Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Sinyal Vermeyen Sürücü Motorizeyi Canından Ediyordu..

Motovento
    REKLAM ALANI
    beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Yıl olmuş 2018 hala kavşaklarda , sokak dönüşlerinin olduğu yerlerde araç yanında süren motorcular görüyoruz.

Şerit tek kişiliktir gözünüzü seveyim her sığdığınız yere girmeyin şu motorlarla.

Yav ben yürürken girmem oraya adam motosikletle yapıştırmış gidiyor.

Ders olmuş , daha kötüsü olmadan bu hatayı bir daha yapacağını sanmıyorum.

2 yıldan beri motosikletim yok. Arabam var ve en nefret ettiğim durum sağımdan solumdan sürekli taciz eder gibi motosiklet süren insanlar.

Ki ben bide motosiklet sürücüsü olmama rağmen sinir oluyorum böylelerine. Siz düşünün hiç motosiklete binmemiş insanı.
    twisten bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Motosikletin adam yerine konulmamasında ülkede trafik kültürünün eksikliği kadar bizzat motosiklet sürücülerinin motosikleti adam yerine koymamasının da payı vardır. Sen bisiklet gibi kaldırımdan gider, refüj arasındaki yaya geçidinden geçer, bir o şeride bir bu şeride geçer, bir şeritte bir araç varken yanına sığışmaya çalışırsan adamlar da size bisiklet gibi davranır. Bu, adamların yaptığını haklı çıkarır mı, çıkarmaz. Ama saygı istiyorsak, önce biz kendimize saygı duyacağız.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Kazanın olduğu yolu ayda bir kullanıyorum.
    En dikkatli olmaya çalıştığım yollardan biridir bu yol.
    Barzosu çok fazladır. Ne yayası ne aracı hiç bir trafik kuralına uymaz.
    Mesela yayalar motosiklet çarptığında bir şey olmayacağını zannediyor sanırım. Bana yeşil yanarken bebek arabasıyla salına salına geçen canlılara çok şahit oldum.

Özetle, trafik kurallarına uymak gerekiyor.
    Uymuyorsak da olabilecekleri öngörebilme yeteneğine sahip olmak gerekiyor (kamyonun oradan dönebileceğini öngörebilmek gibi)
    Her ikisini de yapamıyorsanız motora binmeyin derim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Önü boş kamyon , fren lambaları yanmış. Motor kullanan insanın 2 kat daha fazla trafik tecrübesine sahip olması lazım.

Burda motor kullanmaya başlamadan önce konu açmıştık , bazı arkadaşlar "arabayla edindiğin trafik tecrübesinin önemi yok , motor apayrı bi dünya " demişlerdi.
    Suç %90 kamyoncuda ama olan motosikletliye oldu , suçun kimde olduğunun ne önemi var şimdi...

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Yalnız şu hatırlatmayı yapıyım o yol tek şeritli oranın geniş olduğuna bakmayın tramvay yolu var onun yanında tek şeritli yol var yani iki araba yan yana geçemiyor oradan biri tramvay yolundan gitmezse

Motosikleti
    speederbike
    Tek şeritli yolsa o zaman motosiklet hatalı.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek şeritli yolsa o zaman motosiklet hatalı.
    Olurmu öyle şey sinyal nerde adamın aynaya bakmadığıda çok açık aynı kazayı bende yapabilirdim adamın sinyal verip uyarması gerekir bak dönecem çekil diye

Motosikleti
    speederbike
    Tek şeritli yolda, bir şeridi bir araç işgal ediyorsa o şeride başka bir aracın girme hakkı yoktur. Değil sağından, solundan bile geçemezsiniz. Sizin dediğiniz iki şeritli yollar için geçerli.

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    sanki kelegi süzmesi gerekiyordu motorcu arkadas..
    teraziye koydugunda bir yanda - öldüm, bacagim koptu, kafam kirildi, elimi zincir kesti - diger tarafta - ama sinyal vermedi - özellikle bu durumda pek agir basmiyor sanki..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Kavşak türü giriş çıkışın fazla olduğu yerlerde lütfen arkadaşlar sağlama sollama vs yapmayın muhakkak trafiğin sizi görebileceğini bir yerde kalın kamyon sürücüsü sinyal verse ne olucak dan diye dönmüş

önce emniyet sonra hareket

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırmak lazım.Kamyoncu zaten hatalı normalde de 100 mt uzağından gitmeli kamyonların ama arkadaş gitme sağından geçme işte şükür bişey olmamış geçmiş olsun ucuz atlatılmış.Hayat değerli...

Lazasker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 Rally
    Yahu ben şehirler arası yolda bile arabaları sağdan geçerken tedirgin oluyorum, şehir içinde neden sağdan sollarsın ki? Türkiye'de yaşadığımızı unutuyoruz bazen, sonra Barkın'ın da dediği gibi "haklı ama ölü" oluyoruz. Allah'tan bir şeyi yok arkadaşın, ucuz atlatmış.

BikeManiac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw f700 gs
    motosiklet hatalı, hala neyin tartışması bu.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Tu kaka motorcu...

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olurmu öyle şey sinyal nerde adamın aynaya bakmadığıda çok açık aynı kazayı bende yapabilirdim adamın sinyal verip uyarması gerekir bak dönecem çekil diye
    Böyle sürersen sende yaparsın. Tek şerit diye kendin söylemişsin, oraya motor sığıyo diye giriyosan bişeyleri göze almışsın demektir. Tek şeritli yolda biz sığdımız her yere girmeye devam edersek bizim yanımıza sığan arabalarda şeridimize girmeye devam edecektir. Her zaman öngörebilme ve trafik okuyabilme yeteneğinin önemi karşımıza çıkıyo.

Bazı netleşmiş, korku salmış durumlar var, mesela 4 yollar. Burayı görüpte frenlemeyen yoktur aramızda, biliriz çünkü tehlikeli olduğunu her an biyerden bi araç çıkabileceğini aslında bu kavşaklar hatta ara sokaklar içinde aynı. Sadece yaşamadan öğrenilmiyo sanırım bazı kesimde. Umarım hepimiz kendimizi severiz, şov yapmayı bırakıp tedbirli süreriz.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Araçlarından sağından giden gerzek bir motorcunun karıştığı ve %100 hatalı olduğu bir kaza. O daracık yolda gereksiz yere sağdan yardırmak bir yana, kavşağa geldiğinde de aynı sürüşe devam etmiş. Sizi yolda trafik kuralları değil, kendi öngörüleriniz hayatta tutuyor. O kamyonun oraya dönebileceğini öngöremiyorsan motor sürmeyeceksin.

Not: Kaza herhalde İstanbul'da olmuştur diye tekrar habere baktım ki öyleymiş. Devam İstanbullu arkadaşlar sağdan sürüşe devam, daha çok okuyacağız bu haberleri. Hadi bari sürüyorsunuz da bunu normalmiş gibi savunmayın.

aşağıdaki linkten madde 54'e bakabilirsiniz

https://www.tuzla.bel.tr/Files/pdf/p...fik-kanunu.pdf

kişisel yorumum ise; sığır bir motorcu içeren kazadır.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Motosiklette hata bulan arkadaşların farketmediği şeyler var. O yol tek şerit değil iki şerit. Soldaki şeritte tramvay rayları sağdaki şeridin yarısında ise park etmiş arabalar var. Normalde araçların tramvay rayı olan yerden değil sarı çizginin sağından gitmesi gerekiyor. Aynı zamanda caddede park yasağı da var.

Trafik kurallarında şerit içinde engel var diye o şeritten geçilmez diye bir kural yok. Eğer sığabiliyorsanız geçersiniz. Çünkü aksi halde sağ şerit çizgisinin üstündeki ufak bir poşet bile iki şeritli yolu tek şeride düşürecektir. Yani bu duruma göre bir şeride araba sığamıyor diye oradan motosiklet geçemez diyemeyiz.

Aşağıdaki resimde çok net bir şekilde görüyoruz ki yanlış yerde olan araç motosiklet değil kamyon. sağdaki park yasağı olan normal şeritten gitmesi gerekirken soldaki tramvay yoluna girmiş. Birde üstüne sinyal vermeden sol şeritten sağa yanaşmadan dönüş yapmış.

Normalde bir aracın sağından geçmek yasak fakat bu videoda motosiklet sürücüsü sabit hızda gitmesine rağmen soldaki kamyon fren yapıyor. Otobanda giderken en soldaki araç fren yaptı diye sağdakiler onun hızına düşüyor mu? Bir de böyle düşünün.

https://prnt.sc/ih9nh1

exlem bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Sonuçta olay, yolun kaç şerit olduğuna göre değişiyor. Çift şeritse hatalı olan kamyon, tek şeritse hatalı olan motosiklet. Çift şeritse kamyon çifte hatalı oluyor hatta, zira sağa dönecekse sinyalin yanı sıra bir de sağ şeride geçmesi gerekiyor önceden.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklette hata bulan arkadaşların farketmediği şeyler var. O yol tek şerit değil iki şerit. Soldaki şeritte tramvay rayları sağdaki şeridin yarısında ise park etmiş arabalar var. Normalde araçların tramvay rayı olan yerden değil sarı çizginin sağından gitmesi gerekiyor. Aynı zamanda caddede park yasağı da var.

Trafik kurallarında şerit içinde engel var diye o şeritten geçilmez diye bir kural yok. Eğer sığabiliyorsanız geçersiniz. Çünkü aksi halde sağ şerit çizgisinin üstündeki ufak bir poşet bile iki şeritli yolu tek şeride düşürecektir. Yani bu duruma göre bir şeride araba sığamıyor diye oradan motosiklet geçemez diyemeyiz.

Aşağıdaki resimde çok net bir şekilde görüyoruz ki yanlış yerde olan araç motosiklet değil kamyon. sağdaki park yasağı olan normal şeritten gitmesi gerekirken soldaki tramvay yoluna girmiş. Birde üstüne sinyal vermeden sol şeritten sağa yanaşmadan dönüş yapmış.

Normalde bir aracın sağından geçmek yasak fakat bu videoda motosiklet sürücüsü sabit hızda gitmesine rağmen soldaki kamyon fren yapıyor. Otobanda giderken en soldaki araç fren yaptı diye sağdakiler onun hızına düşüyor mu? Bir de böyle düşünün.

Yolun iki şerit olduğuna eminmisin? Benim gördüğüm bir şerit ve tramvay yoluyla şerit arasında anlamsız bi boşluk var bisiklet yolu büyüklüğünde.

Haklısın kamyon hatalı konumda, sinyal vermiyo, aynaya bakmıyo ayı ama yaşayabilmek için bunu görebilmek lazım demeye çalışıyoruz. Motorlunun hatası trafik kurallarınca değil motosiklet kurallarınca yani.

Videoyu bi kaç kez izledim, büyük ihtimal o boşluğu gördüğümde bende girerdim gibi geliyo ama o yolu bilen birisi kamyonun oraya açılıp manevra yapabileceğini düşünmeli. Yukarıda da denildiği gini " haklı ama ölü " olmamak için trafik kurallarından ziyade hayatımızı güvende tutacak kuralları uygulamalıyız. Altın elbiseli adam izlemek yerine ehliyet kurslarında ki videoları izlemek gibi oluyo sadece trafik kuralı gözüyle bakmak.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)