Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Köpüklü yıkamaya karşı ciddi uyarıdır !

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CBR 250R
    Aynen bende bugün aynı şeyi düşündüm Al paşa paşa internette bir yıkama parasına tonla temizlik ürünü var yarım saat sürmez
    No matter how bad your day is

Your bike will always make you feel better.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    braveguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    benim bu işi yapabileceğim bir yerim yok maalesef.
    40 yılda bir motorumu yıkamak istiyorum ama nerede yıkayabilirim bilmiyorum.
    daha önce bu konuyu genel sohbet kısmında da açtım ama pek tatmin edici yanıt gelmedi.
    evim müsait değil, dar bir sokakta yoğun trafik var park yeri dahi yok. apartmanın tam karşısında çakal bir basınçlı su+köpükle yıkayan oto yıkamacı var.
    iş yerimin etrafı da müsait değil, maslakta plazadayım.
    benzincilerde bir köşede kendim yıkasam nereden su bulup durulayabilirim bilmiyorum,
    çoğu istasyonun içinde kendi yıkamacısı var, kendin yıkamak isteyince müsaade etmiyorlar, onlar hızlı yıkıyormuş, sen yıkarsan onların müşteri sirkülasyonunu düşürüyormuşsun (bir tanesi aynen bunu dedi).
    motorumu kendim nerede yıkayabilirim fikir verebilecek kimse var mı?

Motosikleti
    CRF 250 L
    yıkamacıda sadece su tutturun kostik bazlı yağ sökücüler materyalleri aşındırır

fofer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 400
    Haftada bir benzin istasyonunda yıkatıyorum. Sonax boya ve deri koruma uygulaması yaptırmıştım aldığımda. İyi ki de yaptırmışım.

numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Alıntı ufukk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yıkamacılar kuyu suyu kullanıyor ve leke bırakıyor bu lekeyi önlemek için içine çamaşır suyu karıştırıyorlar, artı bu köpükte, fırça ve sünger değmediği için insanlara çok cazip ve zararsız görünse de göründüğü kadar masum olmadığını bizlere ıspatlıyor. o yüzden kendim yıkarım cilalı oto şampuanıyla, kafamda rahat cüzdanım da
    çamaşır suyu ve kostik bazlı kimyasalların biraraya geldiklerinde etkileşime girdiğini, zehirli bir gaz oluşturduğunu ve birleşimin olduğu zemine max. zarar verdiğini duymuştum. Dikkatli olmak lazım
    image is nothing without power, power is nothing without control.

Motosikleti
    HONDA CBR 250
    ben daha once bu hatayı bıkac kez yapmıstım ama artık asla

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Bendede oldu bu özellikle motosikletin çantasında. aşırı derecede. anlam verememiştim

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    http://www.tchibo.com.tr/6li-leke-ci...400042218.html
    Ben bu süngerlerden aldım eve, acaip bir şey nasıl çalıştığını anlamadım. Deterjan falan kullanmıyorsun, ıslatıp siliyorsun, hafifçe sürtsen bile anında tüm pislikleri, lekeleri çıkarıyor. Bu kadar etkili olmasından tırstım doğrusu, var mı ki bunda da bir yan etki??
    imtarky bunu beğendi.

Motosikleti
    CBF 150
    Bende bu motosiklet yıkamayı sevmediğimden dolayı seneye cross almayı düşünüyorum çamurlu çamurlu bineceğim
    07mehmet07 ve Sokollu bunu beğendiler.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    bizim motorun artçı ayaklık larınında inceden rengi bozuldu ben bundan sonra hayatta köpüklü yıkatmam

Bilgi icin tesekkurler

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Bildiğim kadarıyla bu malzemeyi kullanan artık kalmadı çünkü arkadaşın dediği gibi defalarca kez araç sahipleriyle karşı karşıya kalmışlar, ben Kemer'deyken petrole yıkamaya giderdim kendim saç şampuanı ve süngerle yıkardım petrolcü çocuk "abi köpük kullansana biz de bulaşık detarjanı koyuyoruz içine" dedi inanmak istemedim birkaç petrolcüye sordum onlarda aynısını söyledi "abi onlar boyaya zarar veriyo diye bulaşık detarjanı koyuyoruz o da köpürüyo ama onun kadar temizlemesede boyaya zarar vermiyo" dedi, hatta birkaç kez gözümle gördüm adam bildiğin Cif'i bastı içine, bu açıklamalardan sonra ben ne yaptım saç şampuanına devam ettim tedbiri elden bırakmamak lazım, son bir yılda üç tane motor değiştirdim ne köpük değdirdim ne de fırça, şampuan ve süngere devam

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:49 ----------

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.tchibo.com.tr/6li-leke-ci...400042218.html
    Ben bu süngerlerden aldım eve, acaip bir şey nasıl çalıştığını anlamadım. Deterjan falan kullanmıyorsun, ıslatıp siliyorsun, hafifçe sürtsen bile anında tüm pislikleri, lekeleri çıkarıyor. Bu kadar etkili olmasından tırstım doğrusu, var mı ki bunda da bir yan etki??
    Uyarılar kısmında;
    "Hassas, parlak ya da mat plastik, renkli ve cilalı yüzeylerde kullanırken dikkatli olun" yazıyor, ben şahsen bırak kullanmayı poşetle motora bile asmazdım mazallah mat yeşil hiç hoş olmazdı herhalde

hayko5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Twin Café racer
    Bundan sonra elle yıkarım hocam çok sağolun 2 güne bir yıkamaya veriyordum.

tekoklava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    200ns
    yani ne söylesem bu köpük ilk çıktıgından beri yıkarım 3 motor degiştirdim hiçbir sorun sararma falan filan yaşamadım

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    kaba saba bir enduro alırsanız yıkama derdiniz tamamen bitebilir

"çamur enduronun süsüdür"
    Krzysztof Włodarczyk

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arap sabunu, 60 derece sicaklikta 6 litre su + sunger yika. Bir kere suyu sabunu yenile. Sadece suyla durula. Mikrofiberle sil. WD40 bas civata + peglere. Tatava yapma ilerle.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıkamıyorum, mutluyum. Yağmura denk gelirse biraz yıkamış gibi oluyor, "tozlu daha güzelsin aşkım" diyorum, o da mutlu...
    Servise gittiğimde "Ya motor çok pis en son ne zaman yıkadın?" diyorlar, bende "En son sen yıkadın" diyorum. CRF 250 zaten 2 avuç grenajı yıkasam ne olur yıkamasam. Zincir yağlı olsun bana yeter.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

mustbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vay anasını...yıllar önceki gibi elimizde kovayla arabanın başına inip saatlerimizi verecez tekrardan desene...bilgilendirme için teşekkürler...
    arabanın yanına kovayla gitme imkanınız varmış ne güzel arabasının yanına giderken yorulanlar var

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba ,

Bu petrol ofislerinde bulunan köpük,su makinalarıyla iki kere yıkadım sadece, istediğim temizliği elde edemedim.Çamurlu motorumun kurumuş çamur lekeleri çıkmadı,ıslattığım halde.. Böyle deformasyon yasamadım ama uzun vadede zarar vereceeği hissi uyandırdı bende.

En güzeli SSB taktiğidir, Sünger-su-bulasık deterjanı üçlüsü..İşin içine kulak cubugu,diş fırçası,kürdan da eklenir.

Son bir aydır kasmıyorum,önceden sürekli temiz olsun,temiz dursundu derdim ama bir kere çamurlara bulandı,motorumu öyle gördüm ve aşırı keyif duydum , sevdim.. Simdi yağına,zincirine bakıyorum tamam.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Şimdiye kadar hiç deterjan kullanma ihtiyacı hissetmedim. 2 kova temiz su, 1 tas, 1 bulaşık süngeri ve eski fanilanın 3 e bölünmesi ile elde edilmiş 3 adet penye bez (fanilanın sırt kısmını 1 parça, ön kısmını da 2 parça olarak kesin). İlk kovadaki suyu tasla motora dökerek üzerindeki toz vs arındırın, çamurları yumuşatın. Sonra her seferinde süngeri suya batırıp çıkararak motoru yavaşça silin. Çamur birikintileri süngerle sürtmekten ziyade suyunu akıtarak ve yavaşça silerek çıkartın. Daha sonra büyük bez ile ön silmeyi yapın. Daha sonra diğer iki bezle motor tamamen kuruyana kadar silin. Özellikle krom ve parlak parçaları iyice silin. Pırıl pırıl parlayacak, boyası-kromu zarar görmeyecek bu şekilde.

Not: Hiçbir sebeple süngerin sert kısmını kullanmayın. Bezler mutlaka kaliteli penye olmalı o yüzden eski fanila diyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)