Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

"Doktorlar Yarın İş Brakıyor" Bu da Yeni Moda oldu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    doktor maaşı milletvekili'nden düşük olmamalı olamaz
    milletvekili ne iş yapar ki o kadar para alıyor
    Aslında milletvekili çok önemli bir iş. Adı üstünde milletin vekili. Cumhuriyet kurulduğunda maaş yerine yol ödeneği alan, halkın sesini meclise getiren seçilmiş kişilerdi bu vekiller.
    Bir çok grubu temsil eden, örneğin sütçülerin, öğrencilerin, polislerin vs bir çok konuda vekiller vardı. Bu vekiller tamamen sorunları not edip, çözümleri mecliste tartışan insanlardı. Ülkeye çok yararlıydılar. Takım elbiseyi falan geçin, fakir fukara vekil boldu. Sonra ne olduysa oldu ve bu vekillik işi boş beleş bir iş oldu. Hiç önerge sunmadan vekillik kariyeri yapanlar var. Yahu sen vekilsin desene “xxx grup şu durumdan memnun değil.”
    Salla başı al maaşı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....seçmene iş ayarlıyor....
    işindende edebilir !

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/metr...lacak-/2529079

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bireysel olarak o mv böyle bir şey yaptıysa Allah belasını versin.

Bu kadar kolay mı ya? (diyorum ama kolay tabi)

Ha bir de şu var çokça gördüğümüz, esas oğlan gazını atıp gider yanındaki yalakalar iş güzarlık yapıp 1 e 1000 katıp işi büyütürler. Onların 2 x...

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Ha bir de şu var çokça gördüğümüz, esas oğlan gazını atıp gider yanındaki yalakalar iş güzarlık yapıp 1 e 1000 katıp işi büyütürler...

maalesef bu da bir gerçek , kamuya hizmet veren taşeronlar bu gibi durumlarda , elemanı uyarın veya görev yerini değiştirin denilse bile direkt iş hakkını fesh edebiliyorlar , sanırım sonraki sene ihaleye katılamayız korkusu ağır basıyor , ümidim yok ama inşallah iş mahkemesini kazanır en azından tazminatını alır bu genç arkadaş..
    ero__ bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonra ne olduysa oldu ve bu vekillik işi boş beleş bir iş oldu.
    Ucuz yırtmışız.

espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Haftalık 45 saat calısma süresine sahip doktorlar ocak ayı itibari ile min. 10.100 Tl, temmuz ayı itibari ile 13.400 tl maaş alacaklar.

Şahsi fikirlerimden dolayı öncelikle doktorlardan özür dilerim (en azından iyi yapanlardan)

Bu ülkede doktorlara karşı bir şiddet var doğru, kabul edilir birşey değil. Ancak bu "doktora şiddet" değil "şiddet" olarak tüm meslek gruplarında olması gerekir.

Birkaç haftadır hastanelerde oldugum için biraz değerlendirme yapmak istedim.

Bu gözlemlediğim %60 orana göre yazıldı, %40 üstüne alınmasın.

Bu doktorlar çöp. Egoist. Kendilerini kral sanıyorlar. Canları sıkıldıgında hastane güvenliklerini arayıp askeri darbe yapar gibi ortalıgı birbirine katıyorlar. Mesela X bey dediğinde tepki verip Doktor X Bey diyeceksin kadar da tırrekler.

Yogunbakımda olan hastamız var, ilk gittiğimiz hastanede 50 yaşına gelmiş artık üstad olması gereken bir doktor ezbere iş yaptıgı için hastayı ondan kurtarmak için helikopterle başka ilçeye sevke zorladık. Eğer doktoru dinleseydik su an hastayı kaybetmiştik. Üstelik yaptıgı korona testi bilgilerini sisteme işlemediği için acil kırmızı servisteki hasta 18 saat sonuc bekledi.

Yeni gittiğimiz hastanedeki doktorlar da ek farklı değildi.

Açıkçası bu tecrübelerden sonra doktorları zerre savunmam.

Öğretmenlerinde haftada 18 saat calısıp ayda 9 bin tl aldıgını ögrendıgımden beri onları da savunmuyorum

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haftalık 45 saat calısma süresine sahip doktorlar ocak ayı itibari ile min. 10.100 Tl, temmuz ayı itibari ile 13.400 tl maaş alacaklar.

Şahsi fikirlerimden dolayı öncelikle doktorlardan özür dilerim (en azından iyi yapanlardan)

Bu ülkede doktorlara karşı bir şiddet var doğru, kabul edilir birşey değil. Ancak bu "doktora şiddet" değil "şiddet" olarak tüm meslek gruplarında olması gerekir.

Bu doktorlar çöp. Egoist. Kendilerini kral sanıyorlar. Canları sıkıldıgında hastane güvenliklerini arayıp askeri darbe yapar gibi ortalıgı birbirine katıyorlar. Mesela X bey dediğinde tepki verip Doktor X Bey diyeceksin kadar da tırrekler.

Yogunbakımda olan hastamız var, ilk gittiğimiz hastanede 50 yaşına gelmiş artık üstad olması gereken bir doktor ezbere iş yaptıgı için hastayı ondan kurtarmak için helikopterle başka ilçeye sevke zorladık. Eğer doktoru dinleseydik su an hastayı kaybetmiştik. Üstelik yaptıgı korona testi bilgilerini sisteme işlemediği için acil kırmızı servisteki hasta 18 saat sonuc bekledi.

Öğretmenlerinde haftada 18 saat calısıp ayda 9 bin tl aldıgını ögrendıgımden beri onları da savunmuyorum
    Yukarıdaki örnekler başka iş kolları ve sektörlerinde de geçerli maalesef, sadece sağlık sektörüne / doktorlara özel değil. Tabi böyle savsaklama / iş bilmezlik veya ilgisizlik sağlık sektöründe olunca sonuçları daha ciddi oluyor, bu yadsınamaz.

Hem sektör çalışanlarının hem de hizmet alanların bir şekilde daha insanca şartlarda buluşması lazım...

Not: Nedir şu öğretmenlerin çektiği yahu? Konu nereden oraya geldi? Öğretmen önemli, işini iyi yapanlar iyi kazansınlar tabi. (Kötü yapanların yerine de iyi yapanlar gelsin.) Ben birkaç sene önce özel çocuklara sözleşmeli olarak öğretmenlik yapan gayet kalifiye bir öğretmenin (arkadaşımın eşi) asgari ücretten az maaş aldığını öğrendiğimde şaşırmıştım. Formasyan ve yaptığı işin zorluğu nedeniyle çok çok daha iyi bir maaşı hak ediyordu halbuki. Herkes iyi maaş almıyor yani. (Kaldı ki 9000₺ - tıpkı 4250₺ olan asgari ücret gibi - iyi maaş değil zaten. Yapabilen öğretmenlik yapsın kimse engel olmuyor...)

Motosikleti
    cb250r
    Suan tip okuyan ogrencilerin buyuk bir cogunlugunun tek bir amaci var: yurtdisina gitmek.

Doktor yetistirmek boylesine zor iken, doktorlarin cöp bir maas ile kole gibi calismak zorunda birakilmasinin amaci nedir?

Acilen birseyler yapilmaz ise, onumuzdeki 5 sene icerisinde doktora ulasmak ozel hastane disinda imkansizlasacak.

Universiteler kaliteli tip egitimi veriyor. Almanya hazir doktora konuyor. Emeksiz. hic caba sarf etmeden kalifiye elemana sahip oluyor.

sacma sacma konusup doktorlara nefret soylemleri kusanlar gitsin birbirine basur muayenesi yapsin.
    espresso ve xtrafrozen bunu beğendiler.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro

Kimsenin senin savunmana ihtiyacı yok zaten. Eğer 9-10 bin lira o kadar cazip geldiyse elini tutan yok gir lgs ye öğretmen mi olursun doktor mu artık ne istersen onu ol. Ondan sonra tekrar konuşalım.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarıdaki örnekler başka iş kolları ve sektörlerinde de geçerli maalesef, sadece sağlık sektörüne / doktorlara özel değil. Tabi böyle savsaklama / iş bilmezlik veya ilgisizlik sağlık sektöründe olunca sonuçları daha ciddi oluyor, bu yadsınamaz.

Hem sektör çalışanlarının hem de hizmet alanların bir şekilde daha insanca şartlarda buluşması lazım...

Not: Nedir şu öğretmenlerin çektiği yahu? Konu nereden oraya geldi? Öğretmen önemli, işini iyi yapanlar iyi kazansınlar tabi. (Kötü yapanların yerine de iyi yapanlar gelsin.) Ben birkaç sene önce özel çocuklara sözleşmeli olarak öğretmenlik yapan gayet kalifiye bir öğretmenin (arkadaşımın eşi) asgari ücretten az maaş aldığını öğrendiğimde şaşırmıştım. Formasyan ve yaptığı işin zorluğu nedeniyle çok çok daha iyi bir maaşı hak ediyordu halbuki. Herkes iyi maaş almıyor yani. (Kaldı ki 9000₺ - tıpkı 4250₺ olan asgari ücret gibi - iyi maaş değil zaten. Yapabilen öğretmenlik yapsın kimse engel olmuyor...)
    Ben herhang bir meslek grubunun kutsallaştırılmasına karşıyım. Para karşılıgı yapılan hiçbir iş ekstra kutsallık olmamalı bence. Yapılan işe saygı duyarım o ayrı.

Alıntı Alpbatur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimsenin senin savunmana ihtiyacı yok zaten. Eğer 9-10 bin lira o kadar cazip geldiyse elini tutan yok gir lgs ye öğretmen mi olursun doktor mu artık ne istersen onu ol. Ondan sonra tekrar konuşalım.
    Neden bu agresiflik?
    Birşeyi eleştirebilmek için onu yapabiliyor olmak mı lazım? Ya da yapmak mı lazım?

Futbol yorumcusu X futbolcuya kötü oynuyor dediği için forma giyip sahaya mı cıkması lazım?

Savunmama ihtiyacı olmadıgı gibi seninde onları savunmana ihtiyacları yok.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ben herhang bir meslek grubunun kutsallaştırılmasına karşıyım. Para karşılıgı yapılan hiçbir iş ekstra kutsallık olmamalı bence. Yapılan işe saygı duyarım o ayrı.
    Ben de bu soyledigine katilmakla birlikte, herhangi bir meslek grubunun baska bir meslek grubu ile de karsilastirilmasina karsiyim. Surada doktorlarla ilgili konusurken birden konuyu ogretmenlere getiren sensin hocam.

Dunyanin her yerinde iyi/kotu is yapan insan var, ben gelipte "tum IK calisanlari reroro, patronun borazani aslinda" diyor muyum?
    espresso, xtrafrozen ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti

Neden bu agresiflik?
    Birşeyi eleştirebilmek için onu yapabiliyor olmak mı lazım? Ya da yapmak mı lazım?

Futbol yorumcusu X futbolcuya kötü oynuyor dediği için forma giyip sahaya mı cıkması lazım?

Savunmama ihtiyacı olmadıgı gibi seninde onları savunmana ihtiyacları yok.
    Hekimlikle futbolu bir gören birisine bir şey anlatmak mümkün değil. Sorun en ufak bilginizin olmadığı konularda çok net fikrinizin olması. Agresifliğim şahsına değil toplumun genelinin ne yazık ki bu şekilde olmasına.

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de bu soyledigine katilmakla birlikte, herhangi bir meslek grubunun baska bir meslek grubu ile de karsilastirilmasina karsiyim. Surada doktorlarla ilgili konusurken birden konuyu ogretmenlere getiren sensin hocam.

Dunyanin her yerinde iyi/kotu is yapan insan var, ben gelipte "tum IK calisanlari reroro, patronun borazani aslinda" diyor muyum?
    iki meslek grubunu karşılaştırmadım, en sona meslek kutsallaştırma ile ilgili olan başka bir meslek dalı fikrini söyledim. orada doktor-ögretmen arasında karşılaştırma oldugunu nereden cıkardın

Alıntı Alpbatur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hekimlikle futbolu bir gören birisine bir şey anlatmak mümkün değil. Sorun en ufak bilginizin olmadığı konularda çok net fikrinizin olması. Agresifliğim şahsına değil toplumun genelinin ne yazık ki bu şekilde olmasına.

En ufak fikir? En son hastanede başıma gelen şeyi yazdım ama eleştireiblmek için utanmasanız tıp fakültesine gitmem gerektiğini söyleyeceksiniz.

Sizin insanların fikirlerine saygınız yok. Hala "hekimlik ile futbolculugu bir gören" diyorsunuz, ben 2 mesleği bir tutmadım, eleştiri konusunda örnek verdim. Ha bu arada kutsallaştırma cabanızdan vazgeçin.
    "toplumun geneli böyle" şeklinde kendinizi üstün görmeye calısmanız, kendinizi farklılaştırmaya calısmanız gerçekten üzücü. Tamam sizsiniz. Siz bu ülkenin aydınlık yüzüsünüz.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hekimliğe nasıl bakarsanız bakın durum değişmiyor.
    Birisi diyor ki hekimlik kutsal değil, hayır için değil, para kazanmak için yapıyor. Bu bir görüştür. Ama bunu diyen kişi sonra da çıkıp insan hayatıyla uğraşıyorlar, az para veriliyor diye bakmayacaklar mı hastaya diyemez. Hekimliğe mühendislik gibi ticari bir iş olarak bakacaksanız, talebini değerlendirirken de öyle bakacaksınız. Çok para istiyor diyebilirsiniz, ama isteme hakları var. Verilir verilmez, ayrı. Ama bu mantıkla nasıl mühendis işi bırakınca sonucundan dolayı suçlu olmuyorsa hekim de olmaz.
    Bir görüş der ki, hekimlik kutsal meslek icra ediyor. Eee, o zaman kutsal meslek icra eden bu insanlara niye az para veriliyor?

Aslında bunların asıl derdi para da değil, huzur. Bu insanlara deyin ki, akşamları veya haftasonları rahatsız edilmeyeceksiniz, 8-5 çalışacaksınız, hastalar size saldırmayacak, 5 dakikada bir muayene edilmeyeceksiniz, muayene 3 dakika gecikti diye savunma vermeyeceksiniz, düzgün tedaviye rağmen tazminat davalarıyla uğraşmayacaksınız, iddia ediyorum, hepsi aldığı paraya tamam der.

Tanıdık söylemişti, özel hastanelerdeki sağlık hizmeti ticaret hukuku gibi değerlendiriliyormuş. Yani müşterinin (hasta) talebi tam karşılanmalıymış. Öyle bu işin fıtratında işlerin ters gitmesi falan var olmuyormuş yani.

Forumda doktorlar var. Onlar anlatabilir asıl sorunun para olmadığını.
    Alpbatur bunu beğendi.

Birisi diyor ki hekimlik kutsal değil, hayır için değil, para kazanmak için yapıyor. Bu bir görüştür. Ama bunu diyen kişi sonra da çıkıp insan hayatıyla uğraşıyorlar, az para veriliyor diye bakmayacaklar mı hastaya diyemez. Hekimliğe mühendislik gibi ticari bir iş olarak bakacaksanız, talebini değerlendirirken de öyle bakacaksınız. Çok para istiyor diyebilirsiniz, ama isteme hakları var. Verilir verilmez, ayrı. Ama bu mantıkla nasıl mühendis işi bırakınca sonucundan dolayı suçlu olmuyorsa hekim de olmaz.
    Bir görüş der ki, hekimlik kutsal meslek icra ediyor. Eee, o zaman kutsal meslek icra eden bu insanlara niye az para veriliyor?

Aslında bunların asıl derdi para da değil, huzur. Bu insanlara deyin ki, akşamları veya haftasonları rahatsız edilmeyeceksiniz, 8-5 çalışacaksınız, hastalar size saldırmayacak, 5 dakikada bir muayene edilmeyeceksiniz, muayene 3 dakika gecikti diye savunma vermeyeceksiniz, düzgün tedaviye rağmen tazminat davalarıyla uğraşmayacaksınız, iddia ediyorum, hepsi aldığı paraya tamam der.

Tanıdık söylemişti, özel hastanelerdeki sağlık hizmeti ticaret hukuku gibi değerlendiriliyormuş. Yani müşterinin (hasta) talebi tam karşılanmalıymış. Öyle bu işin fıtratında işlerin ters gitmesi falan var olmuyormuş yani.

hocam yanlış olmasın yazımda tüm doktorları kast etmediğimi, işini iyi yapanlara özürlerimi belirtmiştim.

benim hekimlik ile ilgili tüm yorumlarım denk geldiğim kötü kısımlar için.

İşini kötü yapanlara, egoistlere, kendilerini üstün görenlere evet o verilen maaş bile fazla.

Genel olarak "kutsal" da olmamalı. Yukarda da yazdım "saygı" duyulan bir meslek olması ile "kutsal" arasında fark olmalı.

Mesela geçen saglık calısanları ayaklandı, tag acmıslar twitterda "kurye bile bunu alıyor" tarzında.
    Mesela hemşire, doktor, hastabakıcı neden "kurye 8bin alıyor biz 16 bin almalıyız en az" der? Bunu anlamıyorum.

Yoksulluk sınırı 13 bin tl, bunun üstünde maaş hak ediyoruz desinler tamam ama neden kurye mesela?
    Bunlara kızıyorum ben.

keşke çöpcü de doktor da mühendiste yoksulluk sınırının üstünde maaş alsa

--,

Bu arada yukarda yazdıgımı yanlıs mı ifade ettım dıye belırtım de aslında calısma saati ve min. maaştan bahsetmişim. Doktorlar zaten iyi alıyor fazla alıyor tarzı bir yorumda bulunmamışım

Motosikleti
    iki meslek grubunu karşılaştırmadım, en sona meslek kutsallaştırma ile ilgili olan başka bir meslek dalı fikrini söyledim. orada doktor-ögretmen arasında karşılaştırma oldugunu nereden cıkardın

En ufak fikir? En son hastanede başıma gelen şeyi yazdım ama eleştireiblmek için utanmasanız tıp fakültesine gitmem gerektiğini söyleyeceksiniz.

Sizin insanların fikirlerine saygınız yok. Hala "hekimlik ile futbolculugu bir gören" diyorsunuz, ben 2 mesleği bir tutmadım, eleştiri konusunda örnek verdim. Ha bu arada kutsallaştırma cabanızdan vazgeçin.
    "toplumun geneli böyle" şeklinde kendinizi üstün görmeye calısmanız, kendinizi farklılaştırmaya calısmanız gerçekten üzücü. Tamam sizsiniz. Siz bu ülkenin aydınlık yüzüsünüz.
    Evet biz bu ülkenin aydınlık yüzüyüz. Bu ülke okuyan kalifiye yetişmiş insanına, sanatcısı'na, bilim insanlarına değer vermediği sürece bu şekilde geri kalmış bir ortadoğu ülkesi olmaya mahkum olacak. Bu üstün görme muhabbetine hele hiç girmeyin, bu toplumda ki aşşağılık kompleksinin tezahür'un dan başka bir şey değil. Üstün görmek ayrı hakkettiği değeri görmek ayrı bunların ayırımını iyi yapmak gerekir. Hekimliğin kutsallaştırılması konusuna gelince bunu hekimler değil halk yapıyor ve hekimlerden anne şevkati ve ilgisi bekliyor. Umarım yaşamazsınız ama bir gün göğüs ağrısı ile bir acile gittiğiniz de yada çocuğunuz febril konvülziyon geçiriken acile gittiğiniz de anlarsınız meslek kutsal mı yada ne kadar önemli. Sözün özü şunu hiç unutmayın bu ülkede hekime verilen değer eşittir insana verilen değer.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bazı konulara katılıyorum ve yıllardır da savunuyorum. Hekimlik kutsal bir meslek değildir, teknik bir iştir, onu önemli kılan insanların kendine verdiği değerdir. Kutsal meslek nedir ? İmamlıktır mesela değil mi? Sonuçta Allah ile aranızda bir yol yapıyor. Ama onlar da hekimlerden daha çok para alıyor, o iş de bozuldu.
    Eskiden beri söylediğim şey şudur : Bir ülkenin en seçme beyinlerinin Tıp yazması kadar geri zekalıca bir şey olamaz, o yetenekler ülke için çok daha önemli dallara kaydırılmalı. Sağlık mesleği çok az özellik ister : Sesini çıkarmadan it gibi çalışacaksın, az paraya tamah edeceksin, özel hayatın , çoluk çocuğun olmayacak, hepi topu bu. Ortalama her vatandaş bunu yapabilir, özellik gerektiren branşlar için biraz kontenjan ayırırsın oldu bitti.
    Bu dediğimi politika ve planlama ile yapamadılar, çözüm olarak sayıyı arttırıp maaşları düşürmek akıllarına geldi. O da etkilidir doğru, zaten yakında artık işsiz doktorlar olacak, diş hekimliği gibi olacak , iş garantisi olmayacak. Şimdiden yeni nesil artık düşünmüyor hekim olmayı, doğru da yapıyorlar. Ben çocuklarıma engel oldum mesela.
    Sonra ne olacak ? Batı ülkeleri gibi olacak işte, yabancı doktorlar getirip onları çalıştıracağız, zaten şu anda binlerce Arap- Suriyeli - Afgan doktor çalışmaya başladı, sayıları daha da artacak, o şekilde yürüyecek işler.
    Ha para lafı eden arkadaşlar da bu arada devletten hizmet alamayacak, özellik isteyen sağlık hizmetleri için evlerini - arabalarını - tarlalarını satacaklar. Bu da işin doğasıdır, kimse kusura bakmayacak.
    Mr.wind, AzÇok, Lucas ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti

Forumda doktorlar var. Onlar anlatabilir asıl sorunun para olmadığını.
    İşte kimseye anlatamıyoruz. İnsanlar sadece hastaneye işleri düştüğün de orda gördükleri ile çıkıp ahkam kesiyorlar. Sistem konusunda en ufak bilgileri yok işleyişi bilmiyorlar. Popülist politikalarla sistemin nasıl tıkandığının yürümediğini farkında değiller. Ama suçlu belli egosu yüksek toğturlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:15 ----------

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı konulara katılıyorum ve yıllardır da savunuyorum. Hekimlik kutsal bir meslek değildir, teknik bir iştir, onu önemli kılan insanların kendine verdiği değerdir. Kutsal meslek nedir ? İmamlıktır mesela değil mi? Sonuçta Allah ile aranızda bir yol yapıyor. Ama onlar da hekimlerden daha çok para alıyor, o iş de bozuldu.
    Eskiden beri söylediğim şey şudur : Bir ülkenin en seçme beyinlerinin Tıp yazması kadar geri zekalıca bir şey olamaz, o yetenekler ülke için çok daha önemli dallara kaydırılmalı. Sağlık mesleği çok az özellik ister : Sesini çıkarmadan it gibi çalışacaksın, az paraya tamah edeceksin, özel hayatın , çoluk çocuğun olmayacak, hepi topu bu. Ortalama her vatandaş bunu yapabilir, özellik gerektiren branşlar için biraz kontenjan ayırırsın oldu bitti.
    Bu dediğimi politika ve planlama ile yapamadılar, çözüm olarak sayıyı arttırıp maaşları düşürmek akıllarına geldi. O da etkilidir doğru, zaten yakında artık işsiz doktorlar olacak, diş hekimliği gibi olacak , iş garantisi olmayacak. Şimdiden yeni nesil artık düşünmüyor hekim olmayı, doğru da yapıyorlar. Ben çocuklarıma engel oldum mesela.
    Sonra ne olacak ? Batı ülkeleri gibi olacak işte, yabancı doktorlar getirip onları çalıştıracağız, zaten şu anda binlerce Arap- Suriyeli - Afgan doktor çalışmaya başladı, sayıları daha da artacak, o şekilde yürüyecek işler.
    Ha para lafı eden arkadaşlar da bu arada devletten hizmet alamayacak, özellik isteyen sağlık hizmetleri için evlerini - arabalarını - tarlalarını satacaklar. Bu da işin doğasıdır, kimse kusura bakmayacak.
    Yani kusura bakmayın ama ortalama herkesin yapacağı bir iş olduğuna kesinlikle inanmıyorum.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bir isi para icin yapiyorsan kutsal filan degildir bana gore, ister ogretmen ol ister doktor. Bir seyi kutsallastirarak dokunulmaz (sadece fiziken demiyorum) hale getirmeninin anlami yok.

Isveren benim tecrubeme ve tecrube ile birlikte sorun cozmede hizli tepkime para veriyor, kas gucume degil. Biri gelipte "yan gelip yatiyorsun, arada bir calisip gunde 10 saat kas gucu harcayan adamdan fazla aliyorsun" dediginde agzina vururum. Tum mesleklerde bu ayrimi yapmak mumkun, o yuzden hic insanlarin "X meslegindekiler Y mesleginden fazla niye aliyor?" demesine acayip gicigim.

Milletvekilleri haric, onlar umarim ac kalir, kuru ekmege talim olurlar.
    espresso ve xtrafrozen bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kutsallık kelimesine karşıyım, lakin bazı meslekler fazladan saygıyı hakkeder. Bu söylediğim işini layıkı ile yapanlar içindir. Öğretmenlik,askerlik,polislik ve de doktorluk (vs)özveri isteyen mesleklerdir. Bu ve benzeri meslekleri sadece parası veya itibarı için seçenler mutlu olamazlar veya sürdürümezler.
    Son 20 yılda (özellikle son 3 yılda) doktorlar ile aşırı derecede haşır-neşir olmak zorunda kalmış ve hatta doktor veya bürokrasi yüzünden çok çekmiş biri olarak olarak, yine de adamlara hak veriyorum. Ve bu eylemin sadece paraya endeksli olduğunu düşünenler, aşağıda ki yazıyı bir okusun.

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem...=sol_surmanset

Ben şimdiye dek ezanı yanlış okuduğu için vurulan imam, yoldaki çukuru iyi dolduramadığı için dövülen belediye işçisi duymadım, ama damar yolu açarken canını yaktığı hasta ya da yakını tarafından darp edilen çok doktor gördüm.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)