Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Bu başlıktan sonra heralde "oha sigortam noolmuş lan öyle" başlıkları açılmaz artık.

Motovento
    REKLAM ALANI
    coogle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax 250i 2013 - Vespa LX 125 - 2014
    Arkadaşlar bugün Habertürk TV'de Sigorta şirketlerinin birliğiyle ilgili bir yetkili açıklamalar yaptı. Yayını youtube da bulamadım. İzlemenizi tavsiye ederim bulabilirseniz. Bakış programın ismi 7 aralık 2015 yayını.

Sigorta şirketleri 2014 yılında 1 milyar tl zarar etmişler. Şöyle ki prim havuzunda toplanan para geçen yıl 4.8 milyar tl civarında, ödenen davalar, hasar ödemeleri, ölüm yaralanma vs. tazminatları toplamı 5.2 milyar tl civarındaymış. Türkiye'de toplam 14 milyon sigortalı araç varmış 1 yılda 800 bin küsür maddi hasarlı kaza olmuş. 30 bin küsür yaralanmalı 2 bin 500 civarı ölümlü kaza oluyomuş.

Dolayısıyla zarar yazan bir sektör otomatikman primleri ortalama %15-20 civarında artış yansıtmışlar 2015 de.. Ayrıca acentelerin %10 olan komisyon oranı da artık % 7 veya %8 e düşürülecekmiş.

Bir de yeni getirilen bir kanuna göre sigorta şirketleri kaza durumunda karşı tarafın değer kaybını da ödemek zorunda. Bu durum da kanunda geçmiş 2 yılı da kapsadığı yönündeymiş. Bu da adamlara piyangodan çıktı bütçede yokken beklenmedik bi şekilde geçmiş 2 yılın değer kaybı davalarını ödüyorlar.

Bu şu demek, eğer geçmiş 2 yılda trafik kazası yaptıysanız ve sizin aracınızda hatanız olmadığı halde değeri düştüyse geçmiş 2 yıla dönük dava açabiliyorsunuz. Ama eleman özellikle bizimle yani sigorta şirketiyle anlaşmaya çalışsınlar diyor, bazı kişiler bizimle hiç irtibat kurmadan direkt dava açıyor diyor. Aman dikkat artık trafik kazası yapan, arkadan çarpan vs. olursanız s.çtınız.

Sonuç olarak bu sigortacı amcalar ciddi zarar ediyorlarmış. Bunun açıklaması özetle şu, kuruyla birlikte yaşlar da yanıyor.

2014 de toplam 1 milyar zarar eden sigorta şirketleri bu yıl da yıl dolmadığı halde şu anda 3 milyar tlye yakın zarar etmişler. Halen devam eden davalar da cabasıymış.

2016 da rakamlara % 18-20 civarında bir zam olacakmış.

Kazasızlık indirimleri de kademe kademe yapılmış. Örneğin 3 yıl kaza yapmadınız 3. kademeye çıkıyorsunuz %30 indirim alıyorsunuz. Sonra bir kaza yaptınız kademe dereceniz 3 den 2 ye düşürülüyor. Bir sonraki yıl %20 indirim alıyorsunuz. Tabi her yıl kâr zarar durumuna göre fiyat artışı yapıldığı için %15-20 zam yapıldığı için sizin indirim zammı engelliyor, o yüzden aynı fiyattan devam ediyorsunuz.

Program yarım saat sürdü 2 satırda özetledim size

Bütüüün primlere zamlar gelmeye devam edecek. Şaşırmayın gari...
    berkcigdem, ardacik, ssates ve 11 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Bende cbf 500 ü sattım ona 400 tl ödemiştim sigorta 2007 modeldi.. Şimdi pcx 125 aldım en düşük fiyat 1100 tl.. 10 günü geçirdim 20 gün daha ceza farkı ödemeden sigortasız dolaşabilirim( polis kontrolüne girersem bağlıyorlar)

Aklımda pcx i 20 gün içinde satıp ruhsatsız 1000tl ye scooter almak var.. Yakalanırsam motoru bırakır giderim.. Diğer türlü 1000tl kesin zararım var en azından böyle birine zarar vermediğim sürece zarar etmeme ihtimalim var..

coogle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax 250i 2013 - Vespa LX 125 - 2014
    Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende cbf 500 ü sattım ona 400 tl ödemiştim sigorta 2007 modeldi.. Şimdi pcx 125 aldım en düşük fiyat 1100 tl.. 10 günü geçirdim 20 gün daha ceza farkı ödemeden sigortasız dolaşabilirim( polis kontrolüne girersem bağlıyorlar)

Aklımda pcx i 20 gün içinde satıp ruhsatsız 1000tl ye scooter almak var.. Yakalanırsam motoru bırakır giderim.. Diğer türlü 1000tl kesin zararım var en azından böyle birine zarar vermediğim sürece zarar etmeme ihtimalim var..
    hocam yolda giderken anlık dalgınlık oldu diyelim önünde 5.20 bmw var 2013 model duramadın tak vurdun arkadan. Arka tampon kırıldı bmw nin ve bagaj yamuldu diyelim. Sana çıkacak hasar ne kadar tahmin et.

Minimum 8-9 bin tl servis hasar kaydı ve değer kaybı davası en az 15-20 bn tl
    fearlesboyy bunu beğendi.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Alıntı coogle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam yolda giderken anlık dalgınlık oldu diyelim önünde 5.20 bmw var 2013 model duramadın tak vurdun arkadan. Arka tampon kırıldı bmw nin ve bagaj yamuldu diyelim. Sana çıkacak hasar ne kadar tahmin et.

Minimum 8-9 bin tl servis hasar kaydı ve değer kaybı davası en az 15-20 bn tl
    Motosikletin benim ile bağlantısını bulur ise buyursun.. Beyan usülü kasko ellerinden öper arkadaşın..

Şakasına yazdığım birşeydi tabiki sigortasını yaptıracağız pcx in.. Ancak dediğimi yapacak insanların olacağına da eminim..

Sonuç olarak yine söve söve elimizi cebimize atacağız..

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    5 ay önce duke200 u bursa da 70 tl Ye halk sigorta dan yaptırdım. Şu anki rakamları görünce içim urperiyor

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı E-TEKİN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5 ay önce duke200 u bursa da 70 tl Ye halk sigorta dan yaptırdım. Şu anki rakamları görünce içim urperiyor
    abonmanlık falan alsaydın yada ne bileyim 5 yıllık falan yaptırsaydın o fiyattan
    Eagle7 ve Bolu'lu Lynx bunu beğendiler.

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Agustosta babanin ustune yaptirdik 390 liraya bu yaz 750 lira girecek gibime geliyor

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O zaman sigorta şirketleri kazaya karışanların,onları dolandırmaya çalışanların primlerine zam yapsın,kazaya karışmamış insanların primlerine dokunmasın bir zahmet.Yada zarar eden her kurum gibi iflas ettikler ilan edebilirler.Her ne olursa olsun kaza yapmamış insanlar için bu primler resmen terbiyesizlik.Zaten bu ülkede ne oluyorsa vatandaşa oluyor.Ben sigorta şirketlerinin bu tarz açıklamalarını mantıklı bulmuyorum bir dünya suçsuz insan ödemesi gerekenin neden 10 katı prim ödüyor.Her ne açıklama yaparlarsa yapsınlar burada açılan bir kaç konuda gördüğüm 3500 TL lik motosiklet 2000 TL lik primi haklı çıkarmıyor.
    enlighteray bunu beğendi.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Açılır güzel kardeşim açılır, çalıştığım iş sigorta sigorta sektörüyle paslaşıyor bize sektörün içinden dergiler geliyor yani bu yayınlar halka değil sektöre hitap ediyor ve herkes ağlıyor o dergide sadece geçen yıl değil son 5 yıldır zarar ediyormuş sigortacılık sektörü, ben bunu yazdım aynı topic altında yine ağlayanlar vardı. Yazılır elbet, benim tek isteğim aklı başında olup kaza yapmayan adamla daha ergenliğini bitirememiş "ben 600 ar ar alacam auahuaaaa" diyen adamı aynı tutmamaları.
    karacabeg, enlighteray ve Bolu'lu Lynx bunu beğendiler.

crocodill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 ESD

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coogle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bugün Habertürk TV'de Sigorta şirketlerinin birliğiyle ilgili bir yetkili açıklamalar yaptı. Yayını youtube da bulamadım. İzlemenizi tavsiye ederim bulabilirseniz. Bakış programın ismi 7 aralık 2015 yayını.

Sigorta şirketleri 2014 yılında 1 milyar tl zarar etmişler. Şöyle ki prim havuzunda toplanan para geçen yıl 4.8 milyar tl civarında, ödenen davalar, hasar ödemeleri, ölüm yaralanma vs. tazminatları toplamı 5.2 milyar tl civarındaymış. Türkiye'de toplam 14 milyon sigortalı araç varmış 1 yılda 800 bin küsür maddi hasarlı kaza olmuş. 30 bin küsür yaralanmalı 2 bin 500 civarı ölümlü kaza oluyomuş.

Dolayısıyla zarar yazan bir sektör otomatikman primleri ortalama %15-20 civarında artış yansıtmışlar 2015 de.. Ayrıca acentelerin %10 olan komisyon oranı da artık % 7 veya %8 e düşürülecekmiş.

Bir de yeni getirilen bir kanuna göre sigorta şirketleri kaza durumunda karşı tarafın değer kaybını da ödemek zorunda. Bu durum da kanunda geçmiş 2 yılı da kapsadığı yönündeymiş. Bu da adamlara piyangodan çıktı bütçede yokken beklenmedik bi şekilde geçmiş 2 yılın değer kaybı davalarını ödüyorlar.

Bu şu demek, eğer geçmiş 2 yılda trafik kazası yaptıysanız ve sizin aracınızda hatanız olmadığı halde değeri düştüyse geçmiş 2 yıla dönük dava açabiliyorsunuz. Ama eleman özellikle bizimle yani sigorta şirketiyle anlaşmaya çalışsınlar diyor, bazı kişiler bizimle hiç irtibat kurmadan direkt dava açıyor diyor. Aman dikkat artık trafik kazası yapan, arkadan çarpan vs. olursanız s.çtınız.

Sonuç olarak bu sigortacı amcalar ciddi zarar ediyorlarmış. Bunun açıklaması özetle şu, kuruyla birlikte yaşlar da yanıyor.

2014 de toplam 1 milyar zarar eden sigorta şirketleri bu yıl da yıl dolmadığı halde şu anda 3 milyar tlye yakın zarar etmişler. Halen devam eden davalar da cabasıymış.

2016 da rakamlara % 18-20 civarında bir zam olacakmış.

Kazasızlık indirimleri de kademe kademe yapılmış. Örneğin 3 yıl kaza yapmadınız 3. kademeye çıkıyorsunuz %30 indirim alıyorsunuz. Sonra bir kaza yaptınız kademe dereceniz 3 den 2 ye düşürülüyor. Bir sonraki yıl %20 indirim alıyorsunuz. Tabi her yıl kâr zarar durumuna göre fiyat artışı yapıldığı için %15-20 zam yapıldığı için sizin indirim zammı engelliyor, o yüzden aynı fiyattan devam ediyorsunuz.

Program yarım saat sürdü 2 satırda özetledim size

Bütüüün primlere zamlar gelmeye devam edecek. Şaşırmayın gari...
    Türkçe meali : Biz zaten milleti öpmeye yer arıyorduk bahaneyi bulduk,2014 yılında devletten de izin çıktı.2014 yılından başlayarak kademeli olarak milleti öpmeye başladık.Bu daha başlangıç,daha gerçekleştirmediğimiz bir sürü fantazimiz var.2016 da çok daha sert öpülmeye hazırlanın.Aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmaya gelirken,yanınızda vazelin getirmeyi unutmayın.
    essegesse ve capozzz bunu beğendiler.

Motosikleti
    yamaha
    o zaman önümüzdeki senelerde ilk aracını alanları daha çok öpecekler. biz kardayız deyip kendimizi mutlu edelim...

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Daha öncede yazmıştım.

Yapılan ve bundan sonrada yapılacak olan iş sırası:

1. Sigortacıya git teklif al yada poliçeyi kestir.
    2. Foruma gel konu aç veryansın et.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    sigortasız gezme cezası kaç tl_?

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    iyide kimden zarar ediyorsan git ondan çıkar zararını niye düzgün kullanıcıdan çıkarıyorsun hıncını

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Eagle7 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyide kimden zarar ediyorsan git ondan çıkar zararını niye düzgün kullanıcıdan çıkarıyorsun hıncını

Bu reklam hikaye. Senin dediğin gibi adam çarpıyor, parasını çarpmayan ödüyor...
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    honda pcx
    Zarar ediyorlarsa defolsun gitsinler. Şerefsizler hem kendi kendilerini dolandırıp sonrada zarar mı ediyorlarmış ?. Baktın zarar ediyorsun o işi

yapmazsın demi. Ama sorun bunlarda değil, sorun bizim devletimizde bunları boş bıraktı ki gelin halkı öpün diye. Hatırlıyorum da bundan 6-7 sene

önceydi sanırım, o zaman otomobiller için tek fiyat vardı. Zorunlu trafik sigortası sadece 125 veya 150 tl idi, bu haysiyetsiz serefsizler o zaman

zarar etmiyodu da , şimdi en kötü otomobil sigotası 1000 tl oldu, şimdi mi zarar ediyorlar. Bıraksınlar bu palavraları, gerçekten zarar etseler

bile içim yanmaz beter olurlar inşallah, bu kadar mazlumun hakkını yedikleri için.
    Bilalancer, xawa, computeus ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Dusty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda TransAlp XL650V
    Yahu zorunlu olmaktan çıkarılsın madem?

Yapılan her kazanın zararını ödemek zorunda kalmasınlar. Kullanıcılar da riski bilerek yaptırsın ya da yaptırmasın. Ben şahsen, senede 200-300 liraya sigorta yaptırırdım. Kasko da öyle, kasko zorunlu mu sanki? Ama çatır çatır yaptırıyor millet. Sonuçta karşının veya senin aracın, zarar, cepten çıkacak para aynı. Hayır bir de motosiklet yani. En babası 250 kg alet, kaç tane motosiklet kazasında bu kadar büyük masraf çıkıyormuş, bu kadar büyük zarar veriyorlarmış karşı tarafa? Çoğu kazayı yapan da kurye, cg125 vs. Kaportayı göçertirler anca o cüsseyle.

Zorunlu tuttuğun bir hizmetin ücreti kimsenin belini bükmemeli. Ticari araçların primlerine bakın, 15-20bin tl. 75 milyonluk ülkede her araç bu sigortayı yaptırıyor. Bu zarar rakamlarına da inanmıyorum. Üstte arkadaşların söyledikleri doğru. Kimse amme hizmeti yapmıyor, 5 senedir zarar eden şirket devam etmez. Bu işte bir bit yeniği var.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    BA BA NE! SİGORTA ŞİRKETİ ZARAR EDİYORSA BA NA NE!
    BAŞLARIM ZARARLARINA, O ZAMAN SİGORTA YAPTIRMAYALIM!
    ZORUNLUYSA EĞER, BUNUN FİYATLARI MAKÜL OLMAK ZORUNDA. HİÇ KİMSE ARACIN 4/1 FİYATINA SİGORTA FİYATI İSTEYEMEZ!
    OTO BOKA SİGORTA YAPMASALARMIŞ. BU FİYATLARIN ACISINI BİZDEN DEĞİL, KENDİLERİNDEN ÇIKARSINLAR.
    KÖPEKLER!
    Tech_N9ne, BerkayGünönü ve xawa bunu beğendiler.

plegus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Kawasaki Ninja 650 R
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkçe meali : Biz zaten milleti öpmeye yer arıyorduk bahaneyi bulduk,2014 yılında devletten de izin çıktı.2014 yılından başlayarak kademeli olarak milleti öpmeye başladık.Bu daha başlangıç,daha gerçekleştirmediğimiz bir sürü fantazimiz var.2016 da çok daha sert öpülmeye hazırlanın.Aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmaya gelirken,yanınızda vazelin getirmeyi unutmayın.
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BA BA NE! SİGORTA ŞİRKETİ ZARAR EDİYORSA BA NA NE!
    BAŞLARIM ZARARLARINA, O ZAMAN SİGORTA YAPTIRMAYALIM!
    ZORUNLUYSA EĞER, BUNUN FİYATLARI MAKÜL OLMAK ZORUNDA. HİÇ KİMSE ARACIN 4/1 FİYATINA SİGORTA FİYATI İSTEYEMEZ!
    OTO BOKA SİGORTA YAPMASALARMIŞ. BU FİYATLARIN ACISINI BİZDEN DEĞİL, KENDİLERİNDEN ÇIKARSINLAR.
    KÖPEKLER!
    Ben eskiden sigorta şirketinde çalışıyordum. Şöyle açıklayım:

1. Bunlar ticari şirket ve hizmet karşılığı para kazanmalılar.
    2. Yıllardır kimse bu işten para kazanamıyor. 1 yıl kar eden, gelecek 5 sene zarar ediyor.
    3. Zorunlu trafik sigortası kamu çıkarlarını düşündüğünde zorunlu olarak kalması gereken bir uygulama ve bu devam edecek.
    4. Bir de yukarıda dediği gibi değer kaybı meselesi çıktı.
    5. Bedeni hasar tazminatları her geçen sene katlanarak artırılıyor.
    6. Bu tazminat artışları her zaman geriye dönük uygulanıyor.
    (Bunların herhangi birini savunuyor ya da bunlara karşı çıkıyor değilim, sadece olanı yazıyorum)

Bunların hepsini birleştirdiğinde zamlar kaçınılmaz. Satın aldığın hizmetin karşılığında para vermeyi öpülmek olarak algılıyorsan evet öpecekler. Bahçende domates yetiştiremiyorsan manav da öpüyor. Kuyudan petrol çıkarmıyorsan pompacılar öpüyor. Topraktan metal çıkarıp elinle parçaları birleştiremiyorsan motosiklet üreticileri de öpüyor. Bütün gün öpücüklere boğuluyorsun.

Ben bu olayın garipsenmesini hiç anlamıyorum. Motosiklete binmenin masrafı motosiklet parası değildir. Motosiklet + Ekipman + Eğitim + Ehliyet + Sigorta + Vergi + Benzin + Bakım-Onarım + Lastik vs vs. masraflarının altından kalkamıyorsan ne yazık ki motosiklet lükstür. Nasıl Karayiplerde tatil yapmak lüks ise bu da lükstür. Bilmem anlatabildim mi.

Ayrıca size garanti veriyorum. Açık açık yazayım. TRAFİK SİGORTASINDAN ve SAĞLIK SİGORTASINDAN PARA KAZANAN YOK. KİMSE DE KAZANMAYACAK. Zamları sadece zararlarını azaltmak için yapıyorlar. Asıl para kasko, seyahat, ev ve işyeri vs. sigortalarından kazanılıyor. Trafik sigortalarında bu zararlara katlanmalarının tek nedeni diğer sigortalar için marka bilinirliği yaratmak. Yoksa beyni olan trafik sigortası yapmaz. Yapmayan da var ama inanın adını sanını duymamışınızdır. Duyulmamasının sebebi de trafik ve/veya sağlık sigortaları yapmamaları. Pazar payları, ciroları, karları ve hedefleri de aynı oranda düşüktür.
    karacabeg ve uzaaklardann bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)