Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kask Kamerası kullananların sürüş huyu suyu değişti sanki

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    vallahi benim de bugunlerde böyle bir başlık açmaya niyetim vardi.

konunun adini da belirlemistim;

Action Kamera Takan Atarlı Motorcu

metenin dedigi gibi, bizim trafigimiz icin siradan olan olaylari cok abartiyor arkadaşlar. trafigimizde hayatta kalmak icin defansif surmekten baska care yok.

gecen bizim siteden bir arkadasti herhalde, soldan önüne kiran beyaz bir mercedesi kovalayip tartismisti.

onune kiran derken, Motorcu arkadas sagdan araba ise soldan gelerek birbirlerine denk geldiler. araba tarali bolgenin bitmesini beklemeden serit degistirdi. yaptigi hatali idi ama boyle bir hataya karsi biz kendimizi koruyarak surus yapmaliyiz.

o adam gormedi bile seni, gorunmuyoruz cunku. kucuguz, hacmimiz az, dikkat cekmiyoruz.
    mete_han ve efendy06 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    lac1vert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z300
    Yazdıklarınıza aynı şekilde katılıyorum. Birde kişisel ekleme yapmak gerekirse, motosikletin de araba gibi bir motorlu araç olduğu ve kurallara uyması gerektiği de çok sık unutuluyor. Tamam, emniyet şeridi, aradan geçme vb. bir motosiklet için normal sayılabilir belki, ancak bunu bir hak gibi gören arkadaşlara şaşırıyorum. Kimseye emniyet şeridinden gitme, trafikte aralardan geçme diyemem ancak yapıyorsan olası sonuçlarına da soğukkanlı bir şekilde katlanmak gerekiyor diye düşünüyorum.
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    ybr125
    Hemde bir bayana ula yiyorsa git modifiyeli bir şahin süren psikopata yapsana anında ezerler adamı
    mete_han ve BerKToprak bunu beğendiler.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Ben önce kanıt olarak kameraya niyetlendim. elimde bir kaç tane savcıya verilecek olayım bile var. aldıktan 2-3 ay sonra görüntüleri youtube de paylaşmaya başladım.

Kendi adıma sürüşümde kötü anlamda değişen olmadı hatta çekimlerimi daha sonra izleyince daha bir tedbirli gitmeye başladığım. trafikte yerine göre eskisi kadar hızlı ya da tedbirsiz değilim.

Ancak; acı durum şu: İnsanımız! hatalı olduğu durumlarda bile elini kaldırıp özür dilerim hatalıyım demekten aciz cavallılardan oluşuyor, suçunu kabullenmeme durumu, genelinde suçunu inkar durumu hakim. Bu durumun ülkemizde süre gelen ADALET, HUKUK, İNSANLIK; AHLAK/SAYGI anlayışının yerlerde sürünmesine bağlıyorum. O.ç hatalı ama üste çıkmaya çaşışıyor seni ezerim diyen bile var. sen vereceksin görüntüyü savcıya, savcıda sen kimi eziyorsun gel bakiim, ver şu ehliyetini, habi bakalım akıl hastahanesine demedikten sonra bu iş olmaz.

Genel durum, yaptıklarının doğuracağı sonuçları düşünmeden hareket eden SORUMSUZ, AHLAKSIZ/SAYGISIZ, GÖRGÜSÜZ, DÜŞÜNCESİZ lerin yollardaki trafik işleyişinde başkalarının da olabileceğini düşünmeyen/düşüneyen/düşünmekten acizlerin, SORUMSUZ, GÖRGÜSÜZ, DÜŞÜNCESİZ, SAYGISIZCA istediğim gibi hareket ederim demesinden ve bu toplum, medeniyet düşmanlarına yaptıklarının cezasını vermekten uzak BİR HUKUK/ADALET sistemi.

kısaca ülkedeki bu BAŞIBOŞLUĞUN, benim NAMUSSUZUM İYİDİR anlayışlı düzenin hesabını TOPLUM olarak sormadıkça burnumuz boktan çıkmaz... daha çok yazarız SANAL alemde bu otomobil sürücüleri şerefsiz. ikince köprü yolunda belediye otobüsü beni ezmeye çalıştı diye.

sen görüntüyü savcıya verdikten 1 gün sonra o otobüsün şoförünü içeri alıp akıl hastanesine göndermedikleri, ehliyetini elinden almadıkları sürece bu iş böyle gider. ha bu iş numune değil, TÜM NAMUSSUZLAR bilecek ki ben başkasının hayatına kast edersem; tehlikeye atarsam benden hesap sorulur.
    Otobüs durağa dalar sorumlu frendir, minibüs durağa dalar sorumlu buzdur, kamyon karşı şeride geçer sorumlu lastiktir. Değil mi?

İNSANlar yaptıklarının hesabını vermedikçe burnumuz boktan çıkmaz... ahanda o kadar...
    hakikiteker, mete_han ve farcob bunu beğendiler.

BerKToprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HİLTİ
    Milletin huyu suyu değişti harbi. Yok böyle birşey biri sollasın hemen kamera kaydı ispat hazır deyip sürücülere dikleniliyor. sonra sürücüler bizi iyice düşman beller oldu.

biri bigün çıkıcak böyle tiplerden birinin g.tune montelicek o kamerayı o zaman aklı başına gelicek. kadın duran trafikte telle konuşuyor evet yanlış olabilir ama kadına demediğini bırakmıyor aşşagılık. kendisi makas atarken iyi kırmızıda geçerken kaldırımda sürerken güvenlik şeridini işgal ederken hız kurallarını hiçe sayarken iyi. arkadaşlar karşımızdakilerede hak verelim biraz empati bizde sütten çıkmış ak kaşık değiliz kendimize gelelim.
    mete_han ve barodi bunu beğendiler.

gurkanerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Kamera olup olmaması meselesi değil kamerası olmayan insan da gergin. Sürekli yolda insanlarla tartıştığını görüyorum motorcuların. Motosiklete olan antipati bu şekilde katlanarak devam ediyor. Yaşadığımız ülke de ne dört dörtlükte insanların düzgün kurallara uygun araç kullanmasını bekliyoruz ? Ağır kusur olsa bile hatalı taraf özür diler ve olayın mağduru kişi de her hangi bir yaralanma yok ise iyiyim sorun yok derse hatalı kişi pişmanlık yaşayacaktır ve daha dikkatli olacaktır diye düşünüyorum ama sen ters konuşur adama tehditler savurursan o adam yaptığı hatadan hiç bir şekilde pişmanlık duymayacağı gibi iyi oldu gibi bir düşünce de oluşabilir. Dediğim gibi toplum olarak çok gerginiz ve biraz rahatlamaya ihtiyacımız var.
    mete_han bunu beğendi.

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Kim ne yaparsa kendine yapar !
    mete_han bunu beğendi.
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Source53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Honda Forza
    Bende kamera almayı düşünüyorum ama bu şekilde davranacağını hiç sanmiyorum, dediğimiz gibi bazı kameralı motorsikletli sürücülerinde bir artislik söz konusu.
    BerKToprak ve mete_han bunu beğendiler.

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Hem araç sürüsücüyüm, hem motosiklet kullanıcısıyım.

Açıkcası videolarını paylaşan bazı atarlı motorculara çok sinir oluyorum. Artizzzliğin lüzumu yok, adam gibi sürün arabanızı da, motorunuzu da. İnsanların sabır seviyesini taşırmayın.

Empati yapın, kendinizi karşıdakinin yerine koyun.
    Anlayışlı olun, karşıdaki siz veya bir yakınınız olabilirdi.
    Sabırlı olun, sonrasında pişman olacağınız yerleri yapmayın.

Bir gün şöyle bir piskopata denk gelirsiniz, niyazi olarak gidersiniz öbür tarafa.

capozzz, mete_han, Sokollu ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

okan kömür - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda grom
    Özellikle ramazan ayında alttan almak çok onemli eskiden biri önüme kırınca kornaya basardım bu aralar önüme kırsada hata yapsalarda hiçbiesey yapmadan yoluma devam ediyorum kimi araba sürücüsü hatasını anlayınca özür dileyip geçiyo kimisi oralı bile olmuyo su sıralar heralde Türkiyedeki en kolay sey adam öldürmek bi yol verme uğruna seviyesiz kişilerle dalaşmaya girmeyin bırakın gitsinler zaten motosikler sürücüleri olarak azız iyice azalmayalım
    mete_han bunu beğendi.

emrb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6
    Alıntı enxdesign adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Açıkcası videolarını paylaşan bazı atarlı motorculara çok sinir oluyorum. Artizzzliğin lüzumu yok, adam gibi sürün arabanızı da, motorunuzu da. İnsanların sabır seviyesini taşırmayın.

Bir gün şöyle bir piskopata denk gelirsiniz, niyazi olarak gidersiniz öbür tarafa.

https://www.youtube.com/watch?v=cCuSnDrVHqs
    dayıda silahı kullanmaya yer arıyomuş.Sarılı 1 adımla kaçırdı
    BerKToprak ve mete_han bunu beğendiler.

BerKToprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HİLTİ
    Adam temiz iş çıkarmış.
    mete_han bunu beğendi.

Kur4y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR250R
    yok telefonu bırak elinden , yok saçını kaşıma , elini burnuna sokma bu nedir arkadaşım bir gün harbiden biri çıkar hayatının yanlışını yapar bu arkadaş kendisi arabaya bindiğinde hiçmi telefonla konuşmuyor En azından şehir içinde mahallede vesayre .
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Benim de çoktandır aklıma takılan bir konu. Otomobil kullanıyorum mesai saatlerinde iş icabı. Bazen telefonla konuşuyorum, inanın bazen hem araç kullanıp hem telefonla konuşup hem not almaya çalıştığım oluyor telefonda söylenenleri. Geçen evrak bırakmaya merkeze gittim, müdür telefon açtı VİP var acil gelmen gerek diye, protokol yolunda verdim ayarı. Doğru mu yaptıklarım, kesinlikle hayır. Ben bunun doğruluğunu savunmuyorum ki zaten. Ama mecbur kalınca yapıyorum. Bir video vardı, kırmızıda telefonla konuşan bayana bağırıp çağırıyordu. Sanırım paylaşılan elemanın videosu, belki de o videodur paylaşılan. Kırarım, dökerim. Sana ne lan, seni riske atıyor mu? Hayır. Trafik polisi misin? Hayır. E o zaman sana ne? Git şikayet et. İnsanlarda antipati uyandırmanın alemi yok.
    Bunlar hep ego tatmini. İşte bak ben şöyle delikanlıyım, böyle atar yaparım modeli. Hiç ticari ile, dolmuş ile kapışan yok. Onlar bijon anahtarıyla, veya levyeyle iniyor çünkü arabadan.
    Bir videoda görmüştüm yine, adam 60 metre varken arada tali yoldan çıkan araç sürücüsüne dayıyor kornayı, küfürü. Yahu 50-60 metren var, gazı bıraksan hiçbir sorun yok. Ama tepede kamera varya, aç gazı, sıkıştır kendini, sonra bas küfrü.

Sonra millet motosiklet sürücüsüne satanist gözüyle bakıyor, e haklı adam, o da açıyor youtube'yi aynı öküzlükleri izliyor.

Defansif süreceksin, aranda 2 araba boyu mesafe varsa, o araba çıkar önüne, bunu bileceksin. Sağ şeritteki araba senin şeridine doğru hafiften geliyorsa, görmüyordur seni, tahmin edeceksin.

Not: Arada harbiden dövülmeyi hak edenler var, onları saymıyorum.
    mete_han ve iptaluyelik02 bunu beğendiler.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı enxdesign adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://www.youtube.com/watch?v=cCuSnDrVHqs

ben trafikte adeta deliriyorum...efendiyim iyiyim hoşum ama yanlış hareket yapıldığında ağır küfrediyorum...ve direkt saldırı moduna geçiyorum...bazen kendimi bile tanıyamıyorum...sonumu trafikte pek hayırlı görmüyorum arkadaşlar..bir öfke kontrolü terapisine gitmek lazım...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kadın görünce dişine göre bulmuş belli ondan dolayı sahte kabadayılık yapmış. Bir erkeğe asla diyemez onu. Herkes herkese horozlanır çünkü. Süper bir yazı olmuş Metahan abim emeğine sağlık.
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    honda nc 750x
    andy warholun unutulmaz sözüdür "herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak" der. ve bir fransız filozof m.foucault günümüz modern toplumlarının birer gözetim toplumu olduğunu mahremiyet algısının yok olduğunu ekler. şimdi bu kafada kask ile dolaşan arkadaşlarımız elbette foucaultcu oldukları için böyle davranmıyorlar ama popüler kültürün herkesi beyaz ekranlara çıkardığı çıkamayanların youtube kanallarına evde türkü söylerken vidyolarını koyduğu bir tüketim toplumunda elbette böylesi sayrıl hastalıklı ve hatta kronik patolojik sapma davranışları olacaktır. insanı üzen insanlığın genel olarak trumanşov vari bir hayata sürüklenmesinin ötesinde ortak alt kültürümüz olan motosiklet kullanıcılarının bir adım öne çıkıp bu yığın kültüründen azade olamaması değil midir? 1 insan sırf motora biniyor diye toplumsal hastalıklardan kurtulamıyor maalesef. yazınızı çok beğendim bu arada keşke daha uzun makale tadında yazsanız yada biyerlerde yazıyorsanız söyleseniz de okusak.selamlar saygılar
    mete_han, Usercom ve iptaluyelik02 bunu beğendiler.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı kızıl şeytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ortak alt kültürümüz olan motosiklet kullanıcılarının bir adım öne çıkıp bu yığın kültüründen azade olamaması değil midir?
    alt kültür demeyeydin iyiydi... geçen alt kültür üst kültür ekipman derken mayışı 1500 lira olan bazı arkadaşlar sana fena sardı benim mayış 1420 ordan kurtardım...

ben 10 yıldır MT de yazıyorum...buralardayım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:54 ----------

Alıntı oguzhan6161 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kadın görünce dişine göre bulmuş belli ondan dolayı sahte kabadayılık yapmış. Bir erkeğe asla diyemez onu. Herkes herkese horozlanır çünkü. Süper bir yazı olmuş Metahan abim emeğine sağlık.

iyi ki kask kamerası kullanmıyorum...kullansam ve bunları izleseniz Allahın selamını vermezsiniz...o kadar lanet bir motorcuyum trafikte...
    kızıl şeytan, oguzhan6161 ve efendy06 bunu beğendiler.

oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alt kültür demeyeydin iyiydi... geçen alt kültür üst kültür ekipman derken mayışı 1500 lira olan bazı arkadaşlar sana fena sardı benim mayış 1420 ordan kurtardım...

ben 10 yıldır MT de yazıyorum...buralardayım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:54 ----------

iyi ki kask kamerası kullanmıyorum...kullansam ve bunları izleseniz Allahın selamını vermezsiniz...o kadar lanet bir motorcuyum trafikte...

Mete Han ; Polise Mukavemetden Yargılanan Polis Çocuğu Panda herşeyi açıklıyor
    mete_han bunu beğendi.

mücahit1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Null
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .

Selamun Aleykum...kask kamerası moda oldu...güzel oldu...kullanan arkadaşların çekimleri seyre layık...trafiğin nasıl bir kaos olduğuna dair bizleri defalarca düşündürüyor hatta ders niteliğinde şeyler görüyoruz...

ne yapılması gerektiğine şahit olduğumuz gibi...ne yapılmaması gerektiğini de farkediyoruz...

bazı arkadaşlar (isim vermiyorum forum içinde ya da dışında) bazı detayları çok mu abartıyor ya da hep mi böyle tepkiler veriyor emin değilim...yani arkadaşlar ben bu izlediğim olayların 3-5 katını yaşıyoru bunları kayıt altına alsam sizler gözlerinize inanamazsınız...daha geçen ters şeritten gelen birine patlıyordum ki elemanı bayağı kovaladım (o farkında olmadan) ve sıkışıklıkta yakaladığımda camı açtığında 5 dakika önce hayatını riske attığı adamın yanında olduğunu bile farkedemedi o kadar saftirik yani ama küfürü yemesiyle camı kapatması bir oldu tabi...

yani arkadaşlar küçük şeyleri bana biraz abartıyorsunuz gibi geliyor...basit bir şerit değiştirmeyi...önünüze kırmayı...bu husus da hassasiyet gösterebilirsiniz ama nazarımda çok acemice geliyor ve algıda bir hata var...bu tarz olayları gerçek hayatta büyütmeyin diye yazıyorum bunları...yani hooppp noluyo lan demeden önce bu tarz basit trafik hatalarını dikkate değer bulmuyorum...ortada hata olabilir belki ama hata çıtanızı bu kadar düşürmeyin...

yani burası Türkiye beyler...lütfen İsveç..İsviçre ya da Belçika da yaşadığınız hissine kapılmayın...daha dün bir öğretmen trafik kavgasında öldürüldü...yani kornaya basmadan önce dahi iki kez düşünün...araclarını silah olarak kullanabilir bu gavatlar...yani siz unuttuğunuz 10 dakika önce yaşanan bir olayın akabinde ilgili cahil kişi size arkadan hafifce dokunarak düşürmekten kaçınmaz...

cihazlarınız herşeyi kaydediyor bu harika...sizlerinde mükemmel bir sürüş tarzınız olmadığı aşikar...o sebeple yani kamera var diye gerçek hayatından içindeki olaylara gereksiz tepkiler verme dürtüsünden kendinizi kurtarın...o kaydın izleneceğini bildiğiniz için belki verdiğiniz tepkiler aşırı...ya da sürüş stiliniz aksiyona meyilli...yani ben kameranın faydalarına inanıyorum hatta mecburi bile olmalı her arac da (motosiklet dahil)

ama tek dezavantajı kullanıcısının atraksiyona meyilli olabilmesi ya da kendi güvenli sürüş stilinden uzaklaşması olayları abartması bir magazin muhabirinin ünlü birinin üzerine gitmesi gibi (haber çıksın edasıyla) verdiği tepkilerin daha şiddetli olması ...kamera sürüş tarzını değiştirmesin...yani bir korkum da kameralı arkadaşların motoru daha hızlı kullanması...sadece bana mı öyle geliyor bu...

çünkü önceden dikkat etmediğin şey artık kayıt altında ...düşünsene Hayatın Olağan Akışını kaydediyorsun ve algın dikkatin sürekli sürüş tekniğinde baktığın yerde ya da yaşadığın an da...bu olağan üstü birşey ama psikolojiyi olumsuz yönde sürüşü negatif yönde etkileyebilir...düşüncem bu şekilde...bazı videolar da bu düşüncemi destekliyor...geçen gördünüz öküzün biri çıktı ve gerekli gereksiz atraksiyon yaptı şu kadına çatan eleman gibi...ulan çapsız sen kimsin de yyoldaki başka bir kadına telefonu kapa diyorsun...dengesiz...o telefonu biri gerçekten elinden bırakır ve senin bi tarafına sokar biraderim...

https://www.youtube.com/watch?v=zxKvRMWA6z4

.
    tartışma anında onun yiyeceği dayağa ortak olmiycaksan takma abi böyle konuları videodaki adamı tanıyorum birebir ahbabim değil ama trafikte nasil bi azman olduğunu görüyoruz 3 günlük dünya abi sen ben o adama sahip çıkmayıp camiadan itersek trafikte yok oluruz saygilarimla

“Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz, diğerinizi gıybet etmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz değil mi? O hâlde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeleri çok kabul edendir; çok merhametlidir.”

(Hucurât, 12)
    mete_han bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)