Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

İstanbul kartal'da çöken bina

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    altında yatır vardır bununda kesin
    Osm@n bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Adam içeride kolonu kesse nereden bileceksin.Tadilat yapıyorum der kim takip edecek.Konfeksiyon kiramı kendi mal sahibimi bakmak lazım.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    2014 yılında daire sattım. 1976 yapımı ve kolonlarında çatlaklar vardı. Kentsel dönüşüm hır-gür ile uğraşmak istemediğimden içinde 4 yıldır kiracı olarak oturan kişiye sattım . Binanın çok eski olduğunu , kolonlarında çatlak olduğunu üzerine basa basa söyledim, zaten içinde oturduğu için de biliyordu. Adam hiç oralı olmadı. Hala da içinde oturuyor. Aslında acilen kentsel dönüşüme girmesi lazım ama ona da yanaşmıyor apartman. İnsanlar kötü şeylerin hep başkalarının başına geldiğini sanıyorlar.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    İstanbul'da çok daha fazla olmakla birlikte Türkiye'nin genel sorunu bu tip binaların bilinenden çok fazla olması.

Garip bir şekilde bina sahipleri bu binaların dönüşüme girmesini engelliyor ve işi içinden çıkılmaz hale getiriyor. Mevcut da daire sayısı çok fazla. Müteahhit giremiyor çünkü kat musadesi daha az. Devlet kat musadesini cogaltmiyor yada çogaltamiyor. Yani çözümsüz bir sarmal.

Senelerin birikimi ve ne yazık ki bunu çözecek tek şey beklenen İstanbul depremi.

Her ne kadar acı bir çözüm olacaksa da maalesef başka yolu yok gibi.

Allah ölenlere rahmet kalanlara sabır bizede bu olaydan ders almayı nasip etsin

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Her seçimden önce bir kat çıkmayana enayi gözüyle bakılıyordu bir zamanlar. Hala birçok yerde böyle olduğuna dair haberler alıyorum.

Sonumuz pek hayırlı değil.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Rahmetli 14, yaralı 14 olarak okudum az önce.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:53 ----------

Alıntı arifziyaar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zaten 95 yilinda yapilip 98 yilinda kacak katlara beyan verilmis. Yani 99 depremini yasayip atlatmiş.

Gerek ruhsatlandirilmasi gerek kacak katlarin imalati vurmaya calistiginiz hukumetten (imo da aynini yapiyor) cok once olan olaylar.

Burada dikkat edilmesi gereken ;herseyi bilen ,ne is olsa yapan , ben yaptim oldu zihniyetini benimsemiş toplumdur.

Sizce 99 depreminde yikilmayan bu bina (kacak katlari oldugu halde) neden hicbir etken olmaksizin kendini tasiyamadi?

belki 99 da hasar gordu siva boya cila devam edildi.
    Yada taşiyici elemanlar yok edildi.

Her ikiside toplum icerisindeki ahlak yoksunu bireylerden kaynakli.

Bu toplum denetimli serbestlikten avrupa hukukundan anlamaz.

Kirbaçtan anlar
    99 depremi İstanbul'da olmadı ve Anadolu yakasında bildiğim kadarıyla yıkılan bina hiç yok. Bundan daha eski ve daha kötü durumda olanlar dahi şu an halen ayakta. Bu binanın neden yıkıldığı ile ilgili net bir şey söylemek zor ama bence kaçak kat çıkılması iskansız olması en son neden olsa gerek. Ya kolonlara zarar verildi ki bence bu da düşük ihtimal apartmanda oturanların haberi olmadan böyle bir tadilat yapılması mümkün değil.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ölenlere rahmet, kalanlara sabır dilerim.
    Bu olaydan bağımsız olarak, 'imar barışı' denen cahilce bir kanun ile yasalaştırılan, kaçak işgal ve çıkılan katlardan hangisi denetlendi.
    Bu işin siyasetle alakası yok kardeşim, ben o para karşılığı yasalaştırılan kaçak katlarda yaşayan insanların canını düşünüyorsam, ve bunun sorumlusu olarak o yasayı çıkaranları gösteriyorsam bu siyaset değildir.
    Antalya Döşemealtında bizzat yan tanıdığım kişiler, müstakil evin üstüne 3 kat daha çıktı. Denetleyen var mı? Tabiki de yok, adam bastı parayı yaptı.

arifziyaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XV950 BOLT
    Alıntı Gietti17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunları Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine de iletmenizi rica edeceğim.

Toplum konusunda katılıyorum fakat anlamazlar diyerek kırbaç vurmamak lazım ahlaklı yetiştirmek lazım.
    12 Yildir üyesiyim bahse konu odanin aidat toplayip sol goruslu yayin desteklemekten baska bir is yaptigini dusunmuyorum.

Ben ayni zamanda gönüllu bir arama kurtarma ekibinede uyeyim ve bugun 10 dan 5 e kadar elimizden geldigince yardim etmeye calistik.

Oda boyle bos yavan hukumet karsiti bir aciklama degilde oraya iki muhendis iki tekniker yollayip uc bes kolondan kiristen numune alip degerleri kamuoyuyla paylassaydi.
    Hatta cikan sonuclara gore 3 boyutlu bi model yapip analiz etseydi.
    Beton kalitesinden bahseden bi youtube videosu yapsaydi. Topluma oturduklari evin kalitesini kabaca nasil gorebilirler anlatsaydi.
    O zaman gozumde bir degeri olurdu.
    Çöken bina imar barisinin eseridir aciklamasi odaya yakismamali ..ben yakistiramadim.

Ahlakli toplum yetistirme isinide ahlakli ebeveynler yapar okullar biryere kadar yardimci olur. Ahlaksizi cezalandirmazsan kanserli hucre gibi buyur.

Hirsizin kolunu cana kastedenin canini almak lazim. Başka yolu yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:49 ----------

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahmetli 14, yaralı 14 olarak okudum az önce.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:53 ----------

99 depremi İstanbul'da olmadı ve Anadolu yakasında bildiğim kadarıyla yıkılan bina hiç yok. Bundan daha eski ve daha kötü durumda olanlar dahi şu an halen ayakta. Bu binanın neden yıkıldığı ile ilgili net bir şey söylemek zor ama bence kaçak kat çıkılması iskansız olması en son neden olsa gerek. Ya kolonlara zarar verildi ki bence bu da düşük ihtimal apartmanda oturanların haberi olmadan böyle bir tadilat yapılması mümkün değil.
    99 depreminden etkilenmedi diyosunuz ,iskansiz kacak katlari olmasi en son neden diyosunuz, kolonlara zarar verilse binadakilerin haberi olur oda imkansiz diyosunuz.

Malzeme kalitesinin yerlerde oldugunu hepimiz biliyoruz.
    Sizce neden aniden çöktü?
    emremm ve bursalıali bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul'da çok daha fazla olmakla birlikte Türkiye'nin genel sorunu bu tip binaların bilinenden çok fazla olması.

Garip bir şekilde bina sahipleri bu binaların dönüşüme girmesini engelliyor ve işi içinden çıkılmaz hale getiriyor. Mevcut da daire sayısı çok fazla. Müteahhit giremiyor çünkü kat musadesi daha az. Devlet kat musadesini cogaltmiyor yada çogaltamiyor. Yani çözümsüz bir sarmal.

Senelerin birikimi ve ne yazık ki bunu çözecek tek şey beklenen İstanbul depremi.

Her ne kadar acı bir çözüm olacaksa da maalesef başka yolu yok gibi.

Allah ölenlere rahmet kalanlara sabır bizede bu olaydan ders almayı nasip etsin
    ahmet abi, devletin bu konuda taviz vermeden hareket etmesi lazım. bina yıkılma riski altında mı, yollayacaksin kardeşim toma'yı, çevik kuvveti; milleti zor kullanarak çıkaracaksın.

milletin inisiyatifine bıraksan değil kaçak 3 kat, 30 kat daha çıkarlar terbiyesizim.

eğer bunu yapamıyorsan, dediğiniz gibi depremin olmasını bekleyeceğiz ki çürük binalar doğal yollardan çöksün. çok acı ama o binaların altında binlerce insan ölecek. yazık yani ne diyeyim? hiçbir şeyden haberi olmayan masum yavrucaklar ölecekler.

bence bu olayın milat olması gerekiyor. her binaya baskın yapılıp, ölçüm yapılacak. riskli binalar boşaltılacak. başka yolu yok maalesef..

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Evet, hayatını kaybedenlere Allah'dan rahmetler, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acıl şifa dileğiyle...

Olaydan 2 saat sonra haberlerde izledim. Yayın yasağınıda binanın çöküşünü ve kurtarma çalışmalardaki görüntülerden dolayı anlam verebiliyorum. Gerçekten tam bir felaket. Herkesin görmemesi gerek görüntüler içeriyor.
    Zaten üç kat kaçak, giriş katta atölye için duvar kiliç kolonda ne tür değişiklikler yapılmış belli değil, birde ilk haberlerde binanın iskânı bile olmadığı söyleniyordu. Yani kimbilir kim nasıl bir tehsat çekmiş. Bende bunları haberlerde ilk duyup gördüğümde, düpedüz cinayet dedim.
    Dahasıda binanın üst katlarında yanılmıyorsam 14 aile kayıtlıydı. Yayın yasağı biryana yazacak kelime bulamıyorum.
    Kamera kaydında bir insan giriş kapısını açmaya çalışırken, ayakların altından zemin çöküyor ve tüm bina üzerine yıkılıyor.
    Tekrar, hayatını kaybedenlere Allah'dan rahmetler, yaralılara acıl şifalar diliyorum. Selamlarla...

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)