Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

KASK SEÇİMİNDE DOĞRULAR VE YALNIŞLAR..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Konuyu açan görüş açısı kısıtlı amele bir ful face kask kullanmış olmalı.

Yoksa doğru düzgün ful face kasklarda görüş açısı eksikliği diye bir sorun yok.

15 senedir motosiklet kullanıyorum. Bilindik markalardan 2 tane yarım, bir tane 3/4, bir tane modüler (çenesi açılır), ve iki tane ful face kaskım oldu. En rahatı ve en güvenlisi en son aldığım ful face kask.
    oialdemir ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    yamaha mt25
    Teşekkür ederim

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Açık kask hakkında yorumlamak istiyorum.

Ülkemizde bir ... bilmeden kulaktan duyma bilgilerle kaza yaparsan çeneyi asfalta bırakırsın diyen okadar çok vatandaş varki. Bu bence türkiyenin durumunu özetliyor. Ekonomisinden siyasetine kadar. Hemen hemen tüm büyük dünya devi üreticiler arai shoei agv schuber ... açık ve yarım kask üretiyor ve bu şu muhabbet bi tek ülkemizde böyle kullanılıyor çeneyi bırakırsın.. Hani yorum yapan adam hayatında kaç kez motordan düşmüş oda bir mesele. Kasklar kullanım amaçlarına ve belli hedeflere göre üretiliyor. Konfor dayanıklılık kullanılabilirlik vs vs. Şehir içinde kısa mesefafeli otoyol harici kullanımlarda açık ve yarım kask kullanılması gayet normal bir durum zaten o kasklar bunun için tasarlanıyor. Fullface bir kask kullanan adam arka sokakta şehir trafiğine girerse pinlock olsa dahi kask terleme yapar ve buhar oluşur çok basit bir örnek bu. Haricinde çok dar alanlardaki görüş açısını kısıtlar.( görüş açısı geniş full face kasklar olabilir zaten bende shoei kullanıyorum fakat açık kask kafadan çene ve mekanizma olmadığı için çok daha geniş açılı, açık kask kullanmadan ne var onda aynı açıya sahip demek çok büyük bir hata olur )Zaten otobanda 130 140 giden adamın kafasında çeneaçılır bir kask 2 3 sefer dışında goldwing kullanan dışında görmedim. Bence oturup her ota ... kulaktan duyma bilgilerle yorum yapılacağına oturup iki dakika düşünmek çok daha mantıklı.

Özet bir bilgi yarım kaskı övmüyor ve daha sağlamdır demiyorum. Sadece her kaskın belli bir kullanım alanı oldunu ve büyük dünyadevi üretici firmaların bunları düşünerek belli sayılarda üretim yaptığını savunuyorum. Herkes kullanım alanına göre kask seçimi yapabilmeli.
    Herscel bunu beğendi.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Aslında benzer yorum kendinen güneş vizörlü ve renkli vizorü kasklar için de var.
    Kendinden vizör olunca güvensiz olarak addedilir ancak ani ışık geçişlerinde (tünel gibi) kendinden vizörlü bir kask sizi kazaya karışmaktan koruyabilir.

Galiba tek bir doğru yok.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Forumda her konuda abuk subuk tartışmalar sayfalar dolusu mesajlar atılıyor. Ancak nedense kask seçimi tercihi konularında özellikle açık kask konusu gündeme gelince hemen herkes bir güvenlik uzmanı ahkamlar, soru soranı aşağılama hakarete varan cümleler.. Parçalanmış yüz fotoğrafları ile dediğim dedik ispat çabaları. Olmuyor beyler yakışmıyor.. İnsanların tercihine düşüncelerine saygı duyun. Bence diye görüş bildirmenin ne sakıncası var. Sen yanlışsın yanlış yönlendiriyorsun diye hemen tepki koymanın alemi yok, sen de kendi görüşünü yaz, bakalım hangisi değer görecek. Shoei arai kaskı dirseğinde gezen bir kesim sürücü var, açık kask takanları taşlayacağınıza bunları eğitin kolaysa.
    Ben şehiriçi yazın jet kask kullanıyorum diğer zamanlarda full face, 100 m gitsem dahi kaskımı takarım benim doğrum bu. Tam tersi düşünebilirsiniz ama abartmayın.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    EKonomik nedenlerle Ls2 kask aldım , fiyatı ucuz ancak sharp test 4 yıldız.

Buna rağmen tepki görüyorum, sharp test 4 diyorum bana gelip olsun sen kafana o kadar mı değer veriyorsun diyorlar.

kask konusunda kimse kimseyle anlaşamıyor

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    EKonomik nedenlerle Ls2 kask aldım , fiyatı ucuz ancak sharp test 4 yıldız.

Buna rağmen tepki görüyorum, sharp test 4 diyorum bana gelip olsun sen kafana o kadar mı değer veriyorsun diyorlar.

kask konusunda kimse kimseyle anlaşamıyor
    sharp'a o kadar güvenme.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    kaskın vizörünü temizlemem gerekiyordu, unutuyordum; konunun böyle bir faydası oldu
    aynı materyalden yapılan bir fullface ile çene açılır kask karşılaştırılırsa, fullface daha sağlamdır. fullface kaskın vizörü daha dar olanı daha da sağlamdır ancak çok daraltılırsa başka riskler ortaya çıkar
    bunun materyali var, direnci var, şekli var, fiyatı var
    anlaşılacağı üzere çok değişkenli bir denklemimiz var
    bu kadar parametrenin varlığı, öyle kısaca kesilip atılamayacak kadar uzun bir konu olduğunu gösteriyor
    kestirmeci yaklaşım yerine, fiyat aralıklarına göre tavsiye almakta fayda var bu hususta

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu açan görüş açısı kısıtlı amele bir ful face kask kullanmış olmalı.

Yoksa doğru düzgün ful face kasklarda görüş açısı eksikliği diye bir sorun yok.

15 senedir motosiklet kullanıyorum. Bilindik markalardan 2 tane yarım, bir tane 3/4, bir tane modüler (çenesi açılır), ve iki tane ful face kaskım oldu. En rahatı ve en güvenlisi en son aldığım ful face kask.
    Abi hiç yakışıyor mu senin gibi Amerika görmüş, 15 yıl tecrübeli bir kişiye. Avatarındaki chopper sürücüleri Amerika da full face mi geziyor. Görüş açısı elbette dar yapma gözünü seveyim hem yanlardan hem alttan kapalı. Görüş açısı geniş kask örneği istersen söyliim Nolan n44 bir dene, resmen salon salomonje.

Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siz bu adamı ciddiye alıyorsanız işiniz iş vallahi İki dakika internette araştırma dahi yapmadan üstün körü kulaktan duyma bilgilerle video çekiyor.. Zamanında hem bu videosuyla hem gs tanıtım videosuyla çok dalga geçildi forumda. Adam diyorki kask firmaları parayı basıyor yıldızı alıyor Motosiklet tanıtsın daha iyi zaten illet oluyorum motosiklet tanıtıp yanına aksesuar videosu çekimi koyanlara rezil ediyorlar kendilerini...
    zekeriyaimam, ryangt, MSMorkan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Zıp zıp zıp zıp

Motosikleti
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siz bu adamı ciddiye alıyorsanız işiniz iş vallahi İki dakika internette araştırma dahi yapmadan üstün körü kulaktan duyma bilgilerle video çekiyor.. Zamanında hem bu videosuyla hem gs tanıtım videosuyla çok dalga geçildi forumda. Adam diyorki kask firmaları parayı basıyor yıldızı alıyor Motosiklet tanıtsın daha iyi zaten illet oluyorum motosiklet tanıtıp yanına aksesuar videosu çekimi koyanlara rezil ediyorlar kendilerini...
    olsun ben gene de snell sertifikasına göre alıyorum kaskımı.
    sırada scorpion R2000 var.
    bu sene sonunda benim Bell Vortex in ömrü bitiyor

CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi hiç yakışıyor mu senin gibi Amerika görmüş, 15 yıl tecrübeli bir kişiye. Avatarındaki chopper sürücüleri Amerika da full face mi geziyor. Görüş açısı elbette dar yapma gözünü seveyim hem yanlardan hem alttan kapalı. Görüş açısı geniş kask örneği istersen söyliim Nolan n44 bir dene, resmen salon salomonje.
    Nolan N44 5 çeşit kullanım şekli sunuyor ve dediğiniz gibi görüş açısı efsane. Fiyatı bütçemi aştığı için Bell Vortex Full Face aldım. Bu benim ilk kaskım 2. kaskım kesinlikle N44 olacak.

Konuya gelince ben bir çöp bile alsam araştırırım sorarım bir bileni bulurum. Sharp konusuda açmıştım fakat tek başına sharpın yeterli olmayacağını ve sharptan 4 yıldızın altında bir yıldız almış kaskında alınmayacağını düşünüyorum. Benim aldığım kaskı sharp test etmemiş. Ama dot ve snell testlerinden geçmiş. Snell testinden geçen bir kask sharpdan düşük yıldız alıyorsa da o kask alınmaz bence.

Full face görüşü engelliyor mu bilmiyorum ama ben sadece gözümle hem aynamı hem kadranımı kontrol edebiliyorum. Sizin full face lerin görüşü kısıtlı olabilir. Yarım kaskında kesinlikle full face den daha güvenli olduğunu söylüyorsunuz ki siz aslında daha güvenli değil sadece görüş açısı daha geniş olduğundan kaza da değil kaza olmasını önlemek için daha güvenli desenizde size katılmıyorum. O zaman hiç kask takma kör nokta bakışına bile gerek kalmasın ufak bir göz hareketiyle kör noktayı görebilirsiniz. Kaza olmamasını sağlayabilirsiniz.
    baba bilgisiyle adam olunmaz bekar hayatı yaşa.

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Genel tanıya baktığımda, kask takmak yerine göze gelebilecek böcek ve benzeri unsurlara yeterli miktarda korumayı sağlayacak ama aynı zamanda ninja reflekslerinizi de tam anlamıyla kullanmaya imkan sunacak ferahlığı sağlayan sarı camlı gözlük, en uygun ekipman gibi görünyor.

Ferahlığı savunuyorum, ancak bunun sırrı uygun beden bir kask tercih etmek. Yaşanacak kaza, takılan kaska oranlı olarak rast gelmiyor yazık ki. 50 cc, 2.5 beygir bir motosiklet kullanıyor olabilirsiniz, ancak saatte 5 km gibi düşük bir hızla yandan çarparak dengenizi bozacak bir araç sebebiyle yüzünüz kaldırım kenarına tekabül ettiğinde, yarım kask sadece şık duran sağladığı geniş açılı görüş sayesinde yüzünüze hızla yaklaşan kaldırımın ne kadar genişliğe sahip olduğuna tanı koymanızı sağlar.

Daha kötü senaryolara gerek dahi duymaksızın, kapalı kaskın sağlayacağı güvenliğin yanında aynaları bolca kullanarak gayet başarılı bir görüş açısı sağlamak kabildir.
    computeus ve espresso bunu beğendiler.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Görüş açısı geniş bir full face asla sorun yaratmaz. Kaskın önü tamamen açık olsa nolur olmasa nolur depo kapağını mı görmek istiyorsunuz.

K5 kullanıyorum göstergeye kadar da görüyorum , kafamı oynatmadan aynaları da görüyorum. Ki omuz bakışını daha çok kullanırım.

kulspruta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 / 2019
    Nolan n87 kullanıyorum görüş açısı çok geniş

Motosikleti
    yamaha mt25
    Angyrpower Teşekkür ederim[/QUOTE]

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında benzer yorum kendinen güneş vizörlü ve renkli vizorü kasklar için de var.
    Kendinden vizör olunca güvensiz olarak addedilir ancak ani ışık geçişlerinde (tünel gibi) kendinden vizörlü bir kask sizi kazaya karışmaktan koruyabilir.

Galiba tek bir doğru yok.
    İçten güneş vizörlü olup ta Snell sertifikası olan kask yok. Çünkü koruma olması gereken yerde vizör mekanizması var. Onun için Shoei ışığa duyarlı otomatik kararan vizör, Arai de dıştan güneş vizörlü kask üretiyor.

Velhasıl o yorum bir gerçeğe dayanıyor. Ve güneş vizörü ile güvenlik arasında tercih yapmak zorunda değiliz. Çünkü çözüm üretilmiş.

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görüş tabii ki daha dar. Ancak trafikte çevre duyarlılığımı azaltıp kullananı tehlikeye atacak kadar kesinlikle değil. Başlığı açan arkadaşın iddiası bu. Her türlü kask tipine sahip olup kullanmış biri olarak ful face kaskın böyle bir negatif yönü olduğu yorumunu uydurma ve saçma buluyorum.

Bu arada avatardaki Honda Valkyre Rune. Cruiser sayılabilir. Ama chopper değil. Ancak Honda'nın neredeyse chopper sayılabilecek Fury isminde bir modeli de mevcut.

Florida da kask zorunlu değil. Kasksız Harley kullanan bir sürü insan var. Yaptıkları doğru değil ama...

Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    olsun ben gene de snell sertifikasına göre alıyorum kaskımı.
    sırada scorpion R2000 var.
    bu sene sonunda benim Bell Vortex in ömrü bitiyor
    Geçen bir arkadaş paylaşmıştı denk gelmediniz sanırım. Dot çok geniş aralıklı bir test olduğu için snell kaskları ece 22.05 standartlarında test ediyor. Yani ece 22.05 olan bir kask zaten snell standartlarında kabul ediliyor. Avrupa bu konuda amerikaya göre çok daha sıkı. Siz yine snell sonuçlarına göre kask alın ama ne nedemekdir iyi bilin yarın bigün bilgili birinin karşısında daha rahat konuşursunuz.

Motosikleti
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen bir arkadaş paylaşmıştı denk gelmediniz sanırım. Dot çok geniş aralıklı bir test olduğu için snell kaskları ece 22.05 standartlarında test ediyor. Yani ece 22.05 olan bir kask zaten snell standartlarında kabul ediliyor. Avrupa bu konuda amerikaya göre çok daha sıkı. Siz yine snell sonuçlarına göre kask alın ama ne nedemekdir iyi bilin yarın bigün bilgili birinin karşısında daha rahat konuşursunuz.
    teşekkür ederim. bahsettiğin konuya hakimim. ece ve snell aynı güvenliği içeriyor hemen hemen 275g kuvvetin üstüne sertifika vermiyordu
    dot 400g ye kadar izin veriyordu.

benim bell kaskta arkasında kocaman dot yazıyor altında ufacık snell onaylıdır yazıyor. sonuçta snell'im var genede :D

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)