Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Yagmurlu Havalarda Motosiklet Kullanimi

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #41

  Üyelik
  03 Şubat 2010
  herkeze nilgilerii çinn teşşekürlerrrrrrr


  REKLAM ALANI
  Motomax
 2. #42
  mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  10 Nisan 2009
  Şehir
  İzmit-İstanbul Otobanı
  Motosikleti
  Fazer1000 - F650 GS
  Lastiklerin havası da, bu yol koşullarında önemli bir faktördür. Yağmurlu havada, lastiklerin havasını biraz aldığınızda, sürtünme alanı genişler, yolu daha iyi kavrarlar.  Yağmurlu havalarda lastiğin havasını indirmek yol tutuşunuzu olumsuz etkiler. Su tahliye kanallarının yeterli miktarda açılamamasına ve suyun lastiğin üzerinde dönmesine sebep olur.

  Bu önemli bir ayrıntı. Aman indireyim demeyin.
  Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
  Her şeyin Aslı Güzeldir!
  Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

 3. #43
  WOLF RİDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  21 Ekim 2010
  Şehir
  çamlıhemşin
  Motosikleti
  yamaha.xtz.750
  paylaşım için teşekkürler güzel bilgiler

 4. #44
  ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  23 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale/Biga
  Motosikleti
  motoranTorro 100 - Mtr 125
  Alıntı Skullhunter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  SULAK HAVALARDA SEYAHAT, İNSANIN CANINI SIKAR.
  Hani bizim meteolojinin kullandığı bir deyim vardır,Hissedilen sıcaklık. İşte bu, sürüşteki en önemli etkendir.Islanan bir motor sürücüsü, rüzgarın etkisiyle, hava -1,-2 derecede iken bile,-25,-30 derece hissedebilir. Rüzgar, bu konuda işguzarlığını kendisine adet edinmiştir. Hele bir ıslanmayagörün, sizin vücut ısınızı uçurmak için elinden geleni yapacak ve donma probleminin yaşanmasına sebep olacaktır.

  Eğer Antalya, Adana gibi güney bölgelerinde oturuyorsanız, çoğu zaman yağmur sizin için ciddi bir problem olmayacaktır ama, daha kuzeyde oturuyor yada kuzeye doğru bir gezi yapmayı düşünüyorsanız, hava roporunda ne derse desin, yağmur için önlem almanız yararlıdır. Şöyle kuvvetli bir çise bile, insanı yola çıktığına pişman edebilir.

  KURU KALMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIR

  En ideal metod, giydiklerinizin üzerine, yağmur geçirmeyen bir “kat” geçirmektir. Eğer meteoloji raporunu dinleyip, yağmur haberini aldıysanız, babaannenizin, annenizin “romatizmalarım sızlıyor” diyorsa, kişisel tecrübeleriniz gökyüzünün durumunu beğenmiyorsa yada özellikle bir balıkçı dostunuzun falan bugün yağmur var diyorsa, sıkı giyinmeyi ihmal etmeyin. Bunun için orijinal bir kıyafet alabileceğiniz gibi, kıyafetinizi kendiniz de yaratabilirsiniz. Yağmur geçirmez naylon bir avcı pantalonununun üzerine yine naylon bir yağmurluk geçirerek sorunu çözebilirsiniz. Anfibi yaratıklar olmadığımıza göre, en azından içine rahatça sığabileceğiniz, gövdenizin büyük kısmını koruyan bir naylon torbayı, kollar ve kafa için üç delik açarak bir tarafları sokuşturmanızda muhteşem yarar var.

  Bu havalarda, ne kadar dikkatli sürerseniz, o kadar iyi. Ne doktora, ne tamirciye iş çıkartmayın. Önünüze gelen her su birikintisine, paranoya ile bakın. Altından kaç santimlik çukur çıkacağı belli olmaz. Hele rampaya geldiğinizde, break dance yapan gençlerin yürümesi gibi, ileri yerine geri doğru gidebileceğiniz, her zaman aklınızın bir kenarında olsun.

  ISLAK YOL NE KADAR GÜVENLİDİR.

  Temiz bir asfalt, ıslak olduğu zaman, sürtünme %20 oranında azalır. Tabi tamamen teorik. Türkiye’nin neresinde, üzerinde çamur bulunmayan bir asfalt gördünüz? Yoldaki yağ, antifriz, fren izleri vs de cabası. Tabi bu arada, normal havada da suratınıza doğru uçabilecek otomobil atıkları (yenen yemeklerin kağıtları, torbaları, yanan sigaralar, kola kutuları, boşaltılan kül tablaları) bu havalarda her zaman olduğundan daha can sıkıcıdır. O küller, ıslak siperinize çarptığında, ince bir çamur tabakası ile kaplamayı ihmal etmez.

  Arabalardan atılıp, otobana yayılmış olan yemek artıkları, yolda ezilmiş duran kedi ya da köpek cesetleri, kamyonların üzerinde “ bütün önlemler alınmasına rağmen” yine de düşmekte ısrar eden isyankar domatesler, hıyarlar asfaltın üzerine eklenir. Hafif bir çise yada sabah çiği üzerlerine geldiğinde, yoldaki bu gereksiz ayrıntılar, tehlikeli ayrıntılar haline gelirler.

  Yağmurdan sonra kurumuş olan asfaltta bulunan, bazen de yağmurun akıntısı ile getirdiği teneke yada buna benzer sert plastik nesneler, birazcık ıklaklığı saklayacak mendeburluğu kendilerine huy edindiklerinden, gerçek birer otoyol tuzağına dönüşürler. Aynı şekilde yapraklar da aynı problemi yaşatırlar.

  Ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler ya bizim yük kamyonları ve özellikle İç Anadolu’da şehirlerarası yol yapan eski otobüsler de, yağ salmak konusunda nam salmışlardır. O yüzden özellikle bu havalarda, takipli giderken, onların arkaları yerine, lastiklerinin doğrultularını takip ederseniz, daha iyi edersiniz.
  Bunlar, kuru havada motor kullanmaya alışmış sürücü arkadaşların, özellikle dikkat etmesi gereken noktalar.

  ISLAK LASTİK GEVŞEK TUTUŞ YARATIR

  Yağmur suyu, lastiklerin altından girerek, yanlara doğru kayar. Sığ lastik kanalı, düşey açı yaptığında, üzerine gelen baskı yüzünden bu suyu salar. Bu da, yolla lastik arasındaki sürtünme alanını azaltır. İyi bir yağmur lastiği, derin ve açılı oluklarıyla, bu tehlikeleri önler. Buna karşın, böyle lastikler, kuru havada ideal olan lastiklerin yanal eğimine sahip olmadıklarından, normal günlerde sürüş bakımından rahatsız edici, çekişi düşürücüdür. Lastiklerin havası da, bu yol koşullarında önemli bir faktördür. Yağmurlu havada, lastiklerin havasını biraz aldığınızda, sürtünme alanı genişler, yolu daha iyi kavrarlar.

  SÜRÜŞ STRATEJİNİZİ BELİRLEMEK İÇİN ÖNCE DERİN BİR NEFES ALIP, SEÇENEKLERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN.

  Yağmurun ilk damlaları düşmeye başladığında şeytan, gazı kökleyip, bulutun diğer tarafına geçmeniz, yeniden kuru ve güvenli asfalta ulaşmanız için sizi dürter. Ama bu, özellikle de şehirde, hiç de akıllıca bir yöntem değildir. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki yol, yağmur ilk çiselemeye başladığında, ıslak asfalttan daha kaygandır. Özellikle de trafiğin yoğun olduğu şehirde ve şehir çevresindeki yollarda. Bu durumda yapacağınız en akıllıca şey, bir süre mola vermek, otomobil sürücülerinin ıslaklığı tüm asfalta eşit olarak yaymasını beklemektir. Bu süre yağanın, ahmak ıslatan mı, yoksa ciddi bir yağmur mu olduğunu anlamak ve biraz ısınıp, yağmur giysilerinizi giymek için de iyi bir ara olacaktır.

  YÜZEYE TETKİK EDİCİ BAKIŞLAR ATMAKTA FAYDA VAR.

  Yağmur yağarken, daha önce yukarıda bahsi geçen kamyon ve otobüslerden sızmış olma ihtimali yüksek olan, yağlı yüzeylerden uzak durmaya dikkat edin. Özellikle de, dar yol virajlarında. Viraj ve bir tarafa doğru dönüş yapan rampalarda, aracın lastik izini takip edin. Hızınızı ve yatış açınızı azaltın. Açınızı mümkün olduğunca 90 dereceden uzaklaştırmayın ve tekerlek izlerini takip edin. Yurdumuzda hala rastlanan granit parke ve Arnavut kaldırımının asfalttan daha kaygan bir yüzey olduğunu unutmayın.
  Yağmurlu havada, her türlü hızlanma hareketi ve yön değişikliğinden kaçının. Bu havada monotonluk, daha sonra canınızın sıkılmasından iyidir. Tekerleklerinizi mümkün olduğunca düşey tutun. Özellikle köprü gibi yerlerdeki çelik plakaların üzerinden geçerken. Bu tip yüzeylerin üzerinden yatış pozisyonunda geçmeniz, kolayca kaymanıza ve yuvarlanmanıza sebep olacaktır.

  YAĞMURLU HAVADA FREN KULLANIMI KURU HAVADAKİNDEN FARKLIDIR.

  Yağmurun ıslattığı asfaltta, fren yapma taktiğinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekir.Bu havalarda, arka freni, normalde kullandığınızdan daha fazla kullanabilirsiniz. Çünkü motorun yüklenme şekli nedeniyle, öne daha az ağırlık gelir. En iyi yöntemse freni bölüştürmek, ön ve arkayı eşit ağırlıkta kullanmaktır. (bunu yapamıyorsanız acilen bir XX alın, dual sistem frenin sisteminin farkı )
  Islak asfaltta, yavaşlamaya ya da durmaya karar verdiğinizde, düz bir çizgi halinde fren yapmaya çalışın. Şimdi bu ne demek diye soranlar çıkacaktır. Örneğin keskin bir viraja yaklaşırken, fren yaparak yavaşlama işleminizi, yana doğru ağırlık vermeye başlamadan önce bitirin. Eğer yavaşlama esnasında, yatarak fren yaparken, kaygan bir yüzeyle karşılaşırsanız, düşmeniz kaçınılmaz olur.

  Bir kesişme noktasına yaklaşırken, eğer durmanız gerekecekse, her iki freni de hafifçe sıkarak, kurumalarını ve ısınmalarını sağlayın. Çoğu fren sisteminde kullanılan paslanmaz çelik meteryaller, kuru olduklarında harikadırlar ama ıslakken, can sıkacak kadar az etkili olmak adetleridir. Disklerin, bir yada iki kez dönmesiyle, yeterli miktarda su atılır ve frenler, yeniden güvenilir konuma gelirler.Eğer frenlerin yeterince tutmadığını hissedip yüklenirseniz, fren diskleri aniden kuruyarak, tekerleklerin kilitlenmesine sebep olabilir. Yağmurlu havada, frenleme probleminin önüne geçmek için, her zaman erken ve yumuşak frenleme yapmanız, tehlikeyi önleyecektir.

  YAĞMURUN MOTORUN HER YERİNE AYNI ETKİYİ YAPMAZ

  Motor çalışırken giren su, sıcaklığın etkisiyle buharlaşarak, zarar vermeden gidecektir. Ayrıca buhar, motorun çekiş gücünü arttıran bir etkendir. Fakat normal su, bu etkiyi yaratmaz. Yani normal havada, motor çalışırken ona su dökerseniz, aynı etkiyi yapmaz. Aksine, silindirlere giderek onları bloke edebilir yada bozabilir.
  Bunun yanında yağış, elektrik sistemine pek yararlı değildir. Bağlantıları paslandırır, bozar, bobini çatlatabilir yada bunun gibi problemlere sebep olabilir. Böyle durumlarda, contaların sağlam, buji gibi aksamların iyi oturmuş olması, büyük önem kazanır.

  EĞER ŞİMŞEKLER ÇAKMAYA BAŞLADIYSA, ORTALIKTA YALI KAZIĞI GİBİ DİKİLMEK YADA YOLA DEVAM ETMEK, BELAYA DAVETİYE ÇIKARMAKTIR.

  Baktınız, gökten flaşlar çakıyor. Sakın ha filmlerdeki gibi poz yapmak için yola devam etmeyin. “Nasıl olsa altımda lastik var” diye güvenmeyin. “Son sözleri” kitabında sizin için bir bölüm ayrılabilir. Alçak yada paratoneri olan bir binaya girmeye çalışın ve şovun bitmesini bekleyin. Bir ağaç altına girmek uzun bir objenin altına saklanmaktır. Bu da yıldırım riskini yükseltir.
  Eğer yağmur çok fazlaysa, özellikle şehir içinde sürmeyi bırakmanızı tavsiye edebilirim. Türk şehirleri, genellikle düz alanlar yerine daha kolay savunulabilecek yamaçlara kurulmuş olduğundan, yolun sizi götürdüğü alçak bir noktada, yükseklerden gelen hayli hızlı ve yoğun bir sel dalgasıyla karşılaşabilir, tehlike yaşayabilirsiniz.

  Artık yağmurlu asfalta biraz tedirgin bakabilirsiniz ama olacak o kadar. Bizim eskilerin dediği gibi “Korkulu rüya görmektense biraz uykusuz kalmak evladır”
  Kaynak : Sedat Güven
  Süper bir paylaşım olmuş eline sağlık

 5. #45
  takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  16 Mayıs 2007
  Şehir
  Adana
  Motosikleti
  K 1300 GT
  önümüzdeki günlerde hava şartlarındaki değişiklik ve yağışların artışı nedeniyle , isteyerek veya mecbur nedenlerle motor üstünde olacak arkadaşlar için okunması gereken bir bilgilendirme yazısı ,

  hava durumu --> http://www.meteor.gov.tr/tahmin/turkiye.aspx
  "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
  "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

 6. #46
  RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  21 Kasım 2008
  Şehir
  Çekmeköy
  Motosikleti
  Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
  dun bu yazılanların hepsıyle karsılastım ve sag lobum harıc heryerın ıslandı, sag lob nıye ıslanmadı anlamadım
  ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

 7. #47

  Üyelik
  10 Nisan 2010
  Şehir
  İstanbul


  Zaten konu içinde belirtilmiş kullanılabileceği ama yine de sormak istiyorum.

  Geçenlerde Koçtaş turu yaparken gözüme çarptı alıverdim bir tane. "Caprex rain free" ürünün adı.
  Teknik, taktik, kimyadan anlayan ahali;
  kullanabilir miyim kask için, vizöre zarar verir mi?

 8. #48
  Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  04 Mayıs 2010
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  '94 Škoda Favorit 135 LX + '10 Ford Fiesta 1.4Tdci
  Yazılanlar çok faydalı bilgiler.
  Fakat yağmurda motosiklet sürmenin keyfi başkadır tabi 4 4 lük ekipmanınız olması lazım.
  Su geçirmez pantolon ceket bot eldiven bunların üzerine yağmurluk, Kaska yağmur kaydırıcı ve buhu önleyici sprey ve ıslak zeminde etkili kaliteli bir çift lastikle yağmurda motor sürmek bence en zevklisi.
  2010 Kanuni Breton 21.000km | 2013 Kuba XR 125 8.000km | 2012 Hyosung GT250R 25.500km |2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km | Motolux Rossi 50 (King 139) | Mondial Mash 150 6.000km | Mondial Drift 135 6000km

 9. #49
  Nihat24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Aralık 2010
  Şehir
  İzmir
  Motosikleti
  Honda NX4 Falcon
  Paylaşım için teşekkürler. Bugün hava yağmurluydu ve ben motorumla sakin bir şekilde eve giderken yanından geçtiğim esnada uyuz bir köpek intihar edermişçesine direk tekerin önüne atladı daha fren yapmaya bile fırsat bulamadan kendimi yerde buldum ve ilk kazamı gerçekleştirmiş oldum Allahtan yavaştım motoruma ve bana bir zarar gelmedi. Diyeceğim şu ki; hava yağmurlu diye yavaş ve dikkatli bir şekilde motor kullansam da hiç hesaba katmadığım şekilde kazaya uğradım, eğer biraz hızlı olsaydım çok kötü sonuçlar doğurabilirdi Lütfen çok iyi bir sürücü de olsanız şehir içinde hız yapmayın. Benim için çok iyi bir ders oldu... Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum...
  Enduro forever
  Bir gün 4 teker istersem 1 Motor daha alırım...


  ANES MOTOR
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler