Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Zen ve dostluk sanatı

Motovento
    REKLAM ALANI
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tamam da neden elin felsefesinin reklamı, hem de hiç alakasız iken yapılıyor? ben de buraya takılıyorum
    popülerlik kaygısı mı, yoksa dejenerasyon mu?
    Alakasız oluşuna takıldım zaten...
    Bunu da oluruna bırakan, umursamayan, hatta savunan anlayışlara ayrıca takıldım....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu da oluruna bırakan, umursamayan, hatta savunan anlayışlara ayrıca takıldım....

ben de
    yazarı 2 cümleyle eleştirirken, durumu savunanlara sayfalar dolusu yazasım var
    hepsini gasteye veresim, uğur dündarı yanıma alıp televizyona çıkarasım var
    alp_tunay bunu beğendi.

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Birbirlerini beğenen beğenene
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

tamam da neden elin felsefesinin reklamı, hem de hiç alakasız iken yapılıyor? ben de buraya takılıyorum

ben de yazarı 2 cümleyle eleştirirken, durumu savunanlara sayfalar dolusu yazasım var
    Tepkinin kayna€› muhtemelen bu cevaplarda yat›yor.
    Anlamaya çal›fl›yorum ama biraz zorlan›yorum diyebilirim.
    Yaz› ne kadar iyi ya da amac›na hizmet etmifl tart›fl›l›r.
    Fakat bafll›k gayet iyi bence.
    Neden? Bafll›k neyi amaçlar. ‹lgi çekmeyi, "hey ben buraday›m, okusana beni" demeyi.
    Konuda dönen beyin f›rt›nas›na bakarsak, doktor amcan›n tercihi yerinde bence.
    Bafll›ktaki durumun terimsel ifadesi; gönderme, kelime oyunu ya da referans göstermek (daha önce baflar›l› olmufl bir yap›t›) de€il mi?
    ‹flte anlamakta zorland›€›m nokta tam da buras›. Yanlış nerede?
    Sadece bize ait olmayanı bilerek referans kabul etmemek, şu ünlü "20 küsür yıl Almanya'da yaşadım, tek kelime Almanca öğrenmedim. Ne öğreneceğim elin gavurunun dilini" demekle eşdeğer değil mi.

Bafll›kta gönderme yap›lan kitab›n yazar› Amerikan bir felsefeci. Kaynak burada
    Yani, zen öğretisi ya da adına ne derseniz kendi kültürü değil.
    Adam kitap yazmış, bizim için sadece bir başlık neden dejenerasyon olsun ki?!
    Kaldı ki yine kitab›n ad› da baflka bir kitaba gönderme içeriyor.
    "Urfa'da Oxford mu vard›" kolayc›l›€› gibi olacak belki ya,
    "Yörük ve Motosiklet Bak›m Sanat›" vard› da doktor amca mı atmadığı o başlığı.
    Üretemezsen, başkalarının ürettiğine mahkumsun.

Dejenerasyon demişken...
    Çoktan aşılmış biz de o çizgi.
    Tamiri çok zor şekilde hem de.
    Bundan 50-60 yıl önce yazılmış bir metni-kitabı okumaya çalışın bakalım, ne kadarını anlayacaksınız.
    İşte o kayıp, kendi kültürüne yabancı neslin sırrı biraz da orada yatmıyor mu?
    mandarake bunu beğendi.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Burada da şöyle bir nokta var: Robert Pirsig'in Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı adlı kitabının içinde Zen felsefesi yer almıyor Aslına bakarsanız motosiklet bakımı da pek fazla yer almıyor

Kitapta genel olarak epistemoloji (bilgi felsefesi) ve bilim felsefesi yer alıyor. Yazar da neyi, nasıl bildiğimizi ve gerçek bilginin ne olduğunu felsefi açıdan değerlendiriyor. Ayrıca temel temalardan biri de değerin metafiziği. Motosikletle alakalı kısımlar, felsefenin incelediği soruların gerçek hayata bağlanması için kullanılan araçlar sadece.

Yazar, motosikleti romantizm ile teknoloji arasındaki ilişkiyi açıklamak için kullanıyor ayrıca; motosikletin sadece çirkin bir makine mi, yoksa doğasını anladığınızda güzelliğini görebileceğiniz bir bilim eseri mi olduğunu tartışıyor. Örneğin yola beraber çıktığı arkadaşının motosiklet bakımını sıkıcı bir iş olarak görmesi, kendisininse bunu zevkle yapmasına ilişkin gözlemini teknolojinin insan doğasına aykırı mı, yoksa insan doğasının bir uzantısı mı olduğuna ilişkin soruları cevaplamak için bir araç olarak kullanıyor.

Kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Uzakdoğu felsefesi Zen veya bize empoze edilen yabancı değerlerle falan hiçbir alakası yok.

mandarake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-650
    Okumak iyidir arkadaslar...Ahmet Hamdi Tanpinar'da okuyun,dostoyevski'de okuyun,mevlanada okuyun,"zen" de okyun
    Karsı çıktığınız seyleride okuyun...okuduğunuz seyleri olduğu gibi kabullenmek zorunda değilsiniz.ama ufkunuz genişler,hoşgörünüz artar...zarar gelmez.
    En sonunda " zen" de okuruz,cumaya da gideriz..

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    dayanışma ve beraberlik bizim arkadaşlık kültürümüzdendir. bu konuda herhangi bir eksiğimiz yok
    bunun da motosiklet kullanıcılığıyla alakası yok zaten.
    motosiklet kullanıclığı ortak bir paydadır
    sizi iyi veya kötü yapmaz
    sizi iyi yapan hayat görüşlerinizdir
    motosiklet kullanıyor olmanın getirileri değildir

iyileşmesi için dualar etmek ise dini bir yaklaşımdır
    o halde budist doktrinleri bununla karıştırmanın alemi yok
    zaten rahatsızlık veren nokta da bu
    bir dinin içine öteki katılmaz
    ya müslümansındır ya budist veya başka bir dine mensup
    haa dersenki budist öğretileri daha çok benimsiyorum, şahsi tercihindir
    lakin ben hem ondan hem bundan katar karıştırırım dersen orada biraz duralım
    inandığımız dinde bu tür yardımlaşma ve dayanışma davranışları fazlasıyla övülüyorsa bize ne öteki inanışın da iyi şeyleri anlatmasından
    tehlike burada başlıyor
    inanışlarımızın içine bizi, iyilik damarından vuracak öteki nesneler serpiştirilmeye çalışılıyor
    bilinçli ya da bilinçsiz
    karma bir öğretiler bütünü oluşturulmaya çalışıyor
    bak şu öğreti de iyidir şeklinde
    içine mistisizm katılmış, tasarlanmış bir global din geliştirilmeye çalışılıyor birilerince (kastım yazar değil)
    işte bu gerçeği göremiyoruz
    aaa ne güzel işte deyip geçmeye kalkıyoruz
    ama güzel bir şey değil bu arkadaşlar
    tartışmıyoruz bu arada
    fikir teatisi
    tabi durum böyle olunca yeni yetişen nesiller o sonradan kırpıştırılmış ve halen kırpıştırma dersem yavan kalacak ,serpiştirme daha uygun

tohumlarını serpiyorlar , sonra o göremediğimiz karışımlar içten içe bizlere ve yeni yetişen nesillere işliyor , belleklerde yer ediyor bir sonraki nesil benimsiyor, arkasından gelen hürrraaaa hayata geçiriyor

nasııııll dersimi çalışmışım hemiiii ?

ama ben sane küstüm oncak çene yoruyon burda şu ( zen) kelimesinin ne olduğunu sülemedin senden beklerdim yani

eline ayağına sağlık tigerim bzm ... kavga etmeyin vallaha ayırmam

---------- Post added at 09:18 ---------- Previous post was at 09:12 ----------

Alıntı 35emre35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    boş ver hocam öğrenip napacaksın, kendi kültürümüz yeter bize öğrencende ne olacak hem çin uzak, hemde çakma makma çıkar mazallah
    yenirmi nası bir şey ? pinebilirmiyim ?

üstadım, bilmiyorum valla biraz ağır konu müsait zamanda öğrenilecekler arasına not aldım siz varın sohbetin tadını çıkarın ben bir çokopirens alıp geleyim
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Irfan,
    zen ögretisi, budizmin bir kolu.
    Hakkinda fazla bir sey bilmiyorum.
    Fakat ben bugüne kadar üzerine bomba baglayip, hem kendini hem çoluk çocuk demeden onlarca insani öldüren budist duymadim.
    ülkesine gelen turist otobuslerine ates açip öldürün gevurlari diye bagiran budist duymadim.
    Kizlari küçûk yasta zorla evlendirip, karsi çikanlari taslayarak öldüren budist duymadim.
    Insanlari domuz bagiyla baglayip iskencelerle öldürûp bodrum katlarina gömen budist duymadim.
    Sehrine misafir gelmis insanlarin kaldigi oteli yakarak onlari öldüren budist duymadim.
    Uçak kaçirip, kule deviren budist de duymadim.

Hani duruma bakinca,
    Bizim güzel ahlakimiza bunlari karistirip dejenere etmeye çalisiyorlar,
    düsmeyin bu tuzaga diye kendini paralayan
    Tigerim kaplanima gülecegim çikiyor.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

novablue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 A
    Güzel dinimiz, kültürümuz var. Ancak "zenci"leri hor görmeyelim :p

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Irfan,
    Hani duruma bakinca,
    Bizim güzel ahlakimiza bunlari karistirip dejenere etmeye çalisiyorlar,
    düsmeyin bu tuzaga diye kendini paralayan
    Tigerim kaplanima gülecegim çikiyor.
    anlattıkların İslam öğretisinden mi kaynaklıdır yoksa onu kötü göstermeye çalışanların bir oyunu mudur?
    oyun olduğunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispatlarım diyorum
    sen aksini ispat edebilir misin?

bütün dünyada İslam, şeytan ve yandaşları tarafından insanlara kötü gösterilmeye çalışılmaktadır.
    onun dışındaki hiç bir sisteme menfaatleri yoksa ilişmezler
    neden İslam?
    İslam, Allah katında hükmü olan tek dindir de ondan
    eğer değiştirilmeseydi diğer semavi dinler de islam idi zaten, aynı şeyleri öğütlüyorlardı insanlığa

Allah' a inandık dersiniz ama şeytandan bahsedince komik geliyorum kiminize belki

Bismillah
    Araf Suresi
    16. İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım.
    17. "Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!" dedi.
    18. Allah buyurdu: Haydi, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık! Andolsun ki, onlardan kim sana uyarsa, sizin hepinizi cehenneme dolduracağım!
    Konu fazlasıyla amacından sapmış görünüyor olsa da asıl tehlike her zaman bunlardır
    lakin biz dünyada ne amaçla bulunduğumuzu unuttuk
    unuttuklarımızı hatırlamak adına, Kuranı Kerim ışığında bir yazı üstünde çalışıyorum, bu yüzden tekrardan baştan sona okuyorum (bitmek üzere)
    (keşke sizler de okusanız, birkaç gün sürüyor)
    bütün bunları detaylı göstermeye çalışacağım nasipse
    az daha sabır

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Tigerim kaplanim.
    Ben islami kötü göstermeye çalismiyorlar demiyorum.
    Ben islami yikmaya çalismiyorlar da demiyorum.
    Ama onu kötü göstermeye çalisanlarin dayanak noktasi nereden çikiyor, onu sorguluyorum.
    Yani birileri biseyler yaparken, o toplulugun genis bir kismi da onlarin iddia ettikleri gibi yasiyorsa,birazda takkeyi ône koyup düsünmek lazim.
    Hani bizim basbakan amerikada,
    islami terör olmaz demisti de,
    zaytungdan cevap gecikmemisti.

http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=11697

ironik belki ama benim isaret ettigim nokta tam orada duruyor.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada da şöyle bir nokta var: Robert Pirsig'in Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı adlı kitabının içinde Zen felsefesi yer almıyor Aslına bakarsanız motosiklet bakımı da pek fazla yer almıyor

.
    Motoru karşımıza alıp, bağdaş kurup ,elimizi acuç içlerinden birleştirip, gözleri kapatınca MOTORUN BAKIMINI KİM YAPIYOR ?.... Budha mı yapıyor?..
    Eğer öyleyse tamam birazdan aşşağı inip akşama kadar motorun karşısında bağdaş kurup oturucam...
    5-6 saat oturmam gerekir... Bayağı bir bakım yapılması gerekiyor....

Len kutucuk..Biz diyoruz reklam olayına takılmışız sen bize kitabı özet geçiyon....
    Hiç işim olmaz putlarla putperestlerle....
    Atlar motorumu sürerim...
    Hiç aklıma gelmez zen miş men miş....
    Dostluk mu, arkadaşlık mı ??,
    Onun kitabını ancak kendim yazarım.....
    tigermbz bunu beğendi.

Motosikleti
    Ducati 797
    onu kötü göstermeye çalışanlar, onu kötü gösteren ögelerin tezgahlayıcılarıdırlar
    oysa islam şudur:
    Bismillah
    Bakara 177
    İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekat verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakiler ancak onlardır!

Motosikleti
    Motoru karşımıza alıp, bağdaş kurup ,elimizi acuç içlerinden birleştirip, gözleri kapatınca MOTORUN BAKIMINI KİM YAPIYOR ?.... Budha mı yapıyor?..
    Eğer öyleyse tamam birazdan aşşağı inip akşama kadar motorun karşısında bağdaş kurup oturucam...
    5-6 saat oturmam gerekir... Bayağı bir bakım yapılması gerekiyor....

Len kutucuk..Biz diyoruz reklam olayına takılmışız sen bize kitabı özet geçiyon....
    Hiç işim olmaz putlarla putperestlerle....
    Atlar motorumu sürerim...
    Hiç aklıma gelmez zen miş men miş....
    Dostluk mu, arkadaşlık mı ??,
    Onun kitabını ancak kendim yazarım.....
    Abi sen beni de okumamışsın ki Benim dediğim de o, zaten kitabın motor bakımıyla veya budistlerle falan hiçbir alakası yok Adam motorun bakımını yaparken felsefe yapıyor, yaptığı felsefe de Zen'le alakalı değil, bizzat bilim felsefesi!

Yani başlığı gönderme yaptığı kitap Uzakdoğu felsefesini değil, bilim felsefesini anlatıyor.

En hakiki mürşitin de ilim olduğunu hesaba katarsak bizim kültürümüzle uyumlu bir kitap.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Abi sen beni de okumamışsın ki Benim dediğim de o, zaten kitabın motor bakımıyla veya budistlerle falan hiçbir alakası yok Adam motorun bakımını yaparken felsefe yapıyor, yaptığı felsefe de Zen'le alakalı değil, bizzat bilim felsefesi!

Yani başlığı gönderme yaptığı kitap Uzakdoğu felsefesini değil, bilim felsefesini anlatıyor.

En hakiki mürşitin de ilim olduğunu hesaba katarsak bizim kültürümüzle uyumlu bir kitap.
    İyide benim çıkarım ne bundan?...
    Çıkarım yoksa bana ne zenden benden?.... ;)
    Atlarım motoruma ruhum nirvanaya ulaşır....

Motosikleti
    Ducati 797
    doğru söz
    lakin neyin ilmi?
    zira hırsızlığın bile bir ilmi var. böylesi bir mürşid ziyana sürüklemez mi bizi

Motosikleti
    İyide benim çıkarım ne bundan?...
    Çıkarım yoksa bana ne zenden benden?.... ;)
    Atlarım motoruma ruhum nirvanaya ulaşır....
    Kitapta da "atlarım motoruma ruhum nirvanaya ulaşır" diyor zaten Bir de buna ek olarak kitap, motosiklet gibi bilim ve teknoloji temelli bir aracın motosiklet kullanmak gibi romantizm yüklü ve bilimin soğukluğundan çok uzak bir şeyle nasıl bağdaşabildiğini inceliyor.

Yani "alt tarafı 3-5 civatayla 50 kilo demirden oluşan bir şey, insanın ruhunu nasıl özgürleştiriyor?" sorusuna cevap aranıyor, pistonun uyguladığı torkun ve bujinin ateşlemesinin özgürlük ve güzelliğe nasıl dönüşebildiği, aradaki adımların ne olduğu inceleniyor. Mekanikle ruh arasındaki bağın nasıl geliştiğini anlamaya çalışıyor yazar.

Tekrar söyleyeyim, kitabın Budizmle alakası neredeyse sıfır.

doğru söz
    lakin neyin ilmi?
    zira hırsızlığın bile bir ilmi var. böylesi bir mürşid ziyana sürüklemez mi bizi
    Felsefe ilmi sadece İslam felsefesinden ibaret değil, İslami metinlerde teolojik sorulara cevaplar var ama 14. yüzyıl sonrasında bilim felsefesiyle alakalı çalışma neredeyse hiç yok. Dolayısıyla fizik, bilim ve teknoloji felsefeleri gibi konularda daha kapsamlı bir dünya görüşü elde etmek için farklı konuları okumak gerekli.

Motosikleti
    Ducati 797
    bilim ve teknolojiyi bir felsefe olarak değerlendirmek yanlıştır
    teknoloji, ancak dünya hayatında bize yardımcı olabilecek nesnel getirileri geliştirir, o açıdan kullanılırsa faydalı olabilir
    ama bizi daha iyi insanlar yapmaz
    yoksa bugün amerika, dünyanın en gelişmiş teknolojilerine sahipken, kana bulamazdı ortalığı
    petrol için milyonlar ölmezdi

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Kitapta da "atlarım motoruma ruhum nirvanaya ulaşır" diyor zaten Bir de buna ek olarak kitap, motosiklet gibi bilim ve teknoloji temelli bir aracın motosiklet kullanmak gibi romantizm yüklü ve bilimin soğukluğundan çok uzak bir şeyle nasıl bağdaşabildiğini inceliyor.

.
    Yav onu diyorum zaten....
    İlla koca kitabı okmumama gerek yok....
    Bunlar kendi içimizde olan şeyler....

Motosikleti
    bilim ve teknolojiyi bir felsefe olarak değerlendirmek yanlıştır
    teknoloji, ancak dünya hayatında bize yardımcı olabilecek nesnel getirileri geliştirir, o açıdan kullanılırsa faydalı olabilir
    ama bizi daha iyi insanlar yapmaz
    yoksa bugün amerika, dünyanın en gelişmiş teknolojilerine sahipken, kana bulamazdı ortalığı
    petrol için milyonlar ölmezdi
    Teknoloji ve bilim değil, teknoloji felsefesi ve bilim felsefesi. Bu ikisi felsefenin alt disiplinleridir, teknoloji ve bilimi incelerler.

Bilim "bu ne", teknolojiyse "bu nasıl yapılabilir" sorusunu cevaplar.

Bilim felsefesi "bunun ne olduğunu nasıl biliriz", teknoloji felsefesi ise "bunu yaptık da ne oldu" sorularıyla ilgilenir.

Yav onu diyorum zaten....
    İlla koca kitabı okmumama gerek yok....
    Bunlar kendi içimizde olan şeyler....
    İçimizde olan şeyleri daha iyi anlamak için okumak lazım ama. Çocuk sevgisi de içimizde var ancak daha iyi çocuk yetiştirmek için okumak iyi bir fikir.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)