Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kawasaki H2R Ninja - Supercharger'lı Kawasaki - Fotoğraflar ve Videolar

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kawasaki 30 Eylül'de Almanya Intermod Motosiklet Fuarında sergileyeceği yeni modeli Kawasaki Ninja H2 için kısa tanıtım videoları yayınlayarak merak uyandırdı. Daha önce kompresörlü bir motor için paten başvurusu yapan Kawasaki firmasının bu motoru yeni modeli Kawasaki H2'de kullanması bekleniyor, modelin 4 silindirli ve supercharger'lı bir motora sahip olacağı tahmin ediliyor.

1. tanıtım videosu

2. tanıtım videosundaki vites geçişlerindeki sese dikkat

3. videoda ise 136 yıllık teknoloji anlatılmış

4. videoda ise Kawasaki'nin efsaneleşmiş modellerini sırayla görüyoruz.

5. tanıtım videosu.

6. tanıtım videosu. Bu videoda Kawasaki H2 sonunda karşımıza çıkıyor ama motor tam gaz kameranın önünden geçtiği için sesinden başka bir ayrıntıyı yakalamak mümkün olmuyor.

7. tanıtım videosu. Bu video da Kawasaki'nin motosiklet sektörü dışında ürettiği tribün motorlarına vurgu yapılmış. Ayrıca video da Kawasaki H2'deki supercharger sistemini de görüyoruz, video yine H2'nin sesi ile bitiyor. Video sonunda ise Kawasaki H2'nin 30 Eylül'de Intermot motosiklet fuarında tanıtılacağı belirtilmiş.

8. tanıtım videosu. Bu videoda egzozları kızartıyoruz...

9. tanıtım videosu. Video da motosikletin karbon aerodinamik parçalarını görüyoruz.

10. tanıtım videosu. Ve canavar gün yüzüne çıktı.

Photos

Kawasaki Ninja H2'yi görmek için 30 Eylül'deki Intermod Motosiklet Fuarını bekleyeceğiz.

Süperşarj Nedir?

Süperşarj, içten yanmalı motorlarda güç üretimini artırmaya yönelik uygulanan bir tekniktir.

Normalde bir pistonun pozitif yer değişimi sonucu silindir içerisine hava dolar ve bu hava sıkıştırılarak yanmada kullanılır. (bkz: Dört zamanlı motorlar) Silindir içerisine ne kadar çok hava gönderilebilirse üretilen güç o denli yüksek olur. Süperşarj tekniği de bu prensibe dayanır. Bu teknikte hava silindire gönderilmeden önce bir kompresör ile sıkıştırılır ve yüksek basınç sayesinde aynı hacimdeki silindir içerisine daha çok hava verilmiş olur. Sonuç olarak daha fazla yakıt yakılarak aynı motordan süperşarj sayesinde motor hacmini büyütmeden daha fazla güç elde edilmiş olur. (Kaynak: Vikipedi)
    mehmetenis, babaduru, zulu ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Ses Fena
    mehmetenis bunu beğendi.

rebel_punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pejo.Jawa.Titan.Ybr.Cbr.Vstrom.Drift.Pulsar.Gs800
    Benim dci dizel arabamda da vites aralarında buna benzer hava ıslık sesi geliyor
    mehmetenis bunu beğendi.
    Motosiklet ruhlu araba - QQ - kullanıcısı.

O hava ıslık sesi dediğiniz şey Turbo şarjlı ünitede dump valve den geliyor. Yüksek basınçlı havanın bir kısmı turbo ya dönmeden atılıyor. Dizel değil de benzinli Turbo olsaydı dump valve yerine bloww off takarak daha güzel bir çuff lama sesi elde edebilirdiniz.

Keza yukarıdaki videoda gelen ses de bu şekilde. Basınçlı havanın tahliyesinden kaynaklanıyor.

atgatt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kawasaki den bomba.
    zaten otomotiv sektoründe uzun bir süredir düşük hacimli motorları turboyla besleyip güçlendirme trendi güçlenerek devam ediyordu.
    bunun motorsikletlere uygulanması beni şaşırtmadı. turbo/supercharger teknolojiside olgunluğa ulaştı.
    suzuki ve honda da calışıyor süpercharger ve turbolu motorlarla, onlarda çıkarır yakında.
    http://www.motorcyclistonline.com/blogs/suzuki-recursion-concept-to-speed

fakat umarım düşük hacimli motorlara turbo/supercharger uygularlar, 500 cc sıralı dört turbo 150 kiloda 150 hp kulağa hoş geliyor
    yinede bu kawasaki den gelecek model daha yüksek hacimli olacak gibi.
    Cronos bunu beğendi.

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pani / 3colore
    Alıntı viperking adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O hava ıslık sesi dediğiniz şey Turbo şarjlı ünitede dump valve den geliyor. Yüksek basınçlı havanın bir kısmı turbo ya dönmeden atılıyor. Dizel değil de benzinli Turbo olsaydı dump valve yerine bloww off takarak daha güzel bir çuff lama sesi elde edebilirdiniz.

Keza yukarıdaki videoda gelen ses de bu şekilde. Basınçlı havanın tahliyesinden kaynaklanıyor.
    dııııt. arada yanlıs bılgıler var.aradakı fark dızel-benzınlı olayı degıl.

"Gaza basıyorsunuz, turbo basıyor ve haliyle borularda belli bir miktar basınç oluyor.
    Siz ayağınızı gazdan çektiğinizde o an borularda olup henüz motora girmemiş basınç bir şekilde tahliye edilmezse turboya zarar verir.
    Bu durumda surge denen olay gerçekleşir.

Hattaki bu basınçlı havanın, ayak gazdan kaldırıldığında turboya zarar vermemesi için 2 tip çözüm vardır.

1. Dump valve.

Ayak gazdan çekildiği anda borularda olan, ancak motorun içine gönderilemeyecek olan basınçlı havayı içine hapseder. Görüldüğü gibi her tarafı kapalıdır ve havanın dışarıya gitmesine izin vermez. Gaza tekrar basıldığı anda içerideki hava motora girer ve ortamda hiç hava olmamasındansa, bir miktar havanın motorun içine girmesi gaz tepkisinde bir miktar iyileşme sağlar.

2. Blow-off

Bir tarafı hep açıktır. Ayak gazdan çekildiği anda hattaki basıncın turboya zarar vermemesi için basıncın tamamı atmosfere bırakılır. Gaza tekrar basılacağı anda hatta hiç basınç kalmamış, hepsi dışarı atılmış olacağından dolayı gaz tepkisi dumpvalve'li arabaya göre zayıftır. Sesi daha artis olduğu için insanlara çekici geliyor, başka bi numarası yok :D

Tüm otomobillerde dumpvalve ya da aynı işi yapan bir recirculation valf bulunur. Modifiyeye uğramış, basıncı artırılmış araçlarda bu valf yetersiz kaldığı ve zarar gördüğü için bunun da modifiyesine başvurulur.
    VW grup araçların %99 'u dumpvalve ile çalışır. Dumpvalve sökülüp yerine blow-off takılması halinde vites aralarında hızlanma boşluğu artar, dumpvalve olsa motora gideceği hesaplanan, ancak blow off takılı olduğu için dışarı atılan havanın karşılığı olan benzin de boşu boşuna motora verilir. Yani tüketim de bundan nasibini alır.
    O yüzden aracınız için dumpvalve tavsiye ediliyorsa, "bizim bi abi blow off takmış, hiç bişey olmuyormuş" muhabbetlerini boş verip, dumpvalve ile hayatınıza devam edin "

.alıntıdır.
    initial-D bunu beğendi.

blow off üzerindeki kasnak yayından da valve gelen basınca göre basınçlı havanın ne kadarının atılacağı ayarlanabilir. Bu şekilde valve düşük basınçta hava gelmişse hiç açılmayabilir de. Ancak bunu ayarlamak öyle herkesin harcı değildir.

Dizel-benzinli farkına gelince:

Dizele blow off takılmaz. Daha doğrusu takılır da ses dışında bir verimi olmaz. Bunun nedeni de gaz teli nin olmaması ve ayk gazdan çekildiğinde valve i devreye alacak mekanizmanın dizellerde olmamasıdır. Yine de bir takım elektronik switch ler ile bu duruma çözüm bulunabilir.

Motosikleti
    pani / 3colore
    dizel blow off ve benzinli blow off... 2sinde de replica hks kullandım.

1.si 6.arabam 2010 clio 1.5 dci digeri 4.arabam 2005 daihatsu yrv 1.3 turbo

dizele blow off takmakla hoparlor takıp ses cıkarmak arasında fark yok gıbı. dendıgı gıbı mantıksız bır ıs , swıtcht takılıyo ıstenırse off a alınıyor felan, sadece ses cıkartmak amaclı. dusuk devırde turbo doldugu ıcın arac alt devırlerde bıle yuksek basınctan dolayı delı gıbı cufluyor lakın olmayan egzoz sesı ya da ıgrenc bır egzoz sesı oldugu ıcın hıc de kulaga hos gelmıyor. benzınlı turboları hele kı boxer motorlu subıgıllerı dınlemek ayrı bır keyıftır

kawaya gelecek olursak. cok guzel olacak cok. valla bunu cıkartmasalardı bıraz daha kendımı gaza getırıp fa yı custom turbolayacaktım. kawa ve suzukının ardından hondanın da bız de yaparız aga haberı benı frenledı. 2015 ve sonrası cok guzel olacak

ben de astra gtc turbo da kullanmıştım BOV. O sese alışan bir daha iflah olmaz.
    wolrath bunu beğendi.

dadaş-bb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Ninja H2

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Bunu alan adam her hafta arka lastiği değiştirir herhalde
    Bilalancer bunu beğendi.

Motosikleti
    pani / 3colore
    "Vol.5 Coming on 11 Sep "

bugun 5.vıdeo gelecekmıs.
    20 gun sonra da makınenın kendısı.

ılk defa bır motoru merakla beklıyorum.

ve bu motor ılk askım nınja, hehe

Vintage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ZX-10R 2011
    Merakla bekliyorum. Youtube'da bunu buldum. Adam bilgi veriyor. Zx6 ile zzr 1400 arasında bir motor olabilir , Quickshifteri olabilir superchargeri var vs. Diyor. Bekliyoruz bakalım
    http://youtu.be/jY2OVqqmHts

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Turbo varken neden supercharge gibi eski ve artık hiç kullanılmayan bir sistemi uyguladılar anlamadım. Turbo ve supercharge sonuçta aynı işi yaparlar. Her ikisi de silindirlere sıkıştırılmış hava verir. Amaç silindir içi basıncı arttırıp yakıt ve hava moleküllerini birbirine yaklaştırmak ve verimi artırmaktır. Süpercharge bunu kranka bağlı bir kasnakla tahrik alarak yapar, turbo ise egzos gazının dördürdüğü bir turbinden tahrik alarak yapar. Doğal olarak süpercharge turbodan daha fazla güç çeker yanı turbonun net kazancı daha fazladır. Örnek olarak supercharge 'lı Rolls Royse Merlin motorunun süpercharge birimi 150 beygir güç çeker ancak 400 beygir fazladan güç üretir, net kazanç 250 beygirdir. Buna karşılık Turbo sisteme mekanik yük bindirmez. Zaten atıl olan egzosun basıncını kullanır. Elbette birbirlerine karşı avantaj veya dezavantajlı oldukları noktalar vardır. Kawasaki mühendisleri bunları hesaplamışlardır mutlaka.

cihangir151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax
    ilk bakışta heyecan verici gelebilir ama zaten bakım aralıkları binek bir araca kıyasla çok düşük olan, 12k civarı devir çeviren sıralı 4 silindir için çok mantıklı gelmiyor zira işletme maliyetlerini epeyce yükseltebilir. Hem zaten sürekli tekere gelen bu makinaları daha fazla ivmelenme ile nasıl yolda tutacaklar o da ayrı bir tartışma konusu. Exup gibi boğazı serbest bırakan basit bir sistem ile bile ok gibi fırlayan bu makinelere rekor denemesi yapılmayacaksa çok gerek yok gibi.Zaten kaç kişi bu makineleri limitlerinde kullanabiliyor? Sokaklarda drag motosikletleri gibi uzunca salıncaklı 2xx/3xx mm tabanlı lastiklerle gezen, aks aralığı sebebiyle dönüş için birden fazla manevra yapmak zorunda kalan motosikletlere hazır olun.
    ergün1968 bunu beğendi.

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...turbo%2083.htmhttp://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_gpz750_turbo%2083.htm

admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    5. tanıtım videosu da yayınlandı.

atgatt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en onemlisi gaz tepkilerini iyi ayarlamaları. düz giderken sorun yok ama viraj dönerken gaz tepkilerinin dengeli olması önemli ve turbo/superchargerla ayarlamak zor bunu. virajda üst devirlerde bir anda süpercharger ın azmasını düşünemiyorum zatem 30 yıl önceki turbo motosikletlerin tutmamasının bır sebebi de bu. ama turbo/supercharger teknolojisi çok gelişti tabi o yıllara göre. hallerderler herhalde.
    turbo yerine supercharger seçmelerinin nedenini superchargerın daha ucuz olması, bakımının daha kolay olması ve daha soğuk çalışmasına bağlıyorum. yoksa turbo çok daha verimli bır sistem.
    bu ayın 30 unu merakla bekliyorum!

Motosikleti
    pani / 3colore
    arkadaslar turbo elbette cok daha verimli lakin supercharger kasnaga bagli oldugu icin daha stabil calisir. turbo ise belirli bir devirde gaza gelecegi icin ozellikle virajlarda tehlike arz eder. scharger iyidir. yeter ki asiri beslemeli olsun
    ...
    maasi bole beklemedim be ))
    viperking ve D e m i r bunu beğendiler.

Turbo da güç daha çok gelir. Yani nasıl anlatsam, turbo dolmadan ortada hiçbir güç yokken dolduktan sonra birden bire güç vuruverir. Ama charger da güç daha kontrollü gelir.

Gerçi artık Downsizing sayesine o eski turbo lar da kalmadı, turbo arçlar daha bir uysal oldu.

Benim düşünceme göre motorda turbo uygulaması maliyet ve özellikle de parçaların kaplayacağı yer sıkıntısı nedeniyle tercih edilmemiş olabilir.

Kişisel görüşüm, cadde kullanımı için motosiklette aşırı beslemenin gereksiz olduğu yönünde. Belki düşük devirlerdeki tork kaybını telafi edecek ufak bir sistem geliştirilebilir ama o da çabucak devirlenen bu makinalar için ne kadar gerekli tartışılır.
    wolrath bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler