Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Motosikletin Modeli ve Üretim Yılı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Piaggio, (Beverly 300i.e alma aşamasında)
    Alıntı ennginn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ithalatçı firmaların gümrüğe vermiş oldukları faturalarda üretim tarihi yazmaz.Dolayısıyla model yılıda belli olmaz.Ancak ithalatçı firmanın gümrük beyannamesine beyan ettiği model yılıdır.Ulaştırma Bakanlığı 01 Ağustosdan sonra beyan edilen taşıtların bir üst model olduğunu kabul eder. Yani 01.08.2007 yılında beyan edilen taşıt 2008 model sayılır.Dolayısıyla sana kestiği fatura bu tarihten önceyse 2007 model sonra ise 2008 olarak trafik tescile işlenir.

Trafik idaresi aracın girişi ile ilgili bilgileri gümrükten sorar ve faturada beyan edilen bilgilerle karşılaştırır.Anormallik varsa gereğini yazar.Yani kesilen fatura doğru olmak zorundadir.Faturanın üzerinde Gümrük beyannamesinin numara ve tarihi vardır.O tarih aracın Türkiyeye giriş tarihidir.Sen onu esas al.

Şase numaralarının başlangıc numaraları aracı model yılını veya üretim yılını belirler ama her firma ayrı kodlama yaptığından o firmanın kodlama sistemini bilmek lazım.

Örnek BMW marka mototsikletlerde şase numarası 2008......... diye başlar

Kendine güvenmeyen hiçbir firma bu bilgiyi kolay kolay dışarı vermez Dolayısıyla üretim tarihini öğrenmen çok zordur.

Kolay gelsin
    İste konuya hakim, tecrube, bilgi ve on-goru sahibi bir motor sever

Bu tarz konulara hakim oldugunuz detaylı ve kendinizden emin aciklamanizdan belli oluyor. Subjektif yonlendirmelerden uzak, yapici ve objektif cvp ve tavsiyeleriniz icin oncelikle size binlerce tesekkur ediyor elinize, kolunuza yureginize saglik diyorum sayin @ennginn hocam.

Cvp'inizda, "faturanın üzerinde Gümrük beyannamesinin numara ve tarihi vardır. O tarih aracın Türkiyeye giriş tarihidir. Sen onu esas al." demissiniz...

Bu durumda kafamdaki tum sorularin cvp'inin yattigi ve bakmam gereken tek yer bahsettiginiz "fatura üzerindeki gümrük beyannamesinin numara ve tarihi" olmali sanirim? KISACA, FATURA TARİHİ NE İSE ARACIN MODEL YILI O'DUR DİYEBİLİRMİYİZ @ENNGİNN BEY? (YANİ TR'YE GUMRUKTEN GİRİS YAPTİGİ YIL)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    celebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X8 250 Siyah
    oncelikle engin hocama tebrikler cok guzel acıklamıs ben bu cevabı farklı bir sekilde pinin ustaya soyledim dun baska bir topikte ama sanırım actıgı diger topikleri okumuyor

enginn hocanın dedigi gibi ulkeye giris tarihi onemli ayrıca baska bir ulkede baska bir yılda bu model cıkabilir senin için 2007 dir uruguay için 2005 dir sen ukeye giris tarihine bak

demissinki selede 2002 yazıyor.

belki adamlar 2002 den beri aynı seleyi kulanıyorlar adam o zaman uretmiş ve hala kulanıyor bence bu kadar pimpirikli olmayalım etrafına bak, galerileri dolas 2007 deyipte baska sekilli bir motor gorursen dava ac

faturaya bakarsın yıla bakarsın resme bakarsın beyana bakarsın karar verirsin

guzel bir motor almıssın hayrını gor

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    İlk motorumu aldığımda kampanya filan numaralarına düştüm. 2007 model denmesine ve ruhsatta, hatta uygunluk belgesinde 2007 yazmasına rağmen ben onun 2006 (K6) olduğundan emindim. Daha sonra satıcıdan öğrendiğime göre bu seri Türkiye'de depoda ellerinde kalmış son 2006'larmış. Onu satıp, aynısından yeni bir tane aldığımda kutusunun önümde açılmasını istedim. Çünkü sadece kutunun üzerinde K6-K7-K8 yazıyor. İşte foto:

Motorunuzun önünüzde açılmasını istemek hakkınız. Verilen motorun vitrin malı ya da test sürüşü motoru olmadığına emin olmanızın tek yolu bu..
    Üç boyoz bir kola

Motosikleti
    Piaggio X8 250 Siyah
    hocam bak seninkide turkiyeye girişi 2006

ennginn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    Alıntı pininfarina adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İste konuya hakim, tecrube, bilgi ve on-goru sahibi bir motor sever

Bu tarz konulara hakim oldugunuz detaylı ve kendinizden emin aciklamanizdan belli oluyor. Subjektif yonlendirmelerden uzak, yapici ve objektif cvp ve tavsiyeleriniz icin oncelikle size binlerce tesekkur ediyor elinize, kolunuza yureginize saglik diyorum sayin @ennginn hocam.

Cvp'inizda, "faturanın üzerinde Gümrük beyannamesinin numara ve tarihi vardır. O tarih aracın Türkiyeye giriş tarihidir. Sen onu esas al." demissiniz...

Bu durumda kafamdaki tum sorularin cvp'inin yattigi ve bakmam gereken tek yer bahsettiginiz "fatura üzerindeki gümrük beyannamesinin numara ve tarihi" olmali sanirim? KISACA, FATURA TARİHİ NE İSE ARACIN MODEL YILI O'DUR DİYEBİLİRMİYİZ @ENNGİNN BEY? (YANİ TR'YE GUMRUKTEN GİRİS YAPTİGİ YIL)
    İlgin için teşekkürler

Eşyanın gümrükte bekleme süresi var ama bu çok uzun değil, çünkü beklediği süre içerisinde ardiye ücreti ödüyorlar.Bu da maliyeti arttırıyor.

Diyelim ki Temmuz ayı içerisinde gelen bir araç ağustos ayında ithal edilirse bir üst model olur.Ama bu onun üretim tarihini göstermez.

1)model yılını gümrük beyanname tarihinden tespit edebilirsin.
    2)üretim yılını ancak şase numarasından tespit edebilirsin.

Ruhsattaki tarih model yılıdır. Trafik tarafından gümrükten teyit edilir.
    o tarihle oynayamazlar.
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİR

Motosikleti
    Alıntı Rigel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk motorumu aldığımda kampanya filan numaralarına düştüm. 2007 model denmesine ve ruhsatta, hatta uygunluk belgesinde 2007 yazmasına rağmen ben onun 2006 (K6) olduğundan emindim. Daha sonra satıcıdan öğrendiğime göre bu seri Türkiye'de depoda ellerinde kalmış son 2006'larmış. Onu satıp, aynısından yeni bir tane aldığımda kutusunun önümde açılmasını istedim. Çünkü sadece kutunun üzerinde K6-K7-K8 yazıyor. İşte foto:

Motorunuzun önünüzde açılmasını istemek hakkınız. Verilen motorun vitrin malı ya da test sürüşü motoru olmadığına emin olmanızın tek yolu bu..

Sanirim suan ikimizde ayni motora sahibiz hocam Piaggio Beverly. Ancak simdiye kadar hicbir yerde ben "kutuda motor" gormedim acikcasi? Neredeyse tum bayiler sifir motorları vitrinde sergiliyor ve gidip, begenip satin aliyorsunuz. Siz motorun 2006 yani K6 oldugunu nereden anladiniz ve nasil emin oldunuz? Zira 2006 ve 2007 kasalar neredeyse tipatip ayni diye biliyorum yoksa bilmedigim bazi minor farklar varmi? Varsa sayet bu farklari paylasirsaniz motorumu check ederek bu farklardan bir sonuca ulasabilirim umarim?

Bu arada enjeksionlu motora sahip "i.e" uzantili beverly'ler (sanirim sizin "K7" olarak tabir ettiginiz) piaggio'nun asagidaki adresinden girilen sayfasinda sagdaki, "Spare parts catalogue" basligi altinda cikan listede tum motorlarin model, uretim yili ve part no'lari gorulebilmekte.

http://importer.dealerarea.piaggio.com

Username: FERCO

Password: 1JASP

Buradan, Beverly 250 i.e (EURO3) secildiginde urunun motor kodlarinin asagidaki gibi oldugu goruluyor.

Beverly 250 i.e (EURO3)

- Frame prefix; ZAPM28800

- Engine prefix; M288M

EGER MOTOR YENİ NESİL (SAYFADA URETİM YILI 15.05.2006 OLARAK BELİRTİLİYORVE BU "İ.E" UZANTILI MODELLERİN URETİMİNE BASLANGIC TARİHİ SANIRIM) "BEVERLY İ.E (EURO3)" İSE BURADA BELİRTİLEN KODLARA SAHİP OLMASİ GEREKİYOR. BUNU SUPHE İCİNDE OLAN HERKES BENCE CHECK ETSİN ARKADASLAR. BEN BİRAZDAN BELİRTİLEN BU KODLARA MOTORUN SAHİP OLUP/OLMADİGİNİ KONTROL EDİCEM!

Sevgili @Rigel,

Asagidaki resme tikladiginizda yeni bir pencerede orjinal boyutta resim acilacaktir. Burada belirtilen "engine ve frame prefix" isimli kodlara motorunuzun sahip olup/olmadigini kontrol ederseniz iyi olur. Bu kodlar el kitapciginda, sele altinda ve motorun arka lastiginin sanzimanın orada kitapcikta "B" olarak belirtilen yerde metale kazınmıs olarak belirtiliyor. Sayet motorunuz aynen belirtilen bu kodlara sahipse son nesil (tahminen 2006 veya 2007 fabrika cikisli), euro3 normlarinda, "i.e" model bir beverly'ye sahipsiniz demektir. Yok degilse ........

Alıntı celebi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    belki adamlar 2002 den beri aynı seleyi kulanıyorlar adam o zaman uretmiş ve hala kulanıyor bence bu kadar pimpirikli olmayalım etrafına bak, galerileri dolas 2007 deyipte baska sekilli bir motor gorursen dava ac

faturaya bakarsın yıla bakarsın resme bakarsın beyana bakarsın karar verirsin. guzel bir motor almıssın hayrını gor
    @celebi,

Oncelikle tesekkur ederim daha iyi sana. Msj'inda, "belki adamlar 2002 den beri aynı seleyi kulanıyorlar adam o zaman uretmiş ve hala kulanıyor bence" demişsin...

Evt adamlar 2002'den beri aynı seleyi kullaniyorlar belki ama bildigim kadariyla püskürtme olan modeller (yani "i.e" uzantili olanlari) 2006 ortasi veya 2007 yili itibari ile uretilmeye baslandi. Yani piyasada "2005 veya 2004 vs model Beverly xxx i.e" gormek imkansiz olsa gerek.

Kisaca, bu motorlari adamlar o kadar mukemmel tasarlamişlar ki 5 yildir neredeyse hicbir degisiklige gitmeye gerek duymamışlar. (Tipki vespa'nin 50 yildir ana hatlarinin hic degismedigi gibi) ANCAK TASARIM AYNI KALIRKEN, TEKNOLOJİ DEGİŞİM GOSTEREREK 2006 ORTASINDAN SONRAKİ TUM BEVERLY'LERDE KARBURATORDEN, "İ.E UZANTISI İLE İFADE EDİLEN PUSKURTMELİ MOTORLARA" GECILDI DİYE BİLİYORUM.

YANILIYORSAM LTF DUZELTİN?

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı pininfarina adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanirim suan ikimizde ayni motora sahibiz hocam Piaggio Beverly. Ancak simdiye kadar hicbir yerde ben "kutuda motor" gormedim acikcasi? Neredeyse tum bayiler sifir motorları vitrinde sergiliyor ve gidip, begenip satin aliyorsunuz. Siz motorun 2006 yani K6 oldugunu nereden anladiniz ve nasil emin oldunuz? Zira 2006 ve 2007 kasalar neredeyse tipatip ayni diye biliyorum yoksa bilmedigim bazi minor farklar varmi? Varsa sayet bu farklari paylasirsaniz motorumu check ederek bu farklardan bir sonuca ulasabilirim umarim?

Bu arada enjeksionlu motora sahip "i.e" uzantili beverly'ler (sanirim sizin "K7" olarak tabir ettiginiz) piaggio'nun asagidaki adresinden girilen sayfasinda sagdaki, "Spare parts catalogue" basligi altinda cikan listede tum motorlarin model, uretim yili ve part no'lari gorulebilmekte.

http://importer.dealerarea.piaggio.com

Username: FERCO

Password: 1JASP

Buradan, Beverly 250 i.e (EURO3) secildiginde urunun motor kodlarinin asagidaki gibi oldugu goruluyor.

Beverly 250 i.e (EURO3)

- Frame prefix; ZAPM28800

- Engine prefix; M288M

EGER MOTOR YENİ NESİL (SAYFADA URETİM YILI 15.05.2006 OLARAK BELİRTİLİYORVE BU "İ.E" UZANTILI MODELLERİN URETİMİNE BASLANGIC TARİHİ SANIRIM) "BEVERLY İ.E (EURO3)" İSE BURADA BELİRTİLEN KODLARA SAHİP OLMASİ GEREKİYOR. BUNU SUPHE İCİNDE OLAN HERKES BENCE CHECK ETSİN ARKADASLAR. BEN BİRAZDAN BELİRTİLEN BU KODLARA MOTORUN SAHİP OLUP/OLMADİGİNİ KONTROL EDİCEM!

Sevgili @Rigel,

Asagidaki resme tikladiginizda yeni bir pencerede orjinal boyutta resim acilacaktir. Burada belirtilen "engine ve frame prefix" isimli kodlara motorunuzun sahip olup/olmadigini kontrol ederseniz iyi olur. Bu kodlar el kitapciginda, sele altinda ve motorun arka lastiginin sanzimanın orada kitapcikta "B" olarak belirtilen yerde metale kazınmıs olarak belirtiliyor. Sayet motorunuz aynen belirtilen bu kodlara sahipse son nesil (tahminen 2006 veya 2007 fabrika cikisli), euro3 normlarinda, "i.e" model bir beverly'ye sahipsiniz demektir. Yok degilse ........

@celebi,

Oncelikle tesekkur ederim daha iyi sana. Msj'inda, "belki adamlar 2002 den beri aynı seleyi kulanıyorlar adam o zaman uretmiş ve hala kulanıyor bence" demişsin...

Evt adamlar 2002'den beri aynı seleyi kullaniyorlar belki ama bildigim kadariyla püskürtme olan modeller (yani "i.e" uzantili olanlari) 2006 ortasi veya 2007 yili itibari ile uretilmeye baslandi. Yani piyasada "2005 veya 2004 vs model Beverly xxx i.e" gormek imkansiz olsa gerek.

Kisaca, bu motorlari adamlar o kadar mukemmel tasarlamişlar ki 5 yildir neredeyse hicbir degisiklige gitmeye gerek duymamışlar. (Tipki vespa'nin 50 yildir ana hatlarinin hic degismedigi gibi) ANCAK TASARIM AYNI KALIRKEN, TEKNOLOJİ DEGİŞİM GOSTEREREK 2006 ORTASINDAN SONRAKİ TUM BEVERLY'LERDE KARBURATORDEN, "İ.E UZANTISI İLE İFADE EDİLEN PUSKURTMELİ MOTORLARA" GECILDI DİYE BİLİYORUM.

YANILIYORSAM LTF DUZELTİN?
    Hocam kusura bakma, biraz daha detaylı yazmalıydım. Benim motorlar, birincisi Suzuki GSR600 K6, ikincisi de Suzuki GSR600A K7. Piaggio değil yani. Ama kutunun üstünde yazıyor ya kocaman GSR600A diye...
    Üç boyoz bir kola

Motosikleti
    Piaggio X8 250 Siyah
    alıntı

Kisaca, bu motorlari adamlar o kadar mukemmel tasarlamişlar ki 5 yildir neredeyse hicbir degisiklige gitmeye gerek duymamışlar. (Tipki vespa'nin 50 yildir ana hatlarinin hic degismedigi gibi) ANCAK TASARIM AYNI KALIRKEN, TEKNOLOJİ DEGİŞİM GOSTEREREK 2006 ORTASINDAN SONRAKİ TUM BEVERLY'LERDE KARBURATORDEN, "İ.E UZANTISI İLE İFADE EDİLEN PUSKURTMELİ MOTORLARA" GECILDI DİYE BİLİYORUM.---------

yok benim demek istedigim parcaların uretildigi yıllara takılmaydı

arastırmalarının sonucunu bekliyorum hocam umarım istedigin gibidir.bir arada piaggio toplantısı olursa goruselim sevgiler

Motosikleti
    Alıntı celebi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alıntı

Kisaca, bu motorlari adamlar o kadar mukemmel tasarlamişlar ki 5 yildir neredeyse hicbir degisiklige gitmeye gerek duymamışlar. (Tipki vespa'nin 50 yildir ana hatlarinin hic degismedigi gibi) ANCAK TASARIM AYNI KALIRKEN, TEKNOLOJİ DEGİŞİM GOSTEREREK 2006 ORTASINDAN SONRAKİ TUM BEVERLY'LERDE KARBURATORDEN, "İ.E UZANTISI İLE İFADE EDİLEN PUSKURTMELİ MOTORLARA" GECILDI DİYE BİLİYORUM.---------

yok benim demek istedigim parcaların uretildigi yıllara takılmaydı

arastırmalarının sonucunu bekliyorum hocam umarım istedigin gibidir.bir arada piaggio toplantısı olursa goruselim sevgiler
    Goruselim hocam bencede kesinlikle. Havalar duzelsin hep birlikte bulusalim birgun toplanti, gezi, yemek vs olayina girelim, tanisalim, sorunlarimiz paylasalim, dert ortaklarimiz olalim birbirimizin. Ben varim kisaca

kayku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hiç belli olmuyo :D
    benimde bildiğim kadarıyla aracın tr ye girişindeki gümrük yılı gecerli diye duydum
    [url] www.myspace.com/kayku34 [url]
    [url] www.herkesdinlesin.com/kayku34 [url]

Motosikleti
    PIAGGIO X8 200
    Arkadaşlar aynı sorunu ben de yaşadım. ie modelleri 2007 yılında üretildi. 350 ie ise korkma. Benim motor ie değildi. Atrıca kesilen faturada üretim yılı vardır oraya bak

Alıntı kayku adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benimde bildiğim kadarıyla aracın tr ye girişindeki gümrük yılı gecerli diye duydum
    Böle bişey olmaz üretim yılı model yılıdır. 10 yıl gümrükte kalmış bir oto yada motoru 10 yıl sonra gümrükten çekersen o yılın son modeli olurmu. Bu mantıklımı?
    PIAGGIO X8 200 eksi 120 km/h
    Polemik Yok. Sende Kendi Açından Haklısın.

Motosikleti
    Alıntı Derkunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aynı sorunu ben de yaşadım. ie modelleri 2007 yılında üretildi. 350 ie ise korkma. Benim motor ie değildi. Atrıca kesilen faturada üretim yılı vardır oraya bak

Böle bişey olmaz üretim yılı model yılıdır. 10 yıl gümrükte kalmış bir oto yada motoru 10 yıl sonra gümrükten çekersen o yılın son modeli olurmu. Bu mantıklımı?
    @Derkunt hocam sana bir mail attim okur ve cvp verirsen cok memnun olurum (gerci cvp'i vermissin burada ama)

Bu arada 350ie hangi model oluyor yaw? Benim motor 250 i.e?

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)