Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Zen ve dostluk sanatı

Motovento
    REKLAM ALANI
    necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O gûzel kafanizi yormayin bôyle seylerle.
    Fetih vizyona girdi.
    gidin film seyredin biraz.
    http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...15174125_n.jpg
    Şimdi bu resimdeki kağıt toplayıcısı vatandaş,çöpe atılmış 10 milyon doları mı arıyordiyorsun
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim yaklaşımım hayat görüşünde belli bir denge tutturmadıkça yıpratıcı, tigermbz'ninki ise huzura ulaştırıcı. Tigermbz de ben de farklı yöntemlerle doğruya ulaşmaya çalışan garibanlarız, ancak ikimiz de ayrı da olsa yollardayız. Erken yaşlanacaksam ya kendim, ya da tigermbz'ninkiler gibi fikirlerle erken yaşlanmayı tercih ederim, çünkü üzerine düşünülmemiş hayat yaşamaya değmez
    üstad ben de bir aralar çok düşünüyodum...o kadar ki 2 ay evden çıkmadığım zaman oldu...sadece temel gıda ve kitap almak için dışarı çıkıyodum..okuyup düşünüyodum...sonra baktım ki dünyaya bir defa geliniyo

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    hayatın anlamı sorusu : neden varız : biz kimiz tarihsel sorularıyla süregelmiştir.
    hatta bazı feslsefecilere göre bu tarihin en eski sorusudur.

ben, gördüğüm tek şeyi; nasıl görebildiğimi anlatacağım.

tarih hitleri'de ( ki bence hitler iyi bir adamdır ) unutmuyor, mevlana'yı da...

iyi ve kötü hep sarmaşdolaştır.

ama biri "hep" lanetle anılırken
    diğeri de "hep" hürmetle anılır.

yaratan; yarattığını sevdiğini söyler, yaratılan yaratanı sevdiğini söyler durur...
    sevenler de unutulmaz, araya giren karaçalılar da..

lakin söz konusu olan şey; sevgidir "hep"

varolmanın amacı da, varetmenin amacı da sevgidir
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi bu resimdeki kağıt toplayıcısı vatandaş,çöpe atılmış 10 milyon doları mı arıyordiyorsun
    yok hocam,
    kendi basina dusen gayri safi milli hasilayi ariyor.
    Evde bulamayinca belki disari bir yerlere atmislardir diye dusunmus olabilir.

mandarake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-650
    Bence "zen" tam da budur!!!
    Arkadaslar, karşılıklı fikirleri üzerinden dokturmusler...
    Fikirlerine katilmasamda,"şuursuz" lafımı ozurdileyerek geri alıyorum...

Attalos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba KB150-25
    arkadaşlar, baştan sona okudum ve güldüm ve kızdım.
    Ama en çokta aramızda islamiyeti terörizmle bağdaştırmayı ve öyle lanse etmeyi görev edinmiş "insan"lar olmasın üzüldüm.
    Boşverin zen meni. Kalkın iki rekat namaz kılın. Orada isteyene dostluk, sevgi, hoşgörü ve merhamet var. İsteyenede sonsuza dek odun olma şansı var..

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı Attalos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Boşverin zen meni. Kalkın iki rekat namaz kılın. Orada isteyene dostluk, sevgi, hoşgörü ve merhamet var. İsteyenede sonsuza dek odun olma şansı var..
    İşte olay burada İsteyene her yerde dostluk, sevgi, hoşgörü ve merhamet var; bunlar dinlerin tekelinde değiller.

Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    din yanlışlanamaz diyorsun, bu yüzden kabul etmemeyi tercih ediyorsun
    ama bilimsel bulgular bir süre sonra farklı bulgularla çürütülebiliyor
    yani senin inandıkların o anki mevcut bulgular, bunun ötesine geçmiyorsun
    tuz, yıldızlardan gelmiştir diyorsun
    peki yıldızlar nerden gelmiştir?
    madde nasıl oluşmuştur?
    maddeyi oluşturan enerji nerden gelmiştir?
    en temel soruyu sormak lazım
    bunun tek açıklaması bir Yaratıcı dır

madde evreni oluşurken neden bir karadelik oluşup içine kapanmamıştır, neden dağılmayı tercih etmiştir
    halbuki çekim gücü bunun aksinin olması gerektiğini söylüyor
    hangi güç maddeyi evrene(veya evrenle birlikte) yaymıştır?
    hiçbir nükleer güç, kütlesel çekimin etkisini bu şekilde yok edemez
    yoksa en başta karadelikler patlardı, çok daha yoğun bir enerji halidir
    halbuki karadelik, bir güneşin ölmesiyle oluşuyor
    yani madde, her zaman daha karmaşığa değil daha basite doğru gitmek, enerjiye dönüşmek ister, yapısı böyledir
    bu bilimsel bir bulgudur
    işte bu yüzden bir tuzu kenara bırakırsan, bırak oldukça kararsız ve yanmaya meyilli olan organik bileşiklerden oluşturmayı, kendi yapısını bile uzun süre muhafaza edemeyecek daha basit bir tuza bozunacaktır bir süre sonra
    madde evreni sürekli olarak bir güç tarafından ayakta tutulmak zorundadır
    bu, Yaratıcının gücüdür

velhasıl kelam kütükcan
    bilim, ancak var olanı bulabilir
    seni daha ötesine götüremez
    varlığın biçimini açıklayabilir ama ne olduğunu açıklayamaz
    çünkü bulduğu her şeyi mevcut varlıktan örneklemeler yaparak nitelendirebilir
    elinde kıyas yapabileceği başka varlıklar evreni yoktur
    varlığı açıklamak için onun ötesine gitmek gerek
    ancak öldükten sonra

işte o durumda bir yaratıcıya inananın kaybedeceği hiç bir şey yoktur
    ama eğer inandığı doğruysa inanmayanın işi çok zor

düşünün arkadaşlar, düşünmek gereklidir. düşünerek ulaşılabilecek bir iman bizim büyüklerimizden öğrendiklerimizden ileri olacaktır
    Aslına bakarsan dinler ilk hallerinin ötesine geçemiyorlar. İslam 1400 yıldır pek değişmedi, Hıristiyanlık 2000 senede orta seviye değişti. Bilimsel bulgular ise inanılmaz bir değişim geçirdi. Din baştan mükemmel olduğunu iddia eder, bilim ise baştan bildiğim bir şey bilmediğimdir der.

Tüm maddenin, enerjinin ve zamanın ortaya çıkışıyla ilgili bilimsel teoriler var. Henüz hiçbiri kanıtlanmış değil, ama gitgide gelişiyorlar. İslamın teorisi ise evrenin sonsuz güce sahip bir yaratıcının elinden ortaya çıktığı.

Aslında çoğu fizikçi dindar insanlar. Newton papazdı, Einstein ise deistti.

Velhasıl, "yaratılanı anlamaya çalışırız yaratandan ötürü" diye düşünen çok sayıda bilimadamı da var.

Bilim ancak var olanı bulabilir, varlığın biçimini açıklayabilir, varlığın doğasını inceleyebilir. Din ise ancak insan doğasını inceler, ötesinde söyleyecek pek fazla sözü yoktur. Din içten yanmalı motor veya denizaltı yapamaz, bilim ise ölümden sonra ne olacağı veya kader gibi konularda bir şey diyemez.

Yaratıcıya inananın kaybedeceği çok bir şey yoktur, ancak inanmayanın inanıyor numarası yapma ikiyüzlülüğüne de girmemesi gerekir.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    bilimi insanlar geliştiriyor
    kendi ihitiyaçları için (!)
    yani bilim en başta insan için var

şimdi bir problemi çözmenin en ideal yöntemini ele alalım
    önce sorunu daha sonra buna yönelik ihtiyacı belirlemeli ve sonra çözüm üretmeli değil mi?
    o halde en başta insanın doğası çözmeliyiz
    onun ihtiyacını belirlemeli ve bu ihtiyacına en uygun en kolay yolu keşfetmeliyiz

peki şimdiki teknoloji bu sistematiğin neresinde
    acaba insanın hayatını kolaylaştırmakta mıdır, yoksa daha da çekilmez hale mi gelmiştir
    en azından trafikte eve yol aldığınız zamanları hatırlayın ve bunu siz kendi içinizde cevaplandırın

peki günümüz teknolojisinin geliştirilmesinde insan iyiliği mi ana hedeftir yoksa kar elde etmek midir?
    elbette kar elde etmektir asıl amaç
    evet, insanın doğasını çözmüşlerdir bu adamlar
    ama kendi ürettiklerini satmak için ne çeşit bir reklam yayınlamaları gerektiğine yarıyor bu bulguları

acaba bilim adamları tamamen insani gayelerle mi hareket etmektedirler
    araba almalı ev almalı yazlık almalı çocuklarını iyi bir okula götürmelidir bu adam
    asıl ihtiyaçlarının yanında (teknolojiyle de dayatılan) bir çok extra ihtiyacı vardır yani
    peki buradan yola çıkan bir adam ne kadar insani davranabilir?

insanın doğasının en belirgin özelliği bitmek tükenmek bilmez bir isteğe sahip olmasıdır
    ben merkezlidir
    çünkü aklın yanında nefs(benlik) de vardır onda
    ve bu isteklerin tamamını karşılamaya kalkarsak, bir gün haşa ilahlık taslamaya kadar gidecektir
    (Kuranı Kerimdeki firavun kıssalarına bir göz gezdirin)
    ve karşılamaya kalktıkça bir o kadar da belli başlı metaların boyunduruğuna girmek zorunda kalacaktır

insanın temel bedensel ihtiyaçları yemek, barınmak ve korunmaktır.
    bunun dışındakiler olmasa da insan hayatını sürdürebilir
    nitekim bir dağda mahsur kalsanız, bunları temin edebildiğiniz sürece yaşamınızı sürdürebilirsiniz
    ruhsal ihtiyaçları kenara bırakalım şimdilik

şimdi asıl soruya gelelim:
    bizim yararımız için değil, hayatımızı zorlaştırıyor, bizi köleleştiriyor; o halde mevcut teknolojiden amaç nedir?

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    "teknoloji dev bir reklam kampanyasıdır."
    Jack Dempsey
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    Honda
    Tartisma güzel ama tartismayi din ve bilim birbirine zit iki kavrammis gibi derinlestirmek hem ekseni kaydiriyor,hem de yanlis yargilara sebep oluyor.
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    insanın temel bedensel ihtiyaçları yemek, barınmak ve korunmaktır.
    bunun dışındakiler olmasa da insan hayatını sürdürebilir
    Bu tespitin çok yanlis.
    Insan sadece bunlarla yasayabilseydi,bugün hayatimizda ne tekerlek olurdu,ne ates.
    Spor,müzik,tiyatro ve akliniza gelebilecek sanatsal ve toplumsal etkinliklerin hiç biri var olmazdi.
    Hatta din bile olmazdi.
    Ve dil.
    Kültür dedigimiz olgu.
    Bunlarin hiç biri var olmazlardi.

Insani hayvandan ayiran en büyük özellikleri bir çirpida yok edip, maymuna dogru geri evirmeye gerek yok.

Bir diger nokta da teknolojiyi sadece cep telefonu,bilgisayar,televizyondan ibaret sanma yanilgisi.
    Teknoloji bunlardan ibaret degil.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    Nedir yahu bu zen men yoga buda falan filan arkadaşlar
    yanlış işlerin peşindesiniizzz,iş yanlış olmasada ortamlarınız yanlış
    bu işlerin özünü çıktığı yeri falan araştırırsanız genelde Tibettir yada japonyanın dapları çinin dağlık kesimleri
    nerdedir Tibet? deniz seviyesinden ortalama 4500 mt tepede,e bunların tapınaklar dahada tepede
    yani YUKARIYA yakın ve okadar yukarıdada insan zaten az
    yani amca çıkıyor tepeye yoga meditasyon falan filan yapıyor
    hımmmmmmmmm diyor
    yukarısı yakın olduğundan anten hemen çekiyor ve temas sağlanıyor
    eeee siz?
    trafiğin göbeğinde keşmekeş içinde etraf ayı dolu
    kim duyacakta seni anten çekecek
    ohoooo

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tartisma güzel ama tartismayi din ve bilim birbirine zit iki kavrammis gibi derinlestirmek hem ekseni kaydiriyor,hem de yanlis yargilara sebep oluyor.
    Bu tespitin çok yanlis.
    Insan sadece bunlarla yasayabilseydi,bugün hayatimizda ne tekerlek olurdu,ne ates.
    Spor,müzik,tiyatro ve akliniza gelebilecek sanatsal ve toplumsal etkinliklerin hiç biri var olmazdi.
    Hatta din bile olmazdi.
    Ve dil.
    Kültür dedigimiz olgu.
    temel bedensel ihtiyaçlardan bahsediyorsam, tespitim hakkındaki tespitin çok yanlıştır emmi

tartışma din ve bilim arasında değil
    dinin(aslında insanlığın) düşmanlarının bilimi kullanıyor olmasına değinecez yeri gelince, hazırlanıyoruz
    killüminati!!! aaaaz soooraa...

şaka tabi, konumuz şeytan ve yandaşları olacak

Motosikleti
    Katılmıyorum. Teknoloji daha önce de yazdığım gibi bir araçtır sadece. Teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak için de kullanılabilir, insan öldürmek için de.

Sabah trafikte yol alırken şunu da düşünmek lazım: "Eğer teknoloji olmasaydı bir işim olur muydu?" Evimle işim arası 25km mesafe var, ayrıca boğazı da geçiyorum. Günde 50 km yürüyüp, 1,5 saat de kürek çekmek hayatımı kesinlikle kolaylaştırmazdı. Gözlerim bozuk. Teknoloji olmasaydı 7 yaşındayken ya bir kurt beni yemişti, ya da bir at ezmişti. Modern tıp olmasaydı şu ana dek basit hastalıklar yüzünden en az on kez ölmüştüm. Bir dağda mahsur kalan bir kişi hayatını kaç sene sürdürebilir? 5? 10? 20? Zatürre olduğunda işi biter. Peki aynı kişiyi şehre koysak? Zatürre olup hala yaşayan kaç tanıdığınız var? Benim en az 5 tane.

Teknolojiyle dayatılan (?) şeyler olmasaydı bu forumdakilerin en az %50'si şu an yaşamıyor olurdu. Ölü olmak belki işleri kolaylaştırır, ancak ölü olmanın hayatı kolaylaştırdığını söyleyemeyiz.

İnsan doğasının en önemli yanlarından biri nefs ise, diğeriyse meraktır. Merak din gibi yapılarca dizginlenmediği sürece insanı ileri taşır.

Teknoloji tek başına iyi veya kötü değildir. Elimde bir iPhone ile Eski Mısır'a gitseydim firavun ben olurdum! Teknoloji herkes için ilerledikçe bilakis ilahlık taslamak da bir o kadar zorlaşıyor.

Teknoloji hayatımızı zorlaştırmaz, kolaylaştırır. İnanmayan birimiz Samsun'da, birimiz Fransa'da, birimiz İstanbul'dayken yaptığımız fikir alışverişine bakabilir. Arasında yüzlerce kilometre olan insanlar sohbet edebiliyorken "teknoloji hayatı zorlaştırır" demek tamamen yanlış.

kefeeee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Speed Triple 955i / Yamaha BWS 100
    Forum bu kadarmı saçmaladı arkadaşlar. Adam Robert M. Pirsig'in romanından bahsederken diyorki. uzmanlık zamanı o kitabı okuduğum zamanlar motosiklet alma fikri aklıma geldi, motoisklet ile ilgili bölümleri hoşuma gitti.
    Bilgi Üniversitesi Motosiklet Kulübü Kurucu üyesi.
    Lütfen cevap yazdığınız yorumumu beğenin. Yazdıktan sonra bakmayı unutabiliyorum.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı kefeeee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forum bu kadarmı saçmaladı arkadaşlar. Adam Robert M. Pirsig'in romanından bahsederken diyorki. uzmanlık zamanı o kitabı okuduğum zamanlar motosiklet alma fikri aklıma geldi, motoisklet ile ilgili bölümleri hoşuma gitti.
    Biz de bişey demedik ki....
    Konuyu okumadan dalınca bu karara varman doğal...
    Zen men kalmadı.... Başka felsefelere yelken açıldı....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Zenden koptuk. Başlığı okuyan girmiyor nasılsa diye harlı muhabbete sardık

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabah trafikte yol alırken şunu da düşünmek lazım: "Eğer teknoloji olmasaydı bir işim olur muydu?" Evimle işim arası 25km mesafe var, ayrıca boğazı da geçiyorum. Günde 50 km yürüyüp, 1,5 saat de kürek çekmek hayatımı kesinlikle kolaylaştırmazdı. Gözlerim bozuk. Teknoloji olmasaydı 7 yaşındayken ya bir kurt beni yemişti, ya da bir at ezmişti. Modern tıp olmasaydı şu ana dek basit hastalıklar yüzünden en az on kez ölmüştüm. Bir dağda mahsur kalan bir kişi hayatını kaç sene sürdürebilir? 5? 10? 20? Zatürre olduğunda işi biter. Peki aynı kişiyi şehre koysak? Zatürre olup hala yaşayan kaç tanıdığınız var? Benim en az 5 tane.
    Teknolojiyle dayatılan (?) şeyler olmasaydı bu forumdakilerin en az %50'si şu an yaşamıyor olurdu. Ölü olmak belki işleri kolaylaştırır, ancak ölü olmanın hayatı kolaylaştırdığını söyleyemeyiz.
    İnsan doğasının en önemli yanlarından biri nefs ise, diğeriyse meraktır. Merak din gibi yapılarca dizginlenmediği sürece insanı ileri taşır.
    Teknoloji tek başına iyi veya kötü değildir. Elimde bir iPhone ile Eski Mısır'a gitseydim firavun ben olurdum! Teknoloji herkes için ilerledikçe bilakis ilahlık taslamak da bir o kadar zorlaşıyor.
    Teknoloji hayatımızı zorlaştırmaz, kolaylaştırır. İnanmayan birimiz Samsun'da, birimiz Fransa'da, birimiz İstanbul'dayken yaptığımız fikir alışverişine bakabilir. Arasında yüzlerce kilometre olan insanlar sohbet edebiliyorken "teknoloji hayatı zorlaştırır" demek tamamen yanlış.
    araba olmasaydı sen her gün boğazı geçmek zorunda kalacağın bir işte çalışıyor olur muydun?
    hayır
    benzin parası, faturalar, kira vs. bir sürü zamazingo harcaman olmasaydı o kadar çalışmak zorunda kalacak mıydın?
    tabiki hayır

teknoloji, sana bunları kolaylaştırmış gibi görünse de aslında bu ihtiyaçları doğuran şeyin de kendisidir
    ve aslında sen bunların peşinde ömür tüketirken, kendi hayatını yaşamıyorsun, özgür bir birey değilsin
    özgürlüğü, internette dilediğin siteye girebilmek ve orada yorum yapabilmek olarak algılarken aslında bilinçlenmek adına harcadığın çabanın bütün bu alavere dalavereye gark olmasaydın hiç yapmak zorunda olmayacağın şeyler olduğunu da idrak edemiyorsun
    kütüğe söyledim, forum ahalisi siz anlayın

zaten ölüp gideceğimiz bir dünyaya, sonsuza kadar kalacakmışız gibi neden bağlanmaya çalışalım?
    dur, bilene soralım:
    Bismillah
    Al-i İmran 14.
    Kadınlar, oğullar, yük yük altın ve gümüş, salma atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle
    arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi. Bunlar dünya hayatının geçimliğidir. Oysa asıl varılacak güzel
    yer ancak Allah’ın katındadır.
    bu arada, "madem öyle öldür kendini de kurtul" gibisinden saçma argümanların peşine düşmeyin,
    imtihan dünyasıysa bu, bize verilen sürenin sonuna kadar beklemekle yükümlüyüz

Motosikleti
    Teknoloji olmasaydı boğazı geçerek çalışacağım bir işten kazanacağım paradan daha azına kendi mahallemde bir işte çalışmak zorunda olurdum. Benzin parası, faturalar, kira vb. ödemek için daha da fazla çalışmak zorunda kalırdım! Teknolojinin nimetlerini bir kenara koyup yaşamak hala mümkün; elektrik, doğalgaz, su kimse fatura ödemek zorunda değil. Su ihtiyacını kuyudan da giderebilirsin, kendi balığını balıkçıdan almaktansa kendin de tutabilirsin.

Neyse, buradan seni ikna etmek mümkün değil.

Asıl güzel soru şu olur: Teknoloji olmasaydı Al-i İmran suresini nasıl bilecektin? Bana nasıl anlatacaktın? Matbaa, internet, kağıt, kalem olmasaydı? Mahalle hatibinin 1400 yıllık kulaktan kulağa oyunuyla öğrendiği şeyi Kuran sanacaktın belki de? Allah'ın kelamını nasıl öğrendin? Kitabı okuyaraki değil mi? Ya kitap, kitap olmasaydı? Kitap hiç icat edilmeseydi?

Teknoloji sayesinde kolaylıkla katil de olursun, mümin de. Teknoloji sadece araçtır, mühim olan insandır.

Motosikleti
    Ducati 797
    orada dur kütükcan
    gerçekten işimize yarayanını kötülemem tekniğin, zaten belirtmiştim, tekrarlatma

evet. önce insan!
    eğer teknoloji "önce insan" odaklı olsaydı, güzel olurdu
    bir maceramızın daha sonuna geldik
    sizlerin de ekleyeceği bir yorum yoksa programımızı burada bitiriyoruz
    paris stüdyolarından coq emmiye bağlanıyoruz şimdi
    yok mu afiş mafiş?

Motosikleti
    Honda
    Tiger senin söyledigin seyler ancak üremezsek geçerli.
    Yani evet kapitalizm hayatimizin ta içine ediyor ama biz de ürüyoruz.
    Dolayisiyla ilk önce barinma ihtiyacimiz oluyor.
    Bu da sehirleri büyütüyor.
    Yani mesafeler uzuyor.
    Kisacasi bir yerden bir yere gitmek zorundasin.
    uzun yazmayacagim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)