Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Aprillia Scarabeo 200ie Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    idinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS ABS (2017) / Bajaj Boxer 150
    Alıntı Yurdukoru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Givi'nin uzun camı çok güzel (oldukça da pahalı) ama malesef bağlantı noktalarından çatlama yapıyor. Bu yüzden Givi siperliği tavsiye edemiyorum. Normalde Givi siperlikler çok kalitelidir ama bizim beo için ürettikleri modelde galiba fabrikasyon hatası var. Esneme payı az gibi. 2 kez aldım ikisi de kırıldı. O yüzden bu seferki Scarabeomu orjinal camıyla kullanacağım.
    Merhabalar Yurdukoru kardeş,

İfade ettiğin ve tecrübe ettiğin üzere Givi camı kaliteli bir üründür ancak monte edilen yerlerden çatladığını başka arkadaşlarda da gördüm.
    Olukça alt kısımdan monte ediliyor, bu sebeple rüzgara karşı mukavemet gösteren üst kısım hareket ettiğinden alt kısımdaki monte yerlerinden çatlıyor.
    Orjinal uzun siperliğin sabitleyen direkleri yukarı doğru uzun ve uzun siperliğe destek veriyor ve rüzgara karşı direncini artırıyor.
    Bu sebeple sabitleyen ayakları orjinalinde ki gibi üretip monte edilebilirse, her türlü boyuttaki orta/uzun siperlikleri munavebeli kullanmak mümkün olacaktır.

Ne var ki, orjinal uzun siperliğin sabitleyen direkleri üst taraftan monte edildiğinden km saatinin üst kısmındaki plastiği ya deliklisi ile değiştirmek (yenisi 50-60TL civarı) ya da mevcut platiği delmek gerekiyor.
    Benim aklımda olan plastiği delmeden aynı bölümü kullanarak alttan çıkacak şekilde öne doğru "U" formatında aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere direkleri sabitlemek, ancak direkler yukarı doğru uzunca olmalı ki, uzun siperliği desteklemiş rüzgara karşı direncini artırmış olsun.

Ancak şunu da ifade edeyim ki, uzun siperlik modeli olarak orjinal uzun siperlik oldukça şık görünüyor.
    Orjinal uzun siperlik oldukça pahalı 450-500 TL civarı!

Kazasız, keyifli sürüşler diliyorum.

Adem Balkan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    idinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS ABS (2017) / Bajaj Boxer 150
    Scarabeo 200 ie uzun siperlik modelleri ve ayak sabitleme örnekleri.
    Hava muhalefeti nedeniyle ayak sabitleme denemelerine ara verilmiştir.
    Ancak internetten araştırmalara devam ediyoruz.
    Konuyla ilgili araştırması, örnek model görüntülerini bir yandan da paylaşırsak ortak güzeli müştereken tespit etmiş oluruz.
    Kazasız, keyifli surusler olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:15 ----------

Scarabeo 200 icin biraz daha farkli uzun siperlik ve ayak sabitleme ornekleri.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:18 ----------

Scarabeo 200 uzun siperlik montaj ve ayak sabitleme aparatları.
    Bu aparatlardan yola çıkarak, yeni model ayak sabitlemeleri oluşturulabilir.
    Oluşturulacak ayak sabitleme direklerine de yazın orta boy, kışın uzun boy ve geniş siperlikler takılabilir.

Kazasız, keyifli sürüşler olsun.

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Scarabeo 200ie koltuk modifiye;

Malum scarabeonun orjinal süngeri çok kalın değil ve bir süre sonra plastik kısma oturmaya başlıyordummotosay deri aksesuarları yapan bir dükkan oraya gittik koltuğu jel yapmak istiyorum dedim tamam dedi bugun için sözleştik.bugün gittim jel malzeme gelmemişti onu bekledim geldiğinde birde ne göreyim ince kaplama süngeri,zaten ustadan 40 tl fiyat aldığımda,allah allah jel bu kadar ucuzmuydu demiştimneyse usta bi kat kottuğun üzerine göre kesti zımparaladı koltuğun şeklini verdi sonra bir kat daha atacakken kenarda jel ve sünger karışımı arkası yapışkanlı bir malzeme gördüm usta bu ne dedim; o pahallı bir malzeme m2 si 50 euro dedi,bende 2. katı bununla atsak nasıl olur dedimaz zorlamaylada olsa 2. kata bu süngeri koyduk ve sonuç süper oldu.

Sonuç;orjinal kılıf biraz boldu içine konan eklerden sonra tabiri caizse cuk oturdu,ve tam yaslandığımız yerin alttan zımbalanması gereken yer zımbalanmamış ve kötü görünüyordu onuda usta güzelce zımbaladı ve sonuç karşınızdave toplam 60 tlye mal oldu sonradan koyduğumuz sünger artı masraf oldu.ismini sorduğumda teknik bir ismi var dedi usta ama pek anlamadım önemli olan rahat olması

Birde görüntü olarak dışardan anlaşılmaz orjinallik bozulmamış oldu.

İşte resimler;

Tolme, Yurdukoru ve Adem Balkan bunu beğendiler.

babatorik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    aprilia scarabeo 200 ie
    Selam Arkadaşlar,
    Uzun bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu ayrılığa sebep eve giren hırsız oldu. İki kez geldi ve bizim laptopları götürdü. O tarihten beri (2013 kasım ve 2014 ocak) bilgisayar vs. Elektronik eşya almadım. Ve hala da yok, telefondan giriyorum.
    Neyse, Benim beo duruyor. 60 bin km.deyim. Tekrar yaşadığım debriyaj balatası yayı kırılmasından dolayı debriyaj balatası değişimi dışında bir sıkıntı yok çok şükür.
    Beosunu benden bir ay sonra alan ve hala kuryeliğe devam eden, bakımını kendi yapan Arkadaşım Murat ise 120 bin civarında şu an. O da bildiğim kadarıyla radyatörü değiştirdi. (fazla ısındığından şikayet ediyordu). Şimdilik bu kadar. İşten çıkıp eve gideceğim için. ��
    Adem Balkan bunu beğendi.
    Aprilia Scarabeo 200 i e , nam-ı diğer bokböceği, tam bir yol canavarıymış

Alıntı babatorik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam Arkadaşlar,
    Uzun bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu ayrılığa sebep eve giren hırsız oldu. İki kez geldi ve bizim laptopları götürdü. O tarihten beri (2013 kasım ve 2014 ocak) bilgisayar vs. Elektronik eşya almadım. Ve hala da yok, telefondan giriyorum.
    Neyse, Benim beo duruyor. 60 bin km.deyim. Tekrar yaşadığım debriyaj balatası yayı kırılmasından dolayı debriyaj balatası değişimi dışında bir sıkıntı yok çok şükür.
    Beosunu benden bir ay sonra alan ve hala kuryeliğe devam eden, bakımını kendi yapan Arkadaşım Murat ise 120 bin civarında şu an. O da bildiğim kadarıyla radyatörü değiştirdi. (fazla ısındığından şikayet ediyordu). Şimdilik bu kadar. İşten çıkıp eve gideceğim için. ��
    Selamlar,
    Öncelikle geçmiş olsun. 60 bin, 120 bin km'leri duymak güzel.
    Bakımdan bahsetmişken, yağ değişimlerini ortalama kaç km'de bir yapıyorsunuz, Yağ, 10W-40 mı kullanıyorsunuz 5W-40 mı? Ve özellikle tercih ettiğiniz bir marka var mı?
    Hazır bu kadar km. yapmış birilerini bulmuşken değerlendirelim istedim. Sizin görüşleriniz önemli.

Teşekkürler

Motosikleti
    aprilia scarabeo 200 ie
    Çoğunlukla 5 - 40 tercih ediyorum yağı. 2000 km. Civarında değiştiriyorum. Ama bence en doğrusu yağı sıkça kontrol edip, karardığı zaman en fazla 500 km. Daha kullanarak değiştirmek... Yani yağın yağlama özelliği gittiğini düşündüğün zaman... Belli bir marka kullanmıyorum, kaliteli olması yeter...

Arkadaslar persembe gunu ikinci el bir scarabeo alarak araniza katildim motorum 2300 km de temiz bir motor hizlanmasi durmasi gayet iyi ancak boyum 11.90 oldugundan dolayimi yoksa baska bir sebepte mi bilmiyorum motor 80 km ustunde cok yalpaladi dengede durmakta zorlandim az kalsin e5 te dusyordum bir kac kere daha bastim ama cok cesaret edemedim cok ruzgar ve sallanti oldu 80 km ustu gerxi havalar son 4 gundur cok ruzgarli ama ona yoruyorum dunde atasehir servise sormaya gittim orda elif isimli bir bayan bana dilenci muamelesi yapip bugun olmaz ptesi gel falan dedi cok sinirim bozuldu konuile ilgili yardimlarinizi rica ederim tsk

isra... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB500F
    Alıntı vatlii adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar persembe gunu ikinci el bir scarabeo alarak araniza katildim motorum 2300 km de temiz bir motor hizlanmasi durmasi gayet iyi ancak boyum 11.90 oldugundan dolayimi yoksa baska bir sebepte mi bilmiyorum motor 80 km ustunde cok yalpaladi dengede durmakta zorlandim az kalsin e5 te dusyordum bir kac kere daha bastim ama cok cesaret edemedim cok ruzgar ve sallanti oldu 80 km ustu gerxi havalar son 4 gundur cok ruzgarli ama ona yoruyorum dunde atasehir servise sormaya gittim orda elif isimli bir bayan bana dilenci muamelesi yapip bugun olmaz ptesi gel falan dedi cok sinirim bozuldu konuile ilgili yardimlarinizi rica ederim tsk
    iyi niyetli düşünüp motorda bu soruna sebep olacak birşey olmadığı farzediyorum.
    başına gelense bence şu: camdan seken rüzgar kaska vuruyor. naked motorlardaki gibi değil dengesiz ve doğrudan rüzgar yediğin için kaskı tokatlar gibi hissediyoruz. aslında motor dengesini kaybetmiyor. sen savrulan kask ve omuzlarını düz tutmak için uğraştıkça, motorun dengesini de yine sen bozuyorsun.
    rüzgarı kaskının üzerinden atacak yükseklikte bir cam edinebilirsin. daha önce konuşuldu cam konusu bu forumda.
    ayrıca elcikleri ve bileğini kasmamaya çalış. ne kadar serbest bırakırsan o kadar dengeli gider motor.

Motosikleti
    Şu an yok.
    Yüksek cam iki bakımdan riskli. Bizzat tecrübe ettim. Birincisi rüzgarda yalpalama mevzûsu. İkincisi ki bence gizli tehlike, rüzgarın belinizin çevresine türbülans yaparak uzun vadede böbrek sorunlarına yol açabilme olasılığı. Bunun için orjinal siperliğinden az yüksek olsa bence güzel olur ama dediğim gibi yanlara doğru bombeli olmamalı. 2 sene önce çok ciddi bir rahatsızlık geçirdim bu sebepten.

(Not: Yaz da olsa montsuz binmem ama bu tür bombeli siperlikten belinize gelen rüzgar durumlarında uzun yolda böbrek koruma takmak da şartmış öğrenmiş oldum...)

Motosikleti
    aprilia scarabeo 200 ie
    Böbrekleri korumak gerektiğine bende katılıyorum. Bende de yüksek cam var. Hızı biraz kesmesi dışındaki tek sıkıntı bel bölgesine gelen rüzgar. Bellik kullanmak yeterli. Yüksek camın bir güzelliği de kaskın camını yağmurda bile kapatmadan yola devam edebilmek...
    Yurdukoru bunu beğendi.

solo__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xcity
    arkadaşlar merhabalar,
    beonun yağ değişimi ve varyatör temizliği nasıl yapılıyor bileniniz var mı?
    hava filtresini söküp temizledim ama yağ değilimi (yağ filtresi) ve varyatör temizliğini de yapmak istiyorum

ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    Merhaba tekrar, motor sıkıcı denilecek seviyede sorunsuz olduğu için forumda herhangi bir paylaşımda bulunamıyorum =) Günde 60+ kilometre yol yapıyorum. Geçen hafta 18bin bakımı için servise verdim. 685 lira tuttu. o biraz koydu ama "ağır bakım sonuçta" diyerek devam ettim. An itibarı ile tek garipsediğim şey, ECO ile SPORT modu arasında en ufak bir performans farkı hissedememiş olmam.

Bir sorum olacak arkadaşlar, yaz geliyor malum. Hanımla sağa sola kaçmaya başlarız yavaştan. Eski motorlarımda sırt çantası ve motorun arka çantası tatil için yeterli oluyordu ama bu motorda sırt çantası ile 2 kişi binemiyoruz. Bu nedenle yan çanta almaya karar verdim.

Köprü trafiğinde yan çanta kıvraklığımı azaltır diye düşünüyorum. Bu nedenle sadece tatile çıkarken takıp çıkarabileceğim tekstil çantalara bakıyorum. Marka model tavsiyeniz var mıdır? Bizim motora hangileri olur acaba? Var mı kullanan?

Şimdiden teşekkür ederim =)

Motosikleti
    Piaggio Beverly 250
    Merhabalar,

Scarabeo'm 27 bin e dayandı ve problemler başladı. Motorda anormal titreşim ile birlikte gaz verince aktarmadan sürtünme sesleri gelmeyi başlamıştı. Son olarak kuş sesi gibi bir ötme duymamla birlikte motoru ustaya götürdüm. Eksantrik seti ve kayışı değiştireceğini söyledi.

Bu sıkıntıları yaşayanlar var mı diye merak ettim. Motopitte yedek parça aradım ve eksantrik diye bir şey göremedim. Tecrübeli arkadaşlar bildiklerini paylaşırlarsa sevinirim.

Kazasız belasız sürüşler.

toomuchcc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motoruma bazı modifiyeler yaptım:

- Kombine fren sistemi iptal oldu (Ön fren maneti ön kaliperdeki 3 pistonu, arka fren maneti de arkadaki 2 pistonu kontrol ediyor. Frenler birbirinden bağımsız çalışmakta. Özellikle ön fren aynı downhill bisiklet frenleri gibi oldu; her koşulda tek parmak yeterli)
    - Sprey boya ile kaliperler boyandı (Güzel duruyor; ancak tekrar yapacak olsam plastidip kullanırım. Uygulaması daha kolay çünkü)
    - Plastidip ile jantlar boyandı (Jantların her iki tarafına da 5 kat attım. 2 kutu yetti iki tekere (3 kutu daha ideal olur ama))
    - Gidon kilidi modifiye edildi (Gidon şaftını sökerek kilit boşluğunu matkapla 1-2mm genişlettim. Kilitlemek için gidonu oynatmak gerekmiyor artık; gidonu en sola dönderip bırakmak yeterli)
    - Bagaj tabanına delikler açıldı (sele altına konan ıslak cisimlerin suyu, hortumlardan akıp gidiyor artık)
    - Düşme sensörü devre dışı bırakıldı (motorum bugüne dek 3 kere stop etti; belki bununla bir ilgisi vardır. Gereksiz bulduğum bir özellik zaten)
    - Amortisör bacakları dışında duran metal parçalar söküldü
    - Bazı montaj kusurları ve ufak sorunlar giderildi

Son hali:

Alıntı toomuchcc adlı üyeden alıntı Mesajı göster

- Kombine fren sistemi iptal oldu (Ön fren maneti ön kaliperdeki 3 pistonu, arka fren maneti de arkadaki 2 pistonu kontrol ediyor. Frenler birbirinden bağımsız çalışmakta. Özellikle ön fren aynı downhill bisiklet frenleri gibi oldu; her koşulda tek parmak yeterli)
    - Sprey boya ile kaliperler boyandı (Güzel duruyor; ancak tekrar yapacak olsam plastidip kullanırım. Uygulaması daha kolay çünkü)
    - Plastidip ile jantlar boyandı (Jantların her iki tarafına da 5 kat attım. 2 kutu yetti iki tekere (3 kutu daha ideal olur ama))
    - Gidon kilidi modifiye edildi (Gidon şaftını sökerek kilit boşluğunu matkapla 1-2mm genişlettim. Kilitlemek için gidonu oynatmak gerekmiyor artık; gidonu en sola dönderip bırakmak yeterli)
    - Bagaj tabanına delikler açıldı (sele altına konan ıslak cisimlerin suyu, hortumlardan akıp gidiyor artık)
    - Düşme sensörü devre dışı bırakıldı (motorum bugüne dek 3 kere stop etti; belki bununla bir ilgisi vardır. Gereksiz bulduğum bir özellik zaten)

Son hali:
    http://s14.postimg.org/gufxhr4kt/scarabeo1.jpg

Düşme sensörü olduğunu bilmiyordum, nerededir bu sensör?

Alıntı chetaq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşme sensörü olduğunu bilmiyordum, nerededir bu sensör?
    Motorun arkasında. Aşşağıda kırmızı daire ile içine aldığım parça. Kablosunu ayırınca devre dışı kalıyor. Herhangi bir hata falan da vermiyor.

Motorun arkasında. Aşşağıda kırmızı daire ile içine aldığım parça. Kablosunu ayırınca devre dışı kalıyor. Herhangi bir hata falan da vermiyor.

http://s4.postimg.org/cna3yct21/fallsensor.jpg
    Teşekkürler...

Motosikleti
    Aprilia Scarabeo 200ie
    Merhaba,
    Yaklaşık 1 aydır Scarabeo 200ie kullanmaktayım, motorun ön diskinden sanki araya birşey sıkışmışcasına bir ses geliyor.

Bir kaç tamirciye ayak üstü gösterdim fakat hepsi şu değişecek bu değişecek diyorlar ama sesin nereden geldiğini söylemiyorlar

Böyle bir ses nereden geliyor olabilir sizce?

Alıntı MetinSar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Yaklaşık 1 aydır Scarabeo 200ie kullanmaktayım, motorun ön diskinden sanki araya birşey sıkışmışcasına bir ses geliyor.

Bir kaç tamirciye ayak üstü gösterdim fakat hepsi şu değişecek bu değişecek diyorlar ama sesin nereden geldiğini söylemiyorlar

Böyle bir ses nereden geliyor olabilir sizce?
    Merhaba,

Balata diske sürtüyordur büyük ihtimalle. EBC marka balata ile sesin azaldığını yazıyordu bazı kullanıcılar; ne kadar doğru bilmiyorum. Hidrolik sistemde hava varsa o da sürtmeye neden olabilir; kontrol ettirin.

Motosikleti
    2012 Aprilia Scarabeo 200
    2012 model 8000km de bordo renk bir scarabeo ile ilgileniyorum
    Sahibi 36 yaşında motorun ilk sahibi

Benim
    "Rodajını güzel yapmışmıydınız hatırlıyormusunuz? Birde bakımları bu model için sanırım 1000 km de ve sonra 6000km de bir olarak yapılıyor bunlara uydunuz mu? Servise bakım dışında yolunuz düştümü? Kusura bakmayın iki teker sonuçta insan herşeyini öğrenmek istiyor."
    Soruma karşılık şöyle bi cevap geldi.

"1000 kilometre bakımını yetkili serviste yaptırdım. 3000 kilometrede yağını kendim değiştirdim. 6000 kilometrede bakımını yetkili servise yaptırdım. Haricen servise götürdüm. Birinde kaza sonucu alt bölüm değişti, diğerinde kavramada biriken balata tozundan dolayı."

Bu kazanın boyutunu görüşünce öğrenicem ama açıkçası ne olmuşsa bu motoru almaktan vazgeçmeliyim bilmiyorum. Alt bölüm değişti ne demek bilmiyorum !! Sizlerin bilgisi vardır biraz yorum yaparmısınız.

Bu arada ilk motorum olucak. Motor bilincim yüksek. 7 senedir otomobil sürücüsüyüm ve motorlara hep saygı gösterdim yeri geldi korudum. Ehliyetimi yeni aldım. Vitesli motoru ilk kez ehliyet kursunda sürdüm ve çok zevk aldım, sanki ezelden beri sürmeyi biliyor gibiydim ama sürekli kullanım için tercih etmem. 27-28 haziranda da honda safety gs1 e kayıt oldum. Bisiklet kökenliyim. Büyük tekerin rahatlığını, vento 100 activa asya nostalji gibi küçük tekerlileride sürdüğüm için biliyorum ve istiyorum.

6500tl motora ayırcak bütçem var. 1500 gibide kask mont dizlik ve sırtlık.
    Scarabeoyu bütçeme uyduramazsam ilk scooter hedefimi biraz küçültüp ama lastiklerden ödün vermeyerek sıfır Sym Symphony sr125 alıcam.

Bu kaza olayında inşallah önemli bişey yoktur.
    Birde maslakta kime göstermemi tavsiye edersiniz? Adres sokak ve kısım bilgileri varsa şahane olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:51 ----------

Siz youtube daki özgür beymisiniz?

Bu videonun aynısı açıklamalarınız.
    http://youtu.be/ZeI3w-EpwYA

Son hali:
    http://s14.postimg.org/gufxhr4kt/scarabeo1.jpg

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)