Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

yeni hatun(!)um BMW f800s

Motovento
    REKLAM ALANI
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    hayırlı uğurlu olsun azizim, çok şugar makineymiş
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kaza yapmıştım…

Tarih 06/07/08… Çalıştığım hastaneye gittim… İlk duyduğum sözler şunlardı;

Belliydi kaza yapacağın… biz sana dedik abi, motor tehlikelidir diye…. Motora binilir mi artık….

Eh artık bırakırsın motorculuğu…. Haa bir de şu cümle vardı; geçmiş olsun…. Cana geleceğine mala gelsin….

Göğsümde sımsıkı bir acı, nefes alamıyordum yine, kaburgalarım isyanlarda, cevap verecem ama polis tutanağıyla ilgileniyorum.

Gözümün ucuyla rontgen filmlerimi değerlendiren doktorlara bakıyorum…. Sağ alt karın bölgemde de bir sancı var….

Hele kaburgaları bi öğrenelim de onu da konuşucam…. Bekliyorum, hele bana biri neren ağrıyor desin…

Diyeceğim ki, göğsüm ağrıyor, sağ alt batında gittikçe büyüyen içten bir sancım var.

Bir de yüreğimde bir acı var ki, motosikletim….. O benim canımdan öte değil ama canımın bir parçası işte….

Evet cevap bu; ben bildim bileli motosiklet üstündeyim. Çok iyi bir sürücü değilim artık, artık isyan eder gibi kullanıyorum motosikleti.

Umursamıyorum yolun bozukluğunu, gitmek istiyorum bir yerlere…. Bırakmak nere motorculuğu…

Siz arabayla kaza yapınca, bir daha arabaya binmiyor musunuz….

Cana geleceğine elbette mala gelsin, çalışır yaparım yenisini ama motorculuktan vazgeçmem!!!

02/08/2008 motosikletimi alacam tamirden, sabırsızım. İşyerime sırt çantamla gittim, içinde kask var, eldivenlerim var, zırhım var….

Görenlerden tipik soru “uslanmadın mı” yahu “sevmekten usanır mı insan, sevgilinizden ayrıldınız diye bir daha sevmediniz mi hiç?”

benimkisi boş laf, hadım doğmuş adamlara evlat sevgisini tarif ediyorum işte.

Neyse zaman ikindi oldu, ben motosikletimi aldım tamirden, içimde belli etmediğim bir korku var,

kimseyle paylaşmadığım, kendi içimde verdiğim bir savaş. Evet 18-25 yaşlar arasında pek çok kaza yaptım veya atlattım

ama umursamadım o delikan damarlarımdayken ama uzun zaman oldu ölümle böyle sarmaş dolaş öpüşmeyeli,

neyse ki ayrılık öpücüğüymüş bu, öpüştük ve ayrıldık bir kez daha ölümle. Belki de terliydim de kayıverdim avuçlarından onun.

Sırılsıklam bir ter; aşktan olma….

Evet motosikletim önümdeydi….

Ve işte hikayenin belki başladığı yer, belki de tam can alıcı noktası!!!
    Çıktım üstüne, acemi bir çocuğum sanki, kontağı yerleştirdim ve marş…

işte “her şeye rağmen” yaptıran, sevdiren o ses… Bacaklarımın arasındaki titreşim….

Evet bunlar tanıdık şeyler ama direksiyon yükselmiş mi ne? Aynalar bir garip….

Ön fren çok gevşek sanki, arka freni deniyorum…. Orantısız….

Bu motor benim değil diyecek oluyorum neredeyse ve kaskımın vizörünü indirdiğimde tık! 1.

vites ve hiçbir şeye değişilmeyecek mutluluklardan biri ve ben bu mutluluğu yaşamak istiyorum, yaşamak istiyorum ve debriyajı hafif bırak, gaz ver!

Evet bu!!! Unutmamışsın oğlum Yürekçe!!! Evet bu….. Arka tekerde balans mı var? Yav özlemişim bu rüzgarı da ha…

Kaskımın vizöründe bir çizik varmış, kazadan olmalı..

Boşver kazayı, zaten çok güvenmeye başlamıştın kendine oğlum sen, 2. vites….

Yavaş ol düşeceksin yine… olsun kalkarım… Vites 3! Daha yeni kalktın yataktan, kazayı yeni atlattın, bir daha düşersen var yaa…..

Ne düşecem lan, gidiyoz işte. Vites 4 ve az ilerde kırmızı yandı, beklemelisin…

Ne yapıyorduk hep, kırmızıda aynaları kontrol edip öyle yavaşlıyorduk ve mümkünse iki araba arasına girip bekliyorduk di mi…

Öyle yaptım zaten… Sarı yandı, yeşil… Tüh, heyecandan vites düşürmemişim… Tık,tık,tık… Bas gaza, tak vitesi… Devam et oğlum, kaybolmamış içindeki motorize çocuk….

Çektim sahile motoru, yaktım sigaramı…. Düşündüm… Hem de çoook fazla düşündüm.

Bir sigara içimi kadar ve dedim ki kendime; Bak oğlum Yürekçe, aha Akdeniz, aha yol, aha motor.

Sen bunların hepsine sahipsin, gördün bak, unutmamışsın bu aşkta nasıl sevişileceğini, evet bak nasıl titriyor ellerin.

Yaptığın kaza büyük, evdekiler çok üzüldü, zaten yaptığın masrafı 3-5 ayda zor çıkartıp kendine gelirsin…

Ama yok korka korka yaşayarak inine çekileceksen bu yürek boşuna taşımız seni, beynin her gece boşuna tekrarlamış motosiklet kullanmayı, ellerin değil miydi ben hazırım diyen?

Sen son hafta motosiklete tekrar bineceğim diye hamlığını atmak için bu sıcakta günde 3-5 kilometre yürümedin mi?

Evet bunların hepsi senin şu anda yeniden o kontağı çeviresin diyeydi… Korkma!!! Bu son olmayacak, korkunun da sonu yok…

O zaman sen de kendindeki sonu olmayanı, sevgiyi yüklen ve bin motosiklete…

Yeniden bindim motoruma, saymadım vitesleri, yadırgamadım aynayı, ışık her zamanki kırmızı ışık, kalkışım her zamanki yeşil kalkışı….

Eve geldim, google earth web sayfasına girdim ve istikameti çizdim, bundan önce aldığım kararla tek başıma…

Artık, hep tek, tam tek…. Sabah uyanacağım, kahvaltımdan sonra fren ve aynaları ayarlayıp doğru benzinciye oradan da otobana, istikamet Adana’ya

doğru, benzinim kadar gideceğim ve akşam biliyorum ki, çok sevdiğim o eskiden beri koynumda taşımaktan mutluluk duyduğum o yol yorgunluğumu her

neredeyse alıp evime yetirip yatağımda aynı yastığa baş koyarak uyutacağım….

İşin özü şudur arkadaşlar; hangi çocuk düşerse düşsün nasıl kalkıp yine ısrarla yürümeye çalışıyorsa,

hangi kuş kanadı kırıldığı halde uçmak için çırpınıyorsa, hangi motosikletçi kazadan sonra yeniden motosikletine biniyorsa bilinsin ki;

bunlar bir şeylere kafa tutmak değil, kafa tutan bir şeylere karşı yenilgiyi kabullenmemektir….

Yeter ki içinizdeki inancı, öğrendiğiniz tecrübeleri ve yaşayacağımız güzellikleri bir bardak çay gibi yüreğimizde,

bilincimizde demleyip öyle koyalım hayatımızın sofrasına. İşte o zaman bizi biz yapan şeyin ne olduğunu bilebiliriz.

Bu kimi için motosiklet kullanmak, kimi için bir uçurtma uçurmak, kimisi için sevgilisine sevgisini ilan etmek olsun… ama her ne olursa olsun

HER ŞEY YÜREKÇE OLSUN….
    YÜREKÇEKALIN…
    YÜREKÇE!!!
    Yazar : Yürekçe / Motosiklet.net - 03.08.2008
    Son derece, samimi, içten ve duygu yüklü yazını daha önce okumuştum..

O günden beri de sana olan saygım üst düzeydedir..

Kaza konusunu yıllar sonra ilk kez açman nedeniyle; bende 2 sene evvel

yazdığın yazıyı buraya taşıdım..

Bu yazıda; yaşama bağlanma, inanç,sevinç, amaç,istek,arzu

ve hedefler var.. sevgi var, saygı var..

Mücadele var, acı var, sıkıntı var, bağlılık var , birliktelik var..

Sabırsızlık var, hoşgörü var ama isyan etmek yok..

Üniversitelerde doktora tezi olabilecek düzeyde bir yazı içeriği olarak

değerlendirdiğim yazını buraya taşımamı hoşgörüyle karşılıyacağın

inancındayım..

Yeni motosikletin hayırlı ve uğurlu olsun..

Kazasız belasız keyifli sürüşler ve en kısa zamanda acil şifalar dilerim..

Motorunla birlikte yapacağın keşif gezileri ve rotalarının fotoğraflarını da bekliyoruz..

Sevgi ve saygılarımla..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Sencer hayirli ugurlu olsun.
    Turkiye'de ancak bir kaç kiside olan bir motosiklete sahip oldun.
    Gule gule kullan.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı dreamdark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de soru sorayım o zaman, "S" ile "ST" arasındaki farklar neler?
    S modelde direksiyon M ( race model ), ST de ise daha dik oturuş sağlayan düz gidon tipi direksiyon kullanılmış.
    bir de sadece grenaj farkı var...

geride kalan tüm veriler aynı, ama ST modelde frenajlarda arka tekerin gezinmesi şikayeti ( sanırım oturuş pozisyonu ve yük dağılımından lsa gerek ) var.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu yazıyı ben de okumamıştım ve ancak bu kadar güzel ifade edilir birşeyler.
    Yüreğine sağlık.

Motosikleti
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sencer hayirli ugurlu olsun.
    Turkiye'de ancak bir kaç kiside olan bir motosiklete sahip oldun.
    Gule gule kullan.
    teşekkürler abi, senin gösterdiğin + ve - leri gözden geçirdim ve daha uygun ağırlıkta ve fiyatta ABS li bir motor olmadığı için tercihim bu yöndedir.

SUZUKİ SV650 sevdam henüz bitmemiştir ve bir gün uygun bir fiyatta bulup alacam inşallah....

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    hayırlı ugurlu olsun,kazasız belasız bol gezmeler dilerim
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Forumda ayrı bir yerde tuttuğum insan,
    hayırlı olsun yeni motorun,
    kazasız uzun süre (sıkılana kadar elbet ) kullanasın umarım..

Selam & sevgi sana yürekçe..

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Sencer kaza yazini simdi okuyorum.. (ozamanlar üye degildim)

Zewkle okudum..
    Ellerine saglik..
    Cok güzel aciklamissin..

Allanlarin bir deyimi aklima geldi..
    Angst frist die Seele auf=Korku aklinizi-ruhunuzu yer...
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

Motosikleti
    Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son derece, samimi, içten ve duygu yüklü yazını daha önce okumuştum..

O günden beri de sana olan saygım üst düzeydedir..

Kaza konusunu yıllar sonra ilk kez açman nedeniyle; bende 2 sene evvel

yazdığın yazıyı buraya taşıdım..

Bu yazıda; yaşama bağlanma, inanç,sevinç, amaç,istek,arzu

ve hedefler var.. sevgi var, saygı var..

Mücadele var, acı var, sıkıntı var, bağlılık var , birliktelik var..

Sabırsızlık var, hoşgörü var ama isyan etmek yok..

Üniversitelerde doktora tezi olabilecek düzeyde bir yazı içeriği olarak

değerlendirdiğim yazını buraya taşımamı hoşgörüyle karşılıyacağın

inancındayım..

Yeni motosikletin hayırlı ve uğurlu olsun..

Kazasız belasız keyifli sürüşler ve en kısa zamanda acil şifalar dilerim..

Motorunla birlikte yapacağın keşif gezileri ve rotalarının fotoğraflarını da bekliyoruz..

Sevgi ve saygılarımla..
    teşekkür ederim, ancak değeri; taşıyan değil, veren bilir ki her kötü söz gibi, iyi söz de sahibine aittir...

bu yazıyı o kaza kadar çok iyi anımsıyorum. 140km hızla tali yoldan önüme çıkan aracı görür görmez motordan ayrılmak için yatırdım ve motor ( gs500 ) önce aracın öz son jantına ve ordan kendi ekseninde dönerek arka jantına vurmuş ve her iki jantı da patlatarak arabayı yana kaldırmış. ben 0 kazada polis tutanağına göre 85metre kadar sürüklenmişim ve motor da arkamdan gelip 2 metre kadar sağımda durmuştu.
    ayağa kalktığımda ilk duyduğum oradaki bir adamın eşine seslenmesiydi
    " ÖLMEMİİŞ AÇ GÖZÜNÜ"...

çok iyi anımsıyorum ve 4 kaburga hala kırık vaziyette ama içimdeki korkunun bana verdiği acı çok daha fazla iken mersin-adana arası otobana değil de mersin-aydıncık arasına kaçmıştım. kaçmıştım diyorum, çünkü; uzun süre sonra ilk kez motosiklete binmiştim ve evime 1 km olan petrole gidip gelecem demiştim de o yollara kaçmıştım.... yine o yollara kaçmak istiyorum be abim....

ben de o kazadan sonraki ilk gezi raporumu tekrar sunaym size;

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yine yeniden demiştim... aslında motosikletimi ve kendimi otobanda denemek istiyordum ama, dedim ki kendi kendme " olum yürekçe, madem ki bir yasak elma yiyosun, bir ısırıkla bırakma ve hepsini ye, ya cennetten kovulursun ya da cennetlik olursun " artık siz karar verin...

işte motorumun kaza sonrasındaki ilk fotoları.. hüceyn bu resimlerin peşinden koşuyo ne zamandır ama çekmek bu güne nasip oldu

ve işte bu çirkin şey benim... küçükken "çirkin ördek yavrusu" diye bir hikaye vardı, okuduğumda dedim ki; bir gün ben de büyüyünce güzel olucam demek ki... koca bir yalanmış, boşuna beklemişim yıllarca ama umudum hala var

neyse yola düştüük, türkiye'de hatta mersin'de bile kıyılarımıza çok yakın olan bir kaç ada olduğunu pek çok kişi bilmez, işte size akdeniz adaları...

yollar öyle virajlı ki, mersin antalya yolunu bilen ustalar bilir, zaten bu yolu da o yüzden seçtim "yeniden" olarak...
    en fazla 50-80km hıza çıkabiliyorsunuz ve 30-40metrede bir keskin virajlar var. gözünüzü yoldan ayırdığınızda bitersiniz...durabildiğim yerlerden bir kaçı

ve yaklaşık 100km sonra bir sigara ve su içmek için durduğum yer

ve 2 emektar biri 1967 model, diğerinin modelini sahibi bilmiyor ve bizim dağ köylerinde bunlardan çok fazla var... yollarda sürekli karşılaştım

ve yola devam... tek başıma yola çıktığımdan ve uzun süre motor sürmeyip de özlediğimden olsa gerek, aklıma yol yapmaktan başka bişey gelmiyordu... biraz da manzara görmek ister misiniz? bence buralara yorum yapmanın bir anlamı yok...

bakir kumsallar ve adalar...

rastgeleeeeeeeeeeeee.... efendiiiim... yok bişiiiiiiii

emektar fedailerim benim..... benim için en az motosikletim kadar değerliler...

bir de taşucu'ndan kalkan tekne turları var, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği 3-5 çeşit, meyve sınırsdız, sabahtan yola çıkılyor, adaların açıklarında denize giriliyor, eğlence, yarışma, dans vs.. ücreti 35-40 ytl. en son 29ytl yapmışlardı rekabetten deniz bunlarla dolu

ve işte içimizde patlayan turizm

ve yolun sonu.... 150 km ve 3 saat sonrası...

ve son bir akşam manzarası...

Deemiştim ya, bu bir kafa tutmak değil, zaten "yazılan gelir sağ olan başa" ama tüm zorluklara rağmen yenilgiyi kabul etmemek...

şimdi soruyorum,
    "KİM BU CENNET VATANIN UĞRUNDA OLMAZ Kİ FEDA"

Bu gezimi tüm şehitlerimize atfediyorum.... YÜREKÇE!!!
    Yürekçekalın...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 04:18 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 04:11 ----------

Alıntı remzi_39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sencer kaza yazini simdi okuyorum.. (ozamanlar üye degildim)

Zewkle okudum..
    Ellerine saglik..
    Cok güzel aciklamissin..

Allanlarin bir deyimi aklima geldi..
    Angst frist die Seele auf=Korku aklinizi-ruhunuzu yer...
    sağol abi,
    bir film vardı ismi "ocalypto" idi yanılmıyorsam. yerli halk başka bir toplulukla karşılaşınca, kabile reisi oğluna şöyle diyordu : sakın gözlerine bakma, korkuyu öğrenirsin ve korku bulaşıcı bir hastalık gibidir...

korkmak şart, bu insan olmamızın bir göstergesi ama bir çin atasözü de şöyle der :

"CESARET HİÇBİR ŞEYDEN KORKMAMAK DEĞİLDİR, KORKUNUN VARLIĞINI BİLDİĞİN HALDE DOĞRU OLANI YAPMAKTIR"

beni de yataktan kaldıran cümle aslında buydu

Yürekli kardeşim; YÜREKÇE..

Gezi topiğini gördüm.. Güzel bir geziye imza atmışsın..

Yeni motorunla , limitleri zorlamadan ve keyfince gezi yapmanı dilerim..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Allah güle güle kazasız belasız kullanmayı nasip esin.güzel makine...
    yanlız takıldığım konu şu???yengem bu başlığı görse (hatun filan falan) sağlık durumun kötüye gidermi???
    hayır ben yazsam direk sorardı hoca ...merhumu nasıl bilirdiniz??
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Birkannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel hatun abi güle güle kullan
    Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ Tigrina 100 (Hasta ve sıkıntılı)
    Hocam motosikletiniz hayırlı olsun.Allah kazasız sorunsuz kullanmak nasip etsin inşallah...
    Motosiklet Misyoneri Etrafımda motosiklet ve motosiklet sürücülerine karşı cephe almış, sığ görüşlü veya olumsuz düşünen her tipteki insan itinayla bastırılır, yıldırılır, görüşlerinin olumlu yönde değişmesi için var güçle konuşulur.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    sencerim güle güle kullanman dileklerimle.kazasız,belasız.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Sağlık sıkıntılarını hatırlıyor gibiyim de, ciddi ameliyatlardan hiç haberim yoktu...

Önce geçmiş olsun, ardından güle güle iyi günlerde, keyifli yollarda kullan yeni hatununu...
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

speedy46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok :(
    çok şükür sencer abi sonunda motorlu oldun hayırlı uğurlu olsun allah kaza bela vermesin hayırlı uğurlu olsun...
    GöLgELErDe ıŞıKlAr kaDaR ÖnEmLiDiR.

timoti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250 idi, Honda VT750 oldu
    Çevrenizde, size her koşulda destek veren, bu kadar çok kişi olduğu için çok şanslısınız. Umarım bu şansınız motorun üzerinde de devam eder. Güle güle kullanın.
    En umutsuz köle, köle olduğunu bilmeyendir.

Yusuf Ziya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piyade
    Hayırlı uğurlu olsun.
    Kazasız keyifli sürüşler dilerim.
    İnsan mı paraya bağlı, para mı insana bağlı? Bu, insana bağlı.

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Sencer,hayırlı,uğürlu olsun.Güzel günlerde kullanmanı dilerim.Vede çok çok geçmiş olsun.Ancaaak şunuda belirtmeden geçemeyeceğim,BMW ve sen? İlk Okuduğumda yok yav sencer makara geçiyodur dedim ama doğruymuş .Demek suzinin üzerine gül kokladın,kın kın kınıyorum seni .Şaka bir yana tekrar hayırlı olsun.Herşey gönlünce olsun.
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)