Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Klasik Tıraş Kulüb'ü.

Motovento
    REKLAM ALANI
    ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    18-19 yaşındaydım sanırım ilk traş olmaya başladım... ilk zamandan beri gillette mach 3 turbo kullanıyorum...
    ilk aldığım sapı hala kullanıyorum... 13 yıl oldu... hafta 2 kere bazen 3 kere traş oluyorum...
    sene de 3 yada 4 tane traş başlığı eskitirim...
    2 tane bıçak şuanda 30-40 tl arası...
    köpük hiç kullanmam.... traş zamanını banyoya denk getiririm.. zaten her gün banyo yapıyoruz...
    banyo yaparken yüzüm ve sakallar yumuşacık oluyor...
    haldır şaldır mentollü şampuandan yüzüme de iyice sürüp sinek kaydı traş olurum...
    3 yıldır berbere de para vermiyorum... her ay kendi saçımı keserim... seviyorum kısa saçı ve sakal traşı olmayı....
    Carbondioxid bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet araştırarak edindim , uzatıp kesiyorum sakalları , tak8lmadan dolmadan uğraştırmadan , ağız açıklığı 5-6'da tatmin ediyor , henüz tam ideal aralığı test edemedim ama , 2-3 günlük sakal için 3-4 iyi gibi. (replikası'da iyi imiş ama , almış iken ömürlük olsun dedim.)
    Iyi yapmissiniz. Replikasinin orijinali kadar dayanikli olacagini hic zannetmiyorum. Temizleme vakti geldiginde icini acinca gorursunuz, ic mekanizmasi pirinc ve cok guzel islenmis, hem suyla kopukle bozulmuyor, hem de mekanizma asinmadan yumusak ve guvenilir sekilde calismaya devam ediyor. Kaplamasi da oldukca kalin ve saglam, yillarca sorunsuz dayaniyor. Hatta altin rengi olani daha pahali malum. Bana biraz garip gelmisti, sonucta ne kadar altin kullanilmis olabilir ki? Gel gelelim 13 sene sonra aldigim gibi sapsari, ki icine koyup cikardigim jiletin haddi hesabi yok, kim bilir kac kez yere dusurdum, habire suratima ve killara surten yeri bile ilk aldigim gunku gibi. Omurluk is yapmis adamlar. Ucuza kacilsa omurluk olmazdi...

Aklinizda olsun, mat renkli olani şık ve modern duruyor, ama islandigi zaman daha kaygan oluyor. Eger size de oyle gelirse, parlak olanla degistirmenizi oneririm, hazir daha yeniyken.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Iyi yapmissiniz. Replikasinin orijinali kadar dayanikli olacagini hic zannetmiyorum. Temizleme vakti geldiginde icini acinca gorursunuz, ic mekanizmasi pirinc ve cok guzel islenmis, hem suyla kopukle bozulmuyor, hem de mekanizma asinmadan yumusak ve guvenilir sekilde calismaya devam ediyor. Kaplamasi da oldukca kalin ve saglam, yillarca sorunsuz dayaniyor. Hatta altin rengi olani daha pahali malum. Bana biraz garip gelmisti, sonucta ne kadar altin kullanilmis olabilir ki? Gel gelelim 13 sene sonra aldigim gibi sapsari, ki icine koyup cikardigim jiletin haddi hesabi yok, kim bilir kac kez yere dusurdum, habire suratima ve killara surten yeri bile ilk aldigim gunku gibi. Omurluk is yapmis adamlar. Ucuza kacilsa omurluk olmazdi...

Aklinizda olsun, mat renkli olani şık ve modern duruyor, ama islandigi zaman daha kaygan oluyor. Eger size de oyle gelirse, parlak olanla degistirmenizi oneririm, hazir daha yeniyken.
    Haydaaa , ben mat'ı sırf sevdiğimden , ve malum ağır makina , kayıpta ameliyatlık olmayayım diye düşünüp edinmiştim , kutusunu ilk günü çöpe yolladım :/ (böyle bi makinaya'da böyle kağıt kutu hiiç olmamış gerçi , şaşırdım elden kayma durumuna , mecbur devam edeceğim , ne yapalım o'halde elleri extra yıkayıp kurutacağım..)

Bir konforsuz tarafı , biraz burun dibini alırken , aşırı özen gerektiriyor , onun harici dediğiniz gibi , neredeyse kendi ağırlığı ile tıraş ediyor , adamlar yapmış.

Replika'da ayar mefhumu 6 yazmasına karşın , 2 yada 3 kadar ve extrem farklı imiş , ha'keza ömür diye bişey yok ve jilet eşit taşmıyor imiş.

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Burun kılı kesme makinalarına da sıra gelecek mi? Bu konuda önerisi olan var mı?

Alıntı Vista86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burun kılı kesme makinalarına da sıra gelecek mi? Bu konuda önerisi olan var mı?
    Nereden edindiğimi dahi unuttum , ama iki sene kullandığım 5-10 liraya aldığım , kalem ebatında bitane vardı , tek kalem pil ile çalışırdı , iki sene sonunda sanırım bıçakları iş görmez oldu çöpe yolladım , makas ile devam.

Bilen forumdaşlar çıkar , mutlaka

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Nereden edindiğimi dahi unuttum , ama iki sene kullandığım 5-10 liraya aldığım , kalem ebatında bitane vardı , tek kalem pil ile çalışırdı , iki sene sonunda sanırım bıçakları iş görmez oldu çöpe yolladım , makas ile devam.

Bilen forumdaşlar çıkar , mutlaka
    Benim de banyo dolabı burun kılı kesme makinası çöplüğüne döndü. Hiç biri iş görmüyor.

Makasta iyi sonuç vermiyor ama idare ediyorum.
    Sadece gideceksin.

Motosikleti
    SD 1290R
    Haydaaa , ben mat'ı sırf sevdiğimden , ve malum ağır makina , kayıpta ameliyatlık olmayayım diye düşünüp edinmiştim , kutusunu ilk günü çöpe yolladım :/ (böyle bi makinaya'da böyle kağıt kutu hiiç olmamış gerçi , şaşırdım elden kayma durumuna , mecbur devam edeceğim , ne yapalım o'halde elleri extra yıkayıp kurutacağım..)

Bir konforsuz tarafı , biraz burun dibini alırken , aşırı özen gerektiriyor , onun harici dediğiniz gibi , neredeyse kendi ağırlığı ile tıraş ediyor , adamlar yapmış.

Replika'da ayar mefhumu 6 yazmasına karşın , 2 yada 3 kadar ve extrem farklı imiş , ha'keza ömür diye bişey yok ve jilet eşit taşmıyor imiş.
    Aletin kafa kismi buyuk oldugu icin rahat olmaz gibi geliyor ama cabucak alisiyor insan (Kendime not: ne bicim cumle lan bu!) Burnunuzun ucunu parmakla bir yana bukup, aletin sapini mumkun oldugunca kaldirirsaniz (kendime not: eyvah eyvah!) tum biyik kismi rahatlikla alinabiliyor. Ama tabi burundan buruna, yuz yapisindan yuz yapisina fark var...

Bu aletin bir ozelligi de killari keserken cikardigi ses... Radyo, telefon, vs. acmayin. Sessizlikte tras olun. Bir sekilde kafanin akustik yapisi kesme sesini arttiriyor. Acaip tatmin edici bir ses geliyor. Hele bir de kaliteli ve yeni bir jilet kullanip, sakali da guzel yumusatip kopurturseniz, killarin catur cutur kesildigini duyuyorsunuz, ama hic bir sey hissetmiyorsunuz. Ustelik bir yerin uzerinden tekrar gecip gecmemeniz gerektigine sadece kulaginizla karar verebiliyorsunuz.

Sen neymiş'sin Feather , sen neymiş'sin Shibumi

Evet az evvel tıraş ritüeli'mi bitirdim mutluyum , Shibumi'yi oldukça korkarak Feather ile kombine edip denedim , dediğim üzere yüzümün bi yarısını Shibumi için köpürttüm.

Seneler evvel , jilet'li ustura deneyimim hüsran ve bol kesikli olmuş idi , meğerse! ustura kuyruğunu tutuşunu becerememek dolayısı ile imiş , Shibumi ben için üretilmiş , kasetli tip oluşu , muntazam jilet taşkınlığı ile oldukça beğendim , Proraso elbette etken hakikaten en ideal sabun.. sıfır kesiksiz nerede ise tek perde'de yakın tıraş aldım..

Yüzü hazırlama'da sadece sıcak su ile , bjr kaç defa yıkamaktan ibaret oldu.

Sadece yine burun dibinde hafif tahriş oluştu Shibumi ile , onu'da ilk defa ve Fetaher'in keskinliğine yordum.

Ve Futur + Feather , ilkin korkudan 2. ayarda iki santim gittim , hemen 4'e aldım , ve tabii diğer boyun altı tarafımın kaotik çıkış yönleri dolayısı ile multi kesikler "mikron" şekilde oluştu.

Özetle , Shibumi günün birincisi , keşke daha evvel edinse idim , yarım jilet ile sanırım iki perde'de müthiş tıraşlar verecek (3 gün sonra , full yüz Shibumi deneyip yazacağım umarım.)

Son olarak , Feather kesinlikle her mikron kuruşu hakk eden bi jilet imiş , ama ikinci kullanım'da sanırım bana uymayacak , tek sefer kullanıp şut , gelecek sefere 100'lük alıp stoklayacağım , diğerlerini (diğer jiletleri)ise nerede kullanacağım belli oldu en azından..

(Not : tavsiye değildir , herkes'in yüz/kıl/kıl çıkış yönleri/cilt yapısı kuru&yağlı/aşırı yağlı nemli vs değişir , hevesli genç kardeşlerimiz şimdilik ustura'dan uzak dursunlar derim.)

Ek not : Gerek Shibumi gerekse Futur'u tıraş/yıkama sonunda silkeleme yapar iken dikkat edin , Shibumi'de Futurda silkeleme merkez kaçtan dolayı Shibumi kaset/jilet tutucu yere düştü , neyseki Futurda tecrubeliyim ona ıslak iken jiket takmıyorum tam kuru iken takıp , koltuk vb yerde silkeleyip suyunu atıyorum , Futur bile kafayı fırlatmıştı..

Hadi hayırlı tıraşlar.

Feather ve ustura... Yürek mi yedin hocam sen?

Malzemelerden bir süredir uzağım, Shibumi yeni bir şey sanırsam. Görüntüsünden anladığım kadarıyla katlanmayan, yarım yaprak jilet ile kullanılan ustura değil mi?

Motosikleti
    SD 1290R
    Ben de gaza gelip sabit bicakli bir ustura edindim. Gelince gorecez bakalim ne menem bir seymis

Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Feather ve ustura... Yürek mi yedin hocam sen?

Malzemelerden bir süredir uzağım, Shibumi yeni bir şey sanırsam. Görüntüsünden anladığım kadarıyla katlanmayan, yarım yaprak jilet ile kullanılan ustura değil mi?
    "Kamisori" Japon"tipi" ustura dediğin gibi jilet takılabilen bi ustura kendisi.

Evet biraz deli cesareti oldu , hem ustura'da acemi hem kamisori tip ile ilk defa hemde feather ile , ama inanılmaz ilk perde jçin etkileyici oldu bende şaşırdım.

Bi sonraki tıraşı Shibumi ile tam yüz , ve Feather ile olacağım şayet tıraş öncesi'nide iyi yapabilirsem Futur'u Futuristik bi obje olarak saklayacağım

(fazla iddialı oldu , bi boyun tarafı kaotik kıl yönleri yüzünden çekiniyorum , bakalım tam yüz olunca fikrim ne olacak.)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:41 ----------

Ben de gaza gelip sabit bicakli bir ustura edindim. Gelince gorecez bakalim ne menem bir seymis
    "Carbon steel" olmazsa olmaz ama

"Kamisori" Japon"tipi" ustura dediğin gibi jilet takılabilen bi ustura kendisi.
    Yaprak jiletle kullanılıyor değil mi?

Yoksa Feather Artist Club gibi 50mm jilet ile mi kullanılıyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Şuna aklım gidiyor da, mantığım el vermiyor:
    https://www.razorus.com/feather-arti...li-ustura-mavi

Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaprak jiletle kullanılıyor değil mi?

Yoksa Feather Artist Club gibi 50mm jilet ile mi kullanılıyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Şuna aklım gidiyor da, mantığım el vermiyor:
    https://www.razorus.com/feather-arti...li-ustura-mavi
    Evet normal yaprak jileti kırıp / yarım ustura jileti ile .. 50 mm uyuyormu bilmiyorum doğrusu , ama Feather şahane oldu.

Razorus şahane site , Futur'u , proraso'yu bi kaç jilet'i oradan edindim , çelik ustura ve kamisori'lerede baktım ama dediğim gibi cesaret işi (bakımı yağlanması yüzünden)

Shibumi ise , kamisori'leri araştırır iken , videolarda gördüm , araştırınca yurtta extrashaving sitesinde bulup edindim.

Motosikleti
    Mondial 100Fmh Yamaha Mt25(2016)
    Benim Sakallar Sert Oldugu Tras Bıçagı Bazen Kanatıyo Yüzümü

Motosikleti
    SD 1290R
    "Carbon steel" olmazsa olmaz ama
    Evet Karbon çelik. Ama ucu kör, daha doğrusu rahat traş edecek kadar keskin değil. Öğrenmek için. İcabında bilenip traş olunabiliyor tabii ki.

Bıçak bileme sistemim mevcut. Mutfak bıçakları için edinmiştim zamanında. Onlarla bir güzel bileyeceğim, daha doğrusu sıfırdan bir keskin uç oluşturacağım.

Yapanlar $200'lık usturalarla ayni traş ettiğini yazmışlar. Sadece çelik kalitesinden ötürü daha çabuk köreliyormuş, ki normal. Hoşuma giderse bir Thiers Issard olayına girebilirim... Pahalı ama bir defalık harcama. Millet jilet Mach'lara ömür boyu ne kadar para yatırdığını hesaplasa aklı uçar

Evet Karbon çelik. Ama ucu kör, daha doğrusu rahat traş edecek kadar keskin değil. Öğrenmek için. İcabında bilenip traş olunabiliyor tabii ki.

Bıçak bileme sistemim mevcut. Mutfak bıçakları için edinmiştim zamanında. Onlarla bir güzel bileyeceğim, daha doğrusu sıfırdan bir keskin uç oluşturacağım.

Yapanlar $200'lık usturalarla ayni traş ettiğini yazmışlar. Sadece çelik kalitesinden ötürü daha çabuk köreliyormuş, ki normal. Hoşuma giderse bir Thiers Issard olayına girebilirim... Pahalı ama bir defalık harcama. Millet jilet Mach'lara ömür boyu ne kadar para yatırdığını hesaplasa aklı uçar
    " Thiers Issard " ilk defa duyup şöyle bi gogılladım 4000 tl civarı

Ben 3 gün bekliyecektim ama , sanırım sandal hatrına bi kaç saat sonra yine Shibumi&Feather ile dalacam , beklediğim gibi olur ise , artık hergün devam ederim .

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:22 ----------

Alıntı Sparks adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Sakallar Sert Oldugu Tras Bıçagı Bazen Kanatıyo Yüzümü
    Sakal/yüz yumuşatma/tıraş öncesi/ gibi terimler ile yutupta aratıp tıraş öncesi hazırlığa odaklan , ve tabii sakal çıkış yönleride önemli.

Motosikleti
    SD 1290R
    " Thiers Issard " ilk defa duyup şöyle bi gogılladım 4000 tl civarı
    $150 civari. Ama parlatip, susleyip, plastik yerine hakiki boynuz kullanip, bir de guzel bir deri kutunun icine koyunca fiyat 2-3 katina cikabiliyor. Ama celik ayni celik...

$150 civari. Ama parlatip, susleyip, plastik yerine hakiki boynuz kullanip, bir de guzel bir deri kutunun icine koyunca fiyat 2-3 katina cikabiliyor. Ama celik ayni celik...
    Ben olsam ! evladiyelik abanoz/boynuz/gül ağacı klasik modelini alırdım (gazı verdik bakalım hasmet ağa keseyi açacakmı )

As evvel Shibumi Feather ike daldım , 4-5 yeri biçtim , sürerken değilde , tutuş hatası/acemilik icabı tekrar çene altı boyun altına dokunur dokunmaz cartt curtt doğruyor , çook çalışmam lazım , hatta yarın wilkinson jilet ile deneyeyim , belki daha uysal tıraş yakalarım. (şimdilik alım yapmıyorum , bu iki şahane keski işimi görüyor/görecek)

Geleneksel tıraşla ilgili olarak derya deniz bir site var.
    Üyesi olduğum www.geltir.com

Konuyla ilgili neredeyse her konuda ciddi birikim mevcut.

Aynı zamanda motosiklet meraklıları için bir başlık ta mevcut.
    www.geltir.com/showthread.php?tid=1426

Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
    Carbondioxid bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Ben olsam ! evladiyelik abanoz/boynuz/gül ağacı klasik modelini alırdım (gazı verdik bakalım hasmet ağa keseyi açacakmı )
    Mesele para değil de, kullanacak mıyım? Çok kullanacağım şey için para veririm. Ama süs olacak şey için 10TL bile israftır benim için.

$150 bir ustura için çok görünebilir ama, 20 sene boyunca jilete verdiğiniz veya vereceğiniz parayı hesaplayınca daha fazla olduğunu görürsünüz. Açıkçası o yüzden Gillette bugün kaliteli çift taraflı jilet üretmiyor. Ucuz çünkü. Kar getirisi az. 15 sene kadar önce hem İsveç'te, hem de İngiltere'de Gillette'nin çift taraflı jilet üreten fabrikaları vardı. O jiletler Feather kadar keskin, ama daha rahat ve tahrişsiz traş sağlıyordu. Söylemesi ayıp, fabrikanın kapanacağı belli olunca 100 kusur kutu bulup zula yaptım. Hala da bitirebilmiş değilim. Orijinal İsveç malı çift taraflı Gillette marka jilet. Bugün de satılıyor aynı ambalajda, ama Rus mali, Derby'den hallice...

Ustura olayına gelince, karbon çelikten denemek için edindim şimdilik. Ama bilenmemiş. Önce kör haliyle, sonra da bileyip deneyeceğim. Eğer kullanacak gibi olursam, keyfime göre bir tane alırım muhtemelen. Ama adamakıllı kullanmayacaksam yatırım yapmam...

Bıçak kullanan az çok bilir; mesele kalite olduğu kadar da bakım görümdür. Ne kadar kaliteli olursa olsun, bıçak korelir. Ne kadar keskin, o kadar çabuk. Ustura ise sıradan bir insanın elinin değebileceği en keskin şey. 6 derece bilenme acısı var... Wusthof, Henckels gibi Alman bıçakları 25-30 derece, kalite Japon bıçakları 15 derecedir. Tek taraflı özel sushi bıçakları 12 derece falan. Velhasıl 6 derece karbon çeliği rahat traş olacak şekilde korumak ne kadar kolay olacak deneyeceğim... Sonuçları paylaşmaya çalışacağım...

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)