Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

340.000 KM.DEKİ MOTORSİKLET

Motovento
    REKLAM ALANI
    metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Herkese iyi akşamlar. Bu gün yağ değiştirmek için yağ almaya gittiğimde, 340.000 KM yapmış bir japon malı 125 cc motoru sahibi arkadaş gururla gösterdi. Gerçekten gerek kozmetik görünüş, gerek mekanik ve gerekse de diğer aksam olarak tertemiz motorsikletti. Kimse o kilometreyi yapmış motor diyemez. Arkadaşı tebrik ettim. iki defa kilometre arızasından dolayı kilometre sıfırlanmış ancak arkadaş toplam yaptığı kilometreyi takip ediyormuş. Uzun yol dahil her türlü şartta motora sürekli binmiş.
    Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı üzere, periyodik bakımı düzgün yapılan, düzgün kullanılan işin özü adam gibi binilen her motorsiklet o kilometreleri rahatlıkla yapar ve çok uzun yıllar sürücüsüne hizmet eder.
    15-20 bin kilometre yapmış motorlara "OOOO KİLOMETRESİ ÇOKMUŞ ALINMAZ" diyen, 50 bin yapmış motora "ÖLMÜŞ O MOTOR" diyen çok bilmiş, kendisini mekanik uzmanı zanneden arkadaşların kulakları çınlasın.
    Bizler her zaman arızadan dolayı kullandığımız motorsikletleri suçluyoruz. Ancak öncelikle BEN NE YAPTIM, BU ARIZA NEDEN KAYNAKLANIYOR vb.gibi kriterleri sorgulamamız ve bakım ile sürüş alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğini hiç dikkate almıyoruz. Biliyorum ki hepimiz kullandığımız motorsikletlere gönül bağı ile bağlıyız. O nedenle lütfen motorsikletlerinize iyi bakın, limitlerini bilin, düzgün ve karakterli bir sürüş sergileyin.
    Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.
    polemos, yüksel66, RAMİREZ ve 13 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    jook - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL650XT
    çok merak ettim honda mı ?

bide bizdeki ön yargı konusunda kesinlikle katılıyorum sana,mesela yabancı forumlarda adamlar 20 yıllık motosikletlere bindiği için gurur duyuyolar artı saygı görüyolar(bizde fakir görüyolar) çünkü 20 yaşındaki bi motoru yürütmek tatlı su motorcusu işi değildir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Aynı motoru başka bir insan 20 bin km'de pert edebilirdi. Kullanıcıya göre değişken bir durum bu, motoruna gözün gibi bakarsan o kilometreleri görür. Ama şahsen ben kilometresi yüksek bir motor yine almam. Basit bir fizik kuralı vardır; bir nesneyi ne kadar çok kullanırsan o kadar çok eskir.
    Jrspawn bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Alıntı jook adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok merak ettim honda mı ?

bide bizdeki ön yargı konusunda kesinlikle katılıyorum sana,mesela yabancı forumlarda adamlar 20 yıllık motosikletlere bindiği için gurur duyuyolar artı saygı görüyolar(bizde fakir görüyolar) çünkü 20 yaşındaki bi motoru yürütmek tatlı su motorcusu işi değildir.
    Özellikle marka vermek istemedim. Çünki iş marka kavgasına ve çekişmesine giderdi Sadece Japon olduğunu belirttim. Evet kesinlikle haklısınız ben şahsen BMW r60'a veya jawa'ya binen gerçek motorcu gördüm mü gider motoru incelerim ve mutlaka sohbet ederim. Gerçek motorcular bana göre onlar.

caneroz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Taksi çıkması mi o ne yav :D
    sagat, hakikiteker, MetinK. ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

jook - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL650XT
    kesin honda

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    340k kmde japonsa 2004 Ybr dir o
    metinkilic ve manofsteel bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Motor YBR idi. Arkadaşlar merak etmişler diye yazdım.
    fz6_fazer bunu beğendi.

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı metinkilic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi akşamlar. Bu gün yağ değiştirmek için yağ almaya gittiğimde, 340.000 KM yapmış bir japon malı 125 cc motoru sahibi arkadaş gururla gösterdi. Gerçekten gerek kozmetik görünüş, gerek mekanik ve gerekse de diğer aksam olarak tertemiz motorsikletti. Kimse o kilometreyi yapmış motor diyemez. Arkadaşı tebrik ettim. iki defa kilometre arızasından dolayı kilometre sıfırlanmış ancak arkadaş toplam yaptığı kilometreyi takip ediyormuş. Uzun yol dahil her türlü şartta motora sürekli binmiş.
    Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı üzere, periyodik bakımı düzgün yapılan, düzgün kullanılan işin özü adam gibi binilen her motorsiklet o kilometreleri rahatlıkla yapar ve çok uzun yıllar sürücüsüne hizmet eder.
    15-20 bin kilometre yapmış motorlara "OOOO KİLOMETRESİ ÇOKMUŞ ALINMAZ" diyen, 50 bin yapmış motora "ÖLMÜŞ O MOTOR" diyen çok bilmiş, kendisini mekanik uzmanı zanneden arkadaşların kulakları çınlasın.
    Bizler her zaman arızadan dolayı kullandığımız motorsikletleri suçluyoruz. Ancak öncelikle BEN NE YAPTIM, BU ARIZA NEDEN KAYNAKLANIYOR vb.gibi kriterleri sorgulamamız ve bakım ile sürüş alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğini hiç dikkate almıyoruz. Biliyorum ki hepimiz kullandığımız motorsikletlere gönül bağı ile bağlıyız. O nedenle lütfen motorsikletlerinize iyi bakın, limitlerini bilin, düzgün ve karakterli bir sürüş sergileyin.
    Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.
    Güzel paylaşım teşekkürler.

Ancak benzinli motorların ömürlü makineler olduğunu unutmayalım. Deniz motorları için bu süre 1000saat çok çok 1500 saat civarı. Hadi bizim motosikletler için de 2000saat civarı olsun. (tek silindir düşük hacimli olanlar için)

ortalama 50km/saat ile sürsek 50km/saat*2000saat=100000km

Dur kalk çok fazla yapıyoruz ortalama 30km/saat ile sürsek 30km/saat*2500saat=60000km

Neredeyse sürekli tapagaz gidersek de bu değerlerin yarısı veya üçte biri.

Yani o arkadaş muhtemelen yüksek süratte uzun mesafeler kat etmiştir. Yoksa sürekli şehiriçi kullanımla 350000km pek olacak bir iş değil. Veyahut da piston silindir değişimi/komple motor değişimi yapmıştır.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Ülkemizde motosiklet kültürü olmadığından, alan adam 20.000 km kullanıp hiç bir bakım yapmadan sattığı için, 50.000 km'deki motorlara ölmüş gözüyle bakılması çok normal.
    Motosikletlerde 50.000 km'ye 'yolun başında' dememiz için bir 15 sene ileri gitmemiz lazım
    efendy06 ve UNdocab bunu beğendiler.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ancak benzinli motorların ömürlü makineler olduğunu unutmayalım. Deniz motorları için bu süre 1000saat çok çok 1500 saat civarı. Hadi bizim motosikletler için de 2000saat civarı olsun. (tek silindir düşük hacimli olanlar için)

Dur kalk çok fazla yapıyoruz ortalama 30km/saat ile sürsek 30km/saat*2500saat=60000km

Yani o arkadaş muhtemelen yüksek süratte uzun mesafeler kat etmiştir. Yoksa sürekli şehiriçi kullanımla 350000km pek olacak bir iş değil. Veyahut da piston silindir değişimi/komple motor değişimi yapmıştır.
    ilk kez duydum. Bu saat işi şehir efsanesi olmasın ?
    Gökhan YAŞDAL

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkemizde motosiklet kültürü olmadığından, alan adam 20.000 km kullanıp hiç bir bakım yapmadan sattığı için, 50.000 km'deki motorlara ölmüş gözüyle bakılması çok normal.
    Motosikletlerde 50.000 km'ye 'yolun başında' dememiz için bir 15 sene ileri gitmemiz lazım
    Motoruna bakmayan adam kendini belli ediyor her şekilde, üründen önce sahibini satın almak lazım.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O 15 in sonuna bi sıfır daha koy bence
    Hani böyle aniden karşına çıkıyor ve göz göze geliyorsun ya, o an çok kötü oluyor insan. Heyecandan ne yapacağını şaşırıyor, ayakları titriyor...Sonuçta köpek bu ısırır falan...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Bu sitede nick imza diye bi arkadas vardı kurye
    Motosiklet ybr 125 145000 km 2 yılda yapmış motor da sarf malzemesi dışında değişen yok
    Motosikletin resimleri ni yükledi motorun km bakma sanki 10000 km de
    Gâvur milleti aldığı motoru 20 yıl kullanır bakımları yetkili serviste zamanında Kayıtlı yaptırır
    Bizde bi yağ Değişimi parası vermemem için 40 takla atarız

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Cool story bro
    computeus bunu beğendi.
    Motosikletli Kaplumbağa...

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sitede nick imza diye bi arkadas vardı kurye
    Motosiklet ybr 125 145000 km 2 yılda yapmış motor da sarf malzemesi dışında değişen yok
    Motosikletin resimleri ni yükledi motorun km bakma sanki 10000 km de
    Gâvur milleti aldığı motoru 20 yıl kullanır bakımları yetkili serviste zamanında Kayıtlı yaptırır
    Bizde bi yağ Değişimi parası vermemem için 40 takla atarız
    Adamlarda para var ve hayat şartları bizden daha düzgün. Bizde millet geçim derdine düşmüş. Herkez bildiği kadar kendi işin kendi yapıyor. Paran olsada bence doğrusu budur, devir ekonomi devri. 20tl castrol power1, 15dklık iş.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Arkadaşın TRAVEGO var bi ara bi tur ver şunu demiştim. Direksiyona geçip şöyle bir turladık KM yi görünce şok olmuştum.
    5.600.000 KM.
    Milyonlu kadran var "-bu bi şey değil araç daha yeni" felan deyip geçti ama şaşkınlığımı atamadım ben..
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

Bu 340.000 km yapan motosikletin 8 yaşından küçük olduğunu sanmıyorum. O civardadır diye düşünüyorum.

Arkadaşlar burada bir yanıldı var. 2008 krizinden önce japon motosiklet sanayii avrupa planlı bozulma teknolojileri ile milleti kazıklarken kaliteli materyallerden motor üretmeye devam ediyorlardı.

Özeti şu ki 2010 yılına kadar üretilmiş japon motosikletlerin daha kaliteli materyal ve üretim proseslerinden geçtiğini söyleyebiliriz.

Yani şuanda eğer bir ybr alıp 340.000 km yapmayı planlıyorsanız. %1 ihtimali bile çok beklersiniz.

VW nin eskiden döküm 1.9 TDI motorları vardı 2000 li yıllara kadar ürettiler bunu. 1 milyon km ye banamısın demezdi. Şimdi 2015 model vw alın dizel yaptırında görelim.. 10 defa servise gidersiniz yok turbo arızası yok enjektör arızası vs.vs..

Otomotiv ve motosiklet sektöründe bilmediğiniz birşeyden bahsedeyim. 2000 li yıllardan sonra krizleri aşmak için PLANLI BOZULMA TEKNOLOJİ si diye birşey yumurtladılar ve bunu aktif bir şekilde uyguluyorlar..( bunu dünya ile yedek parça ticareti yapan bir büyüğümden bizzat biliyorum )

Şuanda Honda, Yamaha hiçbir motorun gelişen yüksek teknolojiye ragmen bu km.leri yapacağına ihtimal vermiyorum. İsteyen denesin.

Ayrıca eskiden Isuzu nun reklamı vardı 1 milyon km yapmış adam kapak açmadan.. E tamam yapmış ama bu her Isuzunun 1 milyon km sorun çıkarmayacağı anlamınada gelmezdi gelmedide zaten..

İçten yanmalı motor işi kullanımada bakar ama birazda şans işidir. bu örnekler istisnadır. %5 i geçmez ve %95 i hiç bağlamaz.

Motoruna ne kadar iyi bakarsan bak sana baglı olmayan sebeplerden dolayı arıza çıkartabilir bozulabilir.

Bu makine istisnadır. Bu kadar basit. Ve asla yeni motosiklerler kıyaslanamaz..
    yasdal, Thracian ve Salih_T bunu beğendiler.

Benim cbf 150 vardi 101 bin kmde idi. 3 ay kullandim sattim o kmde bile hic bi sorun cikarmamisti.

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Alıntı metinkilic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor YBR idi. Arkadaşlar merak etmişler diye yazdım.
    Birde fotoğrafını çekseydeniz iyi olurdu

Ybr ile dünya turu yapan çılgın Arjantin'li
    http://www.re-moto.com/index.php?lang=tr

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)