Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Zen ve dostluk sanatı

Motovento
    REKLAM ALANI
    35emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250 L
    güzel bir gözlem ve güzel bir yazı, inşallah motorcu kardeşimiz sağlığına kavuşmuştur.
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet adına yazılmış çok fazla bir şey yok edebiyatta.Bırak varsın içinde ZEN;MEN;LEN vs.vs. olsun.
    Yeterki gönüller bir olsun

kendi kültürümüzdeki güzelliklerin(sanat, müzik, öğreti vs) üzerine, başka toplumların ilim ve irfanını öğrememiz bilmemiz kendi kültürümüzle olan benzerlikleri görmemizin, harmanlamamızın ne zararı var. ilim irfan çinde bile olsa almamız gerektiği söylemi bizim kültürümüzde yokmu??

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    yavvv biliyonuz kendi aranızda konuşup duruyonuz şu (zen ) nedir kısayoldan anlatında öğrenek yauuu, gugıl amcayla uğraştırmayın beni şimdi ,

tartışmaya sora geçeriz bilmiyorum kardeşim işte zen öğrenmek istiyorum
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    crf250 L
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yavvv biliyonuz kendi aranızda konuşup duruyonuz şu (zen ) nedir kısayoldan anlatında öğrenek yauuu, gugıl amcayla uğraştırmayın beni şimdi ,

tartışmaya sora geçeriz bilmiyorum kardeşim işte zen öğrenmek istiyorum
    boş ver hocam öğrenip napacaksın, kendi kültürümüz yeter bize öğrencende ne olacak hem çin uzak, hemde çakma makma çıkar mazallah

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    zen ile motosikletin bakım sanatı alakasını ben öykünme olarak alıyorum.

o "iç aydınlanmasını " zen ile yapar, ben zenne oynatırım....

zen, kendini kurallarını koymuş olabilir ama bu herkes için doktrin değildir.

yazı ile ilgili olarak yorum yapmak istemiyorum. her yazımcı iç dünyasını farklı anlatır
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    yazdıklarımızı beğenmeyen arkadaşlara sorarım: hikayeye konu olan mevzunun zen ile ilişkisi ver mıdır?
    bence yok
    o halde mevcut kültürümüzde sahip olduğumuz değerleri yeniden keşfediyormuşçasına başka kültürlerden derleyip bizim kültürümüzle harmanlamanın iyi niyetli bir amacı olamaz
    iyi niyet, unutulanın hatırlatılması olurdu çünkü
    bu öyküyü anlatıp, hala insani değerlerimizi yaşatanlar var denseydi o başka
    o halde nedir bu popüler kültür dayatmaları?
    nedir bu özenti?
    merak ediyorsanız anlatırım
    Halil Karamanoğlu bunu beğendi.

Motosikleti
    crf250 L
    yahu popüler kültür ile ne alakası var şimdi, konu nerden nereye getiriliyor, gene neden başka yere çarpıtılıyor.
    araba, kamyonet vs. araç kullananların yada araç kullanmayanların bizlere ne gözle baktıkları bilinen bir gerçek, sırf böyle önyargıları ortadan kaldırmasına ufakta olsa vesile olabilecek her tür yazıyı, semineri, fuarı vs. desteklememz gerekirken(şahsen motosikletle alakalı olumlu olan her tür şeyi desteklerim) neden bu öfke. birisi motosiklet ve motosikletliler ile alakalı gözlemlerini paylaşmış, ve bunu okuduğu "zen ve motosiklet bakım sanatı" kitabından konuyu açarak, ön yargılı olarak serseri görüntüsünde olsalar bile kendi kültürümüzdeki insanların ne denli duyarlı olduğunu bu kültürün nasıl içimize işlediğini gösteren bir yazı yazmış. bunun şimdi neresi kötü, başında zen geçiyor diyemi? yapmayın gözünüzü seveyim insanların yardımlarını şevkini neden kırıyorsunz, bırakın ister zen'le ister men'le ister tasavvufla neyle olumlu birşey yaparlarsa yapsınlar.
    keşke "tasavvuf ve motosiklet bakım sanatı" adında birisi bir kitap yazılmış olsaydı da. bu arkadaşta bu kitabı okuduğundan başlayarak böyle bir gözlemini yazsaydı.
    soa bunu beğendi.

soa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarıda ki yazı Fikret Gökmen in değilmi.... Yoksa zen sanatının yazarımı?...
    Yazıyı koyar altına isim atarsan o şahsın görünür değilmi...
    Yanındaki kitap ismi ne oluyor?...

Oraya takıldım..
    Sanki kitabın içinden alınmış yazı gibi geldi....
    Halbuki bu bir doktorun anısı....

Ya da benim algılamamda sorun var...
    Gördüğüm bu şekilde....

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:21 ----------

Sanırım kitabın ortağısın... 2011 yılında üye olmuş ve bu 2. mesajın... İkisi de bu konuya ,ama sırf kızgınlık ve öfke gidermeye....
    Kaçırdığımız bişey yok.... Meraklanma....
    Köyümüzün de kasabamızında durumu iyi...
    Senin saçma sapan yer dediğin bariz reklam....
    Bu benim görüşüm... İSter beğenir ister beğenmessin....
    Kalkıp ta bana sizden ne köy olur ne kasaba dersen ;
    Ben de al kitabını git başka köye derim sana...
    Kal sağlıcakla... ;)
    Hocam siteyi ne zamandır takip ediyorum. evet yeni üye oldum ve ilk defa yazdım çünkü herseye karşı bi atarlı millet olduk. Evet kitabın ortağıyım son zamanlarda traji baya düştü bunların hhepsi bi oyun süper yakalamışsın. Tartışmaya gerek yok gereksiz yere umarım kaza yapan arkadaşımız her geçen gün daha iyi oluyordur. Allah kimsenin başına vermesin..

---------- Post added at 14:17 ---------- Previous post was at 14:10 ----------

Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazdıklarımızı beğenmeyen arkadaşlara sorarım: hikayeye konu olan mevzunun zen ile ilişkisi ver mıdır?
    bence yok
    o halde mevcut kültürümüzde sahip olduğumuz değerleri yeniden keşfediyormuşçasına başka kültürlerden derleyip bizim kültürümüzle harmanlamanın iyi niyetli bir amacı olamaz
    iyi niyet, unutulanın hatırlatılması olurdu çünkü
    bu öyküyü anlatıp, hala insani değerlerimizi yaşatanlar var denseydi o başka
    o halde nedir bu popüler kültür dayatmaları?
    nedir bu özenti?
    merak ediyorsanız anlatırım
    Hocam başlıkta bir kitaba gönderme yapmış yani bunu kültürümüzle cartla curtla ne alakası var. 35emre35 arkadaş ne güzel söylemiş "tasavvuf ve motosiklet bakım sanatı" olsaydı keşke kitabın adıda bu tarz kültürel diyaloglar yerine yazıdaki kardeşliğe dostluğa arkadaşlığa baksaydık...

Motosikleti
    crf250 L
    Alıntı soa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "tasavvuf ve motosiklet bakım sanatı" olsaydı keşke kitabın adıda bu tarz kültürel diyaloglar yerine yazıdaki kardeşliğe dostluğa arkadaşlığa baksaydık...

bunu diyorum işte, yazıdaki dayanışma, beraberlik, acıyı paylaşma, iyileşmesi için dualar etme ve en önemlisi birinin hayat mücadelesi veriyor olmasını bırakıp, muhalefet olmak saldırıya yönelmek niye, bu nasıl ve neye duyulan bir öfke, bukadr rahatsız bir toplummu olduk?? daha bir çok soru ??? eklenebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:27 ----------

Alıntı soa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oluk olup suyu uzaklara taşıyacağımıza, baraj olup suya set çekmek
    harika tabir
    soa bunu beğendi.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı 35emre35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bunu diyorum işte, yazıdaki dayanışma, beraberlik, acıyı paylaşma, iyileşmesi için dualar etme ve en önemlisi birinin hayat mücadelesi veriyor olmasını bırakıp, muhalefet olmak saldırıya yönelmek niye, bu nasıl ve neye duyulan bir öfke, bukadr rahatsız bir toplummu olduk?? daha bir çok soru ??? eklenebilir.[COLOR="Silver"]
    dayanışma ve beraberlik bizim arkadaşlık kültürümüzdendir. bu konuda herhangi bir eksiğimiz yok
    bunun da motosiklet kullanıcılığıyla alakası yok zaten.
    motosiklet kullanıclığı ortak bir paydadır
    sizi iyi veya kötü yapmaz
    sizi iyi yapan hayat görüşlerinizdir
    motosiklet kullanıyor olmanın getirileri değildir

iyileşmesi için dualar etmek ise dini bir yaklaşımdır
    o halde budist doktrinleri bununla karıştırmanın alemi yok
    zaten rahatsızlık veren nokta da bu
    bir dinin içine öteki katılmaz
    ya müslümansındır ya budist veya başka bir dine mensup
    haa dersenki budist öğretileri daha çok benimsiyorum, şahsi tercihindir
    lakin ben hem ondan hem bundan katar karıştırırım dersen orada biraz duralım
    inandığımız dinde bu tür yardımlaşma ve dayanışma davranışları fazlasıyla övülüyorsa bize ne öteki inanışın da iyi şeyleri anlatmasından
    tehlike burada başlıyor
    inanışlarımızın içine bizi, iyilik damarından vuracak öteki nesneler serpiştirilmeye çalışılıyor
    bilinçli ya da bilinçsiz
    karma bir öğretiler bütünü oluşturulmaya çalışıyor
    bak şu öğreti de iyidir şeklinde
    içine mistisizm katılmış, tasarlanmış bir global din geliştirilmeye çalışılıyor birilerince (kastım yazar değil)
    işte bu gerçeği göremiyoruz
    aaa ne güzel işte deyip geçmeye kalkıyoruz
    ama güzel bir şey değil bu arkadaşlar
    tartışmıyoruz bu arada
    fikir teatisi
    alp_tunay, -unnamed- ve Halil Karamanoğlu bunu beğendiler.

Motosikleti
    crf250 L

inandığımız dinde bu tür yardımlaşma ve dayanışma davranışları fazlasıyla övülüyorsa bize ne öteki inanışın da iyi şeyleri anlatmasından
    tehlike burada başlıyor
    inanışlarımızın içine bizi, iyilik damarından vuracak öteki nesneler serpiştirilmeye çalışılıyor
    bilinçli ya da bilinçsiz
    içine mistisizm katılmış, tasarlanmış bir global din geliştirilmeye çalışılıyor birilerince (kastım yazar değil)
    tartışmıyoruz bu arada
    fikir teatisi
    yahu tigermbz, bu nasıl bir paronoya halidir, yapma allah aşkına. bu yazıdan sen nasıl bunları çıkartabiliyorsun. bu yazıda dinsel tek bir cümle varmı gözünü seveyim. bu yazıda ne tek bir dinle alakalı nede dinlerin harmanlanışı ile alakalı bir şey yok, bu din daha iyidir daha yardımsever yapar, daha insancıldır diye bir şey hiçmi hiç yok. orada dua edildiği cümlesinin geçmesinden sen, zen öğretileriyle dua edildiğini mumlar tütsüler yakıldığı düşüncesine kapıldıysan bu daha vahim. ki böyle bile yapmış olanlar olabilir çünkü bu vatan içerisinde 10larca dine inanan vatandaş var.
    inandığımız dinde de, inanmadığımız dinlerde de dayanışma yardımlaşma öğretileri vardır, bu zaten insanın doğasında olan birşey.
    bu kısacık yazı nasıl olurda bu düşüncelerle çarpıtılıp bu noktaya getirilir hala anlamış değilim, tebrik ediyorum(dalga geçmiyorum çok ciddiyim geçekten tebrik ediyorum, buda bir başarı, bir yetenek)
    bu yazı yeniyse yada çok olduysa da, kaza geçiren arkadaşa tekrar geçmişolsun diyorum ve başkada yorum yapmıyorum.

Motosikleti
    Ducati 797
    o yazıdan çıkarmıyorum o sonuçları
    bilakis sizlerin "zen olsa ne olur" tavırlarından çıkarıyorum
    neden böyle davranıyorlar da zaten sahip olduğumuz şeyleri birileri başka zamazingo kültürlerin uzantısıymış gibi açıklayınca değerli oluyor?
    neden komşunun tavuğu komşuya kaz?
    diye düşünmeden edemiyorum nedense

yoksa "ali, bugün bir yaşlı teyzeyi karşıya geçirmiştir, işte zen böyle bir sanattır" şeklindeki bir hikayeden çıkarılacak bir ders yoktur benim için
    ben dersi o hikayeyi neden anlattıklarından çıkarmaya çalışırım
    benim uyanıklık dediğime sen paranoya dersin, ama bu uyuduğun gerçeğini değiştirecek değildir
    Halil Karamanoğlu bunu beğendi.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Eleştirilerde paranoya olduğunu düşünüyorum. Yazıda olayı zen felsefesine bağlayan bir şey göremiyorum, sadece başlıkta motosiklet ile ilgili bir kitaba gönderme var.

Hatta yazar "Ön yargılı bir toplum bakışıyla serseri kılıklı adamlardan bahsediyorum. Belki oğlumuz, kızımız, kardeşimiz o tayfadan olsa üzülürüz, tepkiyle karşılarız. Küpeler, dövmeler falan da var. Anarşist, satanist yaftaları da kolaylıkla yapışabilir bu ahaliye. Görüntü aykırı uyumsuz..." diye yazmış, toplumdaki önyargılardan bahsetmiş. Cidden toplumun çok büyük bir kısmı dövmeli, küpeli, deri ceketli insanlara önyargıyla bakıyor.

Başlık dışında Zen kelimesi yazıda sadece "Sahaftan "Zen ve motosiklet bakım sanatı” isimli bir kitap satın almıştım." cümlesinde var, başka yerde bu motosikletçilerin Zen felsefesine göre arkadaşlarının yanında oldukları, turuncu giyip ayin yaptıkları falan da yazmıyor.

Dedikleriniz yazıda olsaydı "tamam, haklılar, değerlerimizi koruyalım" derdim ama yok öyle bir durum. Ben de hastane bahçesinde arkadaşlarını bekleyen bir gruba "aha işte Zen felsefesi" diyene karşı çıkarım, ama öyle bir şey diyen yok.

Motosikleti
    crf250 L
    diyelimki şimdi söylediklerin ve yukarda yazdığın şeyler bu yazının içerisinde var, gercekten zen, budizm, şamanizim gibi mistik inançlar yada dini inançların herhangibiri doğrultusunda böyle birşey yazılmış olsun. demekki bu kişi kendi inancı doğrultusunda güzel bir şey yazmış insan ilişkilerine dem vurmuş, ve olması gereken insani duyguları önplana çıkarmış bunun neresi kötü. ister zen'le anlatsın ister müslümanlıkla. ama paronayana göre farklı inançtan biri bir şey yazmışsa o inancı empoze etmeye çalışıyordur, değilmi? ozaman senin düşüncen, sadece islam ile ilgili islamı yüceltici şeyler yazılabilir?
    önemli olan orada yaşananlar, oradaki paylaşımlar, tekrar söylüyorum zeni övücü hiçbir kelime yokken buralara getirdin gene
    rahatsızlık duyulan orada zen kelimesinin geçmesimi, eminim zen yerine "islam ve motosiklet bakım sanatı" yazsaydı ve yazıda islamla ilgili tek bir övücü birşey olmasaydı(tıpkı yazıda zen ile ilgili övcü bir şey olmaması gibi) bu seferde yazmayan övgüleri sen yazardın

Motosikleti
    Honda CBF 500
    dayanışma ve beraberlik bizim arkadaşlık kültürümüzdendir. bu konuda herhangi bir eksiğimiz yok
    bunun da motosiklet kullanıcılığıyla alakası yok zaten.
    motosiklet kullanıclığı ortak bir paydadır
    sizi iyi veya kötü yapmaz
    sizi iyi yapan hayat görüşlerinizdir
    motosiklet kullanıyor olmanın getirileri değildir

haa dersenki budist öğretileri daha çok benimsiyorum, şahsi tercihindir
    tehlike burada başlıyor
    bilinçli ya da bilinçsiz
    tartışmıyoruz bu arada
    fikir teatisi
    Hocam bu yazdıklarına anca gülünür naptın sen yaaaaa :D Nerden çıkardın bunları 2 mizde aynı şeyi okumuyoruz galiba yaa. Bunca okuyanlar hiç bunları anlamıyor da tek sana mı gözüyor bunlar bu kadar kasma kötülemek için hocam. Dinlerin kıyası falan nerden cıkarıyorsun yaaa...
    ayrıca adam ona inansın varsı yani ne olacak. seni neden bu kadar ilgilendiriyor sen istediğine inanırsın yazılan senin inancınla örtüşmüyorsa okumazsın ilgilenmezsin olur biter. Ama burda okuduklarından da senin çıkardıklarını çıkarmak yürek ister helal yani

Motosikleti
    crf250 L
    o yazıdan çıkarmıyorum o sonuçları
    bilakis sizlerin "zen olsa ne olur" tavırlarından çıkarıyorum
    neden böyle davranıyorlar da zaten sahip olduğumuz şeyleri birileri başka zamazingo kültürlerin uzantısıymış gibi açıklayınca değerli oluyor?
    neden komşunun tavuğu komşuya kaz?
    diye düşünmeden edemiyorum nedense

yoksa "ali, bugün bir yaşlı teyzeyi karşıya geçirmiştir, işte zen böyle bir sanattır" şeklindeki bir hikayeden çıkarılacak bir ders yoktur benim için
    ben dersi o hikayeyi neden anlattıklarından çıkarmaya çalışırım
    benim uyanıklık dediğime sen paranoya dersin, ama bu uyuduğun gerçeğini değiştirecek değildir
    oh oh oh vallaha harika dallanıp budaklandırıyorsun harbiden pes
    yok gerçekten yorum yapmayayım ben, bukadar dala budağa yetişemem
    soa bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBF 500
    Alıntı 35emre35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oh oh oh vallaha harika dallanıp budaklandırıyorsun harbiden pes
    yok gerçekten yorum yapmayayım ben, bukadar dala budağa yetişemem
    Hocam ben olayı anladım. "tigermbz" arkadaş başka bi yazı okuyor ..

mandarake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-650
    [QUOTE=alp_tunay;2582431]Gençlik değil de insanlar ne hale gelmiş ;)
    Ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz,
    Ya işinize geldiği gibi anlıyorsunuz,
    ya da herşeye boş verip bana ne yaa diyorsunuz...
    Baktınız olmadı sağa sola ahkam kesiyorsunuz....

Ben okuduğumu anliyorum anlamasinada,bu paranoyayı,saldırganlığı anlamıyorum.
    Alt tarafı bir kitaba gönderme yapılmış,oldu olacak kitabı yakalım olsun bitsin...hayır iyi niyetiyle yazıyı yazan arkadaşı harcamisiz ona uzuluyo insan...oldu olucak foruma filtre yapin icinde zen,budizm,Hıristiyanlık gecen yazılar bloke olsun.dindar gençlik olarak mutlu Mesut yasayalım hepimiz
    ;)

Motosikleti
    Ducati 797
    sevgili arkadaşlar
    son yorumlarım diğer yorumcu arkadaşların fikirlerine cevaben yazılmıştır, topiğe konu olan yazıya ilişkin yorumum, ilk yaptığım yorumdur
    2 günden bu yana kültürel birikimimde aşırı derecede bir artış oluşmadığı için sonradan akıl edip yazmadım diğerlerini bilesiniz

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazıda olayı zen felsefesine bağlayan bir şey göremiyorum
    biz de onu diyoruz ya
    ne yazıda zen felsefesine ilişkin bir çıkarım var ne de olayın kahramanlarının tavırlarının zen felsefesiyle bağı var
    ama başlık zen ve dostluk sanatı
    alp_tunay ve Halil Karamanoğlu bunu beğendiler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus

biz de onu diyoruz ya
    ne yazıda zen felsefesine ilişkin bir çıkarım var ne de olayın kahramanlarının tavırlarının zen felsefesiyle bağı var
    ama başlık zen ve dostluk sanatı
    Bunu ta başında anlatmaya çalıştık ama konuyu nerelere getirdiler.....
    Taygırcan sonundaki imza da şöyle.... ;))

Fikret GÖKMEN - Zen ve dostluk sanatı - 30,10,2011

Azcık büyük de yazayım....
    Madem Zen denen felsefeyle yazının bir alakası yok bu sondaki imzadaki kaşe ne?...
    3 yaşındaki çocuk bile anlar reklam olduğunu....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 yaşındaki çocuk bile anlar reklam olduğunu....
    tamam da neden elin felsefesinin reklamı, hem de hiç alakasız iken yapılıyor? ben de buraya takılıyorum
    popülerlik kaygısı mı, yoksa dejenerasyon mu?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)