Orta Avrupa Ralli’sinin en havalı takımı; Jim Beam Türk Takımı
Bu hafta biraz uzaktan bildiriyorum. Siz bu satırları okurken her ne kadar dönmüş bile olsam şu an Macaristan-Budapeşte’de, sevimli bir otel odasında, tüm gün iki delinin peşinden koşturduğum için yorgunluktan gözlerim kapanırken yazıyorum bu haftaki sayfamı. Kim mi bu deliler? Ne mi işim var taaa ellerin Budapeşte’sinde? (Bir zamanlar bizimdi ama ellerin olmuş işte) Ne haltlar yediğimi hemen anlatıyorum.

CÖMAAT HALİNDE BUDAPEŞTE'DEYİZ

2008 Dakar bu yıl Lizbon’da tam start almak üzere iken terör tehdidi sebebi ile iptal edilince, Dakar gibi büyük bir organizasyona sponsorların yaptığı milyon dolarlık yatırımlar havada uçuşmuştu. Bu durum başta organizasyon olmak üzere tüm katılımcıları çok üzmüştü. Durumu bir nebze hafifletmek, hem yarışmacıların hem de sponsorların gönlünü almak için Dakar’ın organizasyon şirketi ASO (Amaury Sport Organisation), 2009 yılında başlatmayı planladığı 'Dakar Series' yarışlarından ilkini biraz erkene 2008’e aldı. "Orta Avrupa Rallisi" adı ile düzenlenen bu yarışta ben de Dakar fatihimiz Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar’ın yarıştığı Jim Beam Turkish Team ile birlikte Budapeşte’deyim. En baştan şunu söylemeliyim ki organizasyonun en havalı takımı biziz. Biz derken öyle 1-2 kişi değiliz burada. Kardeş gazete Milliyet’den Fuat Ercan, Jim Beam pazarlama müdürü Bora Akın, CNN Türk’ten Özgün Teksen, AutoCar’dan gördüğünüz fotoğrafları çeken Emre Ermin, Cihangir'den Atamoto Ahmet abi, Sportworks’den Kemal ve Kutlu’nun (kendi yaşlarına bakmadan) "annemiz" dedikleri sevgili Gülden Aktugan. Cömaat halinde buradayız anlayacağınız. Ayrıca "Jim Beam Turkish Team’den çok daha büyük bütçelerle yarışa gelen koca takımların yanında, Türk sevecenliği ve sevgili Gülden’in önderliğinde hazırlamış, bayraklarımız, tişörtlerimiz ve bilimum kıyafetlerimiz ile pek afiliyiz burada. Gelelim yarışa...

İLK ETAPTA KEMAL 30, KUTLU 36'NCI

20 Nisan’da Budapeşte’den start alan yarış, 26 Nisan’da Balatonfüred’de sona erecek. Toplam 1092 kilometrelik 11 özel etabın koşulacağı yarışta, siz bu yazıyı okurken Debrecen Veszprem arasındaki toplam 580 kilometrelik 4'üncü etap tamamlanıyor olacak. Ben ilk etap sonunda yurda dönüş yaptığım için, sizler gibi yarışın kalanını CNN Türk’ten ve www.dakarturk.com’dan takip edeceğim. Ama ilk etap sonucunu söylemeden de edemeyeceğim. Startında tüm kadro olarak bulunduğumuz ilk etabın sonunda Kemal Merkit 49 dakika 36 saniye ile 30'uncu sırada, Kutlu Torunlar ise 50 dakika 5 saniye ile 36'ıncı sırada yer aldı. Bakalım diğer etaplarda neler yapacaklar. Korkmayın çocuklar verin gazı. Tüm kalbimiz sizinle.

Gül Baba ziyareti

Budapeşte’deki ilk gün, Kemal ve Kutlu’nun teknik kontrolden geçmelerini seyretmek ile başladı. Pire gibi bir sağa bir sola peşlerinden hiç ayrılmadık. Sağolsunlar onlar da, onca işin içinde her fırsatta bizimle ilgilendiler. Yurt dışında Türk olmak daha da garip bir duygu. Atalarımızın o "barbar" bilinen genleri daha bir su üstüne çıkıyor. Hele bu toprakların bir zamanlar hatta 200 yıl gibi bir süre bize ait olduğunu düşününce iyice geriliyorum. Çok şükür gerilmekle kalıyorum. Hala Osmanlıdan kalan çok şey var bu topraklarda. Teknik kontrolden sonra Macarların çok sevdiği, dostluk, barış, sevgi mesajları ile tanıdığı Gül Baba’nın türbesine gidiyoruz Jim Beam Türk Takımı yani Kutlu ve Kemal ile. Gül Baba çok yer etmiş Macarlarda. Öyle ki bazı restorantların menüsünde Gül Baba usulü yemekler bulabiliyorsunuz. Türbeye gittiğimizde bir Türk’ün orada yatıyor olması hepimiz etkiliyor. Gül baba’nın dostluk, barış, sevgi mesajları da öyle...

GERÇEK SPOR GERÇEK BURBON

Ertesi gün ilk etabın startı için hazırlanan meydana gidiyoruz. Biz Kemal ve Kutlu’dan daha heyecanlıyız. Ne de olsa onlar artık işin piri olmuşlar. Starttan sonra arkalarından su döküp biz de özel etap startına doğru koşturuyoruz. Starta yetişemesek de "finiş" de yakalıyoruz bizim yakışıklıları. Bu arada Jim Beam Pazarlama Müdürü Bora ile de sohbet ediyoruz. "Gerçek Spor, Gerçek Burbon" sloganı ile extreme spor branşlarına olan desteklerinden bahsediyor. Helal olsun desteğe devam diyoruz. Jim Beam ana sponsorluğunda yarışan Kemal ve Kutlu’nun destekçisi çok. Castrol, Ford, Intercity, Loctite ve KTM Spor Moto co-sponsor, Adidas, EastPak, Mototaş, Pirelli, Num Num ve MAC destek sponsoru, Power FM, Milliyet ve CNN TURK medya sponsoru takımın. Allah daha çok etsin.

Dakar 2009’da Güney Amerika’ya gidiyor

Central Europe Rally’de motosiklet kategorisinde Marc Coma, Cyril Depres, David Casteu gibi dünyanın ünlü yarışçıları ve KTM, Yamaha gibi takımlar, otomobil kategorisinde Volkswagen , Mitsubishi gibi büyük fabrika takımlarından Carlos Sainz, Peterhansel, Robby Gordon gibi pilotlar yarışıyor. Rallide 111 motosiklet, 18 ATV, 84 otomobil ve 40 kamyon toplam 238 yarışmacı var

Kemal ve Kutlu bu yarışta KTM 450 exc-r motosikletleriyle Maraton (minimum düzeyde modifiye edilmiş motosikletler) sınıfında yarışıyorlar. Yarışın etapları eğlenceli ama Kemal’in demesine göre Dakar etaplarının yanında çerez. Bu arada unutmadan Dakar Rallisi 2009 yılında Afrika kıtasını bırakarak Güney Amerika’da düzenlenecek. Kemal ve Kutlu’da Dakar Türk Takımı olarak 2009 Dakar Yarışında yine ülkemizi temsil edecek. Yolunuz açık olsun çocuklar. Tüm iki tekercilerin yüreği sizinle.

Ayşe Şule BİLGİÇ
ruzgarinkizi@hurriyet.com.tr
Rüzgarın Kızı - Ayşe Şule Bilgiç'in Yazıları Her Çarşamba Hürriyet Gazetesi Otoyaşam Ekinde Yayınlanır.