Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kawasaki Er6-F / Er6-N Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Herşeyten önce Fazer 4 silindir, standart egzos ile bile çok güzel sesi var kesinlikle, bunun dışında aradaki 26 beygir gücü farkı son hızda ortaya çıkıyor, 240-250 arasında olduğunu söylüyorlar Fazerin. Bunun dışında 7bin devirden sonra bizim motorun yetişemeyeceği bir ivmelenmesi olduğunu söylüyorlar ki zaten hızlanma anlamında 4 silindir her zaman için 2 silindirden daha avantajlı. 0-100 leri arasında 0.3 saniye civarında bir fark var, sizin için ne kadar önemli bilemem.

Fazerın alt devirlerde torksuz olması şehir içinde sakin kullanıma olanak veriyor bence, gazı hemen çevirip de uzamak istiyorsanız bir ve hatta belki iki vites düşüp öyle hızlanabilirsiniz, tabii bu ciddi hızlanma istiyorsanız, yoksa yavaş yavaş da hızlanabilirsiniz. ER6 şehiriçinde 2500 devir üzerinde her türlü çekiyor ve nerdeyse geçemeyeceğiniz araba yok kısa mesafede, Porsche gibi uçuk aletler hariç tabii. Yani demek istediğim, motoru zaten 2500 devir altında kullanmanız pek mümkün olmadığından, şehiriçi kullanımında biraz daha rahat Fazer a göre performans anlamında. Biz ER6 cılar hızlanacağımız zaman genelde vites düşürmeyiz, sadece gazı çeviririz Tabii Fazera da açık yolda yetişemiyoruz orası ayrı.

2 silindir bir motorla 4 silindir karşılaştırmak çok mantıklı değil. Bakım masraflarına, sürüş karakterine, size ne kadar hitap ettiğine bakmak lazım, Fazer her türlü biraz daha pahalıdır bizimkilerden. Biraz daha ağırdır mesela. Arka freninin biraz dikkat istediği söylenir, en büyük eleştirisi gaz kolunun açma kapama düğmesi gibi çalışmasıdır bildiğim kadarıyla. Yani lineer bir artış vermiyor, 7bin devire kadar çok güç vermeyip sonra birden barajın kapaklarını açıp bütün suyu salıyor gibi bir durum sözkonusu. Bunları bilerek aldıktan ve kullandıktan sonra bence dezavantaj değil. Yakıt farkı gaz kullanımınıza göre 2 litreye kadar çıkabilir 100 km.de. Bildiğim kadarıyla Fazer da sakin kullanımda fazla yakmıyor. En azından verdiği gücü düşünürseniz fazla yakmıyor. Bizim arkadaş uzun yolda 4.2 civarı yaktığını test etti daha geçenlerde, 120-130 civarı hızlarda.

Bazı malzemeler bizim motorda Fazerdan daha pahalı. Mesela egzantrik zinciri bizde 200 lirayken fazer da 120 lira gibi. Bir de Fazer daha çok bulunduğundan parçasını bulmak biraz daha kolay. Kawasakiden de çok korkmamak lazım parça anlamında, yani kranka ihtiyacınız yoksa, en kötü 1 haftada yurtdışından bulabilirsiniz, eğer z-moto fiyatları size fazla gelirse.

Sonuç olarak klasik olacak ama, ikisini de kullanıp zevkiniz yönünde karar vermek en mantıklısı bence.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hisvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Er6 ların ne grenajı nede egzantrik zincir gergi gibi aksamlarını internette bulamıyorum. Değişim-kaza durumunda bunları nasıl tedarik edeceğiz ? z-moto da parça var mı ? Varsa resmi fiyat listesi var mı?

ysfist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 xt660z TENERE
    Alıntı hisvarlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Er6 ların ne grenajı nede egzantrik zincir gergi gibi aksamlarını internette bulamıyorum. Değişim-kaza durumunda bunları nasıl tedarik edeceğiz ? z-moto da parça var mı ? Varsa resmi fiyat listesi var mı?
    halil nihat abi kaza yapmisti biliyosun. motor 2 aydir çıkamadı ustadan. parca bulmak hakikaten zor.

çelikatlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    buluyosun buluyosun sen bir düş ihtiyacın olsunda bak nasıl buluyosun benim arayıpta bulamadığım parça olmadı. geç buldum ama bulunuyo. ve ne ilginçtirki ihtiyacım olan herşey z motonun elinde mevcuttu. ha ben pahalı olduğu için almadım çıkma aradım buldum. ama parça bol olmamakla beraber var denilebilir.

ysfist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 xt660z TENERE
    yahu bulamiyorsun derken anla iste :-) burnu surtunuyor adamin az cok. yoksa parca elbet bulunur

selo9115 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache--- İNAZUMA ---cbf 150 şimdide yeşil apache
    Alıntı çelikatlı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    buluyosun buluyosun sen bir düş ihtiyacın olsunda bak nasıl buluyosun benim arayıpta bulamadığım parça olmadı. geç buldum ama bulunuyo. ve ne ilginçtirki ihtiyacım olan herşey z motonun elinde mevcuttu. ha ben pahalı olduğu için almadım çıkma aradım buldum. ama parça bol olmamakla beraber var denilebilir.

kanka çıktımı motor?

kanka ne zman çıkıyo bu hafta alıyorum desem bi aksilik çıkıyo ama galiba bu hafta içi iş bitiyor. arefe gecesi sabaha kadar gökanla çalıştık %90 topladık. az kaldı az

Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Bu manuel egzantrik gergisi. Otomatik gergili kawasakilerin çoğunda bir süre sonra oluşan gergi problemini ve bundan kaynaklanan sesi ortadan kaldırıyormuş.

http://www.ebay.com/itm/APE-Manual-C...24f55c&vxp=mtr

Bu da egzantrik zinciri linkleri

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trks...at=0&_from=R40

Bu arada geçenlerde subap ayarı yaptırdığımda egzantrik zinciri ve gerginin fiyatını z-motoya sormuştum, zincir için 200 lira, gergi için de 240 lira fiyat vermişlerdi. Yani ellerinde var ama o fiyatı kabul ederseniz Zincir fiyatı e-bayden de alsanız aynı hatta kargosuyla biraz daha pahalıya bile geliyor olabilir. Eğer gergiyi değiştirmek gibi bir niyetiniz ya da ihtiyacınız varsa bence manuel olandan alın, APE markayı öneriyorlar yabancı forum sitelerinde. Adam gibi ayarlayıp da kilitledikten sonra gerginin zinciri yeterince gerememesi gibi bir problem ile karşılaşmıyorsunuz çünkü alet manuel, ister yüksek devir ister düşük devir hep sabit kalıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:50 ----------

Grenaj olarak da bunları buldum.

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_kw...50+er6+fairing
    ANGARAJ
    Whatever it is, it's better in the wind.
    Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

selo9115 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache--- İNAZUMA ---cbf 150 şimdide yeşil apache
    Alıntı çelikatlı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kanka ne zman çıkıyo bu hafta alıyorum desem bi aksilik çıkıyo ama galiba bu hafta içi iş bitiyor. arefe gecesi sabaha kadar gökanla çalıştık %90 topladık. az kaldı az
    hade hayırlısı bakalım geziye yetişsinde gerçi yetişmesede bidahaki haftya gideriz kanka sen bırakacak değiliz ya
    çelikatlı bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Bizim gibi öğrenci adama bu motor fazla mı acaba, kararsız kalıyorum. Makinesinden yana sıkıntı yaşatmıyor o yönden rahatım ancak. Bu malın grenajı ne kadar, en önemlisi kimden bulucaz ? 99 model zx6 nın vidalarına kadar internetten bulup getirttim ama 2006da çıkan bu motorun bir çok parçasına ulaşamadım internet üzerinden.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:43 ----------

Alıntı Bulent78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu manuel egzantrik gergisi. Otomatik gergili kawasakilerin çoğunda bir süre sonra oluşan gergi problemini ve bundan kaynaklanan sesi ortadan kaldırıyormuş.

http://www.ebay.com/itm/APE-Manual-C...24f55c&vxp=mtr

Bu da egzantrik zinciri linkleri

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trks...at=0&_from=R40

Bu arada geçenlerde subap ayarı yaptırdığımda egzantrik zinciri ve gerginin fiyatını z-motoya sormuştum, zincir için 200 lira, gergi için de 240 lira fiyat vermişlerdi. Yani ellerinde var ama o fiyatı kabul ederseniz Zincir fiyatı e-bayden de alsanız aynı hatta kargosuyla biraz daha pahalıya bile geliyor olabilir. Eğer gergiyi değiştirmek gibi bir niyetiniz ya da ihtiyacınız varsa bence manuel olandan alın, APE markayı öneriyorlar yabancı forum sitelerinde. Adam gibi ayarlayıp da kilitledikten sonra gerginin zinciri yeterince gerememesi gibi bir problem ile karşılaşmıyorsunuz çünkü alet manuel, ister yüksek devir ister düşük devir hep sabit kalıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:50 ----------

Grenaj olarak da bunları buldum.

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_kw...50+er6+fairing
    Yani iki ucu b.klu değnek. Hyoyu beğenmezdik grenajı pahalı diye, daha beteri varmış Allahtan ustamız varda işçiliğe para vermiyoruz yoksa motora binemeyeceğiz.

Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Grenaj derdin varsa, cbr 250 al, 110 lira mı ne yan grenajlardan biri Ayrıca tek silindir, Hyo kadar gitmese de ona yakın gider ve yakıtı daha az, biraz plastik bir alet ama olacak o kadar, bence öğrenci için en uygun aletlerden biri cbr 250r. Honda için de yedek parça fiyatları çok uygun ve servisi bol ve de japon daha ne olsun

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Attan inip cbr250 ye binilmez Daha motoru olduğu yerde bile düşürmüşlüğüm yok ancak yedek parçada bir motoru alırken göz önünde bulundurulması gereken bir etken. Bakalım 1 tane er6 sahibi ile irtibattayım, alırsam onu alırım. Olmadı kışa bir f650 yada fazer niyetine girdik hayırlısı.

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Attan inip cbr250 ye binilmez
    1200GS den inip Ybr125 e binenler ölsün ozaman, nasıl bi mantık bu

Bu durumda Hyo 250 işin %de kaçında ki Honda CBR' ı geri adım gibi gördün

Valla forum bazen çok zorluyor, mutasyon geçirdim sırf beyin oldum yine yetmiyor Şimdi 250cc Racingden F650 Enduroya geçilebilir, olmadı 100 beygir naked de olabilir,

ama yaza Er6 olursa niyetlerin hepsinden vaz geçilebilir

Tam olarak ne aranıyor, olduğu yerde yatırılmamaya devam edilecek bi motosiklet mi, ben kriteri çözemedim sanırsam
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1200GS den inip Ybr125 e binenler ölsün ozaman, nasıl bi mantık bu

Bu durumda Hyo 250 işin %de kaçında ki Honda CBR' ı geri adım gibi gördün

Valla forum bazen çok zorluyor, mutasyon geçirdim sırf beyin oldum yine yetmiyor Şimdi 250cc Racingden F650 Enduroya geçilebilir, olmadı 100 beygir naked de olabilir,

ama yaza Er6 olursa niyetlerin hepsinden vaz geçilebilir

Tam olarak ne aranıyor, olduğu yerde yatırılmamaya devam edilecek bi motosiklet mi, ben kriteri çözemedim sanırsam
    O lafın sebebi bu kıran kırana geçen 250cc tartışmaları 2 tekerin her türlüsüne saygım var lakin gidip 250cc racingden inip tekrar başkasına binmek benim mantığıma sığmaz. Model yükseltirsin azaltırsın yada biraz daha güçlü bişey alırsın anlarım ancak Motoru alıp satmaya değecek bir fark yok sonuçta bu 2 makina arasında.

1200Gs den z1000e 600rr'a kadar bir çok motoru kullanmış biri olarak motor satın alırken beni zorlayıp zorlamadığı konusunu düşünmem bile.
    Benim şuandaki kriterlerim 1-en az 40-50 bg bir güç 2-ortalama 4,5lt yakıt 3-nispeten rüzgar direnci ve fiyat. Lakin gidip 10 bin tl ye motor alıp ufak bir grenaj hasarında 2 ay motor yatırmakta çok makul bir durum olmasa gerek.

Tüm bunlara rağmen bana hala en yakın motosiklet er6 olmakla birlikte f650gs ve en son olarakta fazer listemde. Kullanım yeri genelde doğu olacağından f650 mantıklı bir seçenek ancak er6 ya yoğunlaşmışken tüm seçeneklerimi değerlendirmeye bakıyorum.
    zenon bunu beğendi.

engin_deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    street triple rs
    Arkadaslar bu sabah motorumu satmis bulunmaktayım. Manisadan bir arkadas geldi.efendi temizde bir arkadas kendisine her konuda yardımci oldum.motorun devrini verdim.yenikapidan feribota bindi ve gitii hayirli ugurlu olsun
    RuzgarSA bunu beğendi.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)

engin hayırlı uğurlu olsun..

Motosikleti
    street triple rs
    Eywallah nihat hocam saolasin... senin motor ne alemde ? Ciktimi ?

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı engin_deniz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bu sabah motorumu satmis bulunmaktayım. Manisadan bir arkadas geldi.efendi temizde bir arkadas kendisine her konuda yardımci oldum.motorun devrini verdim.yenikapidan feribota bindi ve gitii hayirli ugurlu olsun
    hayırlısı olsun çabuk satmışsın. ben de bu hafta sonu gelicem istanbula malum linklerini attığım f lere bakmaya. anlaşırsak aranıza alırsınız beni de
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    street triple rs
    Motoru guvendigin birine mutlaka baktır. Hem plakadan hemde Şase nosundan mutlaka sorgulat. Şase den sorgulatmayi sakin ihmal etme.
    Plakadan sorgulattigim bi motorda kaza kaydi cikmadi.ama Şaseden sorgulattigimda kazasi çıkmıştı.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler