Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
13. sayfa BirinciBirinci ... 31112131415 ... SonuncuSonuncu

Köpek saldırısı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun değil kardeşim, ortada bir tartışma yok zaten. Yöntem sorunu var, yoksa seninle ne gibi bir sorunum olabilir. Olursun, anlarsın, elini vicdanına kalbine koyarsın konuyu çözersin, aferin
    Baştan beri söylüyorum hocam. Kişisel bir tartışma tabii ki yok. Vicdanımızı da sorgulamıyoruz.

Ama bak senin bu konuda ciddi bilgi eksikliğin var. Yukarıda gelişmiş ülke örneklerini kendi fikrine dayanak olarak verdin ama oradaki yasalardan ve sahipsiz hayvanlara uygulanan yöntemlerden bir habersin. Öyle olunca da tutarsız tutarsız mesajlar atıyorsun. Bilgi eksikliği kabul edilebilir ama bunun farkında olmadan, bilgi tazelemeden, çözüm önerileri konusunda demagoji yapmak kabul edilemez.

Bak daha önce verdim ama okumamışsın belli. Avrupa özelinde sahipsiz sokak hayvanları konusundaki uygulamalar.

https://www.rspca.org.uk/documents/1494939/0/Stray+dog+and+cat+control+practices+in+Europe+%28W SPA-RSPCA2007%29.pdf/ca537209-64e2-881a-b36d-6abd3795679d?t=1556901393627

Tablo 6'yı inceler misin? Methods of stray control (başıboş hayvan kontrol yöntemi) neymiş? Ya direk vuruyorlar (Culled shot) yada yakalayıp ülkeye göre değişen sürelerde bekletiyorlar (Strays kept (d), sahiplendirilmezse uyutuyorlar.

Bak senin listede 2. en hayvan sever ülke dediğin İngiltere'de, adamlar yakaladığı sokak hayvanını 7 (yedi) gün bekletiyorlar, sonra kusura bakmayın deyip uyutuyorlar.

İşte bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca, insan da böyle kendi kendini yalanlamış oluyor arkadaşım.

Artık yazmaya gerek yok, konu anlaşıldı...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @yamtareroglu, sorumu yineleyeyim:

Yukarıda paylaştığın resimdeki hayvan zulmü kriterlerinden biri "kişi başı et tüketimi". Velhasıl et, tavuk, balık yiyorsak hayvanlara zulmediyoruz. Bu sence öyle mi? Sen vegan mısın mesela?
    Haşmetçim, 20 yıl önce Florida sahillerinde yaşanan bir köpekbalığı saldırısında işe yarar organlarının bir kısmını kaybeden kardeşimiz senmiydin ? Bu bazı şeyleri açıkılıyor çünkü haha

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:37 ----------

Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca, insan da böyle kendi kendini yalanlamış oluyor.
    Artık yazmaya gerek yok, konu anlaşıldı...
    Hayal dünyan epey geniş, bilgi ağın epey sakat ama olsun. Nihayet anladın be kardeşim. şaşırtmadın beni desem yalan olur şimdi, tebrik ederim. İşte kim olursa olsun bir şans vermek gerekir, tebrik ediyorum bu algı gayretin azmin ve çaban kutlu yolunda sana. Daha çok okursan daha çok anlaşılacak bilgiye vakıf olacaksın aslanım, Hadi selametle canım benim

Motosikleti
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayal dünyan epey geniş, bilgi ağın epey sakat ama olsun. Nihayet anladın be kardeşim. şaşırtmadın beni desem yalan olur şimdi, tebrik ederim. İşte kim olursa olsun bir şans vermek gerekir, tebrik ediyorum bu algı gayretin azmin ve çaban kutlu yolunda sana. Daha çok okursan daha çok anlaşılacak bilgiye vakıf olacaksın aslanım, Hadi selametle canım benim
    Sevgili dostum gerçekten bilgi sahibi olmadığın bir konuyu demagoji ile, eh işte ancak bir yere kadar götürebiliyorsun. Muhtemelen İngilizce de bilmiyorsun ama en azından zaman ayırıp Google çeviri ile okuyabilirsin. Benimkisi tabii iyimserlik. Aslında sana değil de, bu konuyu izleyenlere yararı olur diye kaynak paylaşıyorum. Yoksa metinler gayet açık. #234. mesajla açığa düştüğünün sen de farkındasın ama işte laf kalabalığı ile nasıl toparlayacağım derdindesin. Boşuna sıkma canını, biz görmedik o mesajı

Neyse,

Sana değil ama en azından bu konuda fikir sahibi olmak isteyenler için paylaşayım.

Sahipsiz sokak hayvanı sorunu evrensel bir problem ve bunu çözmek de öyle sanıldığı kadar basit ve kolay değil. Tüm dünyada bunun etik tartışması yapılmış/yapılıyor ve muhtemelen de yapılmaya devam edecek.

https://www.vetwork.org.uk/abc.htm
    Hindistan örneği. Benzer tartışmalar ve etik analizler orada da yapılmış.

Ve yine sahipsiz hayvan popülasyonu kontrolü hakkında Dünya Veteriner Dergisinde yayınlana bir makale.
    https://wvj.science-line.com/attachments/article/66/WVJ%2011(3),%20319-326,%20September%2025,%202021.pdf

Bunlar gibi onlarcasını bulabilirsiniz. Hem kendi fikrinizi, hem karşı tarafın fikrini destekleyen birçok yayın bulursunuz. Ama sonuç bellidir. Önünde sonunda uygar kabul ettiğiniz ülkelerin çözümünü benimsemek zorunda kalıyorsunuz.

Karar verilecek olan şu;

Bu sevimsiz çözümü Romanya örneğinde olduğu gibi milyonlarca hayvanın telef edilmesi olarak mı yaşayacağız, yoksa bir an önce bu sorunu bir devlet politikası haline dönüştürüp, minimum zararla mı atlatacağız.

https://en.wikipedia.org/wiki/Street_dogs_in_Bucharest

Gerisi lafü güzaf...

Motosikleti
    Ben her şeyin farkındayım, sizin de gerçeği fark etmeniz iyi olmuş. Romanya örneğinde olduğu gibi katlederek yaşamayacağız, öyle bir şeye müsaade etmeyiz müsterih olun. Türkiye'de hayvan hakları dernekleri, gönüllüleri bahsi geçen ülkelerden çok daha örgütlü ve kararlıdır. Kanunlar ve yönetmelikler de vicdanlı hayırsever insanların lehine, evelallah her şey halledilir. Ruhunda barbarlık olanların nasıl kulak memesi kıvamına getirileceği, kuzu yapılacağı konusu zaten bizim uzmanlık alanımız, siz yeter ki vicdanınızı insanlığımızı muhafaza edin, Gerisi bizde

Motosikleti
    Hep biz yazdık, bir de farklı zihinden okuyalım...

Ne demiştik İngiltere için? 2. en hayvan sever ülke miydi? Öyle ucuz kahramanlıkla olmuyor o işler, hayvan sahibi olmanın hem maddi hem manevi yükümlülükleri var. Buyurun, okuyun...

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehmet-tez/ingilterenin-kopek-sorunu-7050016

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    5199 dan çok bahsedilmiş ama bizim insanımız çok ileri görüşlü değil maalesef. SGK da değişiklikler yapılırkende millet hiç önemsemedi gün gelip aslında bu yasa değişikliklerinle emeklilik hakları elinden alındığını anlayınca eylem yapmaya başladı.
    5199 da çıkartılırken bu sorunlara sebep olacağı ön görülmemiş belliki.Yasada sorun yok belki.Fakat ortada milyonlarca köpek varken bu yasayı çıkarmak demekki yanlış bir karar.
    Olacağı söyliyeyim nasıl İstanbul sözleşmesinden bir gecede çıkıldıysa bir gecede bu yasada düzenleme yapılır.Sonra düzelir.Önümüz yerel seçim 3 katlı yere millet 5 kat yapıyor yasal düzenleme yokmuş gibi.Bu sorun içinde bişeyler yapılır.
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle ucuz kahramanlıkla olmuyor o işler. Buyurun, okuyun...
    Genç kardeşim aynen canım kardeşim, ucuz kahramanlık, zibidilik yapılmasa diyoruz işte, öyle tüfeği alırım aşağı inerim, dalarım filan. Her gece haberleree çıkıyor o tür ucuz kahramanlıklar yapanların sonu, kaldırım kenarında pekmezi akmış yatıyorlar. Mazallah diyoruz, sonunda anlamaya başladın... Tebrikler

Her şey çözülür, çözülüyorda, korkmayın kediden kuştan, erkek adamsınız ya. Vakarlı olun yetkililerle görüşülüyor canlarımız sağ salim en uygun koşullara taşıyacağız endişelenmeyin

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5199 da çıkartılırken bu sorunlara sebep olacağı ön görülmemiş belliki.Yasada sorun yok belki.Fakat ortada milyonlarca köpek varken bu yasayı çıkarmak demekki yanlış bir karar.
    Nesi yanlış mesela bu kanunun?

Bu arada Türkiye aslında İstanbul sözleşmesinden çekilmedi. Sorunun (varsa) 5199'daki bir problemden kaynaklanmadığının işareti de zaten aslında burada.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Sen ne saçmalıyorsun.Nasıl bi işaret aldın kafanda ne saçmalık var.

Sokaklarında milyonlarca başıboş köpek varken çıkarılması yanlış belkide.Ne kısırlaştırma ne rahabite etmek mümkün değilken çıkması mesela.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ağalar günlerdir boşuna kendinizi yırtıyorsunuz. İçimizde "Asarız, keseriz, vururuz" diyenlerin kartondan kaplan, Fikirtepe delikanlısı Özgür olduğunu görmek için alim olmaya gerek yok. Sokak hayvanlarından tırsan arkadaşlar için de geçmiş olsun, devlet sizin korkunuzu zerre bir tarafına takmayacak, sizin korkunuz giderilsin diye de zerre para harcamayacak. Velhasıl sokaklarda kedi ve köpeklerle beraber yaşamaya devam edeceğiz.

İçimizde yiğit olan tilt olduğu kediye, köpeğe eziyet eder de burada paylaşır inşallah.
    yamtareroglu ve espresso bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sokak hayvanlarından tırsan arkadaşlar için de geçmiş olsun, devlet sizin korkunuzu zerre bir tarafına takmayacak, sizin korkunuz giderilsin diye de zerre para harcamayacak.
    Mesele tırsma değil, yeterince insana rahatsızlık vermesi ve tehlike oluşturması. Duruma müdahele edilmediği müddetçe bir süre sonra mesele oraya gelecek zaten. Çünkü canlılar çoğalırlar.

Mesele o noktaya geldiği anda olacakları söyleyeyim. Bir sürü gazete ve kanal aynı anda bir sürü duygu sömürülü hayvan dehşet haberi yayınlar. Avustralya'da develerin helikopterden tarandığı görüntüler yayınlanır. Bu sayede kamuoyu oluşturulup @yamtareroglu türevleri susturulur. Anında yandaş "hayvan populasyonu yönetme ve rehabilite etme" şirketleri kurulur. Ve toplu katliam başlar. Bir yandan da birileri zenginleşir.

Ne kadar geç müdahele edilirse, o kadar çok canlı öldürülür.

Bu arada "uyutulna" bence yanlış bir tabir. "Acısız öldürme" doğru olan. Çocuk değiliz. Eğri oturup doğru konuşalım. Masum hayvanların acı çektirmeden canı alınıyor. Yapılan kötü bir şey. Ama zamanında yapılması gereken yapılmadığı için zorunda kalınarak yapılan kötü bir şey bu. Uyutuluyor deyince kendimizi uyutmuş oluyoruz gibi geliyor bana. Yapılanın kötü olduğunun bilincinde olmalı, ve bir daha gerçekleşmemesi için önlemlerin alınması gerekli.
    Punctum, Alpbatur ve Beto87 bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen ne saçmalıyorsun.Nasıl bi işaret aldın kafanda ne saçmalık var.

Sokaklarında milyonlarca başıboş köpek varken çıkarılması yanlış belkide.Ne kısırlaştırma ne rahabite etmek mümkün değilken çıkması mesela.
    Valla insan gibi yasada yanlış bulduğun şeyleri sormuştum ama hata etmişim sanırım.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Mesele tırsma değil, yeterince insana rahatsızlık vermesi ve tehlike oluşturması. Duruma müdahele edilmediği müddetçe bir süre sonra mesele oraya gelecek zaten. Çünkü canlılar çoğalırlar.

Mesele o noktaya geldiği anda olacakları söyleyeyim. Bir sürü gazete ve kanal aynı anda bir sürü duygu sömürülü hayvan dehşet haberi yayınlar. Avustralya'da develerin helikopterden tarandığı görüntüler yayınlanır. Bu sayede kamuoyu oluşturulup @yamtareroglu türevleri susturulur. Anında yandaş "hayvan populasyonu yönetme ve rehabilite etme" şirketleri kurulur. Ve toplu katliam başlar. Bir yandan da birileri zenginleşir.

Ne kadar geç müdahele edilirse, o kadar çok canlı öldürülür.

Bu arada "uyutulna" bence yanlış bir tabir. "Acısız öldürme" doğru olan. Çocuk değiliz. Eğri oturup doğru konuşalım. Masum hayvanların acı çektirmeden canı alınıyor. Yapılan kötü bir şey. Ama zamanında yapılması gereken yapılmadığı için zorunda kalınarak yapılan kötü bir şey bu. Uyutuluyor deyince kendimizi uyutmuş oluyoruz gibi geliyor bana. Yapılanın kötü olduğunun bilincinde olmalı, ve bir daha gerçekleşmemesi için önlemlerin alınması gerekli.
    Valla zerre tanımam etmem ama yamtareroglu'na helal olsun. 6 Okkalı adammış. Umarım onun şehrine bir moto ziyaret yaparım da tanışırız.
    yamtareroglu ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Valla zerre tanımam etmem ama yamtareroglu'na helal olsun. 6 Okkalı adammış. Umarım onun şehrine bir moto ziyaret yaparım da tanışırız.
    Üstad başımızın üstünde yerin var, misafir etmek isteriz uygun bir zamanda
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.
    Açlığın her şeyi bastırdığı bir yerde yok edilemeyen tek şey onur ve saygıdır.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla insan gibi yasada yanlış bulduğun şeyleri sormuştum ama hata etmişim sanırım.
    Kanun düzgün aslında. Uygulanmadığı için sorun var.

Kanuna göre sokak hayvanları belediye tarafından alınıp, aşılanıp, kısırlaştırılıp, tekrar salınıyor. Bu düzenli yapılsa hayvan populasyonu artmaz zaten.

İlginç olan @otopsici'nin aktardığı olay. Saldıran köpekler küpeliydi diyor. Küpe ucuz bir şey. Kısırlaştırma ise pahalı. Tamamen spekülasyon ama sadece küpe takıp salıyorlar mı acep?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

@tommy, niye alıntıladın beni anlamış değilim. Çünkü yazdığın şeyin benim yazdığımla alakası yok. Sana söylüyorum @yamtareroglu, @hasmet sen anla gibi bir şeyler mi ima ediyorsun? Böyle pasif-agresif, uyuz-kibar hareketlere ne gerek var? Varsa söyleyeceğin bir şey adam gibi açık seçik yaz. Mesela yukarıda @ufoz'un yaptığına benzer şekilde de ki @hasmet yanlışsın, @yamtareroglu haklı, sebebi de bu. Hatta olaya insanları karıştırmaya ne hacet? İnsanları tartışmıyoruz ki? Mesele belli. Bence bu doğrudur, bu yanlıştır de geç. Ama yok. İlle de bölünecez, kümelenecez, birilerini öcü ilan edecez, vs.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008

Kanuna göre sokak hayvanları belediye tarafından alınıp, aşılanıp, kısırlaştırılıp, tekrar salınıyor. Bu düzenli yapılsa hayvan populasyonu artmaz zaten.

İlginç olan @otopsici'nin aktardığı olay. Saldıran köpekler küpeliydi diyor. Küpe ucuz bir şey. Kısırlaştırma ise pahalı. Tamamen spekülasyon ama sadece küpe takıp salıyorlar mı acep?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

@tommy, niye alıntıladın beni anlamış değilim. Çünkü yazdığın şeyin benim yazdığımla alakası yok. Sana söylüyorum @yamtareroglu, @hasmet sen anla gibi bir şeyler mi ima ediyorsun? Böyle pasif-agresif, uyuz-kibar hareketlere ne gerek var? Varsa söyleyeceğin bir şey adam gibi açık seçik yaz. Mesela yukarıda @ufoz'un yaptığına benzer şekilde de ki @hasmet yanlışsın, @yamtareroglu haklı, sebebi de bu. Hatta olaya insanları karıştırmaya ne hacet? İnsanları tartışmıyoruz ki? Mesele belli. Bence bu doğrudur, bu yanlıştır de geç. Ama yok. İlle de bölünecez, kümelenecez, birilerini öcü ilan edecez, vs.
    Ohhoo yahu hemen celallenme. Alıntılamayı otomatik yapmışım, geç fark ettim. Seninle ilgisi yok hasmet.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Problemin işareti neymiş onu söyle açıkçada ona göre cevap verelim.
    Ben yasaya çok takılıyorsunuz ona örnek verdim.Bu ülkede anayada mahkemesi kararları bile uygulanmıyor.Akşam öyle olan şey sabaha değişmiş olabilir.Bazen değişmesede uygulaması sadece öyle talimat alındı diye yasaya aykırı olabilir.

Zaten sorun yasada değil yasa ne diyecek.Köpekler sokaklarda milyonlarcası serbest dolaşsın çeteleşsin insanlara saldırsın çocukları yesin trafik kazalarına sebep olsunmu yazacak.Tabiki yazmayacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:28 ----------

Belediye değil ama işte bu hayvanları toplarken direnç gösterenler küpeliyor.Belediye toplamasın diye.Çokça heber yapıldı bu küpeleri merdiven altı üretenlerle ilgili.Niye böyle bir talep olur bunu alan insanların motivasyonu ne.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Hop belediyelere laf söyletmem. Bazı belediyeler çalışıyor kardeşim. Kendi sınırındakileri toplayıp, diğer belediyelere kardeş payı yapıp dağıtıyor.
    DickName bunu beğendi.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hop belediyelere laf söyletmem. Bazı belediyeler çalışıyor kardeşim. Kendi sınırındakileri toplayıp, diğer belediyelere kardeş payı yapıp dağıtıyor.
    Diğer belediyeden ziyade yakınlarda organize sanayi bölgesi varsa götürüp oraya atyor.Belediye sorumluluk alanında değil diye.Biz iş yerinde mesaiye adam getiremiyoruz.Bir kişide olsa ya arabayla yada servisle gelmesi lazım.Sanyi içinde o kadar çok köpek varki.Millet işe gelemiyor.

Getirip burayamı atıyorlar yoksa yakalamaya çalışınca buraya kaçtığında kovalamayı bıraktıklarından güvenli bölge olarakmı görüyorlar artık bilinmez.

Motosikleti
    Eveeet, konu bilgi ve normlar bağlamından kurtarılıp, ucuz varoş jargonuna yem edilince, tartışma da hafifliyor doğal olarak...

Sayfalardır haber, link, makale, vs. paylaşıyoruz ama daha kendi verdiği istatistiki bilginin kendi argümanını çürüttüğünü analiz edemeyecek bir zihine laf anlatmaya çalışıyoruz.

Avrupa örneğini veriyoruz, şu anda Dünya'nın hayvan hakları konusunda en ileri olduğu kabul edilen ülkelerinde dahi, belli bir sürede sahiplendirilemeyen hayvanların uyutulduğunu (doğru ifade ötenazidir) gösteriyoruz, "sokak köpekleri çevreye zarar vermez" safsatasının ne denli yalan olduğunu gerçek haber ve verilerle gösteriyoruz, "siz bir şey yapmazsanız köpek saldırmaz" önermesinin ne denli gerçek dışı olduğunu çok acı haberlerle kanıtlıyoruz, büyük bir toplumsal travmaya evrilmeye yüz tutmuş devasa bir problemin katı önlemler alınmaz ise nerelere varacağını dünya örnekleri ile açıklıyoruz (Romanya, Hindistan, vs.) ama yok, kimse okumuyor kimse üzerine düşünmüyor.

Hala meseleyi "sokak köpeklerinden kişisel korkuya" indirgeyen enteresan bir argüman üretiliyor ya hayret ediyorum. Yahu onlarca ölüm, yüzlerce yaralanma, binlerce saldırı vakası yaşanıyor ülke topraklarında ama hala "siz tırstığınız için" uğraşamayız kafası kendine taraftar bulabiliyor. Ha tabii bir de tehdit dili...

Bu tehdit dilinin biz sosyal medyada alasını yaşadık. Konuya hakim olmayanlar için yazayım. Paw Guards denilen köpekçi bir platform vardı (hala var). Yöneticileri başıboş köpeklerden şikayet edenleri açıkça tehdit ederlerdi. Sizi bulucaz, alıcaz, vs vs. Sonları şöyle oldu.

https://www.yenisafak.com/gundem/burak-arslan-gozaltina-alindi-paw-guards-yoneticilerinden-erkin-erdogdu-tehditler-savurdu-4540550
    https://www.aa.com.tr/tr/gundem/hayvan-haklari-platformu-paw-guardsin-yoneticisi-erkin-erdogdu-tutuklandi/2979965

Hep bilindik vicdan sömürüsünü ranta devrişenler. Pati koruyucularıymış Peh, peh, peh...
    https://www.haberler.com/haberler/paw-guards-baskani-erkin-erdogdu-kimdir-neden-16282964-haberi/

Lütfen insanları bir de hayvan sevgisi üzerinden ayrıştırmayalım...konumuz kimin daha çok sevip sevmediği değil. Konumuz sosyal güvenlik ve toplumsal ortak payda. Ki insanların hayvanları sevmeme hakları da var. Korkar, tiksinir, alerjisi vardır, hastalığı vardır, fobisi vardır, vs, vs. Kimseye zorla hayvanı seveceksin diye de dayatamazsınız. Belli kurallar ve yöntemlerle tüm evcil hayvanları sahipli, eğitimli, aşılı, kimlikli ve kontrol edilebilir hale getirirsiniz sorun kendiliğinden biter. Yoksa burada havanda su dövüp dururuz. Bunun ilk işaretleri de görülmeye başladı. Bakın artık medyada da yavaş yavaş ötenazi ve uyutulma ibareleri ortaya çıkmaya başladı.
    https://www.haberturk.com/basibos-kopek-sorunu-nasil-cozulecek-o-calismanin-detaylarina-haberturk-ulasti-3645207
    Alpbatur ve okanbagiscan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
13. sayfa BirinciBirinci ... 31112131415 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)