Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Klasik Tıraş Kulüb'ü.

Motovento
    REKLAM ALANI

24 sene'dir yüz tıraşı olurum , bu zamana değin çok fazla tıraş makinası deneyimlemedim , çift ve tek bıçaklıları saymaz isem , kalan 20 sene klasik tıraştan yana oldu.

Bunda düzenli tıraş olmamı gerektirmeyen hayat tarzım olması etken , hal böyle olunca haftada bir'e kadar inen tıraş düzenim vardı , sık sakal/bıyık yapım olmasa'da oldukça sert kıl yapısı yüzünden , klasik tıraş bıçakları ve jilet ile devam ediyorum (hep tarak/kalkanları çıkarıp full agresif kullanırdım , bunu yapmayın !), bu durumda "Agresif" makinalar ancak! işimi görüyor.

Türlü klasik makinalar'dan sonra , geçen hafta kendimi şımartarak , "Merkur Futur , Nom sentetik fırça , Proraso sandal sabun , Köpürtme kabı (plastik) ve bir kaç jilet edindim (wilkinson/rapira/astra/derby)

Haalen kötü bi alışkanlık , tıraş öncesi yüzü yumuşatmayı ihmal ederek , ısrarla boyun bölgemi doğruyorum... (tabii kıl çıkış yönlerini'de ihmal ederek)

Yetmezmiş gibi Shibumi düz ustura ve Feather yolda , artık daha rahat doğrayacağım kendimi.. yaz içinde Proraso mentol sabunu'da ekledim sepete.

Klasik tıraşa heves eden olur ise , youtube kanalları "Delikanlı tıraş ve Berberbey ve Razorus"'u izlemelerini tavsiye ederim.

Klasik tıraş keyiftir , keyifli'dir , sizlerde tecrube/katkınızı sunun lütfen.

Herkese hayırlı tıraşlar..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bajaj - Pulsar 200 RS
    Meslegim itibariyle hergun sakal tirasi olmak zorundayim. Yillardir Bim'de satilan en ucuz, tek bicakli, permatik tabir edilen tiras bicaklarini kullaniyorum. Sanirim sakallarim asiri sert\gur olmadigi icin sorun yasamiyorum. Hatta zaman zaman cok pahali tiras ekipmanlarini gordukce bu urunlere gercekten ihtiyac var mi diye dusunmus sonrada benim ihtiyacim olmadigina karar vermisimdir.

Alıntı cxe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Meslegim itibariyle hergun sakal tirasi olmak zorundayim. Yillardir Bim'de satilan en ucuz, tek bicakli, permatik tabir edilen tiras bicaklarini kullaniyorum. Sanirim sakallarim asiri sert\gur olmadigi icin sorun yasamiyorum. Hatta zaman zaman cok pahali tiras ekipmanlarini gordukce bu urunlere gercekten ihtiyac var mi diye dusunmus sonrada benim ihtiyacim olmadigina karar vermisimdir.
    Evet şayet "hergün" tıraş zorunluluğu var ise , "klasik tıraş" bence'de gereksiz , ve ekipmanları'da tabii.

Asker'de iken , Derby samurai ve sprey köpük kullanırdım , tek perde'de mis gibi yakın tıraş verirdi.

Bunların yanında , daha çok işin keyif/hobi kısmı ilgi çekici oluyor , konuyu bu yüzden açtım.

Özetle , evet klasik tıraş işin fantazi ve kültür boyutu bencede.

Motosikleti
    MT-07
    Walla aslında normalde en az 2-3 günde bir tıraş olmam gereken bir işim var ama kolay kolay olduğum söylenemez. Brnimde cildim hassas ve sert kıllarla kaplı bir yüzüm var. Yetmezmiş gibi ters, düz, yuvarlak vs hangi yönden isterse oradan çıkıyorlar.

Ben berbere gidiyorum ki genelde dükkanların %65’i suratımı doğramadan bırakmaz. O yüzden makine ile kısaltılıp devam ediliyor. Arada bir yüzüme ustura vurulup, yanaklarımın olduğunu farkettiğimde; istemli veya istemsiz yanaklarımdan makas alıp duruyorum. Arada bir isyana vurursam şimdiki gibi, sakallarım baya baya uzuyor. Gideyimde berberde şekil verdireyim. Konuyu görmem iyi oldu

Motosikleti
    Regal Raptor 150
    Haydi hayırlı tıraşlar.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende hafta da 3 kere traş oluyorum fazla sakal olmadığından çift bıçaklı derby işimi görüyor bimden alıyorum köpük olarak ise jel kullanıyorum

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Siz siz olun bimdeki tıraş köpüğünü almayın gidin şampuanla tıraş olun onu almayın rezil etti beni neyse ki 2 haftada bir tıraş oluyorum da kurtarıyoruz :D Gilette fusion kullanıyorum ben bir tane başlık 1 senden fazla gidiyor haftada 2 tıraşa göre

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Köpükle jiletle yüzünüze neden eziyet ediyorsunuz ki? Sinek kaydı kadar olmasa da sıfıra yakın traş eden makinalar var.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı mustick adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Köpükle jiletle yüzünüze neden eziyet ediyorsunuz ki? Sinek kaydı kadar olmasa da sıfıra yakın traş eden makinalar var.
    Makinayı hiç sevemedim :D Saç tıraşında bile jilet enseye değecek o yüzden jilete devam :D

Dinçdarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 750🐝
    Isim geregi hergun tiras olmak zorundayim.O yuzden su adan gillette fusion kullaniyorum.
    Daha oncesi jiletli ustura ve futurun birebir replikasi bir urun kullaniyordum.Prorosa ve tabacin sabunlari guzeldir.Jiletlerde bolzano ve personna gercekten iyidir.aftershave 444 iyidir ama pahali biraz.
    Bunu artik tirastan cok bir hobi olarak goruyor insanlar.ben aldigim bir kap prorosayi 6 7 ayda bitiremezken arkadasim kiloluk cella alir.1500 liraya porsuk kili firca alir.Evdeki dolabindaki malzeme inanin bir berber dukkanini 6 ay idare eder.Hanimi evden kovacak o derece.Kendiside kabul ediyor kullanmadigi urunleri almak istedigini.Bence bu sekilde tiras olmak isteyen kisi isterse cok ucuza tiras olabilir veya cok cok pahaliyada.
    Carbondioxid bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Önce belirteyim ki, sık, sert çatır-çatur sert ve dikkat etmezsem çabucak dönen sakallarım var.
    Gilette 2 'den çok memnunum. 1 ucu, haftada bir traşla 1 yıldan fazla kullandığım oluyor. Garip şekilde keskin kalabiliyor. İç temizliğini iyi yaparsanız, ve a101 deki 4 jilet 20 tl civarı ksmpanya yakalarsanız fazlasıyla uygun oluyor( normalde 45-60tl gibi )

Gelelim ayrıntılara, braun ıslak-kuru traş makinem var. 10 yıldır hiç üzmedi. Hem sakal-favori düzeltme kısmı, hem traş kısmı ve şarjı çok memnuniyet verici.

Tek perde traştan sonra hızlıca makineyle de geçersem çok temiz sonuçlar alabiliyorum.

Traş köpüğü pratik gibi, ama yüze sürme aşamasını sevmiyorum.
    Arko krem ya da klasik arko silindirik sabun, fırça ve tas işimi görüyor genelde.

Alternatif olarak, geçen gün acil lazım oldu, Bim'den 5 li tek bıçaklı paketini 3-4 tl ye aldım. Gayet gaddar keskinliği var.

Özellikle belirtmek istediklerim şunlar:
    Traş sabunu yerine bildiğin yeşil, zeytinyağlı dalan sabun( bir herbalist tavsiyesiyle) denedim. Sadece yüzümü ıslatıp sabunu sürdüm, azcık da elimle yaydım. Sonuç, inanılmaz temiz, traş sonu yanma hissiz, parlak bir cilt. O günden beri de keyifle kullanıyorum. Tek sorun, çift jiletin içini dolduruyor, sıcak su olmazsa biraz zor temizleniyor. Tek jilette, tek perdede mükemmel sonuç.
    Akşam traş olanlar, yatmadan önce bir pamuğa zeytinyağı damlatıp yüzüne sürerse, sabahları harika bir ciltle karşılaşır.

Traş olmadan vakti olan varsa, 10-15 dk önceden zeytinyağı sürsün. Traş sabununa gerek kalmadan harika traş elde ediliyor.
    Tavsiye ederim.

Ve en önemli nacizane tavsiyem, berberde kullandığınız örtü, sabun, fırça, ustura yerine ( özellikle ustura ve jilet ) malzemeciden bir set edinin 20-30 tl yi aşmaz. Artık her şey kanla bulaşıyor ve standart temizlik malzemeleri yetersiz kalıyor. Size bulaşan hastalık, ailenizi de tehdit eder.
    Minik bir dokunuşla kendiniz ve sevdiklerinizin sağlığını koruyun konforunuzu arttırın.

Haydi Hayırlı Traşlar..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sabun. Firca. Jilet.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .

Ve en önemli nacizane tavsiyem, berberde kullandığınız örtü, sabun, fırça, ustura yerine ( özellikle ustura ve jilet ) malzemeciden bir set edinin 20-30 tl yi aşmaz. Artık her şey kanla bulaşıyor ve standart temizlik malzemeleri yetersiz kalıyor. Size bulaşan hastalık, ailenizi de tehdit eder.
    Minik bir dokunuşla kendiniz ve sevdiklerinizin sağlığını koruyun konforunuzu arttırın.

Haydi Hayırlı Traşlar..

Berberde 1 kere dahi sakal tıraşı olmadım , saç için mecburen... keşke bi kit olsa idi , kafaya tası geçirip zzzzz pızzz diye iki dakikada saç tırası olabilse idim.

Kesinlikle , "uyuz/saçkıran" sayısı dahi arttı , hele sınırın dibinde yaşayan ben gibiler için extra dikkat etmek gerek.

Motosikleti
    MT-07
    Bu başlıktan sonra berbere gelmemezlik olmazdı. Sakalları ve enseyi düzelttirdikten sonra, kalan 3 tel saçımı uzatmaya karar verdim. Yaza kadar uzayacağı kadar uzasın. 90’lı yılların memoli saçı yapıp, kasktan kafayı çıkartınca geriye doğru atarım. Böylece birşeyler deneyeceğim. Yok olmaz ise gene vururuz 3 numaraya

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Traş sabunu yerine bildiğin yeşil, zeytinyağlı dalan sabun( bir herbalist tavsiyesiyle) denedim. Sadece yüzümü ıslatıp sabunu sürdüm, azcık da elimle yaydım. Sonuç, inanılmaz temiz, traş sonu yanma hissiz, parlak bir cilt. O günden beri de keyifle kullanıyorum. Tek sorun, çift jiletin içini dolduruyor, sıcak su olmazsa biraz zor temizleniyor. Tek jilette, tek perdede mükemmel sonuç.
    Akşam traş olanlar, yatmadan önce bir pamuğa zeytinyağı damlatıp yüzüne sürerse, sabahları harika bir ciltle karşılaşır.

Traş olmadan vakti olan varsa, 10-15 dk önceden zeytinyağı sürsün. Traş sabununa gerek kalmadan harika traş elde ediliyor.
    Tavsiye ederim.

Haydi Hayırlı Traşlar..
    Zeytinyagi sabunu guzeldir ama kopugu tras icin cok gevsektir. Bol ve kremsi kopuk icin hindistan cevizi yagi, ve sakali yumusatip hazirlamasi icin de hayvan yagi (tallow) bazli sabunlar basarili.

Tras oncesi zeytinyagi surmek ozellikle kuru cilde sahip insanlar icin faydali olabilir. Ancak tras oncesi yagi iyice sabunla yikamak lazim, yoksa tras icin surdugunuz tras jeli, kremi, kopugu ya da sabunu kopurmez, ciltteki zeytinyagi notralize eder. Kuru tras olmak zorunda kalirsiniz.

Bir de bu olaylar sahsi cilt ve kil turu ile ilgili oldugu icin kismen subjektif. Mesela benim cildim asiri yagli. Birakin tras oncesi yag surmeyi, tras oncesi sabunla yikamazsam bile kopurmuyor tras sabunu...

Velhasil kiminin cok sevdigi urun ya da pratik, baskasi icin ise yaramayabiliyor... Biraz deneyerek, tecrube ederek elde ediliyor basarili sonuclar. Tabi bu noktada ne kadar tecrube paylasilirsa o kadar iyi

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zeytinyagi sabunu guzeldir ama kopugu tras icin cok gevsektir. Bol ve kremsi kopuk icin hindistan cevizi yagi, ve sakali yumusatip hazirlamasi icin de hayvan yagi (tallow) bazli sabunlar basarili.

Tras oncesi zeytinyagi surmek ozellikle kuru cilde sahip insanlar icin faydali olabilir. Ancak tras oncesi yagi iyice sabunla yikamak lazim, yoksa tras icin surdugunuz tras jeli, kremi, kopugu ya da sabunu kopurmez, ciltteki zeytinyagi notralize eder. Kuru tras olmak zorunda kalirsiniz.

Bir de bu olaylar sahsi cilt ve kil turu ile ilgili oldugu icin kismen subjektif. Mesela benim cildim asiri yagli. Birakin tras oncesi yag surmeyi, tras oncesi sabunla yikamazsam bile kopurmuyor tras sabunu...

Velhasil kiminin cok sevdigi urun ya da pratik, baskasi icin ise yaramayabiliyor... Biraz deneyerek, tecrube ederek elde ediliyor basarili sonuclar. Tabi bu noktada ne kadar tecrube paylasilirsa o kadar iyi
    Aynen , aşırı yağlı cilt bende'de mevcut , bu yüzden extrem keskinlik jiletler ve agresif makinalar bana ancak yetiyor , güzel tespit.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Ben zeytinyağı sürüldükten sonra traş köpüğü sürmüyırum. Cildim kurudur, direk zeytinyağıyla traş oluyorum..

Motosikleti
    SD 1290R
    Erkek adam kuyruk yagiyla tras olur
    Carbondioxid bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Traş konusunda her markayı tecrübe ettim lakin "gillette" markası kadar işininin hakkını veren ve ödenilen parayı sonuna kadar hakeden başka bir markaya tesadüf etmedim. Ödediğim her kuruş helal-ü hoş olsun.

Geçen ay bir hata yapıp a101'den traş köpüğü almıştım. Aman tanrım, nasıl bir felaket, nasıl bir fecaat. İnsana verilen değer bu mudur dedim ve köpüğü direkt çöpe attım. Yani ben bu köpüğün satıcısı olsam bütün malı yakarım ama yine de tüketiciye sunmam.

Ülkede insana verilen değer bu kadar dedim ya, iyi ki yabancı markalar var da insan olduğumuzu hissedebiliyoruz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)