Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Devire Göre Debriyajsız Vites Değiştirme

Motovento
    REKLAM ALANI
    hakanens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Vites dişlilerinden demir tozu yaparsın ancak. Biz eskiden leblebi tozu yaptığımız gibi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Motosiklette olabiliyomu dediginiz bilemiyorum, ancak arkadasimin arabasi baski siyirdiginda tamirciye kadar 50 km kadar sorunsuz gitmistim. Ama boyle bi durum yoksa neden yapasiniz?

araba şanzımanı gibi düşünmeyin motosikleti gazı kaparsanız hiç bişey olmaz. üstünden yük kalkınca şıkır şıkır geçiyor vites.

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğer layıkıyla değiştirebilirseniz motordaki akıcılığı görürsünüz. Şart mı? Kesinlikle değil. Ama deneyin seveceksiniz
    Sepya ve Pelax bunu beğendiler.

Sepya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı Reşit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer layıkıyla değiştirebilirseniz motordaki akıcılığı görürsünüz. Şart mı? Kesinlikle değil. Ama deneyin seveceksiniz
    Breton 125 var. Garibim ses soluk çıkarmıyor. Şıkır şıkır saat gibi. Bir keresinde yanlış zamanda geçtiğinden aldığım cozzzurt sesi sonrasında ayağım alıştı bazen vitesten sonra debriyaja basıyorum :D

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Küçük motorda öğrenmek iyi. Hata da yapsanız telafisi ucuz olur. Büyük motorda şanzımanı yemeyi istemez kimse.

HSGUL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan Discovery 150
    Hocam düzgün yaparsak bir sorun olurmu? - her zaman çok hoşuma gitmiştir ama zararı vardır diye yapmaya devam etmedim - debriajlı vites değiştirirken vurduruyorum ama debriajsız çok rahat.

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    bilmeyenler doğrarsın,kırarsın diye yazmış ama,

motosiklet şanzımanı sıralı şanzımandır.debriyaj vardır ama kontrol ve kalkış için kullanılır.en büyük avantajı debriyajsız vites değiştirmeye izin vererek hız sağlamasıdır.çok pahalı yarış otomobilleri şanzımanları sıralı şanzımandır.

yükseltirken gazı anlık kapatıp açtığın sırada vites değiştirirsen sana avantajı olur hızlanma olarak.ben ciddi hızlanma sırasında kesinlikle basmıyorum debriyaja mesela.yükseltirken gaz kapama sırasında dişli üstündeki yükü aldığın için üst vitese şık diye geçer.hiç te zararı yoktur doğru zamanlamayla yapılırsa.örneğin s1000rr quickshifter ı sen elinle gazı kapatmasan bile vites çucuğunu yukarı ittirirken sensör tarafından bu algılanır ve ateşleme anlık olarak kesilir,dişli üstündeki yük kalkar ve vites bir üst vitese geçtiği an tekrar ateşlemeye devam eder ve ne debriyaj nede gaz kolunu hareket ettirmeden şıkır şıkır vites değiştirirsin

düşürürkende yapılır ama incelik ister yükseltmekten daha zordur.düşürürken çok sert frenleme ile kullanılacağından arkayı kilitleyebilirsin ve zamanlamayı doğru yapamazsan zarar verirsin gene
    AhmetH, Halikarnas/X ve HSGUL bunu beğendiler.

Alıntı Sepya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belirli bir devirde debriyaja basmadan vites atmanın bir zararı olur mu motora?
    vites yükseltirken sorun olmaz ama küçüktürken yapma yükseltirken şöyle yapacaksın gaz ver motor vites istediği an çok az gaz kes ardından hemen vites yükselt bu kadar basit

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)