Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yeni Motorcuyum ve İlk Kazam :/ Dk.1 Gol 1 Yani..

Motovento
    REKLAM ALANI
    harun1077 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SUPER8// Yamaha XJ6N'e Kasııyor.
    çok geçmiş olsun...
    Benim de başıma böyle bir kaza geliyordu hatta belki daha kötüsü olabilirdi.
    1 ay olmuştur. 2 Arkdaş 2 motorla Korkuteli barajına uğrayarak köyleri gezerek gidiyoruz.80-90km ilerliyordum.1,2 ufak virajlar vardı.Yatırarak girmeyi severim bir kaç kez çift ayağın bağlantı nokları yere sürmüştü viralarda yatırırken. neyse ben virajı biraz hızlı girdim yol aşağı meğilli keskin bir sağa viraj. Gaz kesmek ve fren sıkmanın çok geç olduğuna farkında oldum.O hızla o virajda fren sıksam kesin düşüceğimi biliyorum.her neyse kafamı kaldırdım karşı şerit boş karşı şeride geçerek zor yavaşlayarak atlattım.İyikide karşı şerit boşmuş diyorum.Bu da beni en korkutan anlardan biriydi.ilk kazamı yapıyordum
    Motorda çok ama çok dikkatli olmak gerek

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Öncelikle Şanslıymışssın ki Büyük bir kaza geçirmeden atlatmışsın. kaldırıma değilde bir otomobile kafa kafayada çakabilirdin
    Virajı dönerken kesinlikle ; Vay anam düşüyorum,ahanda kayıyor,asfaltı yalayacam dediğin an yani senin dediğin gibi elin ayağına dolaşırsa kaza kaçınılmaz olur. Kaza olmayacak olsa bile sen elinden geleni yapmış olursun. hepimizin sevdikleri var. Aman dikkat..
    Virajlara girerken Gülümseyin. Evet insan aptal gibi hissediyor başlarda ama inan rahatlatıyor insanı
    İyi sürüşler
    Suzuki AN125 47000Km,Sym Gts 250ievo 4000km,CBR 125 6500Km, ,Kawasaki Ninja 250R 14000km
    Yamaha Xmax250 ABS 7000km, KTM Duke 200 ABS 3100km Yamaha Xmax250 8000km, Xj6n 18000km Xmax 250 Yollarda..

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    kardeş geçmiş olsun, motorda sürüş esnasında ne tarafa bakarsan o tarafa doğru gidiyorsun virajlarda daha konsantre olalım ...
    Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat her şeye bedeldir. Özdemir Asaf...

ToxiCx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan 150C - Yamaha Ybr 125 (Şuan)
    dostum o benim başıma geldi, arkamda biri varken oldu, şehir içi keskin bir viraj vardı önümde de uyuz bir araç sürücüsü vardı, onu solliyim dedim biraz gazladım viraja geldim motor dümdüz gidiyor :D o hızda motoru yatıramadım, arka frene yüklendim ön frene de yarım yüklendim motorun direksiyonunu hiç çevirmedim yan yatar diye, tam vuracaktım motor durdu ve yatırdım yoluma devam ettim sana tavsiye viraja girmeden hızını düşür ;)

harun1077 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SUPER8// Yamaha XJ6N'e Kasııyor.
    evet benim de öyle oldu işte virajın karşı şeridine geçitim düz gidiyo yatıramadım karşı tarafın boş olması büyük şansdı. Viraja girme kuralını biliyordum ama olmadı gene de hatırlatalım.
    Viraja girerken gaz kes, motorla bir hareket et, virajdan çıkarken gaz ver.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda (Beat)
    ahh bu genlik ahh neden scooterler yerine ybr ler vitesliler cin conlar secilirki dostum motor kafa kaldırmaz :D 5 ten 4 e cakınca :d 4 de tam dewir aldından motor sen gazıda oturtunca tek tekere gelmiştir :D iyiki terse gelmemişsin götü başı dagıtırdın neyse geçmiş olsun senin yerinde olsam illa 125 cc diyorsam bi dylan alırım keyfime bakarım tecrübe edindikden sonra vitesliye binerim honda beat olur dylan olur yada marka scooterlar olur tercih genede sizin ilk tecrüben böle olması yerine daha keyifli bite bilirdi otomatik motorla :D

Öncelikle geçmiş olsun, bu durumdan yegane kurtuluş daha doğrusu viraja doğru girme hususunu kontra tekniğini araştırarak bulursunuz, Alper Bey kardeşim güzel bir kitap önermiş size haddinden fazla bilgi var, kaskta çizik varsa değişim şarttır.

_SpartacuS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok Gibi Ama Çok Gibi
    Alıntı utuli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun, bu durumdan yegane kurtuluş daha doğrusu viraja doğru girme hususunu kontra tekniğini araştırarak bulursunuz, Alper Bey kardeşim güzel bir kitap önermiş size haddinden fazla bilgi var, kaskta çizik varsa değişim şarttır.
    sebebini öğrenebilirmiyim ?
    ....

Hangisi için sebep soruyorsunuz, kask değişimi mi yoksa counter steering mi?

Motosikleti
    Yok Gibi Ama Çok Gibi
    kask değişimini
    ....

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı _SpartacuS_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sebebini öğrenebilirmiyim ?
    Kaskta çizik varsa değişim şart değildir abartmayın. Ancak; kask bir darbe aldı ise dış kabuğunda gözle görülür bir hasar meydana gelmemişse bile esas korumayı sağlayan iç kısmında hasar gelmiş olabilir. Bunu da tüm pedleri sökerek iç kısmı iyice incelediğinizde anlarsın. Çatlak vs var ise o kısımda kask güvenlik sağlama konusunda yetersiz kalacaktır.
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

Motosikleti
    Yok Gibi Ama Çok Gibi
    bende ondan bahsedıyorum yanı kaskta cizik war dıye kask mı degıstırıcez gecen bıyerde okumuştum elimden duştu kask mı degıstırıcem eğer bunlara ınanan warsa halen satıcıların uydurdukları hurafelere ınanmayın. Ama kask kırıktır catlaktır bayağı ozaman değişmesi hem saglık hemde gorsellik acısından tabikide sarttır. arkadaşın yoruma cevabını beklıyorum artık yarın okurum.. Ama benım görüşüm bu.
    ....

Şimdi hocam polemiğe girmeyeceğim ancak kafanı nasıl koruyup koruyamayacağın sana kalmış birşey inan pek çok yazı okudum (buradaki kask ile ilgili konuların tümü ve kitaplar, videolar vs...), kask bir yerinden zayıflamaya görsün, bir sonraki ciddi bir kazada seni koruyup koruyamayacağını yukarıdaki arkadaşın anlattığı yöntemle test edemezsin, etmemelisin. Madem kafan çok değerli sende gereken değeri ver. Bu benim söylememle olmaz ya da Atahualpa'nın tak birşey olmaz demesiyle hiç olmaz, araştır tart biç ölç, kendi kafana kendin değer ver. Bu arada bir kaskın koruma gücünde zayıflama için illaki makro düzeyde çatlak vs... görmenle alakası yok, mikro düzeyde senin göremeyeceğin hasarlar dahi korumanın zayıfladığını gösterir.

Farz edelim kaskı 15 defa yere düşürdün, yukarıdaki arkadaşın dediği gibi baktın içine dışına çatlak yok, rahatlıkla giyecek misin? Bence giyme git yeni bir tane al yani bunun kuralı net... Tamam pahalı bir öneri ama can mı canan mı?

Hadi onu da geçtim, neden kaskları 5 sene sonra ya da bazıları gibi 2 sene sonra çatlak olmadığı halde değiştirmeliyiz? Çünkü dış etkenler kaskta mikro düzeyde bozulmalara ve korumada zayıflamalara neden olur, anlatmak istediğim budur. Yani bu kişisel bir tercih meselesidir... Ben değiştiririm sen değiştirmezsin.. Kural haline getirmiyorum.. Herkes kendi canını taşıyor neticede.. Kararlar size ait.. Ben bilgiyi vereyim..

Malzeme satanlar sizin kask almanız için bunu uyduruyorsa, bence sizde kask almamak için para harcamamak için malzeme satanların bunu uydurduğunu uyduruyor olabilirsiniz, bunu ancak bilimsel verileri karşılaştırarak aşabiliriz ancak zamanım kısıtlı üzgünüm...

Kazasız belasız seyirler...

Motosikleti
    Yok Gibi Ama Çok Gibi
    zahmet olmazsa bana bi bilimsel açıklama linki verirmisin sağlam kaynaklardan. Bizde bu kafaya değer veriyoruz. Bende değiştirim kaskımı hemen sana zahmet Verirsen o araştırdıgın gördugun mıkro duzeyde catlakların yarattıgı problemleri sevinirim.
    ....

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Dostum hiç korkma motora binmekten , birkaç gün tedirginlik olur doğal birşey bu.
    Ben ilk öğrenirken 3 arabanın yan yana döneceği virajda yere yapışmıştım
    Önemli olan kazalardan ders çıkarmak ve insana tecrübe katıyor bu eminol.
    Şöyle de birşey var ; öğrenirken acı tecrübe etmessin inşallah , çok dikkatli kullan ve ben motoru çözdüm dediğin an yere yapışırsın benden söylemesi.Kendine aşırı güvende iyi değildir.Dengeyi iyi tut , şuursuz motor kullanma

Hocam ben bu bilgileri kafamdan uydurmuyorum madem kafana değer veriyorsun bunları sen araştır, bul ve senin için rahat olsun, ben sana sadece yol gösteririm edindiğim bilgilerden yola çıkarak içine o şüpheyi koyarım ki doğruyu arayasın, ama burada sende ve diğer arkadaşta sezdiğim şeyi doğru bulmuyorum ve kendimi haklı çıkarmak adına zaten kısıtlı ve dar zamanımda kendimi yormak istemiyorum, ben sizin için yapacağımı yaptım diye düşünüyorum, neden bir hak - doğruluk ya da ispat mücadelesine gireyim ki? Keyfiniz nasıl isterse.. Ben olsam kaskı değiştirirdim eski kaskıda saksı olarak kullanırdım, tüm bunlara rağmen aramızda halen ikinci el kask alanlar da var, bu yaklaşımları sizin ki dahil hoş görmekle birlikte, bilgiden yoksun buluyorum aynı zamanda forumda kask diye aratmanızı tecrübeli üyelerin bu konuda neler dediğine bir göz gezdirmenizi isterim, bunun yanında bilimsel araştırmalar için "micro fractures on motorcycle helmets" gibi öbeklerle google'da araştırma yaparsanız güzel kaynaklara ulaşırsınız bunun yanında şu an yaptığımız yazışma bu konuyu konu dışı hale getirmekte ve forum kurallarına uymamaktadır, bu nedenle söyleyeceğimi söylediğimi düşünüyor, arkadaşa tekrar geçmiş olsun diyor ve bir polemiğe alet olmayacağımı bilmenizi istiyorum, kazasız belasız sürün inşaAllah..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler