet seridi isgali soz konusu olabilir.
    Avrupa da adami dogduguna pisman ederler o seride girdi mi!!!!!

Urettigimiz en iyi çozum degil de baskalari nasil yapmis bu isi dersen, daha once yaptigimiz bir tartismayi okumani tavsiye ederim.

Tiklayayim, okuyayim.

Konu ses getirince devamini da yazmisti Menderes Ozel

Tiklayayim, devamini okuyayim.

Yani sozun ozu, biz kanunsuzlugu tesvik etmeyecegiz.
    Kanunlarin içerisinde yer alarak hakkimizi arayacagiz.
    Hocam ben anlatamadım derdimi.Verdiğin linkleri okudum ve aynen katılıyorum ek şerit meselesine..ANCAK;
    Bizim ülkemizde o başlıklardada müteakip zamanlar yazıldığı üzere 4 tekerlerin vereceği ilk tepki otomobillere yer yokken motora ek şerit te ne oluyor? hatta bir arkadaş yazmış gene motosiklet vergileri %500 artar diye ki aynen de böyle olur..
    Tüm bunlar ışığında ülkemizde akla yatkın yapılabilecek şey emniyet şeridinin ana yollarda motosikletlerin sürüşüne açılmasıdır..
    Ben kurye yada hergün zorunlu olarak motora binip e-5 / d-100 yolunu kullanan birisi değilim.tamemen hobi amaçlı motosiklet aldım..yani kişisel çıkarlarım gözümü karartmış değil bu emniyet şeridi tahsis edilmesi noktasında..

Özet olarak gönül ister ki ülkemizde bir norveç, fransa, hollanda demokrasisi olsun, bireyler başkalarının haklarına, kişisel çıkarlarından daha fazla önem versin ama mevcut toplum yapımızla bu iş OLMAZ/OLAMAZ..Dolayısı ile senin yaşadığın ülkedeki gibi görüntüler ne yazıkki ülkemizde çok çooook uzaklarda silüet halinde görülebilecek..

Ben olaya bu noktadan bakarak, gerçekleştirilebilir ve uygulanabilitesi yüksek bir öneri olarak emniyet şeridinin motosikletlere açılmasını yazdım..

Not: Avrupa da emniyet şeridinin motorlara ayrıldığı hakkında yanılmışım, internette her yazan doğru olmuyormuş evet

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    herşeyi devletten beklemeyin. kurda sormuşlar ensen niye kalın diye o da demiş her işimi kendim görürüm diye. o yüzden devletten uzak duralım. prosedürlerde boğulmayalım.

motoru binerek güzel kurallı kullanarak.tavsiye ederek. yaygınlaştırırız yoksa gökten zembille bu iş olmazz. devlete yük yüklemeyin zaten işi başından aşkınnn. yormayın onları lütfenn. çok daha önemli işleri var onların sizin bilmediğinizzz.

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı hao_asakura adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herşeyi devletten beklemeyin. kurda sormuşlar ensen niye kalın diye o da demiş her işimi kendim görürüm diye. o yüzden devletten uzak duralım. prosedürlerde boğulmayalım.

motoru binerek güzel kurallı kullanarak.tavsiye ederek. yaygınlaştırırız yoksa gökten zembille bu iş olmazz. devlete yük yüklemeyin zaten işi başından aşkınnn. yormayın onları lütfenn. çok daha önemli işleri var onların sizin bilmediğinizzz.
    bi bilsem o devletin ne işleri olduğunnu direk devlet adamı olacağım zaten..ya ben çok safım ya devlet çok şeffaf..

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hapşuuuuuuuuuuu
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Bu konuyu çok zevk alarak okudum ve coq arkadaşımıza öncelikle böyle önemli bir konuya değindiği için çok teşekkür etmek istiyorum. Fikirlerin bir yerde toplanması açısından çok güzel, umarım ileri ki zamanda burada arkadaşlar tarafından beyan edilmiş güzel fikirlerin derlenip daha düzenli bir şekilde başka bir yerde toplanması çünkü okurken hem zevk aldım hem de çok zorlandım karışıklıktan dolayı tekrardan herkesin eline sağlık yazdıkları için.

Malum kambersiz düğün olmayacağına göre bende bir iki kelime ile fikirlerimi beyan etmek istiyorum bu konuda. Uzun süre bende Almanya’da yaşadım, Fransa’da bir 6 aylık Üniversite maceram oldu ve Avrupa’da neredeyse görmediğim gezmediğim Ülke kalmadı. Gördüklerim kadarıyla ve burada da yazılanlar bunu desteklemektedir, Motosikletin Avrupa’daki önemi ve yeri bizim Türkiye’dekinden çok daha farklı. Hele ki, Almanya, Fransa, Birleşmiş Kraliyet, Belçika, Lüksemburg vb. düzenli AB üyeleri ülkelerde kuralların insanlar için çok güzel bir şekilde oturtulmuş olması ve uygulanması da muhakkak çok ciddi bir katkı sağlamaktadır bu konuda. Öncelikle konunun başında da belirtildiği gibi aracımızın tanımının düzenlenmesi lazım ki diğer konulara geçelim, bu tanımlama yapıldıktan sonra sosyal bir bilgilendirme yapılmalı, bu da bu tarz forum başlıklarının açılmasıyla yapılabilinir. Eğer insanlar motosikletin tehlikeli bir tutku ya da oyuncak mantığından çıkarıp aslında bu aracın hem tutku hem de toplumsal açıdan çok faydalı olabileceğini anlatabilirsek o zaman işte motosiklete insanların bakış açısı değişir ve toplumda araba gibi yerini alabilir. Toplumsal fayda altında geçenlerde okuduğum bir makalenin bir kaç noktasını buraya eklemek istiyorum.

Kaynak: www.ridetowork.org

Trafik sıkışıklığı
    2001 yılında kişi başına yoldaki zaman kaybı yıl başına 26 saatmiş ve 2003 yılında aynı kayıp yıl başına 47 saate, yani %81’lik bir artış göstermiştir. Tek yöndeki ortalama ev – iş arası 25 dakikadır. Texas Transport Institute.

Seyahat süresi
    ABD’de bir şoför günde ortalama 29 mil (≈46 km) ve 55 dakika seyir eder. (Aracın ortalama 32 mil/sa. yani yaklaşık 51 km/sa. ile seyir ettiği farz edilir.) US Department of Transportation, Bureau of Transportation Statistics.
    Gerçek yolculuklarda yapılan araba ve motosiklet karşılaştırma testlerinde motosiklet kullanıldığında yolculuğu kasaba merkezi ve şehir seyahatleri için her saat başına 33 dakikaya kadar, ve yapılanmış ve yapılandırılmamış alanların karışımı için her saat başına 20 dakikaya kadar zamanı kısaltabileceğini göstermiştir. Motorcycle Industry Association (UK).

Park yeri
    Her araba park alanına 3 – 5 motosiklet park edilebilir. Onun için işe motosikletle gidin (Ride to Work

Hafta içi motosiklet için ev – iş arasında kullanılan yakıt (tahmin edilen)
    150,000 evle iş arasında giden motosiklet x 5 mil (≈8 km) ortalama ev iş mesafesi x 2 (gidiş – geliş) = günde 1,500,000 mil’i (≈2,414,016 km) motosikletin evle iş arası gitmesi anlamına gelir. 1,500,000 mil’i (≈2,414,016 km) motosikletin ev iş arası @ 50 mpg (≈5.6 L, 100 km’de) = 30,000 galon (≈113,562 L) yakıt her iş günü için harcanmaktadır.
    100,000,000 evle iş arasında giden araba, hafif ticari araç ve SUV x 6 mi (≈10 km) ortalama ev iş mesafesi x 2 (gidiş – geliş) = 1,200,000,000 mil’i (≈1,931,212,800 km) araba, hafif ticari araç ve SUV’un ev iş arası gitmesi anlamına geliyor. 1,200,000,000 mil’i (≈1,931,212,800 km) araba, hafif ticari araç ve SUV’un ev iş arası @ 20 mpg (≈14.1 L, 100 km’de) = 60,000,000 galon (≈227,124,707 L) yakıt her iş günü için harcanmaktadır.
    Okuduğum yazının sonuna doğru daha da karışık bir hesap ortaya çıkmaktaydı oranın sadece son satırını paraflamak istiyorum; eğer her gün İşe motosikletle git günü olsa her yıl (tahmini) 150,000,000 galon (≈567,811,768 L) yakıt tasarrufu yapılabilinir üst taraftaki verilere bakıldığında.

Burada sadece başlıklardan birkaç tanesini yazabildim, umarım ki ileri ki bir zamanda “Ride To Work” sitesindeki bu yazının tamamının daha iyi bir çevirisini yapıp buraya koyabilirim.

Tekrardan bu başlığa katkısı bulunan tüm arkadaşların ellerine sağlık, eğer kafanızı istatistikle şişirdiysem özür dilemek isterim.

Dipnot: Mil ve galon çevirilerini genellikle Birleşmiş Kraliyet verileri üzerinden yaptım (British Imperial Measure)
    Yaptıkları işin doğruluğuna inanan insanlar, çalışmalarının denetlenmesinden, karşı fikirler ortaya atılmasından ve tercihleri üzerinde münakaşa yapmaktan zevk alırlar.
    [I]- Mustafa Kemal ATATÜRK[/I]

Motosikleti
    Honda
    Muto super dokuman,eline saglik.
    Vasco çok yasa.

Muto'nun astigi yazi, benim daha once dikkate almadigim zaman kaybi konusun da ilginç bilgiler içeriyor.
    Gerçekten de motosikletin, zaman kazanma açisindan onemli bir fonksiyonu oldugunu hepimiz biliyoruz.
    Bu konu, ulasim anlaminda motosiklete dikkat çekmek için onemli bir done olabilir.

Motosikleti
    Fz6 satıldı
    Tez anti tez

Yanlızca yakıt tüketimi ve yolda geçen süre ile değerlendirilirse
    Şehirlerde toplu taşımanın özendirilmesi yaygınlaştırılması
    zorunlu hale getirilmesi motosiklete alterantif olabilir.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı muhozo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tez anti tez

Yanlızca yakıt tüketimi ve yolda geçen süre ile değerlendirilirse
    Şehirlerde toplu taşımanın özendirilmesi yaygınlaştırılması
    zorunlu hale getirilmesi motosiklete alterantif olabilir.

Benim bahsettigim sey mevcut durumla ilgili sadece.
    Yani otobuse, trene binen yine biniyor zaten.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda ben de birseyler yazmak istiyorum.
    Ne kadar dogru , ne kadar yanlis hep beraber tartisalim.

Oncelikle , yukaridaki hayalin bir kopyasini yaratabilecegimizi dusunuyorum.
    Bunun da kopyasi mi olurmus derseniz , olur. Aciklayayim.

Motosiklet sektoru , ulkemizde son birkac yil icinde cok gelisti. Motosikletler trafikte cogalmaya basladi. Otomobil suruculeri de motosiklet suruculeri ile yeni yeni tanisti. Kural olmasa bile , trafige yeni kavramlar geldi. Bazi otomobil suruculeri buna alisti , bazilari alisamadi.

Otoyollarda eskiden emniyet seritleri , trafik skstiginda uyanik suruculerin gidecekleri yere daha hizli varabilmesi icin kullandiklari bir express yoldu.

Motosikletler cogalinca , motosuklet suruculeri , daha guvenli gordukleri emniyet seridinden gitmeye basladilar. Cunku zaten onlar otomobil aralarindan da gidebiliyorlardi , fakat daha tehlikeliydi. Aniden serit degistirenler , kapi acip kapatanlar buyuk sorun teskil ediyordu.
    Zaman gectikte , emniyet seritlerinden giden motosiklet sayisi artti. Ozellikle kopru trafiginde , motosikletler pespese emniyet seridini kullaniyordu. Motosikletlerin beklemesi gerekmiyordu ve daha emniyetliydi.

Otomobil suruculeri , motosikletlerin emniyet seridini kullandigini gorduklerinde , emniyet seridine gecmeden once daha dikkatli olmaya basladilar.
    Emniyet seridini kapatan suruculer , diger suruculerin motosikletlere yol verdiklerini gorduklerinde , seridine geri donduler.

Boyle boyle , kopru trafiginde , emniyet seridi motosiklet kullananlarin yolu oldu.
    Bu konudan -bazilari haric- hem otomobil suruculeri , hem de motosiklet suruculeri memnun oldu. Cunku motorlar aralardan gidip otomobiller , ozellikle de aynalari icin sorun olmuyordu. Hicbir otomobil surucusu 15 cm yanindan hizla gecen bir motosiklet gormek istemez.

Fakat bu yapilan yasal degildi. Ve duzenlemeler getirildi. Emniyet seritlerine elektronik denetleme sistemi yerlestirildi... Bu iyi bir gelismeydi.

Simdi gelelim benim anlatmak istedigim konuya.
    Ne yazikki , bu konuda bir yasa cikmasi cok cok zor. Tipki emniyet seridinin motorlara ayrilamayacagi gibi.
    Bu yuzden , tipki emniyet seridinde yaptigimiz gibi , kendimizi baska bir sekilde kabul ettirmeliyiz. O da bu fotografta gorunuyor.

Trafikte eger duzenli bir hat olusturmazsak , kimse bize iyi gozle bakmayacaktir.
    Su an trafikte de gordugumuz gibi , bir motor en sol serit ile orta serit arasindan gitmeye calisirken paralelinde diger bir motor emniyet seridinden gidiyor , 3. motor ise yine paralelinde sag serit ile orta serit arasina girmeye calisiyor.
    Durum boyle olunca otomobil suruculeri nereye kaymasi gerektigini bilemiyor.
    Iyi niyetli suruculer bir motora yol verirken digerinin onunu kesiyor.

Bizim bu konuda yapabilecegimiz , kendimize guvenli bir hat belirlemek , ortak ses olmak , bunu duyurmak , ve bu hatti kullanmak.
    Bu hatti da dusunup , kosullara gore en guvenli olana karar vererek secebiliriz.
    Kimsenin bize saygili olmasini bekleyerek birseyler kazanamayiz.

Bir motorcu degil , 2 motorcu degil , her motorcu ayni hatti kullandigi taktirde, otomobil suruculeri yavas yavas o hatti bosaltacaklardir. Bu kisa surede gerceklesmese de zaman icinde gerceklesecek , duyarli suruculer , diger suruculere ornek olacaktir.

En sonunda , bir kanun degil ama yeni bir kavram ortaya cikacaktir.
    Ornegin ; trafik skstiginda motosiklet suruculeri en sol serit ile orta serit arasini kullaniyorlar.
    Bu zaman isteyebilir , fakat neden olmasin?
    Ben 1. önceliğimizin üstteki mesajdan hareketle "Motosiklet Şeridi" olması gerektiğini düşünüyorum. Trafikte yerimiz olmak zorunda. Bu, motosiklet sürücülerinin birlik olarak hareket ettiğine en büyük kanıt olacak ve kaale alınmamızın yolunu açacaktır.

Bundan hemen sonra ise bariyerlere el atılması için baskı yapmaya başlamalıdır motosiklet sürücüleri. Ama üstte yazdığım ilk öncelik olan "Motosiklet Şeridi" konusu bizim iç meselemizdir, bunu halletmeden de bizi kimse kaale almaz !

Bu konuda da bir önerim olacak. Madem kendi iç işimizi halletmek zorundayız, en kısa zamanda buradan başlayalım. Görkem'in yukarda yazdığı mesajı temel alarak (hatta aynı da kalabilir) bir başlık açalım, ve site yönetimi bütün üyelere bu başlığı özel mesaj olarak göndersin. Daha az önce karşıdan geldim, evet kolay değil en sol şeritle orta şeridin arasından gitmek ama doğru olan bu ve ben her zaman buradan seyrediyorum. Herkes bunu yapmaya başlarsa soldaki araç sürücüleri sola, ortadakiler de sağa yanaşır. Tam istediğimiz gibi.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    Honda
    Motosiklet seridi konusunda goruslerimi daha once de yazmistim.
    Gerekli oldugu konusunda hemfikiriz.
    Fakat bana gore oncelikli sorun bu degil.
    Asil mesele motosikletin tanimlanmasidir.
    Benim tanimlamadan maksadim, motosiklet nedir? sorusunun kanuni cevabi degildir.
    Tanimlama çok daha detay içeren derin bir mevzudur.
    Bu tanimlama statu meselesini de aydinliga kavusturacaktir.

Yazdiklarim biraz karisik gorunuyor ama aslinda onemli.
    Ben tanim meselesini daha da açacaktim ama bir turlu topigi toparlayamadigim için yeri ve zamani gelemedi.

Bugun ki anlamda motosiklet tarifiyle bu serit isine dalarsaniz, yarin o seride dalan scooter,mopet gibi araçlarla bogusmaya baslarsiniz.

Yani bu tanim isinin iki boyutu var.
    Birincisi, neler motosiklet taniminin içine girer.
    Neler baska sekilde tanimlanmalidir.
    Bu tanima ait araçlar nasil kategorilendirilir.
    Hangi kategorideki araçlar hangi hak veya sinirlandirmalara tabiidir gibi seyler giriyor isin içine.

Ikincisi de tanimlanan araçlari kullanabilmek için gerekli yasal sartlar nasil olusturulur?

Benim topigin basindan beri, ehliyetsizde kullanilabilmelidir dedigim sey aslinda bu siniflandirmanin yapilabilmesi ile mumkundur.

Simdi alinanlar olacaktir.
    Bu nedenle biraz daha açmaya çalisayim.

Iki tekerlekli araçlari en azindan 3 sinifa ayirmak mumkundur.
    Mopet
    Scooter
    Motosiklet.

Bu kullanici açisindan da, yasal duzenlemelerin saglikli islemesi açisindan da faydali olacaktir.

Daha sonra bunlarda siniflandirilir.
    Mopet için gerek yoktur.
    Fakat Scooter ve Motosiklet için bu gereklidir.

Simdi bu saatte bu kafayla bunu detaylandirmaya çalisirsam hata yaparim.
    Bu nedenle uygun bir zamanda konuyu gelistirmeye çalisacagim.
    Fakat anlatmak istedigim seyin ozeti için bir çogumuzun mutabik oldugu su konu iyi bir ornektir.
    Diyoruzki;
    yeni ehliyet alan biri en az 2 yil belli bir hacme kadar motosiklet kullanabilsin.
    Oyle ertesi gun gidip, yaris motosikleti alamasin.

Bu konuda bir çogumuz sanirim ayni gorusteyiz.
    Ben bu gorusu biraz daha genisletiyorum.

Belli bir hacime kadar mopet, scooter gibi araçlarda, ehliyet sarti kaldirilsin.
    Belli bir hacme kadar motosikletler, B sinifi ehliyetle kullanilabilsin.

Yani ozet geçtigim fakat aslinda iyice detaylandirilmasi gereken ve benim su an beceremeyecegim bir konudur.

Bunlar netlesmeden, herkesin dalacagi bir ayrilmis yol bile kesmekesi devam ettirmekten baska bir ise yaramaz.

Motosikleti
    var bi şeyler
    Coq hak vermekle beraber tam olarak katılımadığım yerler var.

-Motosikletin tanımı
    -Hız sınırı
    -Bariyerler
    -Vs. vs.
    -Trafikte motosikletlere ait bir yer

Bütün dertlerimizin içinde Görkem'in de yazdığından hareketle bütün bunların arasından halledilmesi en kolay olan -bence- motosikletlerin trafikteki yeri. Türk insanının kolay adapte olabildiğini düşündüğümden , Görkem'in "motosikletler emniyet şeridine girince arabalar oradan kaçtı" analizi de bana gerçekçi geldi.

Bu durumda,

-Motosikletlerin hız sınırının yeniden düzenlenmesi.
    Çözüm: Yetkili mercilere müracaatta bulunmak, mektup e-mail kampanyası, konuyla ilgili bir devlet yöneticisiyle irtibata geçmek.

-Motosikletin tanımı ve kademeli ehliyet sistemi:
    Çözüm: Yukardakiyle hemen hemen aynı.

-Bariyerlerin motosikletlileri düşünerek yeniden düzenlenmesi:
    Çözüm: Yine aynı

-Trafikte motosikletlilere ait bir yer:
    Çözüm: Bütün motosiklet sürücülerinin aynı yerden gitmesi. En azından benim iddiam bu. Böyle düşündüğüm için de bütün sorunlarımızın arasında çözülmesi en kolay ve en kısa sürecek olan sorun budur diyorum. Bunu yapıp yapmamak -diğer sorunlarımızın tersine- tamamen kendi elimizde. Bence yapılması gereken, diğer site yöneticileriyle, kurye derneği vs. aracılığıyla mümkün olduğu kadar çok motosikletliye ulaşıp herkesin olması gereken yerden, motosiklet şeridinden (en sol şeritle orta şeridin arası) sürmesi için çaba sarf etmek. Eğer bunun için bugün çalışmaya başlarsak, İstanbul gibi bir şehirde en azından ana arterlerde motosiklet şeridinin oluşmasının en kısa 6 ay, en uzun da 1 yıl süreceğini düşünüyorum.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Shrieker'ın mesajımı buraya taşımasına sevindim.
    Ayrıca bu konunun unutulmayıp tekrar gündeme gelmesine de.

Bir üstteki mesaj benim tam olarak anlatmak istediğim. Shrieker çok iyi açıklamış.

Gerekli mercilere ulaşmak , sesimizi duyurmak , birşeyleri kabul ettirmek ve hatta yasa düzenlemesi yaptırmak gerçekten çok zor. Hele ki bizim ülkemizde.

Bazı şeyleri , tamamen kanunlar içerisinde , kendimizin kabul ettirmesi taraftarıyım.

Örneğin , bazı yerlerde şahit olmuşsunuzdur. Motosikletler birlikte park ederler.
    Orası "motosiklet park yeri" değildir. Fakat insanlar her zaman oraya park ettiklerinde "motosiklet park yeri" olmuştur. Diğer motorcular birbirlerine bakıp başka yere değil , oraya park ederler.
    Zamanla bu da çevre tarafından kabul görür , ve karşı çıkılmaz.

Demek istediğim , bana kalırsa , bazı şeyleri kabul ettirmek bizim elimizde.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    Honda
    Efendim sizi destekliyorum.
    Buna benzer soylemlerim olmustu hatirlarsaniz.
    Benim dikkatinizi çekmeye çalistigim sey baska.
    O seridi kabul ettirdiniz diyelim.
    Turkiye'deki motosiklet karmasasinda faydali olacak mi?
    Yani o seridin akici olmasi gerekiyor.
    Turkiye'de masallah bisiklete binen bile kendini otoyola ativeriyor.
    Adam mopetle otoyolda yaris yapiyor.
    50cc lik scooterla otoyola çikip, sonrada hayvanin biri beni sikistirdi diye topic açiyor.
    Ne isin var senin orda dedigimizde de bize kiziyor.
    Yani hakli da.
    Altindaki aracin ne oldugunu, statusunu falan bilmiyor.
    Bunlar aydinlanmali.
    Tanimlama bunun için onemli.
    Bunun disinda fikriniz guzel ve katkilarim olacak.

mczaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    henüz yok.
    Vergi indirimi yapılsa acaba satış bayileri motorları kendi zamları ile yine aynı fiyata getirirlermi acaba?

Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı mczaga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vergi indirimi yapılsa acaba satış bayileri motorları kendi zamları ile yine aynı fiyata getirirlermi acaba?
    Ötv indiriminden sonra aynen böyle olmadı mı zaten

Bu iddiam bütün marka ve modeller için geçerli değil ama bazı çakallar ( Honda'da dahil olmak üzere ) çaktırmadan yaptıklarını zannedip fiyatları arttırdılar. Honda'nın birçak modeli şu anda ötv indiriminden öncesine kıyasla daha pahalı.

Motosikleti
    Honda
    Insanlarin bir takim aliskanliklari var.
    Bunun buyuk bolumunun de farkinda degiller.
    Yani gunluk hayatta kafamiz o kadar mesgul ki,
    bazi hareketlerimiz otomatige baglandigi gibi, bazi hareketlerimiz de istem disi oluyor.
    Motosikletlerin farkedilmesi, ya da trafikte yerini almasinin onundeki en buyuk engel de bu.
    Turk 4 teker kullanicisi, trafik içerisinde motosikletlere alisik degil.
    Etrafinda tek tuk gordugu motosikletlere dikkat etmiyor.
    Halbuki, surekli motosikletlerle içiçe olsa, surus tarzini ona gore gelistirecek.
    Trafikte bir çok hayvan cinsi oldugunu tabii ki biliyorum.
    Fakat iyi niyetli ve bir an once gitmek istedigi yere kazasiz belasiz ulasmak isteyen surucu profilinin aslinda zannedilenden daha çok oldugunu da biliyorum.
    Tek sorun surus aliskanliklarinin degistirilmesi.
    Bu da ancak pratikle mumkun.
    Hergun belli bir guzergahta isine ya da evine giden araç surucusu, belli bir dikkat aliskanligi gelistirir.
    Su isik surekli kirmizidir.
    Su sokak basinda yayalar yola atlar.
    Surada bira sisesi olur gibi seyler.
    Bu zamanla oturur.
    Sorun çikaran yerlere gelindiginde dikkat edilmeye baslanir.
    Buna radar uygulamasi, trafik kontrolu gibi seyleri de ekleyebilirsiniz.
    Yani hemen hergun ayni guzergahi kullanan surucu dikkat etmesi gereken noktalar hakkinda tecrube sahibi olur.
    Onun yoluna bir kamyon dolusu kopek salsaniz sasiracak, afallayacak ve hatta birkaçini oldurecektir.
    Fakat bunu hergun yaparsaniz, bir kaç gun sonra o yoldan geçerken, kopeklere dikkat etmeye baslar.
    Yani bir seye dikkat çekmenin en kolay yolu, surekli var olmaktir.
    Bazen var, bazen yoksaniz, dikkati de çekmeniz haliyle zor olacaktir.

Motosiklet surucusunun dikkat çekmede en etkili yolu, surekli var olmaktir.
    Bunun olusabilmesi için çogalmak gerekmektedir.
    çok olmak, varligini ister istemez kabul ettirmektir.

Motosiklet için serit olusturma fikrinin de geçerli olabilmesi için, Gorkem'in astigi o fotograftaki gibi bir sureklilik gerekmektedir.

Eger o seritten kirk yilda bir motosiklet surucusu geçerse, araç suruculeri boyle bir mecburiyet hisetmeyecekler ve normal suruslerine, yani eski aliskanliklarina devam edeceklerdir.
    Turkiye'nin en buyuk metropolu, Istanbul'da dahi bu seridi hak edecek sayida motosiklet yoktur.

------------------------

Dogrusu benim gelmek istedigim son nokta buydu.
    Fakat Menderes Ozel'in konuyu gundeme tasimasi ve ortaya atmasi, tartismayi biraz erkene aldi.
    Gerçi fikirlerin olgunlasmasi bakimindan bundan sikayetçi degilim.
    Fakat eksik oldugumuzu dusunuyorum.
    Her zaman, çogalmamiz gerektigini ifade ediyorum.
    Ayse Sule Bilgiç'in de hakkini yemeyeyim.
    Her motorcu 3 çocuk yapsin baslikli yazisiyla, o da bu konunun etrafinda dolandi.
    Fakat alt yapi olmadan bir sey yapmak mumkun degil.
    Yani kimsenin geçmedigi veya kirk yilda bir geçtigi motosiklet seridi, bir hayal olmaktan oteye geçmeyecektir.
    Fakat, topigin basinda yazdigim oneriler ve buna bagli olarak sizlerin de gelistirdigi fikirler, hayata geçerse, motosiklet çok daha kolay ulasilir bir araç olacak ve sayica çogalacaktir.
    Bu çogalma, diger araç suruculerinin, artik trafikte yalniz olmadiklari gerçegini surekli goz onunde bulundurmalarini saglayacak ve daha az motosiklet surucusu gorunmez kazalara kurban gidecektir.

Daha oncede yazdigim gibi, bu topic bir problem tespit topigidir.
    Topic gelistikçe benim de fikirlerim gelisiyor.
    Bu nedenle hizli gitmeden, problemleri iyi tespit edip, çozum yollari konusunda akilci bir planlama yapamdan atilan her adim, bosa gidecek bir mermi olacaktir.

Bu konuda buyuk bir asama kaydettik.
    Yani problemler genel anlamda listelenebilecek hale geldi.
    Fakat hepsi birbirine baglantili problemler oldugu için, atilmasi gereken adimlarin planlanmasi gerekiyor.
    Fark edilme problemi, çogalmayla;
    çogalma problemi, ehliyet hususundaki yasal duzenlemelerle;
    ehliyet duzenlenmesi, motosikletin tanimiyla,
    motosikletin tanimlanmasi, statu karmasasinin son bulmasiyla çozulecek.
    Ben topigi açarken, ozellikle konuya vakif olan hukukçu dostlarimizdan da yardim istemistim.
    Bu gune kadar tesrif etmediler.
    Belki bundan sonra dikkatlerini çekmeyi basaririz ve meseleyi bir sonuca baglariz.

Motosikleti
    var bi şeyler
    İstanbul'un bütün ana arterlerinde daimi bir motosiklet şeridi oluşturacak kadar çok motosiklet yok bu doğru. Ancak benim hergün kullandığım Söğütlüçeşme - Çamlıca - 1. köprü - Mecidiyeköy - Haliç Köprüsü - Topkapı otoyol güzergahında bu şeridin -kısa kesintilerle de olsa- oluşabileceğini düşünüyorum. Bu yolda yeteri kadar motorcu var.

Bir de şu 50 cc ve moped hadisesine kısaca değinmek istiyorum. Bu yukarda bahsettiğim güzergahta "moped görmüştüm bir defasında, hatırlıyorum" dersem yalan olur. Hemen hemen aynısı 50cc scooter'lar için de geçerli. Ancak 125 cc scooter gördüm. 125 - 150 cc vitesli motorlar ise bolca mevcut. Yazdıklarım bu güzergaha özgü şeyler, diğer yollar için sık kullanan arkadaşlara sormak lazım, daha sağlıklı veri sağlayabilirler.

REKLAM ALANI
8. sayfa BirinciBirinci ... 678910 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler